Súhrnné informácie o lieku - Lipoplus 20 %
1. NÁZOV LIEKU
Lipoplus 20%
infúzna emulzia
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
stredne nasýtené triacylglyceroly 100,0 g
sójový olej rafinovaný 80,0 g
triacylglyceroly omega-3 kyselín 20,0 g
Obsah triacylglycerolov v 1 ml emulzie je 200 mg, t.j. 20%.
Obsah esenciálnych mastných kyselín v 1 l emulzie:
kyselina linolová (omega-6) 38,4 – 46,4 g/l
kyselina alfa-linolénová (omega-3) 4,0 – 8,8 g/l
kyselina eikozapentaénová a
kyselina dokozahexaénová (omega-3) 8,6 – 17,2 g/l
Pomocná látka so známym účinkom:
1000 ml emulzie obsahuje 2,6 mmol sodíka (vo forme hydroxidu sodného a sodnej soli kyseliny olejovej).
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Infúzna emulzia
Mliečne biela emulzia typu olej vo vode.
Energetická hodnota 7990 kJ/l A 1910 kcal/l
Osmolalita približne 410 mOsm/kg
Acidita alebo alkalickosť (titrácia na pH 7,4) menej ako 0,5 mmol NaOH/l alebo HCl/l pH 6,5 – 8,5
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Zdroj energie, vrátane ľahko využiteľnej tukovej zložky (triacylglyceroly so stredne dlhým reťazcom) a esenciálnych mastných kyselín omega-6 a omega-3, ako zložka parenterálnej výživy, keď perorálna alebo enterálna výživa nie je možná, je nedostatočná alebo kontraindikovaná.
Lipoplus 20% je indikovaný u dospelých, nedonosených a donosených novorodencov, dojčiat a batoliat, detí a dospievajúcich.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dávka sa musí upraviť podľa individuálnych požiadaviek pacienta.
Maximálna denná dávka sa má podať len po postupnom zvyšovaní infúzie, pričom je potrebné starostlivo monitorovať znášanlivosť infúzií.
Využitie intravenóznych lipidov závisí napríklad od závažnosti základného ochorenia, telesnej hmotnosti, gestačného a postnatálneho veku a špecifických telesných funkcií.
V závislosti od energických potrieb sú odporúčané nasledujúce denné dávky:
Dospelí
Zvyčajná dávka je 0,7 až 1,5 g tukov na kg telesnej hmotnosti za deň. Nemá byť prekročená maximálna dávka 2,0 g tukov na kg telesnej hmotnosti za deň, napríklad vtedy, keď sú energetické potreby vysoké, alebo je zvýšené využitie tuku (napr. u onkologických pacientov). Pri dlhodobej domácej liečbe parenterálnou výživou (> 6 mesiacov) a u pacientov so syndrómom krátkeho čreva by podávanie intravenóznych lipidov nemalo prekročiť 1,0 g na kg telesnej hmotnosti za deň.
U pacienta s hmotnosťou 70 kg zodpovedá denná dávka 2,0 g na kg telesnej hmotnosti za deň maximálnej dávke 700 ml Lipoplusu 20%.
Pediatrická populácia
Postupné zvyšovanie príjmu lipidov v prírastkoch po 0,5–1,0 g na kg telesnej hmotnosti za deň môže byť užitočné z hľadiska možnosti monitorovania zvýšenia hladiny triacylglycerolov v plazme a zabránenia hyperlipidémie.
Nedonosení novorodenci, donosení novorodenci, dojčatá a batoľatá
Odporúča sa neprekračovať dennú dávku lipidov 2,0–3,0 g na kg telesnej hmotnosti za deň. U nedonosených novorodencov, donosených novorodencov, dojčiat a batoliat sa má denná dávka lipidov podávať infúziou kontinuálne po dobu pribl. 24 hodín.
Deti a dospievajúci
Odporúča sa neprekračovať dennú dávku lipidov 2,0–3,0 g na kg telesnej hmotnosti za deň.
Starší pacienti
Dávkovanie je v podstate rovnaké ako u dospelých, ale je potrebná opatrnosť u pacientov trpiacich ďalšími ochoreniami, ako je srdcová insuficiencia alebo renálna insuficiencia, ktoré sa môžu často vyskytovať vo vyššom veku.
Pacienti s diabetes mellitus, zhoršenou funkciou srdca alebo obličiek
Pozri časť 4.4.
Pacienti so zhoršenou funkciou pečene
Pozri časť 4.4 („Pacienti s narušeným lipidovým metabolizmom“)
Rýchlosť prietoku infúzie
Infúzia sa má podávať pri najnižšom možnom prietoku infúzie.
Počas prvých 15 minút má rýchlosť infúzie dosiahnuť 50% používaného maximálneho prietoku infúzie. U pacienta sa má starostlivo monitorovať výskyt nežiaducich reakcií.
Maximálna rýchlosť prietoku
Dospelí
Až do 0,15 g lipidov na kg telesnej hmotnosti za hodinu
U pacienta s hmotnosťou 70 kg to zodpovedá maximálnej rýchlosti prietoku infúzie 52,5 ml Lipoplusu 20% za hodinu. Množstvo podávaných lipidov je potom 10,5 g za hodinu.
Nedonosení novorodenci, donosení novorodenci, dojčatá a batoľatá
Až do 0,15 g lipidov na kg telesnej hmotnosti za hodinu.
Deti a dospievajúci
Až do 0,15 g lipidov na kg telesnej hmotnosti za hodinu.
Spôsob podávania
Intravenózne použitie.
Lipidové emulzie sú vhodné na podanie do periférnej žily a môžu sa tiež podávať samostatne do periférnych žíl ako súčasť celkovej parenterálnej výživy.
Pri súčasnom podaní tukovej emulzie spolu s roztokmi aminokyselín alebo sacharidov sa má Y alebo bypass spojka umiestniť čo najbližšie k pacientovi. Ďalšie pokyny na zaobchádzanie s liekom pred podaním, pozri časť 6.6.
Dĺžka trvania liečby
Vzhľadom na to, že sú klinické skúsenosti s dlhodobým používaním Lipoplus 20% obmedzené, liek sa nemá podávať dlhšie ako jeden týždeň. Ak je parenterálna výživa s tukovými emulziami i naďalej indikovaná, Lipoplus 20% môže byť podávaný dlhšie za predpokladu, že je zaistený zodpovedajúci monitoring.
4.3 Kontraindikácie
-
– precitlivenosť na liečivá, na vaječný, rybí, arašidový alebo sójový proteín, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených časti 6.1
-
– závažná hyperlipidémia vyznačujúca sa hypertriglyceridémiou (> 1000 mg/dl alebo 11,4 mmol/l)
-
– závažná koagulopatia
-
– intrahepatálna cholestáza
-
– závažná hepatálna insuficiencia
-
– závažná renálna insuficiencia pri absencii renálnej substitučnej terapie
-
– akútne tromboembolické príhody, tuková embólia
-
– acidóza
-
– nestály život ohrozujúci stav cirkulácie (kolapsové stavy a šok)
-
– akútne fázy srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice
-
– nestále metabolické podmienky (napr. dekompenzovaný diabetes mellitus, závažná otrava krvi, kóma neznámeho pôvodu)
-
– nedostatočný prísun kyslíka do buniek
-
– poruchy rovnováhy elektrolytov a tekutín
-
– akútny pľúcny edém
-
– dekompenzovaná srdcová nedostatočnosť
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Počas podávania infúzie Lipoplusu 20% je potrebné monitorovať koncentrácie triacylglycerolov v sére.
U pacientov s podozrením na poruchy metabolizmu tukov je potrebné pred zahájením infúzie vylúčiť hyperlipidémiu nalačno.
V závislosti od metabolického stavu pacienta sa môže vyskytnúť príležitostná hypertriglyceridémia. Ak sa počas podávania lipidov koncentrácia triacylglycerolov v plazme dospelých zvýši na viac ako 4,6 mmol/l (400 mg/dl), odporúča sa znížiť rýchlosť prietoku infúzie. Ak sa koncentrácia triacylglycerolov v plazme zvýši na viac ako 11,4 mmol/l (1000 mg/dl), infúzia sa musí prerušiť, pretože sú tieto hladiny spájané so zvýšeným rizikom vzniku akútnej pankreatitídy.
Poruchy rovnováhy tekutín, elektrolytov alebo acidobázickej rovnováhy sa musia upraviť pred začatím podávania infúzie.
Realimentácia (obnovenie príjmu výživy) alebo replécia podvyživených pacientov alebo pacientov v deplécii môže spôsobiť hypokaliémiu, hypofosfatémiu a hypomagneziémiu. Podľa odchýlok od normálnych hodnôt je potrebné adekvátne doplňovať elektrolyty.
Navyše sú nevyhnutné kontroly hladín elektrolytov v sére, rovnováhy tekutín, acidobázickej rovnováhy, krvného obrazu, stavu koagulácie (zrážanlivosti) a funkcie pečene a obličiek.
Akýkoľvek príznak alebo symptóm anafylaktickej reakcie, (ako je horúčka, triaška, vyrážky alebo dyspnoea), má viesť k okamžitému prerušeniu podávania infúzie.
Použitie tukových emulzií ako jediného zdroja kalórií môže mať za následok vznik metabolickej acidózy. Odporúča sa preto podávať spolu s tukovou emulziou aj príslušné množstvo intravenóznych uhľohydrátov (sacharidov) alebo roztoky aminokyselín obsahujúce sacharidy.
Pacientom, ktorí vyžadujú kompletnú parenterálnu výživu, je potrebné podávať doplnkové sacharidy, aminokyseliny, elektrolyty, vitamíny a stopové prvky. Tiež je potrebné zaistiť dostatočný príjem tekutín.
Narušená schopnosť eliminovať triacylglyceroly môže mať za následok „syndróm preťaženia tukmi“, ktorý môže byť spôsobený predávkovaním (pozri časť 4.8 a 4.9).
Miešanie s nekompatibilnými látkami môže viesť k porušeniu (rozbitiu) emulzie alebo k precipitácii častíc (pozri časti 6.2 a 6.6), čo má za následok vysoké riziko vzniku embólie.
K dispozícii sú zatiaľ iba obmedzené skúsenosti s používaním Lipoplusu 20% po dobu dlhšiu ako sedem dní.
Tak ako pri všetkých intravenóznych roztokoch a najmä pri parenterálnej výžive, aj pri infúzii Lipoplusu 20% je nevyhnutné dodržiavať prísne aseptické podmienky.
Pacienti s diabetes mellitus, zhoršenou funkciou srdca alebo obličiek
Tak ako všetky veľkoobjemové infúzne roztoky, aj Lipoplus 20% sa má podávať s opatrnosťou pacientom so zhoršenou funkciou srdca alebo obličiek.
Existujú len obmedzené skúsenosti s použitím lieku u pacientov s diabetes mellitus alebo so zlyhaním obličiek.
Pacienti s narušeným lipidovým metabolizmom
Lipoplus 20% sa má podávať opatrne pacientom s poruchami metabolizmu lipidov so zvýšeným množstvom triacylglycerolov v sére, ako je napr. renálna insuficiencia, diabetes mellitus, pankreatitída, zhoršená funkcia pečene, hypotyreoidizmus (s hypertriglyceridémiou), sepsa a metabolický syndróm. Ak je Lipoplus 20% podávaný pacientom s týmito ochoreniami, je potrebné častejšie monitorovať triacylglyceroly v sére pre zaistenie eliminácie triacylglycerolov a stabilných hladín triacylglycerolov pod 11,4 mmol/l (1000 mg/dl).
U kombinovanej hyperlipidémie a metabolického syndrómu reagujú hladiny triacylglycerolov na glukózu, lipidy a nadmerný nutričný príjem. Dávku adekvátne upravte. Vyhodnoťte a monitorujte ostatné zdroje lipidov a glukózy, tiež lieky interferujúce s ich metabolizmom.
Prítomnosť hypertriglyceridémie 12 hodín po podaní lipidov taktiež naznačuje poruchu metabolizmu lipidov.
Pediatrická populácia
Voľné mastné kyseliny súťažia s bilirubínom o väzbové miesta albumínu. Najmä u veľmi predčasne narodených detí môže existovať zvýšené riziko vzniku hyperbilirubinémie v dôsledku vysokých hladín voľných mastných kyselín uvoľnených z triacylglycerolov, čo vedie k vysokému pomeru voľné mastné kyseliny/albumín. U dojčiat na parenterálnej výžive s rizikom hyperbilirubinémie je potrebné monitorovať množstvo triacylglycerolov v sére a hladiny bilirubínu a upraviť rýchlosť infúzie lipidov podľa potreby.
Počas infúzie sa má Lipoplus 20% chrániť pred svetlom z fototerapie, aby sa znížila možnosť tvorby potenciálne škodlivých hydroperoxidov triacylglycerolov.
Koncentrácia triacylglycerolov v sére sa má pravidelne monitorovať v priebehu podávania infúzie Lipoplusu 20% (najmä u veľmi malých nedonosených dojčiat), a to najmä v prípade zvýšeného rizika vzniku hyperlipidémie (napr. v prípade stresu alebo infekcie). Môže byť vhodné postupne zvyšovať dennú dávku.
V závislosti od metabolického stavu pacienta sa môže vyskytnúť príležitostná hypertriglyceridémia. U dojčiat by sa malo zvážiť zníženie dávky, ak koncentrácia triacylglycerolov v plazme počas infúzie prekročí 2,8 mmol/l (250 mg/dl). U starších detí a dospievajúcich sa má zvážiť zníženie dávky, ak koncentrácia triacylglycerolov v plazme počas infúzie prekročí 4,6 mmol/l (400 mg/dl).
Osobitné upozornenia a opatrenia týkajúce sa pomocných látok
Lipoplus 20% obsahuje 2,6 mmol/l sodíka. Tento fakt je treba zohľadniť u pacientov s kontrolovanou sodíkovou diétou.
Interferencia s laboratórnymi testami
Tuky môžu interferovať s niektorými laboratórnymi testami (ako je bilirubín, laktátdehydrogenáza, saturácia kyslíka), ak sa vzorka krvi odoberie skôr, ako sú tuky dostatočne eliminované z krvného riečiska, čo môže trvať 4 až 6 hodín.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.
Heparín podávaný v klinických dávkach spôsobuje prechodné uvoľnenie lipoproteínovej lipázy do krvného obehu. To môže spočiatku vyvolať zvýšenú lipolýzu plazmy, s následným prechodným znížením triacylglycerolového klírensu.
Sójový olej má prirodzený obsah vitamínu K1. Tento vitamín môže interferovať s terapeutickým účinkom kumarínových derivátov, čo je potrebné starostlivo monitorovať u pacientov liečených takýmito liekmi.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícii alebo je iba obmedzené množstvo údajov o použití Lipoplusu 20% u gravidných žien. Štúdie na zvieratách vykonávané s tukovou emulziou, obsahujúcou dvojnásobné množstvo omega-3 triacylglycerolov a príslušné znížené množstvo omega-6 triacylglycerolov v porovnaní s Lipoplusom 20% nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky s ohľadom na reprodukčnú toxicitu (pozri časť5.3). Parenterálna výživa môže byť v gravidite potrebná. Lipoplus 20% môže byť podaný tehotným ženám iba po dôkladnom zvážení prínosu a rizika.
Dojčenie
Komponenty/metabolity Lipoplusu 20% sa vylučujú do ľudského mlieka, ale pri terapeutických dávkach lieku Lipoplus 20% sa neočakávajú žiadne nežiaduce účinky u dojčených novorodencov/dojčiat. Všeobecne sa dojčenie neodporúča matkám na parenterálnej výžive.
Fertilita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o použití Lipoplusu 20%.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Netýka sa.
4.8 Nežiaduce účinky
Nasledujúci zoznam obsahuje množstvo systémových nežiaducich reakcií, ktoré môžu súvisieť s podávaním Lipoplusu 20%. Pod podmienkou správneho podávania prípravku, z hľadiska dávkovania, monitorovania a dodržiavania bezpečnostných obmedzení a pokynov je väčšina z týchto reakcií veľmi zriedkavých (<1/10 000).
Nežiaduce účinky sú uvedené podľa frekvencie ich výskytu nasledovne:
Veľmi časté (>1/10)
Časté (>1/100 až <1/10)
Menej časté (>1/1 000 až <1/100)
Zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000)
Veľmi zriedkavé (<1/10 000)
Neznáme (z dostupných údajov)
Poruchy krvi a lymfatického systému
Veľmi zriedkavé: hyperkoagulácia
Neznáme: leukopénia, trombocytopénia
Poruchy imunitného systému
Veľmi zriedkavé: alergické reakcie (napríklad anafylaktické reakcie, kožné vyrážky, edém hrdla,
úst a tváre)
Poruchy metabolizmu a výživy
Veľmi zriedkavé: hyperlipidémia, metabolická acidóza
Frekvencia výskytu uvedených nežiaducich reakcií závisí od dávkovania a môže byť vyššia v prípade absolútneho alebo relatívneho predávkovania.
Veľmi zriedkavé: hyperglykémia
Poruchy nervového systému
Veľmi zriedkavé: bolesti hlavy, ospalosť
Poruchy ciev
Veľmi zriedkavé: hypertenzia alebo hypotenzia, návaly tepla
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Veľmi zriedkavé: dyspnoea, cyanóza
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Veľmi zriedkavé: nauzea, vracanie, strata chuti do jedla
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Veľmi zriedkavé: erytém, potenie
Poruchy pečene a žlčových ciest
Neznáme: cholestáza
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Zriedkavé: bolesť chrbta, kostí, bolesť na hrudníku a v oblasti drieku
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi zriedkavé: zvýšená telesná teplota, pocity chladu, triaška, syndróm preťaženia tukmi
(pozri nižšie).
Ak sa vyskytnú nežiaduce reakcie, infúziu je potrebné zastaviť.
Ak počas infúzie stúpne hladina triacylglycerolov nad 11,4 mmol/l (1000 mg/dl), infúziu je potrebné zastaviť. Pri hladinách nad 4,6 mmol/l (400 mg/dl) možno v infúzii pokračovať pri zníženej dávke (pozri časť 4.4).
Ak sa pacientovi infúzia znovu podáva, má byť najmä na začiatku podávania starostlivo monitorovaný a obsah triacylglycerolov v sére sa má stanovovať v krátkych intervaloch.
Nauzea, vracanie a strata chuti do jedla sú príznaky často spojené so stavmi, pre ktoré je indikovaná parenterálna výživa, a tiež môžu súvisieť so súčasným podávaním parenterálnej výživy.
Syndróm preťaženia tukmi
Narušená schopnosť eliminovať triacylglyceroly môže mať za následok syndróm preťaženia tukmi, ktorý môže byť spôsobený predávkovaním. Je potrebné sledovať možné príznaky metabolického preťaženia. Príčina môže byť genetická (individuálne odlišný metabolizmus) alebo metabolizmus tukov môže byť ovplyvnený momentálnymi alebo predošlými ochoreniami. Tento syndróm sa môže taktiež vyskytnúť pri závažnej hypertriglyceridémii, dokonca aj pri odporúčanej rýchlosti prietoku infúzie a je spojený s náhlou zmenou klinického stavu pacienta, akou je napríklad zhoršenie funkcie obličiek alebo infekcia. Syndróm preťaženia tukmi je charakterizovaný hyperlipidémiou, horúčkou, infiltráciou tukmi, hepatomegáliou s alebo bez žltačky, splenomegáliou, anémiou, leukopéniou, trombocytopéniou, poruchami zrážanlivosti, hemolýzou alebo retikulocytózou, abnormálnymi funkčnými pečeňovými testami a kómou. Príznaky sú väčšinou reverzibilné a vymiznú po prerušení infúzie tukovej emulzie.
Ak sa vyskytne syndróm preťaženia tukmi, podávanie infúzie Lipoplusu 20% sa musí okamžite prerušiť.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedeného v .
4.9 Predávkovanie
Príznaky
Hyperlipidémia, metabolická acidóza.
Tiež sa môže vyskytnúť syndróm preťaženia tukmi. Pozri časť 4.8.
Liečba
Pri predávkovaní sa indikuje okamžité ukončenie infúzie. Ďalšie liečebné postupy závisia na individuálnych príznakoch pacienta a ich závažnosti. Ak je odporučená infúzia po ustúpení príznakov, odporúča sa zvyšovať rýchlosť prietoku infúzie postupne so súčasným monitorovaním pacienta v častých intervaloch.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Náhrady krvi a perfúzne roztoky, roztoky na parenterálnu výživu
ATC kód: B05BA02
Lipoplus 20% ako súčasť parenterálnej výživy slúži ako zdroj energie a polynenasýtených (esenciálnych) mastných kyselín omega-6 a omega-3. Pre tento účel Lipoplus 20% obsahuje stredne nasýtené triacylglyceroly (triacylglyceroly so stredne dlhým reťazcom), sójový olej (triacylglyceroly s dlhým reťazcom, najmä omega-6) a triacylglyceroly obsahujúce mastné kyseliny omega-3 (triacylglyceroly s dlhým reťazcom).
Triacylglyceroly so stredne dlhým reťazcom sú oveľa rýchlejšie hydrolyzované a eliminované z krvného obehu a rýchlejšie oxidované ako triacylglyceroly s dlhým reťazcom. Sú preto preferovaným energetickým substrátom, najmä pri výskyte porúch degradácie a/alebo zužitkovania triacylglycerolov s dlhým reťazcom, napr. v prípade nedostatku lipoproteínovej lipázy, nedostatku kofaktorov lipoproteínovej lipázy, pri deficite karnitínu a pri zhoršení karnitín-dependentného transportného systému.
-
V detaile sú polynenasýtené omega-3 mastné kyseliny s dlhým reťazcom prekurzormi protizápalových eikosanoidov. Znižujú produkciu prozápalových cytokínov z kyseliny arachidónovej a zvyšujú produkciu protizápalových cytokínov z kyseliny eikozapentaénovej a kyseliny dokozahexaénovej. To môže byť prínosom pre pacientov s rizikom rozvoja hyperzápalového stavu a sepsy.
-
V lieku Lipoplus 20% je pomer omega – 6 a omega – 3 mastných kyselín približne 2,5:1.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Distribúcia
Keď je stanovovaná maximálna koncentrácia triacylglycerolov v sére, majú sa brať do úvahy dávka, rýchlosť infúzie, metabolický stav a individuálne faktory pacienta (ako je stupeň hladovania).
Placentárne tkanivo prednostne odoberá polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom z obehu matky a reguluje ich transport do krvného obehu plodu.
Biotransformácia
Po infúzii sú triacylglyceroly hydrolyzované na glycerol a mastné kyseliny. Obe sú začlenené do fyziologických dráh na výrobu energie, syntézu biologicky aktívnych molekúl, glukoneogenézu a resyntézu lipidov.
Eliminácia
Triacylglyceroly sójového oleja a triacylglyceroly so stredne dlhým reťazcom sú kompletne metabolizované na CO2 a H2O. Triacylglyceroly omega-3 kyselín sa buď kompletne oxidujú na CO2 a vodu, alebo začlenia do bunkových membrán a potom metabolizujú na eikosanoidy a cytokíny. Až 30 % – 70 % lipidov podaných infúziou sa oxiduje do 24 hodín, pričom rýchlosť ich vylučovania do veľkej miery závisí od nutričného stavu, hormonálnej rovnováhy, súbežnej infúzie roztoku glukózy atď. Renálne vylučovanie sa prakticky nevyskytuje.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické štúdie, vrátane farmakologických bezpečnostných štúdií a štúdií reprodukčnej a vývojovej toxicity s lipidovou emulziou, ktorá obsahovala dvakrát také množstvo triacylglycerolov omega-3 než aké je v konečnom produkte a príslušné menšie množstvo triacylglycerolov omega-6 s dlhým reťazcom, neodhalili iné účinky ako tie, ktoré je možné očakávať pri podaní vysokých dávok tukov. V štúdii reprodukčnej toxicity na králikoch nebol pozorovaný žiadny dôkaz o embryotoxicite alebo teratogenite pri dávke 2 g tukov/kg telesnej hmotnosti za deň podávanej po dobu 12 dní.
Fytoestrogény ako je B-sitosterol môžu byť obsiahnuté v rôznych rastlinných olejoch, najmä v sójovom oleji. Po subkutánnom a intravaginálnom podaní B-sitosterolu potkanom a králikom bola pozorovaná znížená fertilita. Po podaní čistého B-sitosterolu bol zaznamenaný pokles testikulárnej hmotnosti a zníženie koncentrácie spermií u samcov potkanov a znížená frekvencia oplodnení samíc králikov. Avšak účinky pozorované na zvieratách sa vzhľadom na súčasný stav vedomostí javia ako klinicky bezvýznamné.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
vaječný lecitín, glycerol, olean sodný, askorbylpalmitát, all-rac-a-tokoferol, hydroxid sodný (na úpravu pH), voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
V prípade, že sa nevykonali štúdie na kompatibilitu, tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
Neotvorené
2 roky
Po prvom otvorení obalu
Po prvom otvorení sa má liek ihneď použiť.
Po pridaní kompatibilných aditív
Z mikrobiologického hľadiska má byť prípravok použitý okamžite po pridaní aditív. Ak sa nepoužije okamžite po pridaní aditív, za dobu a podmienky uchovávania pred použitím je zodpovedný používateľ.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25°C. Neuchovávajte v mrazničke. V prípade neúmyselného zmrazenia balenie zlikvidujte. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Sklenená fľaša (sklo typu II) s halogénbutylovou gumovou zátkou.
Veľkosť balenia:
100 ml, dostupné v baleniach po 10 × 100 ml
250 ml, dostupné v baleniach po 1 × 250 ml a 10 × 250 ml
500 ml, dostupné v baleniach po 1 × 500 ml a 10 × 500 ml
1000 ml, dostupné v baleniach po 1 × 1000 ml a 6 × 1000 ml
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.
Ak sa používajú filtre, musia byť permeabilné pre tuky.
Pred podaním infúzie tukovej emulzie spolu s inými roztokmi cez Y spojku alebo bypass súpravou skontrolujte kompatibilitu oboch tekutín, obzvlášť ak súčasne podávate základné (nosné) roztoky, do ktorých boli pridané lieky. Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať pri súčasnom podávaní roztokov obsahujúcich bivalentné katióny (ako napríklad vápnik alebo horčík).
Pred použitím jemne pretrepte.
Emulzia musí pred podaním infúzie prirodzene dosiahnuť izbovú teplotu, t.j. prípravok sa nesmie ohrievať (napr. v rúre alebo mikrovlnke).
Len na jednorazové použitie. Obal a nepoužité zvyšky sa musia po použití zlikvidovať. Nepripájajte znova čiastočne použité obaly.
Používajte iba nádoby, ktoré sú nepoškodené a v ktorých je emulzia homogénna a mliečne biela. Pred podaním emulziu vizuálne skontrolujte, či nedošlo k oddeleniu fáz (olejové kvapky, olejová vrstva).
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
B.Braun Melsungen AG
Carl-Braun Strasse 1
34212 Melsungen
Nemecko
Poštová adresa:
B. Braun Melsungen AG
34209 Melsungen
Nemecko
Telefón: +49–5661–71–0
Fax: +49–5661–71–4567
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
76/0269/04-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 25. november 2004
Dátum posledného predĺženia registrácie: 2. december 2010