Súhrnné informácie o lieku - Ceretec
1 NÁZOV LIEKU
Ceretec
500 mikrogramov súprava pre rádiofarmakum
2 KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU
Každá injekčná liekovka obsahuje 500 mikrogramov exametazímu.
Ceretec je rekonštituovaný injekciou technecistanu (99mTc) sodného (nie je súčasťou súpravy) za vzniku injekcie technécium (99mTc) exametazímu.
Pomocné látky so známym účinkom:
Každá injekčná liekovka pred rekonštitúciou obsahuje 1,77 mg sodíka . Na to je potrebné myslieť pri pacientoch s kontrolovanou sodíkovou diétou.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3 LIEKOVÁ FORMA
súprava pre rádiofarmakum
biely prášok
4 KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické Indikácie
Tento liek je určený len na diagnostické použitie.
Po rekonštitúcii injekciou technecistanu (99mTc) sodného je liek indikovaný dospelým na:
-
(1) scintigrafiu mozgu. Liek je určený na diagnostiku abnormalít regionálneho mozgového prietoku, ktoré môžu nastať po mozgovej mŕtvici a iných cerebrovaskulárnych ochoreniach, epilepsii, Alzheimerovej chorobe a ostatných formách demencie, prechodnej ischémii mozgu, migréne a mozgových nádoroch.
-
(2) označenie leukocytov technéciom-99m in vitro, ktoré sa následne reinjikujú a scintigraficky sa zobrazia miesta ich lokalizácie. Tento postup sa môže použiť na zisťovanie lokalizácie infekčných ložísk (napr. abscesov v oblasti brucha), pri vyšetrovaní horúčky neznámeho pôvodu a pri hodnotení zápalových stavov, ktoré nie sú spojené s infekciou ako napr. zápalové ochorenia čriev.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí a starší pacienti
-
(1) pre scintigrafiu mozgu: 350 – 500 MBq
-
(2) pre in vivo lokalizáciu leukocytov označených technéciom-99m: 200 MBq
Zvyčajne sa použije iba pre jeden diagnostický postup.
Pediatrická populácia
Technécium-99m exametazím a technéciom-99m označené leukocyty sa neodporúčajú podávať deťom.
Spôsob podávania
Tento liek musí byť pred podaním pacientovi rekonštituovaný. Inštrukcie pre rekonštitúciu lieku pred podaním pozri v časti 12.
Aplikačnou cestou je priama intravenózna injekcia pri scintigrafických vyšetreniach mozgu a intravenózna injekcia označených leukocytov po ich označení in vitro.
Prípravu pacienta pozri v časti 4.4.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Možnosť precitlivenosti a anafylaktických reakcií.
Ak sa vyskytne precitlivenosť alebo anafylaktická/ anafylaktoidná reakcia, musí byť podávanie lieku ihneď prerušené a, ak je to potrebné, zahájená intravenózna liečba. Pre umožnenie bezprostredného zákroku v naliehavých prípadoch, musia byť ľahko dostupné nevyhnutné lieky a medicínske ako endotracheálna trubica a dýchací prístroj.
Reinjekcia leukocytov označených Ceretecom:
Pri príprave leukocytov označených technéciom-99m je potrebné, aby pred ich podaním pacientovi boli bunky premytím zbavené látok, používaných na ich sedimentáciu, pretože tieto môžu vyvolať reakcie z precitlivenosti.
Individuálne odôvodnenie pomeru prínosu a rizika
Vystavenie pacienta účinkom ionizujúceho žiarenia pri rádionuklidových vyšetreniach musí byť opodstatnené na základe ich predpokladaného prínosu. Aplikovaná aktivita má byť v každom prípade tak nízka akú je rozumne možné dosiahnuť na získanie požadovanej diagnostickej informácie.
Porucha funkcie obličiek a pečene
Pri týchto pacientoch sa vyžaduje dôsledné zhodnotenie pomeru prínosu a rizika, keďže je možné zvýšené vystavenie rádioaktivite.
Pediatrická populácia
Pre informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2.
Príprava pacienta
Pacient musí byť dobre zavodnený pred začiatkom vyšetrenia a nabádaný vyprázdňovať sa tak často ako je to možné počas prvých hodín po vyšetrení s cieľom znížiť radiáciu.
Špecifické upozornenia
V závislosti od času podania injekcie, môže byť obsah sodíka podaného pacientovi v niektorých prípadoch väčší ako 1 mmol. Na to je potrebné myslieť pri pacientoch s kontrolovanou sodíkovou diétou.
Predbežné opatrenia s ohľadom na ohrozenie životného prostredia pozri v časti 6.6.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neboli vykonané žiadne štúdie interakcií a žiadne liekové interakcie doteraz neboli hlásené.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Ženy vo fertilnom veku
Ak sa má podať rádiofarmakum žene vo fertilnom veku, je potrebné stanoviť, či je alebo nie je tehotná. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia má byť považovaná za tehotnú, pokiaľ sa nepotvrdí opak. V prípade pochybností o jej možnom tehotenstve (ak jej vynechala menštruácia, ak menštruácia je veľmi nepravidelná atď.) majú byť pacientke ponúknuté alternatívne techniky, ktoré nevyužívajú ionizujúce žiarenie (ak také sú).
Gravidita
O použití tohto lieku pri tehotných ženách nie sú dostupné žiadne údaje. Reprodukčné štúdie na zvieratách neboli uskutočnené.
Rádionuklidové vyšetrenia vykonané na tehotných ženách tiež zhŕňajú radiačnú dávku pre plod. Preto počas tehotenstva majú byť vykonané len nevyhnutné vyšetrenia, keď želaný prínos prevyšuje riziko, ktoré vzniká pre matku a plod.
Dojčenie
Pred podaním rádioaktívneho lieku dojčiacej matke je potrebné zvážiť možnosť odloženia podania rádionuklidu do času, kým matka dojčenie ukončí a či voľba rádiofarmaka je najvhodnejšia vzhľadom na vylučovanie aktivity do materského mlieka. Ak je podanie považované za nevyhnutné, dojčenie má byť prerušené na 12 hodín a odsaté mlieko zlikvidované.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neboli vykonané žiadne štúdie na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky podľa frekvencie ich výskytu sa delia nasledovne:
Veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (dostupných údajov).
Poruchy imunitného systému
Neznáme: precitlivenosť vrátane exantému, sčervenanie kože, žihľavka, angioedém, pruritus
Len pre reinjikované leukocyty označené Ceretecom:
Neznáme: precitlivenosť vrátane exantému, sčervenanie kože, žihľavka, angioedém, pruritus, anafylaktoidné reakcie alebo anafylaktický šok
Neznáme: bolesť hlavy, závraty, parestézia
Poruchy krvi a lymfatického systému
Neznáme: návaly tepla
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Neznáme: nauzea, vracanie
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Neznáme: astenické stavy (napr. nepokoj, únava)
Expozícia ionizujúcemu žiareniu je spojená s možným zvýšením rizika vzniku onkologických ochorení a dedičných chýb. Keďže pri podaní maximálnej odporúčanej aktivity 555 MBq je efektívna dávka 5,2 mSv, výskyt týchto nežiaducich účinkov je možné očakávať len s malou pravdepodobnosťou.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
V prípade aplikácie nadmerného množstva rádioaktivity je možné znížiť radiačné zaťaženie pacienta častým močením a vylučovaním stolice.
5 FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmaká, centrálny nervový systém, ATC kód: V09AA01
Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmaká, lokalizácia zápalu a infekcie, ATC kód: V09HA02
Farmakodynamické účinky Technécium-99m exametazím a leukocyty označené technéciom-99m nevykazujú v chemických koncentráciách a aktivitách používaných na diagnostické vyšetrovania žiadne farmakodynamické účinky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
-
(1) Priama intravenózna injekcia
-
(2) Injekcia označených leukocytov
Leukocyty označené technéciom-99m sa distribuujú do okrajových častí pečene (počas 5 minút) a sleziny (počas asi 40 minút) a do cirkulácie (tam neskôr reprezentujú asi 50 % leukocytárnej hotovosti). Z cirkulujúcej krvi by bolo možné získať 40 minút po injekcii približne 37 % leukocytov označených technéciom-99m. Aktivita technécia-99m sa z buniek pomaly vymýva a vylučuje sa čiastočne obličkami a čiastočne cez pečeň do žlčníka. Následkom toho je nárast aktivity v črevách viditeľný pri zobrazovaní.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Nie sú k dispozícii žiadne ďalšie predklinické údaje o bezpečnosti lieku, ktoré by boli dôležité pre posúdenie bezpečnosti lieku v schválených indikáciách.
6 FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
chlorid sodný
dihydrát chloridu cínatého
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6 a 12.
6.3 Čas použiteľnosti
52 týždňov od dátumu výroby.
Rekonštituovaný liek uchovávajte pri teplote do 25 °C. Neuchovávajte v chladničke alebo
v mrazničke.
Označený liek musí byť použitý do 30 minút od rekonštitúcie.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.
Uchovávanie rádiofarmák má byť v súlade s národnými predpismi pre rádioaktívne látky.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
10 ml injekčná liekovka typu I Ph. Eur. z číreho, bezfarebného, bórosilikátového skla uzavretá gumenou zátkou z chlórbutylkaučuku a zaistená hliníkovou objímkou s modrým odtrhávacím viečkom.
Veľkosti balenia: súprava obsahuje 2 alebo 5 injekčných liekoviek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzania s liekom
Všeobecné upozornenia
Rádiofarmaká majú prijímať, používať a podávať len oprávnené osoby v určených zdravotníckych zariadeniach. Ich príjem, skladovanie, používanie, preprava a likvidácia sú predmetom predpisov a/alebo príslušných povolení kompetentných úradov.
Rádiofarmaká majú byť pripravované spôsobom, ktorý vyhovuje ako radiačnej bezpečnosti tak aj požiadavkám farmaceutickej kvality. Majú byť dodržané vhodné aseptické postupy.
Obsah injekčnej liekovky je určený len na prípravu s injekciou technecistanu (99mTc) sodného a nemá sa podávať priamo pacientovi bez vykonania prípravnej procedúry.
Inštrukcie na rekonštitúciu lieku pred podaním pozri v časti 12.
Ak kedykoľvek počas prípravy lieku dôjde k narušeniu integrity liekovky, liek nesmie byť použitý.
Postup podania má byť taký, aby bolo minimalizované riziko kontaminácie lieku a ožiarenia personálu. Zodpovedajúce tienenie je povinnosťou.
Obsah súpravy pred rekonštitúciou nie je rádioaktívny. Avšak po pridaní technecistanu(99mTc) sodného Ph. Eur., musí byť udržiavané zodpovedajúce tienenie hotového lieku.
Podávanie rádiofarmák vytvára pre ostatné osoby riziko vonkajšieho ožiarenia alebo kontaminácie zo zvyškov moču, zvratkov atď. Preto musia byť, v súlade s národnými predpismi, prijaté opatrenia radiačnej ochrany.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.
7 DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
GE Healthcare Limited
Amersham Place
Little Chalfont
HP79NA
Spojené kráľovstvo
8 REGISTRAČNÉ ČÍSLO
88/0158/04-S
9 DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30. apríla 2004
Dátum posledného predĺženia registrácie: 29. októbra 2009
10 DÁTUM REVÍZIE TEXTU
január 2018
11 DOZIMETRIA
Technécium (99mTc) sa získava použitím (99Mo/99mTc) generátora a emisiou žiarenia gama s hlavnou energiou 140 keV a časom polpremeny 6,02 hodín sa premieňa na technécium (99Tc), ktoré je z pohľadu jeho dlhého času polpremeny 2,13.105 možné považovať za kvázi stabilné.
-
(1) Scintigrafia mozgu
Nasledujúca tabuľka ukazuje dozimetriu po podaní 99mTc-exametazímu dospelej osobe vypočítanú podľa „Publication 62” ICRP (International Commission on Radiological Protection in Biomedical Research, Pergamon Press 1991).
Orgán | Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity (mGy / MBq) Dospelí |
Nadobličky | 5,3.10-3 |
Močový mechúr | 2,3.10-2 |
Povrch kostí | 5,1.10-3 |
Mozog | 6,8.10-3 |
Prsia | 2,0.10-3 |
Žlčník | 1,8.10-2 |
GI trakt: | |
Žalúdok | 6,4.10-3 |
Tenké črevo | 1,2.10-2 |
Hrubé črevo – horná časť | 1,8.10-2 |
– dolná časť | 1,5.10-2 |
Srdce | 3,7.10-3 |
Obličky | 3,4.10-2 |
Pečeň | 8,6.10-3 |
Pľúca | 1,1.10-2 |
Svaly | 2,8.10-3 |
Pažerák | 2,6.10-3 |
Vaječníky | 6,6.10-3 |
Pankreas | 5,1.10-3 |
Červená kostná dreň | 3,4.10-3 |
Koža | 1,6.10-3 |
Slezina | 4,3.10-3 |
Semenníky | 2,4.10-3 |
Týmus | 2,6.10-3 |
Štítna žľaza | 2,6.10-2 |
Maternica | 6,6.10-3 |
Ostatné orgány | 3,2.10-3 |
Efektívny dávkový ekvivalent (mSv / MBq) | 9,3.10-3 |
Efektívna dávka je pre človeka s hmotnosťou 70 kg 4,7 mSv / 500 MBq.
-
(2) In vivo lokalizácia leukocytov označených technéciom-99m
Dozimetria vypočítaná podľa „Publication 80“ ICRP (International Commission on Radiological Protection in Biomedical Research, Pergamon Press 1998) je uvedená dole v tabuľke.
Orgán | Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity (mGy / MBq) | ||||
Dospelý | 15 rokov | 10 rokov | 5 rokov | 1 rok | |
Nadobličky | 1,0.10-2 | 1,2.10-2 | 1,8.10-2 | 2,6.10-2 | 4,3.10-2 |
Močový mechúr | 2,6.10-3 | 3,5.10-3 | 5,2.10-3 | 7,8.10-3 | 1,4.10-2 |
Povrch kostí | 1,6.10-2 | 2,1.10-2 | 3,4.10-2 | 6,1.10-2 | 1,5.10-1 |
Mozog | 2,3.10-3 | 2,9.10-3 | 4,4.10-3 | 7,0.10-3 | 1,3.10-2 |
Prsník | 2,4.10-3 | 2,9.10-3 | 4,9.10-3 | 7,6.10-3 | 1,3.10-2 |
Žlčník | 8.4.10-3 | 1,0.10-2 | 1,6.10-2 | 2,5,10-2 | 3,6,10-2 |
GI trakt | |||||
Žalúdok | 8,1.10-3 | 9,6.10-3 | 1,4.10-2 | 2,0.10-2 | 3,2.10-2 |
Tenké črevo | 4,6.10-3 | 5,7.10-3 | 8,7.10-3 | 1,3.10-2 | 2,1.10-2 |
Hrubé črevo | 4,3.10-3 | 5,4.10-3 | 8,4.10-3 | 1,2.10-2 | 2,1.10-2 |
Hr. črevo – horná časť | 4,7.10-3 | 5,9.10-3 | 9,3.10-3 | 1,4.10-2 | 2,3.10-2 |
Hr. črevo – dolná časť | 3,7.10-3 | 4,8.10-3 | 7,3.10-3 | 1,0.10-2 | 1,8.10-2 |
Srdce | 9,4.10-3 | 1,2.10-2 | 1,7.10-2 | 2,5.10-2 | 4,4.10-2 |
Obličky | 1,2.10-2 | 1,4.10-2 | 2,2.10-2 | 3,2.10-2 | 5,4.10-2 |
Pečeň | 2,0.10-2 | 2,6.10-2 | 3,8.10-2 | 5,4.10-2 | 9,7.10-2 |
Pľúca | 7,8.10-3 | 9,9.10-3 | 1,5.10-2 | 2,3.10-2 | 4,1.10-2 |
Svaly | 3,3.10-3 | 4,1.10-3 | 6,0.10-3 | 8,9.10-3 | 1,6.10-2 |
Pažerák | 3,5.10-3 | 4,2.10-3 | 5,8.10-3 | 8,6.10-3 | 1,5.10-2 |
Vaječníky | 3,9.10-3 | 5,0.10-3 | 7,2.10-3 | 1,1.10-2 | 1,8.10-2 |
Pankreas | 1,3.10-2 | 1,6.10-2 | 2,3.10-2 | 3,4.10-2 | 5,3.10-2 |
Červená kostná dreň | 2,3.10-2 | 2,5.10-2 | 4,0.10-2 | 7,1.10-2 | 1,4.10-1 |
Koža | 1,8.10-3 | 2,1.10-3 | 3,4.10-3 | 5,5.10-3 | 1,0.10-2 |
Slezina | 1,5.10-1 | 2,1.10-1 | 3,1.10-1 | 4,8.10-1 | 8,5.10-1 |
Semenníky | 1,6.10-3 | 2,1.10-3 | 3,2.10-3 | 5,1.10-3 | 9,2.10-3 |
Týmus | 3,5.10-3 | 4,2.10-3 | 5,8.10-3 | 8,6.10-3 | 1,5.10-2 |
Štítna žľaza | 2,9.10-3 | 3,7.10-3 | 5,8.10-3 | 9,3.10-3 | 1,7.10-2 |
Maternica | 3,4.10-3 | 4,3.10-3 | 6,5.10-3 | 9,7.10-3 | 1,6.10-2 |
Ostatné orgány | 3,4.10-3 | 4,2.10-3 | 6,3.10-3 | 9,5.10-3 | 1,6.10-2 |
Efektívny dávkový ekvivalent (mSv / MBq) | 1,1.10-2 | 1,4.10-2 | 2,2.10-2 | 3,4.10-2 | 6,2.10-2 |
Efektívna dávka pre človeka s hmotnosťou 70 kg 2,2 mSv / 200 MBq.
12 POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK
Odbery majú byť vykonané za aseptických podmienok. Liekovky nesmú byť otvorené pred dezinfekciou zátky, roztok má byť odobraný cez zátku použitím jednorazovej striekačky doplnenej vhodným ochranným tienením a odstrániteľnou sterilnou ihlou alebo použitím schváleného automatizovaného aplikačného systému. Ak je porušená integrita tejto liekovky, liek sa nemá použiť.
Postup na prípravu technécium-99m exametazímu na intravenóznu injekciu alebo na označenie leukocytov in vitro.
Počas celej prípravy použite aseptické postupy.
-
(1) Vložte injekčnú liekovku do tieniaceho kontajnera a zátku otrite priloženým dezinfekčným tampónom.
-
(2) 10 ml injekčnou striekačkou pridajte do tienenej injekčnej liekovky 5 ml sterilného eluátu z generátora technécia-99m (pozri poznámky 1–6). Pred vytiahnutím striekačky z injekčnej liekovky odoberte 5 ml plynu z priestoru nad roztokom, aby sa vyrovnal tlak v injekčnej liekovke. Tienenú injekčnú liekovku pretrepávajte 10 sekúnd, aby ste zaistili, že sa prášok celkom rozpustí.
-
(3) Odmerajte celkovú aktivitu a vypočítajte objem, ktorý má byť podaný alebo použitý na in vitro označenie leukocytov technéciom-99m.
-
(4) Vyplňte priložený štítok a nalepte ho na injekčnú liekovku.
-
(5) Použite najneskôr do 30 minút po rekonštitúcii. Nepoužitý materiál znehodnoťte.
-
(1) Pre dosiahnutie najvyššej rádiochemickej čistoty rekonštituujte čerstvým eluátom získaným z generátora technécia-99m.
-
(2) Použite len eluát získaný najneskôr v predchádzajúcich 2 hodinách z generátora, ktorý bol premytý počas predošlých 24 hodín.
-
(3) Do injekčnej liekovky môžete pridať 0,37 – 1,11 GBq (10 – 30 mCi) technécia-99m.
-
(4) Pred rekonštitúciou môže byť eluát z generátora upravený na požadovanú rádioaktívnu koncentráciu (0,37 – 1,11 GBq v 5 ml) zriedením injekčným roztokom chloridu sodného.
-
(5) Má sa použiť technecistan vyhovujúci požiadavkám uvedeným v článkoch Sodium Pertechnetate (99mTc) Injection v USP a BP / Ph. Eur.
-
(6) pH pripravenej injekcie / označenej látky je v rozsahu 9,0 – 9,8.
-
(1) Do dvoch 60 ml plastových striekačiek bez heparínu natiahnite 9 ml roztoku ACD (acid-citrate-dextrose) (pozri poznámku a).
-
(2) Do každej striekačky odoberte použitím ihly s krídelkami 19G pre infúzne súpravy 51 ml krvi pacienta. Striekačky zatvorte sterilným krytom.
-
(3) Do každej z piatich skúmaviek alebo univerzálnych odberných nádob rozdeľte po 2 ml sedimentačnej látky (pozri poznámku b).
-
(4) Striekačkami bez použitia ihly rozdeľte po 20 ml krvi do každej z piatich univerzálnych skúmaviek obsahujúcich sedimentačnú látku. Zostávajúcich 20 ml krvi dajte do skúmavky bez sedimentačnej látky.
-
(5) Krv so sedimentačnou látkou zmiešajte jedným jemným prevrátením. Zo skúmavky odoberte vrchnák a sterilnou ihlou prepichnite na povrchu vzniknuté bubliny. Vrchnák opäť nasaďte a skúmavky sa nechajte stáť 30 – 60 minút, aby erytrocyty sedimentovali.
-
(6) Medzitým odstreďte skúmavku s 20 ml krvi bez sedimentačnej látky 10 minút pri 2000g. Tým získate supernatant s plazmou bez krviniek (cell-free plasma (CFP)) a s obsahom roztoku ACD, čo sa ponechá pri teplote miestnosti ako médium na označenie buniek a reinjekciu pacientovi.
-
(7) Po dostatočnej sedimentácii erytrocytov (pozri bod (5)) opatrne preneste do čistej univerzálnej skúmavky 15 ml podiel zo zakaleného, slamovo zafarbeného supernatantu. Dajte pozor, aby ste nenatiahli sedimentované erytrocyty. Supernatant obsahuje plazmu bohatú na leukocyty a doštičky (leukocyte-rich, platelet-rich plasma (LRPRP)).
-
(8) Odstreďte LRPRP 5 minút pri 150g, aby ste získali supernatant s plazmou bohatou na doštičky (platelet-rich plasma (PRP)) a peletu „zmiešaných“ leukocytov.
-
(9) Do čistej univerzálnej skúmavky odoberte čo najviac PRP a ďalším odstredením 10 minút pri 2000g tak získate viac supernatantu CFP obsahujúceho sedimentačnú látku. Ten sa použije na premytie buniek po ich označení.
-
(10) Medzitým resuspendujte peletu „zmiešaných“ leukocytov veľmi jemným poklepávaním a vírením obsahu univerzálnej skúmavky. Použitím striekačky bez ihly potom preneste všetky bunky rovnakou striekačkou do jednej skúmavky, pridajte 1 ml plazmy bez buniek obsahujúcej roztok ACD (z bodu (6)) a jemným vírením obsah resuspendujte.
-
(11) Injekčnú liekovku s Ceretecom rekonštituujte v 5 ml eluátu z generátora technécia-99m obsahujúceho približne 500 MBq (13,5 mCi) 99mTcO4– (podľa vyššie popísaného postupu).
-
(12) Bezprostredne po rekonštitúcii pridajte 4 ml výsledného roztoku technécium-99m exametazímu k „zmiešaným“ leukocytom v CFP (z bodu (10)).
-
(13) Suspenziu jemne zvírte a inkubujte 10 minút pri teplote miestnosti.
-
(14) Ak sa to vyžaduje, na určenie rádiochemickej čistoty technécium-99m exametazímu ihneď označte prúžky na chromatografiu podľa návodu uvedeného ďalej.
-
(15) Na ukončenie inkubácie pridajte k bunkám opatrne 10 ml CFP obsahujúcej sedimentačnú látku (z bodu (9)), čím sa označenie ukončí. Bunky jemne prevráťte, aby sa premiešali.
-
(16) Odstreďujte 5 minút pri 150g.
-
(17) Odoberte a uschovajte všetok supernatant.
-
(18) Pripravenú zmes leukocytov označených technéciom-99m jemne resuspendujte v 5 – 10 ml CFP obsahujúcej ACD z bodu (6). Miernym zvírením premiešajte.
-
(19) Odmerajte rádioaktivitu buniek a supernatantu z bodu (17). Vypočítajte účinnosť označenia, definovanú ako aktivita v bunkách vyjadrená percentuálne k súčtu množstva aktivity
-
(20) Označené bunky opatrne natiahnite bez použitia ihly do plastovej striekačky bez heparínu a uzavrite ju sterilným krytom. Odmerajte rádioaktivitu.
-
(21) Označené bunky sú teraz pripravené na reinjekciu. Táto reinjekcia sa má vykonať okamžite.
-
(a) roztok ACD (acid-citrate-dextrose) môže byť pripravený nasledovne:
-
(b) 6% hydroxyetylškrob má byť pripravený za aseptických podmienok. Vyrába sa i hromadne. Má sa uchovávať sa za podmienok odporúčaných výrobcom a môže byť použitý len do času exspirácie uvedenej výrobcom.
V pripravenej injekcii exametazímu môžu byť prítomné tri druhy rádiochemických nečistôt. Sú to sekundárny komplex exametazímu s technéciom-99m, voľný technecistan a redukované, hydrolyzované technécium-99m. Na určenie rádiochemickej čistoty injekcie je nevyhnutná kombinácia dvoch chromatografických systémov.
Skúšané vzorky sa nanášajú ihlou na dva prúžky Glass Microfiber Chromatography Paper impregnated with Silicic Acid (GMCP – SA) (2 cm ± 2 mm x 20 cm) približne 2,5 cm od dolného okraja. Prúžky sa potom okamžite vložia do pripravených chromatografických vaní so vzostupným usporiadaním, jednej obsahujúcej mobilnú fázu 2-butanón a druhej 0,9% vodný roztok nátriumchloridu (1 cm výšky čerstvého rozpúšťadla). Po vyvinutí na 14 cm sa prúžky vyberú, označia sa čelá, prúžky sa usušia a vhodným zariadením sa určí rozdelenie rádioaktivity.
Vyhodnotenie chromatogramov
Systém 1 (GMCP – SA: 2-butanón (metyletylketón))
Sekundárny komplex 99mTc exametazímu a redukované hydrolyzované technécium zostávajú na štarte. Lipofilný komplex 99mTc exametazímu a technecistan migrujú do Rf 0,8 – 1,0.
Systém 2 (GMCP – SA: 0,9% nátriumchlorid)
Lipofilný komplex 99mTc exametazímu, sekundárny komplex 99mTc exametazímu a redukované hydrolyzované technécium zostávajú na štarte.
Technecistan migruje do Rf 0,8 – 1,0.
-
(1) Vypočítajte percento aktivity sekundárneho komplexu 99mTc exametazímu a redukovaného, hydrolyzovaného technécia-99m zo Systému 1 (A %). Vypočítajte percento aktivity technecistanu zo Systému 2 (B %).
-
(2) Rádiochemická čistota (vyjadrená percentom lipofilného komplexu 99mTc exametazímu) je daná: