Príbalový leták - CEFOBID IM/IV 1 g
CEFOBID IM/IV 1 g prášok na injekčný/infúzny roztok
sodná soľ cefoperazónu
Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete používať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.
– Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
– Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
– Tento liek bol predpísaný iba vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ochorenia ako vy.
– Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Pozri časť 4.
V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:
-
1. Čo je CEFOBID IM/IV 1 g a na čo sa používa
-
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako použijete CEFOBID IM/IV 1 g
-
3. Ako používať CEFOBID IM/IV 1 g
-
4. Možné vedľajšie účinky
-
5. Ako uchovávať CEFOBID IM/IV 1 g
-
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
1. Čo je CEFOBID IM/IV 1 g a na čo sa používa
CEFOBID IM/IV 1 g (cefoperazón) je polosyntetické betalaktámové antibiotikum s baktericídnym účinkom patriace k cefalosporínom III. generácie. Má širokú antibakteriálnu aktivitu tak proti grampozitívnym, ako aj proti gramnegatívnym baktériám. Na rozdiel od cefalosporínov I. a II. generácie má podstatne vyššiu aktivitu na gramnegatívne baktérie, vysoký stupeň odolnosti voči betalaktamázam, vysokú afinitu k väzbovým miestam penicilín viažucich proteínov (PBP) a nízku schopnosť indukcie betalaktamáz. Dôležitou vlastnosťou tohto lieku je jeho aktivita voči Pseudomonas aeruginosa a kmeňom čeľade Enterobacteriaceae. Baktericídne účinky CEFOBIDU IM/IV 1 g sú dané jeho schopnosťou inhibovať systézu bakteriálnej bunkovej steny.
CEFOBID IM/IV 1 g (cefoperazón) je in vitro účinný na nasledujúce mikroorganizmy: Grampozitívne: Staphylococcus aureus, kmene produkujúce aj neprodukujúce betalaktamázu; Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes (betahemolytické streptokoky skupiny A), Streptococcus agalactiae (betahemolytické streptokoky skupiny B), Streptococcus faecalis (enterokoky) a betahemolytické streptokoky.
Gramnegatívne: Escherichia coli, Klebsiela pneumoniae, Enterobacter species, Citrobacter species, Haemophillus influenzae, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Morganella morganii, Providencia rettgeri, Providencia species, Serratia species (vrátane S. marcescens), rody Salmonella a Shigella, Pseudomonas aeruginosa a niektoré ďalšie kmene rodu Pseudomonas; Acinetobacter calcoaceticus , Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Bordetella pertussis, Yersinia enterocolitica.
Anaeróbne mikroorganizmy: grampozitívne a gramnegatívne koky (vrátane Peptococcus, Peptostreptococcus a Veillonella species); grampozitívne paličky (vrátane rodov Clostridium, Eubacterium a Lactobacillus); gramnegatívne paličky (vrátane Fusobacterium species, kmene Bacteroides fragilis a ďalšie kmene rodu Bacteroides).
Monoterapia
CEFOBID IM/IV 1 g je indikovaný na liečbu nasledujúcich infekcií vyvolaných citlivými mikroorganizmami:
-
■ infekcie horných a dolných dýchacích ciest;
-
■ infekcie horných a dolných močových ciest;
-
■ peritonitída, cholecystitída, cholangitída a iné vnútrobrušné infekcie;
-
■ sepsa;
-
■ zápal mozgových blán;
-
■ infekcie kože a mäkkých tkanív;
-
■ infekcie kostí a kĺbov;
-
■ zápalové ochorenia malej panvy, endometritída, kvapavka a iné infekcie pohlavného ústrojenstva.
Profylaxia
CEFOBID IM/IV 1 g môže byť indikovaný na profylaxiu pooperačných infekcií u pacientov po brušných, gynekologických, kardiovaskulárnych a ortopedických operáciách.
Kombinovaná terapia
Vzhľadom na široké spektrum účinku sa môže väčšina infekcií adekvátne liečiť týmto antibiotikom v monoterapii. CEFOBID IM/IV 1 g sa však môže podávať aj súbežne s inými antibiotikami, pokiaľ je taká kombinácia indikovaná. Pokiaľ sú súbežne podávané aminoglykozidy, mali by sa počas terapie sledovať funkcie obličiek (pozri Ako používať CEFOBID IM/IV 1 g).
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako použijete CEFOBID IM/IV 1 g
Nepoužívajte CEFOBID IM/IV 1 g
– ak ste alergický na cefalosporínové antibiotiká (a na rozpúšťadlo lidokaín pri i.m. podávaní) alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6).
Upozornenia a opatrenia
Predtým, ako začnete používať CEFOBID IM/IV 1 g, obráťte sa na svojho lekára alebo zdravotnú sestru.
- Preciilivenosľ
- Použitie u pacientov s poruchou pečeňových funkcií
- Všeobecné upozornenie
Cefoperazón – liečivo lieku CEFOBID IM/IV 1 g môže potláčať zrážanie krvi. Pri liečbe CEFOBIDOM IM/IV 1 g boli hlásené závažné prípady krvácania vrátane smrteľných prípadov. Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek znaky krvácania, ihneď kontaktujte svojho lekára.
Počas dlhodobej terapie CEFOBIDOM IM/IV 1 g môže dôjsť k rozmnoženiu necitlivých mikroorganizmov. Preto je potrebné pacientov počas liečby starostlivo sledovať aj z toho hľadiska.
Podobne ako pri ostatných systémovo vysoko účinných liekoch aj v tomto prípade sa odporúča pravidelne kontrolovať, či pri dlhšej liečbe nedochádza k poruchám funkcie niektorých orgánových systémov, najmä obličiek, pečene a hematopoetického systému. Toto sledovanie je obzvlášť dôležité u novorodencov, predovšetkým predčasne narodených a u dojčiat.
Po užívaní takmer všetkých antibiotík, vrátane cefoperazónu, boli hlásené hnačky súvisiace s Clostridium difficile (CDAD; Clostridium difficile associated diarrhea) a stupeň závažnosti môže byť od miernych hnačiek až po smrteľnú kolitídu. Liečba antibiotikami mení normálnu črevnú flóru a má za následok nadmerný rast C. difficile.
C. difficile tvorí toxíny A a B, ktoré napomáhajú rozvoju CDAD. Kmene C. difficile produkujúce hypertoxín zvyšujú morbiditu a mortalitu vzhľadom na to, že tieto infekcie môžu byť odolné na liečbu antibiotikami a môžu vyžadovať kolektómiu. U všetkých pacientov, u ktorých sa po užívaní antibiotík objaví hnačka, je treba myslieť na CDAD. Dôležitá je najmä podrobná anamnéza, keďže výskyt CDAD sa hlásil viac ako 2 mesiace od užívania antibiotík.
- Použitie v pediatrii
CEFOBID IM/IV 1 g je možné podávať v detskom veku. Nebol podrobne skúšaný u novorodencov, ani u nezrelých novorodencov. Vzhľadom na to je nutné pred začatím terapie u dojčiat a novorodencov zvážiť predpokladaný prínos liečby a možné riziká.
CEFOBID IM/IV 1 g nedokáže vytesniť bilirubín z jeho väzbových miest na plazmatických proteínoch.
Iné lieky a CEFOBID IM/IV 1 g
Ak teraz užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Alkohol
Pri súčasnom podávaní CEFOBIDU IM/IV 1 g (alebo do 5 dní od ukončenia liečby) a požívaní alkoholu môže vzniknúť reakcia, ktorá je charakterizovaná návalmi horúčavy, sčervenaním, potením, bolesťami hlavy a tachykardiou.
Nepite alkoholické nápoje, ak sa liečite cefoperazónom!
Vyvarujte sa podávaniu roztokov obsahujúcich etanol u pacientov, ktorí dostávajú umelú výživu!
Abnormality v laboratórnych testoch
Pri podávaní CEFOBIDU IM/IV 1 g môže vzniknúť falošne pozitívna reakcia na cukor v moči.
Tehotenstvo a dojčenie
Liek používajte počas tehotenstva iba vtedy, ak je to nevyhnutné. Aj keď výsledky reprodukčných štúdií na zvieratách nepreukázali ani vplyv na fertilitu, ani na teratogenitu, výsledky u ľudí nemusia byť zhodné.
Cefoperazón sa vylučuje do materského mlieka iba v malom množstve. Napriek tomu, že sa cefoperazón vylučuje slabo do materského mlieka, podávajte CEFOBID IM/IV 1 g dojčiacim matkám len, ak očakávaný prínos preváži možné riziká.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Klinické skúsenosti s CEFOBIDOM IM/IV 1 g svedčia o tom, že pri jeho použití je nepravdepodobné, že by u pacienta ovplyvnil jeho schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Tento liek obsahuje 1,5 mmol (alebo 34 mg) sodíka v dávke. Má sa vziať do úvahy u pacientov so zníženou funkciou obličiek alebo u pacientov na diéte s kontrolovaným príjmom sodíka.
3. Ako používať CEFOBID IM/IV 1 g
Dospelí
Obvyklá dávka CEFOBIDU IM/IV 1 g pre dospelého pacienta je 2 až 4 g denne rozdelená na rovnaké dávky po dvanástich hodinách. Pri ťažkých infekciách môžete zvýšiť dennú dávku až na 8 g rozdelenú na dve rovnaké dávky každých 12 hodín. Bolo popísané aj podávanie dennej dávky 12 g rozdelene v rovnakých dávkach každých 8 hodín. Prípadne môžete použiť až dávku 16 g denne, ktorú treba rozdeliť na niekoľko čiastkových dávok. Liečba môže začať skôr, ako sú k dispozícii výsledky citlivosti.
Odporúčaná dávka na liečbu nekomplikovanej gonokokovej uretritídy je 500 mg intramuskulárne v jednorazovej dávke.
Liek sa má podávať metódou hlbokej intramuskulárnej injekcie do veľkej svalovej hmoty vonkajšieho kvadrantu veľkého sedacieho svalu alebo do prednej časti stehna.
Porucha funkcie pečene
U pacientov so závažnou obštrukciou žlčových ciest, pri závažných ochoreniach pečene alebo pri súbežnej poruche funkcie obličiek je nutné dávkovanie upraviť. V takýchto prípadoch by sa bez starostlivého sledovania sérových koncentrácií u týchto pacientov nemala prekročiť dávka 2 g cefoperazónu denne.
Porucha funkcie obličiek
Keďže vylučovanie obličkami nie je hlavnou cestou eliminácie cefoperazónu, pacienti s renálnym zlyhaním nevyžadujú úpravu dávkovacej schémy, pokiaľ sú podávané obvyklé dávky (2 – 4 g denne). U pacientov s glomerulárnou filtráciou nižšou ako 0,3 ml/s alebo sérovou hladinou kreatinínu v krvi nad 310 ^mol/l má byť maximálna dávka cefoperazónu 4 g denne.
Počas dialýzy sa plazmatický polčas cefoperazónu mierne skracuje, a preto by dávkovacia schéma mala rešpektovať rozvrh dialýz.
Súbežná porucha funkcie pečene a obličiek
Pokiaľ sa u pacientov súbežne vyskytuje porucha funkcie pečene a obličiek, treba sledovať sérové koncentrácie cefoperazónu a podľa potreby upraviť dávkovanie. Bez prísneho sledovania koncentrácií cefoperazónu v sére by v týchto prípadoch nemala byť prekročená denná dávka 2 g cefoperazónu denne.
Použitie u detí
U dojčiat a detí sa podáva 50 – 200 mg/kg cefoperazónu denne v rozdelených dávkach každých 8 až 12 hodín. Maximálna denná dávka nemá prekročiť 12 g/deň (pozri Buďte zvlášť opatrný pri používaní CEFOBIDU IM/IV 1 g).
Použitie u novorodencov
Novorodencom mladším ako 8 dní sa liek podáva v 12-hodinových intervaloch.
Intravenózne podávanie u dospelých a u detí
Na jednorazovú intravenóznu infúziu sa má každá liekovka CEFOBIDU IM/IV 1 g riediť 20 až 100 ml kompatibilného sterilného intravenózneho roztoku a aplikovať v infúzii počas 15 minút až 1 hodiny. Ak sa na riedenie použije sterilná voda na injekciu, nemá sa jej pridať viac ako 20 ml.
Na prípravu kontinuálnej intravenóznej infúzie by sa mal každý gram cefoperazónu rozpustiť v 5 ml sterilnej vody na injekciu alebo bakteriostatickej vody na injekciu a tento roztok by sa mal pridať do požadovaného množstva vhodného intravenózneho riediaceho roztoku.
Maximálna dávka na intravenóznu injekciu by mala byť 2 g cefoperazónu pre dospelého pacienta a 50 mg/kg pre deti. Liek je potrebné rozpustiť vo vhodnom riediacom roztoku na výslednú koncentráciu 100 mg/ml a podávať aspoň počas 3 – 5 minút.
V antibiotickej profylaxii pred chirurgickými výkonmi sa podáva 1 – 2 g intravenózne 30 až 90 minút pred začiatkom operácie. Dávka sa môže opakovať po 12 hodinách, vo väčšine prípadov nie dlhšie než 24 hodín. Pri operáciách s vyšším rizikom infekčných komplikácií (napr. operácie v kolorektálnej oblasti) alebo v prípadoch, kde by infekčná komplikácia mala závažné devastujúce následky (napr. otvorené kardiochirurgické operácie a protetické artroplastiky), je možné v profylaktickom podávaní cefoperazónu pokračovať 72 hodín po ukončení operácie.
Ak použijete viac CEFOBIDU IM/IV 1 g, ako máte
Pri predávkovaní týmto liekom možno očakávať, že tento vyvolá príznaky, ktoré sú v zásade zvýraznením nežiaducich účinkov hlásených v súvislosti s jeho použitím. Treba brať do úvahy fakt, že vysoké koncentrácie betalaktámových antibiotík v cerebrospinálnom moku môžu spôsobiť niektoré neurologické prejavy a zvýšiť potenciál pre vznik záchvatových stavov.
Keďže cefoperazón sa dá odstrániť z krvného obehu hemodialýzou, môže tento terapeutický postup urýchliť elimináciu lieku z ľudského organizmu, ak dôjde k predávkovaniu cefoperazónom u pacientov s poruchou funkcie obličiek.
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Veľmi časté vedľajšie účinky(môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb): zníženie hemoglobínu a hematokritu.
Časté vedľajšie účinky(môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb): neutropénia, eozinofília, znížený počet krvných doštičiek, pozitívny priamy Coombsov test, hnačka, zvýšenie aspartátaminotransferázy, zvýšenie alanínaminotransferázy, zvýšenie alkalickej fosfatázy v krvi, makulopapulárny exantém, žihľavka, svrbenie, žltačka a flebitída v mieste podania infúzie.
Menej časté vedľajšie účinky(môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb): sú vracanie, bolesť v mieste vpichu injekcie a horúčka.
Vedľajšie účinky s neznámou frekvenciouvýskytu (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov): hypoprotrombinémia, pseudomembranózna kolitída, precitlivenosť, anafylaktoidná reakcia, šok, hemorágia ( krvácanie), toxická epidermálna nekrolýza a Stevensov-Johnsonov syndróm.
Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia uvedeného v . Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať CEFOBID IM/IV 1 g
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Tento liek uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuli po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Rekonštituovaný roztok:
Nasledujúce roztoky s približnými koncentráciami cefoperazónu v parenterálnych rozpúšťadlách sú stabilné pre uvedený čas za týchto podmienok (po uplynutí tohto času nepoužitý roztok treba znehodnotiť):
>Uchovávanie pri kontrolovanej teplote 15 – 25°C počas 24 hodín:
Rozpúšťadlo Približné koncentrácie
bakteriostatická voda na injekciu
300 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 mg/ml
300 mg/ml
2 – 300 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
300 mg/ml
5 % glukóza na inj.
5 % glukóza a Ringerov roztok s mliečnanom sodným na inj.
5 % glukóza a 0,9 % (9 g/l) izotonický roztok NaCl na inj.
5 % glukóza a 0,2 % roztok NaCl na inj.
10 % glukóza na inj. Ringerov roztok s mliečnanom sodným na inj.
0,5 % lidokaíniumchlorid na inj.
0,9 % (9 g/l) izotonický roztok NaCl na inj. Normosol M a 5 % glukóza na inj.
Normosol R
sterilná voda na injekciu
Nariedené roztoky cefoperazónu uchovávajte v sklenených alebo plastových striekačkách alebo v sklenených fľašiach alebo plastových vakoch na parenterálne roztoky.
>Uchovávanie v chladničke pri teplote 2 – 8°C počas 5 dní:
Rozpúšťadlo
Približné koncentrácie
bakteriostatická voda na injekciu
300 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 mg/ml
300 mg/ml
2 – 300 mg/ml
2 – 50 mg/ml
2 – 50 mg/ml
300 mg/ml
5 % glukóza na inj.
5 % glukóza a 0,9 % (9 g/l) izotonický roztok NaCl na inj.
5 % glukóza a 0,2 % roztok NaCl na inj.
Ringerov roztok s mliečnanom sodným na inj.
0,5 % lidokaíniumchlorid na inj.
0,9 % (9 g/l) izotonický roztok NaCl na inj.
Normosol M a 5 % glukóza na inj.
Normosol R
sterilná voda na injekciu
Nariedené roztoky cefoperazónu uchovávajte v sklenených alebo plastových striekačkách alebo v sklenených fľašiach alebo plastových vakoch na parenterálne roztoky.
>Uchovávanie v mraziacom boxe pri teplote (- 20 až – 10°C):
Rozpúšťadlo Približné koncentrácie
počas 3 týždňov
5 % glukóza na inj. 50 mg/ml
5 % glukóza a 0,9 % (9 g/l) izotonický roztok NaCl na inj. 2 mg/ml
5 % glukóza a 0,2 % roztok NaCl na inj. 2 mg/ml
počas 5 týždňov
0,9 % (9 g/l) izotonický roztok NaCl na inj. 300 mg/ml
sterilná voda na injekciu 300 mg/ml
Nariedené roztoky cefoperazónu uchovávajte v plastových striekačkách alebo v plastových vakoch na parenterálne roztoky.
Zmrazené roztoky sa majú pred použitím rozmraziť pri teplote 15 – 25°C. Nepoužitú časť rozmrazeného roztoku znehodnoťte. Opakovane nezamrazujte!
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo CEFOBID IM/IV 1 g obsahuje
– Liečivo je sodná soľ cefoperazónu. Každá injekčná liekovka CEFOBID IM/IV 1 g obsahuje 1,1065 g sodnej soli cefoperazónu, čo zodpovedá 1 g cefoperazónu.
Ako vyzerá CEFOBID IM/IV 1 g a obsah balenia
1 injekčná liekovka x 1 g
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Pfizer Europe MA EEIG,
Ramsgate Road, Sandwich, Kent, CT13 9NJ
Spojené kráľovstvo
Výrobca
Haupt Pharma Latina S.r.l.
Borgo San Michele
S.S. 156 Km. 47,600 – 04100
Latina (LT)
Taliansko
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku, kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii:
Slovenská republika
Pfizer Luxembourg SARL, organizačná zložka
Tel: +421–2–3355 5500
Táto písomná informácia bola naposledy aktualizovaná v decembri 2016.
Nasledujúca informácia je určená len pre zdravotníckych pracovníkov:
- Intravenózne podávanie
Sterilný prášok CEFOBIDU IM/IV 1 g sa môže najprv rozpustiť v injekčnej liekovke pri použití minimálne 2,8 ml akéhokoľvek kompatibilného riediaceho roztoku vhodného na intravenózne podávanie (uvedeného nižšie v tabuľke č.1) na 1 g cefoperazónu. Na jednoduchšiu prípravu odporúčame použiť 5 ml kompatibilného riediaceho roztoku na 1 g cefoperazónu.
Tab. 1 Roztoky na počiatočné riedenie
5 % roztok glukózy na inj.
10 % roztok glukózy na inj.
5 % glukóza v 0,9 % (9 g/l) izotonickom roztoku chloridu sodného na inj.
0,9 % (9 g/l) izotonický roztok chloridu sodného na inj. Normosol M v 5 % roztoku glukózy na inj.
5 % glukóza v 0,2 % roztoku chloridu sodného na inj.
Normosol R
Voda na injekciu
Celkové množstvo výsledného roztoku sa má pred podaním intravenóznou infúziou riediť jedným z nasledujúcich roztokov (uvedených v Tabuľke č.2):
Tab. 2 Roztoky na intravenózne infúzie
5 % roztok glukózy na inj.
10 % roztok glukózy na inj.
5 % roztok glukózy v Ringerovom roztoku s mliečnanom sodným
Ringerov roztok s mliečnanom sodným
0,9 % (9 g/l) roztok chloridu sodného na inj.
5 % roztok glukózy v 0,9 % (9 g/l) roztoku chloridu sodného na inj.
Normosol M v 5 % roztoku glukózy na inj.
Normosol R
5 % roztok glukózy v 0,2 % roztoku chloridu sodného na inj.
- Intramuskulárne podávanie
Na prípravu cefoperazónu na intramuskulárne podávanie sa môže použiť sterilná voda na injekciu alebo bakteriostatická voda na injekciu. Ak podávame roztok v koncentrácii 250 mg/ml alebo vyššej, mal by sa použiť na riedenie roztok lidokaínu. Tieto roztoky pripravíme kombináciou sterilnej vody na injekciu a 2 % roztoku lidokaíniumchloridu, aby bola výsledná koncentrácia lidokaíniumchloridu približne 0,5 %.
Na prípravu sa odporúča nasledujúci dvojfázový postup prípravy. V prvej fáze pridajte k prášku CEFOBIDU IM/IV 1 g odporúčané množstvo sterilnej vody na injekciu a pretrepte, pokiaľ sa prášok úplne nerozpustí. V druhej fáze k takto pripravenému roztoku pridajte odporučené množstvo 2 % lidokaínu a premiešajte.
Liek by sa mal podávať metódou hlbokej intramuskulárnej injekcie do veľkej svalovej hmoty vonkajšieho kvadrantu veľkého sedacieho svalu alebo prednej časti stehna.
Tab. 3
Výsledná koncentrácia cefoperazónu | 1. fáza Objem sterilnej vody | 2. fáza Objem 2 % lidokaínu | Použiteľný Objem | |
1 g injekčná liekovka | 250 mg/ml | 2,6 ml | 0,9 ml | 4,0 ml |
333 mg/ml | 1,8 ml | 0,6 ml | 3,0 ml |
Predstavuje dostatočnú rezervu na odobranie a podanie požadovaných objemov.
- Inkompatibility