Súhrnné informácie o lieku - Atenativ
1. NÁZOV LIEKU
Atenativ, 50 IU/ml, prášok a rozpúšťadlo na infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Atenativ je prášok a rozpúšťadlo na infúzny roztok obsahujúci 500 IU alebo 1000 IU lyofilizovaného antitrombínu vyrobeného z ľudskej plazmy v injekčnej liekovke.
Liek obsahuje 50 IU/ml antitrombínu pripraveného z ľudskej plazmy po rekonštitúcii priloženým roztokom (voda na injekcie), t.j.10 ml (500 IU), 20 ml (1000 IU).
Účinnosť (IU) sa určuje pomocou chromogénnej skúšky podľa Európskeho liekopisu. Špecifická aktivita Atenativu je približne 2,8 IU/mg proteínu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Prášok a rozpúšťadlo na infúzny roztok.
Atenativ sa dodáva v lyofilizovanej forme, ktorá má vzhľad bieleho alebo žltkastého prášku alebo tuhej drobivej masy. Rozpúšťadlo na rekonštitúciu lyofilizovaného prášku pozostáva z vody na injekcie, ktorá má vzhľad čírej a bezfarebnej kvapaliny.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Pacienti s vrodeným nedostatkom.
a) Profylaxia hlbokej žilovej trombózy a tromboembolizmu v klinicky rizikových situáciách (predovšetkým počas operácií alebo v období peripartu), v spojení s heparínom, ak je indikovaný.
b) Prevencia postupu hlbokej žilovej trombózy a tromboembolizmu v spojení s heparínom podľa indikácie.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Pediatrická populácia
K dispozícii nie sú žiadne údaje.
Terapiu je nutné zahájiť pod dohľadom lekára so skúsenosťami s liečbou pacientov s nedostatkom antitrombínu.
Pri vrodenej deficiencii sa má dávkovanie určiť individuálne pre každého pacienta pri zohľadnení rodinnej anamnézy vzhľadom na tromboembolické príhody, aktuálnych klinických rizikových faktorov a laboratórnych výsledkov.
Počet podaných jednotiek antitrombínu je vyjadrený v medzinárodných jednotkách (IU), ktoré predstavujú súčasnú normu Svetovej zdravotníckej organizácie pre antitrombín. Aktivita antitrombínu v plazme je vyjadrená buď ako percento (v pomere k normálnej ľudskej plazme) alebo v medzinárodných jednotkách (v pomere k medzinárodnej norme pre antitrombín v plazme).
Jedna medzinárodná jednotka (IU) antitrombínovej aktivity zodpovedá množstvu antitrombínu v jednom mililitri normálnej ľudskej plazmy. Výpočet požadovaného dávkovania antitrombínu je založený na empirickom zistení, že 1 medzinárodná jednotka (IU) antitrombínu na jeden kg telesnej hmotnosti zvýši aktivitu antitrombínu v plazme približne o 1 %.
Počiatočná dávka sa určí podľa nasledujúceho vzorca:
Požadované jednotky = telesná hmotnosť (kg) x (cieľová hladina – aktuálna aktivita antitrombínu [%]) x 1.
Počiatočná cieľová aktivita antitrombínu závisí od klinickej situácie. Keď je stanovená indikácia pre nahradenie antitrombínu, dávkovanie má byť dostatočné na to, aby sa dosiahla cieľová aktivita antitrombínu, a aby sa zachovala účinná hladina.
Dávkovanie sa má určiť a monitorovať na základe laboratórnych meraní antitrombínovej aktivity, ktoré sa majú vykonávať aspoň dvakrát denne, kým pacient nie je stabilizovaný a potom jedenkrát denne, prednostne bezprostredne pred ďalšou infúziou.
Pri korekcii dávkovania treba vziať do úvahy prejavy zvýšenia premeny antitrombínu podľa laboratórnych kontrol a klinického priebehu. Antitrombínová aktivita sa má zachovať na úrovni viac než 80 % počas liečby, ak z klinických údajov nevyplynie iná účinná hladina.
Zvyčajná počiatočná dávka pri vrodenej deficiencii by bola 30– 50 IU/kg.
Dávkovanie a frekvencia, ako aj trvanie liečby sa majú následne upraviť podľa biologických údajov a klinického stavu.
Spôsob podávania
Rozpustite prášok podľa inštrukcií v časti 6.6.
Liek sa má podávať intravenózne.
Rýchlosť podávania infúzie u dospelých nemá prekročiť 300 IU/min.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok uvedených v časti 6.1 alebo na reziduá z výrobného procesu ako je uvedené v časti 5.3.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Ako u všetkých intravenóznych proteínových liekov, aj v tomto prípade hrozí možnosť vzniku hypersenzitívnych reakcií alergického typu. Pacienti musia byť dôsledne monitorovaní a starostlivo sledovaní vzhľadom na akékoľvek príznaky počas celého trvania infúzie. Pacienti musia byť informovaní o skorých príznakoch hypersenzitívnych reakcií vrátane žihľavky, generalizovanej urtikárie, zovretia hrudníka, sipotu, hypotenzie a anafylaxie.Ak sa po podaní lieku vyskytnú tieto príznaky, pacienti musia vyhľadať lekára.
V prípade šoku sa má podať štandardná liečba.
Štandardné opatrenia na prevenciu infekcií spôsobených používaním liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú výber darcov, skríning jednotlivých odberov a poolov plazmy na špecifické markery infekcie a zavedenie účinných výrobných krokov na inaktiváciu/odstránenie vírusov. Napriek tomu, pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy nemožno úplne vylúčiť možnosť prenosu infekčných agensov. Platí to aj pre neznáme alebo novovznikajúce vírusy a iné patogény.
Zavedené opatrenia sa považujú za účinné pre obalené vírusy, ako je ľudský vírus imunitnej nedostatočnosti (HIV), vírus hepatitídy B (HBV) a vírus hepatitídy C (HCV) a pre neobalený vírus hepatitídy A.
Zavedené opatrenia môžu mať obmedzené účinky proti neobaleným vírusom, ako je parvovírus B19. Infekcia spôsobená parvovírusom B19 môže byť závažná pre gravidné ženy (fetálna infekcia) a pre jedincov s imunitnou nedostatočnosťou alebo so zvýšenou erytropoézou (napr. hemolytická anémia).
U pacientov pri pravidelnom/opakovanom prijímaní antitrombínových prípravkov vyrobených z ľudskej plazmy sa má zvážiť vhodná vakcinácia (hepatitída A a B).
Dôrazne sa odporúča, aby boli pri každom podávaní Atenativu pacientovi zaznamenané názov a číslo výrobnej šarže prípravku v záujme zachovania prepojenia medzi pacientom a šaržou prípravku.
Klinické a biologické sledovanie pri súčasnom podávaní antitrombínu a heparínu:
-
– s cieľom upraviť dávkovanie heparínu a predísť nadmernej hypokoagulácii sa pravidelne musia vykonávať kontroly rozsahu antikoagulácie (APPT, a podľa potreby aktivita anti-FXa),
-
– každodenné meranie hladín antitrombínu, s cieľom úpravy individuálnej dávky, s ohľadom na riziko zníženia hladín antitrombínu pri dlhodobejšej liečbe nefrakcionovaným heparínom.
4.5 Liekové a iné interakcie
Heparín: antitrombínová náhrada počas podávania heparínu s terapeutickým dávkovaním zvyšuje riziko krvácania. Heparín výrazne zosilňuje účinok antitrombínu. Biologický polčas antitrombínu sa môže podstatne skrátiť pri súčasnej heparínovej terapii zrýchlením premeny antitrombínu. Z tohto dôvodu sa súčasné podávanie heparínu a antitrombínu pacientovi so zvýšeným rizikom krvácania musí klinicky a biologicky monitorovať.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Skúsenosti s bezpečnosťou humánnych antitrombínových liekov používaných počas gravidity sú obmedzené.
Atenativ sa má podávať tehotným a dojčiacim ženám s nedostatkom antitrombínu iba pri jednoznačnej indikácii, s prihliadnutím na skutočnosť, že gravidita zvyšuje riziko tromboembolických príhod u týchto pacientok.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Atenativ nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Menej často boli zaznamenané reakcie z precitlivenosti alebo alergické reakcie (ako je napr. angioedém, pálenie a pichanie v mieste podávania infúzie, triaška, návaly horúčavy, generalizovaná urtikária, bolesť hlavy, žihľavka, hypotenzia, letargia, nauzea, nepokoj, tachykardia, zovretie hrudníka, svrbenie, vracanie, sipot), a v niektorých prípadoch sa môžu rozvinúť na ťažkú anafylaxiu (vrátane šoku). V zriedkavých prípadoch bola zaznamenaná horúčka.
Informácie o vírusovej bezpečnosti, pozri časť 4.4.
V nasledujúcej tabuľke je uvedený prehľad nežiaducich reakcií na liek, ktoré sa zistili počas používania Atenativu. Keďže hlásenie nežiaducich reakcií na liek po uvedení lieku na trh je dobrovoľné a keďže údaje pochádzajú z populácie neurčitej veľkosti, frekvencia týchto nežiaducich účinkov na liek sa vyhodnotila ako neznáma (nemožno odhadnúť z dostupných údajov):
Kód podľa databázy MedDRA | Nežiaduca reakcia |
Poruchy imunitného systému | anafylaktická reakcia anafylaktický šok anafylaktoidná reakcia precitlivenosť |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | horúčka reakcia v mieste podania injekcie |
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Neboli hlásené žiadne príznaky predávkovania sa antitrombínom.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antitrombotiká, heparínová skupina, ATC kód: B01AB02.
Antitrombín, glykoproteín aminokyseliny 58 kD, 432, patrí do nadčeľade serpínov (inhibítory serínových proteáz). Je to jeden z najdôležitejších prírodných inhibítorov koagulácie krvi. Najsilnejšie inhibované faktory sú trombín a faktor Xa, avšak taktiež aj faktory kontaktnej aktivácie, intrinzický systém a komplex faktor VIIa/tkanivový faktor. Aktivitu antitrombínu veľmi zosilňuje heparín a antikoagulačné účinky heparínu závisia od prítomnosti antitrombínu. Antitrombín obsahuje dve funkčne dôležité domény. Prvá obsahuje reaktívne centrum a zabezpečuje miesto štiepenia pre proteinázy ako je trombín, čo je predpokladom vytvorenia stabilného komplexu inhibítor-proteináza. Druhá je doména viažuca glykosaminoglykán, zodpovedný za interakciu s heparínom a príbuznými látkami, čím sa urýchľuje inhibícia trombínu. Komplexy inhibítor – koagulačný enzým sa odstraňujú retikuloendoteliálnym systémom. Aktivita antitrombínu u dospelých je 80 – 120 % a úrovne u novorodencov sú približne 40 – 60 %. Existuje viacero menších štúdií syndrómu diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC), sepsy, preeklampsie, liečby akútnej lymfoblastovej leukémie, venooklúzneho ochorenia, chirurgickej operácie s použitím prístroja na mimotelový obeh, kde podávanie antitrombínu malo pozitívny účinok na koagulačné parametre. Pri týchto príležitostiach neboli dokumentované presvedčivé účinky na morbiditu a mortalitu. V tzv. štúdii Kybersept, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 2300 pacientov so sepsou, nebol žiadny rozdiel v mortalite pacientov liečených antitrombínom v porovnaní s placebom.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetické štúdie s Atenativom preukázali priemerný biologický polčas 3 dni. Polčas sa môže znížiť približne na 1,5 dňa v prípade súčasnej heparínovej terapie.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Atenativ obsahuje stopové množstvá chemikálie tributylfosfátu a oktoxinolu, ktoré sa používajú na inaktiváciu vírusov pri výrobe. V predklinických štúdiách boli pozorované účinky týchto nečistôt iba pri expozíciách považovaných za dostatočne presahujúce maximálnu humánnu expozíciu, čo nasvedčuje na ich malú klinickú významnosť.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid sodný, ľudský albumín, N-acetyltryptofán a kyselina kaprylová. Rozpúšťadlo: voda na injekcie.
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky (infúzna injekčná liekovka).
Chemická a fyzikálna stabilita vzhľadom na použitie rekonštituovaného roztoku bola preukázaná počas 48 hodín pri 2 °C až 30 °C.
Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite. Ak sa liek nepoužije okamžite, za čas a podmienky uchovávania zodpovedá používateľ a tento čas nemá presiahnuť 24 hodín pri 2 °C až 8 °C, pokiaľ sa rekonštitúcia neuskutočnila za kontrolovaných a validovaných aseptických podmienok.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Uchovávajte liekovky vo vonkajšom kartónovom obale, na ochranu pred svetlom.
Počas doby použiteľnosti sa liek môže uchovávať pri teplote 25 °C najviac jeden mesiac, bez opätovného vloženia do chladničky počas tohto obdobia. Ak sa dovtedy nepoužije, musí sa vyradiť.
Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Prášok v liekovke (sklo typu II) so zátkou (brómbutylkaučuk) a rozpúšťadlo v liekovke (sklo typu I) so zátkou (brómbutylkaučuk).
Atenativ 500 IU: 1 liekovka s práškom (500 IU) a 1 liekovka s vodou na injekcie (10 ml)
Atenativ 1000 IU: 1 liekovka s práškom (1000 IU) a 1 liekovka s vodou na injekcie (20 ml)
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Lyofilizovaný prášok sa rekonštituuje v sterilnej vode na injekcie.
Po rekonštitúcii sa Atenativ môže zmiešať s izotonickým roztokom chloridu sodného (9 mg/ml) a/alebo s izotonickým roztokom glukózy (50 mg/ml) v sklenených injekčných liekovkách, a taktiež v plastových nádobách.
Atenativ sa nemá používať po dátume exspirácie uvedenom na obale.
Spravidla je roztok číry až jemne opaleskujúci. Nepoužívajte roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú sediment.
Čas rekonštitúcie je najviac 5 minút. Po rekonštitúcii sa roztok musí použiť podľa možnosti čo najrýchlejšie, do 12 hodín.Všetok nepoužitý roztok zlikvidujte.
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Octapharma (IP) SPRL
Allée de la Recherche 65 1070 Anderlecht Belgicko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
16/0124/08-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 2. apríla 2008
Dátum posledného predĺženia registrácie: 15. mája 2013