Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Colimycine - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Colimycine

1.   NÁZOV LIEKU

Colimycine

2.   KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

1 injekčná liekovka obsahuje 1 milión IU lyofilizovaného prášku kolistínu ako kolistimetát sodný.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3.   LIEKOVÁ FORMA

Prášok na injekčný roztok

4.   KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Colimycine je indikovaný u dospelých a detí, vrátane novorodencov, na liečbu závažných infekcií spôsobených aeróbnymi gramnegatívnymi patogénmi u pacientov s obmedzenými možnosťami liečby (pozri časti 4.2, 4.4, 4.8 a 5.1).

Je potrebné vziať do úvahy oficiálne odporúčania o správnom používaní antibiotík.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávka, ktorá sa má podať a dĺžka liečby majú zohľadniť závažnosť infekcie a tiež klinickú odpoveď. Terapeutické postupy majú byť dodržané.

Dávka je vyjadrená v medzinárodných jednotkách (international units, IU) kolistimetátu sodného (colistimethate sodium, CMS). Konverzná tabuľka s CMS uvádzaným v jednotkách IU na CMS uvádzaný v mg a tiež na mg aktivity kolistínovej bázy (CBA) je zaradená na konci tejto časti.

Dávkovanie

Nasledovné odporúčané dávky vychádzajú z obmedzených populačných farmakokinetických údajov u závažne chorých pacientov (pozri časť 4.4):

Dospelí a dospievajúci

Udržiavacia dávka 9 MlU/deň v 2–3 rozdelených dávkách.

U pacientov, ktorí sú závažne chorí sa má podať 9 MIU ako úvodná dávka. Najvhodnejší časový interval pre prvú udržiavaciu dávku nebol stanovený.

Modelové príklady naznačujú, že v niektorých prípadoch môžu byť u pacientov s dobrou obličkovou funkciou potrebné úvodné a udržiavacie dávky až do 12 MIU. Klinické skúsenosti s takými dávkami sú napriek tomu výrazne obmedzené a bezpečnosť nebola stanovená.

Úvodná dávka sa aplikuje pacientom s normálnymi a zhoršenými funkciami obličiek, vrátane tých, ktorí sú na liečbe nahradzujúcej funkciu obličiek.

Porucha funkcie obličiek

Úpravy dávok pri porušenej funkcii obličiek sú potrebné ale farmakokinetické údaje dostupné pre pacientov s porušenou funkciou obličiek sú veľmi obmedzené.

Ako usmernenie sa odporúčajú nasledovné úpravy dávok.

Zníženia dávky sa odporúčajú u pacientov s klírensom kreatinínu < 50 ml/min: Odporúčané dávkovanie je dvakrát denne.

Klírens kreatinínu

(ml/min)

Denná dávka

<50–30

5,5 – 7,5 MIU

<30–10

4,5 – 5,5 MIU

< 10

3,5 MIU

MIU = milión IU

Hemodialýza a nepretržitá hemo(dia)filtrácia

Kolistín sa javí ako dialyzovateľný pomocou konvenčnej hemodialýzy (conventional haemodialysis, CVVHF) a kontinuálnej venovenóznej hemo(dia)filtrácie (continuous venovenous haemo(dia)fil­tration, CVVHDF). K dispozícii je výrazne obmedzené množstvo údajov z farmakokine­tických štúdií populácie od veľmi malého počtu pacientov, ktorí sú na liečbe nahradzujúcej funkciu obličiek. Nemožno stanoviť stabilnú odporúčanú dávku. Majú sa zvážiť nasledovné režimy.

Hemodialýza

Dni bez hemodialýzy: 2,25 MIU/deň (2,2 – 2,3 MIU/deň) V deň hemodialýzy: 3 MIU/deň počas hemodialyzačných dní, má sa podať po hemodialýze. Odporúčané dávkovanie je dvakrát denne.

CVVHF/CVVHDF

Ako u pacientov s normálnou funkciou obličiek. Odporúčané dávkovanie je trikrát denne.

Porucha funkcie pečene

Nie sú k dispozícii údaje o pacientoch s porušenou funkciou pečene. Pri podávaní kolistimetátu sodného týmto pacientom sa odporúča opatrnosť.

Starší ľudia

U starších ľudí s normálnou funkciou obličiek sa úpravy dávky nepovažujú za potrebné.

Pediatrická populácia

Údaje potvrdzujúce dávkovací režim u pediatrických pacientov sú veľmi obmedzené. Pri výbere dávky je potrebné vziať do úvahy obličkovú zrelosť. Dávka má vychádzať z čistej telesnej hmotnosti.

Deti < 40 kg

75 000 – 150 000 IU/kg/deň rozdelených do 3 dávok.

Pre deti s telesnou hmotnosťou vyššou ako 40 kg sa má zvážiť použitie dávkovacích odporúčaní pre dospelých.

Použitie dávok >150 000 IU/kg/deň bolo hlásené u detí s cystickou fibrózou.

Nie sú k dispozícii údaje o použití ani o veľkosti úvodnej dávky u závažne chorých detí.

U detí s poruchou funkcie obličiek neboli stanovené žiadne odporúčania týkajúce sa dávky.

Intratekálne a intraventrikulárne podanie

U dospelých je odporúčané nasledovné dávkovanie vyplývajúce z obmedzených údajov:

Intraventrikulárny spôsob

125 000 IU/deň

Intratekálne podávané dávky nemajú presiahnuť tie, ktoré sú odporúčané pre intraventrikulárne použitie.

U detí nemožno stanoviť žiadne špecifické odporúčané dávkovanie pre intratekálne a intraventrikulárne spôsoby podania.

Spôsob podávania

Colimycine sa podáva intravenózne ako pomalá infúzia počas 30 – 60 min.

Kolistimetát sodný sa vo vodnom roztoku hydrolyzuje na liečivo kolistín. Pri príprave dávky, najmä keď je potrebná kombinácia viacdávkových injekčných liekoviek, sa musí rekonštitúcia potrebnej dávky vykonať použitím prísne aseptickej techniky (pozri časť 6.6).

Konverzná tabuľka týkajúca sa dávky:

  • V Európskej Únii sa musí dávka kolistimetátu sodného (CMS) predpisovať a podávať iba

  • V Spojených štátoch a v iných častiach sveta sa dávka vyjadruje v miligramoch aktivity kolistínovej bázy (mg CBA).

Nasledovná konverzná tabuľka je pripravená pre informáciu a hodnoty sa musia považovať za nominálne a iba približné.

Konverzná tabuľka pre CMS

Hodnota

« hmotnosť CMS (mg)*

IU

~ mg CBA

12 500

0,4

1

150 000

5

12

1 000 000

34

80

4 500 000

150

360

9 000 000

300

720

*Nominálna hodnota liekovej substancie = 12 500 IU/mg

4.3    Kontraindikácie

Colimycine sa nesmie podávať osobám s precitlivenosťou na kolistín.

Pacientom s renálnou insuficienciou spojenou s oligúriou, gravidným pacientkám a pacientom so súčasnou liečbou látkami s kurareformným účinkom (streptomycín, kanamycín, neomycín, polymyxín B, éter, tubokurarín, sukcinylcholín, dekametónium) sa Colimycine môže podávať len v nevyhnutnom prípade a pacientov je potrebné starostlivo monitorovať.

4.4    Osobitné upozornenia a opatrenia pri podávaní

Vždy keď je to možné, má sa zvážiť súčasné intravenózne podávanie kolistimetátu sodného s iným antibiotikom a má sa zohľadniť zostávajúca citlivosť patogénov počas liečby. Keďže bol zaznamenaný nárast rezistencie na intravenózny kolistín, najmä keď sa používal v monoterapii, má sa zvážiť súčasné podávanie s inými antibiotikami, aby sa predišlo vzniku rezistencie.

K dispozícii sú obmedzené klinické údaje o účinnosti a bezpečnosti intravenózneho kolistimetátu sodného. Odporúčané dávky vo všetkých podskupinách (pacientov) tiež vychádzajú z obmedzených údajov (klinické a farmakokinetic­ké/farmakodyna­mické údaje). K dispozícii sú najmä obmedzené údaje o bezpečnosti používania vysokých dávok (> 6 MIU/deň) a o použití úvodnej dávky a pre osobitné skupiny pacientov (pacienti s poruchou funkcie obličiek a pediatrická populácia). Kolistimetát sodný sa môže používať iba vtedy, ak bežne predpisované antibiotiká sú neúčinné alebo nevhodné.

U všetkých pacientov sa má na začiatku liečby a pravidelne počas liečby sledovať funkcia obličiek. Dávka kolistimetátu sodného sa má upraviť podľa klírensu kreatinínu (pozri časť 4.2). Spolu s renálnymi funkciami je nutné sledovať prípadný výskyt cirkumorálnych parestézií.

Zvýšená opatrnosť je tiež nutná u pacientov s prolongovanou liečbou, u pacientov po chirurgických zákrokoch s anestézou hydroxydionom., alebo u pacientov liečených inými potenciálne nefrotoxickými liekmi.

Kolistín zvyšuje riziko nefrotoxicity u pacientov, ktorí sú hypovolemickí alebo u tých, ktorí dostávajú iné potenciálne nefrotoxické lieky (pozri časti 4.5 a 4.8). V niektorých štúdiách bola hlásená nefrotoxicita v súvislosti s kumuláciou dávky a dĺžkou liečby. Prínos z predĺženého trvania liečby má byť vyvážený v porovnaní s potenciálnym zvýšeným rizikom obličkovej toxicity.

Pri podávaní kolistimetátu sodného dojčatám mladším ako 1 rok sa vyžaduje opatrnosť, pretože v tejto vekovej skupine nie je funkcia obličiek úplne zrelá. Okrem toho, vplyv nedozretej obličkovej a metabolickej funkcie na konverziu kolistimetátu sodného na kolistín nie je známy.

V prípade alergickej reakcie sa musí liečba kolistimetátom sodným ukončiť a musia byť vykonané vhodné opatrenia.

Vysoké koncentrácie kolistimetátu sodného v sére, ktoré môžu byť spojené s predávkovaním alebo neschopnosťou znížiť dávku u pacientov so zhoršenou funkciou obličiek, viedli k neurotoxickým účinkom, ako napr. faciálna parestézia, svalová slabosť, vertigo, zle zrozumiteľná reč, vazomotorická nestabilita, poruchy zraku, zmätenosť, psychóza a apnoe. Pri periorálnej parestézii a parestézii v končatinách, ktoré sú prejavom predávkovania (pozri časť 4.9), sa má vykonávať monitorovanie.

Je známe, že kolistimetát sodný znižuje presynaptické uvoľňovanie acetylcholínu pri nervovo-svalovom spojení a preto sa má u pacientov s myasténiou gravis použiť s maximálnou opatrnosťou a iba ak je evidentne potrebný.

Po intramuskulárnom podaní kolistimetátu sodného bola hlásená zástava dýchania. Zhoršená funkcia obličiek zvyšuje po podaní kolistimetátu sodného pravdepodobnosť apnoe a nervovosvalovej blokády.

Kolistimetát sodný sa má u pacientov s porfýriou používať s veľmi veľkou opatrnosťou.

Takmer u všetkých antibiotík bola hlásená kolitída a pseudomembránová kolitída spojená s užívaním antibiotík a môže sa vyskytnúť aj pri kolistimetáte sodnom. Závažnosť môže byť v rozsahu od miernej až po život ohrozujúcu. Je dôležité zvážiť túto diagnózu u pacientov, u ktorých sa objavila hnačka počas podávania kolistimetátu sodného alebo po podaní (pozri časť 4.8). Má sa zvážiť prerušenie liečby a podanie špecifickej liečby na Clostridium difficile. Lieky potláčajúce peristaltiku sa nemajú podávať.

Intravenózny kolistimetát sodný neprestupuje hematoencefalickou bariérou v klinicky významnom rozsahu. Použitie intratekálne alebo intraventrikulárne podaného kolistimetátu sodného pri liečbe meningitídy nebolo v klinických štúdiách systematicky skúmané a je podložené iba záznamovými formulármi. Údaje, ktoré potvrdzujú dávkovanie sú veľmi obmedzené. Najčastejšie pozorovaným nežiaducim účinkom podania CMS bola aseptická meningitída (pozri časť 4.8).

4.5    Liekové a iné interakcie

Súčasné podávanie intravenózneho kolistimetátu sodného s inými liekmi, ktoré sú potenciálne nefrotoxické alebo neurotoxické, sa má vykonávať s veľkou opatrnosťou. Pri parenterálnom podaní s aminoglykozidmi dochádza k potenciácii nefrotoxického účinku. Súčasné podávanie je nutné podložiť presvedčivým mikrobiologickým vyšetrením.

Súčasné používanie ďalších foriem kolistimetátu sodného sa má uskutočňovať s opatrnosťou, pretože je málo skúseností a pravdepodobnosť kumulatívnej toxicity.

Neboli vykonané žiadne in-vivo interakčné štúdie. Mechanizmus konverzie kolistimetátu sodného na liečivo kolistín nie je popísaný. Mechanizmus klírensu kolistínu, vrátane transportu obličkou, je tiež neznámy. Kolistimetát sodný alebo kolistín neaktivoval žiaden P 450 (CYP) enzým skúšaný (CYP1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19 a 3A4/5) v in vitro štúdiách ľudských hepatocytov.

Treba mať na pamäti potenciálne interakcie medzi dvoma liekmi, keď sa Colimycine súčasne podáva s liekmi, ktoré sú známe tým, že inhibujú alebo indukujú liek metabolizujúci enzýmy alebo lieky známe ako substráty pre obličkový transport.

Vzhľadom na vplyv kolistínu na uvoľňovanie acetylcholínu, nedepolarizujúce svalové relaxanciá sa majú používať s opatrnosťou u pacientov prijímajúcich kolistimetát sodný, pretože ich účinky môžu byť predĺžené (pozri časť 4.4). Súčasné podanie s látkami s kurareformným účinkom môže vyvolať zhoršenie neuromuskulárneho prenosu. Na záver anestézie sa má zhodnotiť úroveň hladiny neuromuskulárnej blokády.

U pacientov s myasténiou gravis (pozri časť 4.4) sa má súčasná liečba s kolistimetátom sodným a makrolidmi, ako napr. azitromycín a klaritromycín alebo fluórchinolónmi, ako napr. norfloxacín a ciprofloxacín, vykonávať s opatrnosťou.

4.6    Gravidita a laktácia

Počas štúdií na zvieracích modeloch ani v humánnych štúdiách sa nedokázalo teratogénne pôsobenie. Fetálna tolerancia je podložená 20-ročnou klinickou skúsenosťou.

Kolistín prechádza do materského mlieka v množstvách, ktoré nemajú klinický efekt na dojčené dieťa.

4.7    Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Liek neovplyvňuje schopnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť.

4.8    Nežiaduce účinky

Renálne zlyhanie pri použití vysokých dávok prekračujúcich 10 mil IU denne, ktoré je po vysadení liečby vo väčšine prípadov reverzibilné.

Pri predávkovaní sa môžu vyskytnúť cirkumorálne parestézie, časopriestorová dezorientácia a zmeny mentálneho stavu.

Pri vysokých dávkach, pri kombinácii s kurareformnými látkami alebo v prípadoch renálnej insuficiencie sa môžu objaviť príznaky neuromuskulárnej blokády. Je nevyhnutné prerušenie liečby a symptomatická terapia. V prípade paralýzy dýchacieho svalstva môže byť nutná aj podporná mechanická ventilácia.

Pri intratekálnej aplikácii sa môžu objaviť príznaky meningeálnej iritácie. Výskyt prípadných alergických reakcií akéhokoľvek typu vyžaduje okamžité prerušenie liečby.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v

4.9    Predávkovanie

Pri predávkovaní je indikovaná symptomatická liečba, vrátane možnosti nutnej podpornej mechanickej ventilácie v prípade paralýzy dýchacieho svalstva. Kolistín nie je dialyzovateľný.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Colimycine je polypeptidové antibiotikum zo skupiny polymyxínov E.

Farmaceutická skupina: antibiotiká na systémové použitie, iné antibakteriálne liečivá, polymyxíny

ATC kód: J01XB01

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Mechanizmus účinku

Kolistín je cyklické polypeptidové antibiotikum patriace do skupiny polymyxínov. Polymyxíny účinkujú tak, že poškodzujú bunkovú membránu a výsledné fyziologické účinky sú pre baktériu smrteľné. Polymyxíny sú selektívne na aeróbne gramnegatívne baktérie, ktoré majú hydrofóbnu vonkajšiu membránu.

Rezistencia

Rezistentné baktérie sú charakterizované zmenou fosfátových skupín lipopolysacharidov, ktoré sa substituujú etanolamínom alebo amínoarabinózou. Prirodzene rezistentné gramnegatívne baktérie, ako napr. Proteus mirabilis and Burkholderia cepacia vykazujú úplnú substitúciu ich lipidových fosfátov etanolamínom alebo amínoarabinózou. Rezistentné sú Neisseria sp., Proteus sp., Providencia sp. Brucella sp., Serratia sp., Bacteroides fragilis, všetky grampozitívne baktérie a anaeróby.

Skrížená rezistencia medzi kolistínom (polymyxín E) a polymyxínom B je očakávaná. Keďže mechanizmus účinku polymyxínov je iný ako mechanizmus účinku ostatných antibiotík, neočakáva sa, že rezistencia na kolistín a polymyxín samotným vyššie zmieneným mechanizmom vyústi do rezistencie na iné skupiny liekov.

Farmakokineti­ka/Farmakodyna­mika – vzťahy

Bol hlásený baktericídny účinok polymyxínov, závislý od koncentrácie, na citlivé baktérie. Pomer AUC/MIC je vo vzájomnom vzťahu s klinickým účinkom.

EUCAST limity

Citlivý (susceptible, S) Rezistentný ® a

Acinetobacter S < 2


R > 2 mg/l


Enterobacteri­aceae S < 2


R > 2 mg/l


Pseudomonas spp S < 4


R > 4 mg/l


aLimity sa vzťahujú na dávkovanie 2 – 3 MIU x 3. Môže byť potrebná úvodná dávka (9 MIU).

Citlivosť

Prevalencia získanej rezistencie sa môže líšiť geograficky a v čase pre vybrané kmene a lokálna informácia o rezistencii je potrebná, najmä pri liečbe závažných infekcií. Podľa potreby sa má vyžadovať rada odborníka, keď je lokálna prevalencia rezistencie taká, že prínos liečiva u aspoň niektorých typov infekcií je sporný.

Často citlivé kmene

Acinetobacter baumannii

Haemophilus influenzae

Klebsiella spp

Pseudomonas aeruginosa

Kmene, pre ktoré môže byť získaná rezistencia problémom

Stenotrophomonas maltophilia

Achromobacter xylosoxidans (pôvodne Alcaligenes xylosoxidans)

V podstate rezistentné organizmy

Burkholderia cepacia a súvisiace kmene

Proteus spp

Providencia spp

Serratia spp

5.2 Farmakoki­netické vlastnosti

Informácie o farmakokinetike kolistimetátu sodného (CMS) a kolistíne sú obmedzené. Existujú indikácie, že farmakokinetika u závažne chorých pacientov sa líši od tej u pacientov, ktorí majú menej závažnú fyziologickú poruchu a od tej u zdravých dobrovoľníkov. Nasledujúce údaje vyplývajú zo štúdií, v ktorých sa na stanovenie plazmatických koncentrácií CMS/kolistín používala HPLC.

Po infúzii kolistimetátu sodného sa liek premieňa z neaktívnej formy na aktívny kolistín. Preukázalo sa, že u závažne chorých pacientov sa maximálne plazmatické koncentrácie kolistínu dosahujú s oneskorením až do 7 hodín od podania kolistimetátu sodného.

Kolimycín neprestupuje hematoencefalickou bariérou a za normálnych podmienok neprestupuje do okulárnej, synoviálnej a pleurálnej tekutiny. Neprestupuje placentárnou bariérou. Do materského mlieka sa kolimycín vylučuje len vo veľmi malých množstvách, ktoré nemajú na dojčené dieťa klinický efekt.

Väzba kolimycínu na plazmatické bielkoviny je približne 15%.

Distribúcia

Distribučný objem kolistínu u zdravých jedincov je nízky a zodpovedá približne extracelulárnej tekutine (ECF). Distribučný objem je u závažne chorých jedincov významne zväčšený. Väzba na bielkoviny je stredne silná a pri vyšších koncentráciách klesá. Ak nie je prítomný meningeálny zápal, penetrácia do cerebrospinálnej tekutiny (cerebrospinal fluid, CSF) je minimálna, ale pri meningeálnom zápale sa zvyšuje.

Pri klinicky významnom rozsahu dávky vykazuje aj CMS aj kolistín lineárnu farmakokinetiku.

Eliminácia

Odhaduje sa, že u zdravých jedincov sa približne 30% kolistimetátu sodného premieňa na kolistín, jeho klírens závisí od klírensu kreatinínu a so znižujúcou sa funkciou obličiek sa väčšia časť CMS konvertuje na kolistín. U pacientov s veľmi slabou funkciou obličiek (klírens kreatinínu < 30 ml/min) môže byť rozsah konverzie až 60 – 70 %. CMS sa eliminuje prevažne obličkami cestou glomerulárnej filtrácie. U zdravých jedincov sa 60 až 70 % CMS vylúči v nezmenenej forme v moči počas 24 hodín. Koncentrácie v moči 2 hodiny po podaní dosiahnu hodnotu približne 24 pg/ml a 8 hodín po podaní hodnotu 10 pg/ml.

Eliminácia aktívneho kolistínu nie je úplne popísaná. Kolistín podlieha extenzívnej renálnej tubulárnej reabsorpcii a môže byť eliminovaný buď mimo obličiek alebo podstupuje renálny metabolizmus s možnosťou renálnej akumulácie. Klírens kolistínu klesá pri poruche funkcie obličiek, možno kvôli zvýšenej konverzii CMS.

Polčas kolistínu u zdravých jedincov zodpovedá približne 3 hodinám a u pacientov s cystickou fibrózou 4 hodinám, s celkovým klírensom okolo 3 l/h. U závažne chorých pacientov bol zaznamenaný polčas predĺžený približne na 9 – 18 hod. U pacientov s poruchou renálnej funkcie narastá plazmatický polčas v závislosti na stupni renálneho poškodenia a pri poklese glomerulárnej filtrácie pod 10 ml/min môže dosahovať až 2–3 dni.

Kolistín nie je možné eliminovať hemodialýzou a len malé množstvo sa dá odstrániť peritoneálnou dialýzou.

  • 6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

Liek obsahuje len liečivo vo forme prášku.

6.2    Inkompatibility

Nie sú známe.

6.3    Čas použiteľnosti

36 mesiacov

Hydrolýza kolistimetátu je výrazne zvýšená po rekonštitúcii a zriedení na koncentráciu nižšiu ako je kritická micelárna koncentrácia, čo je približne 80 000 IU na ml.

Roztoky s menšou koncentráciou ako je táto, majú byť použité okamžite.

Z mikrobiologického hľadiska, ak spôsob otvorenia/rekon­štitúcie/zrie­denia nezamedzí riziku mikrobiálnej kontaminácie, liek sa má použiť okamžite.

Ak sa nepoužije okamžite, za čas a podmienky uchovávania pripraveného lieku zodpovedá používateľ.

Roztoky na infúziu, ktoré boli rozriedené mimo pôvodný objem injekčnej liekovky a/alebo s koncentráciou < 80 000 IU/ml, majú byť použité okamžite.

6.4   Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Liek sa uchováva pri teplote do 25°C.

6.5   Druh obalu a obsah balenia

Bezfarebná sklenená (typ I) injekčná liekovka o objeme 10 ml s gumovou zátkou, hliníkovým krytom s otvorom v prostriedku.

Vonkajší obal tvorí papierová skladačka pre 50 injekčných liekoviek prášku na injekčný roztok.

6.6    Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

1 injekčná liekovka s práškom na injekčný roztok sa riedi 3 ml fyziologického roztoku. Roztoky je nutné pripravovať čerstvé, najmenej raz za 24 hodín.

Pre infúziu:

Obsah rekonštituovanej injekčnej liekovky môže byť zriedený, zvyčajne 50 ml 0,9% chloridu sodného.

Počas rekonštitúcie jemne premiešajte, aby ste zabránili speneniu.

Na jednorazové použitie, nepoužitý roztok sa má zlikvidovať.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

sanofi-aventis Slovakia s.r.o., Bratislava, Slovenská republika

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

15/0215/99-S

9.   DÁTUM REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIE REGISTRÁCIE

Dátum registrácie: 19.novembra 1999

Dátum posledného predĺženia registrácie: 26. mája 2005