Súhrnné informácie o lieku - Gynoflor
1. NÁZOV LIEKU
Gynoflor
vaginálne tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá vaginálna tableta obsahuje 10 miliónov životaschopných baktérií Lactobacillus acidophilus a 0,03 mg estriolu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Vaginálna tableta
Vaginálne tablety sú jemne béžové bodkované oválne a bikonvexné.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Gynoflor je indikovaný na:
- obnovu flóry laktobacila po lokálnej a/alebo systémovej terapii protiifekčnými alebo chemoterapeutickými látkami,
- liečbu atrofickej vaginitídy spôsobenej deficienciou estrogénu počas menopauzy a po menopauze, alebo ako súbežná liečba so systémovou hormonálnou substitučnou terapiou,
- liečbu vaginálneho výtoku neznámeho pôvodu (Flour vaginalis) alebo mierne až stredne ťažkých prípadov bakteriálnej vaginózy, keď použitie protiinfekčnej terapie nie je úplne nevyhnutné.
Možnou aplikáciou je aj profylaktická terapia opakovaných vaginálnych infekcií.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Obnova flóry, Fluor vaginalis, vaginálne infekcie:
1 – 2 vaginálne tablety denne 6 – 12 dní.
Atrofická vaginitída, Fluor vaginalis po menopauze:
1 vaginálna tableta denne počas 6–12 dní a potom udržiavacia dávka 1 vaginálna tableta 1 – 2 dni v týždni.
Spôsob podávania
Vaginálna tableta sa má vložiť hlboko do vagíny večer pred spaním. Je to najlepšie urobiť v ľahu s nohami ľahko pokrčenými.
Liečba sa má prerušiť počas menštruácie a obnoviť po jej skončení.
4.3 Kontraindikácie
- precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1,
- malígne zmeny (estrogén-dependentné nádory) prsníkov, maternice alebo vagíny,
- endometrióza (predpokladaná alebo preukázaná),
- vaginálne krvácanie neznámeho pôvodu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Nie sú.
4.5 Liekové a iné interakcie
Lactobacillus acidophilus je citlivý na mnohé protiinfekčné látky (lokálne alebo systémovo). Súbežná terapia týmito látkami môže znížiť účinnosť Gynofloru.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Gynoflor možno používať v gravidite.
Avšak podobne ako u iných liekov má sa zvýšiť opatrnosť pri predpisovaní Gynofloru tehotným ženám v prvom trimestri.
Údaje z obmedzeného počtu (54) exponovaných gravidít nenaznačili žiadne nežiaduce účinky estriolu ani baktérie Lactobacillus acidophilus na graviditu alebo na zdravý plod/novorodenca. Gynoflor sa okrem toho používal dlhšie ako 15 rokov bez viditeľných vedľajších účinkov.
Pokusy na zvieratách ukázali nepriaznivé účinky estriolu na samčie plody (pozri časť 5.3). Estriol je však pohlavný hormón, ktorý je špecifický pre ľudí a nenachádza sa u iných druhov cicavcov. Preto toxikologické údaje získané pri pokusoch na zvieratách majú iba obmedzené použitie a nemôžu byť rozšírené na ľudí.
Gynoflor obsahuje estriol iba vo veľmi malej dávke. U negravidných žien sa ukázalo, že po prvej aplikácii Gynofloru sa prechodne zvyšuje hladina estriolu, zatiaľ čo po 12 aplikáciách sa zvýšenie nepozorovalo. Po opakovanom podávaní sa pohybuje plazmatická koncentrácia estriolu v rozpätí normálnych hodnôt žien po menopauze.
Navyše u gravidných žien je plazmatická koncentrácia estriolu v gravidite zvýšená asi 1000-násobne v porovnaní s negravidnými ženami.
Dojčenie
Gynoflor možno používať počas laktácie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Netýka sa.
4.8 Nežiaduce účinky
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Krátko po podaní Gynofloru možno očakávať mierne rezanie a pálenie (1,6 %). V zriedkavých prípadoch sa uvádzali reakcie neznášanlivosti ako sčervenenie a svrbenie. V jednom prípade sa zistila alergická reakcia na lyofilizát laktobacila, ktorý je obsiahnutý v Gynoflore.
Po náhodnom perorálnom podaní Gynofloru sa neočakávajú nijaké nepriaznivé účinky.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
4.9 Predávkovanie
Nehlásili sa prípady predávkovania.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: gynekologické antiinfektívne a antiseptické látky, iné antiinfektíva a antiseptiká , ATC kód: G01AX14
Mechanizmus účinku
Lactobacillus acidophilus patrí k prevažujúcim mikroorganizmom vaginálnej flóry u zdravých žien. Laktobacilus je nepatogénna baktéria a vo vagíne má ochrannú funkciu. Fermentuje glykogén nahromadený vo vaginálnom epiteli na kyselinu mliečnu. Výsledné kyslé prostredie (pH 3,8 – 4,5) vytvára nepriaznivé podmienky na usadenie sa a rast patogénnych mikroorganizmov a vytvára optimálne médium na proliferáciu laktobacila. Okrem kyseliny mliečnej laktobacilus produkuje peroxid vodíka a bakteriocíny, ktoré tiež inhibujú rast patogénnych mikroorganizmov.
Estriol je endogénny estrogénový hormón, ktorý má špecifický účinok na vagínu, no nie na endometrium. Cieľom estriolu v Gynoflore je zabezpečiť proliferáciu a dozrievanie vaginálneho epitelu. Proliferácia a dozrievanie vaginálneho epitelu pôsobí ako fyzická bariéra a zásoba glykogénu, nutričného substrátu pre laktobacily. V prípade hormonálnych porúch, častejšie pozorovaných v pokročilom veku, je porušený epitel vagíny a znížený obsah glykogénu. Vaginálna infekcia môže vyvolať poškodenie vaginálneho epitelu. Exogénny estriol, už vo veľmi nízkej dávke v Gynoflore zlepšuje proliferáciu a dozrievanie epitelu a prispieva k optimalizácii podmienok na obnovu vaginálnej flóry lakobacilov.
Porušenie alebo zníženie fyziologickej vaginálnej flóry sa môže vyskytnúť hlavne ako následok lokálnej alebo systémovej liečby látkami proti infekcii, pri vážnych ochoreniach, pri nevhodných hygienických zásahoch a vaginálnych infekciách. V nefyziologickom vaginálnom prostredí sa môže znížiť počet laktobacilov, alebo môžu dokonca chýbať, a ich ochranná funkcia nie je už zabezpečená. Terapeutická koncepcia Gynofloru sa zakladá na obnove vaginálnej flóry prostredníctvom exogénnych laktobacilov a zlepšuje proliferáciu a dozrievanie vaginálneho epitelu pomocou exogénneho estriolu, vedúceho k obnove fyziologickej rovnováhy vaginálnej flóry a vaginálneho epitelu.
Lactobacillus acidophilus a estriol pôsobia svojím účinkom vnútri vagíny.
Laktóza, ktorá sa používa na výrobu vaginálnych tabliet, môže byť tiež laktobacilom fermentovaná na kyselinu mliečnu. Reprodukcia laktobacilu a vaginálna rekolonizácia týmito baktériami sa môže objaviť po prvom podaní lieku.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Len čo sa vaginálna tableta dostane do kontaktu s vaginálnym sekrétom, začne sa rozkladať, pričom sa uvoľňujú lyofilizované baktérie. In vitro pokusy ukázali, že laktobacily obnovujú svoj metabolizmus a spôsobujú zníženie pH v priebehu niekoľkých hodín.
Pozitívny účinok estrogénu, indukovaný estriolom, sa rýchlo iniciuje a stav proliferácie vaginálneho epitelu sa progresívne zlepší počas terapie (6 – 12 dní).
Absorpcia estriolu z Gynofloru sa skúmala u zdravých žien po menopauze s atrofickým epitelom. Po jednej intravaginálnej aplikácii Gynofloru sa pozoroval iba slabý nárast koncentrácie nekonjugovaného estriolu (biologicky aktívnej formy) nad bazálnu hladinu v plazme, a maximálne koncentrácie estriolu sa dosiahli po 3 hodinách. Po 8 hodinách koncentrácia nekonjugovaného estriolu v plazme už nebola zvýšená.
Avšak po 12-dňovej terapii Gynoflorom na záver terapie Gynoflorom (1× denne), maximálna koncentrácia nekonjugovaného estriolu v plazme sa nezvýšila v porovnaní s bazálnou hladinou.
Počas 12-dňovej liečby sa nepozorovala akumulácia estriolu. Plazmatická koncentrácia pozorovaná po opakovanom podávaní Gynofloru sa pohybuje v rozpätí normálnych hodnôt endogénnej plazmatickej hladiny nekonjugovaného estradiolu.
Koncentrácie estrónu a estradiolu v plazme nie sú ovplyvnené terapiou estriolom, pretože estriol je ich metabolický konečný produkt. Estriol je rýchlo vylučovaný močom, predovšetkým v biologicky neaktívnych formách (glukuronidy, sulfáty).
V dôsledku nízkej dávky estriolu (0,03 mg), lokálnej aplikácie a obmedzenej dĺžke terapie (zvyčajne 6–12 dní) nedochádza ku kumulácii estriolu a systémové účinky estrogénu sú veľmi nepravdepodobné.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Pri liekoch podaných do vagíny je potrebné zohľadniť dva toxikologické aspekty: lokálna tolerancia a možná systémová toxicita v dôsledku absorpcie zložiek.
Laktobacily sú v zdravej ľudskej vagíne prevládajúce mikroorganizmy a považujú sa za nepatogénne. Preto sa neočakáva, že by zavedenie týchto baktérií do vagíny zapríčinilo lokálnu iritáciu alebo poškodenie epitelu.
Výsledky pokusov so zvieratami (Wistar potkany) ukázali, že iba vysoké dávky estriolu môžu viesť k feminizácii samčích plodov.
Treba však zohľadniť, že toxikologické údaje získané u hlodavcov majú obmedzenú hodnotu a nemôžu sa preniesť na človeka, keďže estriol je špecifický pre ľudí a nevyskytuje sa u iných druhov cicavcov.
Vzhľadom na nízku dávku estriolu v Gynoflore sa neočakáva žiadna akútna alebo chronická toxicita.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy, mikrokryštalická celulóza (E460a), sodná soľ karboxymetylškrobu, magnéziumstearát (E470b), hydrogenfosforečnan sodný (E339).
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (2°C – 8°C).
Uchovávanie pri izbovej teplote 1 – 2 týždne počas terapie neovplyvňuje účinok Gynofloru.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
PVC/Al blister, písomná informácia pre používateľku.
Balenie obsahuje 6 alebo 12 vaginálnych tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s lieko
Gynoflor obsahuje pomocné látky, ktoré sa úplne nerozpúšťajú, takže zvyšky tablety môžu niekedy spôsobiť znečistenie spodnej bielizne. Na účinnosť lieku to však nemá vplyv.
V zriedkavých prípadoch pri veľmi suchej vagíne sa môže stať, že vaginálne tablety sa nerozpustia a z vagíny sa vylúčia ako neporušené tablety. Dôsledkom je neúplná liečba. Pre vagínu to však nie je nebezpečné. Na predchádzanie tomuto javu možno vaginálne tablety zvlhčiť kvapkou vody pred vložením do veľmi suchej vagíny.
Pacientky majú použiť hygienické vložky alebo intímky. Nie je to však nevyhnutné z hľadiska účinku lieku.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
VIVAX Pharmaceuticals, s.r.o.
Moyzesova 868/67
017 01 Považská Bystrica
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
54/0386/00-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 6. februára 2001
Dátum posledného predĺženia registrácie: 13. júla 2006