Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

APROKAM - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - APROKAM

1. NÁZOV LIEKU

APROKAM

50 mg prášok na injekčný roztok

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá injekčná liekovka obsahuje 50 mg cefuroxímu (vo forme 52,6 mg sodnej soli cefuroxímu). Po rekonštitúcii s 5 ml rozpúšťadla (pozri časť 6.6), 0,1 ml roztoku obsahuje 1 mg cefuroxímu. Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Prášok na injekčný roztok.

Biely až takmer biely prášok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Antibiotikum na profylaxiu pooperačnej endoftalmitídy po operácii sivého zákalu (pozri časť 5.1).

Je potrebné vziať do úvahy oficiálne pokyny pre vhodné používanie antibakteriálnych liečiv vrátane pokynov pre profylaxiu antibiotikom pri operácii oka.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Intrakamerálne použitie. Jedna injekčná liekovka len na jednorazové použitie.

Dávkovanie

Dospelí

Odporúčaná dávka je 0,1 ml rekonštituovaného roztoku (pozri časť 6.6), t.j. 1 mg cefuroxímu. NEPODÁVAJTE INJEKČNE VIAC AKO JE ODPORÚČANÁ DÁVKA (pozri časť 4.9).

Pediatrická populácia

Optimálna dávka a bezpečnosť APROKAMU u detí a dospievajúcich neboli stanovené.

Starší pacienti

Nie je potrebná žiadna úprava dávky.

Pacienti s poruchou funkcie pečene alebo obličiek

Ak sa vezme do úvahy nízka dávka a predpokladaná zanedbateľná systémová expozícia cefuroxímu pri použití APROKAMU, nie je potrebná žiadna úprava dávky.

Spôsob podávania

APROKAM musí po rekonštitúcii podať očný chirurg formou intraokulárnej injekcie do prednej komory oka (intrakamerálne použitie) v odporúčaných aseptických podmienkach pre operáciu sivého zákalu.

Po rekonštitúcii sa má APROKAM pred podaním vizuálne skontrolovať kvôli prítomnosti častíc a zmene zafarbenia.

Na konci operácie oka podajte 0,1 ml rekonštituovaného roztoku formou pomalej injekcie do prednej komory oka.

Pokyny na rekonštitúciu lieku pred podaním, pozri časť 6.6.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na cefuroxím alebo na cefalosporínové antibiotiká.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Liečba APROKAMOM je len na intrakamerálne použitie.

Osobitná starostlivosť sa odporúča u pacientov, u ktorých sa objavila alergická reakcia na penicilíny alebo na akékoľvek iné betalaktámové antibiotiká, pretože sa môžu objaviť skrížené reakcie.

U pacientov s rizikom vzniku infekcií rezistentnými kmeňmi, napr. u pacientov so známou infekciou alebo s kolonizáciou MRSA (meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus) v anamnéze, sa majú zvážiť alternatívne antibiotiká na profylaxiu.

Pri nedostatku údajov pre osobitné skupiny pacientov (pacienti so závažným rizikom vzniku infekcie, pacienti s komplikovanými formami sivých zákalov, pacienti u ktorých sa operácia sivého zákalu spojí s inou operáciou, pacienti so závažným ochorením štítnej žľazy, pacienti s menej ako 2000 endoteliálnymi bunkami rohovky), sa má APROKAM použiť len po starostlivom zhodnotení rizika/prínosu.

Použitie cefuroxímu sa nesmie považovať za samostatné opatrenie, ale dôležité sú aj iné faktory ako napr. profylaktická liečba antiseptikami.

Toxicita na endotel rohovky, pri odporúčanej koncentrácii cefuroxímu, nebola hlásená, riziko však nemôže byť vylúčené a v pooperačnom sledovaní majú mať lekári toto potenciálne riziko na pamäti.

4.5 Liekové a iné interakcie

Keďže sa očakáva, že systémová expozícia bude zanedbateľná, systémové interakcie sú nepravdepodobné.

V literatúre nebola hlásená žiadna inkompatibilita s väčšinou liekov, ktoré sa bežne používajú pri operácii sivého zákalu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Fertilita

K dispozícii nie sú údaje o účinkoch sodnej soli cefuroxímu na fertilitu u ľudí. Reprodukčné štúdie u zvierat nepreukázali žiadne účinky na fertilitu.

Gravidita

K dispozícii je obmedzené množstvo údajov o používaní cefuroxímu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách nepreukazujú žiadne škodlivé účinky na embryonálny a fetálny vývoj. Cefuroxím prechádza k embryu/plodu cez placentu. Neočakávajú sa žiadne účinky počas gravidity, keďže systémová expozícia cefuroxímu pri použití APROKAMU je zanedbateľná. APROKAM sa môže používať počas gravidity.

Laktácia

Predpokladá sa, že sa cefuroxím vylučuje do materského mlieka u ľudí vo veľmi malých množstvách. Nežiaduce účinky pri terapeutických dávkach sa po použití APROKAMU nepredpokladajú.

Cefuroxím sa môže používať počas laktácie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

V literatúre sa nehlásili žiadne zvláštne nežiaduce účinky, ak sa cefuroxím podával formou intraokulárnej injekcie, s výnimkou nasledovného:

Poruchy imunitného systému

Veľmi zriedkavé (< 1/10 000): anafylaktická reakcia.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Hlásené prípady predávkovania sú popísané v literatúre po nesprávnom nariedení a neoprávnenom použití cefuroxímu určenom na systémové podanie.

Neúmyselná vysoká dávka (3-násobok odporúčanej dávky) intrakamerálneho cefuroxímu bola podaná 6 pacientom po nesprávnom nariedení kvôli neodborne pripravenému pokynu na nariedenie cefuroxímu. Ani u jedného pacienta nespôsobili tieto injekčné podania akýkoľvek detekovateľný nežiaduci účinok, dokonca ani na tkanivá oka.

Počas operácie boli k dispozícii údaje o toxicite po intrakamerálnej injekcii 40– až 50-násobku odporúčanej dávky cefuroxímu u 6 pacientov po chybe pri nariedení. Priemerná ostrosť zraku na začiatku bola 20/200. Prítomný bol závažný zápal predného segmentu oka a optická koherentná tomografia sietnice preukázala rozsiahly edém makuly. Šesť týždňov po operácii dosiahla priemerná ostrosť zraku hodnotu 20/25. Profil makuly pri optickej koherentnej tomografii sa upravil na normálny. Avšak u všetkých pacientov sa pozoroval 30% pokles skotopickej elektroretino­grafie. Podanie nesprávne nariedeného cefuroxímu (10–100 mg do každého oka) 16 pacientom viedlo k okulárnej toxicite vrátane edému rohovky počas niekoľkých týždňov, prechodne zvýšenému vnútroočnému tlaku, strate endoteliálnych buniek rohovky a k zmenám v elektroreti­nografii. Mnohí z týchto pacientov mali trvalú a ťažkú stratu zraku.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Zmyslové orgány – Oftalmologiká – Antiinfektíva – Antibiotiká ATC kód: S01AA27

Mechanizmus účinku

Cefuroxím inhibuje syntézu bakteriálnej bunkovej steny po naviazaní sa na proteíny viažuce penicilín (PBP). Výsledkom toho je prerušenie biosyntézy bunkovej steny (peptidoglykánu), čo vedie k lýze a smrti bakteriálnej bunky.

Vzťah FD/FK (farmakodynami­ky/farmakokine­tiky)

Preukázalo sa, že najdôležitejším indexom farmakokinetiky-farmakodynamiky korelujúcim

s účinnosťou in vivo je percento intervalu dávkovania (%T) kedy neviazaná koncentrácia zostáva nad minimálnou inhibičnou koncentráciou (MIC) cefuroxímu pre jednotlivé cieľové druhy (t.j.

%T > MIC).

Po intrakamerálnej injekcii 1 mg cefuroxímu boli hladiny cefuroxímu v komorovom moku pri niekoľkých relevantných druhoch nad MIC až do 4 – 5 hodín po operácii.

Mechanizmus rezistencie

Bakteriálna rezistencia na cefuroxím môže byť spôsobená jedným alebo viacerými z nasledovných mechanizmov:

  • hydrolýza spôsobená betalaktamázami. Cefuroxím môže byť účinne hydrolyzovaný pôsobením určitého rozšíreného spektra betalaktamáz (ESBL) a pôsobením chromozonálne kódovaného (AmpC) enzýmu , ktorý môže byť indukovaný alebo trvale potlačený pri určitých aeróbnych gramnegatívnych druhoch baktérií
  • znížená afinita proteínov viažucich penicilín k cefuroxímu
  • nepriepustnosť vonkajšej membrány, ktorá zabraňuje prístupu cefuroxímu k proteínom viažucim penicilín v gramnegatívnej baktérii
  • bakteriálne liekové efluxné pumpy

Meticilín-rezistentné stafylokoky (MRS) sú rezistentné na všetky v súčasnosti dostupné betalaktámové antibiotiká vrátane cefuroxímu.

Pri penicilín-rezistených Streptococcus pneumoniae existuje skrížená rezistencia na cefalosporíny ako napr. cefuroxím prostredníctvom zmeny proteínov viažucich penicilín.

Betalaktamáza negatívne, ampicilín rezistentné (BLNAR) kmene H. influenzae sa majú považovať za rezistentné na cefuroxím napriek zjavnej citlivosti in vitro.

Hraničné hodnoty

Zoznam mikroorganizmov uvedených nižšie bol zameraný na indikáciu (pozri časť 4.1).

APROKAM sa má používať len na intrakamerálne podanie a nesmie sa použiť na liečbu systémových infekcií (pozri časť 5.2); klinické hraničné hodnoty sa nevzťahujú na tento spôsob podania. Epidemiologické hraničné hodnoty (ECOFF) rozlišujúce populáciu divokého typu od izolátov so znakmi získanej rezistencie sú nasledovné:

ECOFF (mg/l)

Staphylococcus aureus

< 4

Streptococcus pneumoniae

< 0,125

E. coli

< 8

Proteus mirabilis

< 4

H. influenzae

< 2

Citlivosť stafylokokov na cefuroxím je odvodená od citlivosti na meticilín.

Citlivosť streptokokov skupiny A, B, C a G sa môže odvodiť od ich citlivosti na benzylpenicilín.

Informácie z klinických skúšaní

U 16 603 pacientov sa vykonalo akademické prospektívne randomizované čiastočne zaslepené multicentrické skúšanie operácie sivého zákalu. U 29 pacientov (24 v skupinách „bez cefuroxímu“ a 5 v skupinách „s intrakamerálnym cefuroxínom“) sa vyskytovala endoftalmitída, z ktorých 20 (17 v skupinách „bez cefuroxímu“ a 3 v skupinách „s intrakamerálnym cefuroxínom“) boli klasifikovaní ako pacienti s potvrdenou infekčnou endoftalmitídou. Medzi týmito 20 pacientmi s potvrdenou endoftalmitídou 10 pacientov je v skupine „placebo očné kvapky a bez cefuroxímu“, 7 pacientov v skupine „levofloxacín očné kvapky a bez cefuroxímu“, 2 pacienti v skupine „placebo očné kvapky a intrakamerálny cefuroxím“ a 1 pacient v skupine „levofloxacín očné kvapky a intrakamerálny cefuroxím“. Podanie profylaktického režimu s intrakamerálnym cefuroxímom v dávke 1 mg v 0,1 ml injekčného roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) bolo spojené s 4,92-násobným poklesom rizika pre vznik úplnej pooperačnej endoftalmitídy.

Dve prospektívne (Wedje 2005 and Lundstrom 2007) a 5 retrospektívnych štúdií boli podporujúcimi štúdiami pre pivotnú štúdiu ESCR tiež dokazujúcu účinnosť intrakamerálneho cefuroxímu v pooperačnej endoftalamitíde.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Systémová expozícia po intrakamerálnej injekcii sa neskúmala, ale očakáva sa, že bude zanedbateľná.

Po intrakamerálnej injekcii pri odporúčanej jednorazovej dávke 0,1 ml roztoku cefuroxímu 10 mg/ml u pacientov so sivým zákalom, priemerná intrakamerálna hladina cefuroxímu po 30 sekundách po podaní lieku bola 2 614 + 209 mg/l (10 pacientov) a po 60 minútach po podaní lieku bola 1 027 + 43 mg/l (9 pacientov).

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Účinky v predklinických skúšaniach sa pozorovali len pri expozíciách považovaných za dostatočne presahujúce maximálnu expozíciu u ľudí, čo naznačuje malú významnosť pre klinické použitie.

Intravitreálna injekcia 1 mg cefuroxímu viedla u bielych králikov po 30 minútach po injekcii do moku k hladinám 19–35 mg/l a k hladinám 600–780 mg/ml po injekcii do sklovca. Hladiny po 6 hodinách klesli pri podaní do moku na 1,9–7,3 a pri podaní do sklovca na 190–260 mg/l. K zvýšeniu vnútroočného tlaku počas prvých 3 dní nedošlo. Histopatológia nepreukázala žiadne degeneratívne zmeny v porovnaní s fyziologickým roztokom.

ERG: vlny a, b a c klesli do 14 dní v kontrolnom oku a aj v oku s injekčne podaným antibiotikom.

Došlo k obnoveniu amplitúdy a obnovenie môže byť pomalšie ako v kontrolnom oku. ERG nepreukázalo žiadne definitívne zmeny naznačujúce retinálnu toxicitu až do 55 dní po intravitreálnom podaní.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Žiadne.

6.2 Inkompatibility

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.

6.3 Čas použiteľnosti

18 mesiacov.

Po rekonštitúcii: liek sa má použiť okamžite po rekonštitúcii a nesmie sa použiť opakovane.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.

Injekčnú liekovku uchovávajte vo vonkajšej škatuli na ochranu pre svetlom.

Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

8 ml injekčná liekovka zo skla typu I, uzatvorená brómbutylovým uzáverom a utesnená hliníkovým vyklápacím viečkom.

Škatuľa po 1 × 50 mg, 10 × 50 mg alebo 20 × 50 mg injekčných liekoviek. Škatuľa po 10 × 50 mg injekčných liekoviek spolu s desiatimi 5 ^m sterilnými injekčnými ihlami.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

APROKAM musí podať očný chirurg formou intrakamerálnej injekcie v odporúčaných aseptických podmienkach pri operácii sivého zákalu.

INJEKČNÁ LIEKOVKA JE LEN NA JEDNORAZOVÉ POUŽITIE.

JEDNU INJEKČNÚ LIEKOVKU POUŽITE PRE JEDNÉHO PACIENTA. Nalepte nálepku z injekčnej liekovky do zdravotného záznamu pacienta.

Pri príprave lieku na intrakamerálne podanie dodržiavajte, prosím, nasledovné pokyny:

  • 1. Odstráňte vyklápacie viečko.

  • 2. Pred nasadením sterilnej injekčnej ihly sa má vonkajšia časť gumového uzáveru injekčnej liekovky vydezinfikovať.

  • 3. Vtlačte sterilnú ihlu kolmo do stredu zátky injekčnej liekovky, držiac liekovku vo zvislej polohe, potom do liekovky injekčne pridajte 5 ml injekčného roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) použitím aseptickej metódy.

  • 4. Jemne zatraste dovtedy, kým roztok nie je číry.

  • 5. Nasaďte sterilnú ihlu (18G x P/2”, 1.2 mm x 40 mm) s 5-mikrónovým filtrom (akrylová kopolymérová membrána na netkanom nylone) na 1 ml sterilnú striekačku. Potom striekačku kolmo vtlačte do stredu zátky injekčnej liekovky, držiac liekovku vo zvislej polohe.

  • 6. Asepticky odoberte minimálne 0,1 ml roztoku pomocou sterilnej 1 ml injekčnej striekačky.

  • 7. Odstráňte injekčnú ihlu s 5-mikrónovým filtrom z injekčnej striekačky a na injekčnú striekačku nasaďte vhodnú sterilnú kanylu pre podanie do prednej komory oka.

  • 8. Opatrne vytlačte z injekčnej striekačky vzduch a upravte dávku na značku 0,1 ml na injekčnej striekačke.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

LABORATOIRES THEA

12 rue Louis Blériot

63017 CLERMONT-FERRAND Cedex 2

Francúzsko