Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Lotemax - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Lotemax

1. NÁZOV LIEKU

1. NÁZOV LIEKU

Lotemax

0,5%, očná suspenzná instilácia

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Liečivo: loteprednolum etabonát 0,5% w/v (5,0 mg v 1 ml ) suspenzného roztoku Každá kvapka obsahuje 0,19 mg loteprednolum etabonát.

Pomocná látka so známym účinkom: benzalkóniumchlorid (0,01%)

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1

3. LIEKOVÁ FORMA

3. LIEKOVÁ FORMA

Očná suspenzná instilácia

Mliečno-biela

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikácie

Liečba pooperačného zápalu po očnej operácii.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí a starší ľudia

Jedna až dve kvapky 4-krát denne. Liečba začína 24 hodín po operácii a pokračuje počas celého pooperačného obdobia.

Liečba nemá trvať dlhšie ako 2 týždne.

Pediatrická populácia

Lotemax sa nemá podávať pediatrickým pacientom, kým nebudú k dispozícii ďalšie údaje.

Spôsob podávania

Na použitie do oka.

Pred použitím fľaštičku s očnou instiláciou dôrazne pretrepte.Pred použitím fľaštičku s očnou instiláciou dôrazne pretrepte.

Tento liek je sterilne balený. Pacientov je potrebné poučiť, aby zabránili dotyku hrotu kvapkadla s akýmkoľvek povrchom, pretože tým môže dôjsť ku kontaminácii suspenzie. Fľaštičku treba po použití ihneď uzavrieť.

4.3 Kontraindikácie

Lotemax je kontraindikovaný pri väčšine vírusových chorôb rohovky a spojovky, vrátane povrchového herpes simplex rohovky (dendritická keratitída), vakcínie, varioly, a tiež pri mykobakteriálnej infekcii oka a hubových ochoreniach očných štruktúr; podobne ako pri iných infekčných chorobách kortikoisteroidy môžu maskovať a zhoršiť neliečené hnisavé akútne infekcie, červené oko s neznámou diagnózou a infekciu spôsobená amébou.

Lotemax je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok uvedených v časti 6.1., ako aj na iné kortikosteroidy.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Dlhodobé používanie kortikosteroidov môže viesť k očnej hypertenzii alebo ku glaukómu s poškodením optického nervu, poškodeniu ostrosti zraku a zorného poľa, a k tvorbe zadnej kapsulárnej katarakty. V prítomnosti glaukómu sa steroidy musia používať obozretne.

Poruchy videnia

Poruchy videnia môžu byť hlásené pri systémovom a lokálnom použití kortikosteroidov. Ak sa u pacienta objavia symptómy, ako je rozmazané videnie alebo iné poruchy videnia, pacient má byť odporučený k oftalmológovi na posúdenie možných príčin, medzi ktoré môže patriť sivý zákal, glaukóm alebo zriedkavé ochorenia, ako je napríklad centrálna serózna chorioretinopatia (CSCR), ktoré boli hlásené po použití systémových a lokálnych kortikosteroidov.

Dlhodobé používanie kortikosteroidov môže potlačiť reakciu hostiteľa a môže zvýšiť možnosť sekundárnych očných infekcií. Je známe, že pri ochoreniach spôsobujúcich stenčenie rohovky alebo bielka, sa pri použití lokálnych steroidov vyskytli perforácie. Pri akútnych hnisavých očných chorobách steroidy môžu maskovať infekciu alebo zhoršiť existujúcu infekciu.

Dlhodobá liečba kortikosteroidmi môže spôsobiť hubové ochorenie. Ak vred na rohovke pretrváva, je potrebné pri diferenciálnej diagnóze uvažovať o hubovom ochorení.

Lotemax obsahuje benzalkóniumchlo­rid, ktorý môže dráždiť oči.

Vo všeobecnosti po operácii sivého zákalu pacienti nemajú nosiť kontaktné šošovky, pokiaľ ich nosenie nie je lekársky indikované.

Je potrebné sa vyhnúť kontaktu s mäkkými kontaktnými šošovkami. Pacientom treba odporučiť, aby si vybrali kontaktné šošovky pred instiláciou a počkali aspoň 15 minút, kým si ich znovu po aplikácii lieku vložia. Je známe, že tento liek môže spôsobiť zmenu zafarbenia mäkkých kontaktných šošoviek.

Ak sa príznaky zápalu do dvoch dní nezlepšia, pacient sa musí znovu vyšetriť. Ak sa liek používa 10 alebo viac dní, musí sa skontrolovať vnútroočný tlak.

4.5 Liekové a iné interakcie

Keďže po lokálnom podávaní Lotemaxu nie je loteprednolum etabonát detekovateľný v plazme, neočakáva sa, že bude mať vplyv na farmakokinetiku systémovo podávaného lieku. Avšak nízky potenciál očnej instilácie loteprednolum etabonátu na zvýšenie vnútroočného tlaku môže byť nežiaduco ovplyvnený systémovo podávanými liekmi s anticholiner­gickou aktivitou. U pacientov užívajúcich súbežne hypotenznú očnú liečbu pridanie loteprednolum etabonátu môže zvýšiť vnútroočný tlak a znížiť zjavný hypotenzný účinok týchto liekov.

Súčasné podávanie cykloplegických liekov môže zvýšiť riziko zvýšeného vnútroočného tlaku.

Predpokladá sa zvýšené riziko systémových nežiaducich účinkov pri súbežnej liečbe s inhibítormi CYP3A, vrátane liekov obsahujúcich cobicistat. Takejto kombinácii je potrebné sa vyhnuť, ak však prínos liečby prevyšuje zvýšené riziko systémových nežiaducich účinkov kortikosteroidov, pacient by mal byť monitorovaný pre prípad systémových nežiaducich účinkov kortikosteroidov.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú dostupné žiadne klinické údaje o gravidných ženách vystavených účinku Lotemaxu. Štúdie na zvieratách poukázali na reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Potenciálne riziko pre ľudí nie je známe a Lotemax sa nemá podávať gravidným ženám, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Laktácia

Nie je známe, či sa loteprednolum etabonát vylučuje do ľudského mlieka. Vylučovanie loteprednolum etabonátu do materského mlieka nebolo skúmané v štúdiách na zvieratách. Loteprednolum etabonát sa preto nemá podávať dojčiacim ženám.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Ak sa vyskytnú prechodné účinky na videnie, pacientovi treba odporučiť, aby vtedy neriadil vozidlá a neobsluhoval stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Reakcie spojené s oftalmologickými steroidmi u pacientov reagujúcich na steroidy zahrňujú zvýšený vnútroočný tlak, ktorý môže byť spojený s poškodením optického nervu, ostrosť zraku a defekty zorného poľa, tvorbu zadnej kapsulárnej katarakty, sekundárne očné infekcie vrátane herpes simplex, a perforácie očnej gule tam, kde došlo k stenčeniu rohovky alebo bielka.

Okulárne nežiaduce reakcie v klinických štúdiách pacientov liečených očnou suspenziou loteprednolum etabonátu zahŕňali nasledovné:

Všetky nežiaduce účinky boli klasifikované nasledovne: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10), menej časté (>1/1000, <1/100), zriedkavé (>1/10000, <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10000) a neznáme (z dostupných zdrojov).

Poruchy oka

Časté: poškodenie rohovky, výtok z oka, očné ťažkosti, suché oko, slzenie, pocit

cudzieho telesa v očiach, prekrvenie spojoviek a svrbenie očí.

Menej časté: poruchy zrakovej ostrosti a zorného poľa, chemóza, keratokonjunkti­vitída,

konjunktivitída, zápal dúhovky, dráždenie očí, bolesť očí, papilóza spojoviek, fotofóbia a uveitída.

Neznáme: rozmazané videnie (pozri tiež časť 4.4.).

Niektoré z týchto príznakov boli podobné ochoreniam očí, ktoré boli predmetom šúdie..

Medzi príznaky nesúvisiace s očami, vyskytujúce sa u pacientov a pravdepodobne súvisiace s liečbou patria:

Infekcie a nákazy

Menej časté: zápal hltana

Zriedkavé: infekcie močového traktu a močovej rúry

Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy)

Zriedkavé: nádory prsníka

Psychické poruchy

Zriedkavé: nervozita

Poruchy nervového systému

Časté: bolesť hlavy

Zriedkavé: migréna, zmeny chute, závrat, parestézia

Poruchy ucha a labyrintu

Zriedkavé: tinnitus

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Menej časté: rinitída

Zriedkavé: kašeľ

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Zriedkavé: hnačka, nauzea a vracanie

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Zriedkavé: opuch tváre, žihľavka, vyrážka, suchá koža a ekzém

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Zriedkavé: triaška

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté: pálenie v mieste podania

Menej časté: asténia

Zriedkavé: bolesť hrudníka, zimnica, horúčka a bolesť

Vyšetrenia

Zriedkavé: prírastok na hmotnosti

V súhrne kontrolovaných, randomizovaných štúdií jednotlivcov liečených 28 dní alebo dlhšie s loteprednolum etabonátom sa ukázalo, že incidencia významného zvýšenia vnútroočného tlaku (>10 mmHg) bola 2% (15/901) u pacientov liečených loteprednolum etabonátom, 7% (11/164) u pacientov liečených 1% prednizolon acetátom a 0,5% (3/583) u pacientov liečených placebom.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v

4.9 Predávkovanie

4.9 Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania. Nie je pravdepodobné, že by okulárne použitie spôsobilo akútne predávkovanie.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: oftalmologiká, kortikosteroidy samotné,

ATC kód: S01BA14

Mechanizmus účinku

Kortikosteroidy potláčajú zápalové reakcie vyvolané mechanickými, chemickými alebo imunologickými pôvodcami. Nie je žiadne všeobecne akceptované vysvetlenie tejto vlastnosti steroidov.

Farmakodynamické účinky

Loteprednolum etabonát je nová trieda kortikosteroidov so silnou protizápalovou aktivitou zvlášť vytvorenou na cielený lokálny účinok. Jeho protizápalová aktivita je podobná najsilnejším steroidom používaným v oftalmologickej praxi, ale s menším vnútroočným tlakom. Štúdie na zvieratách ukázali, že loteprednolumum etabonát má 4,3 krát vyššiu väzobnú afinitu pre receptory steroidov ako dexametazón. Táto nová trieda steroidov pozostáva z bioaktívnych molekúl, ktorých in vivo transformáciu na netoxické látky je možné predpovedať na základe ich štruktúry a poznatkov enzymatických dráh v tele. Kortieniková kyselina je neaktívnym metabolitom hydrokortizónu a ani analógy tejto kyseliny nie sú kortikosteroidne aktívne. Loteprednolum etabonát je esterom derivátu jedného z týchto analógov, D1 etabonát kortienikovej kyseliny Klinická účinnosť a bezpečnosť

Placebom kontrolované štúdie preukázali, že Lotemax je významne viac efektívny ako placebo pri liečbe vonkajšieho očného zápalu.

Kortikosteroidy môžu spôsobiť zvýšenie vnútroočného tlaku u vnímavých jedincov. V

malej štúdii Lotemax potreboval významne dlhší čas na zvýšenie tlaku ako prednisolon acetát. Celkový počet pacientov, ktorým sa zvýšil vnútroočný tlak o >10 mm Hg bol nižší u pacientov liečených Lotemaxom. U mnohých pacientov liečených Lotemaxom konečné zvýšenie vnútroočného tlaku nikdy nedosiahlo také hodnoty aké boli dosiahnuté u pacientov liečených prednisolon acetátom. V klinických štúdiách len 2% všetkých pacientov malo zvýšenie vnútroočného tlaku o >10 mm Hg. U malého percenta pacientov, ktorým sa významne zvýšil vnútroočný tlak, sa tlak rýchlo upravil na normálny, keď sa prestali podávať lieky.

Pediatrická populácia

Nie sú k dispozícii u pediatrickej populácie žiadne údaje.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

5.2 Farmakoki­netické vlastnosti

Výsledky perorálneho a okulárneho podávania Lotemaxu zdravým dobrovoľníkom preukázali nízke alebo nezistiteľné koncentrácie nezmenenej látky alebo metabolitu. Výsledky štúdie biodostupnosti preukázali, že koncentrácie loteprednolum etabonátu v plazme po okulárnom podávaní jednej kvapky Lotemaxu do každého oka 8 krát denne dva dni alebo 4-krát denne 42 dní boli pod limitom kvantifikácie (1 ng/ml) a detekcie (500 pg/ml) pri odberoch vo všetkých časových odberoch. V tej istej štúdii sa merali plazmatické koncentrácie kortizolu a nezistil sa žiadny dôkaz potlačenia nadobličkovej kôry. Všetky výsledky merania kortizolu boli v rámci normálnych hodnôt. Táto štúdia naznačuje, že ak vôbec dochádza k systémovej absorpcii Lotemaxu, je iba limitovaná.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií neodhalili žiadne osobitné riziko toxicity a genotoxicity pre ľudí po opakovanom podávaní.

Embryotoxicita a teratogenické účinky boli pozorované v štúdiách reprodukčnej toxicity na králikoch (oneskorená osifikácia, výskyt meningokély, abnormálna ľavá krčná tepna a zakrivenie končatín) pri perorálnom podávaní 35-násobku maximálnej dennej klinickej dávky a u potkanov (znížená telesná hmotnosť plodu a osifikácia kostry, absencia bezmennej tepny, rozštep podnebia a pupočná prietrž) pri perorálnom podávaní dávok 60-krát vyšších ako je maximálna denná klinická dávka.

V akútnych ako aj v chronických štúdiách bolo u králika pozorované iba mierne dráždenie očí.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

dinátriumedetát,

glycerol, povidón, čistená voda, tyloxapol, kyselina chlorovodíková (na úpravu pH), hydroxid sodný (na úpravu pH), benzalkóniumchlorid

6.2. Inkompatibility

Neboli vykonané štúdie inkompatibility, preto sa liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3. Čas použiteľnosti

  • 2.5 ml: 15 mesiacov (neotvorené)

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25°C. Nezmrazujte.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Lotemax je dostupný v nasledujúcich baleniach:

2,5ml a 5ml v bielej nízkohustotnej polyetylénovej fľaštičke (7.5 ml) s bielym kontrolným kvapkadlom a ružovým polypropylénovým viečkom

10 ml v bielej nízkohustotnej polyetylénovej fľaštičke (10 ml) s bielym kontrolným kvapkadlom a ružovým polypropylénovým viečkom

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Fľaštičku uchovávajte v zvislej polohe s kvapkadlom obráteným nahor.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Dr. Gerhard Mann, Chem.-pharm. Fabrik GmbH

Brunsbutteler Damm 165 – 173 13581 Berlín, Nemecko

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

64/0359/05 – S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 7.októbra 2005

Dátum posledného predĺženia registrácie: 15. októbra 2008