Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Ibuprofen B. Braun 600 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Ibuprofen B. Braun 600 mg

1. NÁZOV LIEKU

Ibuprofen B. Braun 600 mg infúzny roztok

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jeden ml roztoku obsahuje 6 mg ibuprofenu.

Jedna 100 ml fľaša obsahuje 600 mg ibuprofenu.

Pomocná látka so známym účinkom

Jeden ml roztoku obsahuje 9,15 mg chloridu sodného (3,60 mg sodíka).

Jedna 100 ml fľaša obsahuje 915 mg chloridu sodného (360 mg sodíka).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Infúzny roztok

Číry a bezfarebný až svetložltý infúzny roztok, bez akýchkoľvek častíc.

pH: 6,5–7,8

Osmolarita: 310–360 mOsm/l

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Ibuprofen B. Braun je indikovaný na krátkodobú symptomatickú liečbu akútnej stredne silnej bolesti u dospelých, keď je podanie intravenóznou cestou klinicky opodstatnené, alebo keď iné cesty podania nie sú možné.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Nežiaduce účinky možno minimalizovať použitím najnižšej účinnej dávky počas najkratšieho možného času potrebného na zmiernenie príznakov (pozri časť 4.4).

Použitie má byť obmedzené na prípady, v ktorých je perorálne podávanie nevhodné. Pacienti musia prejsť na perorálnu liečbu hneď, ako to bude možné.

Tento liek je určený na krátkodobú liečbu akútnych stavov a nemal by sa používať viac ako 3 dni.

Má sa udržiavať dostatočná hydratácia pacienta, aby sa minimalizovalo riziko možných nežiaducich účinkov týkajúcich sa obličiek.

Dospelí

Jedna dávka je 600 mg. Ak je to klinicky opodstatnené, ďalšia 600 mg dávka sa môže podať po 6 až 8 hodinách v závislosti od intenzity bolestivého stavu a reakcie na liečbu. Maximálna celková denná dávka je 1200 mg.

Starší pacienti

Ako pri všetkých nesteroidových protizápalových liekoch (NSAID), pri liečbe starších pacientov sa majú prijať preventívne opatrenia, keďže u týchto pacientov je všeobecne vyššia náchylnosť na nežiaduce účinky (pozri časti 4.4 a 4.8), a vyššia pravdepodobnosť, že budú mať poruchy funkcie obličiek, pečene a srdcovo-cievne poruchy a že budú užívať súbežne podávané lieky. Osobitne sa u tejto populácie odporúča podávať liek v najnižšej účinnej dávke počas najkratšieho možného času potrebného na zmiernenie príznakov. Liečba sa má vyhodnocovať v pravidelných intervaloch a má byť prerušená, ak nie je vidieť žiadny prínos, alebo sa vyskytne neznášanlivosť.

Renálna insuficiencia

Ak sa NSAID používajú u pacientov s renálnou insuficienciou, majú sa prijať preventívne opatrenia. U pacientov s miernou alebo stredne závažnou poruchou funkcie obličiek sa má počiatočná dávka znížiť, dávka sa má udržiavať čo najnižšia, má sa podávať čo možno najkratšie obdobie potrebné na kontrolu príznakov, a u pacientov má byť sledovaná funkcia obličiek. Tento liek je kontraindikovaný u pacientov s ťažkou renálnou nedostatočnosťou (pozri časť 4.3).

Pečeňová insuficiencia

U tejto populácie sa majú pri NSAID prijať preventívne opatrenia, hoci rozdiely vo farmakokinetickom profile neboli pozorované. U pacientov s miernou alebo stredne závažnou pečeňovou nedostatočnosťou sa má liečba začať so zníženou dávkou, dávky majú byť podľa možnosti čo najnižšie a majú byť podávané čo najkratšie len počas nevyhnutnej doby a pacienti majú byť starostlivo monitorovaní. Tento liek je kontraindikovaný u pacientov so závažnou pečeňovou nedostatočnosťou (pozri časť 4.3).

Pediatrická populácia

Tento liek sa nesmie používať u detí a dospievajúcich. Použitie Ibuprofenu B. Braun nebolo predmetom skúšania u detí a dospievajúcich. Z toho dôvodu nebola stanovená jeho bezpečnosť a účinnosť.

Spôsob podávania:

Na intravenózne použitie. Obmedzené na použitie v nemocnici.

Roztok sa má podávať ako intravenózna infúzia počas 30 minút.

4.3 Kontraindikácie

  • Precitlivenosť na liečivo, iné NSAID, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1;
  • Bronchospazmus, astma, nádcha, angioedém alebo urtikária spojená s užitím kyseliny acetylsalicylovej (ASA) alebo iných nesteroidových protizápalových liekov (NSAID) v anamnéze;
  • Stavy, pri ktorých je zvýšená tendencia ku krvácaniu alebo aktívne krvácanie ako napríklad trombocytopénia;
  • Aktívny žalúdkový vred alebo anamnéza opakujúceho sa žalúdočného vredu/krvácania (dve alebo viac samostatných epizód s preukázanou ulceráciou alebo krvácaním);
  • História gastrointesti­nálneho krvácania alebo perforácie vo vzťahu k predchádzajúcej liečbe NSAID;
  • Cerebrovaskulárne alebo iné aktívne krvácanie;
  • Ťažká pečeňová a renálna nedostatočnosť;
  • Ťažké srdcové zlyhanie (IV. triedy podľa NYHA);
  • Ťažká dehydratácia (spôsobená vracaním, hnačkou alebo nedostatočným príjmom tekutín);
  • Tehotenstvo, počas posledného trimestra (pozri časť 4.6).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Nežiaduce účinky je možné minimalizovať použitím najnižšej účinnej dávky počas najkratšieho času potrebného na zmiernenie symptómov (pozri časť 4.8).

Treba sa vyhnúť súbežnému použitiu Ibuprofenu B. Braun s NSAID, vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy-2 (koxiby).

U starších pacientov sa zvyšuje frekvencia nežiaducich účinkov NSAID, najmä gastrointesti­nálneho krvácania a perforácie, ktoré môžu byť smrteľné (pozri časť 4.8).

Gastrointestinálne riziká:

Gastrointestinálne krvácanie, ulcerácie alebo perforácie, ktoré môžu byť smrteľné, boli hlásené počas liečby u všetkých NSAID s varovnými príznakmi alebo bez nich, s anamnézou závažných gastrointesti­nálnych udalostí alebo bez nej.

Riziko gastrointesti­nálneho krvácania, ulcerácií alebo perforácie je vyššie pri zvyšovaní dávok NSAID u pacientov s anamnézou vredu, najmä ak bol komplikovaný krvácaním alebo perforáciou (pozri časť 4.3), a u starších osôb. Títo pacienti majú začať liečbu najnižšou dostupnou dávkou. U týchto pacientov a u pacientov vyžadujúcich súbežnú liečbu nízkymi dávkami kyseliny acetylsalicylovej alebo inými liekmi zvyšujúcimi gastrointestinálne riziko, sa má zvážiť kombinovaná liečba s protektívnymi látkami (napr. misoprostolom alebo inhibítormi protónovej pumpy) (pozri aj nižšie, ako aj časť 4.5).

Pacienti s anamnézou gastrointestinálnej toxicity, najmä v staršom veku, by mali včas hlásiť všetky nezvyčajné gastrointestinálne príznaky (najmä gastrointestinálne krvácanie), predovšetkým na začiatku liečby.

Opatrnosť sa odporúča u pacientov užívajúcich súbežnú liečbu, ktorá by mohla zvyšovať riziko ulcerácií alebo krvácania, ako napr. perorálne podávané kortikosteroidy, antikoagulanciá ako warfarín, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo antiagreganciá ako kyselina acetylsalicylová (ASA) (pozri časť 4.5).

Ak počas liečby Ibuprofenom B. Braun nastane gastrointestinálne krvácanie alebo sa objavia vredy, liečba sa musí ukončiť (pozri časť 4.3).

Nesteroidové protizápalové lieky sa musia podávať s opatrnosťou u pacientov s anamnézou gastrointesti­nálnych ochorení (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), keďže touto liečbou sa ich stav môže zhoršiť (pozri časť 4.8).

Kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne účinky:

Klinické štúdie naznačujú, že použitie ibuprofenu, najmä vo vysokých dávkach (2400 mg/deň), môže byť spojené s mierne zvýšeným rizikom arteriálnej trombotickej udalosti (napr. infarktu alebo cievnej mozgovej príhody). Celkovo však z epidemiologických štúdií nevyplýva, že by ibuprofen v nízkej dávke (napr. < 1200 mg/deň) zvyšoval riziko arteriálnych trombotických udalostí.

Pacienti s nekontrolovanou hypertenziou, kongestívnym srdcovým zlyhaním (NYHA II-III), potvrdenou ischemickou chorobou srdca, chorobou periférnych artérií a/alebo mozgovocievnym ochorením sa majú liečiť ibuprofenom až po dôkladnom zvážení a musia sa vyhnúť vysokým dávkam

(2400 mg/deň).

Mimoriadna pozornosť sa má uplatňovať aj pred začatím dlhodobej liečby u pacientov s rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych udalostí (napr. hypertenziou, hyperlipidémiou, diabetes mellitus, fajčením), najmä v prípade potreby vysokých dávok ibuprofenu (2400 mg/deň).

Závažné kožné reakcie:

Závažné kožné reakcie, niektoré fatálne, vrátane exfoliatívnej dermatitídy, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy, boli hlásené veľmi zriedkavo v spojitosti s používaním NSAID (pozri časť 4.8). Zdá sa, že najvyššie riziko týchto reakcií je u pacientov na začiatku liečby: vo väčšine prípadov je nástup týchto reakcií počas prvého mesiaca liečby. Liečba Ibuprofenom B. Braun sa má prerušiť pri prvom prejave kožnej vyrážky, slizničných lézií, alebo akomkoľvek inom prejave precitlivenosti.

Pečeňová a renálna insuficiencia:

Ibuprofen sa má používať s opatrnosťou u pacientov s anamnézou ochorenia pečene alebo obličiek a najmä počas súbežnej liečby s diuretikami, keďže inhibícia prostaglandínov môže spôsobiť zadržiavanie tekutín a zhoršenie obličkových funkcií. Ibuprofen by sa mal u týchto pacientov podávať v najnižšej možnej dávke a renálne funkcie pacienta sa majú pravidelne monitorovať.

V prípade dehydratácie zabezpečte dostatočný príjem tekutín. Osobitná opatrnosť je potrebná u dehydratovaných pacientov, napríklad z dôvodu hnačky, keďže dehydratácia môže byť spúšťacím faktorom pre rozvoj zlyhania obličiek.

Pravidelné používanie analgetík, najmä pri kombinácii rôznych analgetických látok, môže viesť k poškodeniu obličiek, s rizikom renálnej nedostatočnosti (analgetickej nefropatie). Toto riziko je vyššie u starších osôb a pacientov s renálnou nedostatočnosťou, srdcovým zlyhaním, poruchou funkcie pečene, u pacientov užívajúcich diuretiká alebo ACE inhibítory. Po prerušení liečby NSAID sa pacientov stav zvyčajne vráti späť do stavu pred liečbou.

Rovnako ako pri iných NSAID, ibuprofen môže prechodne spôsobiť mierne zvýšenie niektorých parametrov funkcie pečene, ako aj výrazné zvýšenie transamináz. Ak nastane u týchto parametrov výrazné zvýšenie, liečba sa má prerušiť (pozri časť 4.3).

Anafylaktoidné reakcie

Ako štandardný postup pri intravenóznej infúzii sa odporúča starostlivé sledovanie pacienta, najmä na začiatku infúzie, aby sa zistila každá prípadná anafylaktická reakcia spôsobená liečivom alebo pomocnou látkou.

Ťažká akútna reakcia z precitlivenosti (napr. anafylaktický šok) sa pozorovala veľmi zriedkavo. Pri prvých prejavoch reakcie z precitlivenosti po podaní Ibuprofenu B. Braun musí byť liečba zastavená a musí sa začať symptomatická liečba. Odborný personál má v súlade s príznakmi začať medicínsky nevyhnutné opatrenia.

Respiračné poruchy:

Opatrnosť je potrebná, ak sa tento liek podáva pacientom s bronchiálnou astmou alebo s anamnézou bronchiálnej astmy, chronickou nádchou alebo alergickými chorobami, keďže bolo hlásené, že NSAID u týchto pacientov spôsobili bronchospazmus, urtikáriu alebo angioedém.

Hematologické účinky:

Ibuprofen môže dočasne inhibovať funkciu krvných doštičiek (agregáciu trombocytov), zvýšiť dobu krvácania a riziko krvácania.

Ibuprofen sa má používať iba so zvláštnou opatrnosťou u pacientov užívajúcich kyselinu acetylsalicylovú na potlačenie agregácie doštičiek (pozri časti 4.5 a 5.1).

Pacienti s poruchami zrážania krvi alebo podstupujúci chirurgický zákrok majú byť preto monitorovaní. Osobitný lekársky dohľad je potrebný u pacientov bezprostredne po podstúpení chirurgického zákroku.

Pri dlhodobom podávaní ibuprofenu sa vyžaduje pravidelná kontrola hodnôt testov funkcie pečene, obličiek a krvného obrazu.

Ibuprofen sa má používať len po prísnom zhodnotení pomeru prínosu a rizika u pacientov s vrodenou poruchou metabolizmu porfyrínu (napr. akútnou intermitentnou porfýriou).

Ak sa súbežne s používaním NSAID konzumuje alkohol, môže sa zvýšiť výskyt nežiaducich účinkov súvisiacich s liečivom, najmä tých, ktoré sa týkajú gastrointesti­nálneho traktu alebo centrálneho nervového systému.

Opatrnosť je potrebná u pacientov s určitými stavmi, ktoré sa môžu zhoršiť:

  • u pacientov, ktorí reagujú alergicky na iné látky, keďže u nich pri používaní tohto lieku existuje zvýšené riziko výskytu reakcií z precitlivenosti.
  • u pacientov, ktorí majú sennú nádchu, nosové polypy alebo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, keďže je u nich zvýšené riziko výskytu alergickej reakcie. Tieto sa môžu prejavovať ako astmatické záchvaty (tzv. analgetická astma), Quinckeho edém alebo urtikária.

Aseptická meningitída

V niektorých prípadoch bola hlásená aseptická meningitída pri použití ibuprofenu u pacientov so systémovým lupus erythematosus (SLE). Aj napriek tomu, že pravdepodobnosť jej výskytu je vyššia u pacientov so SLE a súvisiacimi ochoreniami spojivového tkaniva, bola tiež hlásená aj u niektorých pacientov, ktorí nemali základné chronické ochorenie. Preto sa to má zohľadniť pri podávaní tejto liečby (pozri časť 4.8).

Oftalmologické účinky:

Pri užívaní perorálneho ibuprofenu bolo hlásené rozmazané alebo zhoršené videnie, skotómy a zmeny farebného videnia. Ak sa pacient sťažuje na tieto prejavy, prestaňte podávať ibuprofen a pacienta pošlite na oftalmologické vyšetrenie, ktoré zahŕňa centrálne zrakové polia a testovanie farebného videnia.

Iné

Dlhodobé používanie liekov proti bolesti môže spôsobiť bolesť hlavy, ktorá sa nesmie liečiť vyššími dávkami lieku.

Výnimočne môže varicela spôsobiť komplikácie ťažkými infekciami kože a mäkkých tkanív. V súčasnosti nie je možné vylúčiť, že NSAID prispievajú k zhoršeniu týchto infekcií. V prípade varicely je preto vhodné používaniu Ibuprofenu B. Braun sa vyhnúť.

NSAID môže maskovať symptómy súbežných infekcií.

Interferencia s laboratórnymi testami:

  • – doba krvácania (po vysadení liečby sa môže predĺžiť o jeden deň)

  • – koncentrácia glukózy v krvi (môže byť znížená)

  • – klírens kreatinínu (môže byť znížený)

  • – hematokrit alebo hemoglobín (môžu byť znížené)

  • – koncentrácie dusíka močoviny v krvi a sérového kreatinínu a draslíka (môžu byť zvýšené)

  • – pri testoch funkcie pečene: zvýšené hodnoty transamináz

Opatrenia týkajúce sa pomocných látok:

Tento liek obsahuje 15,65 mmol (360 mg) sodíka v jednej fľaši. Treba to zohľadniť u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

Iné NSAID vrátane inhibítorov COX-2 a salicylátov:

V dôsledku synergického účinku môže súbežné podávanie dvoch alebo viacerých NSAID zvýšiť riziko gastrointesti­nálnych vredov a krvácania. Preto je nutné vyhnúť sa súbežnému podávaniu ibuprofenu s inými NSAID (pozri časť 4.4).

Súbežné podanie ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej sa vo všeobecnosti neodporúča z dôvodu možného zvýšenia nežiaducich účinkov.

Experimentálne údaje naznačujú, že ibuprofen môže kompetitívne inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu krvných doštičiek, keď sa podávajú súčasne. Aj keď existuje neistota ohľadom extrapolácie týchto údajov na klinický stav, nemožno vylúčiť možnosť, že pravidelné a dlhodobé používanie ibuprofenu môže znížiť kardioprotektívny účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej. Žiadny klinicky relevantný účinok sa nepovažuje za pravdepodobný, ak sa ibuprofen užíva príležitostne (pozri časť 5.1).

Lítium:

Súbežné podanie ibuprofenu s liekmi obsahujúcimi lítium môže zvýšiť hladinu týchto liekov v sére. Je nevyhnutná kontrola hladiny lítia v sére.

Srdcové glykozidy (digoxín):

NSAID môžu zhoršiť zlyhanie srdca, znížiť glomerulárnu filtráciu a zvýšiť plazmatické hladiny srdcových glykozidov. Odporúča sa monitorovať digoxín v sére.

Fenytoín:

Plazmatické hladiny fenytoínu môžu byť zvýšené pri súbežnom podávaní s ibuprofenom a môže sa tak zvýšiť aj riziko intoxikácie.

Antihypertenzíva (diuretiká, inhibítory ACE, blokátory betareceptorov a antagonisty angiotenzínu-II):

Diuretiká a inhibítory ACE môžu zvýšiť nefrotoxicitu NSAID. NSAID môžu znížiť účinok diuretík a iných antihypertenzív, vrátane inhibítorov ACE a blokátorov betareceptorov. U pacientov so zníženou funkciou obličiek (napr. dehydratovaných pacientov alebo starších pacientov so zníženou funkciou obličiek) môže použitie inhibítorov ACE a antagonistov angiotenzínu-II s liekmi inhibujúcimi cyklooxygenázu viesť k ďalšiemu zhoršeniu funkcie obličiek a ďalej k akútnemu zlyhaniu obličiek. Takýto stav je zvyčajne reverzibilný. Takéto kombinácie by sa preto mali používať len opatrne, najmä u starších pacientov. Pacienti musia byť poučení, aby pili dostatočné množstvo tekutín a má sa zvážiť možnosť monitorovania hodnôt testov funkcie obličiek po začatí súbežnej liečby a potom v pravidelných intervaloch.

Súbežné podávanie ibuprofenu s inhibítormi ACE môže viesť k hyperkaliémii.

Diuretiká šetriace draslík

Súbežné použitie môže spôsobiť hyperkaliémiu (odporúča sa kontrolovať sérovú hladinu draslíka).

Kaptopril

Experimentálne štúdie ukazujú, že ibuprofen pôsobí proti účinku kaptoprilu, ktorým je zvýšené vylučovanie sodíka.

Kortikosteroidy:

Zvýšené riziko gastrointesti­nálnych vredov alebo krvácania (pozri časť 4.4).

Látky pôsobiace proti agregácii trombocytov (napr. klopidogrel a tiklopidín) a selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSR/):

Zvýšené riziko gastrointesti­nálneho krvácania (pozri časť 4.4). NSAID sa nesmie kombinovať s tiklopidínom vzhľadom na riziko aditívneho účinku pri inhibícii funkcie trombocytov.

Metotrexát:

NSAID inhibujú tubulárnu sekréciu metotrexátu a môžu nastať určité metabolické interakcie, ktorých dôsledkom môže byť znížený klírens metotrexátu. Podávanie ibuprofenu v priebehu 24 hodín pred alebo po podaní metotrexátu môže viesť k zvýšenej koncentrácii metotrexátu a zvýšeniu jeho toxického účinku. Z tohto dôvodu je nutné sa vyhnúť súbežnému použitiu NSAID a vysokých dávok metotrexátu. Možné riziko interakcií je potrebné vziať do úvahy aj pri liečbe nízkymi dávkami metotrexátu, najmä u pacientov s poškodením obličiek. Pri kombinovanej liečbe majú byť monitorované renálne funkcie.

Cyklosporín:

Riziko poškodenia obličiek cyklosporínom je zvýšené pri súbežnom podávaní niektorých nesteroidových protizápalových liekov. Tento účinok nie je možné vylúčiť ani pre kombináciu cyklosporín a ibuprofen.

Antikoagulanciá:

NSAID môžu zvýšiť účinok antikoagulantov ako napríklad warfarínu (pozri časť 4.4). V prípade súbežnej liečby sa odporúča monitorovanie koagulácie.

Deriváty sulfonylmočoviny:

NSAID môžu zvýšiť hypoglykemický účinok derivátov sulfonylmočoviny. V prípade súbežnej liečby sa odporúča monitorovanie hladiny glukózy v krvi.

Takrolimus:

Zvýšené riziko nefrotoxicity.

Zidovudín:

Sú dôkazy o zvýšenom riziku hemartrózy a hematómov u HIV pozitívnych pacientov s hemofíliou, ktorí dostali súbežnú liečbu zidovudínom a ibuprofenom. Počas súbežného použitia zidovudínu a NSAID môže byť zvýšené riziko hematotoxicity. Odporúča sa urobiť krvný obraz 1–2 týždne po začatí súbežného používania.

Probenecid a sulfinpyrazón:

Lieky, ktoré obsahujú probenecid alebo sulfinpyrazón môžu spomaliť vylučovanie ibuprofenu.

Chinolónové antibiotiká:

Údaje z výskumov na zvieratách naznačujú, že NSAID môžu zvýšiť riziko kŕčov súvisiacich s chinolónovými antibiotikami. Pacienti užívajúci NSAID a chinolóny môžu mať zvýšené riziko vzniku kŕčov.

Inhibítory CYP2C9:

Súbežné podávanie ibuprofenu s inhibítormi CYP2C9 môže zvýšiť expozíciu ibuprofenu (je substrátom CYP2C9). V štúdii s vorikonazolom a flukonazolom (inhibítory CYP2C9) sa preukázala zvýšená expozícia S(+)-ibuprofenu približne o 80 až 100 %. Má sa zvážiť zníženie dávky ibuprofenu, ak sú súčasne podávané silné inhibítory CYP2C9, najmä ak je podaná vysoká dávka ibuprofenu s vorikonazolom alebo flukonazolom.

Mifepristón:

Ak sa NSAID používajú v priebehu 8–12 dní po mifepristóne, môžu znížiť účinok mifepristónu.

Alkohol

Použitiu ibuprofenu u osôb s chronickou konzumáciou alkoholu (14–20 nápojov/týždeň alebo viac) sa treba vyhnúť kvôli zvýšenému riziku závažných gastrointesti­nálnych nežiaducich účinkov, vrátane krvácania.

Aminoglykozidy:

NSAID môžu znižovať vylučovanie aminoglykozidov a zvyšovať ich toxicitu.

Bylinné extrakty:

Ginkgo biloba môže potenciovať riziko krvácania spojené s používaním NSAID.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Inhibícia syntézy prostaglandínov môže mať nepriaznivý vplyv na priebeh tehotenstva a/alebo embryo/fetálny vývin. Údaje z epidemiologických štúdií poukazujú na zvýšené riziko potratu a srdcových malformácií a gastroschízy po použití inhibítorov syntézy prostaglandínov v prvých mesiacoch tehotenstva. Absolútne riziko kardiovaskulárnych malformácií sa zvýšilo z menej ako 1 %, až na približne 1,5 %. Predpokladá sa, že riziko sa zvyšuje s dávkou a dĺžkou liečby.

Pri zvieratách sa preukázalo, že podávanie inhibítorov syntézy prostaglandínov vedie k zvýšenej preimplantačnej a postimplantačnej strate a embryo-fetálnej letalite. Navyše, zvýšený výskyt rôznych malformácií, vrátane kardiovaskulárnych, bol hlásený u zvierat, ktorým bol podávaný inhibítor syntézy prostaglandínov počas organogenézy (časť 5.3).

Počas prvého a druhého trimestra gravidity sa ibuprofen nesmie podávať, ak to nie je jednoznačne nevyhnutné. Ak ibuprofen používa žena, ktorá sa snaží otehotnieť, alebo žena v prvom a druhom trimestri tehotenstva, dávka má byť čo možno najnižšia a dĺžka liečby čo možno najkratšia.

Počas tretieho trimestra tehotenstva všetky inhibítory syntézy prostaglandínov:

– môžu vystaviť plod:

  • kardiopulmonálnej toxicite (predčasné uzatvorenie ductus arteriosus a pľúcna hypertenzia);
  • renálnej dysfUnkcii, ktorá môže pokračovať do zlyhania obličiek s oligohydram­niózou;
  • možnému predĺženiu času krvácania, antiagregačnému účinku, ktorý môže vzniknúť aj pri veľmi nízkych dávkach;
  • inhibícii maternicových sťahov, ktorej dôsledkom je oneskorený alebo predĺžený pôrod.

V dôsledku toho je použitie ibuprofenu kontraindikované počas tretieho trimestra gravidity (pozri časť 4.3).

Dojčenie

Ibuprofen a jeho metabolity môžu prejsť v nízkych koncentráciách do materského mlieka. Žiadne škodlivé účinky pre dojčatá nie sú známe, takže na krátkodobú liečbu pri nižších dávkach nie je vo všeobecnosti prerušenie dojčenia nevyhnutné, avšak dojčenie sa odporúča prerušiť pri použití dávok vyšších ako 1200 mg denne alebo dlhšiu dobu, vzhľadom na možnú inhibíciu syntézy prostaglandínov u novorodenca.

Fertilita

Ibuprofen môže mať vplyv na ženskú plodnosť a neodporúča sa u žien, ktoré sa snažia otehotnieť. U žien, ktoré majú problémy s otehotnením alebo ktoré sú vyšetrované pre neplodnosť, sa má zvážiť ukončenie podávania ibuprofenu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Pri jednorazovom alebo krátkodobom použití nie sú potrebné žiadne opatrenia. Vyskytli sa však významné vedľajšie účinky, napríklad únava a závraty, ktoré môžu zhoršiť reakčné schopnosti; zároveň môže byť znížená schopnosť viesť motorové vozidlo a/alebo obsluhovať stroje. Týka sa to najmä kombinácie s alkoholom.

4.8 Nežiaduce účinky

Tieto frekvencie sú použité ako základ pri hodnotení nežiaducich účinkov:

Veľmi časté: >1/10

Časté: >1/100 až < 1/10

Menej časté: >1/1 000 až < 1/100

Zriedkavé: >1/10 000 až < 1/1 000

Veľmi zriedkavé: <1/10 000

Neznáme: frekvenciu nemožno odhadnúť z dostupných údajov

Najčastejšie pozorované nežiaduce udalosti sú gastrointesti­nálneho charakteru. Peptické vredy, gastrointestinálna perforácia alebo krvácanie, niekedy fatálne, sa môžu vyskytnúť najmä u starších ľudí (pozri časť 4.4). Po podaní boli hlásené nevoľnosť, vracanie, hnačka, flatulencia, zápcha, dyspepsia, bolesti brucha, meléna, hemateméza, ulcerózna stomatitída, exacerbácia kolitídy a Crohnovej choroby (pozri časť 4.4). Menej často sa pozorovala gastritída. Najmä riziko výskytu gastrointesti­nálneho krvácania je závislé od rozpätia dávky a doby používania.

Veľmi zriedkavo boli hlásené ťažké reakcie z precitlivenosti (vrátane reakcie v mieste podania infúzie a anafylaktického šoku) a závažné kožné nežiaduce účinky, ako sú bulózne reakcie vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy (Lyellov syndróm), multiformného erytému a alopecie.

Bola opísaná exacerbácia infekcií súvisiacich so zápalmi (napr. rozvoj nekrotizujúcej faciitídy), ktorá sa časovo zhodovala s použitím nesteroidových protizápalových liekov. Toto pravdepodobne súvisí s mechanizmom účinku nesteroidových protizápalových liekov.

  • V priebehu infekcie varicely (ovčích kiahní) sa môže vyskytnúť fotosenzitivita, alergická vaskulitída a vo výnimočných prípadoch aj komplikácie spojené so závažnou infekciou kože a mäkkých tkanív (pozri časť 4.4).

  • V spojitosti s liečbou NSAID boli hlásené edémy, hypertenzia a srdcové zlyhanie.

Klinické štúdie naznačujú, že použitie ibuprofenu, najmä pri vysokej dávke (2400 mg/deň), sa môže spájať so zvýšeným rizikom arteriálnych trombotických udalostí (napr. s infarktom myokardu alebo cievnou mozgovou príhodou) (pozri časť 4.4).

Infekcie a nákazy

Veľmi zriedkavé

Bola opísaná exacerbácia infekcií súvisiacich so zápalmi (napr. rozvoj nekrotizujúcej faciitídy), ktorá sa časovo zhodovala s použitím nesteroidových protizápalových liekov. Toto pravdepodobne súvisí s mechanizmom účinku nesteroidových protizápalových liekov.

Poruchy krvi a lymfatického systému

Veľmi zriedkavé

Poruchy tvorby krvi (anémia, agranulocytóza, leukopénia, trombocytopénia a pancytopénia). Prvé príznaky sú: horúčka, bolesť hrdla, povrchové rany v ústach, príznaky podobné chrípke, ťažká otupenosť, krvácanie z nosa a kože.

Poruchy

imunitného systému

Menej časté

Reakcie z precitlivenosti s vyrážkami na koži a svrbením, ako aj astmatické záchvaty (s možným poklesom krvného tlaku)

Veľmi zriedkavé

Systémový lupus erythematosus, ťažké reakcie z precitlivenosti, edém tváre, opuch jazyka, opuch vnútorného hrtanu so zúžením dýchacích ciest, ťažkosti pri dýchaní, palpitácie, hypotenzia a šok ohrozujúci život.

Psychické poruchy

Menej časté

Úzkosť, nepokoj

Zriedkavé

Psychotické reakcie, nervozita, podráždenosť, zmätenosť a dezorientácia a depresia

Poruchy nervového systému

Veľmi časté

Únava alebo nespavosť, bolesti hlavy, závraty

Menej časté

Insomnia, agitácia, podráždenosť alebo únava

Veľmi zriedkavé

Aseptická meningitída (stuhnutý krk, bolesti hlavy, nauzea, vracanie, horúčka alebo zmätenosť).

Zdá sa, že predisponovaní sú pacienti s autoimunitným ochorením (SLE, zmiešané ochorenie spojivového tkaniva).

Poruchy oka

Menej časté

Poruchy videnia

Zriedkavé

Reverzibilná toxická amblyopia

Poruchy ucha a labyrintu

Časté

Vertigo

Menej časté

Tinnitus

Zriedkavé

Poruchy sluchu

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Veľmi zriedkavé

Palpitácie, zlyhanie srdca, infarkt myokardu

Poruchy ciev

Veľmi zriedkavé

Arteriálna hypertenzia

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Veľmi zriedkavé

Astma, bronchospazmus, dyspnoe a sipot

Poruchy gastrointesti­nálneho

Veľmi časté

Pyróza, bolesti brucha, nauzea, vracanie, plynatosť, hnačka, zápcha a mierne gastrointestinálne krvné straty, ktoré môžu

traktu

byť vo výnimočných prípadoch príčinou anémie

Časté

Gastrointestinálne vredy, s potenciálnym krvácaním a perforáciou. Ulcerózna stomatitída, exacerbácia kolitídy alebo Crohnovej choroby

Menej časté

Gastritída

Zriedkavé

Ezofagálna stenóza, exacerbácia divertikulárnej choroby, nešpecifická hemoragická kolitída.

Ak sa vyskytne gastrointestinálne krvácanie, môže spôsobiť anémiu a hematemézu

Veľmi zriedkavé

Ezofagitída, pankreatitída, vznik črevných, membráne podobných striktúr

Poruchy pečene a žlčových ciest

Zriedkavé

Žltačka, pečeňová dysfunkcia, poškodenie pečene, zvlášť pri dlhodobej terapii, akútna hepatitída

Neznáme

Pečeňová nedostatočnosť

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Časté

Kožné vyrážky

Menej časté

Urtikária, pruritus, purpura (vrátane alergickej purpury), kožná vyrážka

Veľmi zriedkavé

Bulózne reakcie vrátane Stevensovho-Johnsonho syndrómu a toxickej epidermálnej nekrolýzy (Lyellov syndróm), multiformný erytém, alopécia.

Fotosenzitívne reakcie a alergická vaskulitída. Vo výnimočných prípadoch ťažké infekcie kože a mäkkých tkanív v dôsledku komplikácií infekcie varicely (pozri tiež „Infekcie a nákazy“).

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Zriedkavé

Stuhnutý krk

Poruchy obličiek a močových ciest

Menej časté

Znížené vylučovanie moču a tvorba opuchov, najmä u pacientov s arteriálnou hypertenziou a renálnou nedostatočnosťou, nefrotický syndróm, intersticiálna nefritída, ktoré môžu byť sprevádzané akútnou obličkovou nedostatočnosťou.

Zriedkavé

Poškodenie renálneho tkaniva (papilárna nekróza), najmä pri dlhodobej liečbe, zvýšenie sérovej koncentrácie kyseliny močovej v krvi

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté

Bolesť a pálenie v mieste podania

Neznáme

Reakcie v mieste vpichu, ako je opuch, hematóm alebo krvácanie.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v

4.9 Predávkovanie

Príznaky

Ako príznaky predávkovania sa môžu objaviť poruchy centrálneho nervového systému, ktoré zahŕňajú bolesti hlavy, tinnitus, závraty, točenie hlavy, stav bezvedomia a ataxia, rovnako ako aj bolesti brucha, nauzea a vracanie. Okrem toho je možné aj gastrointestinálne krvácanie a poruchy funkcie pečene a obličiek. Môžu byť prítomná aj hypotenzia, respiračná depresia a cyanóza.

Liečba

Liečba je symptomatická a neexistuje žiadne špecifické antidotum.

Terapeutické možnosti liečby intoxikácie sú nastavené podľa rozsahu, úrovne a klinických príznakov v súlade so zvyčajnou praxou intenzívnej starostlivosti.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Nesteroidové antiflogistiká a antireumatiká. Deriváty kyseliny propiónovej. Ibuprofen

ATC kód: M01AE01

Ibuprofen je nesteroidové protizápalové liečivo, ktoré sa v konvenčných experimentálnych modeloch zápalu u zvierat ukázalo byť účinné, pravdepodobne cez inhibíciu syntézy prostaglandínov. U ľudí má ibuprofen antipyretický účinok, znižuje bolesť a opuchy spojené so zápalom. Navyše, ibuprofen reverzibilne inhibuje agregáciu trombocytov indukovanou ADP a kolagénom.

Experimentálne údaje naznačujú, že ibuprofen môže kompetitívne inhibovať účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej na agregáciu krvných doštičiek, keď sa podávajú súčasne. Niektoré farmakodynamické štúdie ukázali, že po podaní jednorazovej dávky ibuprofenu 400 mg do 8 h pred alebo v priebehu 30 minút po podaní kyseliny acetylsalicylovej s okamžitým uvoľňovaním (81 mg), došlo k zníženiu účinku kyseliny acetylsalicylovej na tvorbu tromboxánu alebo agregáciu doštičiek. Aj keď existuje neistota ohľadom extrapolácie týchto údajov na klinický stav, nemožno vylúčiť možnosť, že pravidelné a dlhodobé používanie ibuprofenu môže znížiť kardioprotektívny účinok nízkej dávky kyseliny acetylsalicylovej. Žiadny klinicky relevantný účinok sa nepovažuje za pravdepodobný pri príležitostnom použití ibuprofenu (pozri časť 4.5).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Ibuprofen B. Braun sa podáva intravenózne, a preto nie je žiadny proces vstrebávania a biologická dostupnosť ibuprofenu je absolútna.

Po intravenóznom podaní ibuprofenu u ľudí sa maximálna koncentrácia (Cmax) S- enantioméru (aktívny) a R-enantioméru dosiahne približne za 40 minút pri prietoku infúzie podávanej po dobu 30 minút.

Distribúcia

Predpokladaný distribučný objem je 0,11 až 0,21 l/kg.

Ibuprofen sa vo veľkej miere viaže na bielkoviny plazmy, najmä na albumín.

Biotransformácia

Ibuprofen sa metabolizuje v pečeni na dva neaktívne metabolity, a tieto sa spolu s nemetabolizovaným ibuprofenom vylučujú obličkami nezmenené alebo ako konjugáty.

Po perorálnom podaní sa ibuprofen čiastočne absorbuje už v žalúdku a úplne v tenkom čreve. Po pečeňovej metabolizácii (hydroxylácii, karboxylácii) sú farmakologicky neaktívne metabolity plne odstránené, najmä obličkami (90 %), ale aj žlčovými kyselinami.

Eliminácia

Vylučovanie obličkami je rýchle a úplné. Eliminačný polčas je približne 2 hodiny.

Linearita/neli­nearita

Po jednorazovom podaní (v rozsahu 200 až 800 mg) preukazuje ibuprofen linearitu v ploche pod krivkou plazmatickej koncentrácie a času.

Farmakokinetic­ký/farmakodyna­mický vzťah

Existuje vzájomný vzťah medzi plazmatickými hladinami ibuprofenu, prípadne farmakodynamickými vlastnosťami a celkovým bezpečnostným profilom. Farmakokinetika ibuprofenu je po intravenóznom a perorálnom podaní stereoselektívna.

Mechanizmus účinku a farmakológia intravenózneho ibuprofenu sa nelíšia od mechanizmu perorálneho ibuprofenu.

Porucha funkcie obličiek

U pacientov s miernou poruchou funkcie obličiek bol v porovnaní so zdravými kontrolami zistený vyšší neviazaný (S)-ibuprofen, vyššie hodnoty AUC (S)-ibuprofenu a zvýšené AUC enantiomérov (S/R).

V konečnom štádiu renálneho ochorenia u pacientov na dialýze bola priemerná voľná frakcia ibuprofenu 3 % v porovnaní s 1 % u zdravých dobrovoľníkov. Ťažké poškodenie obličiek môže viesť k nahromadeniu metabolitov ibuprofenu. Význam tohto účinku nie je známy. Metabolity možno odstrániť pomocou hemodialýzy (pozri časti 4.3 a 4.4).

Porucha funkcie pečene

U cirhotických pacientov s miernym poškodením pečene (Childovo-Pughovo skóre 6–10), liečených racemickým ibuprofenom, sa pozorovalo v priemere 2-násobné predĺženie polčasu a pomer AUC enantiomérov (S/R) bol výrazne nižší v porovnaní so zdravými kontrolami, čo naznačuje zhoršenie metabolickej inverzie ®-ibuprofenu na aktívny (S)-enantiomér (pozri časti 4.3 a 4.4).

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Subchronická a chronická toxicita ibuprofenu v klinických skúšaniach na zvieratách sa prejavila hlavne vo forme lézií a vredov v žalúdočno-črevnom trakte. In vitro a in vivo štúdie neposkytli žiadne klinicky relevantné dôkazy o mutagénnom potenciáli ibuprofenu. V štúdiách na potkanoch a myšiach sa nezistili žiadne karcinogénne účinky ibuprofenu.

Ibuprofen spôsobuje inhibíciu ovulácie králikov a poškodenie implantácie u rôznych druhov zvierat (králikov, potkanov, myší). Experimentálne štúdie na potkanoch a králikoch ukázali, že ibuprofen prechádza cez placentu. Po podaní dávok toxických pre vnútromaternicový vývoj nastal zvýšený výskyt malformácií (defekty predsieňovej prepážky) u potomstva potkanov.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

L-arginín

Chlorid sodný

Kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) Hydroxid sodný (na úpravu pH)

Voda na injekcie

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

24 mesiacov.

Z mikrobiologického hľadiska má byť liek použitý ihneď po otvorení. V opačnom prípade za čas a podmienky uchovávania pred použitím zodpovedá používateľ.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Primárny obal Ibuprofenu B. Braun je 100 ml fľaša z polyetylénu nízkej hustoty (LDPE) s viečkom Twincap v baleniach po 10 a 20 fliaš s obsahom 100 ml.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Ibuprofen B. Braun je určený na použitie ako jednorazová dávka; akýkoľvek nepoužitý roztok sa musí zlikvidovať. Pred podaním sa má roztok vizuálne skontrolovať, či je číry a bezfarebný. Nesmie sa používať, ak sú v ňom viditeľné pevné čiastočky.

Všetky nepoužité lieky alebo odpadový materiál sa majú zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

B. Braun Melsungen AG

Carl-Braun-StraBe 1

34212 Melsungen

Nemecko

Poštová adresa:

B. Braun Melsungen AG

34209 Melsungen

Nemecko