Súhrnné informácie o lieku - Budenofalk 9 mg gastrorezistentný granulát
1. NÁZOV LIEKU
Budenofalk 9 mg gastrorezistentný granulát
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedno vrecko obsahuje budezonid v množstve 9 mg.
Pomocné látky so známym účinkom: jedno vrecko obsahuje 828 mg sacharózy, 36 mg monohydrátu laktózy a 900 mg sorbitolu (E420).
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Gastrorezistentný granulát
Biely až sivobiely granulát s príchuťou citróna.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Indukcia remisie u pacientov s miernou až stredne ťažkou Crohnovou chorobou u pacientov s postihnutím ilea a/alebo vzostupného hrubého čreva.
Indukcia remisie u pacientov s aktívnou kolagenóznou kolitídou.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Crohnova choroba a kolagenózna kolitída
Dospelí > 18 rokov
Odporúčaná denná dávka je jedno vrecko (obsahuje gastrorezistentný granulát s 9 mg budezonidu) jedenkrát denne ráno približne 30 minút pred jedlom.
Pediatrická populácia
Budenofalk 9 mg gastrorezistentný granulát sa nemá podávať deťom a adolescentom, pretože nie sú dostatočné skúsenosti s užívaním lieku v tejto vekovej skupine.
Pacienti s poškodením funkcie obličiek
Nie sú žiadne zvláštne odporúčania pre dávkovanie u pacientov s renálnou insuficienciou (pozri časť 5.2).
Pacienti s poškodením funkcie pečene
Keďže informácie pre túto skupinu pacientov sú obmedzené, nie sú žiadne zvláštne odporúčania pre dávkovanie (pozri časti 4.3, 4.4 a 5.2).
Spôsob podávania
Perorálne použitie
Obsah jedného vrecka treba užiť pred raňajkami. Granulát treba umiestiť na jazyk a celý prehltnúť s dostatočným množstvom tekutiny (napr. pohár vody). Granulát sa nemá žuť ani hrýzť, aby sa vyhlo poškodeniu gastrorezistentného obalu granulátu. Predčasné rozpustenie môže ovplyvniť pôsobenie lieku nepredvídateľným spôsobom.
Trvanie liečby
Liečba má byť limitovaná na 8 týždňov.
Ukončenie liečby
Liečba Budenofalkom 9 mg gastrorezistentným granulátom sa nemá náhle prerušovať. Na konci liečby sa má Budenofalk 9 mg gastrorezistetný granulát podávať v dlhších dávkovacích intervaloch, t.j. každý druhý deň počas dvoch týždňov. Potom môže byť liečba ukončená.
4.3 Kontraindikácie
Budenofalk 9 mg gastrorezistetný granulát sa nesmie používať u pacientov:
-
– s precitlivenosťou na účinnú látku alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
-
– s cirhózou pečene.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pri liečbe Budenofalkom9 mg gastrorezistentným granulátom sú systémové hladiny steroidov nižšie v porovnaní s konvenčnými perorálnymi glukokortikosteroidmi. Po zmene terapie z iných glukokortikosteroidov na Budenofalk 9 mg gastrorezistetný granulát sa môžu prejaviť symptómy spôsobené zmenou hladiny systémových steroidov.
Osobitnú lekársku starostlivosť vyžadujú pacienti s nasledovnými ochoreniami: tuberkulóza, hypertenzia, diabetes mellitus, osteoporóza, peptický vred, glaukóm, katarakta, rodinná anamnéza diabetu, rodinná anamnéza glaukómu alebo iné ochorenia, pri ktorých môžu mať glukokortikosteroidy nežiaduce účinky.
Tento liek nie je vhodný pre pacientov s Crohnovou chorobou lokalizovanou v hornej časti gastrointestinálneho traktu.
Vzhľadom k tomu, že mechanizmus účinku budenozidu je prednostne lokálny, nemožno očakávať pozitívny účinok u pacientov trpiacich mimočrevnými príznakmi (napríklad očí, kože, kĺbov).
Môžu sa objaviť systémové účinky glukokortikosteroidov, najmä ak sú predpísané vo vysokých dávkach na dlhšie obdobia. Také účinky môžu zahŕňať Cushingov syndróm, adrenálnu supresiu, retardáciu rastu, zníženie minerálnej denzity kostí, kataraktu, glaukóm a široké spektrum účinkov ovplyvňujúcich psychiku/správanie sa (pozri časť 4.8).
Infekcie
Potlačenie zápalových reakcií a imunitného systému zvyšuje citlivosť na infekcie a závažnosť takýchto infekcií. Treba zobrať do úvahy riziko zhoršenia bakteriálnych, plesňových, amébových a vírusových infekcií počas liečby glukokortikosteroidmi. Tieto infekcie môžu byť často atypické v klinickej manifestácii a ťažké ako napr. septikémia a tuberkulóza môžu byť maskované a môžu sa dostať do pokročilého štádia skôr, ako sú diagnostikované.
Ovčie kiahne
Špeciálnu pozornosť treba venovať pacientom v prípade infekcie ovčími kiahňami, pretože toto za normálnych okolností ľahké ochorenie môže byť pre imunodeficientných pacientov život ohrozujúce. Pacienti, ktorí ešte neprekonali toto ochorenie majú byť upozornení, aby sa vyhýbali blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú ovčie kiahne alebo pásový opar (herpes zoster), a ak sa dostanú s takýmito infikovanými do kontaktu musia ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Ak je pacient dieťa, rodičia musia dostať vyššie uvedenú radu. Exponovaných neimúnnych pacientov, ktorí užívajú alebo počas predchádzajúcich troch mesiacov užívali systémové glukokortikosteroidy, treba pasívne imunizovať s varicella-zoster imúnnym globulínom (VZIG) do 10 dní od vystavenia sa ovčím kiahňam. Ak sa potvrdí diagnóza ovčích kiahní, vyžaduje ochorenie starostlivosť špecialistu a okamžitú liečbu. Liečba glukokortikosteroidmi sa nemá ukončiť a môže byť potrebné zvýšenie dávky.
Osýpky
Pacienti s oslabenou imunitou, ktorí sa dostali do kontaktu s osýpkami, majú dostať, kdekoľvek je to možné, normálny ľudský imunoglobín čo najskôr po vystavení infekcii.
Vakcíny
Pacientom s chronickým užívaním glukokortikosteroidov sa nesmú podávať živé vakcíny. Protilátková odpoveď na ostatné vakcíny môže byť znížená.
Pacienti s poruchami funkcie pečene
Na základe skúseností s pacientmi v neskorom štádiu primárnej biliárnej cirhózy (PBC) s cirhózou pečene sa očakáva u všetkých pacientov s ťažkým poškodením funkcie pečene zvýšená systémová dostupnosť budezonidu. Avšak u pacientov s ochorením pečene bez prítomnosti cirhózy pečene bol budezonid v dávkach 9 mg denne bezpečný a dobre tolerovaný. Nie sú žiadne dôkazy potrebné na to, aby sa u pacientov s necirhotickými ochoreniami pečene alebo len ľahkou poruchou funkcie pečene odporučilo špeciálne dávkovanie.
Iné
Glukokortikosteroidy môžu spôsobiť supresiu osi hypotalamus-hypofýza-nadoblička a znížiť reakciu na stres. U pacientov, ktorí sa majú podrobiť chirurgickému zákroku, alebo sú vystavení iným stresom, sa odporúča dodatočné podávanie systémových glukokortikosteroidov.
Súbežnej liečbe ketokonazolom alebo inými inhibítormi CYP 3A4 sa treba vyhnúť (pozri časť 4.5).
Budenofalk 9 mg gastrorezistentný granulát obsahuje laktózu, sahcarózu a sorbitol. Pacienti so zriedkavými vrodenými poruchami: intoleranciou galaktózy, fruktózy, malabsorpciou glukózy-galaktózy insuficienciou sacharázy-izomaltázy, lapónskym deficitom laktázy alebo kongenitálnou deficienciou laktázy nemajú tento liek užívať.
4.5 Liekové a iné interakcie
Farmakodynamické interakcie
Kardioglykozidy
Účinnosť glykozidu môže byť potencovaná deficitom draslíka.
Saluretiká
Exkrécia draslíka sa môže zvýšiť.
Farmakokinetické interakcie
Cytochróm P450
- inhibítory CYP3A4
Súbežné podanie 200 mg ketokonazolu perorálne raz denne zvýšilo plazmatickú koncentráciu budezonidu (jedna dávka 3 mg) približne 6-násobne. Pri podaní ketokonazolu 12 hodín po podaní budezonidu sa koncentrácia zvýšila približne 3-násobne. Keďže nie je dostatok údajov na poskytovanie odporúčaní na dávkovanie, tejto kombinácii sa treba vyhnúť.
Aj iné účinné inhibítory CYP 3A4 ako ritonavir, itrakonazol, claritromycín a grapefruitový džús môžu pravdepodobne spôsobiť viditeľné zvýšenie plazmatickej koncentrácie budezonidu. Preto sa treba súbežnému užívaniu týchto látok s budezonidom vyhnúť.
-
– induktory CYP3A4
-
- -substráty pre CYP3A4
Liečivá alebo lieky, ktoré sú metabolizované CYP3A4 môžu byť kompetítormi budezonidu. Ak je afinita kompetítora k CYP 3A4 silnejšia, môže to viesť k zvýšeniu plazmatickej koncentrácie budezonidu alebo, ak budezonid vykazuje silnejšiu väzobnú afinitu k CYP 3A4, môže dôjsť k zvýšeniu plazmatickej koncentrácie kompetítora. Vtedy môže byť nevyhnutná úprava/zníženie dávky tohto liečiva – kompetítora.
Pri súbežnom podávaní estrogénov alebo perorálnych kontraceptív u žien boli hlásené zvýšené plazmatické koncentrácie a zvýšený účinok glukokortikosteroidov. Pri podávaní kombinovaných nízkodávkových perorálnych kontraceptív táto interakcia nebola pozorovaná.
Súbežné podávanie odporúčaných dávok cimetidínu a budezonidu malo malý ale nevýznamný vplyv na farmakokinetiku budezonidu. Súbežné podávanie omeprazolu nemalo vplyv na farmakokinetiku budezonidu.
Liečivá viažuce steroidy
Teoreticky nemožno vylúčiť potenciálne interakcie so syntetickými živicami viažucimi steroidy, ako cholestyramín a tiež s antacidami. Ak sa podávajú súbežne s Budenofalkom 9 mg gastrorezistentným granulátom, môžu takéto interakcie viesť k zníženiu účinku budezonidu. Preto sa tieto lieky nemajú užívať v tom istom čase, ale minimálne s odstupom 2 hodín.
Pretože liečba budezonidom môže potláčať funkciu nadobličiek, stimulačný test ACTH na diagnostikovanie hypofýzovej insuficiencie môže ukazovať falošné výsledky (nízke hodnoty).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Podávaniu počas tehotenstva sa treba vyhnúť, pokiaľ nie sú závažné dôvody na liečbu Budenofalkom 9 mg gastrorezistentným granulátom. Je málo údajov o vplyve budezonidu na tehotenstvo u ľudí po jeho perorálnom podaní. Hoci údaje o užívaní budezonidu inhaláciou nevykazujú vo väčšine prípadov žiadne vedľajšie účinky, pri liečbe Budenofalkom 9 mg gastrorezistentným granulátom sa musí očakávať zvýšenie maximálnej koncentrácie budezonidu v plazme v porovnaní s budezonidom, ktorý sa užíva inhaláciou. Ukázalo sa, že podanie budezonidu, podobne ako iných glukokortikosteroidov spôsobuje poruchy vývoja plodu u gravidných zvierat (pozri časť 5.3). Význam týchto nálezov u ľudí zatiaľ nebol stanovený.
Dojčenie
Budezonid sa vylučuje do materského mlieka u ľudí (sú dostupné údaje o vylučovaní budezonidu po jeho inhalačnom podaní). Avšak očakáva sa, že účinky na dojča pri užívaní Budenofalku 9 mg gastrorezistentného granulátu v terapeutických dávkach budú slabé. Lekár musí rozhodnúť, či prerušiť dojčenie alebo prerušiť/nezačať liečbu budezonidom, pričom treba zvážiť výhody dojčenia pre dieťa a výhody liečby pre ženu.
Fertilita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o účinku budezonidu na fertilitu u žien. Štúdie na zvieratách nepreukázali vplyv liečby budezonidom na fertilitu (pozri časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Vyhodnotenie nežiaducich účinkov je založené na nasledujúcich skupinách frekvencií: Veľmi časté (>1/10)
Časté (>1/100 až <1/10)
Menej časté (>1/1000 až <1/100)
Zriedkavé (>1/10 000 až <1/1000)
Veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov)
Trieda orgánových systémov | frekvencia podľa konvencií MedDRA | Nežiaduca reakcia |
Poruchy metabolizmu a výživy | Časté | Cushingov syndróm: napríklad mesiacovitá tvár, obezita na trupe, znížená tolerancia glukózy, diabetes mellitus, hypertenzia, retencia sodíka s tvorbou edému, zvýšené vylučovanie draslíka, inaktivita alebo atrofia kôry nadobličiek, červené strie, steroidné akné, porucha sekrécie pohlavných hormónov (napr. amenorea, hirsutizmus, impotencia) |
Veľmi zriedkavé | Spomalenie rastu u detí | |
Poruchy oka | Zriedkavé | Glaukóm, katarakta |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | Časté | Dyspepsia |
Menej časté | Dvanástnikový alebo žalúdočný vred | |
Zriedkavé | Pankreatitída | |
Veľmi zriedkavé | Zápcha | |
Poruchy imunitného systému | Časté | Zvýšené riziko infekcií |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | Časté | Svalová a kĺbová bolesť, svalová slabosť a zášklby, osteoporóza |
Zriedkavé | Osteonekróza | |
Poruchy nervového systému | Časté | Bolesti hlavy |
Veľmi zriedkavé | Nepravý nádor mozgu vrátane papiloedému u adolescentov | |
Psychické poruchy | Časté | Depresia, podráždenosť, eufória |
Menej časté | Psychomotorická hyperaktivita, úzkosť |
Zriedkavé | Agresia | |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Časté | Alergický exantém, petéchie, spomalené hojenie rán, kontaktná dermatitída |
Zriedkavé | Ekchymózy | |
Poruchy ciev | Veľmi zriedkavé | Zvýšené riziko trombózy, vaskulitídy (syndróm z vysadenia po dlhodobej liečbe) |
Celkové poruchy a reakcie v mieste | Veľmi zriedkavé | Únava, malátnosť |
podania |
Väčšinu nežiaducich udalostí spomínaných v tomto súhrne charakteristických vlastností lieku tiež možno očakávať pri liečbach inými glukokortikosteroidmi.
Príležitostne sa môžu vyskytnúť nežiaduce udalosti typické pre systémové glukokortikosteroidy. Tieto nežiaduce udalosti závisia od dávkovania, dĺžky liečby, súbežnej alebo predchádzajúcej liečby inými glukokortikosteroidmi a individuálnej citlivosti.
Klinické štúdie ukázali, že frekvencia nežiaducich udalostí asociovaných s glukokortikosteroidmi je nižšia pri podaní Budenofalku 9 mg gastrorezistentného granulátu podaného perorálne ako pri perorálnej liečbe rovnakými dávkami prednizolónu.
Pri prechode pacienta zo systémovo pôsobiacich glukokortikosteroidov na lokálne pôsobiaci budezonid sa môže vyskytnúť zhoršenie alebo znovuobjavenie sa extraintestinálnych manifestácií (ktoré postihujú najmä kožu a kĺby).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nažiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Žiadne prípady predávkovania budezonidom zatiaľ nie sú známe.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Črevné protizápalové liečivá, kortikosteroidy na lokálne použitie, budezonid, ATC kód: A07EA06
Presný mechanizmus účinku budezonidu v liečbe zápalových ochorení čriev nie je celkom známy. Údaje z klinických farmakologických štúdií a kontrolovaných klinických skúšaní výrazne ukazujú, že spôsob účinku Budenofalku gastrorezistentného granulátu je založený primárne na lokálnom pôsobení v čreve. Budezonid je glukokortikosteroid s vysokým lokálnym protizápalovým účinkom. Na úrovni dávok ekvivalentných pre systémové glukokortikosteroidy spôsobuje budezonid signifikantne nižšiu supresiu osi hypotalamus-hypofýza-nadoblička a vykazuje slabší účinok na zápalové markerové bunky.
Budenofalk 9 mg gastrorezistentný granulát má vplyv na hladiny kortizolu v plazme v závislosti od dávky. Pri odporúčanom dávkovaní 9 mg budezonidu denne je tento vplyv signifikantne nižší ako pri užívaní systémových glukokortikosteroidov v ekvivalentne klinicky účinných dávkach.
Klinické štúdie na pacientoch s Crohnovou chororbou
-
V randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii s dvojitým placebom u pacientov s miernou až stredne ťažkou Crohnovou chorobou (200 <CDAI <400) s postihnutím vyústenia ilea a/alebo vzostupného hrubého čreva bol porovnávaný účinok 9 mg budezonidu v jednej dennej dávke (9 mg raz denne) s liečbou s 3 mg budezonidu podávanými trikrát denne (3 mg trikrát denne).
Primárnym ukazovateľom účinnosti bol podiel pacientov v remisii (CDAI <150) v 8. týždni. Celkovo 471 pacientov bolo zaradených do štúdie (celková analýza súboru, FAS ), 439 pacientov bolo hodnotených v rámci protokolu (analýzu súboru podľa protokolu, PP). Neboli zistené žiadne významné rozdiely v základných charakteristikách v oboch skupinách pacientov. V analyze zhody demonštrujúcej rovanú účinnosť budenozidu 9 mg raz denne v prorvnaní s 3 mg budenozidu trikrát denne bolo zistené, že remisia bola u 71,3% pacientov v skupine, ktorá bola liečená 9 mg dávkou raz denne a u 75,1% v skupine (PP) pacientov liečených 3 mg trikrát denne (p = 0,01975).
Žiadne závažné nežiaduce udalosti súvisiace s liekom neboli hlásené.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
-
V dôsledku špecifického obalu granulátu má liek Budenofalk 9 mg gastrorezistentný granulát oneskorú absorpciu o 2–3 hodiny. U zdravých dobrovoľníkov sú priemerné maximálne plazmatické koncentrácie budezonidu po užití jednej perorálnej dávky Budezonidu 9 mg gastrorezistentného granulátu pred jedlom 2,2 ng/ml približne po 6 hodinách.
Štúdia s jednotlivou dávkou budezonidu 3 mg gastrorezistetného granulátu ukázala, že súbežná konzumácia jedla môže oneskoriť prechod tráviacim traktom o 2 až 3 hodiny. V takom prípade je absorpcia oneskorená o 4–6 hodín. Nie je to však spojené so znížením stupňa absorpcie.
Distribúcia
Budezonid má veľký distribučný objem (približne 3 l/kg). Väzba na plazmatické proteíny je v priemere 85–90 %.
Biotransformácia
Budezonid podlieha extenzívnej biotransformácii v pečeni (cca 90 %) na metabolity s nízkou glukokortikoidnou účinnosťou. Glukokortikoidný účinok hlavných metabolitov, 6p-hydroxybudezonidu a 16a-hydroxyprednizolónu je nižší ako 1 % aktivity budezonidu.
Eliminácia
Priemerný eliminačný polčas je asi 3–4 hodiny. Systémová dostupnosť u zdravých dobrovoľníkov ako aj u pacientov so zápalovými ochoreniami čriev na lačno je približne 9–13%. Klírens budezonidu je približne 10–15 l/min.
Budezonid je eliminovaný obličkami len minimalne ak vôbec.
Osobitné skupiny pacientov (ochorenia pečene)
Významná časť budezonidu je metabolizovaná v pečeni. Systémová expozícia budezonidu sa môže zvýšiť u pacientov s poruchami funkcií pečene z dôvodu zníženia metabolizmu budezonidu prostredníctvom CYP3A4. Závisí to od druhu a závažnosti ochorenia pečene.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje z akútnych, subchronických a chronických štúdií toxicity ukázali na atrofiu týmusu a kôry nadobličiek a zníženie počtu predovšetkým lymfocytov. Tieto účinky boli miernejšie alebo rovnako závažné ako bolo pozorované u ostatných glukokortikosteroidov. Podobne ako u iných glukokortikosteroidov a v závislosti od dávkovania a trvania liečby ako aj od druhu ochorení možu byť tieto steroidné účinky relevatné i pre človeka.
Budezonid neprejavil v početných testoch in vitro a in vivo žiadne mutagénne účinky.
V chronických štúdiach na potkanoch liečených budezonidom boli pozorované ložiská s mierne zvýšeným počtom bazofilov v pečeni a štúdie na karcinogenitu ukázali zvýšenú incidenciu primárneho hepatocelulárneho karcinómu, astrocytómu (u samcov potkanov) a karcinómu mliečnej žlazy (u samíc potkanov).Tieto nádory vznikajú pravdepodobne ako následok účinku špecifických steroidných receptorov, zvýšenej metabolickej záťaže a anabolických účinkov na pečeň, ktoré sú známe na základe štúdií u potkanov aj s inými kortikosteroidmi a preto predstavujú skupinový účinok u tohto druhu.
Budezonid nemá žiadny účinok na fertilitu potkanov. Ukázalo sa, že podanie budezonidu, podobne ako iných glukokortikosteroidov, spôsobuje u gravidných zvierat smrť plodu a poruchy vývoja plodu (menší počet mládať, retardáciu intrauterinného rastu plodu a malformácie kostry). U niektorých glukokortikoidov bolo zaznamenané, že spôsobujú u zvierat rázštep podnebia. Relevantnosť týchto zistení pre človeka sa nepreukázala (pozri aj časť 4.6).
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
amónium-metakrylátový kopolymér (typ A) (Eudragit RL) amónium-metakrylátový kopolymér (typ B) (Eudragit RS) kyselina citrónová bezvodná (na úpravu pH) monohydrát laktózy citrónová príchuť magneziumstearát
kopolymér kyseliny metakrylovej a metylmetrakrylátu (1:1) (Eudragit L 100) kopolymér kyseliny metakrylovej a metylmetrakrylátu (1:2) (Eudragit S 100), povidon K 25 sukralóza
cukrové guľôčky (pozostávajúce z kukuričného škrobu a sacharózy) sorbitol (E420), trietylcitrát
mastenec
xantánová guma
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
4 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne požiadavky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Vrecko z Al/PE/PES fólie
Veľkosť balenia: 15, 20, 30, 50, 60 vreciek. Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
-
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Dr. Falk Pharma GmbH
Leinenweberstr. 5
79108 Freiburg
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)
56/0071/11-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 03. februára 2011