Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Torecan injekčný roztok 6,5 mg/1 ml - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Torecan injekčný roztok 6,5 mg/1 ml

1.   NÁZOV LIEKU

TORECAN injekčný roztok 6,5 mg/1 ml

2.   KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

1 ml injekčného roztoku (1 ampulka) obsahuje 6,5 mg tietylperazínu vo forme tietylperazini­umhydrogenmalá­tu.

Pomocné látky so známym účinkom:

– sorbitol (E420): 40 mg/ml

– disiričitan sodný (E223): 0,5 mg/ml

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3.   LIEKOVÁ FORMA

Injekčný roztok

Číry bezfarebný až žltkastý roztok bez mechanických nečistôt

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Liečba nauzey a vracania:

– po cytotoxickej chemoterapii,

– po rádioterapii,

– po použití toxických liekov,

– po chirurgických zákrokoch.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Odporúčaná dávka tietylperazínu je 6,5 mg 1 až 3 krát denne.

Osobitné skupiny pacientov

Porucha funkcie obličiek

Neboli vykonané žiadne štúdie s pacientmi s poruchou funkcie obličiek.

Porucha funkcie pečene

U pacientov s poruchou funkcie pečene, je potrebné monitorovať funkcie pečene pri vyšších dávkach TORECANU alebo pri predĺženom čase používania (pozri časti 4.4 a 4.8).

Pediatrická populácia

Dávkovanie pre pediatrickú populáciu nebolo stanovené a liek sa nemá podávať deťom mladším ako

15 rokov.

Starší pacienti

Liečba starších pacientov (vo veku 75 rokov a starších) by nemala trvať viac ako dva mesiace, kvôli riziku mimovoľných pohybov.

Spôsob podávania

Liek sa podáva intramuskulárne a tiež intravenózne ale iba výnimočne a pomaly, kvôli riziku vzniku hypotenzie. Tá sa používa najmä v akútnych prípadoch keď sa podáva injekčne 1 ampulka. Na prevenciu pooperačného vracania sa podáva 1 ampulka intramuskulárne pol hodinu pred koncom chirurgického zákroku.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo, fenotiazíny alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Závažné depresie CNS a/alebo poruchy vedomia.

Klinicky signifikatná hypotenzia.

TORECAN by sa nemal podávať u detí mladších ako 15 rokov (kvôli riziku vzniku extrapyramídových nežiaducich účinkov) a deťom a dospievajúcim s prejavmi alebo príznakmi indikujúcimi Reyeov syndróm (pre podobnosť s nežiaducimi účinkami TORECANU a s tým súvisiacou možnosťou prehliadnuť diagnózu).

Tehotenstvo (pozri časť 4.6).

Dojčenie (pozri časť 4.6).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Tak ako iné antiemetiká, aj tietylperazín môže prekryť príznaky niektorých gastrointesti­nálnych a CNS chorôb, ako aj toxické účinky iných liekov.

Z dôvodu aditívneho hypotenzívneho účinku tietylperazínu sa pacientom pri spinálnej anestézii alebo pacientom súbežne užívajúcim beta-blokátory liek podáva opatrne. Hypotenzívny účinok TORECANU je taktiež nebezpečný pre gravidné ženy s preeklampsiou pre možnosť značného poklesu krvného tlaku.

Tietylperazín sa nikdy nesmie podávať intraarteriálne. Odporúča sa aby pri parenterálnom (a taktiež intramuskulárnom) podaní bol pacient v ležiacej polohe a minimálne jednu hodinu po podaní by mal byť monitorovaný.

TORECAN sa používa opatrne u pacientov s dyskinéziou v anamnéze a so stredne ťažkou až ťažkou pečeňovou dysfunkciou.

Fenotiazíny môžu spôsobiť malígny neuroleptický syndróm, ktorý sa prejavuje klinicky ako hyperpyrexia, svalová stuhnutosť, zmena psychického stavu a známky autonómnej nervovej nestability. V takýchto prípadoch sa liečba musí okamžite prerušiť.

U starších ľudí sa odporúča limitované trvanie liečby (pozri 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania).

Bol hlásený výskyt extrapyramídových symptómov (napr. dystónia, tortikolis, dysfágia, okulogyrická kríza, akatízia). Takisto boli hlásené kŕče. Rôzne skupiny príznakov sú pravdepodobnejšie u detí a dospievajúcich.

Extrapyramídové symptómy je potrebné kontrolovať znížením dávky alebo prerušením liečby.

Tento liek sa môže používať u pacientov s depresiou kostnej drene len ak potenciálny prínos prevýši riziká.

Tento liek obsahuje sorbitol (E420). Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy nesmú používať tento liek.

Tento liek obsahuje disiričitan sodný (E223). Zriedkavo môže spôsobiť závažné reakcie z precitlivenosti a bronchospazmus.

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej dávke, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

Tietylperzín môže zvyšovať účinok sedatív CNS, vrátane trankvilizérov, opiátov, anestetík, hypnotík a alkoholu. Tricyklické antidepresíva môžu účinok a toxicitu tietylperazínu zvyšovať alebo znižovať. Tietylperazín môže vyvolať opačný účinok adrenalínu, preto sa adrenalín nesmie používať na liečbue hypotenzie spôsobenej TORECANOM.

Súbežné užívanie tietylperzínu a bromokryptínu znižuje inhibičný účinok bromokryptínu na sekréciu prolaktínu, preto sa neodporúča TORECAN podávať pacientom s prolaktinómom, liečeným bromokryptínom.

Súbežné užívanie inhibítorov MAO a fenotiazínov môže zapríčiniť stupňovanie nežiaducich účinkov inhibítorov MAO (hypotenzia, depresia CNS a dýchania). Podobný účinok môže mať aj súbežné užívanie fenotiazínov a prokarbazínu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Je iba obmedzené množstvo údajov o použití tietylperazínu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách sú nedostatočné na vylúčenie teratogénneho účinku tietylperazínu (pozri časť 5.3), keďže dve pozorovacie štúdie objavili možné spojenie. Ako preventívne opatrenie je vhodnejšie vyhnúť sa užívaniu TORECANU počas gravidity.

Dojčenie

Fenotiazíny sa vylučujú do materského mlieka a teda TORECAN sa nemá užívať počas dojčenia (pozri časť 4.3).

Fertilita

Liečba tietylperazínom nemala vplyv na fertilitu potkaních samcov. Vplyv na početnosť gravidity potkaních samíc bol pozorovaný len pri vyšších ako odporučených dávkach, čo indikuje malý význam pre klinické použitie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

TORECAN má veľký vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Tento liek môže spomaliť pacientove reakcie. Pacienti dostávajúci injekcie nesmú viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

  • – Veľmi časté (> 1/10)

  • – Časté (> 1/100 to < 1/10)

  • – Menej časté (> 1/1,000 to < 1/100)

  • – Zriedkavé (> 1/10,000 to < 1/1,000)

  • – Veľmi zriedkavé (< 1/10,000)

  • – Neznáme (nie je možné stanoviť z dostupných údajov)

    Menej časté

    Zriedkavé

    Veľmi zriedkavé

    Poruchy endokrinného systému

    môže sa vyskytnúť gynekomastia (po dlhodobom používaní)

    Poruchy nervového systému

    bolesť hlavy, závraty, ospalosť, nepokoj

    kŕče alebo extrapyramídové účinky*

    trigeminálna neuralgia

    Poruchy oka

    zákal šošovky alebo neostré videnie (po dlhodobom používaní)

    Poruchy srdca a srdcovej

    tachykardia

    činnosti

    Poruchy ciev

    hypotenzia, periférny edém končatín a tváre

    Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

    anorexia, sucho v ústach

    Poruchy pečene a žlčových ciest

    cholestatická žltačka

4.9 Predávkovanie

Prejavy a príznaky sú rovnaké ako pri predávkovaní inými fenotiazidmi: sucho v ústach, závrate, zmätenosť, posturálna hypotenzia, kolaps. Pri ťažšej intoxikácii sa môže vyskytnúť kóma, areflexia, tachykardia a depresia dýchania. Taktiež sa môžu objaviť príznaky akútnej dystónie, kŕčov a agitovanosti.

Nie je žiadne špecifické antidotum. Majú sledovať vitálne funkcie a pacient má byť liečený symptomaticky. Dystonické reakcie sa liečia antiparkinsonikami, kŕče benzodiazepínmi, cirkulačný kolaps substitúciou plazmy a vazopresormi (nesmie sa podať adrenalín; noradrenalín sa podať môže).

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antihistaminiká na systémové použitie, deriváty fenotiazínu, ATC kód: R06AD03.

Mechanizmus účinku

Liečivo patrí do skupiny fenotiazínov, ktoré sú blokátormi dopaminergných receptorov. Tieto receptory sa vyskytujú v štruktúrach centrálneho nervového systému, ktoré regulujú fyziologický proces spojený s vracaním a vertigom.

Antiemetický účinok TORECANU vyplýva z jeho účinku na centrum vracania v laterálnej retikulárnej formácii medula oblongata a na chemoreceptor spúšťacej zóny v oblasti štvrtej mozgovej komory. Blokáda týchto štruktúr spôsobuje prerušenie eferentných signálov stimulujúcich efektory -centrá procesu vracania. Tietylperazin pravdepodobne inhibuje aj aferentné impulzy autonómneho nervového systému cez vagus. Antiemetický účinok nastupuje 30 minút po perorálnom podaní a trvá približne 4 hodiny.

Nakoľko patrí TORECAN do skupiny fenotiazínov, má aj psychotropný účinok. V nízkych dávkach je tento účinok minimálny v porovnaní s antiemetickým účinkom, ale môže byť dôvodom niektorých nežiaducich účinkov TORECANU. Taktiež extrapyramídové nežiaduce účinky sú priamym dôsledkom blokády dopamínových receptorov a nerovnováhy medzi dopamínovými a cholinergnými receptormi.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Distribúcia

Tietylperazin je veľmi lipofilný a silne sa viaže na membrány alebo plazmatické proteíny (viac ako 85 %). Hromadí sa v orgánoch s rozšíreným krvným prietokom a prechádza ľahko placentárnou bariérou. Distribučný objem je 2,7 l/kg. Nie je eliminovateľný dialýzou.

Biotransformácia a eliminácia

Metabolizuje sa prevažne v pečeni, iba 3 % sa vylúčia nezmenené obličkami. Biologický polčas je približne 12 hodín.

Presnejšie farmakokinetické sledovania tietylperazinu na ľuďoch neboli vykonané.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Účinky v predklinických štúdiách sa pozorovali iba pri expozíciách považovaných za dostatočne vyššie, ako je maximálna expozícia u ľudí, čo poukazuje na malý význam týchto zistení pre klinické použitie.

Štúdie toxicity

Mutagenita

Tietylperazín nepreukázal žiadny mutagénny potenciál v teste mutagenity s použitím Salmonella typhimurium a Escherichia coli.

Karcinogénny potenciál

Karcinogénny potenciál tietylperazínu nebol posúdený.

Reprodukčná toxicita

Neboli pozorované žiadne dôkazy rozvoja teratogénneho potenciálu alebo reprodukčnej toxicity u potkanov a králikov, ale štúdie majú obmedzenia. Pri vysokých dávkach, ktoré boli toxické pre matku a vysoko prevyšovali klinickú dávku u myší (50 mg/kg/deň) a potkanov (200 mg/kg/deň) bol hlásený vyšší výskyt rázštepu pery. Význam týchto zistení pre klinické použitie tietylperazínu počas tehotenstva u žien nie je známy.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

kyselina askorbová

sorbitol (E420) disiričitan sodný (E223) voda na injekciu

6.2 Inkompatibility

Vzhľadom na fyzikálnu inkompatibilitu roztoku TORECANU s iným injekčnými roztokmi, miešanie tohto roztoku s inými sa neodporúča.

6.3    Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4    Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25° C.

Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

5 alebo 50 sklenených ampuliek v papierovej škatuľke.

6.6    Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.

7.   DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

KRKA d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

20/0787/96-S

9.   DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 24. septembra 1996

Dátum posledného predĺženia registrácie: 25. februára 2008