Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Intralipid 20% - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Intralipid 20%

1. NÁZOV LIEKU

Intralipid 20 %

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Liečivo: 200 g oleum soyae purificatum v 1000 ml infúznej emulzie.

Osmolalita: 350 mosmol/kg vody

Obsah energie: 8,4 MJ (2000 kcal)/1000 ml

Obsah organických fosfátov: 15 mmol/1000 ml

pH približne 8

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Infúzna emulzia.

Biela homogénna emulzia.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Intralipid 20 % je indikovaný u pacientov s potrebou intravenóznej výživy ako zdroj energie a esenciálnych mastných kyselín. Je tiež indikovaný u pacientov s deficitom esenciálnych mastných kyselín, ktorí nemôžu udržať alebo obnoviť normálny podiel esenciálnych mastných kyselín pri perorálnej výžive.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie a rýchlosť infúzie sa má určiť podľa schopnosti pacienta eliminovať Intralipid20 %.

Dávkovanie

1 g triglyceridov zodpovedá 5 ml Intralipid20 %.

Dospelí: Odporučená maximálna dávka je 3 g triglyceridov/kg telesnej hmotnosti/deň. Intralipid 20 % je schopný pokryť až 70 % energetických nárokov, a to i u pacientov s výrazne zvýšenými energetickými požiadavkami. Rýchlosť infúzie nemá prekročiť 500 ml za 5 hodín.

Novorodenci a deti: Odporúčané dávkovanie u novorodencov a detí je 0,5 až 4 g triglyceridov/kg telesnej hmotnosti/deň. Rýchlosť infúzie nemá prekročiť 0,17 g triglyceridov/kg telesnej hmotnosti/deň (4 g za 24 hodín). U predčasne narodených detí a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou sa má Intralipid 20 % podávať, pokiaľ je to možné, kontinuálne počas 24 hodín. Úvodná dávka má byť 0,5 až 1 g/kg telesnej hmotnosti/deň a následne môže byť zvýšená na 0,5 až 1 g/kg telesnej hmotnosti/deň až do 2 g/kg telesnej hmotnosti/deň. Dávku je možné zvýšiť na 4 g/kg telesnej hmotnosti/deň len v prípade, ak sú dôsledne sledované pečeňové testy, saturácia kyslíka a koncentrácia sérových trigyceridov. Rýchlosti podávania sú maximálnymi rýchlosti a nie je odporúčané ich prekročenie za účelom kompenzácie nesprávneho dávkovania.

Insuficiencia esenciálnych mastných kyselín: V prípade prevencie alebo liečby deficitu esenciálnych mastných kyselín sa má podávať 4 až 8 % neproteínovej energie vo forme Intralipid 20 %, na zabezpečenie dostatočného prívodu kyseliny linolovej a linolénovej. Ak je deficit esenciálnych mastných kyselín spojený so stresom, množstvo Intralipid 20 % potrebné na korekciu deficitu môže byť podstatne vyššie.

Eliminácia tukov

Dospelí: Schopnosť eliminovať tuky sa musí dôsledne sledovať u pacientov so stavmi uvedenými v časti 4.4 „Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní“ a u pacientov, ktorým je podávaný Intralipid 20 % viac ako jeden týždeň. Sledovanie je uskutočňované odberom krvnej vzorky po časovom intervale 5 až 6 hodín bez prívodu tuku. Krvinky sú separované od plazmy centrifugáciou. Ak plazma opalizuje, infúzia musí byť odložená. Pri senzitivite tejto metódy je možné prehliadnuť hypertriglyce­ridémiu, preto je odporúčané u pacientov s porušenou toleranciou tukov sledovať koncentrácie sérových triglyceridov.

Novorodenci a deti: Schopnosť eliminovať tuky je potrebné pravidelne sledovať u novorodencov a detí. Stanovanie koncentrácie triglyceridov v sére je jediná hodnoverná metóda.

4.3

Intralipid 20 % je kontraindikovaný u pacientov v akútnom šoku a pacientov s ťažkou

hyperlipidémiou, ťažkou pečeňovou insuficienciou, hemofagocytárnym syndrómom, ďalej pri precitlivenosti na proteíny vajec, podzemnice olejnej a sóje alebo na ktorúkoľvek zložku lieku.

4.4    Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Intralipid 20 % je potrebné podávať so zvýšenou opatrnosťou v prípade poškodeného metabolizmu tukov, ako sú renálna insuficiencia, dekompenzovaný diabetes mellitus, pankreatitída, poškodené funkcie pečene, hypotyreoidizmus (ak je hypertriglyce­ridémia) a sepsa. V prípade podávania Intralipid 20 % týmto pacientom je nutné dôsledné sledovanie koncentrácií sérových triglyceridov.

Tento liek obsahuje sójové proteíny a vaječné fosfolipidy ktoré môžu zriedka spôsobovať alergickú reakciu. Skrížená alergická reakcia sa pozorovala medzi sójou a podzemnicou olejnou.

Intralipid 20 % je potrebné podávať s opatrnosťou novorodencom a predčasne narodeným deťom v prípadoch hyperbilirubinémie a pri podozrení na pľúcnu hypertenziu. U novorodencov, zvlášť u predčasne narodených, na dlhodobej parenterálnej výžive, je potrebné kontrolovať počty trombocytov, pečeňové testy a koncentrácie sérových triglyceridov.

Intralipid 20 % môže interferovať s niektorými laboratórnymi meraniami (bilirubin, laktát dehydrogenáza, saturácia kyslíka, Hb a pod.), ak je krv odobratá skôr, ako je tuk eliminovaný. Tuk sa eliminuje u väčšiny pacientov po časovom intervale 5 až 6 hodín bez prívodu tuku.

4.5    Liekové a iné interakcie

Niektoré lieky, ako inzulín môžu interferovať s lipázovým systémom organizmu. Tento typ interakcie, ako sa ukázalo, má len obmedzený klinický význam.

Heparín podávaný v klinických dávkach vyvoláva prechodné uvoľnenie lipoproteínovej lipázy. To môže spôsobiť počiatočné zvýšenie plazmatickej lipolýzy, čo následne podmieňuje dočasné zníženie klírensu triglyceridov.

Sójový olej má prirodzený obsah vitamínu K1. Na tento fakt je potrebné brať ohľad u pacientov liečených kumarínovými derivátmi, ktoré interferujú s vitamínom K1.

4.6    Fertilita, gravidita a laktácia

Neboli zaznamenané škodlivé vplyvy počas gravidity a laktácie.

4.7    Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nemá účinok na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Infúzia Intralipidu 20 % môže zapríčiniť zvýšenie telesnej teploty, a menej často triašku, chlad, nauzeu alebo vracanie (incidencia < 1 %).

Správy o nežiaducich účinkoch v spojení s infúziou Intralipidu 20 % sú extrémne zriedkavé, menej ako jeden nežiaduci účinok na jeden milión infúzií.

Systematická klasifikácia orgánov podľa WHO

Frekvencia

Symptómy

Telo ako celok – všeobecné poruchy

zriedkavo

(>1/1 000,<1/100)

veľmi zriedkavé (1/10 000)

bolesti hlavy zvýšenie telesnej teploty triaška, zimnica, únava

anafylaktický šok

Kardiovaskulárne poruchy

veľmi zriedkavé (1/10 000)

účinok na krvný obeh (napr. hyper/hypotenzia)

Gastrointestinálne poruchy

zriedkavo

(>1/1 000,<1/100)

nezvyčajná bolesť nauzea, vracanie

Poruchy pečene a žlčového systému

veľmi zriedkavé (<1/10 000)

prechodné zvýšenie pečeňových funkčných testov

Poruchy svalov, spojivového tkaniva a kostí

veľmi zriedkavé (<1/10 000)

bolesť brucha

Poruchy trombocytov, zrážanlivosti a krvácanie

veľmi zriedkavé (<1/10 000)

trombocytopénia

Poruchy červených krviniek

veľmi zriedkavé (<1/10 000)

hemolýza, retikulocytóza

Poruchy reprodukcie, muži

veľmi zriedkavé (<1/10 000)

priapizmus

Poruchy kože a kožných adnex

veľmi zriedkavé (<1/10 000)

raš, urtikária

V súvislosti s dlhodobým podávaním Intralipidu 20 % bol dokumentovaný výskyt trombocytopénie u malých detí.

Bolo zaznamenané prechodné zvýšenie pečeňových funkčných testov po prolongovanom podávaní intravenóznej výživy s alebo bez Intralipidu 20 %. Pri dlhodobej liečbe Intralipidom 20 % bolo pozorované zvýšenie cholesterolu u detí. Do súčasnosti nie sú známe dôvody.

Syndróm preťaženia tukmi

Poškodená schopnosť eliminovať tuky môže viesť k syndrómu preťaženia tukmi. Objavuje sa ako výsledok predávkovania, ale tiež pri odporúčanom dávkovaní, ako výsledok náhlej zmeny klinického stavu pacienta (napríklad pri renálnom zlyhaní alebo infekciou).

Syndróm preťaženia tukmi je charakterizovaný hyperlipidémiou, horúčkou, tukovou infiltráciou, poruchami rôznych orgánov a kómou. Tieto zmeny sú obyčajne reverzibilné, ak sa preruší infúzia Intralipidu 20 %.

4.9 Predávkovanie

Pozri časť 4.8 „Nežiaduce účinky“, „Syndróm preťaženia tukmi“. Ťažké predávkovanie tukovou emulziou obsahujúcou triglyceridy môže viesť k acidóze zvlášť v prípadoch, ak nie sú súčasne podávané cukry.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Infundibilia.

ATC kód: B05B A02, parenterálna výživa, tukové emulzie.

Intralipid 20 % poskytuje esenciálne a neesenciálne mastné kyseliny s dlhým reťazcom pre potreby energetického metabolizmu a ako stavebný prvok bunkových membrán.

Odporúčané dávkovanie Intralipidu 20 % nemá hemodynamické účinky. Neboli popísané klinicky signifikantné zmeny vo funkcii pľúc, ak je Intralipid 20 % podávaný odporučeným dávkovaním. Prechodné zvýšenie pečeňových enzýmov, ktoré bolo pozorované u niektorých pacientov pri totálnej parenterálnej výžive s obsahom Intralipidu 20 %, je reverzibilné a vymizne, ak je prerušená totálna parenterálna výživa. Podobné zmeny sú pozorovateľné aj pri parenterálnej výžive bez prívodu tukovej emulzie.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Intralipid 20 % má biologické vlastnosti podobné endogénnym chylomikrónom. Na rozdiel od chomikrónov, Intralipid 20 % neobsahuje estery cholesterolu ani apoproteíny, zatiaľ čo obsah fosfolipidov je výrazne vyšší.

Intralipid 20 % je eliminovaný z cirkulácie tými istým metabolickými cestami ako endogénne chylomikróny. Exogénne tukové častice sú hydrolyzované v cirkulácii a vychytávané pomocou LDL receptorov v periférii a v pečeni. Rýchlosť eliminácie je podmienená zložením tukových častíc, nutričným stavom, ochorením a rýchlosťou podávania infúzie. U zdravých dobrovoľníkov je maximálna rýchlosť klírens Intralipidu 20 % po nočnom hladovaní ekvivalentná 3,8 ± 1,5g trigliceridov / kg telesnej hmotnosti / 24 hodín. Rýchlosť eliminácie aj oxidácie závisí od klinického stavu pacienta; eliminácia je rýchlejšia a utilizácia je zvýšená u pacientov po operáciách a u pacientov s traumou, zatiaľ čo pacienti s renálnym zlyhaním a hypertriglyce­ridémiou vykazujú nižšiu utilizáciu exogénnych tukových emulzií.

5.3    Predklinické údaje o bezpečnosti

Intralipid 20 % bol klinicky používaný mnoho rokov. Zhodnotenie bezpečnosti je založené na klinickej skúsenosti.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

Phospholipida ex ovo purificata

Glycerolum

Natrii hydroxidum

Aqua ad iniectabilia

6.2    Inkompatibility

Intralipid 20 % je možné miešať len s liečivami, pre ktoré je dokázaná vzájomná kompatibilita. Aditíva je potrebné pridávať asepticky. Roztoky elektrolytov sa nemajú pridávať voľne do Intralipidu 20 %. Pre množstvo roztokov sú dostupné údaje o kompatibilite u výrobcu.

6.3    Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti: 24 mesiacov

Čas použiteľnosti po prvom otvorení: Emulzia musí byť použitá hneď po otvorení balenia, aby sa predišlo riziku bakteriálnej kontaminácie. Nespotrebovaná časť emulzie sa musí znehodnotiť.

Čas použiteľnosti po pridaní a zmiešaní s aditívami podľa inštrukcií: Po pridaní aditív musí byť infúzia podaná počas 24 hodín.

6.4    Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pre teplote do 25 °C. Nezmrazovať.

Pridanie iných nutričných prípravkov:

Zmesi pripravené za kontrolovaných a validovaných aseptických podmienok sa majú použiť do 7 dní po príprave. Zmesi môžu byť skladované v chladničke (teplota 2 až 8 °C) maximálne počas 6 dní s následnou dobou podania infúzie do 24 hodín.

6.5   Druh obalu a obsah balenia

Infúzna fľaša: sklenená fľaša, gumová zátka, kovový uzáver.

  • – Žiadne zložky obalu neobsahujú latex ani PVC.

Veľkosť balenia: 100 ml (1 × 100 ml, 12 × 100 ml)

250 ml (1 × 100 ml, 12 × 250 ml)

500 ml (1 × 100 ml, 12 × 500 ml)

Infúzny vak: Obal pozostáva z vnútorného vaku a vonkajšieho vaku. Absorbér kyslíka a indikátor integrity sú vložené medzi vnútorný a vonkajší vak. Vnútorný vak je primárnym obalom pre Intralipid. Vonkajší obal poskytuje ochranu počas skladovania a to tým, že v obalovom systéme Intralipidu slúži ako bariéra pre vodu a kyslík. Absorbér kyslíka bude absorbovať a viazať kyslík, ktorý zostane vo vnútornom a vonkajšom obale. Indikátor integrity bude reagovať s voľným kyslíkom a zmení farbu v prípade poškodenia vonkajšieho vaku z čírej na čiernu.

  • – Vnútorný vak je vyrobený z viacvrstvového polymérového filmu, alternatívne z materiálu Excel alebo Biofine.

  • – Vnútorný vak vyrobený z materiálu Excel pozostáva z poly(propylén/e­tylén) kopolyméru, termoplastového elastoméru (SEBS) a kopolyesteru. Otvárací systém pozostáva z poly(propylén/e­tylén) kopolyméru a termoplastového elastoméru (SEBS). Infúzny otvor je uzatvorený polyolefínovým uzáverom. Otvor pre aditíva je vybavený syntetickým polyizoprénovým uzáverom (bez latexu).

  • – Vnútorný vak vyrobený z materiálu Biofine pozostáva z poly(propylén/e­tylén) kopolyméru a termoplastového elastoméru (SEBS a SIS). Otvory pre infúziu a aditíva sú vyrobené z polypropylénu a termoplastového elastoméru (SEBS) a vybavené syntetickými polyizoprénovými zátkami.

  • – Vonkajší obal s bariérou pre kyslík pozostáva z polyolefín a polyetylén tereftalátu alebo polyolefín, polyetylén tereftalátu a poly(etylvinyl)al­koholu (EVOH).

  • – Absorbér kyslíka pozostáva z práškového železa v polymérovom vrecku.

  • – Indikátor integrity (OxalertTM) pozostáva z roztoku citlivého na kyslík v polymérovom vrecku.

  • – Žiadne zložky obalu neobsahujú latex ani PVC.

6.6    Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Nepoužívať balenie, ak je poškodené.

Infúzny vak: Pred odstránením vonkajšieho obalu je potrebné skontrolovať indikátora integrity (OxalertTM). Ak je indikátor čierny, kyslík prenikol cez vonkajší obal a liek sa má zlikvidovať.

Po otvorení vonkajšieho obalu sa má vonkajší obal, absorbér kyslíka a indikátor integrity zlikvidovať. Nespotrebovaný obsah otvorených infúznych fliaš a vakov je potrebné znehodnotiť, nesmie byť skladovaný pre neskoršie použitie.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Fresenius Kabi AB , 751 74 Uppsala, Švédsko

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

76/0363/01-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 29.októbra 2001

Dátum posledného predĺženia: 28. júla 2008/ bez časového predĺženia