Súhrnné informácie o lieku - HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE 100 mg
1. NÁZOV LIEKU
HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE 100 mg
prášok na injekčný/infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna injekčná liekovka obsahuje 100 mg hydrokortizónu (ako hydrokortizónsukcinát sodný).
Pomocná látka so známym účinkom
Jedna injekčná liekovka obsahuje cca 9 mg sodíka.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Prášok na injekčný/infúzny roztok
Biely alebo takmer biely prášok
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Protizápalová látka
HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE je indikovaný v prípadoch potreby rýchleho a intenzívneho kortikosteroidného účinku:
- Endokrinné poruchy: primárna alebo sekundárna adrenokortikálna insuficiencia (nadobličková nedostatočnosť)
- Kolagénové ochorenia: systémový lupus erythematosus
- Kožné ochorenia: závažná forma erythema multiforme a Stevensov-Johnsonov syndróm
- Alergické ochorenia: bronchiálna astma, anafylaktické reakcie
- Gastrointestinálne ochorenia: ulcerózna kolitída, Crohnova choroba
- Respiračné ochorenia: vdýchnutie obsahu žalúdka
- Akútne stavy: HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE je indikovaný na liečbu sekundárneho šoku pri adrenokortikálnej insuficiencii alebo šoku neodpovedajúceho na štandardnú liečbu, keď môže byť prítomná adrenokortikálna insuficiencia.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Výška dávky kolíše od 100 mg do 500 mg v závislosti od závažnosti ochorenia. Podáva sa formou vnútrožilovej injekcie počas 1 až 10 minút. Táto dávka sa môže opakovať v intervaloch 2, 4 alebo 6 hodín podľa odpovedi pacienta alebo podľa klinického stavu.
Podávanie vysokých dávok kortikosteroidnej liečby má pokračovať, kým sa pacientov stav nestabilizuje – zvyčajne nie viac ako 48 – 72 hodín. Ak liečba hydrokortizónom musí trvať dlhšie ako 48 – 72 hodín, je možný výskyt hypernatriémie (zvýšeného obsahu sodíka v krvi), preto je potrebné zvážiť nahradenie HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE iným kortikosteroidom (napríklad metylprednizolónsukcinátom sodným), ktorý spôsobuje malé alebo žiadne nadbytočné zadržiavanie sodíka. Hoci nežiaduce účinky sú pri vysokých dávkach krátkodobej liečby kortikosteroidmi zriedkavé, môže sa vyskytnúť peptická ulcerácia. Odporúča sa súčasná profylaktická liečba antacidami.
U pacientov liečených kortikoidmi, ktorí sú vystavení vysokému stresu, sa odporúča dôsledne sledovať výskyt prejavov a príznakov adrenokortikálnej insuficiencie.
Liečba kortikoidmi je doplnkom, nie náhradou štandardnej liečby.
U pacientov s ochorením pečene môže byť zvýšený účinok (pozri časť 4.4), je možné vziať do úvahy zníženie dávkovania.
Starší pacienti
HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE je indikovaný hlavne pre krátkodobé akútne prípady. Neexistujú informácie, ktoré by naznačovali, že je potrebná úprava dávkovania u starších pacientov. Liečba starších pacientov by sa však mala plánovať s ohľadom na to, že bežné nežiaduce účinky kortikosteroidov sú u starších pacientov častejšie a menej tolerované, a preto sa vyžaduje dôsledné klinické monitorovanie (pozri tiež časť 4.4).
Pediatrická populácia
Pri dojčatách a deťoch sa môže dávkovanie znížiť, ale je potrebné riadiť sa skôr závažnosťou stavu a reakciou pacienta ako vekom či hmotnosťou. Dávka ale nemá byť nižšia ako 25 mg denne (pozri tiež časť 4.4).
Spôsob podávania
HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE sa podáva intravenóznou injekciou, intravenóznou infúziou, alebo intramuskulárnou injekciou, preferovanou metódou pre počiatočné núdzové použitie je intravenózna injekcia. Po počiatočnom núdzovom období, je potrebné zvážiť použitie dlhšie pôsobiaceho injekčného prípravku alebo orálny prípravok. Pokyny na rekonštitúciu a zriedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1
- Precitlivenosť na akýkoľvek iný liek obsahujúci kortikosteroidy
- Systémové mykotické infekcie v prípade, ak nie je pacient liečený špecifickou protiinfekčnou liečbou
- Podanie živých alebo živých atenuovaných vakcín u pacientov liečených imunosupresívnymi dávkami kortikosteroidov
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Upozornenia a opatrenia
-
1. Písomná informácia o lieku je dostupná v balení od výrobcu.
-
2. Nežiaduce účinky možno minimalizovať pri užívaní najnižších účinných dávok počas čo najkratšieho obdobia. Je potrebné pozorne sledovať pacienta pre vhodnú titráciu dávky s ohľadom na priebeh ochorenia (pozri tiež časť 4.2).
-
3. Adrenálna kortikálna atrofia sa vyvíja počas dlhodobej liečby a môže pretrvávať niekoľko mesiacov po ukončení liečby. U pacientov, ktorí dostávali vyššie ako fyziologické dávky systémových kortikosteroidov (približne 30 mg hydrokortizónu) dlhšie ako 3 týždne, by ukončenie liečby nemalo byť náhle. Ako znižovať dávku závisí vo veľkej miere od toho, či ochorenie pravdepodobne relapsuje, keď sa zníži dávka systémových kortikosteroidov. Počas vysadzovania môže byť potrebné hodnotenie aktivity ochorenia. Ak je nepravdepodobné, že sa ochorenie po vysadení systémových kortikosteroidov vráti, ale existuje neistota o potlačovaní HPA, systémové dávky kortikosteroidu sa môžu rýchlo zredukovať na fyziologické dávky. Keď sa dosiahne dávka 30 mg hydrokortizónu raz za deň, znižovanie dávky by malo byť pomalšie aby sa umožnila obnova HPA osi.
- Pacienti, ktorí opakovane absolvovali liečbu systémovými kortikosteroidmi, najmä ak trvala dlhšie ako 3 týždne.
- Ak bola krátka liečba predpísaná do jedného roka od ukončenia dlhodobej terapie (mesiace alebo roky).
- Pacienti, ktorí môžu mať iné príčiny adrenokortikálnej nedostatočnosti ako exogénna liečba kortikosteroidmi.
- Pacienti dostávajúci dávky systémových kortikosteroidov vyššie ako 160 mg hydrokortizónu
- Pacienti opakovane užívajúci dávky večer
-
4. Pacienti majú nosiť kartu „Steroidová liečba“, ktorá poskytuje jasné pokyny o opatreniach, ktoré treba prijať, aby sa minimalizovalo riziko a ktorá poskytuje podrobné informácie o ošetrujúcom lekárovi, lieku, dávkovaní a trvaní liečby.
-
5. Kortikosteroidy môžu maskovať niektoré prejavy infekcií a počas ich užívania sa môžu objaviť nové infekcie. Potlačenie zápalovej odpovede organizmu a imunitnej funkcie zvyšuje citlivosť na mykotické, vírusové a bakteriálne infekcie a ich závažnosť. Klinické prejavy môžu byť často atypické a infekcie sa môžu dostať do pokročilého štádia skôr ako sú diagnostikované.
-
6. Normálne menej závažné ochorenie ovčie kiahne môže mať u imunosupresívnych pacientov smrteľný priebeh. Pacienti (alebo rodičia detí), ktorí neprekonali ovčie kiahne, by sa mali vyhnúť úzkemu kontaktu s osobami infikovanými vírusom ovčích kiahní alebo pásovým oparom (herpes zoster) a pokiaľ prídu do kontaktu s takýmito osobami, mali by okamžite vyhľadať lekársku pomoc. U exponovaných neimúnnych pacientov, ktorý dostávajú systémové kortikosteroidy alebo ich užívali počas predchádzajúcich troch mesiacov, je potrebná pasívna imunizácia imunoglobulínom proti varicella/zoster (varicella/zoster immunoglobin, VZIG) v lehote do 10 dní od expozície ovčím kiahňam. Ak sa diagnóza ovčích kiahní potvrdí, potom si ochorenie vyžaduje špeciálnu starostlivosť a akútnu liečbu. Podávanie kortikosteroidov sa nemá prerušiť a možno bude potrebné zvýšiť ich dávkovanie.
-
7. Je potrebné vyhnúť sa kontaktu s osýpkami. Mala by sa vyhľadávať lekárska pomoc ihneď po expozícii. Môže byť potrebná profylaxia normálnym intramuskulárnym imunoglobulínom.
-
8. Živé vakcíny by sa nemali podávať pacientom so slabou imunitnou odozvou. Tvorba protilátok na iné vakcíny môže byť oslabená.
-
9. Používanie kortikosteroidov pri aktívnej tuberkulóze sa má obmedziť na prípady fulminantnej alebo diseminovanej tuberkulózy, kedy sa kortikosteroid podáva spolu s príslušným antituberkulóznym režimom. Ak sú kortikosteroidy indikované u pacientov s latentnou tuberkulózou alebo tuberkulínovou reaktivitou, musia byť pozorne sledovaní, pretože môže dôjsť k reaktivácii ochorenia. Počas dlhodobej liečby kortikosteroidmi majú pacienti dostávať chemoprofylaxiu.
-
10. U pacientov liečených parenterálne podávanými kortikosteroidmi došlo k zriedkavým prípadom vzniku anafylaktoidných alebo anafylaktických reakcií. Lekári predpisujúci takýto liek majú byť pripravený na takúto možnosť. Pred podaním lieku je potrebné vykonať zodpovedajúce preventívne opatrenia, predovšetkým ak má pacient v anamnéze údaj o alergii na akékoľvek liečivo.
-
11. Pozornosť treba venovať pacientom užívajúcim kardioaktívne liečivá ako napríklad digoxín, pretože steroidy vyvolávajú nerovnováhu elektrolytov/stratu draslíka (pozri časť 4.8).
-
12. Hydrokortizón môže mať zvýšenú účinnosť u pacientov s ochorením pečene, pretože metabolizmus a eliminácia hydrokortizónu je u týchto pacientov výrazne znížená.
-
13. Terapia kortikosteroidmi bola spojená s výskytom centrálnej seróznej chorioretinopatie, ktorá môže viesť k narušenie sietnice.
-
14. Pri dlhodobom užívaní kortikosteroidov pri vysokých dávkach boli u pacientov hlásené prípady epidurálnej lipomatózy.
Osobitné opatrenia
Zvýšená opatrnosť sa vyžaduje pri zvažovaní podávania systémových kortikosteroidov u pacientov s nasledovnými stavmi a časté monitorovanie pacienta je nevyhnutné:
-
1. Osteoporóza (rizikovou skupinou sú ženy v období postmenopauzy)
-
2. Hypertenzia alebo kongestívne srdcové zlyhanie
-
3. Závažné afektívne poruchy v súčasnosti alebo v minulosti (obzvlášť predchádzajúce výskyty psychóz vyvolaných užívaním steroidných látok)
-
4. Diabetes mellitus (alebo cukrovka v rodinnej anamnéze)
-
5. Tuberkulóza v anamnéze
-
6. Glaukóm (výskyt glaukómu v rodinnej anamnéze)
-
7. Myopatia v minulosti vyvolaná kortikosteroidmi
-
8. Zlyhanie pečene alebo cirhóza
-
9. Obličková nedostatočnosť
-
10. Epilepsia
-
11. Peptický vred
-
12. Čerstvé anastomózy čriev
-
13. Predispozícia k tromboflebitíde
-
14. Absces alebo iná pyogénna infekcia
-
15. Ulcerózna kolitída
-
16. Diverkulitída
-
17. Myasténia gravis
-
18. Okulárny herpes simplex (pre možnú perforáciu rohovky)
-
19. Hypotyreoidizmus
-
20. Nedávny infarkt myokardu (bola hlásená ruptúra myokardu)
-
21. Kaposiho sarkóm hlásený u pacientov liečených kortikosteroidmi. Vysadenie kortikosteroidov môže viesť ku klinickej remisii.
-
22. Po podaní systémových kortikosteroidov bola hlásená feochromocytómová kríza, ktorá, môže byť fatálna. Pacientom s podozrením na feochromocytóm alebo s diagnostikovaným feochromocytómom sa majú podávať kortikosteroidy len po starostlivom zvážení pomeru rizika/prínosu.
-
23. Hydrokortizón môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, retenciu soli a vody a zvýšenú exkréciu draslíka. Môže byť potrebné obmedzenie príjmu soli stravou a doplnenie draslíka. Všetky kortikosteroidy zvyšujú vylučovanie vápnika.
-
24. Pacienti a/alebo osoby, ktoré ich majú na starosti, by mali byť varovaní pred možnými nežiaducimi psychickými reakciami, ktoré sa môžu vyskytnúť počas liečby systémovými steroidmi (pozri časť 4.8). Symptómy sa zvyčajne objavia po niekoľkých dňoch až týždňoch od začiatku liečby. Riziko môže byť zvýšené pri vyššom dávkovaní /systémovej expozícii (pozri tiež časť 4.5), pričom výška dávok sama o sebe neumožňuje predvídať začiatok, typ, závažnosť alebo dĺžku trvania porúch. Väčšina reakcií odznie po znížení dávky alebo prerušení liečby. Niektoré prípady si vyžadujú špeciálnu liečbu. Pri rozvinutí psychických príznakov, hlavne pri depresiách alebo samovražedných predstavách, by pacienti a/alebo osoby, ktoré ich majú na starosti mali vyhľadať lekársku pomoc. Pacienti a/alebo osoby, ktoré ich majú na starosti, by mali byť poučení o možných duševných poruchách, ktoré sa môžu vyskytnúť počas alebo bezprostredne po zmene alebo prerušení liečby systémovými steroidmi. Takéto reakcie však boli zaznamenané zriedkavo.
Zvláštnu pozornosť treba venovať užívaniu systémových kortikosteroidov u pacientov, ktorí sami alebo ich priami príbuzní, trpia alebo trpeli závažnými afektívnymi poruchami, ako napríklad depresie alebo manicko-depresívne poruchy a predchádzajúce psychózy vyvolané užívaním steroidných látok.
Pediatrická populácia
Kortikosteroidy môžu spôsobiť spomalenie rastu dojčiat, detí a dospievajúcich, ktoré môže byť nezvratné. Liečba má byť obmedzená na minimálne dávky a čo najkratší možný čas. Použitie steroidov je potrebné obmedziť na najzávažnejšie prípady.
Starší pacienti
Časté nežiaduce účinky systémových kortikosteroidov môžu mať vo vyššom veku závažnejšie následky, hlavne osteoporóza, hypertenzia, hypokalciémia, cukrovka, náchylnosť k infekciám a stenčovanie kože. Vyžaduje sa prísny lekársky dohľad aby sa vyhlo životu ohrozujúcim reakciám.
Systémové kortikosteroidy nie sú indikované, a preto sa nemajú používať ako liečba pri poraneniach hlavy alebo mozgovom infarkte. Ich užitie v týchto prípadoch pravdepodobne nepomôže, ale môže stav ešte zhoršiť.
4.5 Liekové a iné interakcie
-
1. Pri súbežnom podávaní cyklosporínu a kortikosteroidov bol zaznamenaný výskyt kŕčov. Pretože súbežné podanie týchto látok vedie ku vzájomnej inhibícii ich metabolizmu, je možná tendencia vzniku kŕčov a iných nežiaducich účinkov súvisiacich s individuálnym užívaním oboch liekov.
-
2. Lieky, ktoré sú induktormi hepatických enzýmov, ako rifampicín, rifabutín, karbamazepín, fenobarbiton, fenytoín, primidón a aminoglutetimid, zrýchľujú metabolizmus kortikosteroidov a ich terapeutické účinky môžu byť znížené.
-
3. Očakáva sa, že súbežná liečba inhibítormi CYP3A vrátane liekov obsahujúcich kobicistát zvyšuje riziko systémových vedľajších účinkov. Kombinácii sa treba vyhnúť, ak prínos neprevyšuje zvýšené riziko vzniku systémových vedľajších účinkov kortikosteroidov. V takomto prípade treba pacientov sledovať z hľadiska systémových vedľajších účinkov kortikosteroidov. Lieky, ktoré sú inhibítormi enzýmu CYP3A4, ako cimetidín, erytromycín, ketokonazol, itrakonazol, diltiazem a mibefradil, môžu spomaliť metabolizmus kortikosteroidov a tak zvýšiť ich koncentráciu v sére.
-
4. Steroidy môžu znížiť účinok inhibítorov acetylcholinesterázy pri myasténii gravis. Kortikosteroidy pôsobia antagonisticky proti účinku hypoglykemizujúcich látok (vrátane inzulínu), antihypertenzív
-
5. Súbežné podávanie kortikosteroidov môže zvýšiť účinok antikoagulancií (kumarínových derivátov). Z dôvodu zvýšeného rizika spontánneho krvácania sa vyžaduje starostlivé monitorovanie terapeutického antikoagulačného účinku (INR – International Normalised Ratio) alebo protrombínového času.
-
6. Kortikosteroidy zvyšujú obličkový klírens salicylátov a vysadenie steroidov môže vyústiť do intoxikácie salicylátmi. U pacientov s hypotrombinémiou sa salicyláty a nesteroidné protizápalové látky majú užívať opatrne v kombinácii s kortikosteroidmi.
-
7. Pri podávaní steroidov bola zaznamenaná interakcia s látkami blokujúcimi neuromuskulárny prenos, ako pankurónium, s čiastočným zvratom neuromuskulárneho bloku.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Schopnosť kortikosteroidov prechádzať cez placentu je medzi jednotlivými liekmi rôzna, avšak hydrokortizón prechádza cez placentu ľahko.
Podávanie kortikosteroidov gravidným zvieratám môže spôsobiť abnormality vo vývoji plodu vrátane rázštepu podnebia, vnútromaternicovej rastovej retardácie a poruchy v raste a rozvoji mozgu. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že kortikosteroidy majú za následok zvýšený výskyt vrodených abnormalít, ako je rázštep podnebia u človeka, avšak ak sa podávajú dlhodobo alebo opakovane počas tehotenstva, kortikosteroidy môžu zvýšiť riziko vnútromaternicovej rastovej retardácie.
U novorodencov po prenatálnej expozícii kortikosteroidmi sa môže vyskytnúť hypoadrenalizmus, ale zvyčajne po narodení spontánne vymizne a len zriedkavo je klinicky významný. Tak ako všetky lieky, aj kortikosteroidy sa majú predpisovať len vtedy, keď prínosy pre matku a dieťa prevažujú nad rizikami. V prípade nevyhnutnosti podania kortikosteroidov, pacientky s fyziologickým priebehom tehotenstva sú liečené, ako keby neboli tehotné.
Dojčenie
Kortikosteroidy sa vylučujú do materského mlieka, hoci nie sú k dispozícii žiadne údaje pre hydrokortizón. Nie je pravdepodobné, že by denné dávky hydrokortizónu do 160 mg mali systémové účinky u dojčiat. U dojčiat matiek, ktoré užívajú vyššie dávky steroidov je možnosť vzniku určitého stupňa potlačenia funkcie nadobličiek, ale prínosy dojčenia sú pravdepodobne prevažujúce nad akýmkoľvek teoretickým rizikom.
Fertilita
V štúdiách na zvieratách bolo preukázané, že kortikosteroidy zhoršujú fertilitu. Nepriaznivé účinky na fertilitu potkanov s kortikosterónom sa pozorovali len u samcov a boli reverzibilné (pozri časť 5.3). Klinický význam týchto informácií je nejasný.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Vplyv kortikosteroidov na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje nebol systematicky hodnotený. Po liečbe kortikosteroidmi sa môžu objaviť nežiaduce účinky, ako sú synkopa, vertigo a kŕče. Ak sa objavia pacienti nemajú viesť vozidlá ani obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Keďže hydrokortizón sa zvyčajne používa krátkodobo, je nepravdepodobné, že by sa vyskytli nežiaduce účinky. Možnosť vzniku nežiaducich účinkov súvisiacich s liečbou kortikosteroidmi je však potrebné brať do úvahy (pozri časť 4.4). Tieto nežiaduce účinky zahŕňajú:
Frekvencia výskytu nežiaducich účinkov je definovaná ako:
veľmi časté (>l/10)
časté (>l/100 až <l/10)
menej časté (>l/1 000 až <1/100) zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000) veľmi zriedkavé (<1/10 000) neznáme (z dostupných údajov).
Takéto nežiaduce účinky môžu byť:
Triedy orgánových systémov podľa databázy MedDRA | Frekvencia | Odpovedajúce nežiaduce účinky |
Poruchy imunitného systému |
Menej časté | Anafylaktická reakcia, bronchiálny spazmus | |
Poruchy endokrinného systému | ||
Veľmi časté | Zvýšená chuť dojedla, nárast hmotnosti, poruchy glukózovej tolerancie a zvýšené požiadavky na antidiabetickú liečbu | |
Poruchy metabolizmu a výživy | ||
Veľmi časté | Retencia sodíka a vody | |
Psychické poruchy | ||
Veľmi časté | Podráždenosť, poruchy spánku | |
Časté | Pri liečbe kortikosteroidmi bol opísaný výskyt širokej škály duševných porúch, ako emočné prejavy (podráždené, euforické, depresívne nálady, psychická závislosť a samovražedné myšlienky), psychotické reakcie (bludy, halucinácie a zhoršenie schizofrénie), poruchy správania, strach, záchvaty a kognitívna porucha vrátane zmätenosti a amnézie. Príznaky sú u dospelých aj detí rovnaké. Frekvencia príznakov sa u dospelých odhaduje na 5 – 6 %. | |
Poruchy oka | ||
Veľmi časté | Katarakta (šedý očný zákal) | |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | ||
Veľmi časté | Dyspepsia | |
Poruchy kože | a podkožného tkaniva | |
Veľmi časté | Spomalené hojenie | |
Menej časté | Hypopigmentácia alebo hyperpigmentácia, sterilný absces, edém alebo urtikária | |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | ||
Veľmi časté | Proximálna myopatia, osteoporóza, zlomeniny dlhých kostí a stavcov |
4.9 Tabuľka nežiaducich účinkov | |
4.10 Triedy orgánových systémov |
|
Infekcie a nákazy | Maskovaná infekcia Oportúnna infekcia (s akýmkoľvek patogénom, v akomkoľvek mieste v tele, od miernej až po smrteľnú) Infekcia (vrátane zvýšenej náchylnosti a závažnosti infekcií; znovuobjavenie latentnej tuberkulózy) |
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy) | Kaposiho sarkóm (bol hlásený výskyt u pacientov liečených kortikosteroidmi). |
Poruchy imunitného systému | Potlačenie reakcií na kožné testy |
Poruchy krvi a lymfatického systému | Leukocytóza |
Poruchy endokrinného systému | Cushingoid Supresia osi hypofýza a nadobličky PRÍZNAKY Z VYSADENIA – Príliš rýchle |
zníženie dávky kortikosteroidov v nadväznosti na dlhodobú liečbu môže viesť k akútnej nadobličkovej nedostatočnosti, hypotenzii a smrti. Toto je však pravdepodobnejšie pri nepretržitej kortikosteroidovej liečbe (pozri časť 4.4). „Príznaky z vysadenia“ môžu tiež zahŕňať horúčku, myalgiu, artralgiu, rinitídu, konjuktivitídu, bolestivé svrbiace uzlíky na koži a stratu telesnej hmotnosti. | |
Poruchy metabolizmu a výživy | Hypokalemická alkalóza Znížená glukózová tolerancia Zvýšená chuť do jedla Zvýšenie telesnej hmotnosti |
Psychické poruchy | Afektívne poruchy (ako je eufória, depresívne nálady, labilná nálada, psychická závislosť a samovražedné myšlienky) Psychotické reakcie (vrátane mánie, bludov, halucinácií a zhoršenia schizofrénie) Behaviorálne poruchy Podráždenosť Úzkosť Poruchy kognitívnych funkcií vrátane zmätenosti a amnézie Psychologické prejavy po ukončení liečby kortikosteroidmi. U detí bol zvyčajne po ukončení liečby hydrokortizónom pozorovaný zvýšený intrakraniálny tlak s edémom papily (pseudotumor cerebri). Zúrivosť |
Poruchy nervového systému | Nárast intrakraniálneho tlaku (s tvorbou papiloedému) Benígna intrakraniálna hypertenzia Kŕče Epidurálna lipomatóza (pozri časť 4.4) |
Poruchy oka | Glaukóm Exoftalmus Zvýšenie vnútroočného tlaku s možným poškodením zrakového nervu Stenčenie rohovky alebo skléry Zhoršenie očných vírusových alebo hubových ochorení Centrálna serózna chorioretinopatia (pozri časť 4.4) |
Poruchy srdca a srdcovej činnosti | Kongestívne zlyhanie srdca (pri citlivých pacientoch) Ruptúra myokardu po infarkte myokardu |
Poruchy ciev | Hypertenzia Tromboembólia |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | Čkanie |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | Peptická ulcerácia (s možnou perforáciou a krvácaním) Žalúdočné krvácanie Pankreatitída Abdominálna distenzia Ezofagiálna ulcerácia Ezofagiálna kandidóza Perforácia čreva Nauzea |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | Petéchie Telangiektázia Ekchymózy Atrofia kože alebo podkožného tkaniva Kožné strie Hirzutizmus Akné Hyperhidróza |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | Svalová slabosť Osteonekróza Rastová retardácia |
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov | Nepravidelná menštruácia Amenorea |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Zhoršené hojenie Sterilný absces Pocit nevoľnosti |
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | Znížená tolerancia sacharidov Zvýšená potreba inzulínu (alebo perorálne aplikovaných hypoglykemických látok u diabetikov) Pokles hladiny draslíka v krvi Negatívna bilancia dusíka (z dôvodu katabolizmu bielkovín) |
Zvýšená hladina vápnika v moči Zvýšenie hladiny alanínaminotransferázy Zvýšenie hladiny aspartátaminotransferázy Zvýšenie alkalickej fosfatázy v krvi | |
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu | Spinálna kompresná zlomenina Ruptúra šľachy (najmä Achillovej šľachy) |
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.13 Predávkovanie
Nie je známy klinický syndróm akútneho predávkovania HYDROCORTISONOM MEDOCHEMIE. Hydrokortizón je dialyzovateľný.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Kortikosteroidy na systémové použitie, glukokortikoidy
ATC kód: H02AB09
Mechanizmus účinku
Hydrokortizónsukcinát sodný má rovnaké metabolické a protizápalové účinky ako hydrokortizón. Je to glukokortikosteroid. Použitím vo farmakologických dávkach, svojím pôsobením potláča klinické prejavy ochorení v širokom rozsahu porúch.
Farmakológia kortikosteroidov je zložitá a liečivá ovplyvňujú takmer všetky telesné systémy. Kortikosteroidy majú niekoľko mechanizmov účinku, vrátane protizápalové aktivity, imunosupresívneho a antiproliferatívneho účinku.
Hydrokortizón je glukokortikoidný hormón, ktorý má protizápalové a soľ zadržujúce vlastnosti. Hydrokortizón sa viaže na glukokortikoidný receptor v cytosóle. Po naviazaní na receptor sa novovytvorený komplex receptor-ligand premiestni do bunkového jadra, kde sa viaže na väzobné miesta pre glukokortikoidy (glucocorticoid response elements – GRE) v promotorovej oblasti cieľových génov. DNA väzobný receptor potom interaguje so základnými transkripčnými faktormi, čo spôsobuje zvýšenie expresie špecifických cieľových génov. Dva hlavné produkty zápalu -prostaglandíny a leukotriény – sú tak pôsobením glukokortikoidov inhibované. Glukokortikoidy tiež stimulujú uvoľňovanie lipocortinu-1 do extracelulárneho priestoru, kde sa viaže na membránové receptory leukocytov a vo farmaceutických dávkach inhibuje klinické prejavy ochorení, ako sú epitelová adhézia alebo fagocytóza.
Rozpustná soľ prirodzeného ľudského glukokortikoidu hydrokortizónu je vhodná na parenterálne použitie. Mineralokortikoidný účinok je pri porovnaní s ostatnými liekmi tejto skupiny pomerne vysoký, veľmi rýchlo nastupuje a rýchlo odznieva.
Vysoké dávky (megadávky) majú vlastný farmakoterapeutický účinok s vazodilatáciou v oblasti mikrocirkulácie a so zlepšením tkanivovej perfúzie; sú stabilizátormi membrán.
Stredné a nízke dávky majú hlavne imunologický, substitučný, antifibrinoplastický a protizápalový účinok.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Dvanásť zdravých subjektov dostávalo 100, 200 a 400 mg hydrokortizónu intravenózne.
Výsledky rádio-imunologického testu boli nasledovné:
5.3 Dávka (mg) | 5.4 Cmax (gg /100 ml) | 5.5 Tmax (hod) | 5.6 12 hod AUC (mg/100 ml x hod) |
100 | 132,3 | 0,35 | 418,0 |
200 | 231,8 | 0,25 | 680,0 |
400 | 629,8 | 0,37 | 1 024,0 |
V inej štúdii pri dávke 1 mg/kg hydrokortizón poc | aný i.m. vrcholil po 30 – | 60 minútach |
s plazmatickým Cmax 80 mg/100 ml.
Pri analýze metabolizmu hydrokortizónu bola pri dávke 25 mg podanej i.v. výsledná koncentrácia v plazme žien vyššia ako u mužov.
5.7 Predklinické údaje o bezpečnosti
Hydrokortizón nebol mutagénny v bakteriálnych testoch, ale vyvolal aberáciu chromozómov ľudských lymfocytov in vitro a myší in vivo. Hydrokortizón nezvýšil výskyt nádorov u samcov a samíc potkanov počas obmedzeného 2-ročného obdobia štúdie karcinogenity.
Ukázalo sa, že kortikosteroidy znižujú plodnosť pri podávaní potkanom. Nežiaduce účinky kortikosterónu na fertilitu u potkanov sa pozorovali iba u samcov a boli reverzibilné. Pozorovalo sa tiež zníženie hmotnosti a mikroskopické zmeny v prostate a semenných vezikulách. Počet implantácií a živých plodov bol znížený a tieto účinky neboli prítomné po párení na konci obnovovacej periódy.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
hydrogenfosforečnan sodný, bezvodý
dihydrogenfosforečnan sodný, monohydrát
6.2 Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
Nariedený roztok sa skladovaním znehodnocuje a má byť použitý okamžite po príprave.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii a riedení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Sklená injekčná liekovka typ III, gumová zátka, hliníkový uzáver
Veľkosť balenia: 1, 10, 25, 50 a 100 injekčných liekoviek
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Nepoužívajte iné ako dole uvedené rozpúšťadla. Pred použitím vizuálne skontrolujte parenterálny injekčný roztok, či je číry a neobsahuje žiadne cudzorodé častice.
Príprava roztoku
- Roztok pre intravenóznu alebo intramuskulárnu injekciu sa pripraví asepticky pridaním nie viac ako 2 ml sterilnej vody na injekciu k obsahu jednej injekčnej liekovky HYDROCORTISONE MEDOCHEMIE 100 mg. Pred použitím potriasť a nasať do striekačky.
- Roztok pre intravenóznu infúziu sa pripraví pridaním nie viac ako v 2 ml sterilnej vody na injekciu k obsahu injekčnej liekovky; tento roztok sa potom môže riediť na 100 ml – 1 000 ml (ale nie menej než 100 ml) 5 % vodným roztokom glukózy (alebo izotonickým roztokom chloridu sodného alebo 5 % roztokom glukózy v izotonickom roztoku chloridu sodného, pokiaľ nemá pacient obmedzený príjem sodíka).
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
MEDOCHEMIE Ltd.
1–10 Constantinoupoleos Street
3011 Limassol
Cyprus
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
56/0407/14-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 22. decembra 2014