Súhrnné informácie o lieku - Torvazin Plus 40 mg/10 mg
Torvazin Plus 10 mg/10 mg
Torvazin Plus 20 mg/10 mg
Torvazin Plus 40 mg/10 mg tvrdé kapsuly
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Torvazin Plus 10 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Každá tvrdá kapsula obsahuje 10 mg atorvastatínu (vo forme trihydrátu vápenatej soli atorvastatínu) a 10 mg ezetimibu.
Torvazin Plus 20 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Každá tvrdá kapsula obsahuje 20 mg atorvastatínu (vo forme trihydrátu vápenatej soli atorvastatínu) a 10 mg ezetimibu.
Torvazin Plus 40 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Každá tvrdá kapsula obsahuje 40 mg atorvastatínu (vo forme trihydrátu vápenatej soli atorvastatínu) a 10 mg ezetimibu.
Pomocná látka so známym účinkom
Torvazin Plus 10 mg/10 mg tvrdé kapsuly: každá kapsula obsahuje 13 mg sacharózy.
Torvazin Plus 20 mg/10 mg tvrdé kapsuly: každá kapsula obsahuje 26 mg sacharózy.
Torvazin Plus 40 mg/10 mg tvrdé kapsuly: každá kapsula obsahuje 51,5 mg sacharózy.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tvrdé kapsuly.
Torvazin Plus 10 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Neoznačená samozatváracia tvrdá želatínová kapsula veľkosti 0, s karamelovo sfarbeným vrchnákom a žlto sfarbeným telom, naplnená peletami a jednou tabletou.
Torvazin Plus 20 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Neoznačená samozatváracia tvrdá želatínová kapsula veľkosti 0, s červenkastohnedo sfarbeným vrchnákom a žlto sfarbeným telom, naplnená peletami a jednou tabletou.
Torvazin Plus 40 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Neoznačená samozatváracia tvrdá želatínová kapsula veľkosti 0, s tmavohnedo sfarbeným vrchnákom a žlto sfarbeným telom, naplnená peletami a jednou tabletou.
Obsah kapsuly
Pelety atorvastatínu s okamžitým uvoľňovaním:
Pelety guľatého tvaru.
Tableta ezetimibu 10 mg:
Jedna okrúhla, plochá tableta so skosenými hranami so štylizovaným vyrytým E na jednej strane tablety a vyrytým 612 na druhej strane.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Torvazin Plus tvrdé kapsuly sú indikované ako doplnok k diéte na liečbu primárnej hypercholesterolémie ako substitučná terapia u dospelých pacientov primerane kontrolovaných jednotlivými liečivami podávanými súbežne v rovnakej dávkovej hladine ako vo fixnej kombinácii, ale ako samostatné lieky.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Pacient má držať primeranú diétu na zníženie lipidov a v tejto diéte má pokračovať aj počas liečby Torvazinom Plus.
Odporúčaná denná dávka je jedna kapsula danej sily s jedlom alebo bez jedla.
Torvazin Plus nie je vhodný na počiatočnú liečbu. Začatie liečby alebo úprava dávky, ak je to potrebné, sa má vykonať len s monokomponentmi a po nastavení príslušných dávok je možný prechod na fixnú kombináciu vhodnej sily.
Súbežné podávanie so sekvestrantmi žlčových kyselín
Torvazin Plus sa má podať buď > 2 hodiny pred alebo > 4 hodiny po podaní sekvestrantu žlčových kyselín.
Súbežné podávanie s inými liekmi
U pacientov užívajúcich antivirotiká proti hepatitíde typu C, elbasvir/grazoprevir, spolu s Torvazinom Plus, nemá dávka atorvastatínu v Torvazine Plus presiahnuť 20 mg/deň (pozri časti 4.4 a 4.5).
Staršie osoby
U starších pacientov nie je potrebná žiadna úprava dávky (pozri časť 5.2).
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť Torvazinu Plus u detí a dospievajúcich do veku 18 rokov neboli doteraz stanovené (pozri časť 5.1). K dispozícii nie sú žiadne údaje.
Porucha funkcie pečene
U pacientov s poruchou funkcie pečene sa má Torvazin Plus používať s opatrnosťou (pozri časti 4.4 a 5.2). U pacientov s aktívnym ochorením pečene je Torvazin Plus kontraindikovaný (pozri časť 4.3).
Porucha funkcie obličiek
U pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je potrebná žiadna úprava dávky (pozri časť 5.2).
Spôsob podávania
Na perorálne použitie.
Torvazin Plus sa môže podávať vo forme jednorazovej dávky kedykoľvek v priebehu dňa s jedlom alebo bez jedla.
4.3 Kontraindikácie
Torvazin Plus je kontraindikovaný:
-
– u pacientov s precitlivenosťou na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
-
– u pacientov s aktívnym ochorením pečene alebo neobjasnenými pretrvávajúcimi zvýšeniami sérových transamináz presahujúcimi 3-násobok hornej hranice normálu (HHN).
-
– počas gravidity a dojčenia a u žien vo fertilnom veku, ktoré nepoužívajú vhodné antikoncepčné opatrenia (pozri časť 4.6).
-
– u pacientov liečených antivirotikami proti hepatitíde typu C glekaprevirom/pibrentasvirom.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Myopatia/ rabdomyolýza
Torvazin Plus obsahuje atorvastatín. Atorvastatín, tak ako iné inhibítory HMG-CoA reduktázy, môže v zriedkavých prípadoch ovplyvniť kostrové svalstvo a spôsobiť myalgiu, myozitídu a myopatiu, ktorá môže prerásť do rabdomyolýzy, čo je potenciálne život ohrozujúci stav charakteristický významne zvýšenými hladinami kreatínkinázy (CK) (> 10-násobok HHN), myoglobinémiou a myoglobinúriou, ktorý môže viesť k zlyhaniu obličiek.
Pri použití ezetimibu po jeho uvedení na trh boli hlásené prípady myopatie a rabdomyolýzy. Väčšina pacientov, u ktorých vznikla rabdomyolýza, užívala statín súbežne s ezetimibom. Rabdomyolýza však bola hlásená veľmi zriedkavo pri monoterapii ezetimibom a veľmi zriedkavo pri pridaní ezetimibu k iným látkam, o ktorých je známe, že sú spojené so zvýšeným rizikom rabdomyolýzy.
Pred liečbou
Torvazin Plus sa má predpisovať s opatrnosťou u pacientov s predispozičnými faktormi pre vznik rabdomyolýzy. Hladina CK sa má merať pred začiatkom liečby v nasledujúcich prípadoch: - porucha funkcie obličiek
-
– hypotyreóza
-
– dedičné muskulárne poruchy v osobnej alebo rodinnej anamnéze
-
– muskulárna toxicita pri statíne alebo fibráte v anamnéze
-
– ochorenie pečene v anamnéze a/alebo konzumácia nadmerného množstva alkoholu
-
– u starších osôb (vek > 70 rokov) sa má potreba takéhoto merania zvážiť na základe prítomnosti
ostatných predispozičných faktorov pre rabdomyolýzu
-
– situácií, kedy môže dôjsť k zvýšeniu plazmatických hladín, ako sú napr. interakcie (pozri časť 4.5) a osobitné skupiny pacientov vrátane genetických podskupín pacientov (pozri časť 5.2)
V takýchto situáciách treba zvážiť riziko liečby vo vzťahu k možnému prínosu a odporúča sa klinické sledovanie.
Ak sú východiskové hladiny CK významne zvýšené (> 5-násobok HHN), nemá sa začínať s liečbou.
Meranie kreatínkinázy
Kreatínkináza (CK) sa nemá merať po namáhavom cvičení alebo ak je prítomná akákoľvek alternatívna možná príčina zvýšenia CK, pretože to sťažuje interpretáciu hodnoty.
Ak sú východiskové hladiny CK významne zvýšené (> 5-násobok HHN), hladiny sa majú znovu zmerať po 5 až 7 dňoch, aby sa výsledky potvrdili.
Počas liečby
- Pacientov je potrebné požiadať, aby okamžite hlásili bolesť, kŕče alebo slabosť svalov, najmä akje sprevádzaná celkovým pocitom choroby alebo horúčkou.
- Ak sa počas liečby Torvazinom Plus vyskytnú u pacienta takéto príznaky, je potrebné zmerať jeho hladiny CK. Ak sa zistí, že sú tieto hladiny významne zvýšené (> 5-násobok HHN), liečba sa má zastaviť.
- Ak sú svalové príznaky závažné a spôsobujú každodenné nepríjemnosti, a to aj v prípade, ak sú hladiny CK < 5-násobok HHN, má sa zvážiť prerušenie liečby.
- Ak príznaky pominú a hladiny CK sa vrátia do normálu, potom je možné uvažovať o opätovnom začatí liečby atorvastatínom alebo o začatí liečby iným liekom obsahujúcim statín v najnižšej dávke a pri dôkladnom sledovaní.
- Ak sa objaví klinicky významné zvýšenie hladín CK (> 10-násobok HHN) alebo ak sa diagnostikuje rabdomyolýza alebo existuje podozrenie na jej prítomnosť, Torvazin Plus sa má vysadiť.
- Počas liečby alebo po liečbe niektorými statínmi boli hlásené veľmi zriedkavé prípady nekrotizujúcej myopatie sprostredkovanej imunitným systémom (immune-mediated necrotizing myopathy, IMNM). IMNM je klinicky charakterizovaná pretrvávajúcou slabosťou proximálnych svalov a zvýšenou sérovou hladinou kreatínkinázy, ktoré pretrvávajú napriek ukončeniu liečby statínmi.
Keďže je atorvastatín zložkou Torvazinu Plus, riziko rabdomyolýzy sa zvyšuje, keď sa Torvazin Plus podáva súbežne s určitými liekmi, ktoré môžu zvyšovať plazmatickú koncentráciu atorvastatínu, ako sú napríklad silné inhibítory CYP3A4 alebo transportné proteíny (napr. cyklosporín, telitromycín, klaritromycín, delavirdín, stiripentol, ketokonazol, vorikonazol, itrakonazol, posakonazol a inhibítory HIV proteázy vrátane ritonaviru, lopinaviru, atazanaviru, indinaviru, darunaviru, tipranaviru/ritonaviru, atď.). Riziko myopatie môže byť zvýšené aj pri súbežnom užívaní gemfibrozilu a iných derivátov kyseliny fibrovej, antivirotík na liečbu hepatitídy typu C (HCV) (boceprevir, telaprevir, elbasvir/grazoprevir), erytromycínu, niacínu alebo ezetimibu. Ak je to možné, namiesto týchto liekov sa majú zvážiť alternatívne (neinteragujúce) terapie. (Pozri časť 4.8)
V prípadoch, kedy je súbežné podávanie týchto liečiv s Torvazinom Plus nevyhnutné, má sa starostlivo zvážiť prínos a riziko súbežnej liečby. Keď pacienti užívajú lieky, ktoré zvyšujú plazmatickú koncentráciu atorvastatínu, odporúča sa nižšia maximálna dávka Torvazinu Plus. Okrem toho, v prípade silných inhibítorov CYP3A4 sa má zvážiť nižšia úvodná dávka lieku Torvazin Plus a odporúča sa náležité klinické sledovanie týchto pacientov (pozri časť 4.5).
Atorvastatín sa nesmie podávať súbežne so systémovou kyselinou fusidovou alebo počas 7 dní po ukončení liečby kyselinou fusidovou. U pacientov, u ktorých je použitie systémovej kyseliny fusidovej považované za nevyhnutné, má byť počas liečby kyselinou fusidovou liečba statínom prerušená. U pacientov užívajúcich kombináciu kyseliny fusidovej so statínmi boli hlásené prípady rabdomyolýzy (vrátane fatálnych prípadov) (pozri časť 4.5). Pacient má byť poučený, aby vyhľadal lekársku pomoc hneď, ako sa u neho vyskytnú príznaky svalovej slabosti, bolesti alebo citlivosti. Liečba statínom môže byť obnovená sedem dní po poslednej dávke kyseliny fusidovej.
Vo výnimočných prípadoch, kedy je potrebná dlhodobá liečba systémovou kyselinou fusidovou, napr. pri liečbe ťažkých infekcií, má byť súbežné podávanie Torvazinu Plus a kyseliny fusidovej posúdené individuálne a pod starostlivým lekárskym dohľadom.
Pečeňové enzýmy
V kontrolovaných skúšaniach súbežného podávania ezetimibu so statínom sa u pacientov pozorovali konsekutívne zvýšenia transamináz (> 3-násobok hornej hranice normálu [HHN]) (pozri časť 4.8).
Pred začiatkom liečby a pravidelne potom sa majú vykonávať vyšetrenia funkcie pečene. Pacientom, u ktorých sa objavia akékoľvek prejavy alebo príznaky poukazujúce na poškodenie pečene, sa majú vykonať vyšetrenia funkcie pečene. Pacientov, u ktorých sa objavia zvýšené hladiny transamináz, je potrebné sledovať dovtedy, kým sa abnormalita (abnormality) neupraví na pôvodný stav. Ak zvýšenie transamináz väčšie ako 3-násobok HHN pretrváva, odporúča sa zníženie dávky alebo vysadenie Torvazinu Plus.
Torvazin Plus sa má používať s opatrnosťou u pacientov, ktorí konzumujú nadmerné množstvá alkoholu a/alebo majú ochorenie pečene v anamnéze.
Porucha funkcie pečene
Vzhľadom na to, že účinky zvýšenej expozície ezetimibu u pacientov so stredne závažnou alebo závažnou poruchou funkcie pečene nie sú známe, Torvazin Plus sa u nich neodporúča (pozri časť 5.2).
Fibráty
Bezpečnosť a účinnosť ezetimibu podávaného s fibrátmi neboli doteraz stanovené. Akje podozrenie na cholelitiázu u pacienta užívajúceho ezetimib a fenofibrát, je indikované vyšetrenie žlčníka a táto liečba sa má prerušiť (pozri časti 4.5 a 4.8).
Cyklosporín
Ak sa začína podávať Torvazin Plus počas liečby cyklosporínom, je potrebná opatrnosť. U pacientov užívajúcich Torvazin Plus a cyklosporín sa majú sledovať koncentrácie cyklosporínu (pozri časť 4.5).
Antikoagulanciá
Ak je Torvazin Plus pridaný k warfarínu, k inému kumarínovému antikoagulanciu alebo k fluindiónu, je potrebné náležite sledovať medzinárodný normalizovaný pomer (International Normalised Ratio, INR) (pozri časť 4.5).
Intersticiálne ochorenie pľúc
Pri užívaní niektorých statínov, hlavne pri dlhodobej liečbe, boli hlásené výnimočné prípady výskytu intersticiálneho ochorenia pľúc (pozri časť 4.8). Medzi prejavy patrí dyspnoe, neproduktívny kašeľ a zhoršenie celkového zdravotného stavu (únava, chudnutie a horúčka). Ak je podozrenie, že sa u pacienta objavilo intersticiálne ochorenie pľúc, liečbu statínmi je nutné prerušiť.
Diabetes mellitus
Niektoré dôkazy naznačujú, že statíny ako skupina zvyšujú glukózu v krvi a u niektorých pacientov s vysokým rizikom vzniku diabetu môžu vyvolať úroveň hyperglykémie, pri ktorej je potrebná štandardná diabetická liečba. Nad týmto rizikom však prevažuje zníženie vaskulárneho rizika statínmi, a preto nemá byť dôvodom na ukončenie liečby statínmi. U rizikových pacientov (glykémia nalačno 5,6 až 6,9 mmol/l, BMI > 30 kg/m2, zvýšená hladina triglyceridov, hypertenzia) je potrebné sledovať klinický stav aj biochemické parametre v súlade s národnými odporúčaniami.
Sacharóza
Tento liek obsahuje sacharózu ako cukrové guľôčky. Každá kapsula Torvazinu Plus 10 mg/10 mg obsahuje 13 mg, každá kapsula Torvazinu Plus 20 mg/10 mg obsahuje 26 mg a každá kapsula Torvazinu Plus 40 mg/10 mg obsahuje 51,5 mg sacharózy. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Farmakodynamické interakcie
Atorvastatín, zložka Torvazinu Plus, sa metabolizuje prostredníctvom cytochrómu P450 3A4 (CYP3A4) a je substrátom pečeňových transportérov, polypeptidu transportujúceho organické anióny 1B1 (organic anion-transporting polypeptide 1B1, OATP1B1) a transportéra 1B3 (OATP1B3).
Metabolity atorvastatínu sú substráty OATP1B1. Atorvastatín sa identifikoval aj ako substrát pre proteín multiliekovej rezistencie 1 (multi-drug resistance protein 1, MDR1) a proteín rezistencie voči rakovine prsníka (breast cancer resistance protein, BCRP), ktoré môžu limitovať absorpciu atorvastatínu z čreva a jeho žlčový klírens (pozri časť 5.2). Súbežné podávanie liekov, ktoré sú inhibítormi CYP3A4 alebo transportných proteínov, môže viesť k zvýšeným plazmatickým koncentráciám atorvastatínu a k zvýšenému riziku myopatie. Toto riziko môže byť zvýšené aj pri súbežnom podávaní atorvastatínu s inými liekmi, ktoré môžu potenciálne indukovať myopatiu, ako sú deriváty kyseliny fibrovej a ezetimib (pozri časť 4.4).
Farmakokinetické interakcie
Torvazin Plus
Pri súbežnom podávaní ezetimibu s atorvastatínom neboli pozorované žiadne klinicky významné farmakokinetické interakcie.
Účinky iných liekov na Torvazin Plus
Inhibítory CYP3A4: ukázalo sa, že silné inhibítory CYP3A4 vedú k výrazne zvýšeným koncentráciám atorvastatínu (pozri tabuľku 1 a nižšie uvedené špecifické informácie). Ak je to možné, je potrebné zabrániť súbežnému podávaniu silných inhibítorov CYP3A4 (napr. cyklosporín, telitromycín, klaritromycín, delavirdín, stiripentol, ketokonazol, vorikonazol, itrakonazol, posakonazol, niektoré antivirotiká používané na liečbu HCV (napr. elbasvir/grazoprovir) a inhibítory HIV proteázy vrátane ritonaviru, lopinaviru, atazanaviru, indinaviru, darunaviru atď.). V prípadoch, keď nie je možné vyhnúť sa súbežnému podávaniu týchto liekov s atorvastatínom, majú sa zvážiť nižšie úvodné a maximálne dávky atorvastatínu a odporúča sa náležité klinické monitorovanie pacienta (pozri tabuľku 1).
Stredne silné inhibítory CYP3A4 (napr. erytromycín, diltiazem, verapamil a flukonazol) môžu zvyšovať plazmatické koncentrácie atorvastatínu (pozri tabuľku 1). Pri užívaní erytromycínu v kombinácii so statínmi sa pozorovalo zvýšené riziko myopatie. Interakčné štúdie hodnotiace účinky amiodarónu alebo verapamilu na atorvastatín neboli vykonané. O amiodaróne a verapamile je známe, že inhibujú aktivitu CYP3A4 a súbežné podávanie s atorvastatínom môže viesť k zvýšenej expozícii atorvastatínu. Pri súbežnom užívaní so stredne silnými inhibítormi CYP3A4 sa má preto zvážiť nižšia maximálna dávka atorvastatínu a odporúča sa náležité klinické sledovanie pacienta. Na začiatku užívania inhibítora alebo po úpravách dávky inhibítora sa odporúča náležité klinické sledovanie.
Induktory cytochrómu P450 3A4: Súbežné podávanie atorvastatínu s induktormi cytochrómu P450 3A4 (napr. efavirenz, rifampicín, ľubovník bodkovaný) môže viesť ku kolísavým zníženiam plazmatických koncentrácií atorvastatínu. Z dôvodu duálneho mechanizmu interakcie rifampicínu (indukcia cytochrómu P450 3A4 a inhibícia transportéru spätného vychytávania v pečeni OATP1B1) sa odporúča súbežné podávanie atorvastatínu s rifampicínom v rovnakom čase, pretože oneskorené podanie atorvastatínu po podaní rifampicínu bolo spojené s významným znížením plazmatických koncentrácií atorvastatínu. Účinok rifampicínu na koncentrácie atorvastatínu v hepatocytoch nie je však známy a ak nie je možné predísť súbežnému podávaniu, u pacientov sa má starostlivo sledovať účinnosť.
Inhibítory transportérov: Inhibítory transportných proteínov (napr. cyklosporín) môžu zvýšiť systémovú expozíciu atorvastatínu (pozri tabuľku 1). Vplyv inhibície vychytávania transportérov hepatocytmi na koncentrácie atorvastatínu nie je známy. Ak sa súbežnému podávaniu nedá vyhnúť, odporúča sa zníženie dávky a klinické monitorovanie účinnosti (pozri tabuľku 1).
Gemfibrozil/deriváty kyseliny fibrovej: Užívanie samotných fibrátov je ojedinele spojené s udalosťami súvisiacimi so svalmi vrátane rabdomyolýzy. Riziko týchto udalostí sa môže zvýšiť pri súbežnom užívaní derivátov kyseliny fibrovej a atorvastatínu. Ak nie je možné predísť súbežnému podávaniu, má sa použiť najnižšia dávka atorvastatínu na dosiahnutie terapeutického cieľa a pacienti majú byť primerane monitorovaní (pozri časť 4.4).
Ezetimib: Užívanie samotného ezetimibu je spojené s udalosťami súvisiacimi so svalmi vrátane rabdomyolýzy. Riziko týchto udalostí sa preto môže zvýšiť pri súbežnom užívaní ezetimibu a atorvastatínu. Odporúča sa náležité klinické sledovanie týchto pacientov.
Kolestipol: Pri súbežnom podávaní kolestipolu s atorvastatínom boli plazmatické koncentrácie atorvastatínu a jeho aktívnych metabolitov znížené (o približne 25 %). Ak sa však atorvastatín a kolestipol podávali súbežne, účinky na hladinu lipidov boli väčšie, ako pri podávaní každého z liečiv osamote.
Kyselina fusidová: Pri súbežnom podávaní systémovej kyseliny fusidovej so statínmi môže byť zvýšené riziko myopatie vrátane rabdomyolýzy. Mechanizmus tejto interakcie (či je farmakodynamický alebo farmakokinetický, alebo oboje) nie je ešte známy. U pacientov užívajúcich túto kombináciu boli hlásené prípady rabdomyolýzy (vrátane fatálnych prípadov).
Ak je liečba systémovou kyselinou fusidovou nevyhnutná, liečba Torvazinom Plus sa má prerušiť počas celej liečby kyselinou fusidovou. Pozri tiež časť 4.4.
Kolchicín: Hoci sa interakčné skúšania s atorvastatínom a kolchicínom nevykonali, pri súbežnom podávaní atorvastatínu a kolchicínu sa hlásili prípady myopatie a pri predpisovaní atorvastatínu s kolchicínom sa má postupovať s opatrnosťou.
Ezetimib
Antacidá: Súbežné podávanie antacíd znížilo mieru absorpcie ezetimibu, ale nemalo žiadny vplyv na biologickú dostupnosť ezetimibu. Toto zníženie miery absorpcie sa nepovažuje za klinicky významné.
Cholestyramín: Súbežné podávanie cholestyramínu znížilo priemernú plochu pod krivkou (AUC) celkového ezetimibu (ezetimib + glukuronid ezetimibu) približne o 55 %. Prírastok zníženia cholesterolu lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL-C) v dôsledku pridania Torvazinu Plus k cholestyramínu môže byť touto interakciou zmenšený (pozri časť 4.2).
Cyklosporín: V štúdii, ktorej sa zúčastnilo osem pacientov po transplantácii obličky s klírensom kreatinínu > 50 ml/min na stabilnej dávke cyklosporínu, mala jednorazová 10 mg dávka ezetimibu za následok 3,4-násobné (rozsah 2,3– až 7,9-násobné) zvýšenie priemernej hodnoty AUC celkového ezetimibu v porovnaní so zdravou kontrolnou populáciou z inej štúdie, v ktorej pacienti dostávali ezetimib samotný (n = 17). V inej štúdii, pacient po transplantácii obličky so závažnou renálnou insuficienciou, ktorý dostával cyklosporín a viacero iných liekov, preukázal 12-násobne väčšiu expozíciu celkovému ezetimibu v porovnaní so súbežnými kontrolnými pacientmi, ktorí dostávali ezetimib samotný. V dvojdobej skríženej štúdii u dvanástich zdravých osôb viedlo denné podávanie ezetimibu 20 mg počas 8 dní spolu s jednorazovou 100 mg dávkou cyklosporínu na 7. deň k priemernému nárastu AUC cyklosporínu o 15 % (rozsah: 10 % pokles až 51 % nárast) v porovnaní s jednorazovou 100 mg dávkou samotného cyklosporínu. Kontrolovaná štúdia účinku súbežného podávania ezetimibu na expozíciu cyklosporínu u pacientov po transplantácii obličky sa nevykonalo. Keď sa začína podávať ezetimib počas liečby cyklosporínom, je potrebná opatrnosť. U pacientov užívajúcich Torvazin Plus a cyklosporín sa majú sledovať koncentrácie cyklosporínu (pozri časť 4.4).
Fibráty: U pacientov užívajúcich fenofibrát a ezetimib majú byť lekári informovaní o možnom riziku cholelitiázy a ochorenia žlčníka (pozri časti 4.4 a 4.8).
Ak je u pacienta liečeného ezetimibom a fenofibrátom podozrenie na cholelitiázu, sú indikované vyšetrenia žlčníka a táto liečba sa má prerušiť (pozri časť 4.8).
Súbežné podávanie fenofibrátu alebo gemfibrozilu mierne zvýšilo koncentrácie celkového ezetimibu (približne 1,5– a 1,7-násobne, v uvedenom poradí).
Súbežné podávanie ezetimibu s inými fibrátmi sa neskúmalo.
Fibráty môžu zvýšiť vylučovanie cholesterolu do žlče, čo vedie k cholelitiáze. V štúdiách na zvieratách ezetimib niekedy zvyšoval hladinu cholesterolu v žlčníkovej žlči, ale nie u všetkých druhov (pozri časť 5.3). Litogénne riziko spojené s terapeutickým použitím ezetimibu nemožno vylúčiť.
Účinky Torvazinu Plus na farmakokinetiku iných liekov
Digoxín: Pri súbežnom podávaní viacnásobných dávok digoxínu a 10 mg atorvastatínu sa koncentrácie digoxínu v rovnovážnom stave mierne zvýšili. Pacienti, ktorí užívajú digoxín, majú byť náležite sledovaní.
Perorálne kontraceptíva: Súbežné podávanie atorvastatínu s perorálnym kontraceptívom spôsobuje zvýšenia plazmatických koncentrácií noretisterónu a etinylestradiolu.
Warfarín: V klinickej štúdii u pacientov dostávajúcich dlhodobú liečbu warfarínom spôsobilo súbežné podávanie atorvastatínu v dávke 80 mg denne s warfarínom malé zníženie protrombínového času o približne 1,7 sekúnd počas prvých 4 dní podávania dávky, ktoré sa upravilo na normálnu hodnotu v priebehu 15 dní liečby atorvastatínom. Hoci sa hlásili len veľmi zriedkavé prípady klinicky významných interakcií s antikoagulanciami, má sa pred začiatkom liečby atorvastatínom a dostatočne často na začiatku liečby u pacientov užívajúcich kumarínové antikoagulanciá stanoviť protrombínový čas, aby sa zaistilo, že nedôjde k žiadnej významnej zmene protrombínového času. Po preukázaní stabilného protrombínového času môže byť protrombínový čas monitorovaný v intervaloch obvykle odporúčaných pre pacientov liečených kumarínovými antikoagulanciami. Ak sa dávka atorvastatínu zmení alebo preruší, je potrebné zopakovať rovnaký postup. U pacientov, ktorí neužívali antikoagulanciá, nebola liečba atorvastatínom spojená s krvácaním alebo so zmenami
Schválený text k rozhodnutiu o registrácii, ev. č.: 2018/03481-REG, 2018/03482-REG, 2018/03484-REG v protrombínovom čase.
Tabuľka 1: Vplyv súbežne podávaných liekov na farmakokinetiku atorvastatínu
Súbežne podávaný liek a dávkovací režim | Atorvastatín | ||
Dávka (mg) | Pomer AUC& | Klinické odporúčanie# | |
Tipranavir 500 mg BID/ ritonavir 200 mg BID, 8 dní (14. až 21. deň) | 40 mg v 1. deň, 10 mg v 20. deň | 9,4 | V prípadoch, kedy je súbežné podávanie s atorvastatínom nevyhnutné, neprekračujte dávku 10 mg atorvastatínu denne. Odporúča sa klinické sledovanie týchto pacientov. |
Telaprevir 750 mg q8h (každých 8 hodín), 10 dní | 20 mg, SD | 7,9 | |
Cyklosporín 5,2 mg/kg/deň, stabilná dávka | 10 mg OD počas 28 dní | 8,7 | |
Glekaprevir 400 mg OD/ Pibrentasvir 120 mg OD, 7 dní | 10 mg OD, počas 7 dní | 8,3 | Súbežné podávanie s liekmi obsahujúcimi glekaprevir alebo pibrentasvir je kontraindikované (pozri časť 4.3). |
Lopinavir 400 mg BID/ ritonavir 100 mg BID, 14 dní | 20 mg OD počas 4 dní | 5,9 | V prípadoch, kedy je súbežné podávanie s atorvastatínom nevyhnutné, odporúčajú sa nižšie udržiavacie dávky atorvastatínu . Pri dávkach atorvastatínu prekračujúcich 20 mg sa odporúča klinické sledovanie týchto pacientov. |
Klaritromycín 500 mg BID, 9 dní | 80 mg OD počas 8 dní | 4,5 | |
Sakvinavir 400 mg BID/ ritonavir 300 mg BID od 5. – 7. dňa, zvýšené na 400 mg BID v 8. dni) 4. – 18. deň, 30 minút po podaní dávky atorvastatínu | 40 mg OD počas 4 dní | 3,9 | V prípadoch, kedy je súbežné podávanie s atorvastatínom nevyhnutné, odporúčajú sa nižšie udržiavacie dávky atorvastatínu. Pri dávkach atorvastatínu prekračujúcich 40 mg sa odporúča klinické sledovanie týchto pacientov. |
Darunavir 300 mg BID/ ritonavir 100 mg BID, 9 dní | 10 mg OD počas 4 dní | 3,4 | |
Itrakonazol 200 mg OD, 4 dni | 40 mg SD | 3,3 | |
Fosamprenavir 700 mg BID/ ritonavir 100 mg BID, 14 dní | 10 mg OD počas 4 dní | 2,5 | |
Fosamprenavir 1 400 mg BID, 14 dní | 10 mg OD počas 4 dní | 2,3 | |
Elbasvir 50 mg OD/ grazoprevir 200 mg OD, 13 dní | 10 mg SD | 1,95 | Pri súbežnom podávaní s liekmi obsahujúcimi elbasvir alebo grazoprevir dávka atorvastatínu nemá prekročiť dennú dávku 20 mg. |
Nelfinavir 1 250 mg BID, 14 dní | 10 mg OD počas 28 dní | 1,74 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
Grapefruitový džús, 240 ml OD* | 40 mg SD | 1,37 | Súbežná konzumácia veľkého množstva grapefruitového džúsu a atorvastatínu sa neodporúča. |
Diltiazem 240 mg OD, 28 dní | 40 mg SD | 1,51 | Po začatí podávania dávky alebo po úpravách dávky diltiazemu sa odporúča náležité klinické sledovanie týchto pacientov. |
Erytromycín 500 mg QID, 7 dní | 10 mg SD | 1,33 | Odporúča sa nižšia maximálna dávka a klinické sledovanie týchto pacientov. |
Amlodipín10 mg , jednorazová dávka | 80 mg SD | 1,18 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
Cimetidín 300 mg QID, 2 týždne | 10 mg OD počas 2 týždňov | 1,00 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
Kolestipol 10 g BID, 24 týždňov | 40 mg OD počas 8 týždňov | 0,74 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
Suspenzia antacida obsahujúceho hydroxid horečnatý a hydroxid hlinitý, 30 ml QID, 17 dní | 10 mg OD počas 15 dní | 0,66 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
Efavirenz 600 mg OD, 14 dní | 10 mg počas 3 dní | 0,59 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
Rifampicín 600 mg OD, 7 dní (podávaných v rovnakom čase) | 40 mg SD | 1,12 | Ak nie je možné predísť súbežnému podávaniu, odporúča sa súbežné podanie atorvastatínu s rifampicínom v rovnakom čase s klinickým sledovaním. |
Rifampicín 600 mg OD, 5 dní (oddelené dávky) | 40 mg SD | 0,20 | |
Gemfibrozil 600 mg BID, 7 dní | 40 mg SD | 1,35 | Odporúča sa nižšia úvodná dávka a klinické sledovanie týchto pacientov. |
Fenofibrát 160 mg OD, 7 dní | 40 mg SD | 1,03 | Odporúča sa nižšia úvodná dávka a klinické sledovanie týchto pacientov. |
Boceprevir 800 mg TID, 7 dní | 40 mg SD | 2,3 | Odporúča sa nižšia úvodná dávka a klinické sledovanie týchto pacientov. Dávka atorvastatínu nemá prekročiť dennú dávku 20 mg počas súbežného podávania s boceprevirom. |
& Predstavuje pomer liečob (súbežne podávaný liek plus atorvastatín verzus samotný atorvastatín). # Klinický význam pozri v častiach 4.4 a 4.5.
* Obsahuje jednu alebo viacero zložiek, ktoré inhibujú CYP3A4 a môže zvýšiť plazmatické koncentrácie liekov metabolizovaných prostredníctvom CYP3A4. Príjem jedného 240 ml pohára grapefruitového džúsu tiež viedol k zníženiu AUC o 20,4 % aktívneho ortohydroxy metabolitu. Veľké množstvo grapefruitového džúsu (viac ako 1,2 l denne počas 5 dní) zvýšilo AUC atorvastatínu 2,5-násobne a AUC aktívnych (atorvastatín a metabolity) inhibítorov HMG-CoA reduktázy 1,3-násobne.
Pomer založený na jednej vzorke odobratej 8 – 16 hodín po dávke.
OD = jedenkrát denne; SD = jednorazová dávka; BID = dvakrát denne; TID = trikrát denne; QID = štyrikrát denne.
Tabuľka 2: Vplyv atorvastatínu na farmakokinetiku súbežne podávaných liekov
Atorvastatín a dávkovací režim | Súbežne podávaný liek | ||
Liek/dávka (mg) | Pomer AUC& | Klinické odporúčanie | |
80 mg OD počas 10 dní | Digoxín 0,25 mg OD, 20 dní | 1,15 | Pacienti, ktorí užívajú digoxín, majú byť náležite sledovaní. |
40 mg OD počas 22 dní | Perorálne kontraceptívum OD, 2 mesiace – noretisterón 1 mg – etinylestradiol 35 ^g | 1,28 1,19 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
80 mg OD počas 15 dní | * Fenazón, 600 mg SD | 1,03 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
10 mg SD | Tipranavir 500 mg BID/ ritonavir 200 mg BID, 7 dní | 1,08 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
10 mg OD počas 4 dní | Fosamprenavir 1 400 mg BID, 14 dní | 0,73 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
10 mg OD počas 4 dní | Fosamprenavir 700 mg BID/ ritonavir 100 mg BID, 14 dní | 0,99 | Žiadne osobitné odporúčanie. |
& Predstavuje pomer liečob (súbežne podávaný liek plus atorvastatín verzus samotný atorvastatín).
* Pri súbežnom podávaní viacnásobných dávok atorvastatínu a fenazónu sa preukázal malý alebo
žiadny detegovateľný účinok v klírense fenazónu.
OD = jedenkrát denne; SD = jednorazová dávka; BID = dvakrát denne.
V predklinických štúdiách sa zistilo, že ezetimib neindukuje enzýmy cytochrómu P450, ktoré metabolizujú liečivá. Nepozorovali sa žiadne klinicky významné farmakokinetické interakcie medzi ezetimibom a liečivami, o ktorých je známe, že sú metabolizované cytochrómami P450 1A2, 2D6, 2C8, 2C9 a 3A4 alebo N-acetyltransferázou.
V klinických interakčných štúdiách nemal ezetimib počas súbežného podávania žiadny účinok na farmakokinetiku dapsonu, dextrometorfanu, digoxínu, perorálnych kontraceptív (etinylestradiol a levonorgestrel), glipizidu, tolbutamidu alebo midazolamu.
Cimetidín podávaný spolu s ezetimibom nemal žiadny vplyv na biologickú dostupnosť ezetimibu.
Antikoagulanciá: V štúdii, ktorej sa zúčastnilo dvanásť zdravých dospelých mužov, nemalo súbežné podávanie ezetimibu (10 mg jedenkrát denne) významný účinok na biologickú dostupnosť warfarínu a protrombínový čas. Po uvedení lieku na trh sa však vyskytli hlásenia o zvýšení medzinárodného normalizovaného pomeru (INR) u pacientov, ktorým bol ezetimib pridaný k warfarínu alebo k fluindiónu. Ak sa Torvazin Plus pridáva k warfarínu, k inému kumarínovému antikoagulantu alebo k fluindiónu, má sa primerane monitorovať INR (pozri časť 4.4).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Ženy vo fertilnom veku
Ženy vo fertilnom veku majú počas liečby používať náležité antikoncepčné opatrenia (pozri časť 4.3).
Gravidita
Torvazin Plus
Torvazin Plus je kontraindikovaný počas gravidity (pozri časť 4.3). Nie sú k dispozícii žiadne klinické údaje o použití Torvazinu Plus počas gravidity.
Atorvastatín
Bezpečnosť u gravidných žien nebola zatiaľ stanovená. Žiadne kontrolované klinické skúšania s atorvastatínom sa u gravidných žien neuskutočnili. Zriedkavo boli hlásené kongenitálne anomálie po intrauterinnej expozícii inhibítorom HMG-CoA reduktázy. Skúšania na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3).
Ezetimib
Nie sú k dispozícii žiadne klinické údaje o použití ezetimibu počas gravidity.
Dojčenie
Torvazin Plus je počas dojčenia kontraindikovaný (pozri časť 4.3).
Z dôvodu možnosti závažných nežiaducich reakcií nemajú ženy užívajúce Torvazin Plus dojčiť svoje deti. U potkanov sú plazmatické koncentrácie atorvastatínu a jeho aktívnych metabolitov podobné koncentráciám v mlieku. V štúdiách na potkanoch sa zistilo, že ezetimib sa vylučuje do materského mlieka. Nie je známe, či sa liečivá Torvazinu Plus vylučujú do ľudského mlieka.
Fertilita
S Torvazinom Plus sa nevykonali žiadne štúdie fertility.
Atorvastatín
V štúdiách na zvieratách nemal atorvastatín žiadny účinok na fertilitu samcov alebo samíc.
Ezetimib
Ezetimib nemal žiadny účinok na fertilitu samcov alebo samíc potkana.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Torvazin Plus má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Pri vedení vozidiel alebo obsluhe strojov sa však má vziať do úvahy, že sa hlásil závrat.
4.8 Nežiaduce účinky
Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií
Frekvencie sú definované ako: veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000) a veľmi zriedkavé (< 1/10 000).
Trieda orgánových systémov podľa MedDRA | Časté | Menej časté | Zriedkavé | Veľmi zriedkavé | Neznáme |
Infekcie a nákazy | nazofaryngitída1 | ||||
Poruchy krvi a lymfatickéh o systému | trombocyto-pénia1 | trombocyto-pénia4 | |||
Poruchy imunitného systému | alergické reakcie1 | anafylaxia1 | precitlivenosť vrátane vyrážky, žihľavky, anafylaxie, a angioedému4 | ||
Poruchy metabolizmu a výživy | hyperglykémia1 | hypoglykémia1, zvýšenie telesnej hmotnosti1, anorexia1,2 | |||
Psychické poruchy | nočné mory1, insomnia1 | depresia4 | |||
Poruchy nervového systému | bolesť hlavy1,3 | závrat1, parestézia1,3, hypoestézia1, dysgeúzia1, amnézia1 | periférna neuropatia1 | závrat4, parestézia4 |
Poruchy oka | rozmazané videnie1 | porucha zraku1 | |||
Poruchy ucha a labyrintu | tinitus1 | strata sluchu1 | |||
Poruchy ciev | nával horúčavy2, hypertenzia2 | ||||
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | faryngolarynge-álna bolesť1, epistaxa1 | kašeľ2 | dyspnoe4 | ||
Poruchy gastrointestin álneho traktu | zápcha1, flatulencia1’2,dys pepsia1, nauzea1, hnačka1’2, abdominálna bolesť2 | vracanie1, horná a dolná abdominálna bolesť1, eruktácia1, pankreatitída1, dyspepsia2, gastroezofageál-na refluxná choroba2, nauzea2, sucho v ústach3, gastritída3 | pankreatitída4, zápcha4 | ||
Poruchy pečene a žlčových ciest | hepatitída1 | cholestáza1 | zlyhanie pečene1 | ||
Poruchy kože a podkožného tkaniva | urtikária1’3, pruritus1’3, kožná vyrážka1,3, alopécia1 | angioneuro-tický edém1, bulózna dermatitída vrátane multi-formného erytému, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy 1 | |||
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | myalgia1’3, artralgia1, bolesť v končatine1, svalové spazmy1, opuch kĺbov1, bolesť chrbta1 | bolesť krku1,2, svalová únava1,3, artralgia2, svalové spazmy2, bolesť chrbta3, bolesť v končatine3 | myopatia1, myozitída1, rabdomyolýza 1, svalová ruptúra1, tendonopatia niekedy komplikovaná ruptúrou | lupusu podobný syndróm1 | nekrotizujúca myopatia sprostredkovaná imunitným systémom1, myalgia4, myopatia/ rabdomyolýza4 (pozri časť 4.4) |
Poruchy reprodukčnéh o systému a prsníkov | gynekomastia 1 |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | únava2 | celkový pocit choroby1, asténia1,3, bolesť hrudníka1,2, bolesť2, periférny edém1,3, únava1, pyrexia1 | asténia4 | ||
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | abnormálne výsledky funkcie pečene1, zvýšenie kreatínkinázy v krvi1, zvýšenie ALT a/alebo AST3 | pozitívne leukocyty v moči1, zvýšenie ALT a/alebo AST2, zvýšenie kreatínkinázy v krvi2, zvýšenie gamaglutamyl-transferázy2, abnormálne výsledky funkcie pečene2 |
-
1 Hlásené pri atorvastatíne
-
2 Hlásené pri monoterapii ezetimibom
-
3 Hlásené pri súbežnom podávaní ezetimibu a statínu
-
4 Skúsenosť s ezetimibom s alebo bez statínu po uvedení na trh
Nasledujúce nežiaduce udalosti boli hlásené v súvislosti s niektorými statínmi:
- sexuálna dysfunkcia
- výnimočné prípady výskytu intersticiálnej choroby pľúc, najmä pri dlhodobej liečbe (pozri časť 4.4)
- diabetes mellitus: frekvencia bude závisieť od prítomnosti alebo neprítomnosti rizikových faktorov (glykémia nalačno > 5,6 mmol/l, BMI > 30 kg/m2, zvýšené triglyceridy, hypertenzia v anamnéze).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Torvazin Plus
V prípade predávkovania treba vykonať symptomatické a podporné opatrenia. Majú sa vykonať vyšetrenia funkcie pečene a sledovať sérové hladiny CK.
Atorvastatín
Z dôvodu značnej väzby atorvastatínu na plazmatické bielkoviny sa nepredpokladá, že hemodialýza významne zvýši klírens atorvastatínu.
Ezetimib
V klinických štúdiách bolo podávanie ezetimibu 50 mg/deň 15 zdravým osobám až po dobu 14 dní alebo 40 mg/deň 18 pacientom s primárnou hyperlipidémiou až po dobu 56 dní vo všeobecnosti dobre tolerované.
Bolo hlásených niekoľko prípadov predávkovania, väčšina nebola spojená s nežiaducimi účinkami.
Hlásené nežiaduce účinky neboli závažné. U zvierat sa nepozorovala žiadna toxicita po jednorazových perorálnych dávkach 5 000 mg/kg ezetimibu u potkanov a myší a 3 000 mg/kg u psov.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Hypolipidemiká, inhibítory HMG-CoA reduktázy v kombinácii s inými hypolipidemikami, ATC kód: C10BA05
Torvazin Plus (ezetimib/atorvastatín) je liek znižujúci lipidy, ktorý selektívne inhibuje črevnú absorpciu cholesterolu a príbuzných rastlinných sterolov a inhibuje endogénnu syntézu cholesterolu.
Mechanizmus účinku
Torvazin Plus
Plazmatický cholesterol pochádza z črevnej absorpcie a endogénnej syntézy. Torvazin Plus obsahuje ezetimib a atorvastatín, dve látky znižujúce lipidy s komplementárnymi mechanizmami účinku. Torvazin Plus znižuje zvýšený celkový cholesterol (celkový-C), LDL-C, apolipoproteín B (Apo B), triglyceridy (TG) a cholesterol nevysokodenzitných lipoproteínov (non-HDL-C) a zvyšuje cholesterol vysokodenzitných lipoproteínov (HDL-C) duálnou inhibíciou absorpcie a syntézy cholesterolu.
Atorvastatín
Atorvastatín je selektívny, kompetitívny inhibítor HMG-CoA reduktázy, enzým limitujúci rýchlosť zodpovedný za premenu 3-hydroxy-3-metylglutarylkoenzýmu A na mevalonát, čo je prekurzor sterolov vrátane cholesterolu. V pečeni sú triglyceridy a cholesterol zabudované do lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou (VLDL) a uvoľňované do plazmy k transportu do periférnych tkanív. Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) sa tvoria z VLDL a sú primárne katabolizované cez receptor s vysokou afinitou k LDL (LDL receptor).
Atorvastatín znižuje plazmatické koncentrácie cholesterolu a sérové koncentrácie lipoproteínov inhibíciou HMG-CoA reduktázy a následne biosyntézy cholesterolu v pečeni a zvyšuje počet LDL receptorov pečene na povrchu bunky, čím sa urýchľuje vychytávanie a katabolizmus LDL.
Atorvastatín znižuje tvorbu LDL a počet LDL častíc. Atorvastatín zapríčiňuje výrazné a trvalé zvýšenie aktivity LDL receptoru spojené s prospešnými zmenami kvality cirkulujúcich LDL častíc. Atorvastatín účinne znižuje hladiny LDL-C u pacientov s homozygotnou familiárnou hypercholesterolémiou, čo je populácia, ktorá obvykle nereaguje na liečivá znižujúce lipidy.
V štúdii sledujúcej odpoveď na liečbu v závislosti od dávky bolo dokázané, že atorvastatín znižuje koncentrácie celkového cholesterolu (30 % – 46 %), LDL-C (41 % – 61 %), apolipoproteínu B (34 % – 50 %) a triglyceridov (14 % – 33 %), pričom súčasne vyvolal vo variabilnej miere zvýšenie HDL-C a apolipoproteínu A1. Tieto výsledky sú zhodné u pacientov s heterozygotnou familiárnou hypercholesterolémiou, non-familiárnymi formami hypercholesterolémie a zmiešanými hyperlipidémiami vrátane pacientov s diabetom mellitus nezávislým od inzulínu.
Dokázalo sa, že zníženie celkového cholesterolu, LDL-C a apolipoproteínu B znižuje riziko kardiovaskulárnych udalostí a kardiovaskulárnej mortality.
Ezetimib
Ezetimib inhibuje črevnú absorpciu cholesterolu. Ezetimib je perorálne aktívny a má mechanizmus účinku, ktorý sa líši od iných skupín látok znižujúcich cholesterol (napr. statíny, sekvestranty žlčových kyselín [živice], deriváty kyseliny fibrovej a rastlinné stanoly). Molekulovým cieľom ezetimibu je sterolový transportér Niemann-Pick C1-Like 1 (NPC1L1), ktorý je zodpovedný za intestinálne vychytávanie cholesterolu a fytosterolov.
Ezetimib sa lokalizuje na kefkovitý lem tenkého čreva a inhibuje absorpciu cholesterolu, čo vedie k zníženiu dodávky črevného cholesterolu do pečene; statíny znižujú syntézu cholesterolu v pečeni a spoločne tieto odlišné mechanizmy zabezpečujú komplementárnu redukciu cholesterolu.
V dvojtýždňovej klinickej štúdii u 18 pacientov s hypercholesterolémiou ezetimib inhiboval črevnú absorpciu cholesterolu o 54 % v porovnaní s placebom.
Na určenie selektivity ezetimibu na inhibíciu absorpcie cholesterolu sa vykonala séria predklinických štúdií. Ezetimib inhiboval absorpciu [14C]-cholesterolu bez účinku na absorpciu triglyceridov, mastných kyselín, žlčových kyselín, progesterónu, etinylestradiolu alebo v tukoch rozpustných vitamínov A a D.
Pediatrická populácia
Európska agentúra pre lieky udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií s Torvazinom Plus vo všetkých podskupinách pediatrickej populácie v liečbe hypercholesterolémie (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Torvazin Plus
Preukázalo sa, že Torvazin Plus je bioekvivalentný so súbežne podávanými zodpovedajúcimi dávkami tabliet ezetimibu a atorvastatínu.
Absorpcia
Atorvastatín
Atorvastatín sa po perorálnom podaní rýchlo absorbuje, maximálne plazmatické koncentrácie (Cmax) sa dosiahnu za 1 až 2 hodiny. Rozsah absorpcie vzrastá proporcionálne s dávkou atorvastatínu.
Po perorálnom podaní je biologická dostupnosť atorvastatínu vo forme filmom obalených tabliet v porovnaní s perorálnym roztokom 95 % až 99 %. Absolútna biologická dostupnosť atorvastatínu je približne 12 % a systémová dostupnosť inhibičnej aktivity HMG-CoA reduktázy je približne 30 %. Nízka systémová dostupnosť sa pripisuje presystémovému klírensu v sliznici gastrointestinálneho traktu a/alebo metabolizmu pri prvom prechode pečeňou.
Ezetimib
Po perorálnom podaní je ezetimib rýchlo absorbovaný a extenzívne konjugovaný na farmakologicky aktívny fenolový glukuronid (ezetimib-glukuronid). Priemerné maximálne plazmatické koncentrácie (Cmax) ezetimib-glukuronidu sa dosiahnu za 1 až 2 hodiny a ezetimibu za 4 až 12 hodín. Absolútnu biologickú dostupnosť ezetimibu nemožno stanoviť, pretože zlúčenina je prakticky nerozpustná vo vodných médiách vhodných na injekciu.
Súbežné podanie jedla (jedál s vysokým obsahom tukov alebo bez tuku) nemalo žiadny vplyv na perorálnu biologickú dostupnosť ezetimibu podávaného vo forme 10 mg tabliet.
Distribúcia
Atorvastatín
Priemerný distribučný objem atorvastatínu je približne 381 l. Na plazmatické bielkoviny sa viaže > 98 % atorvastatínu.
Ezetimib
99,7 % ezetimibu a 88 až 92 % ezetimib-glukuronidu sa viaže na proteíny ľudskej plazmy.
Biotransformácia
Atorvastatín
Atorvastatín sa metabolizuje prostredníctvom cytochrómu P450 3A4 na orto- a parahydroxylované deriváty a rôzne produkty beta oxidácie. Okrem iných ciest sa tieto produkty ďalej metabolizujú glukuronidáciou. Inhibícia HMG-CoA reduktázy prostredníctvom orto- a parahydroxylovaných metabolitov in vitro je ekvivalentná inhibícii atorvastatínom. Približne 70 % cirkulujúcej inhibičnej aktivity HMG-CoA reduktázy sa pripisuje aktívnym metabolitom.
Ezetimib
Ezetimib je primárne metabolizovaný v tenkom čreve a v pečeni konjugáciou na glukuronid (reakcia fázy II) s následným vylučovaním do žlče. U všetkých hodnotených druhov sa pozoroval minimálny oxidatívny metabolizmus (reakcia fázy I). Ezetimib a ezetimib-glukuronid sú hlavné, od liečiva odvodené látky detegované v plazme, pričom ezetimib tvorí 10 až 20 % a ezetimib-glukuronid 80 až 90 % celkového liečiva v plazme. Ezetimib aj ezetimib-glukuronid sú pomaly eliminované z plazmy s dôkazom významnej enterohepatálnej cirkulácie. Polčas ezetimibu a ezetimib-glukuronidu je približne 22 hodín.
Eliminácia
Atorvastatín
Atorvastatín sa primárne vylučuje žlčou po metabolizme v pečeni a/alebo mimo pečene. Nezdá sa však, že by liek prechádzal významnou enterohepatálnou recirkuláciou. Priemerný plazmatický polčas eliminácie atorvastatínu je u ľudí približne 14 hodín. Polčas inhibičnej aktivity HMG-CoA reduktázy je približne 20 až 30 hodín pre prispievanie aktívnych metabolitov.
Atorvastatín je substrátom pečeňových transportérov, polypeptidu transportujúceho organické anióny 1B1 (OATP1B1) a transportéra 1B3 (OATP1B3). Metabolity atorvastatínu sú substráty OATP1B1. Atorvastatín sa identifikoval aj ako substrát pre efluxné transportéry proteín multiliekovej rezistencie 1 (MDR1) a proteín rezistencie voči rakovine prsníka (BCRP), ktoré môžu limitovať absorpciu atorvastatínu z čreva a jeho žlčový klírens.
Ezetimib
Po perorálnom podaní ezetimibu značeného 14C (20 mg) ľudským jedincom tvoril celkový ezetimib približne 93 % celkovej rádioaktivity v plazme. Počas 10-dňového obdobia zberu sa izolovalo približne 78 % podanej rádioaktivity v stolici a 11 % v moči. Po 48 hodinách neboli v plazme detegovateľné hladiny rádioaktivity.
Staršie osoby
Atorvastatín
Plazmatické koncentrácie atorvastatínu a jeho aktívnych metabolitov sú vyššie u zdravých starších osôb ako u mladých dospelých, pričom účinky na hladinu lipidov boli porovnateľné s účinkami, ktoré sa pozorovali v populáciách mladších pacientov.
Ezetimib
Plazmatické koncentrácie celkového ezetimibu sú u starších pacientov (> 65 rokov) približne 2-násobne vyššie ako u mladých pacientov (18 až 45 rokov). Zníženie LDL-C a bezpečnostný profil sú u starších a mladších osôb liečených ezetimibom porovnateľné.
Porucha funkcie pečene
Atorvastatín
Plazmatické koncentrácie atorvastatínu a jeho aktívnych metabolitov sú výrazne zvýšené (približne 16-násobne Cmax a približne 11-násobne AUC) u pacientov s chronickým alkoholickým ochorením pečene (Childovo-Pughovo skóre B).
Ezetimib
Po jednorazovej 10 mg dávke ezetimibu sa priemerná AUC celkového ezetimibu zvýšila približne 1,7-násobne u pacientov s miernou poruchou funkcie pečene (Childovo-Pughovo skóre 5 alebo 6) v porovnaní so zdravými osobami. V 14-dňovej štúdii s opakovanými dávkami (10 mg denne) u pacientov so stredne závažnou poruchou funkcie pečene (Childovo-Pughovo skóre 7 až 9) bola priemerná AUC celkového ezetimibu zvýšená približne 4-násobne v 1. a 14. deň v porovnaní so zdravými osobami. U pacientov s miernou poruchou funkcie pečene nie je potrebná úprava dávky. Vzhľadom na neznáme účinky zvýšenej expozície ezetimibu u pacientov so stredne závažnou alebo závažnou (Childovo-Pughovo skóre > 9) poruchou funkcie pečene sa ezetimib u týchto pacientov neodporúča (pozri časti 4.2 a 4.4).
Porucha funkcie obličiek
Atorvastatín
Ochorenie obličiek nemá žiadny vplyv na plazmatické koncentrácie alebo účinky atorvastatínu a jeho aktívnych metabolitov na lipidy.
Ezetimib
Po jednorazovej 10 mg dávke ezetimibu u pacientov so závažným ochorením obličiek (n = 8; priemerný CrCl < 30 ml/min/1,73 m2) sa priemerná AUC celkového ezetimibu zvýšila približne 1,5-násobne v porovnaní so zdravými osobami (n = 9). Tento výsledok sa nepovažuje za klinicky významný. U pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávkovania.
Ďalší pacient v tejto štúdii (po transplantácii obličky, ktorý dostával mnohopočetnú liečbu vrátane cyklosporínu) mal 12-násobne väčšiu expozíciu celkovému ezetimibu.
Pohlavie
Atorvastatín
Koncentrácie atorvastatínu a jeho aktívnych metabolitov u žien sa líšia od koncentrácií u mužov (ženy: približne o 20 % vyššie pre Cmax a približne o 10 % nižšie pre AUC). Tieto rozdiely nie sú klinicky významné a nemajú za následok žiadne klinicky významné rozdiely v účinkoch na lipidy medzi mužmi a ženami.
Ezetimib
Plazmatické koncentrácie celkového ezetimibu sú mierne vyššie (približne o 20 %) u žien ako u mužov. Zníženie LDL-C a bezpečnostný profil sú u mužov a žien liečených ezetimibom porovnateľné.
Polymorfizmus SLCO1B1
Atorvastatín
Na vychytávaní všetkých inhibítorov HMG-CoA reduktázy vrátane atorvastatínu v pečeni sa podieľa transportér OATP1B1. U pacientov s polymorfizmom SLCO1B1 existuje riziko zvýšenej expozície atorvastatínu, ktorá môže viesť ku zvýšenému riziku rabdomyolýzy (pozri časť 4.4). Polymorfizmus v géne pre OATP1B1 (SLCO1B1 c.521CC) je spojený s 2,4-násobne vyššou expozíciou atorvastatínu (AUC) v porovnaní s osobami bez tohto alternatívneho genotypu (c.521TT). U týchto pacientov je tiež možná geneticky podmienená porucha vychytávania atorvastatínu v pečeni. Možné dôsledky na účinnosť nie sú známe.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Torvazin Plus
V štúdiách súbežného podávania ezetimibu a statínov boli pozorované toxické účinky v podstate tie isté, aké sú typicky spojené so statínmi. Niektoré z toxických účinkov boli výraznejšie ako účinky pozorované počas liečby samotnými statínmi. Toto sa pripisuje farmakokinetickým a/alebo farmakodynamickým interakciám po súbežnom podaní. V klinických štúdiách sa nevyskytli žiadne takéto interakcie. Myopatie sa vyskytli u potkanov až po expozícii dávkam, ktoré boli niekoľkonásobne vyššie ako terapeutické dávky u ľudí (približne 20-násobok hladiny AUC pre statíny a 500– až 2000-násobok hladiny AUC pre aktívne metabolity).
V sérii in vivo a in vitro hodnotení ezetimib podávaný samostatne alebo súbežne so statínom nemal žiadny genotoxický potenciál.
Súčasné podávanie ezetimibu a statínov nebolo u potkanov teratogénne. U gravidných králikov sa pozoroval nízky výskyt deformácií kostry (zrastené hrudné a kaudálne stavce, nižší počet kaudálnych stavcov).
Atorvastatín
Atorvastatín mal negatívny mutagénny a klastogénny potenciál v sérii 4 testov in vitro a v 1 skúške in vivo. Nezistilo sa, že by bol atorvastatín karcinogénny u potkanov, ale vysoké dávky u myší (vedúce k 6 – 11-násobku AUCo-24hod dosiahnutej u ľudí pri najvyššej odporúčanej dávke) preukázali vznik hepatocelulárnych adenómov u samcov a hepatocelulárnych karcinómov u samíc.
Z experimentálnych štúdií u zvierat existuje dôkaz, že inhibítory HMG-CoA reduktázy môžu ovplyvniť vývoj embryí alebo plodov. Atorvastatín nemal u potkanov, králikov a psov žiadne účinky na fertilitu a nebol teratogénny, avšak pri maternotoxických dávkach sa pozorovala fetálna toxicita u potkanov a králikov. Počas expozície matiek vysokým dávkam atorvastatínu bol spomalený vývin mláďat potkana a znížilo sa postnatálne prežívanie. U potkanov existuje dôkaz o prestupe placentou. U potkanov sú plazmatické koncentrácie atorvastatínu podobné koncentráciám v mlieku. Nie je známe, či sa atorvastatín alebo jeho metabolity vylučujú do mlieka u ľudí.
Ezetimib
Štúdie chronickej toxicity ezetimibu na zvieratách neidentifikovali žiadne cieľové orgány pre toxické účinky. U psov liečených štyri týždne ezetimibom (> 0,03 mg/kg/deň) sa koncentrácia cholesterolu v žlčníkovej žlči zvýšila 2,5– až 3,5-násobne. V jednoročnej štúdii na psoch, ktorým sa podávali dávky do 300 mg/kg/deň, sa však nepozorovalo zvýšenie incidencie cholelitiázy alebo iné hepatobiliárne účinky. Významnosť týchto údajov pre ľudí nie je známa. Riziko litogenity spojené s terapeutickým užívaním ezetimibu nemožno vylúčiť.
Dlhodobé testy karcinogenity ezetimibu boli negatívne.
Ezetimib nemal žiadny účinok na fertilitu samcov alebo samíc potkanov, ani sa nezistilo, že by bol teratogénny u potkanov alebo králikov a nemal vplyv ani na prenatálny a postnatálny vývoj. Ezetimib prechádzal cez placentárnu bariéru u gravidných potkanov a králikov, ktorým boli podané viacnásobné dávky 1 000 mg/kg/deň. Súbežné podávanie ezetimibu s lovastatínom malo za následok embryoletálne účinky.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Jadro:
uhličitan vápenatý
hydroxypropylcelulóza
polysorbát 80
kroskarmelóza, sodná soľ (SD711)
cukrové guľôčky (obsahujú sacharózu a kukuričný škrob) mastenec
manitol
mikrokryštalická celulóza
hydroxypropylcelulóza, čiastočne substituovaná (L-HPC B1)
povidón K-25 laurylsíran sodný stearan horečnatý
Obal kapsuly:
Torvazin Plus 10 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Vrchnák: oxid titaničitý (E171), žltý oxid železitý (E172), červený oxid železitý (E172), čierny oxid železitý (E172), želatína
Telo: oxid titaničitý (E171), žltý oxid železitý (E172), želatína
Torvazin Plus 20 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Vrchnák: oxid titaničitý (E171), červený oxid železitý (E172), želatína
Telo: oxid titaničitý (E171), žltý oxid železitý (E172), želatína
Torvazin Plus 40 mg/10 mg tvrdé kapsuly
Vrchnák: oxid titaničitý (E171), žltý oxid železitý (E172), červený oxid železitý (E172), čierny oxid železitý (E172), želatína
Telo: oxid titaničitý (E171), žltý oxid železitý (E172), želatína
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
30 mesiacov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 30 °C v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
30, 60, 70, 80, 90, 100 alebo 120 tvrdých kapsúl v OPA/Al/PVC//Al blistri vloženom v papierovej škatuľke.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Egis Pharmaceuticals PLC
1106 Budapešť, Keresztúri út 30–38.
Maďarsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Torvazin Plus 10 mg/10 mg: 31/0278/19-S
Torvazin Plus 20 mg/10 mg: 31/0279/19-S
Torvazin Plus 40 mg/10 mg: 31/0280/19-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: