Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

DALACIN V 2 % - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - DALACIN V 2 %

1. NÁZOV LIEKU

DALACIN V 2 % vaginálny krém

2.  KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jeden gram vaginálneho krému obsahuje 20 mg (2 %) klindamycínu vo forme klindamycínium­fosfátu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Vaginálny krém.

Biely krém polotuhej konzistencie.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Vaginálny krém DALACIN V 2 % je účinný pri liečbe bakteriálnej vaginitídy (predtým označovanej ako hemofilová, gardnerelová, nešpecifická alebo korynebakteriálna vaginitída alebo anaeróbna vaginóza).

Vaginálny krém DALACIN V 2 % sa môže používať na liečbu u žien, ktoré nie sú tehotné, a u tehotných žien počas druhého a tretieho trimestra.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Odporúčaná dávka je jeden aplikátor naplnený vaginálnym krémom DALACIN V 2 % (približne 5 gramov) podávaný vaginálne jedenkrát denne, najlepšie pred spaním počas troch až siedmich po sebe nasledujúcich dní.

Každý aplikátor naplnený 5 g vaginálneho krému obsahuje 100 mg klindamycínu.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť DALACINU V 2% u pediatrickej populácie nebola stanovená.

4.3 Kontraindikácie

Vaginálny krém DALACIN V 2 % sa nesmie používať u pacientok s precitlivenosťou na klindamycín, linkomycín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

DALACIN V 2 % je tiež kontraindikovaný u pacientok, u ktorých sa v minulosti zistila kolitída spojená s antibiotikami.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pred alebo po začatí liečby klindamycínom môže byť potrebné preskúmať iné infekcie vrátane Trichomonas vaginalis, Candida albicans, Chlamydia trachomatis a gonokokové infekcie použitím vhodných laboratórnych vyšetrení.

Používanie DALACINU V 2 % môže spôsobiť premnoženie necitlivých organizmov, predovšetkým kvasiniek.

K objaveniu príznakov pripomínajúcich pseudomembranóznu kolitídu môže dôjsť počas alebo po antimikrobiálnej liečbe (pozri časť 4.8). Pseudomembranózna kolitída sa zaznamenala pri takmer všetkých antibiotikách vrátane klindamycínu, a jej rozsah závažnosti môže byť od mierneho až po život ohrozujúci. Preto je dôležité myslieť na ňu u pacientok s prítomnosťou hnačky následne po podaní antibiotík. Mierne formy sa môžu zlepšiť po ukončení liečby.

Ak sa vyskytne pseudomembranózna enterokolitída, liečba klindamycínom sa musí ukončiť. Má byť predpísaná vhodná antimikrobiálna liečba. V tejto situácii sú kontraindikované lieky inhibujúce peristaltiku.

Pri predpisovaní klindamycínu jedincom sa odporúča opatrnosť u pacientok so zápalovými ochoreniami čriev, ako sú Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída.

Tak ako pri všetkých vaginálnych infekciách sa neodporúča mať pohlavný styk počas liečby vaginálnym krémom obsahujúcim klindamycín. Latexové kondómy a pesary môžu byť oslabené, ak sú vystavené pôsobeniu vaginálneho krému. Použitie takýchto prostriedkov počas 72 hodín nasledujúcich po liečbe vaginálnym krémom obsahujúcim klindamycín sa neodporúča, pretože ich použitie môže byť spojené so zníženou antikoncepčnou účinnosťou alebo ochranou voči pohlavne prenosným chorobám.

Použitie iných vaginálnych prostriedkov (ako sú tampóny alebo výplachy) počas liečby vaginálnym krémom s obsahom klindamycínu sa neodporúča.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť u pediatrickej populácie nebola stanovená.

4.5 Liekové a iné interakcie

Nie sú dostupné informácie o súbežnom použití iných vaginálnych liečiv spolu s klindamycínom.

Bolo preukázané, že klindamycín má vlastnosti blokátora neuromuskulárneho prenosu, preto môže zvýšiť účinok iných neuromuskulárnych blokátorov. Preto sa má u pacientov, ktorí sú liečení takýmito liekmi používať s opatrnosťou (pozri časť 4.9).

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Použitie klindamycínu sa neodporúča počas prvého trimestra, pretože nie sú k dispozícii žiadne adekvátne a dobre kontrolované štúdie na tehotných ženách v tomto štádiu gravidity.

V klinických skúšaniach u tehotných žien počas druhého trimestra, ktoré používali lieky na vaginálne použitie s obsahom klindamycínium­fosfátu, a pri systémovom podávaní klindamycínium­fosfátu počas druhého a tretieho trimestra nebola zistená spojitosť s výskytom kongenitálnych abnormalít.

Klindamycín sa môže použiť na liečbu tehotných žien počas druhého a tretieho trimestra gravidity, len ak je to preukázateľne nevyhnutné.

Reprodukčné štúdie na potkanoch a myšiach s použitím perorálnych a parenterálnych dávok klindamycínu v rozsahu od 100 do 600 mg/kg/deň neposkytli žiadny dôkaz poškodenia plodu klindamycínom. V jednom myšacom klone sa zaznamenali rázštepy podnebia u liečených plodov; táto odpoveď sa nedostavila u iných myšacích klonov alebo iných druhov, a preto sa považuje za efekt špecifický pre klon. Reprodukčné štúdie u zvierat nie sú vždy smerodajné pre odpoveď u človeka.

Laktácia

Nie je známe, či sa klindamycín vylučuje do ľudského materského mlieka po vaginálnom podaní. Avšak bolo hlásené, že perorálne a parenterálne podaný klindamycín sa objavil v ľudskom materskom mlieku. Použitie DALACINU V 2 % u dojčiacej matky sa musí zvážiť na základe komplexného zhodnotenia prínosu a rizika.

Fertilita

Štúdie fertility na potkanoch liečených perorálne klindamycínom neodhalili žiadne účinky na fertilitu alebo na schopnosť párenia. Neuskutočnili sa žiadne štúdie fertility na zvieratách vaginálne podávaným spôsobom aplikácie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Klindamycín nemá žiadny, alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Bezpečnosť vaginálneho krému s obsahom klindamycínu sa hodnotila u negravidných a gravidných pacientok počas druhého a tretieho trimestra gravidity. U menej ako 10 % pacientok boli nahlásené nasledujúce nežiaduce účinky súvisiace s liečbou.

Nasledujúca tabuľka zahŕňa nežiaduce reakcie zaznamenané počas klinického skúšania a sledovania po uvedení lieku na trh podľa triedy orgánových systémov a frekvencie výskytu. Frekvencie výskytu sú definované zoskupením podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (> 1/10); časté

(> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov). V každej skupine frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané podľa klesajúcej závažnosti.

Tabuľka nežiaducich účinkov – klindamycín vaginálny krém

Trieda orgánových systémov

Veľmi časté >1/10

Časté > 1/100 až < 1/10

Menej časté >

1/1000 až <1/100

Zriedkavé

> 1/10,000 až <1/1000

Veľmi zriedkavé < 1/10 000

Neznáme (z dostupných údajov)

Infekcie a nákazy

Hubové

infekcie, kandidové

infekcie

Bakteriálne infekcie

Kandidóza kože

Poruchy imunitného systému

Hypersenzitivita

Poruchy endokrinného systému

Hypertyreóza

Poruchy nervového systému

Bolesť hlavy, točenie hlavy, poruchy chuti

Poruchy ucha a labyrintu

Vertigo

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Infekcie horných dýchacích ciest

Epistaxa

Poruchy gastrointestináln eho traktu

Abdominálna bolesť, zápcha, hnačka, nauzea,

Abdominálna distenzia, flatulencia, zapáchajúci dych,

Pseudomembranózna kolitída*, gastrointestinálne ťažkosti

vomitus

dyspepsia

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Pruritus (na neaplikovano m mieste), vyrážka

Žihľavka, erytém

Makulopapulárna

vyrážka

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Bolesť chrbta

Poruchy obličiek a močových ciest

Infekcie močových ciest, glykozúria, proteinúria

Dyzúria

Stavy v gravidite, šestonedelí a perinatálnom ob­dobí

Nezvyčajný priebeh pôrodu

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Vulvovaginál na kandidóza

Vulvovaginitíd a, vulvovagináln e poruchy, poruchy menštruácie, vulvovagináln a bolesť, metrorágia, vaginálny výtok

Trichomonádová vulvovaginitída, vaginálne infekcie, bolesť panvy

Endometrióza

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Zápal, bolesť

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Abnormálne výsledky mikrobiologických testov

* Nežiaduce účinky zaznamenané po uvedení lieku na trh.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie klindamycínom nebolo hlásené. Klindamycínium­fosfát obsiahnutý vo vaginálnom kréme sa môže po vaginálnom použití absorbovať v dostatočnom množstve, aby vyvolal systémové účinky.

V prípade predávkovania sa podľa potreby indikujú všeobecné symptomatické a podporné opatrenia.

Neúmyselné perorálne použitie môže viesť k účinkom porovnateľným s nežiaducimi účinkami klindamycínu podávaného perorálne v liečebných dávkach.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: gynekologické antiinfektíva a antiseptiká, antibiotiká

ATC kód: G01AA10

Klindamycín je polosyntetické antibiotikum odvodené od linkomycínu. Klindamycín inhibuje syntézu bakteriálnych bielkovín pôsobením na bakteriálne ribozómy. Antibiotikum sa prednostne viaže na 50S ribozomálnu podjednotku a ovplyvňuje proces iniciácie peptidového reťazca. Hoci klindamycínium­fosfát nie je aktívny in vitro, rýchla in vivo hydrolýza konvertuje túto zlúčeninu na klindamycín s antibakteriálnym účinkom.

Kultivácia a stanovenie citlivosti baktérií sa za účelom stanovenia diagnózy bakteriálnej vaginózy rutinne nevykonávajú. Štandardná metodika pre skúšky citlivosti potenciálnych patogénov bakteriálnej vaginózy, Gardenella vaginalis, Mobiluncus spp. alebo Mycoplasma hominis nebola definovaná.

Preukázalo sa, že klindamycín má in vitro aktivitu proti mikroorganizmom, ktoré súvisia s bakteriálnou vaginózou: Gardnerella vaginalis, Mobiluncus sp., Mycoplasma hominis a anaeróbom Peptostreptococcus sp, Bacteriodes sp.

Dokázala sa skrížená rezistencia medzi klindamycínom a linkomycínom.

Medzi klindamycínom a erytromycínom sa zistil antagonizmus in vitro. Klinický význam tejto interakcie nie je známy.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

Po vaginálnom podávaní 2% vaginálneho krému klindamycínium­fosfátu v dávke 100 mg jedenkrát denne šiestim zdravým dobrovoľníčkam počas 7 dní sa systémovo absorbovali približne 4 % (rozpätie 0,6 – 11 %) podanej dávky. Maximálne sérové koncentrácie klindamycínu pozorované v prvý deň boli priemerne 18 ng/ml (rozpätie 4 – 47 ng/ml) a na siedmy deň boli priemerne 25 ng/ml (rozpätie 6 – 61 ng/ml). Tieto maximálne koncentrácie sa dosiahli približne 10 hodín po podaní dávky (rozpätie 4 – 24 hodín).

Po vaginálnom podávaní 2 % vaginálneho krému klindamycínium­fosfátu v dávke 100 mg jedenkrát denne piatim ženám s bakteriálnou vaginózou počas 7 dní, bola absorpcia pomalšia a menej variabilná ako u zdravých dobrovoľníčok. Približne 4 % (rozpätie 2 – 8 %) dávky sa absorbovalo systémovo. Maximálne koncentrácie klindamycínu pozorované v prvý deň boli priemerne 13 ng/ml (rozpätie 6 – 34 ng/ml) a na siedmy deň boli priemerne 16 ng/ml (rozpätie 7 – 26 ng/ml). Tieto maximálne koncentrácie sa dosiahli približne 14 hodín po podaní dávky (rozpätie 4–24 hodín).

Po opakovanom vaginálnom podaní 2 % vaginálneho krému s obsahom klindamycínu sa nepozorovala systémová kumulácia alebo len v malej miere. Systémový polčas bol 1,5 až 2,6 hodín.

Použitie u starších pacientov

Klinické štúdie s vaginálnym krémom s obsahom klindamycínu 2 % nezahŕňali dostatočný počet jedincov vo veku 65 rokov a starších, aby bolo možné stanoviť, či odpovedajú na liečbu rozdielne v porovnaní s mladšími jedincami.

5.3  Predklinické údaje o bezpečnosti

Karcinogenita

Dlhodobé štúdie s klindamycínom na zvieratách za účelom hodnotenia karcinogénneho potenciálu neboli vykonané.

Mutagenita

Uskutočnené testy genotoxicity zahŕňali mikronukleárny test na potkanoch a Amesov reverzný test. Oba testy boli negatívne.

Poškodenie fertility

Štúdie fertility na potkanoch liečených perorálne dávkami do 300 mg/kg/deň (približne 1,1-násobok najvyššej odporúčanej ľudskej dávky u dospelých udávanej v mg/m2) neodhalili žiadne účinky na fertilitu alebo na schopnosť párenia.

V perorálnych skúšaniach na vývoj embrya/plodu potkanov a v subkutánnych skúšaniach na vývoj embrya/plodu potkanov a králikov sa nepozorovala toxicita na vývoj okrem dávok, ktoré vyvolávali toxický účinok u matky.

6.  FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1  Zoznam pomocných látok

benzylalkohol

cetylalkohol a stearylalkohol sorbitanstearát polysorbát 60 propylénglykol kyselina stearová cetylpalmitát ľahký tekutý parafín čistená voda

6.2  Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

24 mesiacov.

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.

Neuchovávajte v mrazničke.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Vnútorný obal: 1 × 20 g: tuba z polyetylénu a hliníkovej fólie s uzáverom so závitom z polypropylénu, 3 aplikátory z polyetylénu zabalené v priesvitnej fólii 1 × 40 g: tuba z polyetylénu a hliníkovej fólie s uzáverom so závitom z polypropylénu, 7 aplikátorov z polyetylénu zabalených v priesvitnej fólii

Veľkosť balenia:

1 tuba x 20 g

1 tuba x 40 g

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Pfizer Europe MA EEIG

Ramsgate Road

Sandwich, Kent CT13 9NJ

Spojené kráľovstvo

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

15/0653/94-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 23. septembra 1994

Dátum posledného predĺženia registrácie: 20. apríla 2007

10.  DÁTUM REVÍZIE TEXTU

05/2015