Súhrnné informácie o lieku - Venoruton 300
1. NÁZOV LIEKU
Venoruton 300
tvrdé kapsuly
Venoruton forte
500 mg tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Venoruton 300 mg tvrdé kapsuly: jedna kapsula obsahuje 300 mg O-(B-hydroxyetyl)-rutozidy.
Venoruton forte, 500 mg tablety: jedna tableta obsahuje 500 mg O-(B-hydroxyetyl)-rutozidy.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Venoruton 300 mg tvrdá kapsula
Nepriehľadné, žltobéžové kapsuly z tvrdej želatíny.
Venoruton forte, 500 mg tableta
Zelenožlté, mramorované, obojstranne vypuklé okrúhle tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Zmiernenie edému a sprievodných symptómov chronickej venóznej insuficiencie (chronic venous insufficiency, CVI) ako sú napríklad unavené, ťažké, opuchnuté a bolestivé nohy, kŕče, parestézie a „nepokojné“ nohy.
Ako adjuvantný liek pri elastickej podpore (napr. ku kompresívnym pančuchám) pri CVI.
Zmiernenie symptómov hemoroidov.
Lymfedém a diabetická retinopatia.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Chronická venózna nedostatočnosť (CVI) a jej komplikácie
Dávkovanie
Séria štúdií, v ktorých boli použité dávky v rozmedzí 500 mg a 2000 mg O-(B -hydroxyetyl)-rutozidov (ďalej HR) denne, užívané zvyčajne po dobu 1 až 3 mesiacov, sa preukázal nasledovný optimálny dávkovací režim:
Začiatočné dávkovanie
Venoruton 300 mg tvrdé kapsuly: 1 tvrdá kapsula 2 až 3-krát denne
Venoruton forte, 500 mg tablety: 1 tableta dvakrát denne
Toto dávkovanie sa má dodržať, až kým sa nedosiahne úplná úľava od symptómov a edému. Symptomatická úľava sa zvyčajne dostaví v priebehu 2 týždňov.
-
V liečbe možno pokračovať udržiavacou dávkou buď s rovnakým dávkovaním alebo s minimálnou udržiavacou dávkou 500 mg až 600 mg HR denne,
-
– čo zodpovedá 1 kapsule Venorutonu 300 mg dvakrát denne alebo
-
– čo zodpovedá 1 tablete Venorutonu forte, 500 mg raz denne
Po dosiahnutí úplnej úľavy od symptómov a edému liečbu možno ukončiť. V prípade návratu symptómov, možno liečbu obnoviť s rovnakým dávkovaním alebo s minimálnym udržiavacím dávkovaním 500 mg až 600 mg HR denne.
Hemoroidy
Dávkovanie
Účinok liečby symptomatického zmiernenia hemoroidov s použitím HR sa sledoval v štyroch štúdiách, v ktorých sa použili dávky 600 mg, 1000 mg alebo 1800 mg HR denne. Liečba trvala 1 až 4 týždne. Vo všetkých týchto štúdiách liečby HR bolo dosiahnuté zníženie závažnosti symptómov (bolesti, krvácania, svrbenia, serózneho mokvania) a zlepšenie proktoskopického vzhľadu rektálnej sliznice.
Dávky použité v klinických skúškach sú v súlade s uvedenými odporúčaniami na liečbu chronickej venóznej insuficiencie (CVI) a jej komplikácií.
Diabetická retinopatia
Dávkovanie
-
V dvoch dvojito zaslepených, placebom kontrolovaných štúdiách sa liečba HR testovala u 60 pacientov s diabetickou retinopatiou. Pacienti sa liečili 2 mesiace dávkami 2400 mg HR/deň. Výsledky ukázali, že liečba HR viedla k štatisticky významnej redukcii retinálnej vaskulárnej permeability.
Odporúčaný rozsah dávok je 1800 až 3000 mg HR/deň.
Lymfedém
Dávkovanie
Vplyv HR liečby na lymfedém ramien alebo dolných končatín sa sledoval v dvojito zaslepenej randomizovanej, skríženej, placebom kontrolovanej štúdii u 40 pacientov. Pacienti boli liečení dennou dávkou 3000 mg HR počas 6 mesiacov. HR liečba viedla k zníženiu objemu a obvodu končatín, k zníženiu zvýšenej teploty pokožky a zníženiu tuhosti končatín.
Odporúčané dávkovanie je 3000 mg HR /deň.
Dávkovanie u osobitných skupín pacientov:
Pacienti s poruchami srdca, obličiek alebo pečene
Pacienti, ktorí majú opuchy dolných končatín spôsobené ochorením srdca, obličiek alebo pečene nemajú užívať Venoruton, pretože účinok Venorutonu nebol v týchto indikáciách preukázaný.
Výhradne pre túto populáciu neboli vykonané žiadne klinické štúdie. Preto pre starších ľudí nie je žiadne zvláštne odporúčanie pre dávkovanie CVI.
U pediatrickej populácie sa žiadne klinické štúdie neuskutočnili. Je tiež zriedkavé nájsť CVI v tejto populácii.
Preto bezpečnosť a účinnosť Venorutonu nebola u detí stanovená. Z toho dôvodu sa u detí neodporúča užívať Venoruton.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na O-(B-hydroxyetyl)-rutozidy alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených
v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pacienti s opuchmi dolných končatín v dôsledku ochorenia srdca, obličiek alebo pečene nemajú užívať liek Venoruton, pretože v týchto indikáciách nebola preukázaná jeho účinnosť.
Pediatrická populácia
Venoruton sa neodporúča podávať deťom.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neboli zistené žiadne liekové interakcie. Bolo zistené, že O-(B-hydroxyetyl)-rutozidy nevstupujú do interakcie s warfarínovými antikoagulanciami.
Zložky HR sú odvodené z rutinu a kvercetínu (prítomný v stopových množstvách). Ukázalo sa, že kvercetín potláča ľudskú hepatálnu CYP3A a sulfotransferázu in vitro, nie však in vivo. U rutínu nebolo preukázané žiadne inhibičné pôsobenie na hepatálne enzýmy. Predpokladá sa preto, že perorálne HR nebudú mať inhibičné účinky a ani nebudú interferovať s metabolizmom iných farmakologicky účinných látok.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Údaje u obmedzeného počtu gravidných žien, ktoré užívali O-(B-hydroxyetyl)-rutozidy nepreukázali žiadne nežiaduce účinky na graviditu alebo na zdravie plodu / novorodenca. Štúdie na zvieratách nepreukázali priame ani nepriame škodlivé účinky vzhľadom na graviditu, embryonálny/ fetálny vývoj, pôrod alebo postnatálny vývoj (pozri časť 5.3).
Napriek tomu, podľa všeobecne prijatých bezpečnostných odporúčaní sa HR nemajú užívať počas prvých troch mesiacov gravidity.
Laktácia
-
V štúdiách na zvieratách boli v plodoch a v mlieku dojčiacich samíc nájdené stopy HR. Tieto nepatrné množstvá HR nemajú žiaden klinický význam.
Fertilita
Štúdie na zvieratách nepreukázali vplyv na plodnosť po podaní oxerutínu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Venoruton nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
-
V zriedkavých prípadoch boli únava a závraty hlásené u pacientov užívajúcich tento liek. Ak sa objavia, pacientom sa neodporúča viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Venoruton môže spôsobiť v zriedkavých prípadoch gastrointestinálne nežiaduce účinky alebo kožné reakcie, ako sú gastrointestinálne poruchy, nadúvanie, hnačka, bolesť brucha, žalúdočné ťažkosti, dyspepsia alebo kožné reakcie: vyrážka, svrbenie alebo žihľavka. Veľmi zriedkavý je výskyt závratov, bolesti hlavy, návalov, únavy alebo hypersenzitívnych reakcií ako anafylaktoidné reakcie.
Nežiaduce účinky sú uvedené nižšie podľa tried orgánových systémov a frekvencie.
Frekvencie sú definované ako: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až <1/10), menej časté (> 1/1 000 až
<1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až <1 / 1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov). V každej skupine frekvencií sú nežiaduce účinky uvedené v poradí podľa klesajúcej závažnosti.
Gastrointestinálne poruchy zriedkavé
Poruchy kože a podkožného tkaniva zriedkavé
Celkové poruchy a reakcie po aplikácii
veľmi zriedkavé
nadúvanie, hnačka, bolesti brucha, žalúdočné ťažkosti, dyspepsia,
vyrážka, svrbenie, žihľavka
únava
Trieda orgánových systémov (SOC) Frekvencia | Nežiaduce reakcie |
Poruchy imunitného systému veľmi zriedkavé | anafylaktoidné reakcie, reakcie z precitlivenosti |
Poruchy nervového systému veľmi zriedkavé | závrat, bolesť hlavy |
Poruchy ciev veľmi zriedkavé | návaly horúčavy |
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
4.9 Predávkovanie
Neboli zaznamenané žiadne prípady predávkovania sprevádzané príznakmi.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Systémové vazoprotektíva (bioflavonoidy)
ATC kód: C05CA51 /rutozidy, kombinácie
Farmakodynamické účinky HR sa zisťovali v rôznych štúdiách in vitro a in vivo. Na bunkovej úrovni bolo možné preukázať schopnosť HR chrániť cievnu stenu pred oxidatívnym atakom aktivovaných krvných buniek a afinitu HR k endotelu kapilár a venúl.
V štúdiách so zdravými osobami alebo s pacientmi s chronickou venóznou insuficienciou (CVl) boli preukázané nasledovné farmakodynamické účinky HR:
-
– redukcia kapilárnej permeability
-
– obnovenie veno-arteriolárneho reflexu
-
– predĺženie času opätovného venózneho plnenia
-
– zvýšenie transkutánneho kyslíkového napätia
Všetky tieto účinky sú kompatibilné s primárnymi účinkami O-(B-hydroxyetyl)-rutozidov (HR) na mikrovaskulárny endotel s výsledným vymiznutím edému.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Štandardizovaná zmes HR pozostáva z mono-HR, di-HR, tri-HR a tetra-HR, ktoré sa medzi sebou líšia v počte hydroxyetylových substituentov.
Absorpcia
Po perorálnom podaní 14C-HR sa jeho najvyššie plazmatické hladiny zistili po 2 až 9 hodinách.
Distribúcia
Hladina v plazme sa progresívne znižuje 40 hodín, po tejto dobe je ďalšie znižovanie veľmi pomalé. Toto pozorovanie a výsledky získané po intravenóznom podaní ukazujú, že HR sa môže rozdistribuovať do tkanív (osobitne do endotelu ciev), z ktorých sa progresívne a pomaly uvoľňuje späť do krvného obehu.
Väzba na plazmatické proteíny je 27 % až 29 %.
Biotransformácia
Hlavná metabolická cesta po ústnom podaní je hepatálna O-glukuronidácia.
Eliminácia
HR a ich metabolity sú vylučované ako žlčovou, tak aj obličkovou cestou. Vylučovanie obličkovou cestou sa ukončí po 48 hodinách. Priemerný terminálny polčas hlavnej zložky HR, tri- HR, je 18,3 hodín s rozpätím od 13,5 až 25,7 hodín.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Neklinické údaje neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí na základe obvyklých štúdií akútnej toxicity, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity a reprodukčnej toxicity.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Venoruton 300 tvrdé kapsuly
Jadro: Makrogol 6000
Obal: želatína, žltý oxid železitý (E171), oxid titaničitý (E172), čistená voda, laurylsulfát sodný
Atrament na potlač: šelak, čierny oxid železitý (E172)
Venoruton forte, 500 mg tablety
Makrogol 6000, magnéziumstearát, čistená voda
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
Venoruton 300 mg tvrdé kapsuly: 5 rokov
Venoruton forte, 500 mg tablety: 5 rokov
-
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Venoruton 300 mg kapsuly: PVC/Al blister vyrobený z polyvinylchloridu, za tepla zapečatený lakovanou hliníkovou fóliou.
Veľkosť balenia: 20, 50 tvrdých kapsúl
Venoruton forte, 500 mg tablety: PVC/PE/PVDC blister vyrobený z polyvinylchloridu/ polyetylénu/ polyvinylidénchloridu, za tepla zapečatený lakovanou hliníkovou fóliou.
Veľkosť balenia: 30, 60 tabliet
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o.
Hvezdova 1734/2c
140 00 Praha 4
Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Venoruton 300: 85/0712/95-S
Venoruton forte: 85/0711/95-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 15.11.1995
Dátum posledného predĺženia registrácie: 30.4.2007