Súhrnné informácie o lieku - AVERTIN 8 mg
AVERTIN 8 mg tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta obsahuje 8 mg betahistíniumdichloridu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tableta
Biele okrúhle ploché tablety so skosenými hranami, s priemerom 7,0 mm, s označením „BH 8“ na jednej strane a „G“ na strane druhej.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
AVERTIN je indikovaný na liečbu vertiga, tinnitu, straty sluchu a nauzey, ktoré sú spojené s Ménierovým syndrómom.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí (vrátane starších pacientov):
Iniciálna perorálna dávka je 8 až 16 mg trikrát denne, podaná s jedlom. Udržiavacie dávky sú zvyčajne v rozmedzí 24 – 48 mg denne.
Dávka môže byť upravená na základe individuálnej potreby pacienta.
Pediatrická populácia:
Avertin sa neodporúča používať u detí mladších ako 18 rokov vzhľadom na nedostatok údajov o bezpečnosti a účinnosti.
Tablety sa užívajú počas jedla alebo krátko po jedle.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Feochromocytóm. Betahistín ako syntetický analóg histamínu môže spôsobiť uvoľnenie katecholamínov z tumoru s následkom závažnej hypertenzie.
- Súbežné použitie s antihistaminikami (pozri časť 4.5).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Opatrnosť sa odporúča pri liečbe pacientov s peptickým vredom alebo s anamnézou peptického vredu z dôvodu príležitostného výskytu dyspepsie u pacientov s liečbou betahistínom.
Opatrnosť je tiež potrebná u pacientov s bronchiálnou astmou.
Pacienti s bronchiálnou astmou a peptickým vredom v anamnéze majú byť počas liečby starostlivo sledovaní.
Opatrnosť sa odporúča pri predpisovaní AVERTINU pacientom s urtikáriou, vyrážkami alebo alergickou nádchou, nakoľko by mohlo dôjsť k zhoršeniu týchto symptómov.
4.5 Liekové a iné interakcie
Nevykonali sa žiadne in vivo štúdie interakcií. Na základe in vitro údajov sa neočakáv in vivo inhibícia enzýmov cytochrómu P450.
In vitro údaje naznačujú inhibíciu metabolizmu betahistínu liekmi, ktoré inhibujú monoaminooxidázu (MAO) vrátane podtypu B (napr. selegilín). Pri súbežnom užívaní betahistínu a inhibitorov MAO (vrátane selektívnych inhibítorov MAO-B) sa odporúča opatrnosť.
Keďže betahistín je analóg histamínu, interakcia s antihistaminikami môže teoreticky ovplyvniť účinnosť jedného z týchto liekov.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití betahistínu u gravidných žien.
Štúdie na zvieratách sú nedostatočné z hľadiska účinkov na graviditu, embryonálny/fetálny vývoj, pôrod a postnatálny vývoj. Možné riziko u ľudí je neznáme. Betahistín sa nemá užívať počas gravidity, pokiaľ to nie je zjavne nevyhnutné (pozri tiež časť 5.3).
Laktácia
Nie je známe, či sa betahistín vylučuje do materského mlieka u ľudí. Nie sú k dispozícii žiadne štúdie na zvieratách ohľadom vylučovania betahistínu do mlieka. Význam lieku pre matku sa má zvážiť s ohľadom na prínos dojčenia a možné riziká pre dieťa.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Betahistín je indikovaný na Ménierovu chorobu a symptomatické vertigo. Obe ochorenia môžu negatívne ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. V klinických štúdiách špecificky navrhnutých na štúdium schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje nemal betahistín žiadny alebo mal len zanedbateľný účinok.
Zaznamenali sa však zriedkavé prípady ospalosti spojenej s betahistínom. Pacientov je potrebné upozorniť, že v prípade výskytu takéhoto vplyvu lieku sa majú vyvarovať aktivitám, ktoré si vyžadujú koncentráciu, ako je vedenie motorových vozidiel alebo obsluha strojov.
4.8 Nežiaduce účinky
AVERTIN je všeobecne dobre znášaný aje opísaných relatívne málo nežiaducich účinkov.
U pacientov liečených betahistínom sa v placebom kontrolovaných klinických štúdiách vyskytli nasledovné nežiaduce účinky s nižšie uvedenou frekvenciou:
[veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000)].
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté: nauzea a dyspepsia
Poruchy nervového systému:
Časté: bolesť hlavy.
Okrem týchto prípadov hlásených počas klinických štúdií boli spontánne hlásené nasledovné nežiaduce účinky počas používania po uvedení lieku na trh a podľa vedeckej literatúry. Frekvenciu nie je možné odhadnúť na základe dostupných údajov, a preto je klasifikovaná ako „neznáma“.
Poruchy imunitného systému:
Reakcie z precitlivenosti, napr. anafylaxia.
Poruchy gastrointestinálneho traktu:
Mierne žalúdočné problémy (napr. vracanie, gastrointestinálna bolesť, abdominálna distenzia a nadúvanie). Tieto sa obvykle vyriešia užívaním lieku spolu s jedlom alebo znížením dávky.
Poruchy kože a podkožného tkaniva:
Boli hlásené kožné a podkožné reakcie precitlivenosti, zvlášť angioneurotický edém, žihľavka, vyrážka a pruritus.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .
4.9 Predávkovanie
Bolo hlásených niekoľko prípadov predávkovania. Niektorí pacienti mali mierne až stredne závažné symptómy pri dávkach do 640 mg (napr. nauzea, somnolencia, abdominálna bolesť). Závažnejšie komplikácie (napr. kŕče, pľúcne alebo srdcové komplikácie) sa pozorovali v prípade úmyselného predávkovania betahistínom, zvlášť v kombinácii s inými liekmi v nadmerných dávkach. Liečba predávkovania zahŕňa štandardné podporné opatrenia.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antivertiginóza ATC kód: N07CA01
Mechanizmus účinku
Aktivita betahistínu ako H1 agonistu na histamínových receptoroch v periférnom krvnom riečišti sa u ľudí preukázala prostredníctvom zrušenia betahistínom indukovanej vazodilatácie histamínovým antagonistom – difenhydramínom. Betahistín má minimálny účinok na sekréciu žalúdočnej kyseliny (reakcia sprostredkovaná H2 receptormi).
Farmakodynamické účinky
Účinnosť betahistínu v liečbe vertiga môže byť spôsobený jeho schopnosťou modifikovať cirkuláciu vo vnútornom uchu alebo v dôsledku priameho účinku na neuróny vestibulárneho jadra.
Jednorazové perorálne dávky betahistínu až do 32 mg u normálnych jedincov spôsobili maximálne potlačenie indukovaného vestibulárneho nystagmu 3–4 hodiny po podaní dávky, pričom vyššie dávky boli v redukcii trvania nystagmu účinnejšie.
Betahistín zvyšuje permeabilitu pľúcneho epitelu u ľudí. Tento účinok je odvodený od redukcie v čase odstránenia rádioaktívneho markeru z pľúc do krvi. Tomuto účinku sa zabráni premedikáciou perorálnym podaním terfenadínu, známeho blokátora H1 receptorov.
Zatiaľ čo histamín má pozitívne inotropné účinky na srdce, betahistín nezvyšuje výkon srdca a jeho vazodilatačný účinok môže u niektorých pacientov spôsobiť mierny pokles krvného tlaku.
Betahistín má slabý účinok na exokrinné žľazy u ľudí.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Po perorálnom podaní sa betahistín úplne absorbuje a vrcholové plazmatické koncentrácie betahistínu (značeného 14C) sa dosahujú približne 1 hodinu po perorálnom podaní nalačno.
Biotransformácia a eliminácia
Eliminácia betahistínu prebieha predovšetkým prostredníctvom metabolizmu a metabolity sú následne vylučované prevažne močom. 85–90 % rádioaktivity z 8 mg dávky sa objaví v moči v priebehu 56 hodín, pričom maximálna miera exkrécie sa dosiahla do 2 hodín po podaní. Keďže plazmatické hladiny betahistínu sú pod limitom detekcie, biologická dostupnosť sa hodnotí z koncentrácie jeho hlavného metabolitu – kyseliny 2-pyridyloctovej – v moči.
Neexistuje dôkaz presystémového metabolizmu a vylučovanie žlčou sa nepovažuje za významnú cestu eliminácie tohto lieku ani žiadneho z jeho metabolitov. Väzba na plazmatické bielkoviny u ľudí sa vyskytuje len veľmi málo alebo vôbec. Akokoľvek, betahistín je predmetom metabolizmu v pečeni. Približne 80–90 % podanej dávky sa vylúči močom.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Štúdie toxicity po opakovanom podávaní, uskutočnené na psoch v trvaní 6 mesiacov a na albínskych potkanoch v trvaní 18 mesiacov, neodhalili žiadne klinicky závažné škodlivé účinky pri dávkach v rozmedzí 2,5 až 120 mg.kg-1. Betahistín nemá mutagénny potenciál a nebola ani dokázaná karcinogenita u potkanov. Testy vykonané na gravidných samiciach králikov nepreukázali žiadne teratogénne účinky.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Mikrokryštalická celulóza, manitol (E421), monohydrát kyseliny citrónovej (E330), koloidný oxid kremičitý, mastenec (E553b).
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte na suchom mieste.
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blister PVdC/Al, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa
30 × 8 mg
60 × 8 mg
90 × 8 mg
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Mylan Ireland Limited
Unit 35/36 Grange Parade
Baldoyle Industrial Estate
Dublin 13, Írsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
83/0049/02-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 27.03.2002
Dátum predĺženia registrácie: 12.11.2007