Súhrnné informácie o lieku - COSTI
1. NÁZOV LIEKU
COSTI
10 mg tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta obsahuje domperidonum 10 mg.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
3. LIEKOVÁ FORMATableta
Okrúhle ploché ružové tablety s deliacou ryhou na jednej strane, s označením “MC” na strane druhej, s priemerom 7 mm.
Deliaca ryha nie je určená na rozlomenie tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Úľava príznakov ako je nauzea, vomitus, pocit plnosti v epigastriu, pocit abdominálnej distenzie a regurgitácia obsahu žalúdka.
Úľava príznakov ako je nauzea a vomitus.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelí a adolescenti (nad 12 rokov s váhou od 35 kg)
Úvodná dĺžka liečby je 4 týždne. Po 4 týždňoch je potrebné stav pacienta prehodnotiť a zvážiť ďalšie pokračovanie v liečbe.
1–2 tablety 3–4 krát denne s maximálnou dennou dávkou 80 mg.
Costi sa odporúča užívať pred jedlom. Ak sa užíva po jedle, absorpcia lieku sa mierne spomalí.
4.3 Kontraindikácie
Liek Costi je kontraindikovaný v nasledujúcich situáciách:
- u pacientov so známou precitlivenosťou na liečivo domperidón alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- u pacientov s nádorom hypofýzy uvoľňujúcim prolaktín (prolaktinóm)
Costi sa nemá užívať v prípade, že by mohla byť stimulácia gastrickej motility nebezpečná: napríklad pri gastrointestinálnom krvácaní, mechanickej obštrukcii alebo perforácii.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Predpokladá sa, že celkové množstvo domperidónu, ktoré sa vylúči do ľudského mlieka neprekračuje 7 ^g denne, pri podávaní najvyšších odporučených dávok. Nie je známe, či je táto dávka škodlivá pre novorodencov. Preto sa matkám, ktoré užívajú liek Costi neodporúča dojčiť.
Neurologické nežiaduce účinky sú zriedkavé (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky).
Keďže hematoencefalická bariéra a metabolické funkcie nie sú v prvých mesiacoch života dobre vyvinuté, riziko neurologických nežiaducich účinkov je u malých detí vyššie. Preto sa odporúča veľmi presné stanovenie a sledovanie dávkovania u novorodencov, dojčiat, batoliat a malých detí.
Predávkovanie môže u detí spôsobiť extrapyramídové príznaky, ale treba brať do úvahy aj iné príčiny vzniku týchto príznakov.
Keďže sa domperidón metabolizuje prevažne v pečeni, Costi sa nemá podávať pacientom s poškodenou pečeňou.
U pacientov so závažnou obličkovou nedostatočnosťou (kreatinín v sére >6 mg/100 ml, t.j. >0,6 mmol/l) sa polčas eliminácie domperidónu zvýšil zo 7,4 h na 20,8 h, ale hladiny lieku v plazme boli nižšie ako u zdravých dobrovoľníkov. Pretože sa obličkami vylučuje veľmi malé množstvo nezmeneného lieku, je veľmi nepravdepodobné, že pri jednorazovom podaní pacientom s obličkovou nedostatočnosťou treba upraviť dávku. Avšak pri opakovanom podávaní treba znížiť frekvenciu dávkovania na 1 krát alebo 2 krát denne v závislosti od závažnosti poškodenia a môže byť potrebné dávku znížiť. Takíto pacienti na dlhodobej liečbe, by mali byť pravidelne kontrolovaní lekárom.
Niektoré epidemiologické štúdie preukázali, že domperidón môže byť spojený so zvýšeným rizikom závažných ventrikulárnych arytmií alebo náhlej srdcovej smrti (pozri časť 4.8). Riziko môže byť vyššie u pacientov starších ako 60 rokov alebo pri denných dávkach vyšších ako 30 mg. Domperidon má byť užívaný v najnižšej účinnej dávke u dospelých ako aj u mladistvých.
Použitie domperidónu a iných liekov, ktoré predlžujú QTc interval, vyžaduje opatrnosť u pacientov, ktorí majú predĺžené intervaly srdcovej vodivosti, najmä QTc interval, u pacientov s významnými poruchami elektrolytov alebo so základným srdcovým ochorením, ako je kongestívne srdcové zlyhanie.
4.5 Liekové a iné interakcie
Hlavný metabolizmus domperidónu prebieha prostredníctvom CYP3A4. Na základe in vitro údajov sa predpokladá, že súbežné podávanie liečiv významne inhibujúcich tento enzým môže spôsobiť zvýšenie plazmatických hladín domperidónu. In vivo interakčné štúdie s ketokonazolom odhalili výraznú inhibíciu metabolizmu prvého prechodu domperidónu sprostredkovaného CYP3A4 spôsobenú ketokonazolom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Existujú len obmedzené post-marketingové údaje o používaní domperidónu u tehotných žien. Štúdia na potkanoch preukázala reprodukčnú toxicitu po podaní vysokej, v tehotenstve toxickej dávke. Potenciálne riziko pre ľudí nie je známe. Preto sa Costi v tehotenstve môže podávať len po potvrdení očakávaného terapeutického prínosu.
Liečivo sa vylučuje do materského mlieka potkanov v období laktácie (väčšinou vo forme metabolitov: najvyššia koncentrácia 40 ng/ml, resp. 800 ng/ml po perorálnom a i.v. podaní 2,5 mg/kg). U dojčiacich žien sú koncentrácie domperidónu v materskom mlieku 10–50 % zodpovedajúcej koncentrácie v plazme a predpokladá sa, že neprevyšujú 10 ng/ml. Predpokladá sa, že celkové množstvo domperidónu vylúčeného do materského mlieka pri najvyššom odporučenom dávkovaní je menej ako 7 ^ig/deň. Nie je známa miera škodlivosti pre novorodencov. Preto sa dojčenie neodporúča matkám, ktoré užívajú Costi.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Costi nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
4.8 Nežiaduce účinkyFrekvencia nežiaducich účinkov je definovaná nasledovne:
Veľmi časté (>1/10)
Časté (>1/100, <1/10)
Menej časté (>1/1,000, <1/100)
Zriedkavé (>1/10,000, <1/1,000)
Veľmi zriedkavé ( <1/10,000), vrátane jednotlivých hlásení
Veľmi zriedkavé: alergická reakcia
Zriedkavé: zvýšené hladiny prolaktínu
Keďže sa hypofýza nachádza mimo hematoencefalickej bariéry, domperidón môže spôsobiť zvýšenie hladiny prolaktínu. V zriedkavých prípadoch môže táto hyperprolaktinémia spôsobiť neuro-endokrinologické nežiaduce účinky, ako sú galaktorea, gynekomastia a amenorea.
Veľmi zriedkavé: extrapyramídové vedľajšie účinky
Extrapyramídové nežiaduce účinky sú veľmi zriedkavé u novorodencov a malých detí a len výnimočne sa vyskytujú u dospelých. Po ukončení liečby tieto nežiaduce účinky spontánne a úplne vymiznú.
Neznáme: Ventrikulárna arytmia a náhla srdcová smrť (pozri časť 4.4)
Zriedkavé: gastrointestinálne poruchy vrátane veľmi zriedkavých prechodných črevných kŕčov
Veľmi zriedkavé: urtikária
Zriedkavé: galaktorea, gynekomastia a amenorea
4.9 Predávkovanie
4.9 PredávkovanieSymptómy predávkovania môžu zahŕňať ospalosť, dezorientáciu a extrapyramídové reakcie, najmä u detí.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antiemetiká, prokinetiká.
ATC kód: A03FA03
Domperidón je antagonista dopamínu s antiemetickými účinkami, avšak domperidón neprechádza ľahko cez hematoencefalickú bariéru. U pacientov užívajúcich domperidón, predovšetkým u dospelých, sa veľmi zriedkavo vyskytujú extrapyramídové nežiaduce účinky, ale domperidón podporuje uvoľňovanie prolaktínu z hypofýzy. Jeho antiemetický účinok môže byť spôsobený kombináciou periférnych (gastrokinetických) účinkov a antagonizmom dopamínových receptorov v chemoreceptorovej spúšťacej zóne, ktorá leží mimo hematoencefalickej bariéry v area postrema. Štúdie na zvieratách poukazujú spolu s nízkymi koncentráciami zistenými v mozgu na prevažne periférny účinok domperidónu na dopamínové receptory.
Klinické štúdie poukazujú na to, že perorálny domperidón zvyšuje nižší tlak ezofageálneho sfinktera, zvyšuje trvanie antroduodenálnej motility a zrýchľuje vyprázdňovanie žalúdka. Neovplyvňuje žalúdočnú sekréciu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
U jedincov nalačno sa domperidón po perorálnom podaní rýchlo absorbuje s najvyššími plazmatickými koncentráciami od 30 do 60 minút. Nízka absolútna biologická dostupnosť perorálneho domperidónu (približne 15 %) je spôsobená extenzívnym metabolizmom prvého prechodu v črevnej stene a pečeni.
Hoci sa u zdravých jedincov zvyšuje biologická dostupnosť domperidónu, keď sa užíva po jedle, pacienti s tráviacimi ťažkosťami by mali užívať domperidón 15–30 minút pred jedlom. Znížená žalúdočná acidita nepriaznivo ovplyvňuje absorpciu domperidónu. Perorálna biologická dostupnosť sa znižuje predchádzajúcim podaním cimetidínu alebo bikarbonátu sodného. Keď sa perorálny liek užíva po jedle, dosiahnutie najvyššej absorpcie sa mierne oneskoruje a AUC sa mierne zvyšuje.
Nezdá sa, že by sa perorálny domperidón kumuloval alebo indukoval vlastný metabolizmus, najvyššia plazmatická koncentrácia po 90 minútach (21 ng/ml) po dvoch týždňoch perorálneho podávania 30 mg denne bola takmer rovnaká (18 ng/ml) ako po prvej dávke. 91–93 % domperidónu sa viaže na plazmatické bielkoviny. Štúdie na zvieratách, ktoré boli zamerané na distribúciu rádioaktívne označeného lieku, poukazujú na rozsiahlu distribúciu v tkanivách, ale na nízku koncentráciu v mozgu. V štúdii na potkanoch boli zistené, že malé množstvá liečiva prechádzajú cez placentu.
Domperidón podlieha rýchlemu a extenzívnemu metabolizmu v pečeni hydroxyláciou a N-dealkyláciou. In vitro štúdie metabolizmu s diagnostickými inhibítormi odhalili, že CYP3A4 je hlavnou izoformou cytochrómu P450, ktorá sa podieľa na N-dealkylácii domperidónu, zatiaľ čo CYP3A4, CYP1A2 a CYP2E1 sa podieľajú na hydroxylácii aromatického jadra domperidónu.
Vylučovanie močom a stolicou dosahuje 31 %, resp. 66 % perorálnej dávky. Podiel liečiva, ktorý sa vylučuje v nezmenenej forme, je malý (10 % sa vylučuje stolicou a približne 1 % sa vylučuje močom).
U zdravých jedincov je biologický polčas po jednorazovej perorálnej dávke 7–9 hodín, ale u pacientov so závažnou obličkovou nedostatočnosťou je predĺžený.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiV štúdiách na potkanoch bol po podaní vysokej, v tehotenstve toxickej dávky (viac ako 40-krát vyššia ako odporučená dávka pre ľudí), pozorovaný teratogénny účinok. Na králikoch a myšiach nebol teratogénny účinok pozorovaný.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Predželatinovaný kukuričný škrob
Mikrokryštalická celulóza
Sodná soľ karboxymetylškrobu
Sodná soľ kroskarmelózy
Koloidný bezvodý oxid kremičitý
Sodná soľ erytrozínu (E 127)
Magnéziumstearát
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C, v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
6.5 Druh obalu a obsah balenia-
a) PVDC/Al blister, papierová škatuľka
-
b) PP fľaša s PE uzáverom
-
a) 20, 30 tabliet
-
b) 100, 250, 500 a 1000 tabliet
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
MEDOCHEMIE Ltd., Limassol, Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
49/0073/93-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 28.06.1993
Dátum posledného predĺženia: 28.02.2007/bez časového obmedzenia