Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Cyclolux 0,5 mmol/ml injekčný roztok - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Cyclolux 0,5 mmol/ml injekčný roztok

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

1. NÁZOV LIEKU

Cyclolux 0,5 mmol/ml injekčný roztok

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE 

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Injekčný roztok

Číry, bezfarebný až žltý roztok.

Koncentrácia kontrastnej látky

279,32 mg/ml

0,5 mmol/ml

Osmolalita pri 37°C

1,35 Osm/kg H2O

Viskozita pri 37°C

1,8 mPas

pH

6,5 – 8,0

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Tento liek je určený len na diagnostické použitie.

Zvýšenie kontrastu zobrazenia magnetickou rezonanciou (MR) pre lepšie zobrazenie /vykreslenie:

– MR zobrazenia CNS vrátane lézií (poškodení) mozgu, miechy a okolitých tkanív

– Celotelové zobrazenie MR vrátane lézií pečene, obličiek, pankreasu, panvy, pľúc, srdca, prsníkov, svalovej a kostrovej sústavy

– Angiografickej MR vrátane lézií alebo stenóz mimosrdcových tepien (nekoronárnych artérií).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

MR mozgu a miechy:

Pri neurologických vyšetreniach sa dávka pohybuje od 0,1 do 0,3 mmol/kg telesnej hmotnosti, čo zodpovedá 0,2 až 0,6 mg/kg telesnej hmotnosti. Po podaní dávky 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti pacientom s tumormi mozgu môže dodatočná dávka 0,2 mmol/kg telesnej hmotnosti zlepšiť charakterizáciu (vykreslenie) tumoru a uľahčiť terapeutické rozhodnutie.

MR ostatných orgánov a angiografia:

Odporúčaná dávka na dosiahnutie dostatočného kontrastu pre diagnostiku je 0,1 mmol/kg (t.j. 0,2 ml/kg) v intravenóznej injekcii.

Angiografia: Pri výnimočných okolnostiach (napr. ak sa nedarí dostať uspokojivé zobrazenie rozsiahlej cievnej oblasti) môže byť odôvodnené podanie druhej nasledujúcej injekcie s dávkou 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti (čo zodpovedá 0,2 ml/kg telesnej hmotnosti). Pokiaľ sa však už pred vykonaním angografie predpokladá použitie 2 po sebe nasledujúcich dávok lieku Cyclolux, môže byť výhodné použiť dávku 0,05 mmol/kg (čo zodpovedá 0,1 ml/kg telesnej hmotnosti) pre každú dávku, v závislosti od dostupného zobrazovacieho zariadenia.

Osobité populácie (Osobité skupiny pacientov)

Pacienti s poruchou funkcie obličiek

U pacientov s miernou až stredne ťažkou poruchou funkcie obličiek (GFR >30 ml/min/1,73 m2) sa aplikuje dávka pre dospelých pacientov.

Cyclolux sa smie použiť u pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek (GFR < 30 ml/min/1,7­3 m2) a u pacientov v perioperačnom období pri transplantácii pečene iba po dôkladnom zhodnotení pomeru prínos/riziko a iba vtedy pokiaľ je zobrazenie nevyhnutné a nie je možné ho dosiahnuť nekontrastnou rozšírenou MR (pozri časť 4.4). Pokiaľ je nevyhnutné Cyclolux použiť, nesmie dávka presiahnuť 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti. Počas zobrazenia sa nesmie podať viac ako jedna dávka. Injekcia lieku Cyclolux sa nesmie opakovať pokiaľ odstup medzi injekciami nie je najmenej 7 dní, nakoľko nie je k dispozícii dostatok údajov o opakovanom podaní.

Starší pacienti (vo veku od 65 rokov)

Nie je potrebná úprava dávkovania. U starších pacientov je potrebná opatrnosť (pozri časť 4.4).

Pacienti s poruchou funkcie pečene

U týchto pacientov sa podáva dávka pre dospelých pacientov. Opatrnosť sa odporúča najmä u pacientov v perioperačnom období pri transplantácii pečene (pozri vyššie pacienti s poruchou funkcie obličiek).

Pediatrická populácia

Vo všetkých indikáciách okrem angiografie sa podáva dávka 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti.

Vzhľadom na nezrelé funkcie obličiek u novorodencov vo veku do 4 týždňov a dojčiat vo veku do 1 roku, môže sa Cyclolux u týchto pacientov použiť iba po starostlivom posúdení a dávka nesmie prekročiť 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti. Počas zobrazenia sa nesmie použiť viac ako jedna dávka. Injekcia lieku Cyclolux sa nesmie opakovať pokiaľ odstup medzi injekciami nie je najmenej 7 dní, nakoľko nie je k dispozícii dostatok údajov o opakovanom podaní.

Cyclolux sa neodporúča na angiografiu u detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov, nakoľko pre túto vekovú skupinu nie sú k dispozícii dostatočné údaje o bezpečnosti a účinnosti v tejto indikácii.

Použitie na celotelovú MR u detí vo veku do 6 mesiacov sa neodporúča.

Spôsob podávania

Tento liek je určený výhradne na intravenózne (vnútrožilové) podanie.

Rýchlosť infúzie: 3–5 ml/min (pre angiografické vyšetrenie sa môže použiť vyššia rýchlosť infúzie až 120 ml/min, t.j. 2 ml/s).

Optimálna doba na zobrazenie: počas 45 minút po injekcii.

Optimálna zobrazovacia sekvencia: T1 – vážená

Pokiaľ je to možné, malo by sa intravaskulárne podanie kontrastnej látky vykonať u ležiaceho pacienta. Po podaní je potrebné pacienta pozorovať najmenej počas 30 minút, nakoľko skúsenosti ukazujú, že väčšina nežiaducich účinkov sa objaví v tomto časovom období.

Nachystajte si injekčnú striekačku s ihlou. Odstráňte plastikový disk. Očistite zátku tampónom namočeným v alkohole a potom prepichnite zátku ihlou. Odoberte množstvo lieku potrebné na vyšetrenie a aplikujte ho intravenóznou (vnútrožilovou) injekciou.

Iba na jednorazové použitie, všetok nepoužitý roztok sa musí zlikvidovať.

Pred použitím skontrolujte injekčný roztok zrakom. Použite iba číry roztok bez viditeľných častíc.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na kyselinu gadoterovú alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Precitlivenosť na meglumín alebo na ktorýkoľvek liek obsahujúci gadolínium.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Kyselina gadoterová sa nesmie podávať v subarachnoidálnej (alebo epidurálnej) injekcii.

Je potrebné dodržiavať štandardné bezpečnostné opatrenia pre vyšetrenie MR, ako je vylúčenie pacientov s kardiostimu­látorom, magnetickými vaskulárnymi svorkami, infúznymi pumpami, nervovými stimulátormi, kochleárnymi implantátmi alebo s podozrením na kovové cudzie telesá v organizme, najmä v oku.

Hypersenzitivita

  • Podobne ako pri iných kontrastných látkach obsahujúcich gadolínium sa môžu vyskytnúť reakcie z precitlivenosti (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky). Väčšina týchto reakcií sa objaví počas najmenej 30 minút po injekcii kontrastnej látky. Avšak rovnako ako u iných kontrastných látok tejto skupiny nie je možné vylúčiť výskyt oneskorených reakcií až počas niekoľkých dní.
  • Zvýšené riziko závažnej alergickej reakcie je u pacientov so známou precitlivenosťou alebo predchádzajúcou reakciou na podanie kontrastnej látky. U pacientov sa musí zistiť anamnéza alergie (napr. alergická nádcha, žihľavka, astma…) pred injekciou ktorejkoľvek kontrastnej látky. U týchto pacientov sa musí rozhodnúť o podaní lieku Cyclolux až po starostlivom posúdení pomeru prínos/riziko.
  • Ako je známe z použitia jódových kontrastných látok, môžu byť reakcie z precitlivenosti zhoršené (zvýraznené) u pacientov, ktorí užívajú beta-blokátory, a najmä u pacientov,
  • Počas zobrazovacieho vyšetrenia je nevyhnutný dohľad lekára. Pokiaľ sa objaví reakcia

z precitlivenosti, musí sa podanie kontrastnej látky okamžite ukončiť a pokiaľ je to nevyhnutné, musí sa začať odpovedajúca liečba. Preto musí byť počas celej doby vyšetrenia zabezpečený intravenózny prístup. Na začatie bezodkladných liečebných opatrení musia byť k dispozícii odpovedajúce lieky (napr. adrenalín a antihistaminiká), endotracheálna intubácia a respirátor.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek

Pred použitím lieku Cyclolux sa odporúča u všetkých pacientov vykonať skríningové vyšetrenie funkcií obličiek laboratórnymi testami.

Vo vzťahu k použitiu niektorých kontrastných látok obsahujúcich gadolínium boli hlásené prípady nefrogénnej systémovej fibrózy (NSF) u pacientov s akútnym alebo chronickým ťažkým poškodením funkcie obličiek (GFR < 30 ml/min/1,7­3 m2). Zvlášť vysoké riziko je u pacientov, ktorí podstupujú transplantáciu pečene, nakoľko u tejto skupiny pacientov je vysoké riziko zlyhania obličiek. Nakoľko existuje možnosť, že sa môže NSF objaviť pri použití lieku Cyclolux, môže sa tento liek použiť u pacientov s ťažkým zlyhaním funkcie obličiek a u pacientov v perioperačnom období pri transplantácii pečene po starostlivom uvážení pomeru prínos/riziko a pokiaľ je diagnostická informácia nevyhnutná a nie je dostupná nekontrastnou rozšírenou MR.

Hemodialýza krátko po podaní kyseliny gadoterovej môže byť prospešná na odstranenie kyseliny gadoterovej z tela. Nie sú žiadne dôkazy na podporu začatia hemodialýzy ako prevencie alebo liečby NSF u pacientov, ktorí doposiaľ hemodialýzu nepodstupovali.

Starší pacienti

Nakoľko u starších pacientov môže byť narušený klírens kyseliny gadoterovej, je osobitne dôležité vykonať skrínigové vyšetrenie funkcie obličiek u pacientov vo veku od 65 rokov a starších.

Pediatrická populácia

Novorodenci a dojčatá

Vzhľadom na nezrelé funkcie obličiek u novorodencov vo veku do 4 týždňov a u dojčiat vo veku do 1 roku, môže sa Cyclolux použiť u týchto pacientov iba po starostlivom uvážení.

Požadovaná dávka sa u novorodencov a dojčiat podáva ručne.

Ochorenia srdca a ciev

U pacientov s ťažkým kardiovaskulárnym ochorením sa môže Cyclolux podávať iba po starostlivom uvážení pomeru prínos/riziko, nakoľko u týchto pacientov sú doposiaľ k dispozícii iba obmedzené údaje.

Poruchy CNS

Rovnako ako iné kontrastné látky obsahujúce gadolínium je potrebná osobitná opatrnosť u pacientov s nízkym prahom pre nástup kŕčov. Sú potrené bezpečnostné opatrenia, napr. starostlivé sledovanie. Vopred musí byť pripravené vybavenie a lieky potrebné na zvládnutie akýchkoľvek kŕčov, ktoré sa môžu objaviť.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Neboli pozorované žiadne interakcie s inými liekmi.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú k dispozícii údaje o použití kyseliny gadoterovej u gravidných žien.

Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame účinky z hľadiska reprodukčnej toxicity (pozri časť 5.3). Použitie lieku Cyclolux v gravidite sa neodporúča, pokiaľ klinický stav ženy nevyžaduje použitie kyseliny gadoterovej.

Dojčenie

Kontrastné látky obsahujúce gadolínium sa vylučujú do ľudského mlieka vo veľmi malých množstvách (pozri časť 5.3). V klinických dávkach sa nepredpokladajú žiadne účinky na dojčených novorodencov vzhľadom na malé množstvo vylúčené do ľudského mlieka a k slabému vstrebávaniu v čreve. Pokračovanie v dojčení alebo prerušenie dojčenia na obdobie 24 hodín po použití lieku Cyclolux závisí od rozhodnutia ošetrujúceho lekára a dojčiacej matky.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neboli vykonané žiadne štúdie účinkov na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ambulantní pacienti musia pri vedení vozidiel alebo obsluhe strojov pamätať na to, že sa môže zrazu objaviť nevoľnosť.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky spojené s použitím kyseliny gadoterovej sú zvyčajne miernej až strednej intenzity a prechodného trvania. Najčastejšie pozorovanými nežiaducimi účinkami boli pocty tepla, chladu a/alebo bolesti v mieste podania injekcie.

V klinických štúdiách boli pozorované ako veľmi časté (>1/10) bolesť hlavy a parestézie; ako časté (>1/100 až <1/10) nauzea, vracanie a kožné reakcie ako erytematózna vyrážka a svrbenie.

Po uvedení lieku na trh najčastejšie hlásené nežiaduce účinky po použití kyseliny gadoterovej sú nauzea, vracanie, svrbenie a reakcie z precitlivenosti.

U reakcií z precitlivenosti sú najčastejšie pozorované kožné reakcie, ktoré môžu byť miestne, rozsiahle alebo generalizované.

Tieto reakcie sa najčastejšie objavujú prudko (počas injekcie alebo počas 30 minút od začiatku injekcie) alebo niekedy oneskorene (jednu hodinu až niekoľko dní po injekcii), prejavujúc sa v tomto prípade ako kožné reakcie.

Okamžité reakcie zahŕňajú jeden alebo viac účinkov, ktoré sa objavujú súčasne alebo postupne, sú najčastejšie kožné, respiračné a/alebo kardiovaskulárne. Každý príznak môže byť varovným príznakom začínajúceho šoku a veľmi zriedkavo môže viesť k smrti.

Pri použití kyseliny gadoterovej boli hlásené jednotlivé prípady nefrogénnej systémovej fibrózy (NFC), z ktorých väčšina bola u pacientov so súčasným podaním iných kontrastných látok s obsahom gadolínia (pozri časť 4.4).

Nežiaduce účinky sú zoradené v nižšie uvedenej tabuľke podľa tried orgánových systémov a podľa frekvencie výskytu s použitím nasledujúcej konvencie: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až < 1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov). Uvedené údaje sú z klinických štúdií (pokiaľ sú dostupné) alebo z observačnej štúdie zahŕňajúcej 82 103 pacientov.

Trieda orgánových systémov

Frekvencia: nežiaduce účinky

Poruchy imunitného systému

Menej časté: hypersenzitivita, anafylaktická reakcia, anafylaktoidná reakcia

Psychické poruchy

Veľmi zriedkavé: agitácia, úzkosť

Poruchy nervového systému

Velmi časté: parestézia, bolesť hlavy

Zriedkavé: porucha chuti

Veľmi zriedkavé: kóma, kŕče, mdloba (synkopa, presynkopa), závrat, porucha čuchu, tras (tremor)

Poruchy oka

Veľmi zriedkavé: konjunktivitída, prekrvenie oka, neostré videnie, zvýšené slzenie, opuch očných viečok

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Veľmi zriedkavé: zástava srdca, bradykardia, tachykardia, arytmia, palpitácia

Poruchy ciev

Veľmi zriedkavé: hypotenzia, hypertenzia, vazodilatácia, bledosť

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Veľmi zriedkavé: zástava dychu, pľúcny edém, bronchospazmus, laryngospazmus, opuch faryngu (hltanu), dušnosť, nosná kongescia, kýchanie, kašeľ, suchosť v krku

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Časté: nauzea, vracanie

Veľmi zriedkavé: hnačka, bolesť brucha, zvýšená tvorba slín

Poruchy kože a podkožného

Časté: svrbenie, erytém, vyrážka

Zriedkavé: žihľavka, hyperhidróza Veľmi zriedkavé: ekzém, angioedém Neznáme: nefrogénna systémová fibróza

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Veľmi zriedkavé: svalové kontrakcie, svalová slabosť, bolesť v chrbte

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté: pocit tepla, chladu, bolesti v mieste podania

Veľmi zriedkavé : malátnosť, bolesť na hrudi, hrudný dyskomfort, horúčka, zimnica, opuch tváre, asténia, dyskomfort v mieste injekcie, reakcia v mieste injekcie, opuch v mieste injekcie, extravazálny prienik v mieste injekcie, zápal v mieste injekcie (pri extravazácii), nekróza v mieste injekcie (pri extravazácii), zápal povrchových žíl

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Veľmi zriedkavé: znížená saturácia kyslíkom

Pri použití iných intravenóznych kontrastných látok pre MR boli hlásené nasledujúce nežiaduce účinky:

Trieda orgánových systémov

Nežiaduce účinky

Poruchy krvi a lymfatického systému

Hemolýza

Psychické poruchy

Zmätenosť

Poruchy oka

Prechodná slepota, bolesť oka

Poruchy ucha a labyrintu

Tinnitus, bolesť ucha

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Astma

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Sucho v ústach

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Bulózna dermatitída

Poruchy obličiek a močových ciest

Močová inkontinencia, renálna tubulárna nekróza, akútne zlyhanie obličiek

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Predĺženie PR intervalu na EKG, vyššia hladina železa v krvi, zvýšený bilirubín v krvi, zvýšená hladina sérového ferritínu, abnormálne funkčné pečeňové testy

Nežiaduce účinky u detí

Nežiaduce účinky spojené s kyselinou gadoterovou sú u detí menej časté. Očakávané spektrum týchto nežiaducich účinkov je rovnaké ako spektrum nežiaducich účinkov hlásených u dospelých (pozri časť

  • 4.2 a 4.4).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .

4.9 Predávkovanie

Kyselina gadoterová môže byť odstránená hemodialýzou. Avšak neexistujú žiadne dôkazy, že je hemodialýza vhodná na prevenciu nefrogénnej systémovej fibrózy.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: paramagnetické kontrastné látky,

ATC kód: V08CA02 (kyselina gadoterová).

Tento liek nemá žiadnu špecifickú farmakodynamickú aktivitu a je biologicky inertný.

Cyclolux je paramagnetická kontrastná látka na zobrazenie magnetickou rezonanciou. Účinok zvýrazňujúci kontrast je spôsobený kyselinou gadoterovou, ktorá je gadolíniovým íonovým komplexom zloženým z oxidu gadolínia a kyseliny 1,4,7,10 tetra­azacyklododekan- N,N',N'',N''' -tetraoctovej (Dota), a je podávaná vo forme megluminátu.

Paramagnetický účinok (relaxivita) vychádza z vplyvu na relaxačný čas „spin-lattice“ (T1) približne 3,4 mmol-1Lsec-1 a na relaxačný čas „spin-spin“ (T2) približne 4,27 mmol-1Lsec-1.

Kyselina gadoterová neprechádza cez intaktnú hematoencefalickú bariéru a preto sa nevychytáva v zdravom mozgovom tkanive ani v léziách s intaktnou hematoencefalickou bariérou.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenóznom podaní sa kyselina gadoterová rýchlo distribuuje do extracelulárnych tekutín. Distribučný objem bol približne 18 litrov, čo sa približne rovná objemu extracelulárnej tekutiny. Kyselina gadoterová sa neviaže na bielkoviny ako je sérový albumín a neprechádza cez neporušenú hematoencefalickú bariéru.

Kyselina gadoterová sa rýchlo eliminuje (89% za 6 h, 95% za 24 h) v nezmenenej forme obličkami glomerulárnou filtráciou. Vylučovanie stolicou je zanedbateľné. Neboli detekované žiadne metabolity. Eliminačný polčas je približne 1,6 h u pacientov s normálnou funkciou obličiek.U pa­cientov s postihnutím obličiek bol eliminačný polčas predĺžený približne na 5 h pri klírens kreatinínu medzi 30 a 60 ml/min a približne 14 h pri klírens kreatinínu medzi 10 a 30 ml/min.

  • V štúdiách na zvieratách bolo preukázané, že kyselina gadoterová môže byť odstránená dialýzou.

Plazmatický polčas je približne 90 minút u pacientov s normálnou funkciou obličiek. Eliminuje sa glomerulárnou filtráciou v nezmenenej podobe.

  • V prípade poruchy funkcie obličiek je znížený plazmatický klírens.

5.3  Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity, reprodukčnej toxicity a vývinu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.

Štúdie u zvierat preukázali zanedbateľné vylučovanie (menej ako 1% podanej dávky) kyseliny gadoterovej do materského mlieka.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Meglumín

Dota

Voda na injekciu

6.2  Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3  Čas použiteľnosti

3 roky

Chemická a fyzikálna stabilita pre použitie bola preukázaná pri pokojovej teplote počas 72 hodín. Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite. Pokiaľ nie je použitý okamžite, čas a podmienky skladovania pred použitím sú na zodpovednosti používateľa a normálne by čas do použitia nemal byť dlhší ako 24 hodín so skladovaním pri teplote 2°C – 8°C, pokiaľ nebol liek otvorený a pripravený za kontrolovaných a validovaných aseptických podmienok.

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Bezfarebná jednorazová sklenená injekčná liekovka typu II o obsahu 10 ml a 20 ml (naplnená 15 ml alebo 20 ml), so zapečatenou bromobutylovou zátkou, v papierovej škatuľke. Veľkosť balenia 1 alebo 10 injekčných liekoviek.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Odtrhnutý sledovací štítok z fľaštičky sa musí nalepiť do dokumentácie pacienta, aby bol zabezpečený presný záznam o použití kontrastnej látky s obsahom gadolínia. Rovnako sa musí zaznamenať použitá dávka. Pokiaľ sa dokumentácia vedie v elektronickej podobe, musí sa do dokumentácie pacienta zaznamenať názov lieku, číslo šarže a podaná dávka.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Sanochemia Pharmazeutika AG

Boltzmanngasse 11

1090 Viedeň, Rakúsko

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

48/0436/15-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: