Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

L-carnitin „Fresenius“ 1 g - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - L-carnitin „Fresenius“ 1 g

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

L-carnitin „Fresenius“ 1 g

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna 5 ml ampulka obsahuje:

Liečivo: 1,0 g levokarnitínu (licencia: Sigma-Tau, Taliansko)

Hodnota pH: 5,0 – 7,0

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Injekčný a infúzny roztok

Číry a bezfarebný roztok

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikácie

  • Primárny systémový deficit karnitínu.
  • Sekundárny systémový deficit karnitínu, zvlášť pri:

poruchách intermediárneho metabolizmu (organická acidémia/acidúria, renálny Fanconiho syndróm) terapii valproátom, totálnej parenterálnej výžive novorodencov, najmä nedonosených, pri dlhodobej totálnej parenterálnej výžive u dospelých a chronickej hemodialýze.

L-carnitin „Fresenius“ 1 g je indikovaný pri akútnom nedostatku karnitínu, a/alebo keď nie je možná alebo je kontraindikovaná perorálna aplikácia.

4.2. Dávkovanie a spôsob podávaniaDávkovanie závisí od veľkosti aktuálneho deficitu karnitínu.

Dospelí

Obvykle 1–2 g (15–30 mg/kg telesnej hmotnosti/deň).

Pri chronickej hemodialýze 1–2 g (15–30 mg/kg telesnej hmotnosti) po každej dialýze po dobu maximálne 1 – 2 mesiacov.

Udržiavacia dávka: približne 1 g/deň, ak je to nevyhnutné podáva sa intravenózne 1 – 5 mg/kg telesnej hmotnosti po každej dialýze alebo 100 – 150 |jmol/l ako prídavok k dialyzačnému roztoku.

Pediatrická populácia

Dojčatá, batoľatá a deti

Obvykle 5–10 mg/kg telesnej hmotnosti/deň.

Pacienti s renálnou dysfunkciou

U pacientov s poruchami funkcie obličiek sa dávkovanie musí znížiť, ak je to potrebné, podľa plazmatickej hladiny (pozri časť 4.4.).

Spôsob podávania

Intravenózne podanie.

Pomalá intravenózna injekcia (1 g počas približne 5 minút) alebo ako prídavok ku klinicky bežne používaným roztokom (pozri časť 6.2 a 6.3).

Dĺžka podávania

Dĺžka terapie závisí od veľkosti aktuálneho deficitu karnitínu.

4.3. Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Opatrne sa musí používať pri poruchách funkcie obličiek (GFR < 10 ml/min).

Intravenózna forma levokarnitínu sa môže použiť aj u dialyzovaných pacientov s konečným štádiom obličkovej nedostatočnosti.

Intraarteriálna aplikácia môže spôsobiť poškodenie tkaniva.

Na posúdenie terapeutického účinku sa majú, okrem klinického stavu, pravidelne sledovať: plazmatické hladiny levokarnitínu (najmä u pacientov s poruchami funkcie obličiek), voľných mastných kyselín, cholesterolu a triglyceridov.

Podávanie levokarnitínu môže spôsobiť krátkodobé zníženie hladiny triglyceridov u pacientov, ktorí sú dlhodobo dialyzovaní. V niektorých prípadoch sa taktiež pozorovala zvýšená koncentrácia HDL-cholesterolu a preto sa majú triglyceridy, VLDL- a HDLcholesterol pravidelne monitorovať.

V prípade potreby je nutné upraviť dávkovanie prípravkov znižujúcich hladinu tukov.

Podávanie levokarnitínu urýchľuje spracovanie glukózy u diabetických pacientov. U pacientov, ktorí užívajú inzulín alebo iné antidiabetiká môže súčasné podávanie levokarnitínu vyvolať hypoglykémiu. Z tohto dôvodu je potrebné pravidelne monitorovať hladinu glukózy v krvi a v prípade potreby prispôsobiť dávkovanie antidiabetík.

Veľmi zriedkavo bola hlásená zvýšená hodnota medzinárodného normalizovaného pomeru (INR) u pacientov, ktorí sa súčasne liečili levokarnitínom a kumarínovými liekmi (pozri časť 4.5 a 4.8). INR – alebo iné primerané testy na koaguláciu – sa u pacientov, ktorí sa liečia týmito antikoagulantmi a levokarnitínom musia kontrolovať týždenne až pokiaľ nie sú hodnoty stabilizované a potom sa majú opakovať každý mesiac.

4.5. Liekové a iné interakcie

Pri súčasnom podávaní prípravkov znižujúcich plazmatickú hladinu tukov sa musí rátať s eventuálnym aditívnym vplyvom na plazmatickú hladinu tukov.

U pacientov, ktorí užívajú inzulín alebo iné antidiabetiká, môže súčasné podávanie levokarnitínu vyvolať hypoglykémiu (pozri časť 4.4).

Potreba karnitínu môže byť vyššia v prípade, že sa pacienti liečia kyselinou valproovou, nukleozidovými analógmi didanozínom, zalcitabínom a/alebo staduvínom a taktiež u pacientov liečených antibiotikami obsahujúcimi kyselinu pivalovú ako je pivmecilín.

Veľmi zriedkavo bola hlásená zvýšená hodnota medzinárodného normalizovaného pomeru (INR) u pacientov, ktorí sa súčasne liečili levokarnitínom a kumarínovými liekmi (pozri časť 4.5 a 4.8). INR – alebo iné primerané testy na koaguláciu – sa u pacientov, ktorí sa liečia týmito antikoagulantmi a levokarnitínom musí kontrolovať týždenne až pokiaľ nie sú hodnoty stabilizované a potom sa majú opakovať každý mesiac.

4.6. Fertilita, gravidita a laktáciaPre L-carnitin „Fresenius“ 1 g nie sú dostupné žiadne klinické údaje v súvislosti s použitím u tehotných žien.

Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na tehotenstvo, emryonálny/plodový vývoj alebo popôrodný vývoj (pozri časť 5.3)

L-carnitin „Fresenius“ 1 g sa počas tehotenstva má použiť len po starostlivom zvážení prínosov a rizík.

Dojčenie

Nie je známe, či sa levokarnitín vylučuje do materského mlieka. Ak sa levokarnitín indikuje počas dojčenia, majú sa starostlivo zvážiť terapeutické prínosy a možné riziká pre dieťa.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

L-carnitin „Fresenius“ 1 g nemá žiadny alebo len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky z rôznych zdrojov, ktoré sú uvedené v doleuvedenej tabuľke sú zostavené podľa MedDRA tried orgánových systémov. V rámci každej triedy orgánových systémov sú nežiaduce účinky zoradené podľa výskytu. V rámci každej skupiny výskytu sú nežiaduce účinky zoradené na základe znižovania závažnosti. Kategórie výskytu pre jednotlivé nežiaduce účinky sú zostavené podľa konvencie (CIOMS III) : veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (nedajú sa odhadnúť z dostupných údajov).

Trieda orgánových systémov výskyt

Nežiaduci účinok

Poruchy krvi a lymfatického systému

neznáme

Zvýšenie trombocytov (po vyšších dávkach) u dialyzovaných pacientov.

Poruchy metabolizmu a výživy

neznáme

Paradoxné zvýšenie triglyceridov v plazme u dialyzovaných pacientov.

Poruchy nervového systému

veľmi zriedkavé

Prechodná bolesť hlavy, pocit slabosti a zhoršenie zraku po vysokej intravenózne bolusovo podanej dávke (6 g).

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

veľmi zriedkavé

Pocit na vracanie, vracanie, abdominálne kŕče, hnačka.

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

veľmi zriedkavé

Telesný zápach.

Vyšetrenia

veľmi zriedkavé

Zvýšená hodnota INR* (medzinárodný normalizovaný pomer)

*Veľmi zriedkavo bola hlásená zvýšená hodnota testu INR (medzinárodný normalizovaný pomer) u pacientov, ktorí sa súčasne liečili levokarnitínom a kumarínovými liekmi (acenokumarol a warfarín) – pozri časť 4.4 a 4.5.

Pediatrická populácia

Nežiaduce účinky u detí sa neodlišujú od tých, ktoré postihujú dospelých.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje pribežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9. Predávkovanie

Okrem nežiaducich účinkov popísaných v bode 4.8, neboli hlásené žiadne príznaky predávkovania. V prípade potreby je liečba pri predávkovaní symptomatická. Levokarnitín je dialyzovateľný.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Iné liečivá pre tráviaci trakt a metabolizmus, Aminokyseliny a ich deriváty

ATC kód: A16AA01

Levokarnitín, kvartérna amónna zlúčenina (3-hydroxy-4-N-trimetylamino­maslová kyselina), je látka potrebná u cicavcov a človeka pre normálny priebeh spracovania tukov a energetický metabolizmus. Umožňuje vstup mastných kyselín s dlhým reťazcom do mitochondrií, kde podliehajú beta-oxidácii a slúžia na tvorbu energie.

Levokarnitín sa do organizmu dostáva jednak v potrave živočíšneho pôvodu, jednak je v pečeni a obličkách syntetizovaný z aminokyselín lyzínu a metionínu.

Primárny nedostatok karnitínu vzniká na základe vrodenej poruchy jeho biosyntézy a/alebo poruchy odberu karnitínu tkanivami. Pri systémovom nedostatku sú nízke hladiny karnitínu v plazme a tkanivách, pri myopatickom nedostatoku sú normálne plazmatické, ale nízke tkanivové koncentrácie (predovšetkým v kostrovej svalovine).

Sekundárny systémový nedostatok karnitínu je spôsobený zvýšenou spotrebou a/alebo zvýšenými stratami. K tomuto dochádza pri určitých poruchách intermediárneho metabolizmu (organická acidémia/acidúria), pri chronickej hemodialýze, totálnej parenterálnej výžive novorodencov, zvlášť nedonosených, pri dlhodobej totálnej parenterálnej výžive dospelých.

Nedostatok karnitínu môže spôsobovať zvýšenie plazmatickej hladiny triglyceridov, voľných mastných kyselín, dochádza k redukcii ketogenézy a ukladaniu tukových látok do pečene a svaloviny.

Ťažký, chronický nedostatok karnitínu (zvyčajne u pacientov s primárnym nedostatkom karnitínu) môže spôsobovať tieto symptómy: hypoglykémia, progresívna myasténia, hypotenzia, letargia, hepatomegália, hepatálna encefalopatia, hepatálna kóma, kardiomegália, kongestívne kardiálne zlyhanie, zastavenie srdca, neurologické poruchy a u detí poruchy rastu a vývoja.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Normálna plazmatická hladina je v rozsahu 40 – 50 |imoi/i, z čoho je voľného levokamitínu asi 80 % a zvyšok je esterifikovaný.

Distribúcia

Najvyššie koncentrácie sú v tkanivách nadobličkách, srdci, kostrovej svalovine, tukovom tkanive a v pečeni.

Eliminácia

Levokarnitín sa po intravenóznej aplikácii vylúči obličkami prevažne v nezmenenej forme počas 24 hodín.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Neklinické údaje založené na štúdiách levokarnitínu týkajúcich sa bezpečnosti farmakológie, toxicity pri opakovaných dávkach, genotoxicity a toxicity na reprodukciu nepreukázali žiadne špecifické riziko pre ľudí. Pri štúdiách toxicity pri opakovaných dávkach u perorálne podaného levokarnitínu a pri dávkach, ktoré mnohonásobne presiahli bežné dávkovanie pre ľudí sa vyskytla hnačka u potkanov a psov.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

kyselina chlorovodíková, voda na injekciu.

6.2. Inkompatibility

Pred zmiešaním lieku s inými liekmi (roztokmi), okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6, je nevyhnutné overiť kompatibilitu.

6.3. Čas použiteľnosti

2 roky

Čas použiteľnosti po otvorení balenia:

L-carnitin „Fresenius“ 1 g sa má použiť ihneď po otvorení. Všetok nespotrebovaný roztok sa má zlikvidovať.

Čas použiteľnosti po pridaní a zmiešaní roztoku s inými liečivami:

Keď sa L-carnitin „Fresenius“ 1 g pridáva do nosného roztoku, zmes sa musí pripraviť za aseptických podmienok a tesne pred podaním roztoku. V prípade akýchkoľvek zmien roztoku (napr. zmena sfarbenia, zákal alebo zrazeniny) sa musí roztok znehodnotiť.

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Ampulky uchovávajte v originálnom balení (vonkajšia škatuľka) na ochranu pred svetlom.

6.5. Druh obalu a obsah balenia

  • 5 ml ampulky z bezfarebného skla (sklo typu I).

Veľkosť balenia: 5 × 5 ml

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Otváranie OTC (one-point-cut) ampuliek:

Držte ampulku tak, aby farebné označenie smerovalo nahor!

Roztok, ktorý sa nachádza v hrdle ampulky poklepaním alebo pretrepaním nechajte stiecť dole.

Držte ampulku tak, aby farebné označenie smerovalo nahor!

Hrdlo ampulky odlomte smerom nadol.

Použitý môže byť len číry a bezfarebný roztok v nepoškodených ampulkách.

L-carnitin „Fresenius“ 1 g je kompatibilný s 0,9 % roztokom chloridu sodného, Ringerovým roztokom a 5 % roztokom glukózy.

Len na jednorazové použitie.

Zmes, ktorá zostane po infúzii sa musí zlikvidovať.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Fresenius Kabi s.r.o.

Na strži 1702/65, Nusle

140 00 Praha 4

Česká republika

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

87/0250/95-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum registrácie: 26. máj 1995

Dátum posledného predĺženia registrácie: 3.jún 2002