Súhrnné informácie o lieku - CALCIUM GLUCONICUM 10 % B. Braun
1. NÁZOV LIEKU
Calcium Gluconicum 10 % B. Braun
injekčný roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU
1 ml obsahuje 94 mg kalciumglukonátu ako liečivo, čo zodpovedá 0,21 mmol vápnika
10 ml obsahuje 940 mg kalciumglukonátu ako liečivo, čo zodpovedá 2,1 mmol vápnika.
Pomocné látky: Liek tiež obsahuje určité množstvo pomocnej látky tetrahydrátu vápenatej soli D-sacharózy, ktoré zodpovedá 0,02 mmol vápnika/ml (alebo 0,15 mmol vápnika/10 ml).
Celkový obsah vápnika: 0,23 mmol/ml (2,25 mmol/10 ml)
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný roztok.
Číry, bezfarebný až svetlohnedý vodný roztok, prakticky bez častíc.
Teoretická osmolarita: 660 mosm/l
pH: 5,5 – 7,5
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba akútnej symptomatickej hypokalciémie.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Normálna koncentrácia vápnika v plazme je v rozsahu 2,25 – 2,62 mmol/l. Liečba sa má zamerať na zachovanie tejto hladiny. Počas liečby sa musia starostlivo sledovať hladiny vápnika v sére.
Dávkovanie
Dospelí
Bežná počiatočná dávka u dospelých je 10 ml Calcium Gluconicum 10 % B. Braun, čo zodpovedá 2,25 mmol vápnika. Ak je to potrebné, dávka sa môže zopakovať v závislosti od klinického stavu pacienta. Ďalšie dávky majú byť nastavené podľa aktuálnej hladiny vápnika v sére.
Pediatrická populácia (< 18 rokov)
Dávka a spôsob podávania závisia od stupňa hypokalciémie a od charakteru a závažnosti symptómov. V prípade miernych neuromuskulárnych symptómov treba uprednostniť perorálne podávanie vápnika. Pre vašu orientáciu sú v nasledovnej tabuľke uvedené zvyčajné hodnoty počiatočnej (úvodnej) dávky:
Vek | ml/kg |
3 mesiace 6 mesiacov 1 rok 3 roky 7,5 roka 12 rokov >12 rokov | 0,4 – 0,9 0,3 – 0,7 0,2 – 0,5 0,4 – 0,7 0,2 – 0,4 0,1 –0,3 ako u dospelých |
-
V prípade závažných symptómov hypolkalciémie u novorodencov a dojčiat, napr. kardiálne príznaky, môže byť potrebné zvýšenie počiatočnej dávky (až na 2 ml/kg telesnej hmotnosti, 0,45 mmol vápnika/ kg telesnej hmotnosti) pre rýchle obnovenie normálnej hladiny vápnika v sére.
-
V indikovaných prípadoch, napr. pri nedostatku kalciferolu, má po intravenóznej terapii nasledovať perorálne podávanie.
Starší pacienti
Hoci to nebolo preukázané, že toleranciu injekčného roztoku kalciumglukonátu priamo ovplyvňuje pokročilejší vek, faktory, ktoré môžu byť niekedy spojené so starnutím, ako je znížená funkcia obličiek a nedostatočná výživa, tie môžu nepriamo vplývať na toleranciu a vyžiadať si znížené dávkovanie.
Spôsob podávania
Pacient má počas aplikácie injekcie ležať a má byť starostlivo pozorovaný. Monitorovanie má zahŕňať srdcový tep alebo EKG.
Dospelí
Intravenózne použitie alebo intramuskulárne použitie.
Vzhľadom na riziko vzniku lokálnej iritácie sa hĺbková intramuskulárna injekcia má podávať iba v prípade, ak podanie formou pomalej intravenóznej injekcie nie je možné.
Pri intramuskulárnej aplikácii je potrebné dbať na podanie injekcie dostatočne hlboko do svalu, najlepšie do gluteálnej oblasti – oblasti sedacieho svalu (pozri časti 4.4. a 4.8).
U obéznych pacientov je potrebné zvoliť dlhšiu ihlu, aby bola injekcia podaná do svalu a nie do tukových tkanív.
Ak je potrebné podanie injekcie zopakovať, zakaždým sa má miesto vpichu meniť.
Podľa odporúčaní NHS (National Health Service in UK) pre liečbu hypokalciémie u dospelých nemá rýchlosť intravenózneho podania presiahnuť 2 ml (0,45 mmol vápnika) za minútu.
Pediatrická populácia (< 18 rokov)
Len formou pomalej intravenóznej injekcie alebo intravenóznej infúzie (v oboch prípadoch po zriedení), s cieľom dosiahnuť dostatočne pomalú rýchlosť podávania a v prípade neúmyselnej extravaskulárnej aplikácie zabrániť iritácii/nekróze. Rýchlosť intravenózneho podania u detí a dospievajúcich nesmie presiahnuť 5 ml roztoku Calcium Gluconicum 10 % B. Braun riedeného v pomere 1:10 za minútu (pozri časť 6.6.).
Pediatrickým pacientom sa intramuskulárna injekcia nesmie podávať.
4.3 Kontraindikácie
-
– Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1
-
– Hyperkalciémia (napr. u pacientov s hyperparatyreoidizmom, hypervitaminózou vitamínu D, dekalcifikovanými zhubnými nádormi, zníženou funkciou obličiek, imobilizujúcou osteoporózou, sarkoidózou, syndrómom zásaditého mlieka)
-
– Hyperkalciúria
-
– Intoxikácia srdcovými glykozidmi
-
– Liečba srdcovými glykozidmi. Jedinou výnimkou môže byť, že intravenózne podanie vápnika je nevyhnutné pre liečbu symptómov závažnej hypokalciémie, ktorá vystavuje pacienta bezprostrednému ohrozeniu života, ak nie sú dostupné bezpečnejšie terapeutické alternatívy a nie je možné perorálne podanie vápnika (pozri časti 4.4 a 4.5)
-
– Súčasné podávanie ceftriaxonu a intravenóznych liekov s obsahom kalcia je kontraindikované u nedonosených novorodencov a novorodencov (< 28 dní). Ceftriaxon sa nesmie podávať predčasne narodeným novorodencom a novorodencom (< 28 dní veku) ak užívajú intravenózne lieky obsahujúce vápnik (alebo ak sa predpokladá ich užívanie).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Špeciálne varovania
-
V ojedinelých prípadoch intravenózneho podania kalciumglukonátu pacientom, ktorí užívajú srdcové glykozidy musí byť dostupné primerané monitorovanie srdca a prvá pomoc pri srdcových komplikáciách, ako je napr. závažná srdcová arytmia.
U pacientov s nefrokalcinózou, ochorením srdca, sarkoidózou (Boeckova choroba) a u pacientov užívajúcich epinefrín (pozri časť 4.5) alebo u starších pacientov sa soli vápnika majú používať iba opatrne a po starostlivom stanovení indikácií.
Znížená funkcia obličiek môže súvisieť s hyperkalciémiou a sekundárnym hyperparatyreoidizmom. Z tohto dôvodu sa má pacientom so zníženou funkciou obličiek podávať parenterálne vápnik len po starostlivom posúdení indikácie a musí byť monitorovaná kalciumfosfátová rovnováha.
Pacienti užívajúci ceftriaxon.
U pacientov bez ohľadu na vek sa ceftriaxon nesmie kombinovať alebo podávať súčasne s akýmkoľvek intravenóznym roztokom s obsahom vápnika, dokonca ani cez oddelené infúzne hadičky alebo rôzne miesta vpichu (pozri časť 6.2).
U nedonosených a donosených novorodencov mladších ako jeden mesiac boli popísané prípady smrteľných reakcií po vzniku precipitátov vápnika a ceftriaxonu v pľúcach a v obličkách.
U pacientov starších ako 28 dní sa však lieky s obsahom ceftriaxonu a kalcia môžu podávať postupne, jeden po druhom, ak sa použijú rôzne infúzne súpravy a rôzne miesta podania, alebo ak sa hadičky na infúziu vymenia, alebo dôkladne prepláchnu medzi infúznymi podaniami fyziologickým roztokom, z dôvodu zamedzenia vzniku precipitácií.
-
V prípade hypovolémie sa treba vyhýbať postupnému (sekvenčnému) podaniu infúzie ceftriaxonu a liekov obsahujúcich vápnik.
4.5 Liekové a iné interakcie
Srdcové glykozidy
Vápnik môže zvyšovať účinok digoxínu a iných srdcových glykozidov, čo môže spôsobiť závažnú otravu. Intravenózna aplikácia prípravkov obsahujúcich vápnik pacientom liečených srdcovými glykozidmi je preto kontraindikovaná. Jedinou výnimkou môže byť, ak je intravenózne podanie vápnika nevyhnutné pri liečbe závažných symptómov hypokalciémie, ktorá vystavuje pacienta riziku ohrozenia života, ak nie je dostupná iná bezpečná alternatívna liečba a ak perorálne podanie vápnika nie je možné (pozri časti 4.3 a 4.4).
Epinefrín
Súčasné podávanie vápnika a epinefrínu zoslabuje beta-adrenergný účinok epinefrínu u pacientov, ktorí podstúpili operáciu srdca (pozri časť 4.4).
Horčík
Vápnik a horčík vzájomne antagonizujú svoje účinky.
Antagonisty kalcia
Vápnik môže antagonizovať účinok antagonistov vápnika (blokátorov kalciového kanálu).
Tiazidové diuretiká
Kombinácia s tiazidovými diuretikami môže vyvolať hyperkalciémiu, pretože tieto liečivá redukujú vylučovanie vápnika močom.
Interakcia s ceftriaxonom
Pozri časti 4.4 a 6.2.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Vápnik prechádza cez placentárnu bariéru a jeho koncentrácia v krvi plodu je vyššia ako v krvi matky.
Calcium Gluconicum 10 % B. Braun sa počas gravidity nesmie používať, iba ak klinický stav ženy vyžaduje liečbu Calcium Gluconicum 10 % B. Braun. Podávaná dávka sa má starostlivo vypočítať a hladina vápnika v sére pravidelne vyhodnocovať, aby sa predišlo vzniku hyperkalciémie, ktorá môže byť pre plod škodlivá.
Dojčenie
Vápnik sa vylučuje do materského mlieka. Toto treba mať na pamäti pri podávaní vápnika dojčiacim matkám. Rozhodnutie či ukončiť dojčenie, alebo ukončiť/prerušiť liečbu Calcium Gluconicum 10 % B. Braun sa má urobiť po zvážení prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby pre ženu.
Fertilita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Netýka sa.
4.8 Nežiaduce účinky
Frekvencia nižšie uvedených nežiaducich účinkov je definovaná podľa nasledujúcej konvencie:
Veľmi časté Časté Menej časté Zriedkavé | >1/10 >1/100 až <1/10 >1/1000 až <1/100 >1/10 000 až <1/1000 |
Veľmi zriedkavé < 1/10 000
Neznáme | Frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov |
Kardiovaskulárne a iné systémové nežiaduce účinky môžu pravdepodobne vznikať ako symptómy akútnej hyperkalciémie, spôsobené intravenóznym predávkovaním alebo príliš rýchlym intravenóznym podaním. Ich výskyt a frekvencia priamo závisí od rýchlosti podania a od podávanej dávky.
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Neznáme: | Bradykardia, srdcová arytmia. |
Poruchy ciev Neznáme: | Hypotenzia, vazodilatácia, obehové zlyhanie (s možnosťou úmrtia), sčervenanie, hlavne ako následok príliš rýchleho podania injekcie. |
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Neznáme: Nauzea, vracanie.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Neznáme: | Návaly tepla, potenie. |
Neznáme: | Intramuskulárne podaná injekcia môže byť spojená s pocitom bolesti alebo erytémom. |
Precipitácia vápenatej soli ceftriaxonu
U nedonosených a donosených novorodencov (vo veku < 28 dní), ktorým bola intravenózne podávaná kombinácia ceftriaxonu a vápnika boli zaznamenané zriedkavo závažné a v niektorých prípadoch smrteľné nežiaduce účinky. Precipitáty vápenatej soli ceftriaxonusa našli po smrti v pĺúcach a v obličkách. Vysoké riziko vzniku precipitátov u novorodencov je dôsledkom ich nízkeho objemu krvi a dlhšieho polčasu rozpadu ceftriaxonu v porovnaní s dospelými (pozri časť 4.3, 4.4 a 6.2).
Ak sa intramuskulárna injekcia neaplikuje dostatočne hlboko do svalu, môže sa vyskytnúť infiltrácia do tukového tkaniva s následným vznikom abscesu, zatvrdnutím tkaniva a nekrózou.
Boli hlásené prípady kalcinózy kože spôsobené extravazáciou s následnou abláciou a nekrózou kože.
Začervenanie kože, pocit pálenia alebo bolesť pri intravenóznej injekcii môžu indikovať perivaskulárne podanie, ktoré môže spôsobiť nekrózu tkaniva.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .
4.9 Predávkovanie
Príznaky
Symptómy hyperkalciémie môžu zahŕňať: anorexiu, nauzeu, vracanie, zápchu, bolesti v abdominálnej oblasti, polyúriu, polydipsiu, dehydratáciu, svalovú slabosť, bolesti kostí, kalcifikáciu obličiek, ospalosť, zmätenosť, hypertenziu a v závažných prípadoch srdcovú arytmiu až po zástavu srdca a kómu.
Ak je intravenózna injekcia podaná príliš rýchlo, môže vyvolaťpríznaky hyperkalciémie ako aj pocit kriedovej chuti v ústach, návaly tepla a hypotenziu.
Prvá pomoc, antidotá
Liečba má byť cielená na zníženie zvýšenej plazmatickej koncentrácie vápnika.
Počiatočná liečba má zahŕňať rehydratáciu a v prípade závažnej hyperkalciémie môže byť nevyhnutné podať intravenóznu infúziu chloridu sodného na zväčšenie extracelulárnej tekutiny. Na zníženie zvýšenej sérovej koncentrácie vápnika môže byť podaný kalcitonín. Na zvýšenie vylučovania vápnika môže byť podaný furosemid, avšak tiazidové diuretiká sa neodporúčajú, pretože môžu zvýšiť renálnu absorpciu vápnika.
Ak ostatné spôsoby zlyhali a keď u pacienta pretrvávajú akútne symptómy, môže sa zvážiť nasadenie hemodialýzy alebo peritoneálnej dialýzy. Pri liečbe predávkovania je potrebné pozorne sledovať hladinu elektrolytov v sére.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Roztoky ovplyvňujúce rovnováhu elektrolytov, elektrolyty.
ATC kód: B05BB01.
Vápnik je najviac zastúpeným minerálom v ľudskom organizme (predstavuje približne 1,5 % celkovej telesnej hmotnosti). Viac ako 99 % celkového vápnika v tele sa nachádza v kostiach a zuboch, približne 1 % je rozpustené v intra- a extracelulárnej tekutine.
Vápnik je nevyhnutný pre funkčnú integritu nervov a svalov. Je dôležitý pre svalové kontrakcie, srdcové funkcie a zrážanie krvi.
Fyziologická plazmatická koncentrácia vápnika je udržovaná na 2,25 – 2,62 mmol/l. Keďže okolo 4050 % vápnika v plazme je viazaných na albumín, celkové množstvo vápnika v plazme súvisí s plazmatickou koncentráciou bielkovín. Koncentrácia ionizovaného vápnika sa nachádza v rozmedzí 1,23 – 1,43 mmol/l, regulovaná kalcitonínom a parathormónom.
Hypokalciémia (celkový vápnik pod 2,25 mmol/l alebo ionizovaný vápnik pod 1,23 mmol/l) môže byť spôsobená zlyhaním obličiek, nedostatkom vitamínu D, nedostatkom horčíka, masívnou transfúziou krvi, osteoblastickými zhubnými nádormy, hypoparatyreoidizmom alebo intoxikáciou fosforečnanmi, šťaveľanmi, fluoridmi, stronciom alebo rádiom.
Hypokalciémiu môžu sprevádzať nasledujúce príznaky: zvýšená neuromuskulárna dráždivosť až tetania, parestézia, karpopedálne kŕče, kŕče hladkých svalov napr. vo forme črevnej koliky, svalová slabosť, zmätenosť,cerebrálne kŕčovité záchvaty a srdcové príznaky ako je predĺžený interval QT, arytmia, či dokonca aj akútny infarkt myokardu.
Liečebný účinok parenterálnej substitúcie vápnika spočíva v normalizácii patologicky nízkej hladiny vápnika v sére a tým aj zmiernenie symptómov hypokalciémie.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Distribúcia
Po injekčnom podaní vykazuje podaný vápnik rovnaký charakter distribúcie ako endogénny vápnik. Približne 45–50 % celkového plazmatického vápnika je vo fyziologicky účinnej ionizovanej forme, asi 40–50 % je viazaných na bielkoviny, hlavne albumín a 8–10 % je v komplexoch s aniónmi.
Biotransformácia
Po injekčnom podaní sa vápnik pridáva k intravaskulárnemu vápniku a organizmus sa s ním vysporiada rovnako ako s endogénnym vápnikom.
Eliminácia
Vápnik sa vylučuje prevažne močom, hoci veľká časť podlieha renálnej tubulárnej reabsorpcii.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, reprodukčnej toxicity a vývinu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
tetrahydrát vápenatej soli D-sacharózy,
voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Soli vápnika môžu vytvárať komplexy s mnohými liekmi, čo môže vyvolať vznik zrazenín.
Soli vápnika sú inkompatibilné s oxidačnými činidlami, citrátmi, rozpustnými uhličitanmi, hydrogénuhličitanmi, šťaveľanmi, fosforečnanmi, tartrátmi a síranmi.
Fyzikálna inkompatibilita bola zaznamenaná aj s amfotericínom, sodnou soľou cefalotínu, s ceftriaxonom (pozri časť 4.4), so sodnou soľou cefazolínu, s cefamandolnafátom, so sodnou soľou novobiocínu s dobutamínchloridom, prochlorperazínom a tetracyklínmi.
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6, alebo pokiaľ nebola dostatočne preukázaná ich kompatibilita.
6.3 Čas použiteľnosti
Neotvorené
3 roky
Po nariedení
Po nariedení podľa návodu na koncentráciu 10 mg/ml doporučenými infúznymi roztokmi (napr. injekčným roztokom chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) alebo injekčným roztokom glukózy 50 mg/ml (5 %) ), bola fyzikálna stabilita preukázaná počas 48 hodín pri uchovávaní pri izbovej teplote.
Z mikrobiologického hľadiska musí byť nariedený liek použitý okamžite. Ak sa nepoužije okamžite, za čas uchovávania a podmienky uchovávania pred použitím zodpovedá používateľ a spravidla táto lehota nesmie byť dlhšia než 24 hodín pri teplote 2–8 °C, okrem prípadov, ak sa nariedenie uskutočnilo pri kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
10 ml ampulky z polyetylénu nízkej hustoty (LDPE) balené v kartónovej škatuli.
Veľkosť balenia:
20 ampuliek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia..
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Likvidácia
Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
Zaobchádzanie
Tento liek je len na jedno použitie. Všetok nepoužitý roztok musí byť zlikvidovaný.
Pred použitím sa má liek vizuálne skontrolovať na obsah častíc, zmenu farby a nepoškodenosť obalu.
Roztok sa môže použiť len ak je číry, bezfarebný až svetlohnedý vodný roztok, prakticky bez častíc a ak obal nie je poškodený.
Riedenie
Na intravenóznu infúziu sa môže Calcium Gluconicum 10 % B.Braun nariediť v pomere 1:10 na koncentráciu 10 mg/ml dvoma nasledujúcimi infúznymi tekutinami: injekčným roztokom chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) alebo injekčným roztokom glukózy 50 mg/ml (5 %). Po nariedení týmito dvoma odporúčanými infúznymi tekutinami sú výsledné roztoky určené na okamžité jednorazové použitie. Nariedenie sa má vykonávať v kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach. Po zmiešaní sa má nádoba jemne pretrepať, aby sa zabezpečila homogenita.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
B.Braun Melsungen AG
Carl-Braun-Strasse 1
D-34212 Melsungen, Nemecko
Poštová adresa:
B. Braun Melsungen AG
34209 Melsungen, Nemecko
Tel.: +49/5661/71–0
Fax: +49/5661/71 4567
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
39/0313/05-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 09. septembra 2005
Dátum posledného predĺženia registrácie: 28. februára 2013