Súhrnné informácie o lieku - Wilate 500
1 NÁZOV LIEKU
2 KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Wilate, vyrobený z plazmy ľudských darcov, sa dodáva ako prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok a obsahuje nominálne 500 IU/1000 IU ľudského von Willebrandovho faktora (VWF) a ľudského koagulačného faktora VIII (FVIII) v jednej liekovke.
Po rekonštitúcii v 5 ml/10 ml vody na injekciu s 0,1 % polysorbátom 80 liek obsahuje približne 100 IU/ml ľudského von Willebrandovho faktora.
Špecifická aktivita Wilate je > 67 IU VWF : RCo/mg proteínu.
Účinnosť VWF (IU) sa stanovuje pomocou aktivity ristocetín kofaktora (VWF:RCo) v porovnaní s medzinárodným štandardom pre koncentráty von Willebrandovho faktora (WHO).
Liek obsahuje približne 100 IU/ml ľudského koagulačného faktora VIII po rekonštitúcii s 5 ml/10 ml vody na injekciu s 0.1% polysorbátom 80.
Účinnosť FVIII (IU) sa stanovuje podľa chromogénneho testu v súlade s Európskym liekopisom. Špecifická aktivita Wilate je > 67 IU FVIII:C/mg proteínu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3 LIEKOVÁ FORMA
3 LIEKOVÁ FORMAPrášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok.
Lyofilizovaný prášok: biely alebo svetložltý prášok alebo drobivá hmota.
4 KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
4.1 Terapeutické indikácieVon Willebrandova choroba (VWD)
Prevencia a liečba krvácania alebo chirurgického krvácania pri von Willebrandovej chorobe (VWD), ak je neúčinná alebo kontraindikovaná samotná liečba desmopresínom (DDAVP).
Hemofília A
Liečba a profylaxia krvácania u pacientov s hemofíliou A (vrodený nedostatok FVIII).
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Liečba sa má vykonávať pod dohľadom lekára skúseného v liečbe koagulačných porúch. Liek je určený na jednorazové použitie a má sa podať úplný obsah liekovky. V prípade, že zostane akýkoľvek zvyšok, má sa zlikvidovať v súlade s miestnymi požiadavkami.
Von Willebrandova choroba (VWD)
Pomer medzi VWF:RCo a FVIII:C je 1:1. Všeobecne, podanie 1 IU VWF:RCo a FVIII:C/kg telesnej hmotnosti (BW) zvyšuje hladinu v plazme u každého z týchto proteínov o 1,5–2% normálnej aktivity. Zvyčajne sú nevyhnutné na dosiahnutie dostatočnej hemostázy približne 20 až 50 IU Wilate/kg telesnej hmotnosti (BW). Tým sa u pacientov zvýši VWF:RCo a FVIII:C približne o 30 až 100%.
Počiatočná dávka 50 až 80 IU Wilate/kg telesnej hmotnosti (BW) môže byť potrebná, najmä u pacientov s VWD typu 3, kde na udržanie dostatočných hladín v plazme môžu byť potrebné vyššie dávky ako u iných typov VWD.
Pediatrická populácia
Prevencia hemorágie pri chirurgickom zákroku alebo ťažkej traume:
Prevencia krvácania pri chirurgickom zákroku: Wilate sa má podávať 1–2 hodiny pred začiatkom chirurgického výkonu. Je potrebné dosiahnuť hladiny VWF:RCo > 60 IU/dl (> 60%) a FVIII:C > 40 IU/dl (> 40%).
Primeranú dávku treba opäť podať každých 12–24 hodín liečby. Dávka a dĺžka liečby závisia od klinického stavu pacienta, od typu a závažnosti krvácania, ako aj od hladín VWF:RCo a FVIII:C. U pacientov, ktorí dostávajú VWF lieky s obsahom FVIII, treba monitorovať hladiny FVIII:C v plazme, aby sa zistili pretrvávajúce zvýšené hladiny FVIII:C v plazme, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku trombotických príhod, najmä u pacientov so známymi klinickými alebo laboratórnymi rizikovými faktormi. Ak sa zistia nadmerné hladiny FVIII:C v plazme, je potrebné zvážiť zníženie dávok a/alebo predĺženie dávkovacieho intervalu alebo použitie VWF lieku s obsahom nízkej hladiny FVIII.
Profylaxia:
Pri dlhodobej profylaxii proti krvácaniu sa pacientom s VWD majú podávať dávky 20–40 IU/kg telesnej hmotnosti dva alebo trikrát týždenne. V niektorých prípadoch, ako napr. u pacientov s gastrointestinálnym krvácaním, môžu byť potrebné vyššie dávky.
Hemofília A
Dávka a dĺžka substitučnej terapie závisí od závažnosti nedostatku FVIII, miesta a rozsahu krvácania a od klinického stavu pacienta.
Počet podaných jednotiek FVIII sa vyjadruje v medzinárodných jednotkách (IU), ktoré sú stanovené oproti súčasnému štandardu WHO pre lieky s FVIII. Aktivita FVIII v plazme sa vyjadruje buď percentuálne (vzhľadom k normálnej ľudskej plazme) alebo v medzinárodných jednotkách (vzhľadom k medzinárodnému štandardu pre FVIII v plazme).
Jedna medzinárodná jednotka (IU) aktivity FVIII zodpovedá množstvu FVIII v 1 ml normálnej ľudskej plazmy.
Liečba na základe potreby:
Výpočet požadovanej dávky FVIII vychádza z empirického predpokladu, že 1 IU FVIII:C/kg telesnej hmotnosti zvýši aktivitu FVIII v plazme približne o 1,5–2 % normálnej aktivity. Požadovaná dávka sa stanoví podľa nasledujúceho vzorca:
Požadované jednotky (IU)= telesná hmotnosť (kg) x požadovaný vzostup FVIII (%) (IU/dl) x 0.5 IU/kg
Množstvo, ktoré sa má podať, a frekvencia podávania má vždy smerovať ku klinickej účinnosti v jednotlivých prípadoch. V prípade nasledujúcich krvácavých príhod nemá aktivita faktora VIII počas zodpovedajúceho obdobia klesnúť pod danú hladinu aktivity v plazme (v % normálnej hodnoty alebo IU/dl). Ako návod na dávkovanie pri krvácaní a chirurgických výkonoch možno použiť nasledujúcu tabuľku.
Liečebná schéma pri hemorágiách a chirurgických výkonoch
Stupeň krvácania/ Typ chirurgického výkonu | Požadovaná hladina faktora VIII (% normálu) (IU/dl) | Frekvencia dávkovania (hodiny)/ Dĺžka trvania terapie (dni) |
Krvácanie | ||
Začínajúca hemartróza, krvácanie do svalstva, krvácanie do ústnej dutiny | 20–40 | Infúziu opakovať každých 12 až 24 hodín. Najmenej 1 deň, kým nedôjde k ústupu bolesti spôsobenej krvácaním alebo k zahojeniu. |
Rozsiahlejšia hemartróza, krvácanie do svalstva alebo hematóm | 30–60 | Infúziu opakovať každých 12 až 24 hodín počas 3 – 4 alebo viacerých dní, pokiaľ nedôjde k ústupu bolesti a neobnoví sa funkčnosť. |
Život ohrozujúce krvácania | 60– 100 | Infúziu opakovať každých 8 až 24 hodín, pokiaľ nepominie ohrozenie života. |
Chirurgické výkony | ||
Malé Vrátane extrakcie zubu | 30–60 | Každých 24 hodín, najmenej 1 deň až do zahojenia. |
Veľké | 80– 100 (pred a po operácii) | Infúziu opakovať každých 8 –24 hodín, pokiaľ nedôjde k uspokojivému zahojeniu rany, potom po dobu najmenej 7 dní udržiavať aktivitu faktora VIII medzi 30 % až 60 % (IU/dl). |
Profylaxia:
Na dlhodobú profylaxiu krvácania u pacientov s ťažkou hemofíliou A sa majú podávať dávky 20 až 40 IU Wilate/kg telesnej hmotnosti v intervaloch 2 až 3 dni. V niektorých prípadoch, obzvlášť u mladších pacientov, môžu byť potrebné kratšie intervaly dávkovania alebo vyššie dávky.
Kontinuálna infúzia:
Pred chirurgickým zákrokom treba vykonať farmakokinetickú analýzu, aby sa zistil klírens. Počiatočnú rýchlosť infúzie je možné vypočítať nasledovne:
Rýchlosť infúzie (IU/kg/h) = klírens (mL/kg/h) x požadovaná hladina rovnovážneho stavu (IU/mL)
Po prvých 24 hodinách kontinuálnej infúzie sa má klírens opäť prepočítavať každý deň za použitia rovnice rovnovážneho stavu s nameranou hladinou a známou rýchlosťou infúzie.
Počas liečebného cyklu sa odporúča vhodné zisťovanie hladín faktora FVIII:C podľa odporúčaní na stanovenie podávanej dávky a frekvencie opakovaných infúzií. Predovšetkým v prípadoch rozsiahlych chirurgických zákrokov je nevyhnutné presné monitorovanie priebehu substitučnej terapie prostredníctvom koagulačnej analýzy (FVIII:C). Jednotliví pacienti sa môžu líšiť odozvou na podávanie FVIII z hľadiska dosahovaného polčasu rozpadu a obnovy.
Pediatrická populácia
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje na odporúčanie používania lieku Wilate pri hemofílii A u detí mladších ako 6 rokov.
Spôsob podávania
Intravenózne použitie.
Rýchlosť injekcie alebo infúzie nesmie presiahnuť 2 – 3 ml za minútu.
Pokyny na rekonštitúciu lieku pred podávaním sú uvedené v časti 6.6.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Tak ako pri intravenóznej infúzii liekov obsahujúcich deriváty plazmatických bielkovín sú možné reakcie z precitlivenosti alergického typu. Pacienti musia byť starostlivo sledovaní a pozorovaní na prítomnosť akýchkoľvek symptómov počas celej infúzie.
Pacienti majú byť informovaní o prvotných príznakoch reakcií z precitlivenosti, ako je žihľavka, generalizovaná urtikária, pocit tiesne na hrudníku, dýchavičnosť (sipot), hypotenzia a anafylaxia. Ak sa vyskytnú alergické symptómy, podávanie lieku pacientom sa musí okamžite zastaviť a spojiť sa so svojím lekárom.
V prípade šoku je nutné vykonať všeobecné medicínske postupy na liečbu šoku.
Štandardné opatrenia na predchádzanie infekciám, ktoré sú následkom používania liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy, zahŕňajú výber darcov, kontrolu jednotlivých odberov darovanej krvi a zmesných jednotiek plazmy zameranú na špecifické markery infekcie a vykonanie efektívnych výrobných krokov na inaktiváciu/odstránenie vírusov. Napriek tomu nie je možné úplne vylúčiť možnosť prenosu infekčných agensov, ak sú podávané lieky pripravené z ľudskej krvi alebo plazmy. Platí to aj pre neznáme alebo nové vírusy a iné patogény.
Vykonané opatrenia sa považujú za efektívne pre obalené vírusy, ako sú vírus nedostatku ľudskej imunity (HIV), vírus hepatitídy B (HBV) a vírus hepatitídy C (HCV) a pre neobalený vírus hepatitídy A. Vykonané opatrenia môžu mať obmedzený význam pre neobalené vírusy, ako je parvovírus B19.
Infekcia spôsobená parvovírusom B19 môže vážne ohroziť gravidné ženy (infekcia plodu) a jedincov s oslabeným imunitným systémom alebo tých, ktorí trpia zvýšenou erytropoézou (napr. hemolytickou anémiou).
Pri každom podaní Wilate pacientovi sa dôrazne odporúča zaznamenať názov a číslo šarže lieku, aby sa udržiavali záznamy o prepojení medzi pacientom a šaržou lieku.
U pacientov s pravidelným/opakovaným príjmom koncentrátov VWF/FVIII vyrobených z ľudskej plazmy sa musí zvážiť vhodné očkovanie (hepatitída A a B).
Von Willebrandova choroba (VWD)
Pri používaní VWF lieku obsahujúceho FVIII si ošetrujúci lekár má byť vedomý toho, že pokračujúca liečba môže spôsobiť nadmerné zvýšenie FVIII:C. U pacientov, ktorí sú liečení VWF liekmi obsahujúcimi FVIII, je potrebné monitorovať hladinu FVIII:C, aby sa zabránilo nadmerným hladinám FVIII:C v plazme, ktoré môžu zvýšiť riziko trombotických príhod.
Pri použití VWF liekov s obsahom FVIII, predovšetkým u pacientov so známymi klinickými alebo laboratórnymi rizikovými faktormi, existuje riziko výskytu trombotických príhod. Z tohto dôvodu musia byť títo pacienti sledovaní na zistenie prvotných príznakov trombózy. Má byť zahájená profylaxia proti žilovej tromboembólie podľa aktuálnych odporúčaní.
U pacientov s von Willebrandovou chorobou, hlavne u pacientov s typom 3, sa môžu vytvoriť neutralizujúce protilátky (inhibítory) proti VWF. Ak sa nedosiahnu očakávané hladiny aktivity VWF:RCo v plazme, alebo ak sa nedarí podávaním zvolených dávok krvácanie zastaviť, je nutné uskutočniť príslušnú analýzu na zistenie, či nie je prítomný inhibítor VWF. U pacientov s vysokými hladinami inhibítorov, liečba podávaním VWF nemusí byť účinná a je potrebné zvážiť iné terapeutické možnosti. Liečba týchto pacientov má byť vedená pod dohľadom lekárov, ktorí majú skúsenosti s liečbou pacientov s hemostatickými poruchami.
Hemofília A
Precitlivenosť
Pri lieku Wilate sú možné reakcie precitlivenosti alergického typu. Liek obsahuje stopy iných ľudských proteínov než FVIII. Ak sa vyskytnú symptómy precitlivenosti, pacientom treba oznámiť, aby prestali liek ihneď používať a obrátili sa na svojho lekára. Pacienti by mali byť informovaní o skorých znakoch reakcií precitlivenosti vrátane žihľavky, generalizovanej urtikárie, tlaku na hrudi, dýchavičnosti, hypotenzie a anafylaxie.
V prípade šoku je nutné vykonať štandardné lekárske ošetrenie šoku.
Inhibítory
Známou komplikáciou liečby jedincov s hemofíliou A je vznik neutralizujúcich protilátok (inhibítorov) faktora VIII. Tieto inhibítory sú zvyčajne imunoglobulíny IgG zamerané proti prokoagulačnej aktivite faktora VIII, ktoré sú kvantifikované v Bethesdových jednotkách (BU, z anglického výrazu Bethesda Units) na ml plazmy použitím modifikovanej skúšky. Riziko vzniku inhibítorov koreluje so závažnosťou ochorenia, ako aj s expozíciou faktoru VIII, toto riziko býva najvyššie počas prvých 20 dní expozície. V zriedkavých prípadoch môžu inhibítory vzniknúť po prvých 100 dňoch expozície.
Boli pozorované prípady opakovaného výskytu inhibítorov (nízky titer) po prechode z jedného lieku s faktorom VIII na iný u predtým liečených pacientov s viac ako 100 dňami expozície, ktorí majú v anamnéze vznik inhibítorov. Odporúča sa preto, aby všetci pacienti po prechode z jedného lieku na iný boli pozorne sledovaní na vznik inhibítorov.
Klinický význam tvorby inhibítorov bude závisieť od titra inhibítora, pričom menšie riziko nedostatočnej klinickej odpovede hrozí v prípade inhibítorov nízkeho titra, ktoré sú prítomné dočasne alebo zostávajú trvalo nízkeho titra, než v prípade vysokého titra inhibítorov.
Vo všeobecnosti všetci pacienti liečení liekmi s koagulačným faktorom VIII majú byť pomocou náležitých klinických pozorovaní a laboratórnych vyšetrení pozorne sledovaní na vznik inhibítorov. Ak sa očakávané hladiny aktivity faktora VIII v plazme nedosiahnu, alebo ak krvácanie nie je kontrolované vhodnou dávkou, má sa vykonať testovanie prítomnosti inhibítorov faktora VIII. U pacientov s vysokými hladinami inhibítora, terapia faktorom VIII nemusí byť účinná a treba zvážiť iné možnosti liečby. Liečba takých pacientov má byť riadená lekármi, ktorí majú skúsenosti s liečbou hemofílie a s inhibítormi faktora VIII.
Tento liek obsahuje až do 2,55 mmol (58,7 mg) sodíka na liekovku pre 500 IU VWF a FVIII/liekovku a až do 5,1 mmol (117,3 mg) sodíka na liekovku v prípade 1000 IU VWF a FVIII/liekovku. Toto je potrebné zvážiť u pacientov na kontrolovanej sodíkovej diéte.
4.5 Liekové a iné interakcie
Nie sú známe žiadne interakcie s inými liekmi.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Nevykonali sa reprodukčné štúdie u zvierat s VWF/FVIII.
Von Willebrandova choroba (VWD)
Skúsenosti v liečbe tehotných a dojčiacich žien nie sú dostupné.
Wilate sa má podávať tehotným alebo dojčiacim ženám s nedostatkom VWF, ak je to jednoznačne indikované, pričom treba vziať do úvahy, že pôrod u týchto pacientiek zvyšuje riziko hemoragických príhod.
Hemofília A
Nie sú k dispozícii skúsenosti týkajúce sa liečby počas gravidity a laktácie vzhľadom na zriedkavý výskyt hemofílie A u žien. Preto sa Wilate má používať počas gravidity a laktácie iba v prípade, ak je to jednoznačne indikované.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Wilate nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Zhrnutie bezpečnostného profilu
Precitlivenosť alebo alergické reakcie (ktoré môžu zahŕňať angioedém, pálenie a bodanie v mieste podania infúzie, triašku, začervenanie, generalizovanú urtikáriu, bolesť hlavy, žihľavku, hypotenziu, letargiu, nauzeu, nepokoj, tachykardiu, pocit tiesne na hrudníku, mravenčenie, dávenie a dýchavičnosť (sipot) boli pozorované zriedkavo a môžu v niektorých prípadoch progredovať do ťažkej anafylaxie (vrátane šoku). V zriedkavých prípadoch sa pozorovala horúčka.
Von Willebrandova choroba (VWD)
U pacientov s VWD, predovšetkým u pacientov s typom 3, sa môžu veľmi zriedkavo vytvoriť neutralizačné protilátky proti VWF. Ak sa vytvoria takéto inhibítory, takýto stav sám o sebe sa prejavuje nedostatočnou klinickou odpoveďou. Tieto protilátky sa môžu objaviť v úzkom spojení s anafylaktickými reakciami. Preto sa u pacientov prekonávajúcich anafylaktické reakcie má vyhodnocovať prítomnosť inhibítorov.
Vo všetkých takýchto prípadoch sa odporúča kontaktovať špecializované centrum na liečbu hemofílie.
Doteraz neboli hlásené z klinických štúdií alebo z postmarketingových skúseností pre Wilate žiadne prípady inhibítorov pre von Willebrandov faktor.
U pacientov so známymi klinickými alebo laboratórnymi rizikovými faktormi existuje riziko výskytu trombotických príhod. Preto má byť zahájená profylaxia proti venóznemu tromboembolizmu podľa aktuálnych odporúčaní.
U pacientov liečených VWF liekmi s obsahom FVIII môžu trvalo nadmerné hladiny FVIII:C zvýšiť riziko trombotických príhod.
Hemofília A
U pacientov s hemofíliou A, ktorí sú liečení pomocou faktora VIII vrátane Wilate, môžu vzniknúť neutralizačné protilátky (inhibítory). Ak sa takéto inhibítory vyskytnú, stav sa prejaví ako nedostatočná klinická odpoveď. V takýchto prípadoch sa odporúča obrátiť sa na špecializované pracovisko zamerané na liečbu hemofílie.
Informácie o bezpečnosti s ohľadom na prenosné agens, pozri časť 4.4.
Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií
Tabuľka uvedená nižšie je zostavená podľa klasifikácie orgánových systémov MedDRA (SOC a úroveň preferovaných termínov).
Frekvencie sa vyhodnocovali nasledovne: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
MedDRA štandardná trieda orgánových systémov | Nežiaduca reakcia | Frekvencia |
Poruchy imunitného systému | reakcie z precitlivenosti | Menej časté |
anafylaktický šok | Veľmi zriedkavé | |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | horúčka | Zriedkavé |
Poruchy krvi a lymfatického systému | Inhibícia faktora VIII | Menej časté (PTP) Veľmi časté (PUP) |
Inhibícia VWF | Veľmi zriedkavé |
*Frekvencia vychádza zo štúdií so všetkými liekmi FVIII, ktoré zahŕňali pacientov so závažnou hemofíliou A. PTP = predtým liečení pacienti (previously-treated patients), PUP = predtým neliečení pacienti (previously-untreated patients)
Popis vybraných nežiaducich reakcií
Popis vybraných nežiaducich reakcií, pozri časť 4.4
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
4.9 Predávkovanie
4.9 PredávkovanieNeboli hlásené žiadne prípady predávkovania s VWF alebo FVIII.
-
V prípade veľkého predávkovania sa môžu vyskytnúť tromboembolické príhody.
5 FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Antihemoragiká: krvné koagulačné faktory: Kombinácia von Willebrandovho faktora a koagulačného faktora VIII ATC kód: B02BD06
Von Willebrandova choroba (VWD)
VWF (z koncentrátu) je normálnou zložkou ľudskej plazmy a chová sa rovnako ako endogénny VWF.
Podanie VWF umožňuje korekciu hemostatických abnormalít prejavujúcich sa u pacientov, ktorí trpia deficitom VWF (VWD) na dvoch úrovniach:
– VWF obnovuj e adhéziu krvných doštičiek k vaskulárnemu sub-endotelu v mieste poškodenia cievy (pretože sa viaže tak k sub-endotelu cievy ako i k membráne krvnej doštičky), čo zaisťuje primárnu hemostázu, čo sa odráža v skrátení doby krvácania. K tomuto účinku dochádza okamžite a je známe, že do značnej miery závisí od úrovne polymerizácie proteínu;
– VWF vyvoláva oneskorenú korekciu súvisiaceho deficitu FVIII. Po intravenóznom podaní sa von VWF viaže na endogénny FVIII (ktorý je normálne vytváraný pacientom), stabilizáciou tohto faktora zabraňuje jeho rýchlej degradácii. Z tohto dôvodu podanie čistého VWF (VWF prípravok s nízkou hladinou FVIII) obnovuje hladinu FVIII:C na normál, a to ako sekundárny účinok po prvej infúzii. Podaním VWF prípravku obsahujúceho FVIII sa obnovuje hladina FVIII:C na normál bezprostredne po prvej infúzii.
Spolu so svojou úlohou ochranného proteínu FVIII, sprostredkováva von Willebrandov faktor adhéziu doštičiek na miestach cievneho poranenia a hrá hlavnú úlohu v agregácii doštičiek.
Hemofília A
Komplex FVIII/VWF sa skladá z dvoch molekúl (FVIII a VWF) s rôznymi fyziologickými funkciami. Po podaní pacientovi s hemofíliou sa FVIII viaže na VWF v krvnom obehu pacienta. Aktivovaný FVIII (FVIIIa) sa chová ako kofaktor pre aktivovaný faktor IX (FIXa) a urýchľuje konverziu faktora X na aktivovaný faktor X (FXa). FXa premieňa protrombín na trombín. Trombín potom premieňa fibrinogén na fibrín a vytvorí sa krvná zrazenina.
Hemofília A je na pohlavie viazanou dedičnou poruchou krvnej zrážanlivosti v dôsledku znížených hladín FVIII:C, jej dôsledkom dochádza k profúznemu krvácaniu do kĺbov, svalov alebo vnútorných orgánov, a to buď samovoľne alebo v dôsledku náhodných či chirurgicky vzniknutých poranení. Substitučnou liečbou sa hladiny FVIII v plazme zvyšujú, čím sa dosahuje dočasná náprava nedostatku koagulačného faktora a korekcia uvedených sklonov ku krvácaniu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Von Willebrandova choroba (VWD)
VWF (z koncentrátu) je normálnou zložkou ľudskej plazmy a chová sa rovnako ako endogénny VWF.
Na základe metaanalýzy troch farmakokinetických štúdií zahŕňajúcich 24 vyhodnotiteľných pacientov so všetkými typmi VWD sa pozorovali nasledujúce výsledky.
Všetky typy VWD
VWD typu 1
VWD typu 2
VWD typu 3
Paramete r | N | Stredn á hodnot a | SD | Min | Ma x. | N | Stredn á hodnot a | SD | Min | Ma x. | N | Stredn á hodnot a | SD | Min | Ma x. | N | Stredn á hodnot a | SD | Min | Max |
Obnoveni | 2 | 1,56 | 0,4 | 0,9 | 2,9 | 2 | 1,19 | 0,0 | 1,1 | 1,2 | 5 | 1,83 | 0,8 | 0,9 | 2,9 | 1 | 1,52 | 0,3 | 0,9 | 2,24 |
e | 4 | 8 | 0 | 3 | 7 | 4 | 4 | 6 | 8 | 3 | 7 | 2 | 0 | |||||||
(%/IU/kg) | ||||||||||||||||||||
AUC (0– | 2 | 1981 | 96 | 59 | 483 | 2 | 2062 | 51 | 170 | 242 | 5 | 2971 | 138 | 151 | 483 | 1 | 1662 | 62 | 59 | 260 |
inf) (h*%) | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 1 | 1 | 6 | 2 | 3 | 6 | ||||||
T 1/2 (h) | 2 | 23,3 | 12, | 7,4 | 58, | 2 | 39,7 | 18, | 26, | 52, | 5 | 34,9 | 16 | 17, | 58, | 1 | 18 | 6,2 | 7,4 | 30,5 |
4 | 6 | 4 | 3 | 7 | 7 | 5 | 4 | 7 | ||||||||||||
MRT (h) | 2 | 33,1 | 19 | 10, | 89, | 2 | 53,6 | 25, | 35, | 71, | 5 | 53,5 | 24, | 27, | 89, | 1 | 24,7 | 8,5 | 10, | 37,7 |
4 | 1 | 7 | 9 | 3 | 9 | 6 | 8 | 7 | 7 | 1 | ||||||||||
Klírens | 2 | 3,29 | 1,6 | 0,9 | 7,4 | 2 | 2,66 | 0,8 | 2,0 | 3,2 | 5 | 1,95 | 1,0 | 0,9 | 3,3 | 1 | 3,76 | 1,6 | 1,8 | 7,41 |
(ml/h/kg) | 4 | 7 | 1 | 1 | 5 | 6 | 7 | 2 | 1 | 1 | 7 | 9 | 3 |
Kľúč: AUC = plocha pod krivkou; MRT = stredná doba zdržania
Hemofília A
FVIII (z koncentrátu) je normálnou zložkou ľudskej plazmy a chová sa rovnako ako endogénny faktor. Po podaní lieku približne dve tretiny až tri štvrtiny FVIII ostáva v krvnom riečišti. Hladina FVIII:C v plazme by mala dosiahnuť 80–120% predpokladanej aktivity FVIII:C.
FVIII:C sa znižuje dvojfázovým exponenciálnym rozpadom. V počiatočnej fáze distribúcia medzi intravaskulárnymi a ostatnými kompartmentmi (telesné tekutiny) prebieha s polčasom rozpadu z plazmy od 3 do 6 hodín. V nasledujúcej pomalšej fáze sa polčas pohybuje medzi 8 až 18 hodinami s priemerom 15 hodín. Toto zodpovedá skutočnému biologickému polčasu.
V klinickej štúdii s 12 pacientmi (chromogénna analýza, dvojité merania) boli zistené nasledujúce hodnoty:
Parameter | Prehliadka preč | začatím liečby | Prehliadka po 6 mesiacoch | |
Stredná hodnota | SD | Stredná hodnota | SD | |
Obnovenie %/IU/kg | FVIII:C 2,27 | 1,20 | FVIII:C 2,26 | 1,19 |
AUCnorm % * h/IU/kg | FVIII:C 31,3 | 7,31 | FVIII:C 33,8 | 10,9 |
Polčas (h) | FVIII:C 11,2 | 2,85 | FVIII:C 11,8 | 3,37 |
MRT (h) | FVIII:C 15,3 | 3,5 | FVIII:C 16,3 | 4,6 |
Klírens ml/h/kg | FVIII:C 3,37 | 0,86 | FVIII:C 3,24 | 1,04 |
Kľúč: AUC = plocha pod krivkou; MRT = stredná doba zdržania; SD = štandardná odchýlka
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiVWF a FVIII obsiahnuté vo Wilate sú normálnymi zložkami ľudskej plazmy a pôsobia ako endogénne VWF/FVIII.
Klasické testovanie bezpečnosti týchto zlúčenín u laboratórnych zvierat by neposkytlo žiadne doplnkové užitočné informácie k existujúcim klinickým skúsenostiam, a preto sa nevyžaduje.
6 FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Prášok: chlorid sodný, glycín, sacharóza, nátriumcitrát a chlorid vápenatý Rozpúšťadlo: voda na injekciu s 0,1 % polysorbátom 80
6.2 Inkompatibility
Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa Wilate nesmie miešať s inými liekmi alebo podávať súbežne s iným intravenóznym liekom v jednom infúznom sete.
Môže sa použiť iba priložená injekčná/infúzna súprava, pretože v dôsledku adsorpcie FVIII/VWF na vnútorné povrchy niektorých iných infúznych zariadení môže dôjsť k zlyhaniu liečby.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky.
Stabilita rekonštituovaného roztoku sa preukázala na dobu 4 hodín pri izbovej teplote (max.+25°C). Napriek tomu, na zabránenie mikrobiálnej kontaminácii, rekonštituovaný roztok treba použiť ihneď.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte prášok a liekovku s rozpúšťadlom v chladničke pri teplote (2–8°C).
Uchovávajte liekovky vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom. Neuchovávajte v mrazničke. Liek sa môže uchovávať pri izbovej teplote (max. +25°C) po dobu 2 mesiacov. V tomto prípade je doba použiteľnosti 2 mesiace od chvíle, keď bol liek po prvýkrát vybratý z chladničky. Nový čas použiteľnosti musí pacient označiť na krabičke. Rekonštituovaný roztok sa má použiť v priebehu jedného podania. Akékoľvek nespotrebované množstvo sa musí zlikvidovať.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Veľkosti balenia:
Wilate 500, 500 IU VWF a 500 IU FVIII
1 balenie obsahuje:
1 liekovku s práškom, sklo typu I, uzatvorenú zátkou (brómbutylová guma) a uzatvorená vyklápacím viečkom,
1 liekovka s rozpúšťadlom (5 ml vody na injekciu s 0,1% polysorbátom 80), sklo typu I, uzatvorená zátkou (chlórbutylová guma) a uzatvorená vyklápacím viečkom.
-
1 balenie s príslušenstvom (1 jednorazová striekačka, 1 prepúšťací set [Mix2VialTM], 1 infúzny set)
-
2 alkoholové tampóny
Wilate 1000, 1000 IU VWF a 1000 IU FVIII
1 balenie obsahuje:
1 liekovku s práškom, sklo typu I, uzatvorenú zátkou (brómbutylová guma) a uzatvorená vyklápacím viečkom,
1 liekovka s rozpúšťadlom (10 ml vody na injekciu s 0,1% polysorbátom 80), sklo typu I, uzatvorená zátkou (chlórbutylová guma) a uzatvorená vyklápacím viečkom.
-
1 balenie s príslušenstvom (1 jednorazová striekačka, 1 prepúšťací set [Mix2VialTM], 1 infúzny set)
-
2 alkoholové tampóny
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
- Prečítajte si, prosím, všetky tieto pokyny a dôkladne ich dodržiavajte.
- Nepoužívajte Wilate po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku.
- Počas postupu uvedeného nižšie sa musí zachovávať sterilita.
- Roztok v injekčnej striekačke musí byť číry alebo mierne perleťovo ligotavý. Nevstrekujte roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú usadeniny.
- Pripravený roztok okamžite spotrebujte, aby sa zabránilo bakteriálnej kontaminácii.
- Použite iba priloženú injekčnú súpravu. Použitie iného injekčného/infúzneho vybavenia môže spôsobiť ďalšie riziká a zlyhanie liečby.
-
1. Nepoužívajte liek priamo vybratý z chladničky. Rozpúšťadlo a prášok v uzatvorených injekčných liekovkách nechajte zohriať na izbovú teplotu.
-
2. Odstráňte vyklápacie viečka z oboch injekčných liekoviek a vyčistite gumené zátky jedným z dodaných alkoholových tampónov.
-
3. Zariadenie Mix2vial™ je vyobrazené na obrázku 1. Položte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom na rovný povrch a pevne ju podržte. Vezmite zariadenie Mix2Vial™ a prevráťte ho hore dnom. Umiestnite modrú časť zariadenia Mix2Vial™ na hornú časť injekčnej liekovky s rozpúšťadlom a zatlačte pevne nadol, až kým nezacvakne (obrázky 2 a 3).
adaptér pre prášok (transparentný)
integrovaný filter
adaptér pre rozpúšťadlo (modrý)
Obr. 1
Rozpúšťadlo
Rozpúšťadlo
Obr. 2
Obr. 3
-
4. Položte injekčnú liekovku s práškom na rovný povrch a pevne ju podržte. Vezmite injekčnú liekovku s rozpúšťadlom s pripojeným zariadením Mix2Vial™ a prevráťte ju hore dnom. Umiestnite transparentnú časť na hornú časť injekčnej liekovky s práškom a zatlačte pevne nadol, až kým nezacvakne (obr. 4). Rozpúšťadlo pretečie automaticky do injekčnej liekovky s práškom.
Rozpúšťadlo
Prášok
Obr. 4
-
5. S obomi injekčnými liekovkami stále pripojenými jemne premiešajte injekčnú liekovku s práškom, až kým sa liek nerozpustí.
Rozpustenie sa dokončí pri izbovej teplote do 10 minút. Počas prípravy môže dôjsť k miernemu speneniu. Rozskrutkujte zariadenie Mix2Vial™ na dve časti (obr. 5). Spenenie zmizne.
Zlikvidujte prázdnu injekčnú liekovku s rozpúšťadlom s modrou časťou zariadenia Mix2Vial™.
Rozpúšťadlo
Wt
c
Prášok
Obr. 5
Ako preventívne opatrenie je potrebné pred podaním a počas podávania injekcie skontrolovať váš pulz. Ak dôjde k značnému zvýšeniu vášho pulzu, znížte rýchlosť injekcie alebo nakrátko prerušte podávanie.
-
1. Nasaďte injekčnú striekačku na transparentnú časť zariadenia Mix2Vial™. Otočte injekčnú liekovku hore dnom a natiahnite roztok do injekčnej striekačky (obr. 6).
Roztok v injekčnej striekačke musí byť číry alebo mierne perleťovo ligotavý.
Po prenesení roztoku pevne podržte piest injekčnej striekačky (držte ho smerom nadol) a odstráňte injekčnú striekačku zo zariadenia Mix2Vial™ (obr. 7). Zlikvidujte zariadenie Mix2Vial™ a prázdnu injekčnú liekovku.
Prášok
Prášok
Obr. 6
Obr. 7
-
2. Očistite zvolené miesto vpichu jedným z dodaných alkoholových tampónov.
-
3. Nasaďte dodanú injekčnú ihlu na injekčnú striekačku.
-
4. Zaveďte injekčnú ihlu do zvolenej žily. Ak ste použili na uľahčenie nájdenia žily tlakový obväz, pred začatím injekčného podávania Wilate ho musíte uvoľniť.
Do injekčnej striekačky nesmie vtiecť žiadna krv kvôli riziku tvorby fibrínových zrazenín.
-
5. Pomaly vstreknite roztok do žily, nie rýchlejšie než 2 až 3 ml za minútu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII Octapharma (IP) Ltd.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII Octapharma (IP) Ltd.The Zenith Building
26 Spring Gardens Manchester M2 1AB Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Wilate 500: 16/0779/11-S
Wilate 1000: 16/0780/11-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30.novembra 2011
Dátum posledného predĺženia registrácie: 15.augusta 2016