Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Blemaren N - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Blemaren N

1. NÁZOV LIEKU

Blemaren N

šumivé tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna šumivá tableta Blemaren N obsahuje:

kyselina citrónová, bezvodá 1197,0 mg citronan sodný, bezvodý 835,5 mg

hydrogenuhličitan draselný 967,5 mg

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Šumivá tableta

Biele okrúhle šumivé tablety, ploché z oboch strán, so šikmo zrezanými okrajmi.

4.   KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Šumivé tablety Blemaren N sú určené

– na rozpúšťanie konkrementov kyseliny močovej vo vývodných močových cestách a na zabránenie ich novotvorby;

– na rozpúšťanie zmiešaných konkrementov kyseliny močovej a oxalátu vo vývodných močových cestách a na zabránenie ich novotvorby;

– na alkalizáciu moču počas liečby urikozurikami alebo počas cytostatickej liečby;

– na alkalizáciu moču u pacientov s cystínovou litiázou;

– na alkalizáciu moču pri renálnej tubulárnej acidóze s fosfátovou litiázou;

– ako adjuvans pri liečbe hyperurikémie;

– na symptomatickú liečbu porphyria cutanea tarda.

Šumivé tablety Blemaren N môžu účinne podporiť liečbu alopurinolom pri hyperurikémii.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Šumivé tablety BlemarenN sa dávkujú podľa účinku, t.j. podáva se taká dávka, ktorá zaistí optimálnu hodnotu pH moču. Dennú dávku je potrebné rovnomerne rozdeliť (napr. 08.00; 14.00; 20.00 hod.).

Šumivé tablety se rozpúšťajú v tekutine (voda, ovocná šťava). Kontrola účinnosti sa robí trikrát za deň, vždy pred ďalšou dávkou určením hodnoty pH moču. Nato slúži pribalený špeciálny indikačný papierik. Ponorením do moču sa navlhčí indikačná zóna testovacích prúžkov. Do 2 minut sa porovná farebná reakcia s farebnou stupnicou a takto zistená hodnota pH sa zaznamená do kontrolného kalendára.

Pri liečbe konkrementov kyseliny močovej platí

Dávkovanie lieku Blemaren N je správne vtedy, keď je hodnota pH moču (meraná trikrát denne pred aplikáciou nasledujúcej dávky) v rozmedzí hodnôt 6,2 až 6,8. Priemerná denná dávka je individuálna. Môže sa pohybovať mezi 6,0 g až 18,0 g liečiva, t.j. dvakrát denne jedna šumivá tableta až trikrát denne dve šumivé tablety BlemarenN. Ak sú denné profily pod hodnotou pH 6,2, dávku je potrebné zvýšiť, pri prekročení hodnoty pH 6,8 je potrebné dávku znížiť.

Na rozpúšťanie konkrementov zmesi kyseliny močovej a oxalátu vápenatého je potrebné zaistiť hodnotu pH moču od 6,8 až 7,4.

Na alkalizáciu moču pacientov s cystínovou litiázou sa musí hodnota pH čerstvého moču pohybovať v rozmedzí od 7,5 až 8,5. Tu je potrebné vyššie dávkovanie.

Pri cytostatickej liečbe má hodnota pH dosahovať aspoň 7,0, zatiaľčo pri liečbe porphyria cutanea tarda je potrebná hodnota pH v rozmedzí od 7,2 do 7,5.

Liečba urikozurikami má prebiehať rovnako ako liečba konkrementov kyseliny močovej pri hodnote pH moču od 6,2 do 6,8.

Spôsob podávania

Šumivé tablety BlemarenN sa rozpustia v pohári vody, minerálnej vody alebo ovocnej šťavy a takto sa vypijú.

Pokyny k času podávania

V závislosti na veľkosti konkrementov je pre ich rozpustenie potrebná doba podávania od štyroch týždňov do šiestich mesiacov.

Pri prevencii recidív se uprednostňuje individuálne stanovená intermitentná liečba.

Ďalšie pokyny:

Pri liečbe cystínových konkrementov a pri liečbe porphyria cutanea tarda nie je možné na kontrolu hodnoty pH moču použiť priložený indikačný papierik.

K tomuto účelu predpíše lekár špeciálny indikačný papierik s rozsahom merania pH 7,2 až 9,7.

Pri súbežnej poruche metabolizmu kyseliny močovej môžu byť podávané preparáty allopurinolu spolu s tabletami BlemarenN.

Šumivé tablety BlemarenN sú vhodné pre diabetikov (1 šumivá tabl. = 0,02 chlebové jednotky).

Počas podávania je nutné vynechať príjem potravín s vysokým obsahom purínov (napr. vnútornosti, sardinky).

Odporúča sa denná konzumácia tekutín cca. 2–3 l vo forme čaju, ovocných štiav či alkalizujúcich minerálnych vôd.

4.3 Kontraindikácie

  • – precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,

  • – znížená vylučovacia funkcia obličiek,

  • – metabolická alkalóza,

  • – infekcie močových ciest spôsobené baktériami štiepiacimi močovinu (nebezpečenstvo tvorby struvitovej litiázy),

  • – adynamia episodica hereditaria.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pred aplikáciou je potrebné vyšetriť sérový ionogram a skontrolovať funkciu obličiek. V prípade podozrenia na renálnu tubulárnu acidózu (RTA) je potrebné skontrolovať parametre acidobázickej rovnováhy.

  • V prípade kardiálnej insuficiencie pri digitalizácii je potrebné myslieť na to, že priemerná denná dávka 4 šumivých tabliet Blemaren N obsahuje asi 1,5 g iónov draslíka, takže u starších pacientov môže dôjsť k zmene odozvy myokardu.

So zvýšenou opatrnosťou má byť Blemaren N aplikovaný pri predpísanej diéte s nízkym obsahom sodíka. Je potrebné brať do úvahy obsah cca. 0,9 g sodíkových iónov v 4 šumivých tabletách Blemaren N (jedna šumivá tableta Blemaren N obsahuje 220 mg sodíkových iónov resp. 9,7 mmol sodíka).

Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, laponského deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Zvýšená extracelulárna koncentrácia draslíka znižuje účinok srdcových glykozidov a zvyšuje tým ich arytmogénny účinok.

Antagonisti aldosterónu, diuretiká šetriace draslík, ACE-inhibítory, nesteroidové antiflogistiká a periférne analgetiká znižujú vylučovanie draslíka obličkami. Je dôležité myslieť na to, že jedna šumivá tableta Blemaren N obsahuje 380 mg iónov draslíka resp. 9,7 mmol draslíka, čo môže viesť k hyperkaliémii.

Súbežné podanie prípravkov obsahujúcich citrát a ióny hliníka môže viesť k zvýšenej rezorbcii hliníka, preto se odporúča podávanie s dvojhodinovým odstupom.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Pri podávaní tohto lieku v odporučených terapeutických dávkach neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky v priebehu gravidity a počas laktácie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

  • V odporučených terapeutických dávkach liek nevykazuje žiaden negatívny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

  • V ojedinelých prípadoch se môžu objaviť žalúdočné a črevné ťažkosti.

Podanie tablety rozpustenej v tekutine môže u vnímavých pacientov viesť k žalúdočnej nevoľnosti a vracaniu. Boli taktiež zaznamenané: grganie, pálenie záhy, zvýšená plynatosť, bolesti brucha a hnačka.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Nepriaznivé ovplyvnenie metabolicko-fyziologických parametrov sa pri dostatočnej funkcii obličiek neočakáva ani pri vyšších než doporučených dávkach, pretože renálne vylučovanie nadbytku báz je prirodzeným regulačným mechanizmom pre zachovanie acidobázickej rovnováhy.

Je nutné zabrániť niekoľkodenným prekročeniam daného rozsahu hodnoty pH moču, pretože pri vyšších hodnotách pH (pH >7,8) sa zvyšuje riziko kryštalizácie fosfátov a dlhodobé pretrvávanie metabolickej alkalózy je nežiadúce.

Eventuálne predávkovanie je možné kedykoľvek korigovať znížením dávok; v prípade potreby je treba myslieť na príslušné opatrenia vedúce ku korekcii metabolickej alkalózy.

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1   Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterape­utická skupina : urologiká, rozpúšťadlá močových kameňov

ATC kód: G04BC

Mechanizmus účinku

Na alkalizáciu (neutralizačnú liečbu) slúžia soli silných báz so slabými kyselinami, pričom by mala byť kyselinová zložka metabolicky transformovateľná. Citrátový ión z citrátov alkalických kovov sa oxiduje na CO2, resp. hydrogénuhličitan. Nadbytok báz zo zostávajúcich zásaditých iónov je vylučovaný obličkami a spôsobuje zvýšenie hodnoty pH moču.

Perorálnym podávaním citrátov alkalických kovov (napr. komplex účinných látok v tabletách Blemaren N) možno dosiahnuť v závislosti na veľkosti dávky neutralizáciu až alkalizáciu moču.

Farmakodynamické účinky

Týmto sa zvyšuje stupeň disociácie a rozpustnosť kyseliny močovej resp. cystínu. je dokázaná. Litolýza konkrementov kyseliny močovej je dokázaná rentgenologicky.

Koncentrácia hydrogénuhličitanu v sére (negatívny nadbytok báz) je regulujúcim faktorom pre vylučovanie citrátu. Negatívnym nadbytkom báz nastáva metabolická alkalóza so zmenou intracelulárnej hodnoty pH. To vedie k alkalózou indukovanému spomaleniu renálneho tubulárneho metabolizmu citrátu a k zníženej spätnej rezorbcii citrátu a zvýšenému vylučovaniu citrátu. Alkalizácia vplýva aj na renálny transport kalcia, vedie k významnému zníženiu vylučovania kalcia do moču.

Alkalizácia moču, zvýšené vylučovanie citrátu a znížené vylučovanie kalcia spôsobujú pokles tvorby oxalátu vápenatého, pretože citrát tvorí v slabo zásaditom prostredí s kalciom stabilné komplexy. Okrem toho je citrátový ión považovaný za najúčinnejší fyziologický inhibítor tvorby kryštálov oxalátu vápenatého (a fosforečnanu vápenatého) a agregácie týchto kryštálov.

Pre rozpustnosť cytostatík vylučovaných obličkami platia podobné pravidlá. Možno predpokladať vzťah medzi agresivitou metabolitov (napr. oxazafosforínové cytostatiká ako cyklofosfamid) a koncentráciou vodíkových iónov v moči ako i závislosť rozpustnosti cytostatika resp. jeho metabolitov v moči od pH (napr. metotrexát).

Na dostatočné obmedzenie uro- a nefrotoxického vplyvu cystostatickej liečby by mala byť hodnota pH moču pri adjuvantnej dávke hydrogéncitrátu draselno-sodného minimálne 7,0.

Pri porphyria cutanea tarda vzniká nedostatok uroporfyrinogen­dekarboxylázy, ktorá transformuje uroporfyrinogén na koproporfyrinogén. Pri metabolickej alkalóze by se malo zabrániť spätnej difúzii koproporfyrínu v obličkových kanálikoch, aby se zvýšil klírens koproporfyrínu. Ako dôsledok zvýšenej exkrécie koproporfyrínu by mala byť zvýšená syntéza koproporfyrinogénu z uroporfyrinogénu a tým dosiahnutý pokles cirkulujúceho uroporfyrínu.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Šumivé tablety Blemaren N majú 100 % biologickú dostupnosť.

Absorpcia, distribúcia a biotransformácia

Citrátový ión sa takmer úplne metabolizuje. Len 1,5 až 2 % pôvodne podaného množstva sa objavujú v nezmenenej forme v moči. Podanie 4 šumivých tablet BlemarenN predstavuje prísun cca. 38 mmol citrátu; to zodpovedá menej ako 2 % celkového množstva citrátu potrebného pre dennú energetickú látkovú výmenu.

Eliminácia

Po jednodennom užívaní šumivých tabliet BlemarenN budú podané množstvá sodíka a draslíka behom 24–48 hodin kvantitatívne vylúčené obličkami. Pri dlhodobom podávaní zodpovedá denné vylučovanie sodíka a draslíka dennému prísunu. V krvi alebo sére neboli pozorované žiadne významné zmeny krvných plynov a elektrolytov. To znamená, že prostredníctvom renálnej regulácie alkalózy zostáva acidobázická rovnováha v tele zachovaná a kumulácia sodíka a draslíka je pri dostatočnej funkcii obličiek vylúčená.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Akútna toxicita

Z experimentálneho stanovenia akútnej perorálnej toxicity uskutočnenej na potkanoch a myšiach vyplynuli hodnoty LD50 5000 mg/kg.

Chronická toxicita

Experimentálne určenie chronickej toxicity uskutočnenej na potkanoch a psoch pri dávkovaní do max. 3000 mg/kg p.o. nedokázalo žiadne znaky špecificky toxických účinkov.

Karcinogénny a mutagénny potenciál

Karcinogénne a mutagénne pôsobenie sa pri terapeutickom dávkovaní neočakáva.

Reprodukčná toxicita

Pri experimentálnom stanovení reprodukčnej toxicity uskutočnenom na potkanoch a králikoch sa do maximálnej testovanej dávky 2000 mg/kg p.o. neprejavil žiadny embryotoxický potenciál.

Štúdie hodnotiace ovplyvnenie plodnosti, peri- a postnatálneho obdobia nie sú k dispozícii.

Nie sú k dispozícii žiadne špeciálne štúdie tehotných a dojčiacich žien, avšak na základe skúseností s touto triedou látok sa neočakávajú žiadne riziká.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

monohydrát laktózy

manitol

citrónová príchuť sacharín, sodná soľ kyselina adipová makrogol 6000

6.2    Inkompatibility

Žiadna.

6.3    Čas použiteľnosti

4 roky

6.4   Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte dobre uzavreté a v suchu pri teplote 15 až 25 °C.

6.5   Druh obalu a obsah balenia

Biele polypropylénové tuby s potlačou, polyetylénový uzáver s vysušovadlom, indikátorový papier (BlemaStrip), kontrolný kalendár, písomná informácia pre používateľov, papierová škatuľka. Jedna tuba obsahuje 20 šumivých tablet.

Veľkosť balenia: 80 (4×20) alebo 100 (5×20) tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Aristo Pharma GmbH

Wallenroder Strafte 8–10

13435 Berlín

Nemecko

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

87/0113/98-S

9.   DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 10.marec 1998

Dátum posledného predĺženia registrácie: 14.december 2006