Súhrnné informácie o lieku - Ketonal retard 150 mg
1. NÁZOV LIEKU
Ketonal retard 150 mg
tablety s predĺženým uvoľňovaním
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta s predĺženým uvoľňovaním obsahuje 150 mg ketoprofenu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Tableta s predĺženým uvoľňovaním.
Biele okrúhle bikonvexné tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Ketoprofen je nesteroidné antireumatické liečivo s protizápalovým, analgetickým a antipyretickým účinkom.
Ketonal retard 150 mg je indikovaný dospelým a dospievajúcim starším ako 15 rokov na symptomatickú liečbu zápalových, degeneratívnych a metabolických reumatických ochorení a na zmiernenie niektorých akútnych a chronických syndrómov bolesti.
Ketoprofen sa používa pri nasledujúcich indikáciách:
Bolesť:
-
– posttraumatická bolesť
-
– pooperačná bolesť
-
– primárna dysmenorea
-
– bolesť kostí pri metastázach tumoru
Reumatické ochorenia:
-
– reumatoidná artritída
-
– séronegatívna spondylartritída (ankylozujúca spondylitída, psoriatická artritída, reaktívna
-
– dna, pseudodna
-
– osteoartritída
-
– extraartikulárny reumatizmus (tendinitída, burzitída, kapsulitída ramena)
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Nežiaduce účinky sa môžu minimalizovať použitím najnižšej účinnej dávky počas najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na kontrolu symptómov (pozri časť 4.4).
Dávkovanie
Dospelí a dospievajúci starší ako 15 rokov
Zvyčajná dávka je 150 mg ketoprofenu (1 tableta) denne.
Maximálna denná dávka ketoprofenu je 200 mg. Na dosiahnutie tejto dávky je potrebné doplniť tento liek podaním inej liekovej formy Ketonalu. Pred začiatkom liečby dávkou 200 mg denne je potrebné starostlivo zvážiť pomer rizika a prínosu liečby. Neodporúča sa podávať dávky vyššie ako je maximálna denná dávka (pozri tiež časť 4.4).
Pacienti s poruchou funkcie pečene a/alebo obličiek
Pacientom s poruchou funkcie pečene a/alebo obličiek je potrebné upraviť dávkovanie a podávať minimálne účinné dávky ketoprofenu. U pacientov so závažnou poruchou funkcie pečene a/alebo obličiek je použitie ketoprofenu kontraindikované.
Starší pacienti
U starších pacientov je zvýšené riziko závažnych následkov nežiaducich účinkov a preto ak je liečba nesteroidnými protizápalovými liečivami (NSAID) nevyhnutná, majú užívať najnižšiu dávku a je potrebné sledovať, či počas prvých 4 týždňov liečby NSAID nedôjde ku gastrointestinálnemu krvácaniu.
Pediatrická populácia
Liek nie je určený deťom a dospievajúcim do 15 rokov.
Spôsob podávania
Tablety sa majú prehĺtať celé a zapiť s vodou, nemajú sa hrýzť ani žuť. Majú sa užívať počas jedla alebo po jedle.
4.3 Kontraindikácie
Ketoprofen je kontraindikovaný u pacientov s hypersenzitívnymi reakciami v anamnéze, ako sú bronchospazmus, astmatické záchvaty, rinitída, urtikária alebo iné typy alergických reakcií na ketoprofen, kyselinu acetylsalicylovú (ASA) alebo iné nesteroidné protizápalové liečivá (NSAID). U týchto pacientov sa zaznamenali závažné, zriedkavo fatálne, anafylaktické reakcie (pozri časť 4.8).
Ketoprofen je kontraindikovaný u pacientov s precitlivenosťou na ketoprofen alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Ketoprofen je kontraindikovaný v treťom trimestri gravidity.
Ketoprofen je kontraindikovaný pri nasledujúcich stavoch:
-
– závažné zlyhanie srdca
-
– aktívny peptický vred alebo akékoľvek gastrointestinálne krvácanie, vredy alebo perforácia
-
– hemoragická diatéza
-
– ťažká porucha funkcie pečene
-
– ťažká porucha funkcie obličiek.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Nežiaduce účinky sa môžu minimalizovať použitím najnižšej účinnej dávky počas najkratšieho obdobia, ktoré je potrebné na kontrolu symptómov.
Opatrnosť je nevyhnutná u pacientov súbežne liečených liekmi, ktoré môžu zvyšovať riziko tvorby vredu alebo krvácania, ako sú perorálne kortikosteroidy, antikoagulanciá, ako napr. warfarín, selektívne inhibítory vychytávania sérotonínu alebo salicyláty, ako je kyselina acetylsalicylová (pozri časť 4.5).
Je potrebné sa vyhnúť súbežnému podávaniu ketoprofenu s iným NSAID vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy-2.
Gastrointestinálne krvácanie, ulcerácia perforácia:
Gastrointestinálne krvácanie, vredy a perforácia, ktoré môžu byť fatálne, sa zaznamenali kedykoľvek počas liečby ktorýmkoľvek NSAID, a to s varovnými príznakmi alebo bez nich alebo závažnými gastrointestinálnymi príhodami v anamnéze alebo bez nich.
Niektoré epidemiologické údaje naznačujú, že ketoprofenu sa môže pripisovať vysoké riziko závažnej gastrointestinálnej toxicity, porovnateľnej s toxicitou pri niektorých iných NSAID, hlavne pri vysokých dávkach (pozri tiež časť 4.3).
Riziko gastrointestinálneho krvácania, ulcerácie alebo perforácie stúpa so zvyšujúcou sa dávkou NSAID, u pacientov s vredovou chorobou v anamnéze, obzvlášť ak bola komplikovaná hemorágiou alebo perforáciou (pozri časť 4.3) a u starších pacientov. U týchto pacientov sa má začať liečba s najnižšou možnou dávkou.
U takýchto pacientov a tiež u pacientov vyžadujúcich súčasnú liečbu nízkymi dávkami kyseliny acetylsalicylovej alebo iných látok zvyšujúcich gastrointestinálne riziko sa má zvážiť súbežné podávanie protektívnej liečby (napr. misoprostol alebo inhibítory protónovej pumpy) (pozri nižšie a časť 4.5).
Pacienti s gastrointestinálnou toxicitou v anamnéze, hlavne starší pacienti, majú informovať o akýchkoľvek nezvyčajných abdominálnych príznakoch (najmä o gastrointestinálnom krvácaní), obzvlášť na začiatku liečby.
Starší pacienti
U starších pacientov je zvýšená frekvencia výskytu nežiaducich reakcií spôsobených užívaním NSAID, najmä gastrointestinálneho krvácania a perforácie, ktoré môžu byť fatálne.
Ak sa u pacienta liečeného ketoprofenom objaví gastrointestinálne krvácanie alebo ulcerácia, liečba sa musí ukončiť.
V súvislosti s liečbou NSAID boli veľmi zriedkavo hlásené závažné kožné reakcie, a to exfoliatívna dermatitída, Stevensov-Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekrolýza, niektoré z nich fatálne (pozri časť 4.8). Zdá sa, že najvyššie riziko je na začiatku liečby; väčšina z nich sa objavila v prvom mesiaci liečby. Liečba ketoprofenom sa má ukončiť pri prvom výskyte kožných vyrážok, mukóznych lézií alebo pri iných prejavoch precitlivenosti.
Údaje z klinických a epidemiologických štúdií poukazujú na možnosť, že používanie niektorých NSAID (obzvlášť vysoké dávky a dlhodobá liečba) môže byť spojené s malým zvýšením rizika arteriálnych trombotických príhod (napr. infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda). Neexistuje dostatok údajov, aby bolo možné vylúčiť takéto riziko pri používaní ketoprofenu.
Opatrenia
NSAID sa majú podávať s opatrnosťou u pacientov s gastrointestinálnymi ochoreniami v anamnéze (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), pretože môže dôjsť k exacerbácii tohto ochorenia (pozri časť 4.8)
U pacientov so zlyhaním srdca, cirhózou a nefrózou, u pacientov liečených diuretikami, u pacientov s chronickou poruchou funkcie obličiek, najmä ak ide o starších pacientov, sa musia na začiatku liečby dôkladne monitorovať renálne funkcie. U týchto pacientov môže podávanie ketoprofenu vyvolať pokles prietoku krvi obličkami spôsobený inhibíciou prostaglandínu, čo môže viesť k renálnej dekompenzácii.
Opatrnosť je potrebná u pacientov s hypertenziou a/alebo miernym až stredne závažným kongestívnym zlyhávaním srdca, nakoľko v súvislosti s liečbou NSAID boli hlásené edémy a retencia tekutín.
Tak ako pri všetkých NSAID podávaných počas prebiehajúceho infekčného ochorenia, aj protizápalový, analgetický a antipyretický účinok ketoprofenu môže maskovať bežné príznaky infekčných chorôb, ako je horúčka.
U pacientov s abnormálnymi hodnotami funkčných pečeňových testov alebo s ochorením pečene v anamnéze sa majú pravidelne kontrolovať hladiny transamináz, najmä počas dlhodobej liečby. Pri liečbe ketoprofenom boli popísané zriedkavé prípady výskytu žltačky a hepatitídy.
Používanie ketoprofenu sa neodporúča u žien, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, pretože NSAID môžu u žien znížiť fertilitu. U žien, ktoré majú ťažkosti s otehotnením alebo podstupujú vyšetrenia kvôli infertilite, sa má zvážiť ukončenei liečby s NSAID.
U pacientov s astmou spojenou s chronickou rinitídou, chronickou sínusitídou a/alebo nosovými polypmi je vyššie riziko výskytu alergických reakcií po podaní kyseliny acetylsalicylovej a/alebo NSAID ako u bežnej skupiny pacientov. Podávanie tohto lieku môže vyvolať astmatický záchvat alebo bronchospazmus, hlavne u osôb alergických na kyselinu acetylsalicylovú alebo NSAID (pozri časť 4.3).
Tak ako pri všetkých NSAID, má sa dôkladne zvážiť liečba u pacientov s nekontrolovanou hypertenziou, kongestívnym zlyhávaním srdca, potvrdenou ischemickou chorobou srdca, ochorením periférnych artérií a/alebo cerebrovaskulárnym ochorením. Podobné starostlivé zváženie je nevyhnutné urobiť pred začatím dlhodobej liečby u pacientov s rizikovými faktormi pre kardiovaskulárne ochorenia (napr. hypertenzia, hyperlipidémia, diabetes mellitus, fajčenie).
Ak sa vyskytnú poruchy videnia, ako je rozmazané videnie, má sa liečba ukončiť.
4.5 Liekové a iné interakcie
Kombinácie, ktoré sa neodporúčajú
Iné NSAID (vrátane selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy-2) a vysoké dávky salicylátov:
Zvýšené riziko gastrointestinálnej ulcerácie a krvácania.
Antikoagulanciá (heparín a warfarín) a antiagregačné lieky (napr. tiklopidín, klopidogrel):
Zvýšené riziko krvácania (pozri časť 4.4).
Ak nie je možné vyhnúť sa súbežnej liečbe, pacient má byť pozorne sledovaný.
Lítium
Riziko zvýšenia plazmatických hladín lítia, pričom niekedy sa v dôsledku zníženej renálnej eliminácie dosiahnu hladiny toxicity. Ak je to potrebné, majú sa počas liečby a po liečbe s NSAID dôkladne monitorovať plazmatické hladiny lítia a upraviť jeho dávkovanie.
Metotrexát v dávkach vyšších ako 15 mg/týždeň
Zvýšené riziko hematologickej toxicity metotrexátu, hlavne ak sa podáva vo vysokých dávkach (> 15 mg/týždeň). Riziko pravdepodobne súvisí s vytesňovaním metotrexátu z väzbových miest na proteíny, čím dochádza k zníženiu jeho renálneho klírensu.
Kombinácie, ktoré si vyžadujú opatrnosť
Diuretiká
U pacientov a najmä dehydrovaných pacientov, ktorí užívajú diuretiká je vyššie riziko zníženého prietoku krvi obličkami spôsobeného inhibíciou prostaglandínu, čoho sekundárnym dôsledkom je renálne zlyhanie. Takýto pacienti majú byť pred začatím súbežnej liečby rehydrovaný a po začiatku liečby sa majú monitorovať renálne funkcie (pozri časť 4.4).
Inhibítory angiotenzín-kovertujúceho enzýmu (ACE inhibítory) a antagonisty angiotenzínu II
U pacientov s potlačenou renálnou funkciou (napr. u dehydrovaných alebo starších pacientov) môže súbežná liečba ACE inhibítormi alebo antagonistami angiotenzínu II a liečivami, ktoré inhibujú cyklooxygenázu zhoršiť renálnu funkciu, vrátane možného akútneho renálneho zlyhania.
Metotrexát v dávkach nižších ako 15 mg/týždeň
Počas prvých týždňov kombinovanej liečby sa má raz týždenne kontrolovať krvný obraz. Ak sa spozoruje akákoľvek zmena renálnej funkcie alebo ak je pacient starší, monitorovanie má byť pravidelnejšie.
Kombinácie, ktoré sa majú zvážiť
Antihypertenzíva (betablokátory, inhibítory angiotenzín-konvertujúceho enzýmu, diuretiká)
Riziko oslabenia antihypertenzívneho účinku (inhibícia vazodilatačného účinku prostaglandínov
s NSAID).
Trombolytiká
Zvýšené riziko krvácania.
Inhibítory selektívneho vychytávania sérotonínu (SSRI)
Zvýšené riziko gastrointestinálneho krvácania (pozri časť 4.4).
Kortikosteroidy
Zvýšené riziko gastrointestinálnej ulcerácie alebo krvácania (pozri časť 4.4).
Pentoxyfylín
Zvýšené riziko krvácania. Vyžaduje sa častejšie sledovanie klinického stavu a kontrola času krvácania.
Probenecid
Súbežné podávanie probenecidu môže výrazne znížiť plazmatický klírens ketoprofenu.
Ďalšie kombinácie, ktoré sa majú zvážiť
Cyklosporín, takrolimus
Zvýšené riziko nefrotoxicity, najmä u starších ľudí.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Inhibícia syntézy prostaglandínov môže nepriaznivo ovplyvniť graviditu a/alebo vývoj embrya alebo plodu. Údaje z epidemiologických štúdií poukazujú na zvýšené riziko potratu a malformácií srdca a gastroschízy po užívaní inhibítorov syntézy prostaglandínov v začiatkoch gravidity. Absolutné riziko kardiovaskulárnych malformácií bolo zvýšené z menej ako 1 % na približne 1,5 %. Predpokladá sa, že riziko sa zvyšuje s dávkou a dĺžkou terapie. U zvierat podávanie inhibítorov syntézy prostaglandínov ukázalo zvýšenie pre a postimplantačných strát a embryo-fetálnu letalitu. Naviac u zvierat, ktoré dostávali počas organogenézy inhibítory syntézy prostaglandínov bola popísaná zvýšená incidencia rôznych malformácií, vrátane kardiovaskulárnych. Pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné, ketoprofen sa nemá podávať počas prvého a druhého trimestra gravidity. Ak ketoprofen užíva žena, ktorá sa snaží otehotnieť, alebo počas prvého a druhého trimestra gravidity, má užívať nízke dávky a liečba má byť čo najkratšia.
Počas tretieho trimestra gravidity môžu všetky inhibítory syntézy prostaglandínov vystaviť plod:
-
– kardiovaskulárnej toxicite (s predčasným uzáverom ductus arteriosus a pulmonálnou hypertenziou),
-
– renálnej dysfunkcii, ktorá môže progredovať do poškodenia obličiek s oligohydroamniónom, matku a plod na konci gravidity:
-
– možnému predĺženiu času krvácania, antiagregačnému účinku, ktorý sa môže vyskytnúť aj po veľmi nízkych dávkach,
-
– inhibícii kontrakcií maternice rezultujúcich do oneskoreného alebo predĺženého pôrodu.
V dôsledku toho je ketoprofen kontraindikovaný počas tretieho trimestra gravidity.
Dojčenie
Nie sú dostupné žiadne údaje o vylučovaní ketoprofenu do materského mlieka u ľudí. Ketoprofen sa neodporúča podávať dojčiacim matkám.
Fertilita
Používanie ketoprofenu sa neodporúča u žien, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, pretože NSAID môžu u žien znížiť fertilitu. U žien, ktoré majú ťažkosti s otehotnením alebo podstupujú vyšetrenia kvôli infertilite, sa má zvážiť ukončenie liečby s NSAID.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Pacienti musia byť upozornení na možnosť výskytu somnolencie, závratov alebo kŕčov a má sa im odporučiť, aby neviedli vozidlo ani neobsluhovali stroje, ak sa u nich tieto symptómy objavia.
4.8 Nežiaduce účinky
Klasifikácia frekvencií očakávaných nežiaducich účinkov:
Veľmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); menej časté (> 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
U dospelých boli počas liečby ketoprofenom hlásené nasledujúce nežiaduce reakcie:
Poruchy krvi a lymfatického systému
Zriedkavé: hemoragická anémia
Neznáme: agranulocytóza, trombocytopénia, zlyhanie kostnej drene.
Poruchy imunitného systému
Neznáme: anafylaktické reakcie (vrátane šoku)
Psychické poruchy
Neznáme: zmeny nálady
Poruchy nervového systému
Menej časté: bolesť hlavy, závrat, somnolencia
Zriedkavé: parestézia
Neznáme: kŕče, dysgeúzia
Poruchy oka
Zriedkavé: rozmazané videnie (pozri časť 4.4)
Poruchy ucha a labyrintu
Zriedkavé: tinitus
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Neznáme: srdcové zlyhanie
Poruchy ciev
Neznáme: hypertenzia, vazodilatácia
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Zriedkavé: astma
Neznáme: bronchospazmus (hlavne u pacientov so známou precitlivenosťou na ASA a iné
NSAID), rinitída
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté: dyspepsia, nauzea, bolesť brucha, vracanie
Menej časté: obstipácia, diarea, plynatosť, gastritída Zriedkavé: stomatitída, peptický vred
Neznáme: zhoršenie kolitídy a Crohnovej choroby, gastrointestinálna hemorágia a perforácia
Poruchy pečene a žlčových ciest
Zriedkavé: hepatitída, zvýšené hodnoty transamináz, zvýšená hodnota sérového bilirubínu
spojená s hepatitídou
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté: vyrážka, pruritus
Neznáme: fotosenzitívne reakcie, alopécia, urtikária, angioedém, bulózne erupcie zahŕňajúce
Stevensov-Johnsonov syndróm a toxickú epidermálnu nekrolýzu
Poruchy obličiek a močových ciest
Neznáme: akútne renálne zlyhanie, tubulointersticiálna nefritída, nefrotický syndróm,
abnormálne výsledky testov funkcie obličiek
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté: edém
Neznáme: únava
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Zriedkavé: zvýšenie telesnej hmotnosti
Údaje z klinických a epidemiologických štúdií poukazujú na možnosť, že používanie niektorých NSAID (obzvlášť vysoké dávky a dlhodobá liečba) môže byť spojené s malým zvýšením rizika arteriálnych trombotických príhod (napr. infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda) (pozri časť 4.4).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Prípady predávkovania ketoprofenom boli zaznamenané pri dávkach do 2,5 g. Vo väčšine prípadov boli pozorované symptómy benígne a obmedzili sa na letargiu, ospanlivosť, nauzeu, vracanie a bolesť v epigastriu.
Pri predávkovaní ketoprofenom neexistuje žiadne špecifické antidotum.
Pri podozrení na masívne predávkovanie sa odporúča výplach žalúdka. Má sa začať so symptomatickými a podpornými opatreniami, aby sa kompenzovala dehydratácia, má sa monitorovať vylučovanie obličkami a upraviť acidóza, ak sa vyskytne.
Ak dôjde k renálnemu zlyhaniu, hemodialýza môže byť nápomocná pri odstránení liečiva z krvného obehu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: nesteroidové antiflogistiká a antireumatiká, deriváty kyseliny propiónovej, ATC kód: M01AE03
Mechanizmus účinku
Ketoprofen je nesteroidové antiflogistikum s protizápalovým, analgetickým a antipyretickým účinkom. Tieto účinky boli dokázané testami na laboratórnych zvieratách a in vitro testami. Na zvieracích modeloch zápalu sa ukázalo, že ketoprofen inhibuje syntézu prostaglandínov a leukotriénov inhibíciou enzýmu cyklooxygenázy a čiastočne aj lipooxygenázy. Ketoprofen tiež inhibuje syntézu bradykinínu a stabilizuje membrány lyzozómov.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Ketoprofen sa ľahko absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Po perorálnom podaní 100 mg ketoprofenu sa maximálna plazmatická koncentrácia (10,4 gg/ml) dosiahne za 1 hodinu a 22 minút a po perorálnom podaní ketoprofenu s predĺženým uvoľňovaním (150 mg dvakrát denne) za 4–6 hodín. Biologická dostupnosť ketoprofenu po perorálnom podaní dávky 50 mg je 90 % a s dávkou sa lineárne zvyšuje. Biologická dostupnosť tabliet s predĺženým uvoľňovaním je v porovnaní s biologickou dostupnosťou štandardných kapsúl, 93 %. Ketoprofen je racemická zmes, ale farmakokinetiky dvoch enantiomérov sú podobné.
Distribúcia
90 % ketoprofenu sa viaže na bielkoviny plazmy, predovšetkým na albumínovú frakciu. Distribučný objem v tkanivách je 0,1 až 0,2 l/kg. Ketoprofen penetruje do synoviálnej tekutiny. Tri hodiny po podaní 100 mg je plazmatická koncentrácia ketoprofenu približne 3 gg/ml a koncentrácia v synoviálnej tekutine 1,5 gg/ml. Po deviatich hodinách je plazmatická koncentrácia 0,3 gg/ml a koncentrácia v synoviálnej tekutine 0,8 gg/ml. Z toho vyplýva, že ketoprofen pomaly penetruje do synoviálnej tekutiny a tiež sa z nej pomaly eliminuje, zatiaľ čo plazmatická koncentrácia klesá ďalej. Koncentrácie v rovnovážnom stave sa dosiahnu po 24 hodinách od podania ketoprofenu. Koncentrácia ketoprofenu s predĺženým uvoľňovaním je stabilná už po prvej dávke.
U starších pacientov, sa koncentrácie v rovnovážnom stave dosiahnu po 8,7 hodinách a rovnajú sa
-
6,3 gg/ml.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita
LD50 ketoprofenu je po perorálnom podaní u myší 360 mg/kg, u potkanov 160 mg/kg a u morčiat približne 1 300 mg/kg. LD50 ketoprofenu je viacnásobne vyššia ako u indometacínu.
Toxicita po opakovaných dávkach
Potkanom sa podávali perorálne dávky 2 mg, 6 mg alebo 18 mg ketoprofenu na kg telesnej hmotnosti počas 4 týždňov. Medzi 6. –30. dňom, 10 % zvierat, ktoré dostávali dávku 18 mg/kg, zahynulo a u niektorých bola zistená ulcerácia intestinálnej sliznice. U psov, tie isté dávky ketoprofenu vyvolali len intestinálnu ulceráciu, žiadne zviera neuhynulo. Zo zvierat, ktoré dostávali 6 mg indometacínu na kg telesnej hmotnosti, polovica uhynula; všetky zvieratá, ktoré dostávali dávku 18 mg/kg telesnej hmotnosti, uhynuli.
V štúdii trvajúcej 6 mesiacov, sa potkanom podávala perorálna dávka 3 mg, 6 mg alebo 9 mg na kg telesnej hmotnosti denne. Po 9. týždni uhynulo 53 % samcov potkanov, ktorí dostávali dávku 6 mg/kg a taktiež 67 % samcov a 20 % samíc potkanov, ktorí dostávali dávku 9 mg/kg. U zvierat, ktoré dostávali dávku 9 mg/kg sa plazmatická koncentrácia všetkých bielkovín znížila a hmotnosť sleziny a pečene sa zvýšila. Histopatologické analýzy tkanív zvierat, ktoré prežili, nepreukázali žiadne charakteristické patologické zmeny.
Karcinogenita, mutagenita a vplyv na fertilitu
Dlhodobejšie štúdie toxicity u myší, ktoré dostávali dennú perorálnu dávku až do 32 mg ketoprofenu na kg telesnej hmotnosti, nepotvrdili karcinogénny účinok liečiva. Nebola potvrdená ani mutagenita v Amesovom teste. Ketoprofen neovplyvňoval fertilitu samcov potkanov, ktorí dostávali dávku až do 9 mg/kg/deň. U samíc potkanov, ktoré dostávali dennú dávku 6 mg alebo 9 mg ketoprofenu na kg telesnej hmotnosti, sa znížil počet implantačných miest. U samcov potkanov a u psov bola zistená abnormálna spermatogenéza. U psov a samcov opíc, ktorí dostávali vysoké dávky ketoprofenu sa pozorovalo zníženie hmotnosti semenníkov.
Teratogenita
U myší, ktoré dostávali dávku až do 12 mg ketoprofenu/kg/deň a u potkanov, ktorí dostávali dávku až do 9 mg/kg/deň, nebol pozorovaný žiaden teratogénny účinok alebo ovplyvnenie plodu. Dávky ketoprofenu, ktoré boli toxické pre samice králika, poškodili plod, ale nemali teratogénny účinok.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
mikrokryštalická celulóza magnéziumstearát koloidný oxid kremičitý bezvodý povidón hypromelóza
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Vnútorný obal: hnedá sklenená fľaša, skrutkovací uzáver s vysušovadlom. Vonkajší obal: papierová škatuľka a písomná informácia pre používateľa. Veľkosť balenia: 20 tabliet s predĺženým uvoľňovaním
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Sandoz Pharmaceuticals d.d.
Verovškova 57
1000 Ľubľana
Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
29/0149/95-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 24. marca 1995
Dátum posledného predĺženia registrácie: 11. júla 2007