Súhrnné informácie o lieku - Cardiket retard 40
1. NÁZOV LIEKU
Cardiket retard 40
40 mg tablety s predĺženým uvoľňovaním
Cardiket retard 120
120 mg kapsuly s predĺženým uvoľňovaním
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta s predĺženým uvoľňovaním Cardiket retard 40 obsahuje: 40 mg izosorbiddinitrátu. Každá kapsula s predĺženým uvoľňovaním Cardiket retard 120 obsahuje: 120 mg izosorbiddinitrátu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
3. LIEKOVÁ FORMA40 mg tableta s predĺženým uvoľňovaním: biela tableta, z jednej strany plochá s ryhou a označením „IR“ a „40“, z druhej strany vypuklá, s označením „Schwarz Pharma“.
Deliaca ryha nie je určená na rozlomenie tabliet s predĺženým uvoľňovaním.
120 mg kapsula s predĺženým uvoľňovaním: kapsula pozostáva z vrchnáka karamelovej farby a tela kapsuly karamelovej farby.
Kapsuly obsahujú biele až béžové pelety obalené lakom s predĺženým uvoľňovaním.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Cardiket retard 40 a Cardiket retard 120 sú určené na:
- dlhodobú liečbu ischemickej choroby srdca
- dlhodobú liečbu a prevenciu angíny pektoris (tiež po liečenom infarkte myokardu)
- dlhodobú liečbu ťažkých foriem chronickej srdcovej nedostatočnosti v kombinácii so srdcovými glykozidmi, diuretikmi, ACE inhibítormi a arteriálnymi vazodilatanciami
- pulmonálnu hypertenziu
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Bezpečnosť a účinnosť izosorbiddinitrátu u detí neboli doteraz stanovené.
Spôsob podávania
Tableta aj kapsula sa prehĺtajú nerozhryzené a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.
Cardiket retard 40 a Cardiket retard 120 sú určené pre dospelých pacientov.
4.3 Kontraindikácie
- precitlivenosť na izosorbiddinitrát, iné nitrozlúčeniny alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- akútne zlyhanie krvného obehu (šok, kolaps)
- kardiogénny šok (pokiaľ nie je vhodným spôsobom zabezpečený dostatočný plniaci tlak)
- hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia
- konstriktívna perikarditída
- tamponáda srdca
- výrazná hypotenzia (systolický krvný tlak nižší ako 90 mmHg)
- závažná hypovolémia
- počas liečby nitrátmi sa inhibítory fosfodiesterázy (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil) nesmú použiť (pozri časti 4.4 a 4.5)
- počas liečby nitrátmi sa nesmie používať riociguát, stimulátor rozpustnej guanylátcyklázy (pozri časť 4.5)
- závažná anémia.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Liek sa má používať len s mimoriadnou opatrnosťou a za starostlivej lekárskej kontroly:
- pri nízkom plniacom tlaku, napr. pri akútnom infarkte myokardu, zhoršenej funkcii ľavej komory (zlyhanie ľavej komory). Zníženiu systolického krvného tlaku pod 90 mm Hg sa treba vyhýbať.
- pri aortálnej alebo mitrálnej stenóze
- pri ochoreniach sprevádzaných zvýšeným intrakraniálnym tlakom, hoci do súčasnosti bolo ďalšie zvýšenie intrakraniálneho tlaku pozorované len po intravenóznej aplikácii nitroglycerínu vo vysokých dávkach
- pri ortostatickej dysfunkcii
Bol popísaný rozvoj tolerancie (zníženie účinnosti) a skrížená tolerancia k ostatným nitrátom (zníženie účinku v prípade predchádzajúcej liečby s iným nitrátovým liečivom). Na minimalizáciu alebo zabránenie rizika rozvoja tolerancie sa liek nemá podávať nepretržite vo vysokých dávkach.
Pacientov, ktorí podstupujú udržiavaciu liečbu izosorbiddinitrátom, je potrebné informovať, že nesmú užívať lieky s obsahom inhibítorov fosfodiesterázy (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil). Liečba izosorbiddinitrátom sa nemá prerušovať kvôli užívaniu liekov s obsahom inhibítorov fosfodiesterázy (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil), pretože to môže zvýšiť riziko indukcie záchvatu angíny pektoris (pozri časti 4.3 a 4.5).
Akútna liečba izosorbiddinitrátom sa nesmie používať u pacientov, ktorí nedávno užívali inhibítory fosfodiesterázy (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil).
Pacientov, ktorí boli akútne liečení izosorbiddinitrátom, treba upozorniť, aby neužívali lieky s obsahom inhibítorov fosfodiesterázy (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil) (pozri časti 4.3 a 4.5). Tablety a kapsuly Cardiketu retard obsahujú laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie galaktózy, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tieto lieky.
Cardiket retard 120 (kapsuly) obsahuje sacharózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Súčasné podávanie lieku s antihypertenzívami, napr. beta-blokátormi, blokátormi vápnikového kanála, s vazodilatanciami alebo a/alkoholom môže zosilniť hypotenzívny účinok izosorbiddinitrátu. Táto interakcia sa môže vyskytnúť aj v prípade neuroleptík a tricyklických antidepresív.
Súčasné používanie inhibítorov fosfodiesterázy (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil) zosilňuje účinok izosorbiddinitrátu na pokles krvného tlaku (pozri časti 4.3 a 4.4). To môže viesť ku kardiovaskulárnym komplikáciám ohrozujúcim život. Pacienti, ktorí sú liečení izosorbiddinitrátom preto nesmú používať inhibítory fosfodiesterázy (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil).
Použitie izosorbiddinitrátu s riociguátom, stimulátorom rozpustnej guanylátcyklázy, je kontraindikované (pozri časť 4.3), pretože súčasné užívanie môže spôsobiť hypotenziu.
Pri súčasnom podávaní dihydroergotamínu môže izosorbiddinitrát zvyšovať jeho plazmatickú hladinu, a tým zosilniť jeho účinok.
Sapropterín (tetrahydrobiopterín, BH4) je kofaktorom syntetázy oxidu dusnatého. Opatrnosť sa odporúča počas súbežného používania lieku obsahujúceho sapropterín so všetkými liekmi, ktoré spôsobujú vazodilatáciu ovplyvnením metabolizmu alebo účinku oxidu dusnatého (NO), vrátane klasických donorov NO (napr. glyceroltrinitrát, izosorbiddinitrát, izosorbidmononitrát a iné).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Reprodukčné štúdie vykonané na potkanoch a králikoch s dávkami až hranične toxickými pre gravidnú samicu nedokázali poškodenie plodu vplyvom izosorbiddinitrátu. Nie sú však k dispozícii žiadne kontrolované štúdie u gravidných žien.
Pretože výsledky štúdií na zvieratách vždy presne nepredurčujú reakciu u ľudí, izosorbiddinitrát sa má používať počas gravidity len v prípade, ak je to jednoznačne nevyhnutné a jedine pod priamym a nepretržitým dohľadom lekára.
Dojčenie
Dostupné údaje pre určenie rizika pre dieťa, keď sa liek používa počas dojčenia, sú nedostačujúce alebo bez výsledkov. Existujú údaje o tom, že nitráty sú vylučované do materského mlieka a môžu vyvolať methemoglobinémiu u detí. Rozsah vylučovania izosorbiddinitrátu a jeho metabolitov do mlieka u ľudí sa nestanovil. Preto sa pri podávaní tohto lieku dojčiacim ženám odporúča opatrnosť.
Fertilita
Údaje o účinku izosorbiddinitrátu na fertilitu u ľudí nie sú dostupné.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Izosorbiddinitrát môže nepriaznivo ovplyvniť reaktivitu pacienta do takej miery, že jeho schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže byť zhoršená. Tento účinok je zvýšený pri súčasnom požívaní alkoholu.
4.8 Nežiaduce účinky
Frekvencie nežiaducich účinkov sú definované nasledovne: veľmi časté (> 1/10), časté
(> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
Počas podávania izosorbiddinitrátu sa môžu vyskytnúť nasledujúce nežiaduce účinky:
Poruchy nervového systému:
veľmi časté: bolesť hlavy
časté: závrat, ospalosť
Poruchy srdca a srdcovej činnosti:
časté: tachykardia
menej časté: zhoršenie angíny pektoris
Poruchy ciev:
časté: ortostatická hypotenzia
menej časté: obehový kolaps (niekedy sprevádzaný bradyarytmiou a synkopou) neznáme: hypotenzia
Poruchy gastrointestinálneho traktu:
menej časté: nauzea, vracanie
veľmi zriedkavé: pálenie záhy
Poruchy kože a podkožného tkaniva:
menej časté: alergické kožné reakcie (napr. vyrážka), sčervenanie veľmi zriedkavé: angioedém, Stevensov-Johnsonov syndróm neznáme: exfoliatívna dermatitída
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:
časté: asténia
-
V prípade organických nitrátov sa zaznamenal výrazný pokles krvného tlaku vrátane nauzey, vracania, nepokoja, bledosti a výrazného potenia.
-
V priebehu liečby izosorbiddinitrátom sa môže dočasne objaviť hypoxémia v dôsledku relatívnej redistribúcie krvi v nedostatočne ventilovaných alveolách. Osobitne u pacientov s koronárnym arteriálnym ochorením to môže viesť k hypoxii myokardu.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
4.9 PredávkovanieSkúsenosti u zvierat:
U myší sa pozorovala významná letalita (LD50) pri jednorazových intravenóznych dávkach
-
33,4 mg/kg.
Skúsenosti u ľudí:
Symptómy:
– Pokles krvného tlaku pod 90 mmHg, bledosť, potenie, nitkovitý pulz, tachykardia, posturálny závrat, bolesti hlavy, asténia, závrat, nauzea, vracanie, hnačka.
-
– Methemoglobinémia sa zistila u pacientov, ktorí užívali iné organické nitráty. V priebehu biotransformácie izosorbidmononitrátu sa uvoľňujú nitritové ióny, ktoré môžu indukovať methemoglobinémiu a cyanózu s následnou tachypnoe, úzkosťou, stratou vedomia a zastavením srdca. Nie je možné vylúčiť, že aj predávkovanie izosorbiddinitrátom môže spôsobiť túto nežiaducu reakciu.
-
– Pri predávkovaní veľmi vysokými dávkami sa môže zvýšiť intrakraniálny tlak. To môže viesť k cerebrálnym symptómom.
Všeobecné postupy:
- prerušiť aplikáciu lieku
- všeobecné postupy v prípade hypotenzie spôsobenej nitrátmi:
-
- pacient má byť umiestený do horizontálnej polohy s hlavou nižšie ako nohy
-
- treba zabezpečiť inhaláciu kyslíka
-
- zvýšiť objem plazmy (i.v. tekutinami)
-
- začať protišokovú liečbu (prijať pacienta na jednotku intenzívnej starostlivosti!).
Špecifické postupy:
- zvýšenie krvného tlaku, pokiaľ je pacient v ťažkej hypotenzii
- vazopresorické liečivá sa majú používať len u pacientov, ktorí nereagujú na tekutinovú resuscitáciu
- liečba methemoglobinémie:
-
– terapia redukciou vitamínom C, metylénovou modrou alebo toluidínovou modrou
-
– v prípade potreby podanie kyslíka
-
– zaviesť umelú ventiláciu
-
- v prípade potreby hemodialýza
- resuscitácia.
V prípade zastavenia dychu a srdca ihneď začať resuscitáciu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: vazodilatanciá používané pri ochoreniach srdca
ATC kód : C01DA08
Farmakodynamické účinky
Izosorbiddinitrát spôsobuje relaxáciu hladkej svaloviny ciev a následnú vazodilatáciu.
Spôsobuje relaxáciu periférnych artérií a vén. Dilatácia vén zvýši venóznu náplň a zníži venózny návrat do srdca, a tým zníži náplň komory a tlak na konci diastoly (preload).
Dilatácia artérií a vo vyšších dávkach arteriol znižuje systémový odpor ciev (afterload). To
v konečnom dôsledku znižuje prácu srdca.
Účinok na preload a afterload vedie následne k zníženej spotrebe kyslíka myokardom.
Okrem toho spôsobuje izosorbiddinitrát redistribúciu krvi do subendokardiálnych oblastí srdca, kde je prietok krvi obmedzený arteriosklerotickými léziami. Tento efekt je pravdepodobne zapríčinený selektívnou dilatáciou hlavných koronárnych ciev. Dilatácia kolaterálnych artérií indukovaná nitrátmi zlepšuje perfúziu oblastí za stenózou. Nitráty tiež dilatujú excentrické stenózy, pretože pôsobia proti faktorom vyvolávajúcim konstrikciu hladkých svalov v mieste koronárneho zúženia. Nitráty tiež relaxujú koronárne spazmy.
Ukázalo sa, že nitráty zlepšujú pokojovú aj námahovú hemodynamiku u pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhaním. Na tomto účinku sa podieľa celý rad mechanizmov vrátane zníženia regurgitácie zmenšením dilatácie komôr a zníženia spotreby kyslíka myokardom.
Znížením spotreby kyslíka a zvýšením jeho prívodu sa redukuje oblasť poškodenia myokardu. Preto môže byť izosorbiddinitrát užitočný u niektorých pacientov s infarktom myokardu.
Ďalšími účinkami lieku sú relaxácia hladkého svalstva bronchov, gastrointestinálneho traktu, žlčových a močových ciest. Dochádza tiež k relaxácii hladkej svaloviny maternice.
Mechanizmus účinku
Ako ostatné organické nitráty je aj izosorbiddinitrát donorom oxidu dusnatého (NO). NO spôsobuje relaxáciu hladkého svalstva ciev stimuláciou guanylylcyklázy a následné zvýšenie intracelulárnej koncentrácie cyklického guanozínmonofosfátu (cGMP). Tým sa stimuluje cGMP-dependentná proteínkináza a tak dochádza k zmene fosforylácie niektorých proteínov v bunke hladkého svalu. To nakoniec vedie k defosforylácii ľahkého reťazca myozínu a ku zníženiu kontraktility.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Izosorbiddinitrát sa rýchlo vstrebáva sliznicou úst. K nástupu účinku dochádza v priebehu 1 – 2 (- 5) minút, maximálne plazmatické hladiny sa objavujú v priebehu 6 – 10 (- 15) minút. Gastrointestinálna absorpcia je pomalšia. K nástupu účinku dochádza v priebehu 15 – 30 minút, maximálne plazmatické koncentrácie sa objavujú v priebehu 15 minút až 1 – 2 hodín. Efekt prvého prechodu pečeňou je väčší, pokiaľ sa látka podá perorálne. Izosorbiddinitrát sa metabolizuje na izosorbid-2-mononitrát a izosorbid-5-mononitrát, ktoré majú biologické polčasy 1,5 – 2, resp. 4 – 6 hodín. Obidva metabolity sú farmakologicky aktívne.
Relatívna biologická dostupnosť izosorbiddinitrátu vo forme tabliet s predĺženým uvoľňovaním v porovnaní s tabletami s okamžitým uvoľňovaním sa po perorálnom použití rovná viac ako 80 %.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiAkútna toxicita:
Výsledky testov akútnej toxicity neukázali žiadne zvláštne riziko.
Chronická toxicita:
Štúdie chronickej toxicity uskutočnené na potkanoch a psoch odhalili toxické účinky, ako sú symptómy centrálneho nervového systému a zvýšenie hmotnosti pečene v tých prípadoch, keď sa izosorbiddinitrát podával vo vysokých dávkach (potkany: 480 mg/kg telesnej hmotnosti denne, psy 90 mg/kg telesnej hmotnosti denne).
Reprodukčné štúdie:
-
V štúdiách na zvieratách neboli pozorované žiadne teratogénne účinky izosorbiddinitrátu.
Mutagenita:
-
V niekoľkých štúdiách in vitro ani in vivo sa nepozorovali žiadne mutagénne účinky.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Cardiket retard 40 (tablety s predĺženým uvoľňovaním): monohydrát laktózy,
mastenec,
polyvinylacetát,
magnéziumstearát,
zemiakový škrob.
Cardiket retard 120 (kapsuly s predĺženým uvoľňovaním): monohydrát laktózy, sacharóza, kukuričný škrob, šelak, etylcelulóza, mastenec.
Kapsula:
želatína, oxid titaničitý (E 171), oxid železitý (E 172).
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Cardiket retard 40: Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie. Cardiket retard 120: Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blister (PP/PP), papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.
Balenie
Cardiket retard 40: 20, 50, 100 tabliet
Cardiket retard 120: 20, 50, 100 kapsúl
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Merus Labs Luxco II S.a r.l.
26–28, rue Edward Steichen
L-2540 Luxemburg
Luxembursko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Cardiket retard 40: 83/0135/84-C/S
Cardiket retard 120: 83/0112/87-C/S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Cardiket retard 40
Dátum prvej registrácie: 19.03.1984
Dátum posledného predĺženia: 17.6.2009
Cardiket retard 120
Dátum prvej registrácie: 25.02.1987
Dátum posledného predĺženia: 27.12.2006