Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Versatis 700 mg liečivá náplasť - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Versatis 700 mg liečivá náplasť

1. NÁZOV LIEKU

Versatis 700 mg liečivá náplasť

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá náplasť s rozmermi 10 cm x 14 cm obsahuje 700 mg lidokaínu (čo zodpovedá 5 % w/w)

Pomocné látky so známym účinkom:

14 mg metylparabénu (E218)

7 mg propylparabénu (E216)

700 mg propylénglykolu (E1520)

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Liečivá náplasť

Biela hydrogélová náplasť obsahujúca adhezívny materiál, ktorý je nanesený na netkanú polyetylénteref­talátovú vrstvu s označením “LIDOCAINE 5 %” prekrytú odstrániteľným polyetylénteref­talátovým filmom.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Versatis je indikovaný dospelým na symptomatické zmiernenie neuropatickej bolesti spojenej s predošlou infekciou herpes zoster (pásový opar, post-herpetická neuralgia, PHN).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dospelí a starší pacienti

Bolestivé miesto sa má pokryť náplasťou jedenkrát denne až do 12 hodín počas obdobia 24 hodín. Na účinnú liečbu sa má použiť len potrebný počet náplastí. Ak je to potrebné, náplasti môžu byť rozstrihnuté nožnicami na menšie časti pred odstránením ochrannej fólie. Celkovo sa nemá použiť viac ako 3 náplasti v rovnakom čase.

Náplasť sa musí aplikovať na neporušenú, suchú, nepodráždenú kožu (po zahojení pásového oparu).

Každá náplasť sa nemá používať dlhšie než 12 hodín. Potom musí nasledovať interval najmenej 12 hodín, keď sa náplasť nepoužíva. Náplasť sa môže aplikovať počas dňa alebo počas noci.

Náplasť sa musí aplikovať na kožu ihneď po vybratí z vrecka a po odstránení ochrannej fólie z povrchu gélu. Vlasy a ochlpenie na postihnutom mieste sa musia ostrihať nožnicami (nie oholiť).

Výsledok liečby sa má opätovne prehodnotiť po 2 – 4 týždňoch. Ak po tomto období nedošlo k žiadnej odpovedi na Versatis (v čase používania náplasti a/alebo počas intervalu bez používania náplasti), liečba sa musí prerušiť, pretože v takom prípade môžu potenciálne riziká prevážiť nad prínosom liečby (pozri časti

  • 4.4 a 5.1). V klinických štúdiách sa ukázalo, že pri dlhodobom používaní Versatisu počet používaných náplastí časom klesol. Liečba sa má preto opätovne prehodnocovať v pravidelných intervaloch, aby sa rozhodlo, či je možné znížiť počet náplastí potrebných na pokrytie bolestivej plochy, alebo či sa môže predĺžiť čas, keď sa náplasť nepoužíva.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Náplasť je tiež kontraindikovaná u pacientov so známou precitlivenosťou na iné lokálne anestetiká amidového typu, napr. bupivakaín, etidokaín, mepivakaín a prilokaín.

Náplasť sa nesmie aplikovať na zapálenú alebo poranenú kožu, akou sú aktívne lézie herpes zoster, atopická dermatitída alebo rany.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Náplasť sa nemá aplikovať na sliznice. Náplasť sa nesmie dostať do kontaktu s očami.

Náplasť obsahuje propylénglykol (E1520), ktorý môže spôsobiť podráždenie kože. Obsahuje tiež metylparabén (E218) a propylparabén (E216), ktoré môžu vyvolať alergické reakcie (možno oneskorené).

Náplasť sa má používať s opatrnosťou u pacientov so závažným poškodením srdca, závažnou poruchou funkcie obličiek alebo závažnou poruchou funkcie pečene.

Jeden z metabolitov lidokaínu, 2,6-xylidín, preukázal genotoxicitu a karcinogenitu u potkanov (pozri časť 5.3). Sekundárne metabolity vykazujú mutagénne pôsobenie. Klinický význam tohto nálezu nie je známy. V dôsledku toho je dlhodobá liečba Versatisom opodstatnená iba v prípade terapeutického prínosu pre pacienta (pozri časť 4.2).

4.5  Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. V klinických štúdiách s náplasťou sa nepozorovali žiadne klinicky významné interakcie.

Keďže maximálne koncentrácie lidokaínu v plazme pozorované v klinických skúšaniach s náplasťou boli nízke (pozri časť 5.2), klinicky významné farmakokinetické interakcie nie sú pravdepodobné.

Hoci je zvyčajne absorpcia lidokaínu z kože nízka, náplasť sa musí používať opatrne u pacientov, ktorí užívajú antiarytmiká triedy I (napr. tokainid, mexiletín) a iné lokálne anestetiká, keďže riziko aditívnych systémových účinkov nemožno vylúčiť.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Lidokaín prechádza placentou. Nie sú však k dispozícii dostatočné údaje o použití lidokaínu u gravidných žien.

Štúdie na zvieratách nenaznačujú teratogénny potenciál lidokaínu (pozri časť 5.3).

Nie je známe potenciálne riziko pre ľudí. Preto sa má Versatis používať počas gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.

Dojčenie

Lidokaín sa vylučuje do materského mlieka. Nie sú však k dispozícii žiadne štúdie s náplasťou s dojčiacimi ženami. Keďže metabolizmus lidokaínu je pomerne rýchly a prebieha takmer výlučne v pečeni, predpokladá sa, že sa len veľmi nízke hladiny lidokaínu vylučujú do materského mlieka.

Fertilita

Nie sú dostupné žiadne klinické údaje o fertilite. Štúdie na zvieratách nepreukázali účinok na fertilitu samíc.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Účinok na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje je nepravdepodobný, pretože systémová absorpcia je minimálna (pozri časť 5.2).

4.8 Nežiaduce účinky

V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.

Možno očakávať, že nežiaduce reakcie sa prejavia u približne 16 % pacientov. Kvôli povahe lieku sú to lokalizované reakcie.

Najčastejšie hlásenými nežiaducimi reakciami boli reakcie v mieste podania (ako je pálenie, dermatitída, erytém, pruritus, vyrážka, podráždenie kože a pľuzgiere).

V nižšie uvedenej tabuľke sú zahrnuté nežiaduce reakcie, ktoré sa hlásili v štúdiách s pacientmi

s postherpetickou neuralgiou, ktorí používali náplasť. Sú zoradené podľa triedy orgánových systémov a frekvencie výskytu. Frekvencie výskytu sú definované ako veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1 000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nemožno ich odhadnúť z dostupných údajov).

Trieda orgánových systémov

Nežiaduca reakcia

Poruchy kože a podkožného tkaniva

menej časté

kožná lézia

Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu

menej časté

poranenie kože

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

veľmi časté

reakcie v mieste podania

Po uvedení lieku na trh sa u pacientov používajúcich náplasť pozorovali nasledovné účinky:

Trieda orgánových systémov

Nežiaduci účinok

Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu

veľmi zriedkavé

otvorená rana

Poruchy imunitného systému

veľmi zriedkavé

anafylaktická reakcia, precitlivenosť

Všetky nežiaduce reakcie boli prevažne miernej až stredne ťažkej intenzity. Z nich menej ako 5 % viedlo k ukončeniu liečby.

Systémové nežiaduce reakcie pri správnom použití náplasti nie sú pravdepodobné, nakoľko je systémová koncentrácia lidokaínu veľmi nízka (pozri časť 5.2). Systémové nežiaduce reakcie na lidokaín sú podobné tým, ktoré sa pozorovali pri ostatných amidových lokálnych anestetikách (pozri časť 4.9).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie použitím náplasti nie je pravdepodobné, no pri nevhodnom použití ho nemožno vylúčiť, napr. pri použití väčšieho počtu náplastí v rovnakom čase, pri predĺženom čase aplikácie alebo použitie náplasti na poškodenú kožu môže viesť k vyšším koncentráciám v plazme, ako sú normálne. Možné prejavy systémovej toxicity sú vo svojej podstate podobné, ako tie, ktoré sa pozorovali po podaní lidokaínu ako lokálneho anestetika a môžu zahŕňať nasledovné prejavy a príznaky: závrat, vracanie, ospalosť, záchvaty, mydriázu, bradykardiu, arytmiu a šok.

Navyše, známe liekové interakcie súvisiace so systémovými koncentráciami lidokaínu s beta-blokátormi, inhibítormi CYP3A4 (napr. deriváty imidazolu, makrolidy) a antiarytmikami môžu byť pri predávkovaní významné.

V prípade podozrenia z predávkovania sa má náplasť odstrániť a v prípade klinickej potreby sa majú prijať podporné opatrenia. Proti lidokaínu neexistuje žiadne antidotum.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: anestetiká, amidy

ATC kód: N01BB02

Mechanizmus účinku

Versatis má dvojaký mechanizmus účinku: farmakologický účinok difúzie lidokaínu a mechanický účinok hydrogélovej náplasti, ktorá chráni hypersenzitívnu oblasť.

Lidokaín v náplasti Versatis sa kontinuálne rozptyľuje difúziou do kože, čím poskytuje lokálny analgetický účinok. Mechanizmus, akým k tomuto účinku dochádza, je stabilizácia neuronálnych membrán, čím sa predpokladá, že sa znižuje aktivita sodíkových kanálov, čo vedie k zmierneniu bolesti.

Klinická účinnosť a bezpečnosť

Manažment bolesti pri PHN je náročný. V niektorých prípadoch sa dokázala účinnosť Versatisu pri symptomatickom zmiernení alodynickej zložky PHN (pozri časť 4.2).

Účinnosť Versatisu sa preukázala v štúdiách s postherpetickou neuralgiou.

Uskutočnili sa dve hlavné kontrolované štúdie na stanovenie účinnosti liečivej náplasti so 700 mg lidokaínu. Do prvej štúdie boli zaradení pacienti z populácie, u ktorých sa už predpokladala pozitívna odpoveď na liek. Bol to skrížený dizajn – po 14 dňoch liečby liečivou náplasťou so 700 mg lidokaínu nasledovalo placebo alebo naopak. Primárnym koncovým ukazovateľom bol čas potrebný na vyradenie pacientov z dôvodu zmiernenia bolesti o dva stupne nižšie ako ich normálna odpoveď na 6-bodovej stupnici (v rozmedzí od zhoršenia až po úplné zmiernenie). Z 32 pacientov dokončilo štúdiu 30 pacientov. Medián času, ktorý bol potrebný na vyradenie pri placebe boli 4 dni, pri liečive 14 dní (hodnota p < 0,001); žiadny z pacientov používajúci liečivo neukončil štúdiu počas dvojtýždňovej liečebnej periódy.

Do druhej štúdie bolo zaradených 265 pacientov s postherpetickou neuralgiou, ktorým bola priradená otvorená liečba liečivom s liečivou náplasťou so 700 mg lidokaínu počas ôsmych týždňov. V tejto nekontrolovanej štúdii približne 50 % pacientov odpovedalo na liečbu, čo sa hodnotilo počtom najmenej štyroch bodov na 6-bodovej stupnici (v rozmedzí od zhoršenia až po úplné zmiernenie). Celkovo bolo randomizovaných 71 pacientov, ktorí dostali buď placebo alebo liečivú náplasť so 700 mg lidokaínu počas 2 – 14 dní. Primárny koncový ukazovateľ bol definovaný ako nedostatok účinnosti počas dvoch po sebe nasledujúcich dní, keď ich zmiernenie bolesti bolo o dva stupne nižšie ako ich normálna odpoveď na 6-bodovej stupnici (v rozmedzí od zhoršenia až po úplné zmiernenie), čo viedlo k ukončeniu liečby. 9 z 36 pacientov s liečivom a 16 pacientov z 35 s placebom ukončilo liečbu z dôvodu nedostatočného prínosu liečby.

Následné analýzy druhej štúdie ukázali, že úvodná odpoveď bola nezávislá od trvania existujúcej PHN. Názor, že pacienti s dlhšie trvajúcou PHN (> 12 mesiacov) majú väčší prínos z aktívnej liečby, podporuje nález, že táto skupina pacientov bola náchylnejšia na ukončenie liečby kvôli nedostatočnému účinku, ak boli preradení na placebo počas dvojitého-zaslepenia výstupnej časti tejto štúdie.

V kontrolovanej otvorenej štúdii Versatis naznačil porovnateľnú účinnosť s pregabalínom u 98 pacientov s PHN s priaznivým bezpečnostným profilom.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Keď sa 700 mg lidokaínová liečivá náplasť používa v maximálnej odporúčanej dávke (3 náplasti aplikované súčasne na 12 hodín), je systémovo dostupných približne 3 ± 2 % z celkovo podanej dávky lidokaínu a je to podobné pri jednorazových i opakovaných podávaniach.

Kinetické analýzy populácie z klinických štúdií účinnosti s pacientmi, ktorí mali PHN, odhalili priemernú maximálnu koncentráciu lidokaínu 45 ng/ml pri simultánnej aplikácii 3 náplastí na 12 hodín denne, po opakovanom podávaní v čase až do jedného roka. Táto koncentrácia je v súlade s pozorovaniami z farmakokine­tických štúdií s pacientmi s PHN (52 ng/ml) a so zdravými dobrovoľníkmi (85 ng/ml a 125 ng/ml).

Pri lidokaíne a jeho metabolitoch MEGX, GX a 2,6-xylidíne sa nezistila žiadna tendencia kumulácie, rovnovážny stav koncentrácií sa dosiahol v priebehu prvých štyroch dní.

Kinetická analýza populácie ukázala, že pri zvyšovaní počtu náplastí z 1 na 3 aplikovaných simultánne sa systémová expozícia zvýšila menej, ako by bolo úmerné počtu aplikovaných náplastí.

Distribúcia

Po intravenóznom podaní lidokaínu zdravým dobrovoľníkom bol distribučný objem 1,3 ± 0,4 l/kg (priemer ± S.D., n = 15). Distribučný objem lidokaínu nepreukázal vekovú závislosť, je znížený u pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhaním a zvýšený u pacientov s ochorením pečene. Pri plazmatických koncentráciách po aplikácii náplasti sa približne 70 % lidokaínu viaže na plazmatické bielkoviny. Lidokaín prechádza placentárnou a hematoencefalickou bariérou pravdepodobne pasívnou difúziou.

Biotransformácia

Lidokaín sa rýchlo metabolizuje v pečeni na viaceré metabolity. Primárnou cestou metabolizmu lidokaínu je N-dealkylácia na monoetylglycín­xylidín (MEGX) a glycínxylidín (GX), obidva metabolity sú menej účinné ako lidokaín a dostupné v nízkych koncentráciách. Hydrolyzujú sa na 2,6-xylidín, ktorý sa premieňa na konjugovaný 4-hydroxy-2,6-xylidín.

Metabolit 2,6-xylidín nemá známu farmakologickú účinnosť, ale preukazuje karcinogénny potenciál u potkanov (pozri časť 5.3). Kinetická analýza populácie odhalila priemernú maximálnu koncentráciu 2,6-xylidínu 9 ng/ml pri opakovanom podávaní denne v čase až do jedného roka. Toto zistenie sa potvrdilo vo farmakokinetickej štúdii fázy I. Údaje o metabolizme lidokaínu v koži nie sú k dispozícii.

Eliminácia

Lidokaín a jeho metabolity sa vylučujú obličkami. Viac ako 85 % dávky sa nachádza v moči vo forme metabolitov alebo liečiva. Menej ako 10 % dávky lidokaínu sa vylučuje v nezmenenom stave. Hlavným metabolitom v moči je konjugát 4-hydroxy-2,6-xylidínu, ktorý zodpovedá za asi 70 – 80 % dávky vylúčenej močom. 2,6-xylidín sa vylučuje močom u ľudí v koncentráciách nižších, ako je 1 % dávky. Polčas eliminácie lidokaínu po aplikácii náplasti u zdravých dobrovoľníkov je 7,6 hodín. Vylučovanie lidokaínu a jeho metabolitov sa môže spomaliť pri kardiálnej, renálnej alebo hepatálnej insuficiencii.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Účinky v neklinických štúdiách celkovej toxicity sa pozorovali len pri expozíciách dostatočne prevyšujúcich maximálnu expozíciu u ľudí, čo svedčí o malom význame pre klinické použitie.

Lidokaín hydrochlorid neukázal pri sledovaniach in vitro alebo in vivo žiadnu genotoxicitu. Jeho hydrolyzovaný produkt a metabolit, 2,6-xylidín, preukázal zmiešanú genotoxickú aktivitu v niekoľkých stanoveniach, najmä po metabolickej aktivácii.

Štúdie karcinogenity s lidokaínom sa neuskutočnili. Štúdie s metabolitom 2,6-xylidínom primiešaným do potravy samcov a samíc potkanov viedli k cytotoxicite súvisiacej s liečbou a k hyperplázii nazálneho čuchového epitelu, a pozorovali sa karcinómy a adenómy v nosovej dutine.

Tumorogénne zmeny sa našli aj v pečeni a podkoží. Keďže riziko pre ľudí nie je jasné, dlhodobej liečbe vysokými dávkami lidokaínu sa má vyhnúť.

Lidokaín nemá žiadny vplyv na celkovú reprodukčnú výkonnosť, na fertilitu samíc potkanov ani na embryofetálny vývoj/teratogenitu u potkanov pri plazmatických koncentráciách až do viac ako 50-násobku koncentrácií pozorovaných u pacientov.

Štúdie na zvieratách sú nedostatočné s ohľadom na fertilitu samcov, pôrod alebo postnatálny vývoj.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Samoadhezívna vrstva:

glycerol

tekutý sorbitol

sodná soľ karmelózy

propylénglykol (E1520)

močovina

ťažký kaolín

kyselina vínna

želatína

polyvinylalkohol

alumíniumglycinát

dinátriumedetát

metylparaben (E218)

propylparaben (E216)

kyselina polyakrylová

polyakrylát sodný

čistená voda.

Podporná vrstva:

polyetylénteref­talát (PET)

Krycia vrstva:

polyetylénteref­talát

6.2  Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

3 roky.

Čas použiteľnosti po prvom otvorení: 14 dní.

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Neuchovávajte v chladničke alebo mrazničke.

Po prvom otvorení: Vrecko uchovávajte pevne uzavreté na ochranu pred svetlom.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Znovuuzatvárateľné vrecko z papiera/poly­etylénu/hliní­ka/kopolyméru kyseliny etylénmetakrylovej s obsahom 5 náplastí.

Každé balenie obsahuje 5, 10, 20, 25 alebo 30 náplastí.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Po použití náplasť stále obsahuje liečivo. Po odlepení sa má použitá náplasť preložiť na polovicu, lepiacou stranou dovnútra tak, aby samoadhezívna vrstva nebola odkrytá a náplasť sa má zlikvidovať.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Grunenthal GmbH

Zieglerstrasse 6

52078 Aachen

Nemecko

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

01/0054/10-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 15. februára 2010

Dátum posledného predĺženia registrácie: