Súhrnné informácie o lieku - Etopozid Accord 20 mg/ml infúzny koncentrát
1. NÁZOV LIEKU
Etopozid Accord 20 mg/ml infúzny koncentrát
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
1 ml obsahuje 20 mg etopozidu.
Jedna 5 ml injekčná liekovka obsahuje 100 mg etopozidu.
Jedna 10 ml injekčná liekovka obsahuje 200 mg etopozidu.
Jedna 12,5 ml injekčná liekovka obsahuje 250 mg etopozidu.
Jedna 20 ml injekčná liekovka obsahuje 400 mg etopozidu.
Jedna 25 ml injekčná liekovka obsahuje 500 mg etopozidu.
Jedna 50 ml injekčná liekovka obsahuje 1000 mg etopozidu.
Pomocné látky so známym účinkom:
Benzylalkohol: 30 mg/ml
Bezvodý etanol: 240,64 mg/ml
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Infúzny koncentrát.
Liek je číry, bezfarebný bledožltý roztok, ktorý je takmer úplne bez častíc.
pH: 3,0 – 4,0
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikácie
Etopozid Accord je indikovaný u dospelých na liečbu:
-
– rezistentného non-seminomatózneho testikulárneho karcinómu v kombinácii s inými chemoterapeutikami
-
– malobunkového karcinómu pľúc v kombinácii s inými chemoterapeutikami
-
– akútnej monocytovej (AML M5) a akútnej myelomonocytovej leukémie (AML M4) pri zlyhaní štandardnej indukčnej terapie (v kombinácii s inými chemoterapeutikami).
4.2. Dávkovanie a spôsob podávania
Liečbu etopozidom musí začať podávať kvalifikovaný lekár, ktorý má skúsenosti s používaním
protinádorovej terapie.
Etopozid Accord sa podáva pomalou intravenóznou infúziou. Etopozid sa nesmie podávať rýchlou intravenóznou infúziou.
Dávkovanie:
Dospelí:
Odporúčaná dávka etopozidu je 60-120 mg/m2 i.v. denne počas 5 za sebou nasledujúcich dní.
Pretože etopozid spôsobuje útlm kostnej drene, cyklus liečby sa nesmie opakovať častejšie ako v intervaloch 10 až 20 dní. Pri ne-hematologických indikáciách sa cykly nemajú opakovať častejšie ako v 21 dňových intervaloch. Opakované cykly liečby infúzie etopozidom sa nesmú podať pred kontrolou krvného obrazu na známky myelosupresie a kým sa nepovažuje za dostatočné.
Celkovo sa najčastejšie užíva dávkovací plán 100 mg/m2 počas 5 dní alebo 120 mg/ m2 každý druhý deň v 1,3 a 5 deň.
Požadovaná dávka etopozidu sa musí nariediť buď s 5% roztokom glukózy alebo 0,9% fyziologickým roztokom injekciu, aby sa dosiahla konečná koncentrácia 0,2–0,4 mg/ml etopozidu (napr. 1 ml alebo 2 ml koncentrátu v 100 ml rozpúšťadla na dosiahnutie koncentrácie 0,2 mg/ml alebo 0,4 mg/ml). Tento roztok sa podáva ako intravenózny roztok s trvaním nie menej ako 30 minút a nie viac ako 2 hodiny.
Po rýchlom intravenóznom podaní bola hlásená hypotenzia. Preto sa odporúča podať etopozid počas 30 až 60 minút. V závislosti od tolerancie pacienta sa môže vyžadovať aj dlhší čas podania. Tak ako aj pri iných potenciálne toxických látkach, aj pri zaobchádzaní s etopozidom a jeho príprave je nutná opatrnosť. Pri neúmyselnom vystavení sa etopozidu sa môžu vyskytnúť kožné reakcie. Odporúča sa používať rukavice. Ak sa Etopozid Accord dostane do kontaktu s pokožkou alebo sliznicou, okamžite umyte pokožku alebo sliznicu mydlom a vodou.
Pri užívaní iných liekov v kombinácii alebo pri predchádzajúcej radiačnej terapii alebo chemoterapii, ktorá môže mať vplyv na útlm kostnej drene, je treba vziať do úvahy myelosupresívny účinok a upraviť dávkovanie. Pacienti nemajú začať s novým cyklom liečby s Etopozidom, ak počet neutrofilov je menší ako 1 500 buniek/mm3 alebo počet krvných doštičiek je menší ako 100 000 buniek/mm3, pokiaľ toto nie je spôsobené zhubným ochorením.
Dávky nasledujúce za začiatočnou dávkou sa majú upraviť, ak počet neutrofilov klesne na menej ako 500 buniek/mm3 po dobu dlhšiu ako 5 dní alebo je spájaný s horúčkou alebo infekciou, ak počet krvných doštičiek klesne na menej ako 25 000 buniek/mm3, ak sa vyvinie stupeň toxicity 3 alebo 4 alebo ak obličkový klírens je menej ako 50 ml/min.
V prípade kombinovanej liečby sa dávkovanie etopozidu má nastaviť v súlade s relevantným plánom liečby.
Dĺžku liečby určuje lekár, pričom beriem do úvahy základné ochorenie, podávanú kombinovanú liečbu (ak je relevantná) a individuálne okolnosti liečby. Liečbu etopozidom treba ukončiť, ak karcinóm nereaguje na liečbu a/alebo progreduje alebo sa vyskytnú intolerabilné nežiaduce účinky.
Je potrebné starostlivo predísť paravenóznej injekcii. Etopozid sa nesmie podať intraarteriálnou injekciou a intrakavitárne.
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť u detí a dospievajúcich sa nestanovila.
Starší pacienti
Dávkovanie nevyžaduje úpravu.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
U pacientov s poškodenou funkciou obličiek sa majú vziať do úvahy nasledujúce úpravy dávkovania v závislosti od nameraného klírensu kreatinínu.
Klírens kreatinínu (ml/min) Dávka
-
> 50 100 % dávky
15–50 75 % dávky
Ďalšie dávkovanie sa má upraviť v závislosti od tolerancie pacienta a klinického účinku. U pacientov s klírensom kreatinínu < 15 ml/min nie sú dostupné žiadne údaje a pri týchto pacientoch je treba zvážiť ďalšie zníženie dávkovania.
Pokyny na riedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.
4.3 Kontraindikácie
Etopozid je kontraindikovaný pri:
-
– precitlivenosti na etopozid, podofylotoxíny alebo deriváty podofilotoxínov alebo na niektorú z pomocných látok uvedených v časti 6.1
-
– závažnej poruche pečene.
-
– závažnom útlme kostnej drene
-
– počas dojčenia (pozri časť 4.6)
-
– Súbežné použitie očkovacej látky proti žltej horúčke alebo iných živých vakcín je kontraindikované u imunosuprimovaných pacientov (pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie).
4. 4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Etopozid sa má podávať pod dozorom kvalifikovaného lekára, ktorý má skúsenosti s používaním chemoterapeutík na liečbu rakoviny. Lekári musia mať na zreteli, že liečba etopozidom môže vyvolať anafylaktickú reakciu s prejavmi ako triaška, horúčka, začervenanie, tachykardia, bronchospazmus, dyspnoe a hypotenzia, ktoré môžu byť fatálne (pozri časť 4.8). Liečba je symptomatická. Infúziu musí ukončiť lekár a majú sa podať presorické látky, kortikosteroidy, antihistaminiká alebo náhrady krvnej plazmy. Počas podávania môže dôjsť k reakciám v mieste podania injekcie.
Ak sa etopozid podáva intravenózne, starostlivo treba predísť paravenóznej injekcii. Odporúča sa starostlivo monitorovať miesto podania infúzie pre možnú infiltráciu počas podania lieku. V súčasnosti nie je známa žiadna špecifická liečba extravazácie.
Môže sa vyskytnúť závažná myelosupresia so sprievodnou infekciou alebo krvácaním.
Po podaní etopozidu bola hlásená fatálna myelosupresia. Pacienti liečení etopozidom sa majú starostlivo a často sledovať na myelosupresiu počas liečby a po liečbe. Útlm kostnej drene limitujúci dávku je najzávažnejšia toxicita spájaná s liečbou etopozidom. Na začiatku liečby a pred každou nasledujúcou dávkou etopozidu musia byť uskutočnené nasledovné vyšetrenia: počet krvných doštičiek, hemoglobín, celkový počet leukocytov a diferenciál. Ak pred začatím liečby etopozidom bola uskutočnená rádioterapia alebo chemoterapia, je potrebné medzi nimi zachovať primeraný interval, aby sa obnovila činnosť kostnej drene.
Dávky nasledujúce za začiatočnou dávkou sa majú upraviť, ak počet neutrofilov klesne na menej ako 500 buniek/mm3 po dobu dlhšiu ako 5 dní alebo je spájaný s horúčkou alebo infekciou, ak počet krvných doštičiek klesne na menej ako 25 000 buniek/mm3, ak sa vyvinie stupeň toxicity 3 alebo 4 alebo ak obličkový klírens je menej ako 50 ml/min. Pri užívaní iných liekov v kombinácii, ktoré môžu mať vplyv na útlm kostnej drene alebo pri predchádzajúcej radiačnej terapii alebo chemoterapii, ktoré môžu mať vplyv na útlm kostnej drene, je treba vziať do úvahy myelosupresívny účinok a upraviť dávkovanie.
Výskyt akútnej leukémie, ktorá sa môže vyskytnúť s alebo bez preleukemickej fázy, sa zriedkavo hlásil u pacientov liečených etopozidom v kombinácii s inými antineoplastickými liečivami.
Nie je známe, že by riziko kumulácie alebo predispozičné faktory súviseli s rozvojom sekundárnej leukémie. Predpokladá sa vplyv dávkovacieho plánu a kumulatívnych dávok etopozidu, nebol však ešte podrobnejšie zadefinovaný.
Pri niektorých prípadoch sekundárnej leukémie u pacientov liečených epidofylotoxínmi boli pozorované abnormality na chromozóme 11q23. Táto abnormalita sa tiež spozorovala u pacientov s rozvojom sekundárnej leukémie po ich liečbe chemoterapeutickými režimami nezahŕňajúcimi epidofylotoxíny ako aj pri leukémii, ktorá sa vyskytla de novo. Ďalším znakom, ktorý bol spájaný so sekundárnou leukémiou u pacientov liečených epidofylotoxínmi sa zdá byť krátka doba latencie, s priemerným stredným časom rozvoja leukémie približne 32 mesiacov.
Pred začatím liečby etopozidom je treba u pacienta preliečiť bakteriálne infekcie.
Infúzia sa má podávať pomaly počas 30 až 60 minút, aby sa predišlo hypotenzii alebo bronchospazmu.
Vo všetkých prípadoch, kedy sa zvažuje použitie etopozidu ako chemoterapie, musí lekár vyhodnotiť prínosy a nutnosť použitia tohto lieku v porovnaní s rizikom nežiaducich reakcií. Väčšina nežiaducich reakcií je reverzibilných, ak sa včas odhalia. Ak sa objavia závažné reakcie, je treba znížiť dávkovanie alebo prerušiť liečbu a podniknúť primerané nápravné opatrenia podľa zhodnotenia klinického stavu lekárom. Liečba sa má opätovne začať s opatrnosťou, pričom je treba primerane vyhodnotiť ďalšiu nutnosť použitia tohto lieku a vziať do úvahy riziko možného opätovného výskytu toxicity.
Pacienti s nízkou hladinou sérového albumínu môžu mať pri používaní etopozidu zvýšené riziko výskytu toxicít. Pred začiatkom liečby, počas liečby a pred každým liečebným cyklom treba skontrolovať krvný obraz (leukocyty, trombocyty, hemoglobín), funkciu obličiek a pečene a je nutné vyšetriť neurologické funkcie. Cykly liečby etopozidom sa všeobecne majú vykonávať iba za normálnej funkcie pečene a obličiek pacienta. Ak pacient má hepatálnu alebo renálnu dysfunkciu, má sa pravidelne sledovať renálna a hepatálna funkcia vzhľadom na riziko akumulácie.
Ďalej sa liečebné cykly s etopozidom majú vykonávať, iba ak periférny nervový systém pracuje správne.
Etopozid je mutagénny a karcinogénny. Toto treba zohľadniť, ak sa realizuje dlhodobá liečba.
Vzhľadom na mutagénny potenciál etopozidu musia pacientky aj pacienti používať počas liečby a 6 mesiacov po jej ukončení účinnú antikoncepciu. Ak pacient/ka plánuje mať deti po ukončení liečby, odporúča sa konzultácia ohľadom genetiky. Keďže etopozid môže znížiť plodnosť u mužov, je treba zvážiť konzerváciu spermií za účelom budúceho otcovstva. (Pozri časť 4.6.).
Použitie u detí a dospievajúcich
Bezpečnosť a účinnosť u detí nebola systematicky skúmaná.
U pediatrických pacientov, ktorí dostávali Etopozid Accord, sa hlásili anafylaktické reakcie
Pomocné látky, ktoré má mať lekár na zreteli:
Etanol
Etopozid Accord obsahuje 30,5 % alkoholu (etanol), čo zodpovedá 240,64 mg etanolu na ml koncentrátu a až do 1,2 mg etanolu na 5 ml liekovku, čo zodpovedá 30 ml piva alebo 12,55 ml vína a až do 3 mg etanolu na 12,5 ml liekovku, čo zodpovedá 75 ml piva alebo 31,4 vína.
Znamená to zdravotné riziko pre pacientov s ochorením pečene, alkoholikov, epileptikov, pacientov s organickými ochoreniami mozgu, pre tehotné ženy, dojčiace ženy a deti.
Účinok iných liekov môže byť znížený alebo zvýšený.
Benzylakohol
Vzhľadom na prítomnosť benzylalkoholu sa Etopozid Accord nesmie podávať predčasne narodeným deťom a novorodencom. Môže spôsobiť toxické a alergické rekcie u dojčiat a detí do 3 rokov veku.
Polysorbát 80
Etopozid Accord obsahuje polysorbát 80. U novorodencov bol s použitím injekčného vitamínu E obsahujúceho polysorbát 80 spájaný život ohrozujúci syndróm zlyhania pečene a obličiek, cholestáza, poškodenie pľúc, trombocytopénia a ascites.
4.5 Liekové a iné interakcie
Súbežné podávanie vysokých dávok cyklosporínu (sérové koncentrácie vyššie ako 2000 ng/ml)
s perorálnym etopozidom viedli k vyšším hodnotám AUC pre etopozid o 80 % a klírens sa znížil o 38 % v porovnaní s moterapiou etopozidom.
Súbežná liečba cisplatinou je spájaná so zníženým celkovým telesným klírensom etopozidu.
Súbežná liečba fenytoínom alebo fenobarbitalom je spájaná so zvýšeným klírensom etopozidu a zníženou účinnosťou.
Predošlá alebo súbežná liečba inými liekmi s podobným myelosupresívnym účinkom ako má etopozid môže mať aditívny alebo synergický účinok.
Pri použití vakcíny proti žltej zimnici existuje zvýšené riziko fatálneho systémového ochorenia spôsobeného vakcináciou. U imunosuprimovaných pacientov je použitie živých vakcín kontraindikované. (Pozri časť 4.3).
Väzbovosť na proteíny v plazme in vitro je 97 %. Fenylbutazón, salicylát sodný a aspirín môžu vytesniť etopozid z väzbového miesta proteínov v plazme.
Súbežná liečba warfarínom môže spôsobiť zvýšenie INR (international normalized ratio). Odporúča sa starostlivý monitoring INR.
V predklinických štúdiách bola hlásená skrížená rezistencia medzi antracyklínmi a etopozidom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaEtopozid môže spôsobiť poškodenie plodu, ak sa podá tehotným ženám. Ukázalo sa, že je etopozid teratogénny u myší a potkanov. Neexistujú dostatočné a dostatočne kontrolované štúdie u tehotných žien. Ženám v plodnom veku treba odporučiť, aby sa vyhli otehotneniu. Ak sa tento liek používa počas gravidity, alebo ak pacientka otehotnie počas liečby, pacientka musí byť informovaná o potenciálnom riziku pre plod.
Vzhľadom na mutagénny potenciál etopozidu musia pacientky aj pacienti používať počas liečby a 6 mesiacov po jej ukončení účinnú antikoncepciu. Ak pacient/ka plánuje mať deti po ukončení liečby, odporúča sa konzultácia v oblasti genetiky.
Nie je známe, či sa liek vylučuje do materského mlieka. Vzhľadom na to, že veľa liekov sa vylučuje do materského mlieka a kvôli možným závažným vedľajším reakciám z etopozidu u dojčiacich detí sa je treba na základe zváženia prínosu lieku pre matku rozhodnúť, či zvoliť prerušenie dojčenia alebo liečby matky.
Benzylakohol sa pravdepodobne vylučuje do materského mlieka a dieťa ho môže perorálne absorbovať.
Keďže etopozid môže znížiť plodnosť u mužov, môže sa zvážiť konzervácia spermií za účelom neskoršieho otcovstva.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nevykonali sa žiadne štúdie s etopozidom o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje Môže sa vyskytnúť únava, somnolencia, nauzea, vracanie a akútne hypersenzitívne reakcie vzhľadom na pokles krvného tlaku, čo môže narušiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4. 8 Nežiaduce účinky
V súvislosti s liečbou etopozidom sa hlásili nasledovné nežiaduce účinky.
Frekvencie sú definované podľa nasledovnej konvencie:
Veľmi časté (> 1/10)
Časté(> 1/100 až < 1/10)
Menej časté (> 1/1000 až < 1/100)
Zriedkavé (> 1/10000 až < 1/1000)
Veľmi zriedkavé (< 1/10000)
neznáme (z dostupných údajov)
Trieda orgánových systémov | Veľmi časté (>1/10) | Časté (>1/100 až <1/10) | Menej časté (>1/1,0 00 až <1/100) | Zriedkavé (>1/10,000 až <1/1000) | Veľmi zriedkav é (<1/10,00 0) | Nezná me |
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovan ých novotvarov (cysty a polypy) | Akútna leukémia | |||||
Poruchy krvi a lymfatického systému | útlm kostnej drene, leukopénia, trombocytopé nia, neutropénia, anémia | |||||
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | infarkt myokardu, arytmia | |||||
Poruchy imunitného systému | reakcie anafylakti ckého typu, napr. horúčka, triaška, |
tachykardia, bronchospazm us, dyspnoe a hypotónia | ||||||
Poruchy metabolizmu a výživy | hyperuriké mia | |||||
Poruchy nervového systému | závrat | perifér na neuropa tia | záchvat, optická neuritída, kortikálna slepota prechodná, neurotoxicita (somnolencia, únava) | |||
Poruchy oka | prechodná strata videnia, optická neuritída | |||||
Poruchy ciev | Prechodná systolická hypotenzia po rýchlom intravenóz nom podaní, hypertenzia | |||||
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | pľúcna fibróza, intersticiálna pneumonitída | |||||
Poruchy gastrointestinál neho traktu | bolesť brucha, zápcha, nauzea a vracanie, anorexia | zápal slizníc (vrátane stomatitídy a ezofagitídy), hnačka | dysfágia, dysgeúzia | |||
Poruchy pečene a žlčových ciest | hepatotoxicita | |||||
Poruchy kože a podkožného tkaniva | alopécia, pigmentácia | výsev, urtikária, pruritus | Stevens-johnson syndróm, toxická epidermálna nekrolýza, dermatitída spôsobená predchádzajúc im ožarovaním | |||
Celkové poruchy a | asténia, malátnosť | extravazáciaa, flebitída |
reakcie v mieste podania |
Hematologická toxicita:
Dávku limitujúcim účinkom etopozidu je myelosupresia. Obnovenie kostnej drene väčšinou prebehne do dvadsiateho dňa a kumulatívna toxicita nebola hlásená.
Najnižšie hodnoty granulocytov a krvných doštičiek (nadir) sa zvyknú vyskytovať približne 10–14 dní po podaní etopozidu v závislosti od spôsobu podania a liečebnej schémy. Pri intravenóznom podaní sa najnižšie hodnoty zvyknú dosiahnuť skorej ako pri perorálnym podaní.
Leukopénia je u 60–91 % , závažná leukopénia (< 1 000 buniek/mm3) u 7–17 % pacientov, trombocytopénia u 28–41% a závažná trombocytopénia (< 50 000 krvných doštičiek/mm3) u 4–20 % pacientov. Veľmi časté boli aj hlásenia horúčky a infekcie u pacientov s neutropéniou liečených etopozidom.
Gastrointestinálna toxicita
Nauzea a vracanie sú hlavné gastrointestinálne nežiaduce účinky a vyskytujú sa u 31–43 % pacientov po intravenóznom podaní. Strata chuti do jedla sa pozorovala u pacientov s frekvenciou 10–13%.
Stomatitída sa pozorovala u približne 1–6 % pacientov. Hnačka sa zaznamenala u 1–13 % týchto pacientov.
Alopécia
Reverzibilná alopécia, niekedy vyúsťujúca do úplného vypadania vlasov, bola pozorovaná u 66 % pacientov.
Zmeny krvného tlaku
Hypotenzia:
U pacientov liečených etopozidom bola po rýchlom intravenóznom podaní hlásená prechodná hypotenzia, ktorá nebola spájaná s toxicitou na srdce alebo elektrokardiografickými zmenami. Hypotenzia zvyčajne ustúpi po prerušení infúzie etopozidu a/alebo po podaní inej primeranej podpornej liečby. Nasledujúcu infúziu je treba podať pomalšie. Nebola zaznamenaná žiadna oneskorená hypotenzia.
Hypertenzia:
V klinických štúdiách na injekčne podaný etopozid bola hlásená hypertenzia. Ak sa vyskytne klinicky významná hypertenzia u pacientov, ktorým sa podáva Etoposide Accord, treba začať primeranú podpornú liečbu.
Alergické reakcie
Počas alebo ihneď po intravenóznom podaní etopozidu boli hlásené reakcie anafylaktického typu. Nie je známe, aký význam pre rozvoj anafylaktického typu reakcie má koncentrácia alebo rýchlosť podávania infúzie. Krvný tlak sa zvyčajne ustáli v priebehu niekoľkých hodín po prerušení infúzie. Anafylaktický typ reakcie sa môže vyskytnúť pri začiatočnej dávke etopozidu.
Akútne fatálne reakcie spájané s bronchospazmom boli hlásené pre etopozid. Sčervenanie tváre sa hlásilo u 2 % a výsev na koži u 3 % pacientov.
Problémy s metabolizmom:
Po použití etopozidu v kombinácii s inými chemoterapeutikami bol hlásený syndróm lýzy tumoru (niekedy smrteľný).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie môže viesť počas jedného až dvoch týždňov k závažnej myelosupresii. Celkové dávky etopozidu 2,4–3,5 g/m2 podávané intravenózne počas 3 dní viedli k mukozitíde a myeolotoxicite. Metabolická acidóza a prípady závažnej hepatálnej toxicity sa zaznamenali po podaní dávok, ktoré boli vyššie ako boli odporúčané dávky. Špecifické antidotum nie je dostupné. Liečba má byť preto symptomatická a podporná a pacientov treba starostlivo sledovať.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: cytostatikum, derivát podofylotoxínu. ATC kód: L01C B01
Etopozid je semisyntetický derivát podofylotoxínu. Zdá sa, že jeho hlavný mechanizmus účinku sa vyskytuje počas G2 fázy bunkového cyklu. Vyskytujú sa dve reakcie závislé od dávky: pri vysokej koncentrácii (> 10 ^g/ml) sa pozoruje lýza buniek vstupujúcich do mitózy, pri nízkej koncentrácii (0,3–10 ^g/ml) sú bunky blokované, aby vstúpili do profázy. Hlavným makromolekulárnym účinkom sa javí inhibícia DNA syntézy.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po intravenóznej infúzii hladiny etopozidu v plazme klesajú biexponenciálne s distribučným polčasom približne 1,5 hodín s terminálnym eliminačným polčasom 4–11 hodín. Celkový telesný klírens je 16–36 ml/minút/m2 a nezávisí od dávky v tomto dávkovom intervale. Etopozid sa nekumuluje v plazme, keď sa podáva 100 mg/m2 intravenózne denne počas 4–6 dní. Rovnovážny distribučný objem je 7–17 l/m2. Distribúcia do cerebrospinálnej tekutiny (CSF) je nízka a variabilná. In vitro štúdie ukazujú, že etopozid sa extenzívne viaže na plazmatické proteíny u ľudí (97 %).
Vylučovanie etopozidu je renálne aj nerenálne. Po intravenóznom podaní 3H-etopozidu (70–290 mg/m2) sa 42–67 % dávky zistilo v moči a 0–16 % v stolici. V priebehu 24 hodín sa 8–35 % dávky sa vylúčilo močom ako nezmenené liečivo. Hlavná nerenálna cesta eliminácie etopozidu je metabolizmus. Menej ako 6% podanej dávky sa vylučuje žlčou. U dospelých celkový telesný klírens etopozidu koreluje s klírensom kreatinínu, nízkou koncentráciou albumínu v sére a nerenálnym klírensom. U detí sa zvýšené GPT v sére spájalo so zníženým klírensom etopozidu. Porucha funkcie pečene alebo obličiek môže zvýšiť koncentráciu etopozidu v tkanivách vzhľadom na metabolické a vylučovacie cesty.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V pokusoch na potkanoch a myšiach sa ukázalo, že je etopozid embryotoxický a teratogénny. Z in vitro a in vivo skúšaní sú k dispozícii pozitívne výsledky ku genetickým a chromozomálnym mutáciam spôsobeným etopozidom. Tieto výsledky potvrdzujú podozrenie na mutagénny účinok u ľudí. Nevykonali sa žiadne testy na zvieratách ohľadom karcinogenity. Etopozid sa považuje za potencionálne karcinogénne liečivo, keďže poškodzuje DNA a má mutagénny potenciál.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
bezvodá kyselina citrónová
benzylalkohol
polysorbát 80
makrogol 300
bezvodý etanol
6.2 Inkompatibility
Pri podaní sa Etopozid Accord nesmie miešať s inými liekmi.
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
Neotvorená injekčná liekovka: 3 roky.
Po nariedení:
Chemická a fyzikálna stabilita pri používaní nariedeného lieku (0,4 mg/ml) na koncentráciu 0,2 mg/ml a 0,4 mg/ml sa preukázala pri injekčnom chloride sodnom (0,9 % w/v) a injekčnej glukóze (5% w/v)
počas 96 hodín a 48 hodín pri teplote 20 – 25 °C.
Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite. Ak sa nepoužije okamžite, užívateľ je zodpovedný za dĺžku a podmienky uskladnenia. Neuchovávajte zriedený liek v chladničke (2 – 8 °C), pretože to môže spôsobiť precipitáciu.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte injekčnú liekovku vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Neuchovávajte v chladničke alebo mrazničke.
Pre podmienky uchovávania zriedeného lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Koncentrát sa plní do 5 ml, 10 ml, 12,5 ml, 20 ml, 25 ml alebo 50 ml čírych sklenených injekčných liekoviek s teflónovou gumenou zátkou a hliníkovými vyklápacími viečkami.
Veľkosti balenia:
-
1 × 5 ml injekčná liekovka
-
1 × 10 ml injekčná liekovka
-
1 × 12,5 ml injekčná liekovka
-
1 × 20 ml injekčná liekovka
-
1 × 25 ml injekčná liekovka
-
1 × 50 ml injekčná liekovka
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
S liekom Etopozide Accord sa má zaobchádzať podľa smerníc na cytoxické látky.
Ak roztok vykazuje známky precipitácie alebo obsahuje viditeľné častice, má sa zlikvidovať.
Etopozid Accord sa musí zriediť pred použitím s injekčným roztokom chloridu sodného (0,9 % w/v) alebo roztokom glukózy (5% w/v) na koncentráciu 0,2 mg/ml (t.j. 1 ml koncentrátu v 100 ml rozpúšťadla) až 0,4 mg/ml (t.j. 2 ml koncentrátu v 100 ml rozpúšťadla). Koncentrácia zriedeného roztoku nemá presiahnuť 0,4 mg/ml kvôli riziku precipitácie.
Je potrebné dodržiavať pokyny na likvidáciu odpadu a bezpečnostné informácie na správne zaobchádzanie s antineoplastickými látkami.
Treba sa vyhnúť akémukoľvek kontaktu s tekutinou. Počas prípravy a rekonštitúcie sa má použiť prísna aseptická pracovná technika, ochranné opatrenia majú zahŕňať použitie rukavíc, masky, bezpečnostných rukavíc a ochranného odevu. Odporúča sa použitie vertikálneho laminárneho prúdenia vzduchu (laminar airflow (LAF)).
Počas podávania je potrebné mať rukavice. Postupy na likvidáciu lieku majú zohľadniť cytotoxickú povahu liečiva.
Odporúča sa, aby gravidný personál nezaobchádzal s chemoterapeutikami.
Ak príde etopozid do kontaktu s kožou, sliznicami alebo očami, treba ich okamžite dôkladne opláchnuť vodou. Na očistenie pokožky sa môže použiť mydlo.
Akýkoľvek nepoužitý produkt alebo odpad musí byť odstránený v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Accord Healthcare Limited
Sage House, 319 Pinner Road, North Harrow, Middlesex
HA1 4HF
Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
Reg. číslo: 44/0172/14-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 24. júla 2014