Súhrnné informácie o lieku - KLIMICIN 150 mg/ml
1. NÁZOV LIEKU
KLIMICIN 150 mg/ml injekčný a infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
1 ml roztoku obsahuje 178,23 mg klindamycíniumfosfátu, čo zodpovedá 150 mg klindamycínu.
Jedna ampulka (2 ml) injekčného roztoku obsahuje 356,46 mg klindamycíniumfosfátu, čo zodpovedá 300 mg klindamycínu.
Jedna injekčná liekovka (4 ml) injekčného roztoku obsahuje 712,92 mg klindamycíniumfosfátu, čo zodpovedá 600 mg klindamycínu.
Pomocná látka so známym účinkom: benzylakohol.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný a infúzny roztok.
Bezfarebný až žltkastý roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Klindamycín na parenterálne použitie je indikovaný v liečbe ťažkých infekcií spôsobených mikroorganizmami citlivými na klindamycín:
-
– infekcie zubov a ústnej dutiny
-
– infekcie dýchacích ciest
-
– infekcie kože a mäkkých tkanív (infikované rany, abscesy)
-
– akútna a chronická osteomyelitída
-
– bakteriémie (obzvlášť tie, ktoré sú spôsobené anaeróbnymi mikroorganizmami)
-
– intraabdominálne infekcie (peritonitídy, abscesy) v kombinácii s antibiotikami účinnými na gramnegatívne mikroorganizmy
-
– gynekologické infekcie
-
– cerebrálne toxoplazmózy u pacientov s AIDS
-
– pneumónie zapríčinené mikroorganizmami Pneumocystis carinii u pacientov s AIDS (v kombinácii s primachinom)
Klindamycín sa môže použiť na profylaxiu pred chirurgickým zákrokom v dutine ústnej a brušnej.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí
Zvyčajná denná dávka je 600 – 1 200 mg rozdelená v dvoch, troch alebo štyroch rovnakých dávkach. Pri ťažkých infekciách je dávka 1 200 – 2 700 mg denne rozdelená v dvoch až štyroch dávkach.
Pediatrická populácia
Novorodenci: 15 – 20 mg/kg/deň v troch alebo štyroch rovnakých dávkach. Deti vo veku od 1 mesiaca do 16 rokov: 20 – 40 mg /kg/deň v troch alebo štyroch rovnakých dávkach. Maximálna denná dávka u dospelých je 4,8 g a u detí 40 mg/kg.
Pri jednotlivých i.m. podaniach sa neodporúča podávať vyššiu dávku ako 600 mg a ani pri jednotlivých infúziách sa neodporúča podávať vyššiu dávku ako 1200 mg klindamycínu za 1 hodinu. Klindamycín sa nesmie intravenózne podávať neriedený ako bolusová injekcia, ale podáva sa riedený v infúzii trvajúcej najmenej 10 – 60 minút.
Koncentrácia klindamycínu v infúznom roztoku by nemala presiahnuť 18 mg/ml. Rýchlosť infúzie by nemala presiahnuť 30 mg klindamycínu za minútu.
Po príliš rýchlej intravenóznej injekcii sa môže vyskytnúť ventrikulárna arytmia a kardiopulmonálne zastavenie.
Riedi sa podľa nasledujúcej schémy:________________________________
Dávka | Roztok | Trvanie infúzie |
300 mg | 50 ml | 10 minút |
600 mg | 50 ml | 20 minút |
900 mg | 50–100 ml | 30 minút |
1 200 mg | 100 ml | 40–60 minút |
Roztok klindamycíniumfosfátu je pri izbovej teplote stabilný 24 hodín po príprave. U pacientov s ochorením obličiek nie je nutné dávku znižovať. Anurickým pacientom by sa zvyčajná denná dávka mala znížiť na polovicu. Peritoneálna dialýza, hemofiltrácia a hemodialýza si nevyžaduje dodatočnú dávku.
Spôsob podávania
Injekcie sa môžu podávať intramuskulárne alebo intravenózne.
4.3 Kontraindikácie
KLIMICIN je kontraindikovaný u pacientov so známou precitlivenosťou na klindamycín, linkomycín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
KLIMICIN sa nesmie podávať u predčasne narodených detí alebo u novorodencov, pretože obsahuje benzylalkohol (pozri časť 4.6).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
KLIMICIN obsahuje benzylalkohol. Bola hlásená spojitosť medzi benzylalkoholom a fatálnym syndrómom dychovej tiesne u predčasne narodených detí. Benzylalkohol môže vyvolať toxické a anafylaktické reakcie u dojčiat a detí do 3 rokov. Množstvo benzylalkoholu, pri ktorom sa môže prejaviť jeho toxicita, nie je známe.
Liečba antibakteriálnymi látkami vyvoláva zmeny fyziologickej mikroflóry hrubého čreva, čo môže viesť k premnoženiu Clostridium difficile. Toto sa hlásilo pri použití takmer všetkých antibakteriálnych látok, vrátane klindamycínu. Clostridium difficile produkuje toxíny A a B, ktoré sa podieľajú na rozvoji hnačky vyvolanej Clostridium difficile (CDAD, Clostridium difficile associated diarrhea) a sú primárnou príčinou kolitídy súvisiacej s antibiotikom.
CDAD treba zvážiť u všetkých pacientov, u ktorých hnačka vznikla následne po podávaní antibakteriálnych látok. Hnačka sa môže rozvinúť do kolitídy, vrátane pseudomembranóznej kolitídy (pozri časť 4.8), ktorej závažnosť sa môže pohybovať v rozmedzí od miernej až po fatálnu kolitídu. Ak je podozrenie alebo sa potvrdí hnačka súvisiaca s podávaním antibiotika alebo kolitída súvisiaca s antibiotikom, musí sa ukončiť prebiehajúca liečba antibakteriálnymi látkami, vrátane klindamycínu, a musí sa ihneď začať vhodná liečba. V tejto situácii sú kontraindikované liečivá inhibujúce peristaltiku.
Klindamycín sa musí predpisovať s opatrnosťou u pacientov s gastrointestinálnymi poruchami v anamnéze, predovšetkým kolitídou.
Nakoľko klindamycín nedostatočne preniká do cerebrospinálneho likvoru, tento liek sa nemá používať na liečbu meningitídy.
Ak sa dĺžka liečby predĺži, má sa vykonať kontrola funkcie pečene a obličiek.
Použitie klindamycíniumfosfátu môže viesť k premnoženiu necitlivých mikroorganizmov, predovšetkým kvasiniek.
KLIMICIN sa nesmie podávať intravenózne neriedený ako bolusová injekcia, ale musí sa podávať riedený v infúzii trvajúcej najmenej 10 – 60 minút.
Liečba klindamycínom je možnou alternatívnou liečbou v prípade alergie na penicilín (precitlivenosť na penicilín). Nie je známa skrížená alergia medzi klindamycínom a penicilínom a podľa štrukturálnych rozdielov medzi týmito dvoma látkami ju nemožno očakávať. Avšak (v ojedinelých prípadoch), bola pozorovaná anafylaxia po liečbe klindamycínom u osôb s existujúcou alergiou na penicilín. Toto je potrebné vziať do úvahy pred začatím liečby klindamycínom u pacientov s alergiou na penicilíny.
4.5 Liekové a iné interakcie
Bolo preukázané, že klindamycín má vlastnosti blokátora neuromuskulárneho prenosu, čo môže zosilniť účinok iných neuromuskulárnych blokátorov. Preto sa má u pacientov liečených takýmito liečivami používať s opatrnosťou.
Ak je to možné, klindamycín sa nemá používať súbežne s erytromycínom, pretože sa in vitro pozoroval antagonizmus ich antibakteriálneho účinku.
Antagonisty vitamínu K
U pacientov liečených klindamycínom v kombinácii s antagonistami vitamínu K (napr. warfarín, acenokumarol a fluindión) boli hlásené zvýšené hodnoty v testoch krvnej zrážanlivosti (PT/INR) a/alebo krvácanie. Preto sa u pacientov liečených antagonistami vitamínu K majú koagulačné testy vykonávať pravidelne.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Štúdie reprodukčnej toxicity na potkanoch a králikoch s klindamycínom podávaným perorálne a subkutánne nedokázali narušenie fertility ani škodlivý účinok na plod, okrem dávok, ktoré spôsobili maternálnu toxicitu. Štúdie reprodukčnej toxicity na zvieratách nie sú vždy smerodajné pre odpoveď u človeka.
Klindamycín u ľudí prestupuje placentou. Po opakovaných dávkach dosahovali koncentrácie v plodovej vode približne 30 % z koncentrácie v krvi matky.
Benzylalkohol môže prechádzať placentou (pozri časť 4.3).
-
V klinických štúdiách u tehotných žien nebolo systémové podávanie klindamycínu počas druhého a tretieho trimestra spojené s vyšším výskytom vrodených abnormalít. Adekvátne a dobre kontrolované štúdie u tehotných žien počas prvého trimestra tehotenstva nie sú k dispozícii.
Klindamycín sa môže používať počas gravidity, len ak je to nevyhnutné.
Dojčenie
K dispozícii sú hlásenia, že perorálne a parenterálne podávaný klindamycín sa vyskytoval
v materskom mlieku u ľudí v rozmedzí od 0,7 do 3,8 ^g/ml. Z dôvodu možného výskytu závažných nežiaducich reakcií u dojčených detí nesmú dojčiace ženy užívať klindamycín.
Fertilita
Štúdie fertility na potkanoch liečených perorálne klindamycínom nepreukázali žiadne účinky na fertilitu alebo schopnosť párenia.
4.7 Ovplyvňovanie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Klindamycín nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
-
V nižšie uvedenom zozname sú nežiaduce reakcie zaznamenané počas klinických štúdií a po uvedení na trh zoradené podľa triedy orgánových systémov a frekvencie. Frekvencia je definovaná podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až
< 1/100), zriedkavé (> 1 / 10000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), a neznáme (frekvencia sa nedá odhadnúť z dostupných údajov). V každej skupine frekvencií sú nežiaduce reakcie uvedené v poradí podľa klesajúcej závažnosti.
Infekcie a nákazy
Neznáme
Vaginálne infekcie
Poruchy krvi a lymfatického systému
Neznáme
Agranulocytóza
Leukopénia Neutropénia Trombocytopénia
Eozinofília
Poruchy imunitného systému
Neznáme
Anafylaktická reakcia
Lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými príznakmi (DRESS)
Poruchy nervového systému
Menej časté
Neuromuskulárna blokáda
Dysgeúzia
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Menej časté
Kardiopulmonálne zastavenie
Hypotenzia
Poruchy ciev
Časté
Tromboflebitída
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté
Pseudomembranózna kolitída (pozri časť 4.4)
Menej časté
Hnačka
Nauzea
Neznáme
Bolesť brucha
Vracanie
Poruchy pečene a žlčových ciest
Časté
Abnormálne výsledky funkčných vyšetrení pečene
Neznáme
Žltačka
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté
Makulopapulárna vyrážka
Menej časté
Multiformný erytém
Pruritus
Urtikária
Neznáme
Toxická epidermálna nekrolýza
Stevensov-Johnsonov syndróm
Akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP)
Exfoliatívna dermatitída
Bulózna dermatitída
Morbiliformný exantém
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté
Bolesť
Absces
Neznáme
Podráždenie v mieste podania injekcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
4.9 Predávkovanie
Klindamycín sa nedá zo séra účinne odstrániť hemodialýzou ani peritoneálnou dialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antibiotiká na systémové použitie, linkozamidy, ATC kód : J01FF01
Klindamycín je polosyntetický pyranozid, derivát linkomycínu.
Mechanizmus účinku
Mechanizmus účinku klindamycínu je založený na inhibícii biosyntézy proteínov v dôsledku väzby na 50S podjednotku bakteriálneho ribozómu, čo vedie hlavne k bakteriostatickému účinku.
Vzťah medzi farmakokinetikou a farmakodynamikou
Účinnosť závisí predovšetkým na dĺžke trvania pôsobenia, počas ktorej je hladina liečiva vyššia ako minimálna inhibičná koncentrácia (MIC) patogénu.
Mechanizmus rezistencie
Rezistencia na klindamycín môže byť založená na nasledujúcich mechanizmoch:
Rezistencia u stafylokokov a streptokokov je prevažne založená na zvýšenej inkorporácii metylových skupín do 23S rRNA (tzv. konštitutívna MLSB rezistencia), čím je značne znížená väzbová afinita klindamycínu na ribozóm.
Väčšina meticilín-rezistentného Staphylococca aurea (MRSA) disponuje konštitutívnym MLSB fenotypom a je preto rezistentná na klindamycín. Infekcie spôsobené stafylokokmi rezistentnými na makrolidy by sa nemali liečiť klindamycínom ani v prípadoch, kedy bola preukázaná citlivosť in vitro, keďže je tu riziko, že mutanty s konštitutívnou rezistenciu MLSB sa vyselektujú a premnožia v priebehu liečby.
U kmeňov s konštitutívnou rezistenciou MLSB je úplná skrížená rezistencia medzi klindamycínom a linkomycínom, makrolidmi (napr. azitromycín, klaritromycín, erytromycín, roxitromycín, spiramycín), ako aj streptogramínom B.
Hraničné hodnoty
Citlivosť na klindamycín sa testovala pomocou obvyklej série riedení. Stanovili sa nasledujúce minimálne inhibičné koncentrácie pre citlivé a rezistentné mikroorganizmy.
EUCAST – European Commitee on Antimicrobial Susceptibility Testing (Európsky výbor pre testovanie antimikrobiálnej citlivosti) hraničné hodnoty:
Mikroorganizmus | Citlivý | Rezistentný |
Staphylococcus spp. | < 0,25 mg/l | > 0,5 mg/l |
Streptococcus spp. (skupina A, B, C, G) | < 0,5 mg/l | > 0,5 mg/l |
Streptococcus pneumoniae | < 0,5 mg/l | > 0,5 mg/l |
Streptococci z “Viridans” skupiny (iné streptokoky) | < 0,5 mg/l | > 0,5 mg/l |
Anaeróbne gramnegatívne | < 4 mg/l | > 4 mg/l |
Anaeróbne grampozitívne | < 4 mg/l | > 4 mg/l |
Prevalencia získanej rezistencie u vybraných druhov môže kolísať v závislosti od geografickej polohy a času a predovšetkým pri liečbe závažných infekcií sú potrebné lokálne informácie o rezistencii. Ak je lokálna prevalencia rezistencie taká, že prospešnosť liečiva je prinajmenšom u niektorých typov infekcií sporná, je potrebné sa poradiť s odborníkom. Predovšetkým pri liečbe závažných infekcií, alebo ak liečba zlyhala, je potrebné vykonať mikrobiologické testovanie patogénu a jeho citlivosti na klindamycín.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Klindamycín v aktívnej forme sa tvorí v organizme z esterov klindamycínu po ich absorpcii a rozštiepení. Estery sú prekurzory liečiva.
Absorpcia
Klindamycíniumfosfát je vo vode rozpustný ester vhodný na parenterálne podanie. Pri intramuskulárnej injekcii 300 mg sú po 3 hodinách maximálne hladiny v sére približne 6 pg/ml, po intravenóznom podaní 300 mg, sú po jednej hodine priemerné sérové koncentrácie približne 4 –6 pg/ml.
Distribúcia
Väzba klindamycínu na plazmatické proteíny závisí od koncentrácie a pri liečebnej dávke sa pohybuje v rozmedzí 60 až 94 %.
Klindamycín dobre prestupuje do tkanív, prechádza placentárnou bariérou a vylučuje sa do materského mlieka u ľudí. Difúzia do spinálneho subarachnoidálneho priestoru je nedostatočná, a to aj v prípade zapálených mozgových blán. Vysoké koncentrácie sa dosahujú aj v kostnom tkanive, peritoneálnej tekutine a v alveolárnych makrofágoch.
Biotransformácia
Klindamycín sa metabolizuje prevažne v pečeni. Niektoré metabolity sú mikrobiologicky účinné. Liečivá, ktoré sú induktory pečeňových enzýmov, skracujú priemerný retenčný čas klindamycínu v tele.
Eliminácia
Dve tretiny klindamycínu sa vylučujú stolicou a jedna tretina močom.
U dospelých je sérový polčas klindamycínu približne 3 hodiny a u detí približne 2 hodiny. Pri poruche funkcie obličiek a pri stredne závažnej až závažnej hepatálnej insuficiencii je sérový polčas predĺžený.
Klindamycín sa nedá odstrániť dialýzou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Konvenčné farmakologické štúdie bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, reprodukčnej toxicity a genotoxicity nenaznačujú predklinické údaje osobitné riziko pre ľudí.
Akútna toxicita
Príznakmi intoxikácie sú u zvierat kŕče a významne znížená aktivita.
Karcinogénny potenciál
Dlhodobé štúdie karcinogénneho potenciálu klindamycínu na zvieratách sa nevykonali.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
hydroxid sodný
hydroxid sodný q.s. na úpravu pH
voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Klindamycín sa nesmie podávať v roztokoch, ktoré obsahujú komplex vitamínov B. Ampicilín, difenylhydantoín, barbituráty, aminofylín, glukonan vápenatý a síran horečnatý tvoria s klindamycínom farmaceutické inkompatibility. Tieto liečivá musia byť podávané osobitne.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Balenie 300 mg/2 ml
Vnútorný obal: bezfarebná sklenená ampulka s hydrolytickou triedou odolnosti I.
Veľkosť balenia: 10 ampuliek.
Balenie 600 mg/4 ml
Vnútorný obal: bezfarebná sklenená injekčná liekovka uzavretá butylovou zátkou a potiahnutá hliníkovou fóliou.
Veľkosť balenia: 10 injekčných liekoviek.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne opatrenia.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Sandoz Pharmaceuticals, d.d.
Verovškova 57
1000 Ľubľana
Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
15/0017/92-S