Súhrnné informácie o lieku - Urologická čajová zmes
1. NÁZOV LIEKU
UROLOGICKÁ ČAJOVÁ ZMES
-
2. KVALITATÍVNE I KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Betulae folium 450 mg, Uvae ursi folium 450 mg, Menthae piperitae herba 225 mg, Ononidis radix 150 mg, Petroselini radix 150 mg, Herniariae herba 75 mg v 1 záparovom vrecku.
3. LIEKOVÁ FORMA
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Zápalové ochorenia močových ciest. Pôsobí močopudne, antisepticky a protizápalovo, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
1 vrecko sa zaleje 0,25 l vriacej vody a nechá sa 5 – 10 min lúhovať v zakrytej nádobe. Nesmie sa variť. Čaj sa pije teplý, nesladený 3 – 5 x denne. Účinok je možné zvýšiť pridaním malého množstva tráviacej sódy (na špičku noža do šálky). Čaj sa pripravuje vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.
4.3 Kontraindikácie
Opuchy spôsobené nedostatočnou funkciou srdca a ľadvín, gravidita, laktácia, deti do 12 rokov, precitlivelosť na niektorú zložku prípravku.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pokiaľ sa po jednom týždni stav zhorší je nutné liečbu skončiť.
Nepoužívať dlhšie ako 1 týždeň.
Liečbu je možné opakovať najviac 5 x do roka.
4.5 Liekové a iné interakcie
Nepodávať s liekmi a jedlom snižujúcimi pH moče (Acylpyrin, káva apod.).
4.6 Gravidita a laktácia
Nedoporučuje sa užívanie prípravku počas tehotenstva a laktácie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nemá vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
-
4.8 Nežiadúce účinky
U citlivých osôb možnosť podráždenia žalúdka.
4.8 Predávkovanie
Možnosť podráždenia žalúdka sa rieši symptomaticky, alebo vysadením prípravku.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: fytofarmaká – urologiká, dezinficiencia močových ciest, spasmolytiká, antiflogistiká, ATC kód: V11.
Aktívnymi nositeľmi účinkov sú deriváty chinonu, flavonoidy, triterpenové saponiny a silice.
Betulae folium - diuretikum. Používa sa k preplachovacej terapii u bakteriálnych a zápalových ochorení odvodných močových ciest (uretritis, cystitis, uretrálny syndrom) a k vyplavovaniu ľadvinového piesku. Droga obsahuje triterpenové saponiny, flavonoidy (hyperosid, kvercetin, myricetingalaktosid), proanthocyanidiny, monoterpenové glukosidy (betulalbosid A a B ), minerálne látky (napr. vinan draselný), stopy silice. Diuretický účinok je prirátaný obsahu flavonoidov v droge.
Uvae ursi folium - urologikum, dezinficiens. Používa sa pri nekomplikovaných infekčných ochoreniach dolných močových ciest (napr. cystitis), kedy nie je doteraz nutné podávať antibiotiká. Droga obsahuje arbutin, premenlivé množstvo methyl-arbutinu, malé množstvo volných aglykonov hydrochinonov a methylhydrochinonu, triesloviny (gallotaniny), flavonoidy a triterpenické saponiny.
In vivo. Arbutín, je po perorálnej aplikácii vstrebávaný len veľmi málo. V dolnej časti čreva je štiepený p-glykosidázami črevnej flóry a je hydrolyzovaný na aglykon (hydrochinon, methyl-hydrochinon) a glukózu. Po resorpcii prichádza k detoxikácii aglykonov väzbou na kyselinu glukuronovú, tie sú vo forme glukuronidov, alebo síranu hydrochinonu vylučované močom (maximum po 6 hodinách, 70–75% do 24 hodín). Viazaný hydrochinon nemá antibakterialne účinky. Antibakteriálny účinok (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Proteus mirabilis a niektoré ďaľšie kmene) vykazuje len voľný hydrochinon. Alkalická reakcia moču (viacej než pH 8) účinok arbutínu zvyšuje. Je možné ju podporiť buď alkalotickou výživou (niektoré druhy zeleniny: napr. rajčiny, kôstkoviny, zemiaky, mlieko, ovocné šťavy), alebo pridaním malého množstva tráviacej sódy (na špičku noža) do šálky čaju.
Menthae piperitae herba – mierne spasmolytikum. Aktívnym nostiteľom účinku je silica, ktorá je vylučovaná ľadvinami a zvyšuje diurézu. Droga obsahuje silicu (menthol, menthyl-acetát, cineol) fenylpropanolové kyseliny (kyselinu kávovú), pentacyklické triterpeny a flavonoidy (apigenin).
Ononidis radix – diuretikum, antiflogistikum. Používa sa pri zápaloch močových ciest a ľadvín, močovom piesku a pri pomocnej liečbe bakteriálnych infekcií močových ciest. Droga obsahuje izoflavóny (trifolirhizin), flavonoidy (rutin), triterpeny (a-onocerin), fytosteroly (p-sitosterol), fenolické kyseliny, triesloviny, minerály a stopy silice. Diuretický účinok je prirátaný obsahu draslíka a flavonoidov v droge.
Petroselini radix – diuretikum. Droga obsahuje silicu (apiol, myristicin), ftalidy (ligustilid), flavonoidy (apiin, apigeninglukosid), kumariny, polyiny (falcarinol). Diuretický účinok je prirátaný silici a jej obsahovým látkam.
Herniariae herba - diuretikum, spasmolytikum. Používa sa pri chronických zápaloch močových ciest. Droga obsahuje triterpenové saponiny, deriváty kumarinu (herniarin, umbelliferon), flavonoidy, silice a triesloviny. Diuretický účinek je prirátaný obsahu triterpenických saponinov a flavonoidov v droge.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Vzhľadom na obsah účinných látok líšiacich sa chemickým zložením i biologickou aktivitou nie je možné v súčasných podmienkach zrealizovať farmakokinetickú štúdiu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Podľa údajov dostupných v odbornej literatúre sú drogy pri doporučenom spôsobe podania a dávkovania netoxické, nepredpokladajú sa u nich karcinogénne, mutagénne a teratogénne účinky ani ovplyvnenie reprodukčných funkcií.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok Neobsahuje pomocné látky.
6.2 Inkompatibility Prípravok je určený k priamej aplikácii.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
-
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
V suchu, pri teplote do 25 0C.