Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

EURIN 5 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - EURIN 5 mg

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

EURIN 5 mg

tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna tableta obsahuje 5 mg oxybutynínium­chloridu.

Pomocná látka so známym účinkom

Jedna tableta obsahuje 153 mg monohydrátu laktózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta

Modré okrúhle bikonvexné neobalené tablety s označením “OB” s deliacou ryhou a označením “5” na jednej strane a “G” na strane druhej.

Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Inkontinencia moču, nutkanie na močenie a časté močenie u pacientov s nestabilným močovým mechúrom, buď v dôsledku idiopatickej nestability detruzora alebo neurogénneho močového mechúra (hyperaktivita detruzoru) pri stavoch, ako sú skleróza multiplex a rázštep chrbtice.

Pediatrická populácia

Oxybutynínium­chlorid je indikovaný u detí vo veku nad 5 rokov pri:

  • – močovej inkontinencii, nutkaní na močenie a častom močení u pacientov s nestabilným močovým mechúrom, zapríčineným buď idiopatickou hyperaktivitou močového mechúra alebo neurogénnou poruchou močového mechúra (hyperaktivita detruzoru).

  • – nočnom pomočovaní v spojení s hyperaktivitou detruzoru, s neliekovou terapiou v prípade, že iná liečba nebola účinná.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí:

Začiatočná dávka je 2,5 mg trikrát denne, táto dávka môže byť v prípade potreby titrovaná až na najnižšiu účinnú dávku, pri ktorej sa dosiahne dostatočná klinická odpoveď. Odporúčaná dávka je 5 mg dvakrát-trikrát denne, pričom maximálna dávka je 5 mg štyrikrát denne.

Starší pacienti (vrátane zoslabnutých pacientov):

U starších pacientov môže byť polčas eliminácie predĺžený, preto je začiatočná dávka u týchto pacientov 2,5 mg dvakrát denne, ktorá môže byť v prípade potreby titrovaná na najnižšiu účinnú dávku, pri ktorej sa dosiahne dostatočná klinická odpoveď. Zvyčajná dávka 10 mg rozdelená do dvoch čiastkových dávok je pravdepodobne postačujúca, obzvlášť ak je pacient slabý.

Pediatrická populácia

Deti (vo veku nad 5 rokov):

Deti vo veku viac ako 5 rokov začínajú s dávkou 2,5 mg dvakrát denne, dávka má byť individuálne titrovaná na najnižšiu účinnú dávku, pri ktorej sa dosiahne dostatočná klinická odpoveď. Odporúčaná dávka je 0,3 – 0,4 mg/kg telesnej hmotnosti denne, maximálna dávka je uvedená v nasledovnej tabuľke:

Vek

Dávka

5–9 rokov

2,5 mg trikrát denne

9–12 rokov

5 mg dvakrát denne

12 rokov a starší

5 mg trikrát denne

Posledná dávka sa má užiť pred spaním.

Deti (mladšie ako 5 rokov):

Užívanie lieku sa neodporúča.

Spôsob podávania

Tablety EURIN 5 mg sú určené na perorálne použitie a môžu sa zapiť pohárom vody na prázdny žalúdok (nalačno). V prípade dráždenia žalúdka môžu byť užité aj spolu s jedlom alebo mliekom.

4.3 Kontraindikácie

  • – Precitlivenosť na oxybutynínium­chlorid alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.;

  • – Pacienti s obštrukciou močových ciest, kde sa môže očakávať retencia moču;

  • – Gastrointestinálne obštrukčné ochorenia; intestinálna atónia; paralytický ileus;

  • – Toxický megakolón;

  • – Ťažká forma ulceróznej kolitídy;

  • – Myasténia gravis;

  • – Známe riziko glaukómu so zatvoreným uhlom.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Liečba EURINOM 5 mg má byť znovu posúdená po uplynutí 4–6 týždňov, pretože u niektorých pacientov sa môže obnoviť normálna funkcia močového mechúra.

Tablety EURIN 5 mg sa nemajú používať na liečbu stresovej alebo námahovej inkontinencie moču.

Oxybutinín sa má používať s opatrnosťou u starších zoslabnutých pacientov a u detí, ktorí môžu byť citlivejší na účinok lieku, a u pacientov s vegetatívnou neuropatiou (ako sú pacienti s Parkinsonovou chorobou), s inými závažnými ochoreniami motility gastrointesti­nálneho traktu, a s poškodením pečene alebo obličiek (pozri časť 4.3).

Anticholinergiká sa majú používať s opatrnosťou u starších pacientov, vzhľadom na riziko kognitívneho poškodenia.

Gastrointestinálne ochorenia: anticholinergiká môžu znížiť gastrointestinálnu motilitu a majú sa používať s opatrnosťou u pacientov s gastrointes­tinálnymi obštrukčnými ochoreniami, intestinálnou atóniou a ulceratívnou kolitídou.

Oxybutinín môže zhoršiť tachykardiu (a teda hypertyreodizmus, kongestívne zlyhanie srdca, srdcovú arytmiu, koronárne ochorenie srdca, hypertenziu), kognitívne ochorenia a príznaky hypertrofie prostaty.

Zaznamenali sa účinky anticholinergík na CNS (napr. halucinácie, agitácia, zmätenosť a nespavosť); odporúča sa sledovanie obzvlášť počas niekoľkých prvých mesiacov po začatí liečby alebo po zvýšení dávky; ak sa vyvinú anticholinergické účinky na CNS, má sa zvážiť ukončenie liečby alebo zníženie dávky.

Nakoľko oxybutinín môže spôsobiť glaukóm so zatvoreným uhlom, pacientom sa má odporučiť ihneď vyhľadať lekára, ak zaznamenajú náhlu stratu zrakovej ostrosti alebo bolesť očí.

Oxybutinín môže znížiť sekréciu slín, ktorá môže viesť k zubnému kazu, parodontóze alebo orálnej kandidóze.

Anticholinergiká sa majú používať s opatrnosťou u pacientov, ktorí majú hiátovu herniu/gastro­ezofageálny reflux a/alebo tí, ktorí súčasne užívajú iné lieky (ako sú bisfosfonáty), ktoré spôsobujú alebo zhoršujú ezofagitídu.

Keď sa oxybutinín užíva v prostredí s vysokou teplotou, môže to spôsobiť vyčerpanosť z tepla vzhľadom na znížené potenie.

Pediatrická populácia

Užívanie EURINU 5 mg u detí do 5 rokov sa neodporúča vzhľadom na nedostatok údajov o bezpečnosti a účinnosti v tejto vekovej skupine.

K dispozícii je iba obmedzené množstvo údajov o použití oxybutynínu u detí s monosymptoma­tickým nočným pomočovaním (bez súvisu s hyperaktivitou detruzoru).

Pri použití oxybutynínu u detí vo veku od 5 rokov je potrebná opatrnosť, pretože deti môžu reagovať na účinky lieku citlivejšie, obzvlášť v prípade CNS a psychických nežiaducich účinkov.

Pomocné látky

EURIN 5 mg obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, laponského deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Opatrnosť je potrebná, ak sa oxybutynín podáva súbežne s inými anticholinergikami, pretože môže dôjsť k potenciácii anticholinergického účinku.

Anticholinergný účinok oxybutinínu sa zvyšuje súčasným užívaním iných anticholínergík alebo liekov s anticholinergným účinkom, ako sú amantadín a iné anticholinergné antiparkinsoniká (napr. biperidén, levodopa), antihistaminiká, antipsychotiká (napr. fenotiazíny, butyrofenóny, klozapín), chinidíny, digitalis, tricyklické antidepresíva, atropín a príbuzné liečivá ako atropínové spazmolytiká a dipyridamol.

Redukciou žalúdočnej motility môže oxybutynín ovplyvniť absorpciu iných liekov.

Oxybutinín je metabolizovaný izoenzýmon CYP 3A4 cytochrómu P 450. Súčasné užívanie inhibítorov CYP 3A4 inhibuje metabolizovanie oxybutinínu a zvyšuje expozíciu oxybutinínu. Oxybutinín môže antagonizovať prokinetické liečby.

Súčasné užívanie s inhibítormi cholínesterázy môže viesť k zníženej účinnosti cholínesterázových inhibítorov.

Pacienti majú byť informovaní, že alkohol môže zosilniť ospalosť spôsobenú anticholinergikami ako je oxybutinín (pozri časť 4.7).

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití oxybutynínu u gravidných žien.

Štúdie na zvieratách nie sú dostačujúce pokiaľ ide o účinky na graviditu, embryonálny/fetálny vývin, pôrod alebo postnatálny vývin (pozri časť 5.3).

Nie je známe potenciálne riziko u ľudí.

EURIN 5 mg má byť užívaný počas gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.

Dojčenie

Ak sa oxybutinín užíva počas laktácie, malé množstvo sa vylučuje do materského mlieka. Užívanie oxybutinínu počas dojčenia sa preto neodporúča.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Oxybutinín môže spôsobiť ospalosť alebo rozmazané videnie. Pacienti majú byť opatrní pri činnostiach, ktoré vyžadujú mentálnu pozornosť, ako sú vedenie vozidiel, obsluha strojov alebo vykonávanie rizikovej práce, keď užívajú tento liek.

4.8 Nežiaduce účinky

Nasledujúce nežiaduce účinky sú rozdelené podľa orgánových tried a na základe frekvencie výskytu sa delia na: veľmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); menej časté (>1/1 000 až <1/100); zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000); veľmi zriedkavé (<1/10 000); neznáme (z dostupných údajov).

  • Infekcie a nákazy

Neznáme: infekcia močových ciest

  • Poruchy imunitného systému

Neznáme: precitlivenosť

  • Psychické poruchy

Časté: stav zmätenosti

Neznáme: agitácia, úzkosť, halucinácie, nočné mory, paranoja, nepokoj, kognitívne poruchy u starších ľudí, príznaky depresie, závislosť (u pacientov, ktorí boli v minulosti závislí na liekoch)

  • Poruchy nervového systému

Veľmi časté: závraty, bolesť hlavy, nespavosť

Neznáme: kognitívne poruchy, kŕče

  • Poruchy oka

Časté: suché oči

Neznáme: glaukóm so zatvoreným uhlom, mydriáza, vnútroočná hypertenzia, rozmazané videnie

  • Poruchy srdca a srdcovej činnosti Neznáme: tachykardia, arytmia
  • Poruchy ciev

Časté: sčervenanie

  • Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Veľmi časté: zápcha, nauzea, sucho v ústach

Časté: hnačka, vracanie

Menej časté: dyskomfort v abdominálnej oblasti, anorexia, znížená chuť do jedla, dysfágia Neznáme: gastroezofageálny reflux, pseudo-obštrukcie u rizikových pacientov (starší ľudia alebo pacienti so zápchou a liečení inými liekmi, ktoré znižujú pohyblivosť čriev)

  • Poruchy kože a podkožného tkaniva

Veľmi časté: suchá koža

Neznáme: angioedém, vyrážka, žihľavka, znížené vylučovanie potu,

  • Poruchy obličiek a močových ciest

Časté: retencia moču

  • Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu

Neznáme: kolaps z tepla

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Symptómy

Symptómy predávkovania oxybutinínom sa stupňujú v závislosti od intenzity zvyčajných nežiaducich účinkov zo strany CNS (od nepokoja a excitáciu až po psychotické správanie), zo zmien cirkulácie (hyperémia, pokles krvného tlaku, cirkulačné zlyhanie atď.), respiračné zlyhanie, paralýza a kóma.

Liečba

Potrebné opatrenia sú:

  • 1. okamžitý výplach žalúdka

  • 2. fyzostigmín podaný pomalou intravenóznou injekciou:

Dospelí: 0,5 až 2,0 mg i.v. pomaly, v prípade potreby opakovať až do maximálne 5 mg.

Deti: 30 ^g/kg i.v. pomaly, v prípade potreby opakovať až do maximálne 2 mg

Horúčka sa má liečiť symptomaticky.

Pri výraznom nepokoji alebo excitácii môže byť podaný diazepam 10 mg intravenóznou injekciou.

Tachykardia má byť liečená intravenóznym podaním propranololu a retencia moču sa má liečiť močovým katétrom.

V prípade, že sa vyvinie účinok podobný kurare a sú paralyzované dýchacie svaly, bude potrebná mechanická ventilácia.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Urologiká, liečivá na časté močenie a inkontinenciu

ATC kód: G04BD04

Mechanizmus účinku

Oxybutynín má priamy spazmolytický účinok na hladké svalstvo detruzora močového mechúra.

Oxybutynín tiež inhibuje účinok acetylcholínu na hladké svalstvo blokovaním muskarínových receptorov. Na farmakologických modeloch boli potvrdené rozdiely v afinite pre jednotlivé subtypy muskarínových receptorov.

Farmakodynamické účinky

Relaxácia detruzora močového mechúra je dôsledkom farmakologických vlastností oxybutynínu.

U pacientov s nestabilným močovým mechúrom došlo k zvýšeniu kapacity močového mechúra a zníženiu incidencie spontánnych kontrakcií detruzora.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Po perorálnom podaní je oxybutynín rýchlo vstrebávaný z gastrointes­tinálneho traktu (Tmax 0,5 až 1,4 hod).

Štúdie potvrdili, že po podaní dávky 5–10 mg je Cmax u mladých zdravých pacientov 8–12 ng/ml. Boli pozorované veľké inter-individuálne rozdiely v plazmatických koncentráciách.

Distribúcia

Na plazmatický albumín sa viaže 83–85 % oxybutynínu. Priemerný polčas vylučovania je 2 hodiny.

Biotransformácia

Oxybutynín je predmetom rozsiahleho first-pass metabolizmu (metabolizmu pri prvom prechode pečeňou) vyúsťujúceho do absolútnej systémovej dostupnosti 6,2 %.

Hlavný metabolit, dezetyloxybutynín je farmakologicky aktívny. Vzniká tiež niekoľko ďalších metabolitov, vrátane kyseliny fenylcyklohexyl­glykolovej, ktoré sú ale neaktívne.

Eliminácia

Bolo zistené, že močom sa vylúči menej ako 0,02 % podanej dávky.

Oxybutynín je eliminovaný biexponenciálne.

Opakované podávanie má za následok miernu akumuláciu.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Oxybutynínium­chlorid vykazuje nízku akútnu toxicitu.

Chronická toxicita bola spojená so znížením príjmu potravy a prírastkom na váhe, tremor, nervozita a mierne patologické zmeny na pečeni a obličkách sa vyskytli pri jednej vzorke.

Predklinické štúdie nenasvedčujú mutagenitu, karcinogenicitu alebo nepriaznivý vplyv na fertilitu alebo reprodukciu. Neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky na gestáciu, narodenie a vývoj potomstva až do odstavenia dojčenia.

Teratogenita nebola pozorovaná pri perorálnych dávkach (potkany – 20 mg/kg/deň, králiky –48 mg/kg/deň), ktoré nespôsobovali signifikantnú toxicitu u matky; ale pre matku toxické dávky oxybutynínu (100 mg/kg/deň) zvyšovali výskyt extra – torakolumbálnych rebier u plodov potkana a bola pozorovaná mortalita novonarodených mláďat.

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí okrem informácií zahrnutých v iných častiach tohto súhrnu charakteristických vlastností lieku.

Embryofetálne štúdie u gravidných potkanov preukázali malformácie srdca. Vyššie dávky boli dodatočne spojené s výskytom extratorakolum­bálnych rebier a zvýšenou neonatálnou toxicitou. Reprodukčná toxicita sa vyskytla len pri súbežnej všeobecnej toxicite pre matku. Vzhľadom na nedostatok údajov o expozícii nemôže byť stanovený význam týchto pozorovaní.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

monohydrát laktózy

mikrokryštalická celulóza

stearan vápenatý

hlinitý lak indigokarmínu (E 132)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

Uchovávajte v obale na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blister s PVC/Al fóliou.

Veľkosť balenia: 30, 60, 90 tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Mylan Ireland Limited

Unit 35/36 Grange Parade

Baldoyle Industrial Estate

Dublin 13, Írsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

53/0212/01-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 22. júna 2001

Dátum posledného predĺženia registrácie: 05. marca 2008