Súhrnné informácie o lieku - Trazodone Glenmark 100 mg tablety
1. NÁZOV LIEKU
Trazodone Glenmark 50 mg tablety
Trazodone Glenmark 100 mg tablety
Trazodone Glenmark 150 mg tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Trazodone Glenmark 50 mg
Jedna tableta obsahuje trazodón vo forme 50 mg trazodóniumchloridu.
Trazodone Glenmark 100 mg
Jedna tableta obsahuje trazodón vo forme 100 mg trazodóniumchloridu.
Trazodone Glenmark 150 mg
Jedna tableta obsahuje trazodón vo forme 150 mg trazodóniumchloridu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tableta
Trazodone Glenmark 50 mg
Biela až takmer biela, okrúhla, bikonvexná, neobalená tableta s deliacou ryhou, s priemerom 7,14 mm s vyrazeným „IT“ nad a „I“ pod deliacou ryhou na jednej strane tablety a hladkou druhou stranou tablety. Deliaca ryha nie je určená na rozlomenie tablety.
Trazodone Glenmark 100 mg
Biela až takmer biela, okrúhla, bikonvexná, neobalená tableta s deliacou ryhou, s priemerom 9,52 mm s vyrazeným „IT“ nad a „II“ pod deliacou ryhou na jednej strane tablety a hladkou druhou stranou tablety. Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
Trazodone Glenmark 150 mg
Biela až takmer biela, 16,90 mm dlhá a 8,40 mm široká, oválna, plochá, neobalená tableta so skosenými hranami a s vyrazeným „IT“ nad a „III“ pod deliacou ryhou na jednej strane tablety a hladkou druhou stranou tablety.
Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba epizód veľkej depresie u dospelých.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí:
Úvodná dávka je 150 mg/deň v rozdelených dávkach po jedle alebo ako jednorazová dávka pred spánkom.
Dávka sa môže postupne zvyšovať, napríklad každé 3–4 dni po 50 mg, až na maximálnu dávku 300 mg/deň v jednorazovej alebo rozdelenej dávke. Najväčšia časť rozdelenej dávky sa má užiť pred spaním. U hospitalizovaných pacientov sa môže denná dávka ďalej zvyšovať až na 600 mg/denne.
Po dosiahnutí účinnej dávky sa klinická odpoveď zvyčajne dostaví v priebehu dvoch až štyroch týždňov. Ak pacient nereaguje, dávka sa môže zvýšiť až na maximálnu odporúčanú dávku. Ak napriek tomu nedôjde v priebehu dvoch až štyroch týždňov k odpovedi, liečbu treba ukončiť.
Po dosiahnutí uspokojivej klinickej odpovede sa má dávka udržať minimálne počas štyroch týždňov. Po uplynutí tejto doby sa môže dávka postupne znižovať, v závislosti od terapeutickej odpovede. Pacienti sa majú udržiavať na najnižšej účinnej dávke a pravidelne prehodnocovať pre potrebu udržiavania liečby.
Vo všeobecnosti je výhodnejšie pokračovať v liečbe antidepresívami až dovtedy, kým pacient nie je bez príznakov aspoň štyri až šesť mesiacov.
Na predchádzanie príznakov z vysadenia sa vyhnite náhlemu ukončeniu liečby. Na konci liečby sa má dávka postupne znižovať.
Osobitné skupiny pacientov
Starší
U starších alebo u oslabených pacientov je odporúčaná začiatočná dávka znížená na 100 mg denne, podávaná v rozdelených dávkach alebo ako jedna dávka večer pred spaním (pozri časť 4.4). Dávka sa môže v závislosti od znášanlivosti a účinnosti pod dohľadom lekára postupne zvyšovať. U týchto pacientov sa v zásade nemajú používať jednorazové dávky vyššie ako 100 mg. Je nepravdepodobné, že sa prekročí denná dávka 300 mg.
Porucha funkcie pečene
Trazodone Glenmark sa extenzívne metabolizuje v pečeni (pozri časť 5.2) a bol tiež spájaný s hepatotoxicitou, (pozri časti 4.4 a 4.8). Preto je potrebná opatrnosť pri predpisovaní lieku pacientom s poruchou funkcie pečene, zvlášť v prípade ťažkej poruchy funkcie pečene. Možno zvážiť pravidelné sledovanie funkcie pečene.
Porucha funkcie obličiek
Zvyčajne nie je potrebná žiadna úprava dávkovania, ale pri predpisovaní lieku pacientom s ťažkou poruchou funkcie obličiek je potrebná opatrnosť (pozri tiež časti 4.4 a 5.2).
Pediatrická populácia
Trazodone Glenmark nemá používať u detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov pre nedostatok údajov o bezpečnosti a účinnosti v tejto skupine pacientov (pozri časť 4.4).
Spôsob podávania
Na perorálne použitie.
Zmiernenie nežiaducich účinkov sa môže dosiahnuť užívaním Trazodonu Glenmark po jedle. Trazodone Glenmark sa má zapiť pohárom vody.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Intoxikácia alkoholom a hypnotikami.
Akútny infarkt myokardu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Depresia sa dáva do súvislosti so zvýšeným rizikom samovražedných myšlienok, sebapoškodzovania a samovraždy (udalosti súvisiace so samovraždou). Toto riziko pretrváva až do nástupu zjavnej remisie. Keďže sa zlepšenie nemusí prejaviť počas prvých niekoľkých alebo viacerých týždňov liečby, pacienti sa musia starostlivo sledovať, až kým nenastane zlepšenie. Vo všeobecnosti klinické skúsenosti ukazujú, že riziko samovraždy sa môže zvýšiť v skorých štádiách zotavovania.
Pacienti s anamnézou samovražedných príhod alebo s významnými prejavmi samovražedných myšlienok pred začatím liečby, majú väčšie riziko samovražedných myšlienok alebo pokusov o samovraždu, a preto majú byť starostlivo sledovaní počas liečby. Meta-analýza placebom kontrolovaných klinických skúšaní antidepresív u dospelých pacientov s psychickými poruchami ukázala zvýšené riziko samovražedného správania s antidepresívami v porovnaní s placebom u pacientov mladších ako 25 rokov.
Pacienti, obzvlášť tí s vysokým rizikom samovražedných myšlienok, sa majú najmä na začiatku liečby a po zmene dávky starostlivo sledovať. Pacienti (a ich opatrovatelia) majú byť upozornení na potrebu sledovania výskytu klinického zhoršenia, samovražedného správania alebo myšlienok a nezvyčajných zmien v správaní a o nutnosti vyhľadať lekársku pomoc hneď, ako sa tieto príznaky objavia.
Na minimalizáciu potenciálneho rizika pokusov o samovraždu, predovšetkým na začiatku liečby, sa má v každej situácii predpisovať len obmedzené množstvo Trazodonu Glenmark.
U pacientov s nasledujúcimi zdravotnými stavmi sa odporúča starostlivé dávkovanie a pravidelné sledovanie:
-
– epilepsia, má sa zabrániť najmä náhlemu zvýšeniu alebo zníženiu dávkovania.
-
– porucha funkcie pečene alebo obličiek, predovšetkým keď je ťažká.
-
– pacienti s ochorením srdca alebo ciev, ako je srdcová nedostatočnosť, angina pectoris, poruchy vedenia vzruchov alebo AV bloky rôzneho stupňa, arytmie, nedávny infarkt myokardu, vrodený syndróm dlhého QT intervalu alebo bradykardia. Trazodón sa má u týchto pacientov užívať
-
– pacienti s hypokaliémiou alebo hypomagneziémiou. Tieto poruchy elektrolytov zvyšujú riziko malígnych arytmií a majú sa upraviť pred začatím liečby trazodónom.
-
– hypertyreoidizmus.
-
– poruchy močenia ako je hypertrofia prostaty, hoci sa problémy neočakávajú, pretože anticholínergický účinok trazodónu je len nepatrný.
-
– akútny glaukóm so zatvoreným uhlom, zvýšený vnútroočný tlak, hoci sa výrazné zmeny neočakávajú pre nepatrný anticholínergický účinok trazodónu.
-
– starší pacienti, keďže sú často citlivejší na nežiaduce udalosti spôsobené antidepresívami, najmä na ortostatickú hypotenziu, somnolenciu a iné anticholínergné účinky alebo hyponatriémiu.
Ak sa u pacienta vyskytne žltačka, liečba Trazodonom Glenmark sa musí ukončiť.
S užívaním trazodónu boli hlásené závažné poškodenia pečene s potenciálnych fatálnym výsledkom (pozri časť nežiaduce reakcie). Pacientov je potrebné informovať, aby ihneď lekárovi hlásili príznaky ako je asténia, anorexia, nauzea, vracanie, bolesť brucha alebo ikterus. Ihneď sa musia vykonať vyšetrenia, vrátane klinického vyšetrenia a biologického zhodnotenia funkcie pečene a je potrebné zvážiť ukončenie liečby trazodónom.
Pri podávaní antidepresív pacientom so schizofréniou alebo inými psychotickými poruchami môže dôjsť k zhoršeniu psychotických príznakov. Paranoidné myšlienky sa môžu zintenzívniť. Počas liečby Trazodonom Glenmark sa depresívna fáza môže zmeniť z manicko-depresívnej psychózy na manickú fázu. V takom prípade sa podávanie Trazodonu Glenmark musí ukončiť.
Interakcie ako sérotonínový syndróm/malígny neuroleptický syndróm boli popísané v prípade súbežného užívania iných sérotonergicky pôsobiacich látok, ako sú iné antidepresíva (napr. tricyklické antidepresíva, SSRI, SNRI, tryptofán a inhibítory MAO), triptány a neuroleptiká. Malígny neuroleptický syndróm s fatálnym následkom bol nahlásený v prípadoch súbežného podávania s neuroleptikami, pri ktorých je známe, že tento syndróm sa môže vyskytnúť ako nežiaduca reakcia (pozri v častiach 4.5 a 4.8). Liečba trazodónom sa musí ihneď ukončiť a je potrebné začať podpornú symptomatickú liečbu.
Pretože agranulocytóza sa môže klinicky prejavovať príznakmi podobnými chrípke, bolesťou hrdla a horúčkou, v takých prípadoch sa odporúča kontrolovať hematologické parametre.
Výskyt hypotenzie, vrátane ortostatickej hypotenzie a synkopy, sa hlásil u pacientov užívajúcich trazodón. Súbežné podávanie antihypertenznej liečby a Trazodonu Glenmark môže vyžadovať zníženie dávky antihypertenzíva.
Trazodón je sedatívne antidepresívum a spôsobuje ospalosť, najmä na začiatku liečby (pozri časť 4.7 a 4.8).
Starostlivo sa majú zvážiť možné aditívne účinky súbežne užívaných liekov, ako sú iné psychotropné lieky alebo antihypertenzíva, alebo v prítomnosti rizikových faktorov, ako sú komorbídne ochorenia, ktoré môžu viesť k exacerbácii týchto reakcií. Odporúča sa, aby bol pacient/jeho opatrovateľ informovaný o možnosti takýchto reakcií a aby bol pacient po začatí liečby a pred a po zvýšení dávky pozorne sledovaný pre možný výskyt týchto účinkov.
Po liečbe Trazodonom Glenmark, najmä dlhodobej, sa odporúča postupné znižovanie dávky, aby sa minimalizoval výskyt abstinenčných príznakov, ktoré sa prejavujú ako podráždenie, poruchy spánku, nauzea, bolesti hlavy a malátnosť.
S trazodónom sa hlásili prípady predĺženia QT intervalu (pozri časť 4.8). Opatrnosť sa odporúča pri predpisovaní Trazodonu Glenmark s liekmi, o ktorých je známe, že predlžujú QT interval ako sú antiarytmiká triedy IA a III, antipsychotiká (napr. deriváty fenothiazínu, pimozid, haloperidol), tricyklické antidepresíva, niektoré antimikrobiálne látky (napr. sparfloxacín, moxifloxacín, erytromycín i. v., pentamidín, anti-malarická liečba, najmä halofantrín), niektoré antihistaminiká (astemizol, mizolastín).
Silné inhibítory CYP3A4 môžu spôsobiť zvýšenie hladín trazodónu v sére. Ďalšie informácie pozri v časti 4.5.
Trazodón sa spája s priapizmom (pozri časť 4.8). Priapizmus je možné liečiť podaním intrakavernóznej injekcie alfa-adrenergika ako je adrenalín alebo metaraminol. Hlásili sa však aj prípady priapizmu indukovaného trazodónom, ktoré vyžadovali chirurgický zákrok, alebo viedli k trvalej sexuálnej dysfunkcii. Pacienti, u ktorých sa vyvíja suspektná nežiaduca reakcia, musia Trazodon Glenmark ihneď vysadiť.
Pediatrická populácia
Trazodón sa nemá používať na liečbu u detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov. Samovražedné správanie (pokus o samovraždu a plánovanie samovraždy) a hostilita (predovšetkým agresívnosť, protichodné správanie a zlosť) sa najčastejšie pozorovali v klinickej štúdii u detí a dospievajúcich liečených antidepresívami častejšie ako u tých, ktorí dostávali placebo. Okrem toho nie sú k dispozícii údaje o dlhodobej bezpečnosti u detí a dospievajúcich týkajúce sa rastu, dospievania a kognitívneho a behaviorálneho vývoja.
4.5 Liekové a iné interakcie
Alkohol: Trazodón zosilňuje sedatívne účinky alkoholu. Počas liečby trazodónom sa má vyhnúť konzumácii alkoholu.
Tricyklické antidepresíva: Súbežnému podávaniu sa má zabrániť z dôvodu rizika interakcie. Treba pozorne sledovať, či sa nevyskytne sérotonínový syndróm a kardiovaskulárne nežiaduce účinky.
Inhibítory CYP3A4: In vitro štúdie metabolizmu liečiv poukazujú na možné liekové interakcie pri podávaní trazodónu so silnými inhibítormi CYP3A4 ako sú erytromycín, ketokonazol, itrakonazol, ritonavir, indinavir a nefazodón. Je pravdepodobné, že silné inhibítory CYP3A4 môžu spôsobiť podstatné zvýšenie plazmatickej koncentrácie trazodónu so schopnosťou vyvolať nežiaduce účinky. Vystavenie sa účinku ritonaviru počas zavádzania alebo opätovného zavedenia liečby u pacientov, ktorí užívajú trazodón zvýši potenciál pre nadmerný útlm, kardiovaskulárne a gastrointerstinálne účinky. In vivo štúdie na zdravých dobrovoľníkoch potvrdili, že dávka ritonaviru 200 mg dvakrát denne zvýšila plazmatickú hladinu trazodónu viac ako dvojnásobne, čo vyvolalo nauzeu, synkopu a hypotenziu. Ak sa trazodón používa so silným inhibítorom CYP3A4, má sa zvážiť nižšia dávka trazodónu. Ak je to možné, súbežnému podávaniu trazodónu a silných inhibítorov CYP3A4 sa má zabrániť.
Inhibítory monoaminooxidázy: Občas sa hlásili možné interakcie s inhibítormi monoaminooxidázy. Súbežné užívanie trazodónu s IMAO sa neodporúča, a tiež sa neodporúča užívanie v priebehu dvoch týždňov po ukončení ich užívania. Neodporúča sa ani podávanie IMAO v priebehu jedného týždňa po ukončení liečby trazodónom.
Všeobecné: Sedatívne účinky antipsychotík, hypnotík, sedatív, anxiolytík a antihistaminík sa môžu zosilniť; v takých prípadoch sa odporúča zníženie dávkovania.
Antihypertenzíva: Trazodón je iba veľmi slabým inhibítorom spätného vychytávania noradrenalínu a nemení účinky tyramínu na krvný tlak, preto nie je pravdepodobná interferencia s hypotenzným účinkom látok podobných guanetidínu. Štúdie na laboratórnych zvieratách však naznačujú, že trazodón môže inhibovať väčšinu akútnych účinkov klonidínu. Pri iných typoch antihypertenzív, aj keď sa nehlásili žiadne klinické interakcie, sa má zvážiť možnosť zosilnenia účinku a taktiež zníženie antihypertenzívnej dávky.
Metabolizmus antidepresív sa zrýchľuje v dôsledku hepatálnych účinkov perorálnych kontraceptív, fenytoínu, karbamazepínu a barbiturátov. Cimetidín a niektoré iné antipsychotiká inhibujú metabolizmus antidepresív.
Karbamazepín: Súbežné podávanie karbamazepínu s trazodónom vedie k zníženým plazmatickým koncentráciám trazodónu. Súbežné používanie 400 mg karbamazepínu denne viedlo k zníženiu plazmatickej koncentrácie trazodónu o 76 % a jeho aktívneho metabolitu m-chlórfenylpiperazínu o 60 %. Pacienti majú byť pozorne sledovaní, aby sa zistilo, či nie je potrebné zvýšiť dávkovanie trazodónu.
Anestetiká/myorelaxanciá: Keďže trazodón môže zvyšovať účinky myorelaxancií a inhalačných anestetík, je v takých prípadoch potrebná opatrnosť.
Levodopa: Antidepresíva môžu zrýchľovať metabolizmus levodopy.
Fluoxetín: Pri kombinácii trazodónu s fluoxetínom, inhibítorom CYP1A2/2D6, sa hlásili zriedkavé prípady zvýšených plazmatických hladín trazodónu a nežiaduce účinky. Mechanizmus tejto farmakokinetickej interakcie nie je celkom objasnený. Farmakodynamickú interakciu (sérotonínový syndróm) nie je možné vylúčiť.
Fenotiazíny: Pri súbežnom použití fenotiazínov ako sú chlórpromazín, flufenazín, levomepromazín a perfenazín, sa pozorovala závažná ortostatická hypotenzia.
Iné lieky: Súbežné užívanie trazodónu s liekmi, o ktorých je známe že predlžujú QT interval, môže zvyšovať riziko ventrikulárnych arytmií, vrátane torsade de pointes. Pri súbežnom podávaní týchto liekov s trazodónom je potrebná opatrnosť.
Ľubovník bodkovaný: Nežiaduce účinky môžu byť častejšie pri podávaní trazodónu spolu s prípravkami obsahujúcimi ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum).
Warfarín: Hlásili sa zmeny protrombínového času u pacientov, ktorí užívali trazodón súbežne s warfarínom.
Digoxín a fenytoín: Súbežné podávanie s trazodónom môže viesť k zvýšeným hladinám digoxínu alebo fenytoínu v sére. U týchto pacientov sa má zvážiť sledovanie hladín v sére.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Údaje získané od obmedzeného počtu (< 200) tehotných žien nenaznačujú žiadne nežiaduce účinky Trazodonu Glenmark na graviditu alebo na zdravie plodu/novorodenca. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne iné relevantné epidemiologické údaje. Bezpečnosť trazodónu na graviditu u ľudí sa nesledovala. Štúdie na zvieratách nenaznačujú priame, ani nepriame škodlivé účinky na graviditu, embryofetálny vývin, pôrod alebo postnatálny vývin pri terapeutických dávkach.
Opatrnosť je potrebná pri predpisovaní lieku tehotným ženám. Keď sa Trazodonu Glenmark užíva až do pôrodu, treba sledovať novorodencov, či sa u nich nevyskytnú abstinenčné príznaky.
Dojčenie
Obmedzené množstvo údajov naznačuje, že sa trazodón v malej miere vylučuje do ľudského mlieka, ale hladiny aktívneho metabolitu nie sú známe. Z dôvodu nedostatku údajov, rozhodnutie, či ukončiť/prerušiť dojčenie alebo či ukončiť/prerušiť liečbu Trazodonom Glenmark sa má urobiť po zvážení prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby pre ženu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Trazodón má malý až mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Pacientov treba upozorniť na riziká ovplyvnenia schopnosti viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje, kým si nebudú istí, že sa u nich neprejavuje ospalosť, sedácia, závrat, stavy zmätenosti alebo rozmazané videnie.
4.8 Nežiaduce účinky
Počas liečby trazodónom alebo v krátkom čase po ukončení liečby sa hlásili prípady samovražedných myšlienok a samovražedného správania (pozri časť 4.4).
U pacientov so závažnou respiračnou nedostatočnosťou z dôvodu chronickej bronchiálnej alebo pľúcnej choroby trazodón nemá vplyv na hladinu pCO2 alebo pO2 v arteriálnej krvi.
Najčastejšie hlásenými nežiaduci účinkami sú: somnolencia, útlm, závrat, sucho v ústach, poruchy trávenia, poruchy spánku, bolesť hlavy, podráždenie, ortostatická hypotenzia.
U pacientov liečených trazodónom sa zaznamenali nasledujúce príznaky.
Trieda orgánových systémov podľa MedDRA | Frekvencia neznáma (nemožno odhadnúť z dostupných údajov) |
Poruchy krvi a lymfatického systému | krvné dyskrázie (vrátane agranulocytózy, trombocytopénie, eozinofilie, leukopénie a anémie) |
Poruchy imunitného systému | alergické reakcie, angioedém |
Poruchy endokrinného systému | syndróm neprimeranej sekrécie antidiuretického hormónu |
Poruchy metabolizmu a výživy | hyponatriémia1, zníženie telesnej hmotnosti, anorexia, zvýšená chuť dojedla, zvýšenie telesnej hmotnosti |
Psychiatrické poruchy | suicidálne myšlienky a suicidálne správanie2, stav zmätenosti, insomnia, dezorientácia, mánia, úzkosť, nervozita, agitovanosť (veľmi zriedkavo s exacerbáciou do delíria), bludy, agresívna reakcia, halucinácie, nočné mory, znížené libido, abstinenčný syndróm |
Poruchy nervového systému | sérotonínový syndróm, kŕče, malígny neuroleptický syndróm, závrat, vertigo, bolesť hlavy, ospalosť3, somnolencia, útlm, ataxia, nepokoj, znížená pozornosť, tremor, rozmazané videnie, poruchy pamäti, myoklónia, expresívna afázia, parestézia, dystónia, zmena chuti |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | arytmie srdca4 (vrátane torsade de pointes, palpitácie, predčasné ventrikulárne kontrakcie, ventrikulárne epizódy, ventrikulárna tachykardia), bradykardia, tachykardia, abnormality v EKG (predĺženie QT)2 |
Poruchy ciev | ortostatická hypotenzia, hypotenzia, synkopa |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | nazálna kongescia, dyspnoe |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | nauzea, vracanie, sucho v ústach, zápcha, hnačka, dyspepsia, bolesť žalúdka, gastroenteritída, zvýšená salivácia, paralytický ileus |
Poruchy pečene a žlčových ciest | abnormality funkcie pečene (vrátane žltačky a hepatocelulárneho poškodenia)5, intrahepatálna cholestáza, závažné poškodenie pečene ako je hepatitída/fulminantná hepatitída, zlyhanie pečene s rizikom fatálneho konca. |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | kožná vyrážka, pruritus, hyperhidróza |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | bolesť v končatinách, bolesť chrbta, myalgia, artralgia |
Poruchy obličiek a močových ciest | poruchy močenia |
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov | priapizmus2 |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | slabosť, edém, príznaky podobné chrípke, únava, bolesť na hrudi, horúčka |
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | zvýšené pečeňové enzýmy |
U symptomatických pacientov sa má sledovať stav tekutín a elektrolytov.
-
2 Pozri tiež časť 4.4.
-
3 Trazodón je sedatívne antidepresívum a ospalosť vyskytujúca sa niekedy počas prvých dní liečby obvykle ustúpi pri jej pokračovaní.
-
4 Klinické štúdie u pacientov s už existujúcou chorobou srdca naznačujú, že trazodón môže byť
u niektorých pacientov z tejto skupiny arytmogénny.
5 Zriedkavo boli hlásené nežiaduce účinky na funkciu pečene, niekedy ťažké. V prípade výskytu týchto účinkov sa musí podávanie trazodónu ihneď ukončiť.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
4.9 Predávkovanie
Príznaky
Najčastejšie hlásené reakcie na predávkovanie zahŕňajú ospalosť, závrat, nevoľnosť a vracanie.
-
V závažnejších prípadoch sa hlásila kóma, tachykardia, hypotenzia, hyponatriémia, kŕče a zlyhávanie dýchania. Kardiologické príznaky môžu zahŕňať bradykardiu, predĺženie QTa torsade de pointes. Príznaky sa môžu objaviť v priebehu 24 hodín po predávkovaní alebo aj neskôr.
Predávkovanie trazodónom v kombinácii s inými antidepresívami môže vyvolať sérotonínový syndróm.
Liečba
Pre trazodón neexistuje špecifické antidotum. Podanie aktívneho uhlia do 1 hodiny od užitia sa má zvážiť u dospelých, ktorí užili viac ako 1 g trazodónu alebo u detí, ktoré užili viac ako 150 mg trazodónu. Alternatívne sa u dospelých môže zvážiť výplach žalúdka do 1 hodiny od užitia potenciálne život ohrozujúcej dávky.
Pozorujte pacienta minimálne 6 hodín po užití (alebo 12 hodín v prípade lieku s riadeným uvoľňovaním). Sledujte krvný tlak, pulz a vyhodnocujte stav vedomia podľa stupnice GCS (Glasgow Coma Scale).
-
V prípade zníženej GCS sledujte saturáciu kyslíkom. U symptomatických pacientov je vhodné sledovať funkciu srdca.
Jednotlivé krátkodobé kŕče si nevyžadujú liečbu. Časté alebo dlhodobejšie kŕče treba dostať pod kontrolu intravenóznym podaním diazepamu (0,1 – 0,3 mg/kg telesnej hmotnosti) alebo lorazepamu (4 mg/kg u dospelého a 0,05 mg/kg u dieťaťa). Ak sa pomocou týchto opatrení nedostanú záchvaty kŕčov pod kontrolu, môže pomôcť intravenózna infúzia fenytoínu. Podajte kyslík a podľa potreby upravte odchýlky acidobázických a metabolických parametrov.
Pri hypotenzii a nadmernej sedácii má byť liečba symptomatická a podporná. Pri pretrvávajúcej ťažkej hypotenzii zvážte podanie inotropných látok, napr. dopamínu alebo dobutamínu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: psychoanaleptiká, antidepresíva, ATC kód: N06AX05.
Trazodón je sedatívne antidepresívum s anxiolitickým účinkom. Trazodón je triazolopyridínový derivát, ktorý nie je po chemickej stránke príbuzný známym tricyklickým, tetracyklickým a antidepresívnym liečivám. Trazodón má zanedbateľný účinok na mechanizmus spätného vychytávania noradrenalínu. Keďže mechanizmus účinku trazodónu nie je úplne jasný, jeho antidepresívny účinok môže byť dôsledok iného mechanizmu noradrenergnej potenciácie ako je blokáda spätného vychytávania. Centrálny antiserotonínový účinok môže byť dôvodom účinku liečiva na znižovanie úzkosti.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Trazodón sa rýchlo vstrebáva z gastrointestinálneho traktu a rozsiahlo metabolizuje. Metabolické cesty trazodónu zahŕňajú n-oxidáciu a hydroxyláciu. Metabolit m-chlórfenylpiperazín je aktívny. Trazodón sa vo forme metabolitov skoro úplne vylučuje močom, buď voľný alebo v kojugovanej forme. Eliminácia trazodónu prebieha bifázicky s terminálnym polčasom rozpadu od 5 – 13 hodín. Trazodón sa vylučuje do materského mlieka.
In vitro štúdie na ľudských pečeňových mikrozómoch preukázali, že trazodóm sa metabolizuje cytochrómom P4503A4 (CYP3A4) a vytvára m-chlórfenylpiperazín. Úloha tejto cesty v celkovom klírense trazodónu in vitro sa ešte úplne neskúmala.
Starší
Po 100 mg dávke trazodónu bol u 10 subjektov vo veku 65 až 74 rokov v porovnaní s 12 subjektami vo veku 23 až 30 rokov približne dvojnásobný polčas terminálnej fázy a významne vyššia plazmatická koncentrácia trazodónu. Bola naznačená vekom podmienená redukcia pečeňového metabolizmu trazodónu.
Porucha funkcie pečene
Trazodon sa extenzívne metabolizuje v pečeni, preto sa vyžaduje opatrnosť pri predpisovaní pacientov s poruchou funkcie pečene, najmä v prípadoch zlyhania pečene, najmä v prípadoch závažnej poruchy funkcie pečene (pozri časť 4.2, 4.4 a 4.8).
Porucha funkcie obličiek
Trazodón sa vylučuje močom. Pri predpisovaní pacientom s ťažkou poruchou funkcie obličiek je potrebná opatrnosť (pozri časť 4.2 a 4.4).
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe konvenčných štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanej dávke a na karcinogénny potenciál, nepreukázali žiadne zvláštne riziko pre ľudí.
Denné dávky až 300 mg/kg nemali žiadny účinok na fertilitu potkanov. V embryo-fetálnych vývinových štúdiách sa na potkanoch a králikoch pozorovala zvýšená úmrtnosť embryí a retardácia fetálneho rastu (oneskorená osifikácia) pri materských toxických dávkach 150/kg/deň alebo viac. V peri/postnatálnych vývinových štúdiách na potkanoch sa pri dávkach 300 mg/kg/deň znížila hmotnosť novorodených mláďat.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Mikrokryštalická celulóza
Sodná soľ karboxymetylškrobu (Typ A)
Kukuričný škrob, predželatinovaný
Koloidný oxid kremičitý, bezvodný
Stearan horečnatý
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky na uchovávanie.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Al-Al, PVC/PVdC-Al a PVC-Al blistre / perforované jednodávkové blistre.
Veľkosti balení:
50 mg: 14, 20, 28, 30, 50, 60, 84 alebo 100 tabliet balených v blistroch. Dostupné môže byť aj balenie 84×1 tableta v perforovanom jednodávkovom blistri.
100 mg: 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60 alebo 100 tabliet balených v blistroch. Dostupné môže byť aj balenie 56×1 tableta v perforovanom jednodávkovom blistri.
150 mg: 14, 20, 28, 30, 50, 60 alebo 100 tabliet balených v blistroch. Dostupné môže byť aj balenie 28×1 tableta v perforovanom jednodávkovom blistri.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Glenmark Pharmaceuticals s.r.o.
Hvezdova 1716/2b
140 78 Praha 4
Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Trazodone Glenmark 50 mg: 30/0305/18-S
Trazodone Glenmark 100 mg: 30/0306/18-S
Trazodone Glenmark 150 mg: 30/0307/18-S
-
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE