Súhrnné informácie o lieku - DENEREL
1. NÁZOV LIEKU
DENEREL
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU
Liečivo:
Každá tableta obsahuje 1,38 mg ketotifeni hydrogenofumaras, čo zodpovedá 1 mg ketotifenum.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tablety
Vzhľad lieku: biele okrúhle, ploché tablety s priemerom 8 mm, s poliacou ryhou na jednej strane tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Dlhodobá profylaxia
– bronchiálnej astmy (všetky formy, vrátane zmiešaných)
- alergickej bronchitídy
- astmatických príznakov spojených so sennou nádchou.
Denerelom nemožno prerušiť rozvinuté záchvaty astmy.
Profylaxia a liečba alergických ochorení postihujúcich viacero orgánových systémov:
– akútna a chronická žihľavka
– atopická dermatitída
– alergická rinitída a konjunktivitída.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelí
1 tableta (1 mg) dvakrát denne (s jedlom ráno a večer). U pacientov citlivých na tlmivé účinky liekov sa v prvom týždni liečby odporúča pomalé zvyšovanie dávkovania, ktoré je na začiatku 1/2 tablety dvakrát denne a zvyšuje sa až na plnú terapeutickú dávku. Ak je to potrebné, môže sa denná dávka zvýšiť až na
4 mg, t.j. 2 tablety dvakrát denne. Pri vyššej dávke možno očakávať zrýchlený nástup účinku. Deti
Deti 3-ročné a staršie: 1 tableta dvakrát denne (s jedlom ráno a večer).
Poznámka
Dosiahnutie plného terapeutického účinku pri profylaxii bronchiálnej astmy si môže vyžiadať liečbu trvajúcu niekoľko týždňov. Preto sa odporúča, aby sa u pacientov, ktorých odpoveď na liečbu nie je primeraná počas niekoľkých týždňov, pokračovalo v liečbe Denerelom aspoň 2 – 3 mesiace.
Súčasná liečba bronchodilatátormi: ak sa súčasne s Denerelom podávajú bronchodilatátory, možno bronchodilatátory užívať menej často.
Ak je potrebné Denerel vysadiť, treba to urobiť postupne, počas 2 – 4 týždňov. Príznaky astmy sa môžu vrátiť.
Použitie u detí
Klinické pozorovania sa zhodujú s farmakokinetickými nálezmi a ukazujú, že na dosiahnutie optimálnych výsledkov u detí môžu byť potrebné vyššie dávky v mg/kg telesnej hmotnosti ako u dospelých. Tieto vyššie dávky sa znášajú rovnako dobre ako nižšie dávky (pozri tiež 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).
Použitie u starších pacientov
Skúsenosti s ketotifénom ukázali, že nie sú osobitné požiadavky na liečbu starších pacientov.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na ketotifén alebo na ktorúkoľvek zložku lieku (pozri 6.1 Zoznam pomocných látok).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Profylaktická a symptomatická liečba antiastmatikami nesmie byť vysadená náhle, keď sa začína s dlhodobou liečbou ketotifénom. Je to výnimočne dôležité dodržiavať pri systémovej liečbe kortikosteroidmi vzhľadom na možnosť nedostatočnosti nadobličiek u pacientov závislých na steroidoch. U týchto pacientov prestavba normálnej hypofýzovo-adrenálnej odpovede na stres môže trvať až rok. Súčasné podávanie perorálnych antidiabetík, môže v niektorých prípadoch viesť k reverzibilnému poklesu počtu trombocytov. Preto sa u týchto pacientov má sledovať počet trombocytov.
Počas liečby ketotifénom sa veľmi zriedka zaznamenali kŕče. Pretože ketotifén môže znižovať prah pre kŕče, treba ho podávať opatrne pacientom s epilepsiou v anamnéze.
4.5 Liekové a iné interakcie
Denerel môže potenciovať efekt alkoholu, pacienti musia byť informovaní o odporúčaní nepožívať alkoholické nápoje.
Denerel môže potenciovať efekt liekov tlmiacich CNS a antihistaminík.
4.6 Gravidita a laktácia
Užívanie ketotifénu v tehotenstve sa neodporúča. Ketotifén sa pravdepodobne vylučuje do materského mlieka. Dojčenie musí byť počas terapie ketotifénom prerušené.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
V prvých dňoch liečby sa môžu zhoršiť reakcie pacientov, preto je pri vedení vozidiel a obsluhe strojov potrebná opatrnosť.
4.8 Nežiaduce účinky
Ketotifén sa zvyčajne dobre toleruje, zvyčajne nežiaduce účinky vznikajú v úvode liečby a po niekoľkých dňoch spontánne vymiznú. Najčastejším efektom je útlm, ospalosť, závrat a sucho v ústach. Príležitostne sa objavili príznaky stimulácie centrálneho nervového systému, ako vzrušenosť, podráždenosť, nespavosť a nervozita. Popísalo sa tiež zvýšenie hmotnosti.
Zriedkavé sú prípady vzniku cystitídy. Veľmi zriedka môže ketotifén vyvolať zvýšenie pečeňových enzýmov a hepatitídu. Zaznamenali sa ojedinelé prípady závažných kožných reakcií (multiformný erytém, Stevensov-Johnsonov syndróm), ktoré sa vyskytovali približne u 1 z 2 000 000 pacientov užívajúcich ketotifén.
4.9 Predávkovanie
Medzi príznaky predávkovania ketotifénu patria ospalosť až silný útlm, zmätenosť, závrate, nystagmus, bolesti hlavy, dezorientácia, tachykardia, hypotenzia a reverzibilná kóma. Špeciálne u detí sa môže objaviť nadmerná vzrušivosť alebo kŕče. Vzhľadom na bradykardiu a dychovú depresiu je nutné prísne sledovanie. Na elimináciu lieku sa odporúča výplach žalúdka alebo vracanie. Pri vzrušenosti alebo kŕčoch sa môžu podať barbituráty s krátkodobým účinkom alebo benzodiazepíny. Ostatná liečba je symptomatická a podporná.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antialergikum, antiastmatikum
ATC kód: R06AX17
Ketotifén je nebronchodilatačný antiastmatický liek, ktorý inhibuje efekt určitých endogénnych substancií známych ako mediátory zápalu, a tak pôsobí antialergicky.
Experimentálne údaje ukazujú, že antiastmatická aktivita sa môže prejaviť vďaka inhibícii uvoľnenia známych alergických mediátorov, ako je histamín a leukotriény, potlačeniu aktivácie eozinofilov cytokínmi a tým potlačeniu postupu eozinofilov do oblasti zápalu a inhibícii rozvoja hyperaktivity dýchacích ciest, ktorá je spojená s aktiváciou trombocytov účinkom faktora aktivujúceho trombocyty (PAF) alebo je spôsobená nervovou aktiváciou následkom expozície alergénu alebo použitím sympatomimetík. Ketotifén je tiež nekompetitívny blokátor histamínových receptorov (H1).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Potrava neovplyvňuje biologickú dostupnosť. Po perorálnom podaní ketotifén sa skoro kompletne absorbuje. Vzhľadom na efekt prvého prechodu pečeňou približne 50%, biologická dostupnosť je tiež približne 50%. Vrchol plazmatickej koncentrácie sa dosiahne počas 2–4 hodín. Približne 75% ketotifénu sa viaže na plazmatické bielkoviny. Vylučovanie je bifázické, s krátkym polčasom 3 – 5 hodín, nasledovaný dlhším polčasom 21 hodín. Približne 1% ketotifénu sa vylučuje močom v nezmenenej forme počas 48 hodín a 60–70% vo forme metabolitov. Hlavným metabolitom je ketotifén-N-glukuronid. Zvyšok sa vylučuje stolicou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita
V štúdiách akútnej toxicity ketotifénu na myšiach, krysách a králikoch sa stanovili hodnoty LD50 vyššie ako 300 mg/kg telesnej hmotnosti pri perorálnom podaní a 5 – 20 mg/kg pri intravenóznom podaní. Nežiaduce účinky vyvolané predávkovaním boli dyspnoe a motorická excitácia, po ktorých nasledovali kŕče a ospalosť. Toxické príznaky sa objavili rýchlo a zmizli v priebehu niekoľkých hodín. Nedokázali sa kumulatívne alebo neskoré účinky. Nedokázal sa potenciál ketotifénu vyvolať kožnú precitlivenosť intrakutánnou injekciou u morčiat.
Mutagenita
Ketotifén a jeho metabolity nemali genotoxický potenciál, keď sa sledovala in vitro indukcia génovej mutácie v Salmonella typhimurium, chromozómové aberácie v bunkách V79 čínskeho škrečka alebo primárne poškodenie DNK v kultúrach krysích hepatocytov. Nepozoroval sa klastogénny účinok in vivo (cytogenetická analýza buniek kostnej drene čínskeho škrečka a stanovenie mikronukleov v kostnej dreni myši). Podobne sa nepozorovali mutagénne účinky na zárodkové bunky myších samcov v dominantnom letálnom teste.
Karcinogenita
U krýs, ktorým sa liečivo podávalo s potravou nepretržite po dobu 24 mesiacov, sa pri najvyššej znášanej dávke 71 mg/kg ketotifénu denne nezistil karcinogénny potenciál. Tumorogénne účinky sa nedokázali u myší, ktorým sa s potravou podávalo až 88 mg/kg telesnej hmotnosti po dobu 74 týždňov.
Reprodukčná toxicita
Embryotoxický alebo teratogénny potenciál ketotifénu sa nezistil u krýs a králikov. U krysích samcov podávanie liečiva po dobu 10 týždňov pred párením (t.j. dlhšie ako úplný spermatogénny cyklus) neovplyvnilo fertilitu pri znášanej dávke 10 mg/kg denne.
Na fertilitu krysích samíc, ako aj prenatálny vývoj, graviditu a odstavenie mláďat, ketotifén nemal nežiaduci vplyv pri perorálnom podávaní v dávkach do 50 mg/kg denne, hoci nešpecifická toxicita sa u gravidných samíc pozorovala pri dávkach 10 mg/kg a vyšších. Podobne sa nezistil nežiaduci účinok liečby v perinatálnej fáze. Ako následok toxicity u matiek sa zaznamenalo zníženie prežívania mláďat a spomalenie zvyšovania hmotnosti počas prvých dní postnatálneho vývoja pri vysokej hladine dávok 50 mg/kg denne.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Lactosum monohydricum, cellulosum microcristallinum, croscarmellosum natricum, cellulosum pulvis, magnesii stearas.
6.2 Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
Päť(5) rokov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte na suchom mieste, chráňte pred priamym svetlom, pri teplote nepresahujúcej 25°C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Tablety sú dodávané:
-
– v blistrovom balení 3 × 10 tabliet
-
– vo fľaštičke z plastickej hmoty (klinické balenie, 100 tbl)
Veľkosť balenia: 30 alebo 100 tabliet
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Medochemie Ltd, Limassol, Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
24/0031/98-S