Súhrnné informácie o lieku - BETALMIC 0,5%
1. NÁZOV LIEKU
BETALMIC 0,5 % očná roztoková instilácia
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Liečivo: betaxolóliumchlorid 5,6 mg, zodpovedá 5 mg betaxolólium (0,5 %) v 1 ml očnej roztokovej instilácie. 1 ml obsahuje 34 kvapiek.
Pomocná látka so známym účinkom: tento liek obsahuje 0,05 mg benzalkóniumchloridu v 1ml (0,005 %)
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Očná roztoková instilácia
Číry bezfarebný až slabo nažltlý roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba chronického glaukómu s otvoreným uhlom alebo očnej hypertenzie. Liek sa používa samostatne alebo v kombinácii s ďalšími liekmi, ktoré znižujú vnútroočný tlak.
Betalmic 0,5 %je indikovaný dospelým.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Presné dávkovanie a dĺžku liečby určí lekár. Odporúčaná dávka je jedna kvapka Betalmicu do spojovkového vaku postihnutého oka (očí) dvakrát denne, najlepšie v 12 hodinovom intervale. U niektorých pacientov môže trvať niekoľko týždňov, pokým sa stabilizuje odozva na zníženie vnútroočného tlaku.
Ak sa vnútroočný tlak pacienta primerane neupraví použitím betaxololu, môže sa začať súbežná terapia pilokarpínom a ďalšími miotikami a/alebo adrenalínom a/alebo inhibítormi karboanhydrázy. Prípravok použitý na doplnkovú liečbu sa má používať minimálne jeden týždeň.
Vzhľadom k tomu, že odpoveď oka na terapiu p-blokátormi sa môže meniť, je treba u pacientov pravidelne sledovať vnútroočný tlak a taktiež i stav rohovky.
Pediatrická populácia
Účinnosť a bezpečnosť u detí nebola doteraz stanovená, preto sa Betalmic neodporúča používať u detí
Spôsob podávania:
Podanie do oka
Tak ako v prípade iných očných instilácií sa na zníženie systémovej absorpcie odporúča zatlačiť na slzník v oblasti vnútorného očného kútika ihneď po instilácii každej kvapky a tlak uvoľniť 1 – 2 minúty po kvapnutí.
Toto opatrenie vedie k zníženiu systémových vedľajších účinkov a k zvýšeniu lokálného účinku lieku.
Ak sa lokálne používa viac ako jeden očný liek, časový odstup medzi jednotlivými liekmi má byť aspoň 5 minút.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Dystrofické zmeny rohovky.
- Sínusová bradykardia, sick sinus syndróm, sinoatriálna blokáda, AV blok 2 alebo 3. stupňa nekontrolovaný pacemakerom, klinicky zjavné zlyhanie srdca, kardiogénny šok.
- Reaktívne ochorenie dýchacích ciest vrátane ťažkej formy astma bronchiale alebo tažká forma astma bronchiale v anamnéze, ťažká forma chronickej obstrukčnej choroby pľúc.
Je potrebné zachovávať opatrnosť pri obmedzenej pulmonálnej funkcii (pozri časť 4.8).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Rovnako ako ostatné lokálne aplikované látky používané v oftalmológii, i betaxolol je absorbovaný systémovo. Vzhľadom k adrenergnému účinku betaxololu sa môžu vyskytnúť rovnaké typy kardiovaskulárnych, pľúcnych a ostatných vedľajších účinkov ako u systémových betablokátorov. Incidencia systémových účinkov v súvislosti s lokálnym očným podaním je nižšia ako pri systémovom podaní. Opatrenia k zníženiu systémovej absorpcie (pozri časť 4.2).
U pacientov s kardiovaskulárnym ochorením (napr. koronárne ochorenie srdca, Prinzmetalova angína a zlyhanie srdca) a s hypotenziou má byť liečba betablokátormi kriticky posúdená a má byť zvážená terapia iným liečivom. U pacientov s kardiovaskulárnym ochorením sa majú sledovať prejavy zhoršenia ochorenia a výskyt nežiaducich účinkov.
Kvôli nežiaducemu vplyvu betablokátorov na prevodný čas sa pacientom s AV blokom 1. stupňa majú podávať betablokátory vždy s opatrnosťou.
Pacienti s ťažkou periférnou cirkulačnou poruchou/ochorením (napr. ťažká forma Raynaudovho ochorenia alebo Raynaudovho syndrómu) majú byť liečení s opatrnosťou.
U pacientov s astmou boli v súvislosti s používaním niektorých očných betablokátorov hlásené respiračné nežiaduce účinky vrátane úmrtia pri bronchospazme.
Pacienti s miernou/stredne ťažkou formou bronchiálnej astmy, s miernou alebo stredne ťažkou formou bronchiálnej astmy v anamnéze a s miernou alebo stredne ťažkou formou chronickej obštrukčnej choroby pľúc majú byť liečení s opatrnosťou.
Pacientom so spontánnou hypoglykémiou alebo pacientom s labilným diabetom sa majú podávať betablokátory s opatrnosťou, pretože môžu maskovať znaky a príznaky akútnej hypoglykémie.
Beta-adrenergné blokátory môžu zastrieť určité klinické príznaky hypertyreózy. U pacientov s podozrením na rozvoj tyreotoxikózy nesmie byť náhle prerušená liečba beta-adrenergným blokátorom, pretože by to mohlo viesť k vzniku tyreotoxickej krízy.
Očné betablokátory môžu vyvolať suchosť očí. Pacienti s korneálnym ochorením majú byť liečení s opatrnosťou.
Vplyv na vnútroočný tlak alebo známe účinky na systémovú beta-blokádu môžu byť zosilnené v prípade, že sa betaxolol podá pacientom, ktorí už užívajú systémové betablokátory. Klinická odpoveď u týchto pacientov má byť dôkladne sledovaná. Používanie dvoch topických betablokátorov súbežne sa neodporúča (pozri časť 4.5).
Pacienti s atopiou v anamnéze alebo ťažkou formou anafylaktickej reakcie na rôzne alergény v anamnéze, ktorým boli podané betablokátory, môžu byť zvýšene reaktívni pri opakovanom vystavení pôsobeniu týchto alergénov a nemusia odpovedať na obvyklú liečbu anafylaktickej reakcie adrenalínom.
Bolo hlásené odchlípenie chorioidey po filtračnom zákroku pri súbežnom podaní liekov potláčajúcich tvorbu komorovej tekutiny (napr. timolol, acetazolamid).
Očné betablokátory môžu blokovať systémový účinok beta agonistov, napr. adrenalínu. Anesteziológ má byť informovaný, ak pacient používa betaxolol.
U pacientov s glaukómom s uzavretým uhlom je bezprostredným cieľom liečby znovuotvorenie uhla vplyvom konstrikcie zrenice s miotickým činidlom. Betaxolol má malý alebo žiadny účinok na zrenicu. Ak sa Betalmic používa na zníženie vnútroočného tlaku pri glaukóme s uzavretým uhlom, má sa používať spolu s miotikom a nie samostatne.
Tak ako pri používaní iných antiglaukomatík, u niektorých pacientov sa po predĺženej terapii uvádza znížená vnímavosť na betaxolol. V jednej dlhodobej štúdii, v ktorej sa sledovalo 250 pacientov počas obdobia troch rokov, sa však po počiatočnej stabilizácii nepozoroval závažný rozdiel priemerného vnútroočného tlaku.
Betalmic obsahuje benzalkóniumchlorid, ktorý môže vyvolať podráždenie očí, príznaky suchých očí a môže ovplyvniť slzný film a povrch rohovky a je známe, že vyvoláva zmenu sfarbenia mäkkých kontaktných šošoviek. Liek sa musí používať s opatrnosťou u pacientov so suchými očami a u pacientov, ktorí môžu mať poškodenú rohovku. V prípade dlhodobého použitia musia byť pacienti monitorovaní. Pacienti musia byť poučení, aby si pred aplikáciou Betalmicu vybrali kontaktné šošovky a počkali najmenej 15 minút pred ich opätovným vložením do oka.
4.5 Liekové a iné interakcie
Žiadne špecifické klinické štúdie zamerané na interakcie s liečivom neboli vykonané.
Existuje možnosť vzniku aditívneho účinku vedúceho k hypotenzii a/alebo k výraznej bradykardii v prípade súbežného podávania očných betablokátorov a perorálnych blokátorov kalciových kanálov, betablokátorov, antiarytmík (vrátane amiodarónu), digitalisových glykozidov, parasympatomimetík, guanetidínu.
Príležitostne boli hlásené prípady mydriázy, keď boli očné betablokátory používané spolu s adrenalínom (epinefrínom).
Dôkladné pozorovanie pacientov sa odporúča pri podávaní betablokátora pacientom, ktorí dostávajú lieky spôsobujúce odčerpávanie katecholamínu, ako je rezerpín, z dôvodu možných aditívnych účinkov a vzniku hypotenzie a/alebo bradykardie.
Betaxolol je adrenergný blokátor; preto je potrebné zachovávať obozretnosť u pacientov, ktorí súbežne užívajú adrenergné psychotropné liečivá.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o podávaní betaxololu gravidným ženám. Betalmic 0,5 % sa má v tehotenstve používať len vtedy, ak potenciálny prínos liečby pre matku prevažuje potenciálne riziko pre plod. Opatrenia k zníženiu systémovej absorpcie, pozri časť 4.2.
Epidemiologické štúdie s perorálne podávanými betablokátormi nepreukázali malformatívne účinky, ale bolo pozorované riziko spomalenia intrauterinného rastu v prípade perorálneho podania betablokátorov. Najviac boli symptómy systémovej blokády (tj. bradykardia, hypotenzia, respiračná tieseň, hypoglykémia) pozorované u novorodencov, keď boli betablokátory podávané matke až do doby pôrodu. Pokiaľ je betaxolol podávaný matke až do pôrodu, novorodenci majú byť prvý deň po narodení starostlivo monitorovaní.
Dojčenie
Betablokátory sa vylučujú do materského mlieka. Avšak pri terapeutických dávkach betaxololu v očných instiláciách je nepravdepodobné, že by bolo v materskom mlieku prítomné také množstvo liečiva, aby vyvolalo klinické prejavy systémovej beta blokády u dojčaťa. Betalmic 0,5 % sa má dojčiacim ženám podávať len vtedy, keď potenciálny prínos liečby pre matku prevažuje potenciálne riziko pre dojčené dieťa.
Fertilita
Reprodukčné štúdie sa uskutočnili s perorálne podávaným hydrochloridom betaxololu na potkanoch a králikoch. Preukázala sa súvislosť liečiva so stratou uhniezdeného oplodneného vajíčka u králikov v dávkových hladinách nad 12 mg/kg a u potkanov v dávkových hladinách nad 128 mg/kg. Pre hydrochlorid betaxololu sa však nepreukázali teratogénne účinky a nepozorovali sa ani žiadne ďalšie nežiaduce účinky na reprodukciu pri subtoxických dávkových hladinách. Avšak primerané a dobre riadené štúdie počas gravidity sa neuskutočnili.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Hneď po nakvapkaní lieku do spojovkového vaku sa môže vyskytnúť krátkodobé neostré videnie alebo iné poruchy zraku, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť riadenie motorových vozidiel alebo obsluhovanie strojov. V takom prípade je potrebné počkať až do úplného vymiznutia ťažkostí a až potom začať vykonávať tieto činnosti.
4.8 Nežiaduce účinky
Rovnako ako ostatné lokálne aplikované látky používané v oftalmológii, i betaxolol je absorbovaný do systémového obehu. Preto môže spôsobiť podobné nežiaduce účinky, aké boli zaznamenané u systémových betablokátorov. Incidencia systémových nežiaducich účinkov v súvislosti s lokálnym očným podaním je nižšia ako pri systémovom podaní. Medzi očakávané nežiaduce účinky patria nežiaduce účinky pozorované u celej triedy očných betablokátorov.
Ďalšie nežiaduce účinky boli pozorované u očných betablokátorov a môžu sa vyskytovať aj po podaní Betalmicu.
Frekvencia nežiaducich účinkov podľa konvencií MedDRA:
Veľmi časté (>1/10); Časté (>1/100 až <1/10); Menej časté (>1/1 000 až <1/100); Zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000); Veľmi zriedkavé (<1/10000); Neznáme (frekvenciu nemožno z dostupných údajov stanoviť)
Poruchy imunitného systému:
Neznáme: systémové alergické reakcie, vrátane angioedému, urtikárie, lokalizovaného alebo generalizovaného exantému, pruritu, anafylaktickej reakcie
Poruchy metabolizmu a výživy:
Neznáme: hypoglykémia
Psychické poruchy:
Zriedkavé: depresia, insomnia
Neznáme: nočné mory, strata pamäti, halucinácie, psychóza, zmätenosť
Poruchy nervového systému:
Zriedkavé: bolesť hlavy
Neznáme: závrat, synkopa, parestézia, zvýšený výskyt znakov a príznakov myastenia gravis, mozgová ischémia, cerebrovaskulárna príhoda
Poruchy oka:
Časté: diskomfort
Menej časté: slzenie
Zriedkavé: znížená citlivosť rohovky, erytém, svrbenie, keratitída, bodkovité korneálne erózie, anizokória, fotofóbia
Neznáme: znaky a symptómy podráždenia očí (t.j. pálenie, pichanie, svrbenie, slzenie, začervenanie), blefaritída, rozmazané videnie, odchlípenie chorioidey po filtračnom zákroku (pozri časť 4.4), korneálne erózie, ptóza, diplopia, suché oko
Poruchy srdca a srdcovej činnosti:
Zriedkavé: bradykardia
Neznáme: bolesť na hrudi, palpitácie, edém, arytmia, kongestívne srdcové zlyhanie, atrioventrikulárny blok, zástava srdca, srdcové zlyhanie. Spomalenie AV-vedenia alebo zvýšenie stupňa už existujúceho AV-bloku.
Poruchy ciev:
Neznáme: hypotenzia, Raynaudov fenomén, syndróm studených rúk a nôh, zvýšenie výskytu existujúcich intermitentných klaudikácií.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína:
Zriedkavé: dušnosť, kašeľ
Neznáme: bronchospazmus (predovšetkým u pacientov s preexistujúcou bronchospastickou chorobou)
Poruchy gastrointestinálneho traktu:
Neznáme: dysgeuzia, nauzea, dyspepsia, hnačka, sucho v ústach, bolesť brucha, vracanie
Poruchy kože a podkožného tkaniva:
Zriedkavé: alopécia
Neznáme: psoriaziformný exantém alebo exacerbácia psoriázy, kožná vyrážka
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva:
Neznáme: myalgia
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov:
Neznáme: sexuálna dysfunkcia, zníženie libida
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:
Neznáme: asténia/únava
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Nie sú známe informácie o predávkovaní po očnej aplikácii betaxololu. Príznaky, ktoré možno očakávať pri predávkovaní celkovo podávanými beta1-adrenergnými blokátormi sú: hypotenzia, bradykardia, srdcová insuficiencia až akútne zlyhanie srdca, dýchacie ťažkosti, poruchy vedomia a generalizované kŕče.
Ak dôjde k predávkovaniu Betalmicom, liečba má byť symptomatická a podporná.
Pri spotrebovaní celého obsahu 5 ml /10 ml/ liekovky, celková dávka betaxololu predstavuje 25 mg /50 mg/, pričom odporúčaná perorálna denná dávka pri liečbe hypertenzie je 10 až 20 mg betaxololu.
Pri lokálnom predávkovaní liekom Betalmic 0,5 % sa tento môže vypláchnuť z oka vlažnou tečúcou vodou.
Pri náhodnom požití lieku dieťaťom sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antiglaukomatiká a miotiká.
ATC kód: S01ED02
Mechanizmus účinku
Betaxolol je kardioselektívny beta1-adrenergný blokátor bez signifikantného pôsobenia v zmysle stabilizácie membrán /lokálne anestetický účinok/ a bez vnútornej sympatomimetickej aktivity.
Po nakvapkaní do spojovkového vaku betaxolol znižuje zvýšený aj normálny vnútroočný tlak, znížením tvorby komorovej vody. Okrem toho blokuje vápnikové kanály v cievach a v gangliových bunkách sietnice, čo pôsobí neuroprotektívne.
Farmakodynamické účinky
Perorálne podávané beta-adrenergné blokátory znižujú výkon srdca u zdravých subjektov a u pacientov s ochorením srdca. U pacientov so závažným zhoršením funkcie myokardu môže antagonista beta-adrenergných receptorov inhibovať sympatický účinok, potrebný na udržiavanie primeranej funkcie srdca.
Betaxolol nemá žiadny signifikantný účinok na pulmonálnu funkciu, ako sa stanovilo meraním FEV, nútenej vitálnej kapacity (Forced Vital Capacity, FVC), pomeru FEV/FVC a počas pohybu sa nepozorovala kardiovaskulárna beta-adrenergná blokáda.
Periférny vazorelaxačný účinok betaxololu sa pozoroval v in vivo štúdii na psoch, vazorelaxačný účinok a účinok blokády vápnikových kanálov vplyvom betaxololu sa pozoroval v niekoľkých in vitro štúdiách pri použití ako neočných tak aj očných ciev z potkaních, morčacích, králičích, psích, bravčových a hovädzích modelov. Neuroprotektívny účinok betaxololu sa preukázal v in vitro, aj v in vivo experimentoch na sietnici králikov a kortikálnych kultúrach potkanov.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Betaxolol dobre preniká rohovkou. Jeho účinok na vnútroočný tlak obvykle nastupuje v priebehu 30 minút po podaní s maximom do 2 hodín. Jedna dávka znižuje vnútroočný tlak po dobu 12 hodín.
Distribúcia
Po lokálnej aplikácii do spojovkového vaku sa betaxolol absorbuje do krvného obehu cez konjunktiválnu a nazálnu sliznicu. Po miestnej očnej aplikácii betaxololu môže dôjsť k jeho systémovej absorbcii a k prejavom rovnakých nežiaducich účinkov, ako po jeho perorálnej aplikácii. /pozri nežiaduce účinky/.
Biotransformácia
V organizme sa väčšinou betaxolol metabolizuje na inaktívne produkty.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita
Po perorálnej aplikácii betaxololu bola LD50 u myší 350 – 920 mg/kg a u potkanov 860 – 1050 mg/kg.
Karcinogenita
Pri prolongovaných štúdiách uskutočnených s hydrochloridom betaxololu sa pri podávaní perorálnou cestou, u myší v dávke 6, 20 a 60 mg/kg/deň a u potkanov v dávke 3, 12 alebo 48 mg/kg/deň, nezistili žiadne karcinogénne účinky. Vyššie dávky sa neskúmali.
Mutagenita
V niekoľkých in vitro a in vivo klinických štúdiách s baktériami a s bunkami cicavcov betaxolol nevykazoval žiadne mutagénne účinky.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Benzalkóniumchlorid (konzervačná prísada), dihydrát edetanu disodného, chlorid sodný, hydroxid sodný (k úprave pH), voda na injekcie
6.2 Inkompatibility
Doteraz nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
Čas použiteľnosti lieku: 24 mesiacov
Čas použiteľnosti od prvého otvorenia balenia: 28 dní
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Chráňte pred chladom a mrazom. Chráňte pred svetlom. Liek sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti uvedenom na obale. Otvorené balenie spotrebujte do 28 dní. Po nakvapkaní lieku do oka fľaštičku ihneď zatvorte.
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Polyetylénová fľaštička s kvapkadlom, polypropylénový uzáver so závitom a bezpečnostným prúžkom z polyetylénu, etiketa. Fľaštičky sa balia do papierových škatuliek spolu s písomnou informáciou pre používateľa lieku.
Veľkosť balenia: 1 × 5 ml, 1 × 10 ml, 3 × 5 ml
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Po otvorení je liek pripravený na očné použitie.
Pacient odskrutkuje ochranný uzáver, mierne zakloní hlavu, obráti fľaštičku hore dnom a stlačením plastovej fľaštičky vkvapne do dolného spojovkového vaku predpísaný počet kvapiek. Pri aplikácii sa nemá dotknúť oka ani mihalníc. Nakoniec je nutné uzáver pevne zaskrutkovať, aby sa zabránilo prípadnej kontaminácii. Fľaštička sa uchováva v zvislej polohe.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
UNIMED PHARMA spol. s r.o., Oriešková 11, 821 05 Bratislava, Slovenská republika
Tel.: +421 2 4333 3786
Fax: +421 2 4363 8743
e-mail:
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
64/0119/05-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 26. mája 2005
Dátum posledného predĺženia registrácie: 28. januára 2010