Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

BECLOMET EASYHALER 200 mcg - príbalový leták, účinky, vedľajšie účinky, dávkovanie

Dostupné balení:

Príbalový leták - BECLOMET EASYHALER 200 mcg

V tejto písomnej informácií pre používateľov sa dozviete

  • 1. Čo je Beclomet Easyhaler 200 mcg a na čo sa používa

  • 2. Čo potrebujete vedieť skôr, ako použijete Beclomet Easyhaler 200 mcg

  • 3. Ako používať Beclomet Easyhaler 200 mcg

  • 4. Možné vedľajšie účinky

1.   Čo JE BECLOMET EASYHALER 200 mcg a na čo sa používa

Beclomet Easyhaler sa používa na liečbu ľahkej, strednej a ťažkej formy pretrvávajúcej prieduškovej astmy u dospelých a detí od 6 rokov.

Beclomet Easyhaler 200 mcg obsahuje beklometazóndi­propionát (kortikoid), ktorý má protizápalový účinok. Po podaní pôsobí iba lokálne v pľúcach a pri odporučenom dávkovaní nemá celkové vedľajšie účinky. To umožňuje jeho používanie pri liečbe prieduškovej astmy. Účinok Beclomet Easyhaler 200 mcg sa zvyčajne prejaví postupne v priebehu jedného týždňa, najlepšie účinky sa dosiahnu pri jeho pravidelnom používaní. Beclomet Easyhaler 200 mcg sa nepoužíva na liečbu akútneho astmatického záchvatu.

  • 2. Čo potrebujete vedieť skôr, akopoužijete BECLOMET EASYHALER 200 mcg

Nepoužívajte Beclomet Easyhaler 200 mcg:

– keď ste alergický (precitlivený) na beklometazóndi­propionát alebo na laktózu (ktorá obsahuje malé množstvo mliečnych bielkovín). Ak ste alergický alebo si myslíte, že ste alergický na tieto látky, informujte o tom svojho lekára ešte pred tým, než začnete inhalátor používať.

Upozornenia a opatrenia

Obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika predtým, ako začnete používať Beclomet Easyhaler 200 mcg

– keď máte ochorenie dýchacích ciest spôsobené vírusom, baktériami a plesňami alebo pľúcnu tuberkulózu.

Je potrebné informovať lekára, ak máte pľúcnu tuberkulózu, alebo neliečenú infekciu dýchacích ciest alebo oka.

Beclomet Easyhaler 200 mcg nie je určený na liečbu akútnych astmatických záchvatov a na dosiahnutie optimálneho účinku sa musí používať pravidelne. Účinok beklometazónu sa prejaví až po niekoľkých dňoch liečby a maximum dosiahne až po pár týždňoch.

Nikdy liečbu Beclomet Easyhaler 200 mcg náhle neprerušte.

Aby sa znížilo riziko vedľajších účinkov po každej aplikácii lieku si ústa dôkladne vypláchnite vodou a vypľujte ju.

Ak tiež používate inhalačné beta2-sympatomimetikum (liek na uvoľnenie), napríklad salbutamol, mali by ste si ho aplikovať pred podaním Beclomet Easyhaler 200 mcg (tzv. preventívny liek).

Ak pri liečbe Beclomet Easyhaler mávate astmatické záchvaty, ktoré nereagujú na bronchodilatačné lieky, ihneď sa poraďte s ošetrujúcim lekárom.

Ak cítite, že sa vaša astma zhoršuje aj napriek tomu, že pravidelne užívate Beclomet Easyhaler 200 mcg, ihneď sa poraďte s ošetrujúcim lekárom.

Tak ako aj iné steroidy vo vysokých dávkach, aj beklometazóndi­propionát môže spôsobiť útlm funkcie kôry nadobličiek, preto je potrebné robiť pravidelné odbery krvi na zistenie hladiny kortizolu.

U väčšiny pacientov sa pri dávkovaní do 1500 ^g denne nezistili príznaky útlmu kôry nadobličiek.

Iné lieky a Beclomet Easyhaler 200 mcg

Účinky Beclomet Easyhaler 200 mcg a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Ak užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, resp. budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.

Vedenie vozidiel a obsluha strojov

Beclomet Easyhaler 200 mcg nemá tlmiace účinky.

Beclomet Easyhaler 200 mcg obsahuje laktózu

Liek obsahuje mliečny cukor laktózu. Ak vám lekár oznámil, že máte neznášanlivosť niektorých druhov cukrov, alebo ste alergický na mliečne bielkoviny, oznámte to lekárovi ešte pred tým, než začnete užívať tento liek.

3. Ako používať BECLOMET EASYHALER 200 mcg

Vždy používajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Dospelí a deti nad 12 rokov: obvyklá dávka je 200 – 400 mikrogramov dvakrát denne. Ak je treba, môže vám lekár odporučiť zvýšenie dávky až na 1600 mikrogramov denne, rozdelených na dve až štyri dávky. Po zlepšení stavu sa dávka opäť postupne znižuje.

Deti od 6 do 12 rokov: obvyklá dávka je 200 mikrogramov raz alebo dvakrát denne. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť zvýšenie dávky až na 800 mikrogramov denne, rozdelených na dve až štyri dávky. Po zlepšení stavu sa táto dávka opäť postupne znižuje.

Liek je určený len na inhalačné podanie, neprehĺtajte ho. Inhalačný prášok Beclomet Easyhaler 200 mcg sa musí používať pravidelne.

Lieky určené na odstránenie akútneho záchvatu dýchavičnosti môžete používať súčasne s liekom Beclomet Easyhaler 200 mcg, podľa pokynov lekára.

Uistite sa, že máte dostatočnú zásobu lieku aj počas dovolenky alebo inej cesty.

Používanie inhalátora Beclomet Easyhaler 200 mcg je jednoduché. Pred použitím inhalačného prášku Beclomet Easyhaler 200 mcg si pozorne prečítajte tento návod a postupujte podľa neho.

PRÍPRAVA PRÁŠKOVÉHO INHALÁTORA NA PRVÉ POUŽITIE

Vytiahnite inhalátor zo škatuľky. Inhalátor sa nachádza vo fóliovom vrecku, ktoré ho chráni pred vlhkom. Fóliové vrecko roztrhnite iba v prípade, že inhalátor začnete používať.

Ubezpečte sa, že inhalátor obsahuje všetky súčasti (Obrázok 1):

  • Inhalátor s krytkou na náustku
  • Ochranný kryt (dostanete ho od svojho lekára).

Ak nepoužívate ochranný krytprejdite k časti „APLIKÁCIA LIEKU BECLOMET EASYHALER 200 mcg“

Inhalátor vložte do ochranného krytu:

Ochranný kryt otvorte (Obrázok 2). Ubezpečte sa, že na náustku inhalátora je nasadená krytka (bráni náhodnému stlačeniu inhalátora). Vložte inhalátor do ochranného krytu aby ste zvýšili trvanlivosť výrobku.

Ak inhalátor nepoužijete hneď, zatvorte ochranný kryt.

APLIKÁCIA Beclomet Easyhaler 200 mcg

Ak používate liek na úľavu („zmierňovač“), použite ho ako prvý.

Otvorte ochranný kryt.

Odstráňte krytku náustku.

  • A. Zatraste

  • Inhalátorom rázne zatraste tri až päť krát smerom hore a dole (Obrázok 3a alebo 3b). Tým zaistíte, že sa prášok riadne uvoľní a odmeria sa správna dávka.

Presvedčte sa…

  • Že ste zatriasli smerom hore a dole
  • Že ste pri trasení nestlačili dávkovač.
  • B. Stlačte

  • Držte inhalátor vo zvislej polohe, zovretý medzi ukazovákom a palcom (Obrázok 4a alebo 4b).
  • Inhalátor stláčajte až kým budete počuť cvaknutie a nechajte ho, aby sa vrátil do pôvodnej polohy. Týmto sa odmeria dávka do komory inhalátora vo vnútri náustku.

Presvedčte sa…

  • Že krytka náustku nie je nasadená na náustku, to by zabránilo stlačeniu dávkovača.
  • Že ste dávkovač pred užitím lieku stlačili len raz. Ak ste ho stlačili viac ako raz, prečítajte si časť „Ak máte problémy s používaním inhalátora“
  • Že ste inhalátor pri stlačení a pred inhaláciou držali stále vo zvislej polohe.
  • C. Inhalujte

V sede alebo postojačky

  • Najprv normálne vydýchnite.
  • Vložte si náustok do úst medzi zuby a zovrite ho perami (Obrázok 5a alebo 5b).
  • Silno a hlboko vdýchnite.
  • Vyberte si inhalátor z úst a aspoň na 5 sekúnd zadržte dych.

Presvedčte sa…

  • Že ste si náustok vložili do úst celý tak, že sa Vám prášok nezachytí na zuboch
  • Že ste perami dobre utesnili náustok
  • Že ste do inhalátora nevydýchli. Je to dôležité. Inhalátor sa tým môže upchať. Ak ste do

inhalátora vydýchli, prečítajte si časť „Ak máte problémy s používaním inhalátora.“

Ak máte problémy s používaním inhalátora

  • Neponáhľajte sa. Je dôležité dýchať normálne. Niekoľkokrát si to vyskúšajte pred zrkadlom, pomôže Vám to.
  • Ak ste inhalátor stlačili náhodne, alebo omylom viackrát než raz alebo ste do inhalátora vydýchli, vyprázdnite prášok z náustku inhalátora jeho poklepaním o dosku stola alebo o dlaň (Obrázok 6a alebo 6b). Tým sa zaistí správne dávkovanie. Potom zopakujte postup v bodoch A, B a C.

Ak Vám lekár predpísal dve dávky

  • Zopakujte postup v bodoch A, B a C.

Po použití inhalátora

  • Na náustok nasaďte krytku. Ak používate ochranný kryt, zatvorte ho.
  • Vypláchnite si dôkladne ústa vodou alebo si vyčistite zuby. Tým zbavíte ústnu dutinu od zachytených stôp prášku, ktoré by inak mohli spôsobiť kvasinkovú infekciu.

Ak ste použili viac Beclomet Easyhaler 200 mcg, ako ste mali

Je dôležité, aby ste užili dávku, ktorá je uvedená na štítku od lekárnika lebo ako Vám odporučil Váš lekár. Môžete užiť len toľko koľko Vám odporučil lekár. Použitie lieku vo vyššej alebo nižšej dávke Vám môže zhoršiť príznaky.

Ak ste zabudli použiť Beclomet Easyhaler 200 mcg

Ak ste vynechali vdych, bez obáv užite liek čo najskôr. Ak je čas na ďalšiu inhaláciu, vdýchnite obvyklú dávku. Nevdychujte dvakrát, aby ste nahradili vynechanú dávku. Je vhodné užívať Beclomet Easyhaler 200 mcg každý deň v rovnaký čas.

4. Možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Frekvencia výskytu vedľajších účinkov je definovaná nasledovne:

Veľmi časté (u viac než jedného pacienta z 10) Časté (u menej než jedného pacienta z 10) Menej časté (u menej než jedného pacienta zo 100) Zriedkavé (u menej než jedného pacienta z 1 000) Veľmi zriedkavé (u menej než jedného pacienta z 1 000) Neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov)

Časté vedľajšie účinky:

Jedným z možných častých vedľajších účinkov môžu byť plesňové infekcie v ústnej dutine a v hrdle, čo však väčšinou nebýva dôvod na prerušenie liečby. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť podráždenie v hrdle, zachrípnutie a kašeľ. Týmto vedľajším účinkom možno väčšinou predchádzať dôsledným vyplachovaním úst po inhalácii.

Zriedkavé vedľajšie účinky:

Zriedkavo môže inhalačná liečba spôsobiť bronchospazmus (kŕčovité zúženie priedušiek prejavujúce sa sťažených dýchaním). Ak pocítite náhle zhoršenie dýchacích ťažkostí, sipot po použití Beclomet Easyhaleru, prestaňte ho používať a ihneď vyhľadajte pomoc lekára.

Neznáme vedľajšie účinky:

Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie zahŕňajúce žihľavku, vyrážku, svrbenie alebo sčervenenie kože, opuch tváre, pier alebo hrdla, dýchavičnosť a/alebo skrátený dych.

Medzi ďalšie neznáme vedľajšie účinky patrí zápal pľúc, poruchy rastu u detí a dospievajúcich, sklon k tvorbe modrín, stenčenie kože, zmeny kostného metabolizmu, katarakta (šedý zákal), glaukom

(zelený zákal).

Môžu sa vyskytnúť aj problémy so spánkom, depresia alebo ustarostenosť, nepokoj, nervozita, prílišná excitácia alebo podráždenosť. Tieto účinky sa častejšie vyskytujú u detí.

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov.

5.   Ako uchovávať BECLOMET EASYHALER 200 mcg

Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

Čas použiteľnosti Beclomet Easyhaler 200 mcg je 3 roky v uzavretej hliníkovej fólii a 6 mesiacov po jej otvorení.

Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuľke po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.

Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.

6. Obsah balenia a ďalšie informácie

Čo Beclomet Easyhaler 200 mcg obsahuje

  • – Liečivo je beklometazóndi­propionát. Jedna dávka obsahuje 200 mikrogramov liečiva.

  • – Ďalšou zložkou je: monohydrát laktózy.