Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

URCYSTON PLANTA - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - URCYSTON PLANTA

1. NÁZOV LIEKU

URCYSTON PLANTA

čajovina

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU

záparové vrecko Uvae ursi folium ( medvedicový list ) 0,375g Equiseti herba ( prasličková vňať ) 0,300g Myrtilli herba ( čučoriedková vňať ) 0,225g Chamomillae flos ( rumančekový kvet ) 0,150g Sambuci flos ( kvet bazy čiernej ) 0,150g Solidaginis herba ( zlatobyľová vňať ) 0,150g

Thymi herba (vňať dúšky tymiánovej) 0,150g

1,5 g


Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Čajovina/ spc

záparové vrecká

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.Terapeutické indikácie

Doplnková liečba pri akútnych a infekčných urologických ochoreniach, chronických zápaloch močových ciest, akútnych a chronických zápaloch močového mechúra. Pôsobí antisepticky (protibakteriálne), protizápalovo, podporuje vylučovanie moču a uvoľňuje kŕče hladkých svalov.

4.2. Dávkovanie a spôsob podávania

Vrecko (1,5g ) sa zaleje šálkou ( 1/4l ) vriacej vody a vylúhuje v prikrytej nádobe 10 minút. Na zvýšenie účinku sa odporúča pridať k záparu na špičku noža sódu bikarbónu. Čaj sa pije teplý 3 až 5 x denne. Pripravuje sa vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.

4.3. Kontraindikácie

Opuchy spôsobené nedostatočnou funkciou srdca a obličiek, gravidita, dojčenie, deti do 12 rokov a precitlivenosť na niektorú zložku prípravku.

4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Nie je určený na dlhodobé používanie. Nepoužívať viacej ako 2 týždne.

Liečba sa môže opakovať najviacej 5 x ročne.

4.5. Liekové a iné interakcie

Nepodávať spolu s liekmi alebo potravou, ktoré znižujú pH moču.

4.6. Gravidita a laktácia

Neodporúča sa používanie počas gravidity a laktácie

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nie je pravdepodobné.

4.8. Nežiaduce účinky

U citlivých osôb môže dôjsť k žalúdočným ťažkostiam alebo výskytu alergickej kožnej reakcie.

4.9. Predávkovanie

Nie je známe. Prípadné podráždenie žalúdka liečiť symptomaticky. Po vysadení ťažkosti spontánne vymiznú.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina:

Fytofarmakum – urologikum, dezinficiens močových ciest, mierne diuretikum a spazmolytikum ATC kód: V03AX

Mechanizmus účinku:

Hlavným nositeľom terapeutického účinku čajoviny je droga Uvae ursi folium. Antibakteriálny účinok medvedice lekárskej sa vhodne doplňuje ďalšími drogami, ktoré potencujú účinok medvedice a spolupôsobia priaznivo pri ochoreniach uropoetického traktu.

Farmakológia Arctostaphylos uva-ursi:

Medvedica lekárska sa radí medzi rastlinné močové dezinficiencia. Dezinfekčný účinok listov sa pripisuje hlavným obsahovým látkam ako sú fenolové glykozidy ( arbutín a metylarbutín ); ďalšie biologicky aktívne látky sú sacharidy, ktoré čiastočne ovplyvňujú terapeutický efekt tým, že podporujú rozpustnosť glykozidov a tým ich transport na miesto určenia.

Arbutín sa po perorálnej aplikácii resorbuje len v malej miere. V dolnej časti čreva sa dostáva do kontaktu s beta glukozidázami črevnej flóry a hydrolyzuje sa na aglykón ( hydrochinón a metylhydrochinón ) a glukózu. Po resorpcii dochádza k detoxikácii aglykónov väzbou na kyselinu glukuronovú a sírovú, ktoré sa vylučujú močom. Pomer glukuronátu bol u rôznych pokusných zvierat rozdielny. Pre mačku sa stanovil faktorom 3:9, pre králika 4:3 a pre človeka nie je zatiaľ stanovený. Antibakteriálne vlastnosti nevykazuje ani glukuronid ani síran hydrochinónu. Alkalicky reagujúca moč ( vyššie pH ako 8 ) spôsobuje parciálne zmydelnenie konjugátov, predovšetkým esterov kyseliny sírovej. Antibakteriálne pôsobí až uvoľnený hydrochinón – autocidný účinok. Alkalická reakcia moču, ktorá je rozhodujúca pre účinok arbutínu, sa podporí vhodnou alkalickou stravou ( mlieko, zelenina najmä paradajky, kockové ovocie, zemiaky a ovocné šťavy ). Môže sa zvýšiť denná dávka hydrogenuhličitanu sodného na 6 – 8 g. Antibakteriálne spektrum arbutínu účinne zasahuje početné kmene rodu Citrobacter, Enterobacter, Escherichia, Klebsiela, Proteus, Pseudomonas a Staphylococcus.

Ďalšie obsahové látky čajoviny sú hlavne flavonoidy, saponiny, deriváty kyseliny kremičitej, v menšom množstve silice ( Solidaginis herba, Equiseti herba, Myrtilli herba a Sambuci flos ) a terapeuticky významné množstvo draslíka ( Equiseti herba ). Všetky tieto látky vyvolávajú diurézu, uľahčujú filtráciu v glomerulách a znižujú spätnú resorpciu vody a sodíkových iónov v obličkovom tubule.

Drogy Chamomillae flos a Thymi herba majú spazmolytické účinky, ktoré vhodne podporujú terapeutické zameranie čajoviny.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Vzhľadom na rôznorodosť a obsah jednotlivých zložiek je v súčasnosti spracovanie farmakokinetiky dostupnými metódami nerealizovateľné.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Všetky zložky prípravku majú vypracované pozitívne monografie komisiou E (fytofarmaká), preto pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania a spôsobu aplikácie je prípravok pre užívateľa bezpečný.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

Neobsahuje pomocné látky

6.2. Inkompatibility

Nie sú pravdepodobné, je určený na priame užitie

6.3. Čas použiteľnosti

3 roky

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

6.5. Druh obalu a obsah balenia vnútorný obal:

  • b) vrecko z filtračného papiera opatrené visačkou

  • c) vrecko z filtračného papiera opatrené visačkou a papierovým prebalom vonkajší obal: papierová škatuľa prebalená fóliou z plastickej hmoty, písomná informácia používateľov na obale.

    pre


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

LEROS s.r.o.

U Národní galerie 470, 156 15 Praha 5-Zbraslav, Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

94/0133/69-C/S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE