Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Vectavir tónovaný krém na opary - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Vectavir tónovaný krém na opary

1. NÁZOV LIEKU

Vectavir tónovaný krém na opary

  • 10 mg/g dermálny krém

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

  • 1 g krému Vectavir tónovaný krém na opary obsahuje 10 mg pencikloviru.

Pomocné látky so známym účinkom: cetylstearylal­kohol, propylénglykol.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Dermálny krém.

Jemný béžový až hnedý homogénny krém.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Vectavir tónovaný krém na opary je indikovaný na liečbu oparu (herpes labialis) spôsobeného vírusom nazývaným Herpes simplex.

Vectavir tónovaný krém na opary významne skracuje dobu hojenia, redukuje bolesť vyvolanú herpetickou léziou a významne skracuje dobu, počas ktorej je vírus vylučovaný.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí (vrátane starších osôb) a deti od 12 rokov

Vectavir tónovaný krém na opary sa používa v priebehu dňa približne každé 2 hodiny. Vectavir tónovaný krém na opary je možné aplikovať čistým prstom alebo pomocou jednorazových aplikátorov (v prípade, že dané balenie obsahuje aplikátory) v potrebnom množstve v závislosti od veľkosti postihnutej plochy kože. Liečba má trvať 4 dni.

Liečba má začať čo najskôr od objavenia sa prvých príznakov infekcie, avšak Vectavir tónovaný krém na opary urýchľuje hojenie lézií, znižuje ich bolestivosť a skracuje dobu vylučovania vírusu aj u pacientov, ktorí liečbu začali v neskorších štádiách (t. j. po vzniku papúl a vezikúl).

Pediatrická populácia

Deti do 12 rokov

U tejto vekovej skupiny sa nevykonali klinické skúšania.

4.3 Kontraindikácie

Známa precitlivenosť na penciklovir, famciklovir alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok (napr. propylénglykol) uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Krém sa má používať iba na opary na perách a okolo úst. Neodporúča sa jeho použitie na sliznice (napr. do očí, úst, do nosa alebo na genitálie). Zvlášť dôsledne sa treba vyvarovať použitiu do očí alebo do blízkosti očí.

Pacienti s vážne poškodenou imunitou (napr. AIDS alebo po transplantácii kostnej drene) majú byť vyzvaní ku konzultácii s lekárom pre prípad, že je indikovaná orálna liečba.

Informácie o pomocných látkach

Vectavir tónovaný krém na opary obsahuje:

  • - cetylstearylal­kohol, ktorý môže vyvolať lokálne kožné reakcie (napr. kontaktnú dermatitídu), - propylénglykol, ktorý môže vyvolať kožné iritácie.

4.5 Liekové a iné interakcie

Počas klinických skúšaní sa nezaznamenali žiadne interakcie, ktoré by vznikli následkom súčasného podávania lokálnych alebo systémových liekov s krémom obsahujúcim penciklovir.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Vzhľadom na to, že systémová absorpcia pencikloviru po lokálnom použití krému s obsahom pencikloviru bola minimálna (pozri časť 5.2), je nepravdepodobné, že by použitie lieku u žien v gravidite a/ alebo období laktácie mohlo vyvolať nežiaduce účinky.

U ľudí neexistujú žiadne informácie o exkrécii pencikloviru do materského mlieka.

Pretože sa však bezpečnosť pencikloviru nestanovila v gravidite u ľudí, krém Vectavir tónovaný krém na opary sa má použiť v gravidite alebo u dojčiacich matiek len na lekárske odporúčanie a to len vtedy, keď možný prínos liečby je väčší ako jej možné riziká.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Vectavir tónovaný krém na opary nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Poruchy imunitného systému

Poruchy kože a podkožného väziva Alergická dermatitída (zahŕňajúca vyrážku, pruritus, pľuzgiere a edém)

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .

4.9 Predávkovanie

Nepriaznivé účinky sa neočakávajú dokonca ani pri požití celého obsahu tuby krému s obsahom pencikloviru. Penciklovir sa po perorálnom podaní zle resorbuje. Môže sa však vyskytnúť podráždenie v ústach. Ak omylom dôjde k požitiu lieku, nie je potrebná špecifická liečba.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Virostatiká

ATC kód: D06BB06

Penciklovir má dokázateľnú účinnosť in vitro proti vírusom Herpes simplex (typu 1 a 2), vírusu Varicella zoster a vírusu Epstein-Barrovej. Dokázala sa tiež určitá účinnosť in vitro proti cytomegalovírusu. Dokázala sa účinnosť proti infekciám vírusmi Herpes simplex (typu 1 a 2) u zvierat.

Penciklovir cielene pôsobí na bunky infikované vírusom, kde sa rýchlo a účinne premieňa na trifosfát (prostredníctvom tymidínkinázy indukovanej vírusom). Trifosfát pretrváva v infikovaných bunkách viac ako 12 hodín a inhibuje replikáciu vírusovej DNA a má polčas 9, 10 a 20 hodín v bunkách infikovaných vírusom Varicella zoster, respektíve vírusom Herpes simplex typu 1 a Herpes simplex typu 2.

V neinfikovaných bunkách sa po použití pencikloviru koncentrácie penciklovirtri­fosfátu len ťažko zisťujú. Preto nie je pravdepodobné, že by penciklovir v terapeutických koncentráciách mal účinok na neinfikované bunky.

V klinických štúdiách u pacientov, ktorí boli liečení krémom s obsahom pencikloviru sa zrýchlilo hojenie o 30 % v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala placebo (až o jeden deň menej), úľava od bolesti bola o 20– 30 % rýchlejšia (priemerné zlepšenie až o jeden deň) a doba nákazlivosti sa skrátila až o 40 % (o 1 deň menej) než u placeba.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

V klinickom skúšaní s ľudskými dobrovoľníkmi sa po používaní krému s penciklovirom v dennej dávke 180 mg (t.j. asi 67-krát viac, ako je odhadovaná zvyčajná klinická denná dávka) na obrúsenú a okludovanú kožu po dobu 4 dní penciklovir nedal stanoviť v plazme a v moči.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Lokálne použitie krému s obsahom 5 % pencikloviru po dobu 4 týždňov dobre znášali potkany a králiky. Kontaktná senzibilizácia sa nedokázala u morčiat. Vykonal sa komplexný program skúšaní s intravenózne podávaným penciklovirom. Z týchto štúdií nevyplynul žiadny záver, ktorý by spochybnil bezpečnosť lokálneho použitia krému s penciklovirom. Po lokálnom použití dochádza len k minimálnej systémovej absorpcii pencikloviru.

Výsledky celého radu skúšaní mutagenity in vitro a in vivo ukazujú, že penciklovir nepredstavuje pre človeka genotoxické riziko.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

biela vazelína

tekutý parafín

cetylstearylalkohol

propylénglykol

čistená voda

cetomakrogol 1000

červený oxid železitý (E 172)

žltý oxid železitý (E 172)

6.2 Inkompatibility

Inkompatibility spojené s lokálnym použitím krému Vectavir nie sú známe.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 30 °C, nezmrazujte.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Hliníková tuba potiahnutá vrstvou ochranného laku z epoxyfenolovej živice na vnútornej strane, uzatvorená membránou a HDPE závitovým uzáverom.

Súčasťou balenia môže byť 20 jednorazových nízkodenzitných polyetylénových (LDPE) aplikátorov, papierová škatuľa, písomná informácia pre používateľa.

Veľkosť balenia: 1 × 2 g, 1 × 5 g

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

OMEGA PHARMA a.s.

Vídeňská 188/119d, Dolní Heršpice

619 00 Brno

Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

46/0267/14-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 10. februára 1998

Dátum posledného predĺženia registrácie: 23. októbra 2006