Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

HYTRIN 10 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - HYTRIN 10 mg

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

HYTRIN Balenie na začatie liečby

HYTRIN 2 mg

HYTRIN 5 mg

HYTRIN 10 mg

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

HYTRIN Balenie na začatie liečby: obsahuje tablety HYTRIN 1 mg: 1,0 mg terazosínu (vo forme dihydrátu terazosíniumchlo­ridu) a tablety HYTRIN 2 mg: 2,0 mg terazosínu (vo forme dihydrátu terazosíniumchlo­ridu).

HYTRIN 2 mg: 2,0 mg terazosínu (vo forme dihydrátu terazosíniumchlo­ridu).

HYTRIN 5 mg: 5,0 mg terazosínu (vo forme dihydrátu terazosíniumchlo­ridu).

HYTRIN 10 mg: 10,0 mg terazosínu (vo forme dihydrátu terazosíniumchlo­ridu).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta

HYTRIN 1 mg: biele okrúhle ploché tablety so zrezanými hranami, na jednej strane s logom a štyrmi trojuholníkmi po obvode tablety, na druhej strane hladké.

HYTRIN 2 mg: žlté okrúhle ploché tablety so zrezanými hranami, na jednej strane s logom a štyrmi trojuholníkmi po obvode tablety, na druhej strane hladké.

HYTRIN 5 mg: žltohnedé alebo červenohnedé okrúhle ploché tablety so zrezanými hranami, na jednej strane s logom a štyrmi trojuholníkmi po obvode tablety, na druhej strane hladké.

HYTRIN 10 mg: modré okrúhle ploché tablety so zrezanými hranami, na jednej strane s logom a štyrmi trojuholníkmi po obvode tablety, na druhej strane hladké.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

Terapeutické indikácie

HYTRIN je indikovaný na liečbu miernej až stredne ťažkej hypertenzie dospelých (vo veku od 18 rokov). Môže sa použiť v kombinácii s tiazidovými diuretikami a/alebo inými antihypertenzívami alebo ako monoterapia, keď sú iné lieky nevhodné alebo neúčinné. Hypotenzný účinok je najvýraznejší pri ovplyvnení diastolického tlaku krvi. Aj keď presný mechanizmus antihypertenzného účinku terazosínu nie je známy, zdá sa, že relaxácia periférnych ciev je spôsobená hlavne kompetitívnym antagonizmom postsynaptických alfa1-adrenergných receptorov. HYTRIN zvyčajne vyvoláva počiatočné zníženie tlaku krvi, za ktorým nasleduje pretrvávajúci antihypertenzný účinok.

HYTRIN je indikovaný aj na liečbu symptómov močovej obštrukcie spôsobenej benígnou hyperpláziou prostaty (BHP). Terazosín je selektívny antagonista postsynaptických alfa1-adrenergných receptorov. Ukázalo sa, že antagonizmus alfa1 receptorov v hladkej svalovine prostaty a uretry zlepšuje močenie a uvoľňuje obštrukciu moču spôsobenú BHP.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Hypertenzia

Dospelí:

Začiatočná dávka

Odporúčaná začiatočná dávka, ktorá sa nemá prekročiť, je pre všetkých pacientov 1 mg pred spaním. Začiatok terapie sa má starostlivo sledovať, aby sa znížilo riziko vzniku hypotenzie.

Udržiavacie dávky

Dávku možno zvyšovať približne zdvojnásobením dávky v týždenných intervaloch až do dosiahnutia požadovaného tlaku krvi.

Obvyklá udržiavacia dávka je 1 mg až 5 mg jedenkrát denne. U niektorých pacientov môže byť vhodná dávka až 20 mg denne. Dávky nad 20 mg majú len zriedkavo vyššiu účinnosť. Dávky nad 40 mg sa neštudovali. Odporúčaná maximálna denná dávka je 20 mg.

BHP

Dospelí:

Dávka terazosínu sa má upraviť podľa odpovede pacienta.

Začiatočná dávka

Odporúčaná začiatočná dávka, ktorá sa nemá prekročiť, je pre všetkých pacientov 1 mg pred spaním. Začiatok terapie sa má starostlivo sledovať, aby sa znížilo riziko vzniku hypotenzie.

Udržiavacie dávky

Dávku možno zvýšiť približne zdvojnásobením dávky v týždenných alebo dvojtýždenných intervaloch tak, aby sa dosiahla optimálna klinická odpoveď. Obvyklá udržiavacia dávka je 5 až 10 mg jedenkrát denne. Zmiernenie ťažkostí sa dosiahne zvyčajne po dvoch týždňoch liečby terazosínom.

Maximálna denná dávka je 10 mg. Nie sú dostatočné údaje o tom, či sa pri dávkovaní nad 10 mg jedenkrát denne dosiahne významnejšie zlepšenie symptómov.

Liečba BHP sa má začať liekom HYTRIN Balenie na začatie liečby a odpoveď na liečbu sa má zhodnotiť po štyroch týždňoch. Pri každej zmene počas titrácie dávky sa môžu vyskytnúť prechodné nežiaduce účinky. Ak akýkoľvek z týchto nežiaducich účinkov pretrváva, je potrebné uvažovať o znížení dávky.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť u detí neboli stanovené.

Starší pacienti

Na základe výsledkov farmakokinetických štúdií nie je potrebná u starších pacientov žiadna zmena v odporúčanom dávkovaní.

Užívanie u pacientov s renálnou insuficienciou

Farmakokinetické štúdie naznačujú, že u pacientov s poruchou obličkovej funkcie nie je potrebná žiadna zmena v odporúčanom dávkovaní.

Užívanie u pacientov s hepatálnou insuficienciou

Dávka terazosínu sa má titrovať so zvláštnou opatrnosťou u pacientov s poruchou funkcie pečene, keďže sa terazosín primárne metabolizuje v pečeni a vylučuje sa prevažne žlčovými cestami. Keďže nie sú k dispozícii údaje o pacientoch s ťažkou poruchou funkcie pečene, použitie terazosínu sa neodporúča u týchto pacientov.

Posturálna hypotenzia

U pacientov s obštrukciou močových ciest spôsobenou BHP, ktorí boli liečení terazosínom, bol hlásený výskyt posturálnej hypotenzie. V týchto prípadoch bol výskyt posturálnej hypotenzie vyšší u pacientov vo veku nad 65 rokov (5,6 %) v porovnaní s pacientmi mladšími ako 65 rokov (2,6 %).

Užívanie s tiazidovými diuretikami a inými antihypertenzný­mi liekmi

V prípade pridania tiazidového diuretika alebo iného antihypertenzného lieku pri liečbe hypertenzie sa má dávka lieku HYTRIN znížiť a vytitrovať podľa potreby. Pri súčasnom podávaní lieku HYTRIN a tiazidových diuretík alebo iných antihypertenzív je nutná opatrnosť, keďže môže dôjsť k vzniku hypotenzie.

Spôsob podávania

Len na perorálne použitie.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na terazosín, na iné antagonisty alfa-adrenergných receptorov alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Pacienti so synkopou pri močení v anamnéze.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

V klinických štúdiách s terazosínom bola incidencia posturálnej hypotenzie väčšia u pacientov s BHP v porovnaní s pacientmi s hypertenziou. V týchto prípadoch bola incidencia výskytu posturálnych hypotenzných príhod vyššia u pacientov vo veku nad 65 rokov (5,6 %) v porovnaní s pacientmi vo veku pod 65 rokov (2,6 %).

Pri obnovení liečby po viacdňovom prerušení je potrebné postupovať podľa začiatočnej dávkovacej schémy.

Farmakokinetické štúdie ukazujú, že u pacientov s poruchou funkcie obličiek sa nevyžaduje zmena v odporúčaných dávkach. Neexistuje žiadny dôkaz, že terazosín zhoršuje renálne dysfunkcie.

Pediatrická populácia

Nie sú dostatočné skúsenosti s podávaním terazosínu u detí mladších ako 12 rokov.

Terazosín, podobne ako ostatné alfa-adrenergné blokátory, môže spôsobiť výrazné zníženie krvného tlaku, najmä posturálnej hypotenzie a synkopy v súvislosti so začiatočnou dávkou alebo niekoľkými začiatočnými dávkami liečby. Taktiež je potrebné na to myslieť pri opätovnom začatí liečby terazosínom po niekoľkodňovej prestávke. Synkopa bola hlásená aj pri užívaní ostatných alfa-adrenergných blokátorov v súvislosti s rýchlym zvýšením dávkovania pri úprave dávkovania a/alebo na začiatku liečby ďalšími antihypertenzívami. Synkopa je spojená s výraznou posturálnou hypotenziou a v niektorých prípadoch jej predchádza supraventrikulárna tachykardia so srdcovou frekvenciou 120160 tepov/min.

Odporúča sa opatrnosť pri súbežnom podávaní terazosínu a tiazidov alebo iných antihypertenzív vzhľadom na riziko výrazného zníženia krvného tlaku. Ak sa v priebehu liečby terazosínom začnú podávať súčasne tiazidové diuretiká alebo iné antihypertenzívum, má sa dávka terazosínu redukovať alebo sa má liek vysadiť. Dôležitá je retitrácia dávky. Pred začatím podávania terazosínu počas liečby inými antihypertenzívami sa má redukovať dávka iných antihypertenzív a pôvodné dávkovanie sa upraví po ukončení liečby terazosínom.

Keďže sa terazosín primárne metabolizuje v pečeni, má sa používať so zvýšenou starostlivosťou u pacientov s poruchou funkcie pečene.

Odporúča sa opatrnosť pri súbežnom podávaní terazosínu a liekov, ktoré môžu ovplyvniť pečeňový metabolizmus.

Laboratórne testy

V kontrolovaných klinických štúdiách sa zistil malý, ale štatisticky významný pokles hematokritu, hemoglobínu, leukocytov, hladiny celkových proteínov a albumínov. Tieto laboratórne nálezy naznačujú možnosť hemodilúcie. Liečba terazosínom počas 24 mesiacov nemala žiadny významný účinok na hladinu prostatického špecifického antigénu (PSA).

V priebehu operácie šedého zákalu bol u pacientov v súčasnosti alebo v minulosti užívajúcich alfa-1 blokátory pozorovaný výskyt intraoperačného syndrómu vlajúcej dúhovky (Intraoperative Floppy Iris Syndróme – IFIS alebo syndróm úzkej zrenice). Ojedinelé hlásenia boli zaznamenané aj pri iných alfa-1 blokátoroch a nemožno vylúčiť skupinový účinok. Keďže IFIS môže viesť k zvýšeniu komplikácií počas operácie šedého zákalu, má byť očný chirurg pred operáciou informovaný o predchádzajúcom alebo súčasnom užívaní alfa-1 blokátorov.

Pri súčasnom užívaní inhibítorov fosfodiesterázy-5 (napr. sildenafil, tadalafil, vardenafil) a terazosínu môže dôjsť u niektorých pacientov k symptomatickej hypotenzii. S cieľom minimalizovať riziko vzniku posturálnej hypotenzie má byť pacient stabilizovaný na liečbe alfa-adrenergnými blokátormi pred začatím užívania inhibítorov fosfodiesterázy-5.

Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

V klinických štúdiách bol výskyt závratu alebo súvisiacich nežiaducich účinkov vyšší u pacientov, ktorí užívali súčasne terazosín a ACE inhibítor alebo diuretikum, v porovnaní s pacientmi, ktorí užívali len terazosín.

Pri súčasnom podávaní terazosínu a iných antihypertenzív je potrebná opatrnosť, aby sa predišlo vzniku závažnej hypotenzie. Pri doplnení terazosínu k liečbe diuretikami alebo inými antihypertenzívami môže byť potrebná redukcia alebo retitrácia dávky.

Pri súčasnom podávaní terazosínu a antiflogistík, analgetík, srdcových glykozidov, hypoglykemík, antiarytmík, anxiolytík, sedatív, antibakteriálnych liekov, hormónov, steroidov a liekov na liečbu dny sa nevyskytli žiadne interakcie.

Kombinácia inhibítorov fosfodiesterázy-5 (ako sú sildenafil, tadalafil a vardenafil) a terazosínu môže viesť k hypotenzii (pozri časť 4.4).

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Aj keď pri skúšaní na zvieratách neboli pozorované žiadne teratogénne účinky, bezpečnosť užívania HYTRINU v gravidite alebo počas dojčenia zatiaľ nebola preukázaná. HYTRIN sa preto nemá užívať v gravidite a pri dojčení, pokiaľ potenciálny prínos neprevýši riziko.

Dojčenie

Nie je známe, či sa terazosíniumchlorid vylučuje do materského mlieka. Pri podávaní dojčiacim ženám je potrebná opatrnosť, pretože veľa liečiv sa vylučuje do materského mlieka.

Fertilita

Neboli vykonané žiadne interakčné štúdie o vplyve terazosíniumchlo­ridu na mužskú a ženskú plodnosť. Štúdie na zvieratách nepreukázali žiaden účinok na plodnosť v klinicky relevantných dávkach (pozri časť 5.3).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

HYTRIN má veľký vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Pri úvodnej dávke alebo pri vynechaní dávky a následnom obnovení liečby HYTRINOM sa môže vyskytnúť závrat, omámenosť alebo ospalosť. Pacientov je potrebné oboznámiť s možnosťou vzniku týchto nežiaducich účinkov a upozorniť, aby neviedli motorové vozidlá alebo aby nevykonávali činnosti náročné na pozornosť počas 12 hodín od užitia začiatočnej dávky alebo po akomkoľvek zvýšení dávky.

4.8 Nežiaduce účinky

HYTRIN, podobne ako iné antagonisty alfa-adrenergných receptorov, môže vyvolať synkopu. Epizódy synkopy sa vyskytli do 30 až 90 minút od podania začiatočnej dávky lieku. Niekedy sa synkopa vyskytla v súvislosti s rýchlym zvýšením dávky alebo nasadením ďalšieho antihypertenzíva.

  • V klinických štúdiách bola incidencia výskytu epizód synkopy pri liečbe hypertenzie približne 1 %.

Vo väčšine prípadov sa predpokladá, že epizódy vznikli v dôsledku excesívneho posturálneho hypotenzného účinku, aj keď niekedy epizóde synkopy predchádzal záchvat tachykardie s frekvenciou srdca 120 až 160 tepov za minútu.

Ak dôjde ku vzniku synkopy, je potrebné uložiť pacienta do horizontálnej polohy a v prípade nutnosti poskytnúť podpornú liečbu.

Pri náhlom vzpriamení zo sedu alebo ľahu sa môže vyskytnúť závrat, omámenosť alebo mdloba. Pacientov je potrebné upozorniť na túto možnosť a odporučiť im, aby si pri vzniku týchto príznakov ľahli a následne sa na niekoľko minút posadili skôr, ako sa znovu postavia, aby sa nezopakovali ťažkosti.

Výskyt týchto nežiaducich účinkov je obmedzený a vo väčšine prípadov sa po úvodnej liečbe alebo počas následnej titrácie neopakujú.

Nežiaduce reakcie sú zoradené podľa frekvencie výskytu:

veľmi časté (>1/10)

časté (>1/100 až <1/10)

menej časté (>1/1 000 až < 1/100)

zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000)

veľmi zriedkavé (<1/10 000)

neznáme (z dostupných údajov)

Nežiaduce účinky spojené s liečbou terazosínom boli hlásené z viacerých zdrojov, vrátane klinických štúdií a spontánnych hlásení:

Trieda orgánových systémov

Frekvencia

Nežiaduce účinky

Infekcie a nákazy

Časté

Rinitída

Neznáme

Sinusitída, faryngitída, nazofaryngitída, infekcia

močových ciest

Poruchy krvi a lymfatického systému

Neznáme

Trombocytopénia

Poruchy imunitného systému

Neznáme

Anafylaktické reakcie, precitlivenosť

Poruchy metabolizmu a výživy

Neznáme

Dna

Psychické poruchy

Neznáme

Zníženie libida, depresia, nervozita, parestéza, úzkosť, nespavosť

Poruchy nervového systému

Časté

Závraty, somnolencia

Neznáme

Bolesť hlavy, synkopa

Poruchy oka

Časté

Rozmazané videnie, amblyopia

Neznáme

Abnormálne videnie, zápal spojoviek

Poruchy ucha a labyrintu

Neznáme

Vertigo, tinnitus

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Časté

Palpitácie

Neznáme

Tachykardia, arytmia, fibrilácia predsiení

Poruchy ciev

Neznáme

Ortostatická hypotenzia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Časté

Nosová kongescia

Neznáme

Dýchavičnosť, orofaryngeálna bolesť, bronchitída, krvácanie z nosa, zvýšený kašeľ

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Časté

Nauzea

Neznáme

Bolesti brucha, zápcha, sucho v ústach, dyspepsia, nafukovanie, vracanie

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Neznáme

Vazodilatácia, pruritus, vyrážka, nadmerné potenie, angioedém

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Neznáme

Bolesti chrbta, bolesť končatín, artralgia, artritída, porucha kĺbov, myalgia

Poruchy obličiek a močových ciest

Neznáme

Polakizúria, inkontinencia

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Neznáme

Erektilná dysfunkcia, priapizmus

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté

Asténia, periférny edém

Neznáme

Edém, bolesť na hrudníku, opuch tváre, horúčka, bolesť v ramenách, príznaky podobné chrípke

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Neznáme

Zvýšenie telesnej hmotnosti, zníženie hematokritu, pokles hemoglobínu, zníženie leukocytov, zníženie hladiny celkových proteínov, zníženie hladiny albumínov. Tieto laboratórne nálezy naznačujú možnosť hemodilúcie. Liečba terazosínom počas 24 mesiacov nemala žiadny významný účinok na hladinu prostatického špecifického antigénu (PSA).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Príznaky

Ak vyvolá podanie lieku HYTRIN akútnu hypotenziu, je najdôležitejšia podpora kardiovaskulárneho systému.

Liečba

Obnovenie tlaku krvi a srdcovej frekvencie sa môže dosiahnuť uložením pacienta do horizontálnej polohy. Ak nie je toto opatrenie dostatočné, je potrebné podať objemové expandéry a niekedy aj vazopresory. Má sa sledovať funkcia obličiek a podľa potreby poskytnúť podporná liečba. Dialýza nie je vhodná, keďže laboratórne sa dokázala silná väzba terazosínu na plazmatické bielkoviny.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: urologiká, antagonisty alfa-adrenergických receptorov

ATC: G04CA03

Mechanizmus účinku

Aj keď presný mechanizmus hypotenzného účinku terazosínu nie je známy, zdá sa, že relaxácia periférneho krvného riečiska je spôsobená hlavne kompetitívnym antagonizmom postsynaptických alfa-adrenergných receptorov. HYTRIN zvyčajne vyvoláva úvodný pozvoľný pokles tlaku krvi, za ktorým nasleduje pretrvávajúci antihypertenzný účinok.

Farmakodynamické účinky

Klinické skúsenosti naznačujú, že v súvislosti s podávaním terapeutických dávok terazosínu možno pozorovať 2 až 5 % pokles plazmatickej koncentrácie celkového cholesterolu a 3 až 7 % pokles plazmatickej koncentrácie kombinovanej frakcie LDL + VLDL cholesterolu v porovnaní s hodnotami pred liečbou.

Klinická účinnosť a bezpečnosť

V klinických štúdiách sa po podaní HYTRINU pozorovalo malé zníženie plazmatickej koncentrácie celkového cholesterolu a kombinovaných lipoproteínov nízkej a veľmi nízkej hustoty. Okrem toho, zvýšenie hladiny celkového cholesterolu, ktoré sa zistilo pri liečbe inými antihypertenzívami, sa nepozorovalo, ak sa tieto lieky užívali v kombinácii s HYTRINOM.

Štúdie naznačujú, že antagonizmus alfa1-adrenergných receptorov je prospešný na zlepšenie urodynamiky u pacientov s chronickou obštrukciou močového mechúra ako napríklad pri benígnej hyperplázii prostaty.

Príznaky BHP sú spôsobené prevažne prítomnosťou zväčšenej prostaty a zvýšeným tonusom hladkého svalstva výtokovej časti mechúra a prostaty, ktoré je regulované alfa1-adrenergnými receptormi.

Pri experimentoch in vitro sa ukázalo, že terazosín antagonizuje kontrakcie ľudského prostatického tkaniva, indukované fenylefrínom. Pri klinických štúdiách sa ukázalo, že terazosín zlepšuje urodynamiku a symptómy u pacientov s BHP.

Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Terazosín je dobre absorbovaný (80 až 100 %). Terazosín má minimálny “first pass” efekt a prakticky úplne sa absorbuje z gastrointes­tinálneho traktu. Jedlo má malý alebo žiadny vplyv na biodostupnosť li­eku.

Distribúcia

Terazosín je silne viazaný na plazmatické bielkoviny.

Väzba terazosínu na plazmatické bielkoviny je približne 90 až 94 %. Väzba na proteíny nezávisí od celkovej koncentrácie účinnej látky.

Maximálna plazmatická koncentrácia terazosínu sa dosiahne približne 1 hodinu od podania a potom klesá s polčasom eliminácie približne 12 hodín.

Biotransformácia

Terazosín sa metabolizuje v pečeni demetyláciou a konjugáciou.

Eliminácia

Približne 10 % perorálnej dávky terazosínu sa vylúči močom a 20 % stolicou v nezmenenej forme.

Linearita/neli­nearita farmakokinetiky

Po perorálnom podaní sa AUC a Cmax terazosínu zvýši úmerne dávke v celom rozsahu odporúčaných dávok (2 až 10 mg).

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

V predklinických štúdiách sa nepozorovalo žiadne osobitné riziko pre ľudí.

in vitro a in vivo testoch mutagénneho potenciálu sa zistilo, že terazosín nemá genotoxický účinok. Pozorovala sa znížená fertilita a testikulárna atrofia u potkanov pri opakovanom podávaní dávok terazosínu >20– až 30-krát vyšších, ako je maximálna odporúčaná dávka u ľudí. V štúdiách reprodukčnej toxicity u potkanov a králikov v dávkach toxických pre samicu (60– až 280-násobok maximálnej odporúčanej dávky u ľudí) sa pozorovali resorpcia plodu, zníženie hmotnosti plodu, zvýšený počet nadpočetných rebier a zníženie postnatálneho prežitia.

Karcinogenita:

U samcov potkanov podanie veľmi vysokých dávok terazosínu zodpovedajúcich 175-násobku maximálnej dávky u človeka vyvolalo benígne nádory v dreni nadobličkových žliaz. Tieto účinky sa nepozorovali u samíc potkanov ani v podobných štúdiách u myší. Význam týchto nálezov pre klinické používanie lieku u ľudí nie je celkom jednoznačný.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

HYTRIN 1 mg:

monohydrát laktózy

kukuričný škrob

predželatínovaný škrob mastenec

magnéziumstearát

HYTRIN 2 mg:

monohydrát laktózy

kukuričný škrob

predželatínovaný škrob

mastenec

magnéziumstearát

chinolínová žlť (E104)

HYTRIN 5 mg

monohydrát laktózy

kukuričný škrob

predželatínovaný škrob

mastenec

magnéziumstearát červená sienská hlinka

HYTRIN 10 mg:

monohydrát laktózy

kukuričný škrob

predželatínový škrob

mastenec

magnéziumstearát

hlinitý lak indigokarmínu (E132)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote 15 °C – 25 °C.

6.5 Druh obalu obsah balenia

Al/PVC/PVDC blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa

Veľkosť balenia:

HYTRIN Balenie na začatie liečby: 14 tabliet (7 tabliet 1 mg a 7 tabliet 2 mg) alebo 28 tabliet (7 tabliet 1 mg a 21 tabliet 2 mg)

HYTRIN 2 mg: 28 tabliet

HYTRIN 5 mg: 28 tabliet

HYTRIN 10 mg: 28 tabliet

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzania s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Amdipharm Limited

Temple Chambers, 3 Burlington Road

Dublin 4

Írsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

HYTRIN Balenie na začatie liečby : 58/0581/97-S

HYTRIN 2 mg: 58/0295/18-S

HYTRIN 5 mg: 58/0296/18-S

HYTRIN 10 mg: 58/0297/18-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁC

Dátum prvej registrácie: 27. novembra 1997

Dátum posledného predĺženia: 5. novembra 2003