Súhrnné informácie o lieku - Metastron
1. NÁZOV LIEKU
METASTRON
37 MBq/ml, injekčný roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
chlorid strontnatý (89Sr): 37 MBq/ml
Roztok liečiva chloridu strontnatého (89Sr) (150 MBq) v 4ml vody.
Stroncium-89 je čistý beta žiarič s energiou 1,492 MeV a s fyzikálnym polčasom rozpadu 50,5 dňa.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný roztok
Číry bezfarebný roztok
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
METASTRON je indikovaný ako doplnok a alternatíva terapie ožarovaním z vonkajšieho zdroja pre paliatívnu liečbu bolestí spôsobených kostnými metastázami pri karcinóme prostaty v štádiu, kedy hormonálna terapia zlyháva.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
METASTRON je vodný roztok na intravenóznu injekciu a má sa používať bez riedenia. Odporúčaná dávka je 150 MBq (4 mCi) na injekciu s ohľadom na priemernú hmotnosť pacienta 70 kg. Alternatívne u pacientov, ktorí sa výrazne vymykajú z hmotnostného priemeru je možné použiť dávku 2 MBq (55 p.Ci) na kg telesnej hmotnosti, nezohľadňujúcej tuk. Táto dávka je vhodná pre starších pacientov. Podanie METASTRONU sa nemá opakovať skôr ako o tri mesiace. U chorých bez odpovede na predchádzajúcu liečbu METASTRONOM nie je jeho ďalšie podanie indikované.
Na základe veku nie je odporúčaná žiadna úprava dávky.
Vyžaduje sa starostlivé zváženie aktivity, ktorá má byť podaná, keďže u týchto pacientov je možná zvýšená radiačná záťaž.
Pediatrická populácia
Liek nie je určený na podávanie deťom.
Spôsob podávania
METASTRON je určený na jednorazové použitie. (Opakované použitie po niekoľkých týždňoch pozri v časti 4.4.)
Inštrukcie na prípravu rádiofarmák sú uvedené v časti 12.
Príprava pacienta je uvedená v časti 4.4.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na účinnú látku alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
METASTRON sa nemá použiť na primárnu liečbu pri kompresii miechy vyvolanej metastázami
v chrbtici, kedy je nutná liečba s rýchlejším účinkom.
Použitie lieku sa neodporúča u chorých s dokázaným útlmom kostnej drene, zvlášť s nízkym počtom neutrofilov a krvných doštičiek, pokiaľ predpokladaný prínos liečby nepreváži možné riziko.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Posudzovanie pomeru prínosu a rizika u jednotlivca:
U každého pacienta musí byť vystavenie ionizačnému žiareniu opodstatnené na základe jeho predpokladaného prínosu. Aplikovaná aktivita musí byť taká, aby výsledná dávka žiarenia bola čo najnižšia a pritom bol dosiahnutý požadovaný diagnostický výsledok.
Poruchy obličkových funkcií:
Vyžaduje sa dôsledné zhodnotenie pomeru prínosu a rizika u pacientov s poruchou obličkových funkcií, pretože u týchto pacientov môže dôjsť k zvýšenej radiačnej záťaži.
Pediatrická populácia:
Informácie o použití pri pediatrickej populácii pozri v časti 4.2.
Príprava pacienta:
Pacient má byť pred podaním dobre zavodnený a nabádaný počas prvých hodín po podaní močiť tak často ako je to možné s cieľom zmenšiť radiáciu.
Aby sa minimalizovalo riziko rádioaktívnej kontaminácie, majú sa dokázateľne inkontinentní pacienti pred podaním METASTRONU z bezpečnostných dôvodov cievkovať. Musia sa dodržiavať medzinárodné postupy likvidácie rádioaktívneho odpadu.
Špecifické upozornenia:
Použitie lieku sa neodporúča u chorých s dokázaným útlmom kostnej drene, zvlášť s nízkym počtom neutrofilov a krvných doštičiek, pokiaľ predpokladaný prínos liečby nepreváži možné riziko.
Vo všeobecnosti sa majú sledovať tieto hodnoty: leukocyty > 3 000/p.l, krvné doštičky > 100 000/^i a hemoglobín (Hb) > 90 g/l.
Odporúča sa sledovať hematologické hodnoty pacientov. Ak sa uvažuje o opakovanom podaní METASTRONU, je treba zobrať do úvahy hematologickú reakciu pacienta na prvú podanú dávku, hodnoty počtu krvných doštičiek a iné možné známky útlmu kostnej drene.
Ak má chorý liečený METASTRONOM trvale ustálené hematologické hodnoty v normálnom rozsahu, je možné mu podávať cytotoxické látky. Medzi dvoma terapiami sa odporúča odstup 12 týždňov.
Terapia METASTRONOM nie je vhodná u pacientov s predpokladanou dĺžkou života kratšou ako 4 týždne. Ak berieme do úvahy oneskorený nástup paliatívneho účinku, je väčším prínosom u pacientov s relatívne dlhou predpokladanou dĺžkou života.
V liečbe pacienta je potrebné zohľadniť, že očakávaný čas nástupu tíšenia bolesti je 10 až 20 dní po podaní METASTRONU. Retencia 89Sr v metastatických kostných léziách je zhruba 90 dní alebo aj viac a teda v porovnaní s normálnym kostným tkanivom výrazne dlhšia.
Chorí, ktorí boli z tých istých terapeutických dôvodov ožarovaní a/alebo dostali iné injekcie osteotropných rádioizotopov, by mali byť pred liečbou hematologicky kontrolovaní.
Je dôležité, aby chorí, ich príbuzní a ošetrujúci personál dostali informácie o liečbe a bezpečnostných opatreniach s tým spojených.
Po rýchlom podaní (menej ako 30 sekundová injekcia) boli u pacientov zaznamenané pocity návalu tepla podobné ako po podaní kalcia.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) na dávku, t.j. vo všeobecnosti bez sodíka.
Opatrenia s ohľadom na ohrozenie životného prostredia pozri v časti 6.6.
4.5 Liekové a iné interakcie
Najmenej 2 týždne pred podaním METASTRONU sa má prerušiť liečba vápnikom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Netýka sa tejto indikácie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neboli uskutočnené žiadne štúdie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky podľa frekvencie ich výskytu sa delia nasledovne:
Veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (nie je možné ich očakávať na základe dostupných údajov).
Trieda orgánových systémov | Frekvencia výskytu | Nežiaduci účinok |
Poruchy krvi a lymfatického systému | Veľmi časté | Útlm kostnej drene, vrátane vážnej trombocytopénie, vážna leukopénia, znížená hladina hemoglobínu alebo znížený počet červených krviniek (pozri časť 4.4). |
Poruchy ciev | Časté | Návaly tepla |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | Veľmi časté | Vzplanutie bolesti (prechodné) |
Medzi nežiaduce účinky možno zahrnúť nové vzplanutia bolesti počas prvých dní po podaní lieku.
V klinických štúdiách bol tento jav prechodný a zvládnuteľný analgetikami.
Po podaní METASTRONU možno očakávať určité nepriaznivé hematologické účinky, ako sú trombocytopénia a leukopénia. Pokles trombocytov asi o 30 % oproti pôvodným hodnotám (pri 95 % intervale spoľahlivosti 10–55 %) sa nepovažuje za abnormálny. U niektorých chorých môže prirodzený vývoj choroby spôsobiť vážnejší pokles hladiny trombocytov.
Vystavenie ionizujúcemu žiareniu je spojené so vznikom rakoviny a možnosťou vývinu dedičných chýb.
Radiačná dávka z terapeutického ožiarenia môže vyústiť do vyššej incidencie rakoviny a mutácií.
Vo všetkých prípadoch je nevyhnutné zaručiť, že riziká zo žiarenia sú menšie ako z choroby samotnej. Efektívna dávka pri odporúčanej maximálnej podanej aktivite 150 MBq je 465 mSv.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Tohto lieku sa netýka.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Terapeutické rádiofarmaká, Liečivá zmierňujúce bolesť (látky zviditeľňujúce kosti), chlorid strontnatý (89Sr), ATC kód V10BX01
Stroncium in vivo chemickými vlastnosťami napodobňuje vápnik, rýchlo sa lokalizuje v zónach proliferácie kosti. Stroncium-89 je beta žiarič (100 %) s fyzikálnym polčasom rozpadu 50,5 dňa. Dosah B-častíc v tkanive je 0,8 cm.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Distribúcia
Miera vychytávania stroncia-89 a jeho retencie závisí od rozsahu metastatického postihnutia kostí.
Vychytávanie v orgánoch
Dlhšia retencia stroncia-89 v metastatických léziách umožňuje, aby izotop odovzdal do metastáz vyššiu radiačnú dávku, zatiaľ čo radiačná dávka do kostnej drene je pomerne nižšia.
Eliminácia
Stroncium, ktoré sa v kostiach nevychytalo, sa vylučuje hlavne močom a malé množstvo aj stolicou.
Polčas
V porovnaní s fyzikálnym polčasom rozpadu stroncia-89 je stroncium ako také zadržiavané v léziách s dlhým biologickým polčasom, zatiaľ čo stroncium vychytané v normálnej kosti vykazuje biologický polčas 14 dní.
Poškodená funkcia obličiek / pečene
Farmakokinetika pri pacientoch s poškodenou funkciou obličiek alebo pečene nebola stanovená.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Je dostatočne dokázané, že chemická toxicita nerádioaktívneho chloridu strontnatého má pre pacienta malé následky, zvlášť vo vzťahu rizika k prospechu chorého, ktorému je tento liek určený.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
chlorid strontnatý
voda na injekcie
6.2 Inkompatibility
Pretože štúdie kompatibility chýbajú, tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
Čas použiteľnosti lieku je 28 dní od referenčného dátumu pre rádioaktivitu.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Skladujte pri teplote do 25 °C. Nechlaďte ani nemrazte.
Skladovanie rádiofarmák má byť v súlade s národnými predpismi pre rádioaktívne látky.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Liek sa dodáva vo forme vodného roztoku v injekčnej liekovke z neutrálneho skla. Injekčná liekovka je uzavretá gumenou zátkou potiahnutou PTFE a kovovou objímkou a je zabalená jednotlivo. Každá injekčná liekovka je zabalená do oloveného tieniaceho kontajnera.
Veľkosť balenia: jedna injekčná liekovka 150 MBq
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Všeobecné opatrenia
Rádiofarmaká môžu byť prijímané, používané a podávané iba oprávnenými osobami v určených klinických zariadeniach. Ich príjem, skladovanie, používanie, preprava a likvidácia je predmetom právnych úprav a/alebo zodpovedajúcich povolení kompetentných úradov.
Rádiofarmaká majú byť pripravené spôsobom, ktorý vyhovuje ako požiadavkám radiačnej bezpečnosti tak aj farmaceutickej kvality. Majú byť prijaté vhodné aseptické opatrenia.
Ak v ľubovoľnom čase prípravy tohto lieku bude spochybnená celistvosť obalu, nemá byť použitý.
Podanie má byť vykonané spôsobom, ktorý minimalizuje riziko kontaminácie liekom a ožiarenia personálu. Zodpovedajúce tienenie je povinnosťou.
Podávanie rádiofarmák predstavuje pre ostatné osoby riziko z vonkajšieho ožiarenia alebo kontaminácie zo zvyškov moču, zvratkov ap. Opatrenia radiačnej ochrany musia byť v súlade s národným právnym poriadkom.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť likvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
GE Healthcare Limited
Amersham Place
Little Chalfont
Buckinghamshire HP7 9NA
Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
88/0061/04-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE / DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 06.04.2004
Dátum posledného predĺženia registrácie: 15.04.2010
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Január 2017
11. DOZIMETRIA
Odhadnuté radiačné dávky, ktoré by mohli dostať normálne zdravé dospelé osoby po intravenóznom podaní 1 MBq stroncia-89 sú uvedené v nasledujúcej tabuľke. Údaje sú prevzaté z „Publication 53“ ICRP (International Commission on Radiological Protection, Radiation Dose to Patients from Radiopharmaceuticals, Pergamon Press 1987) .
Radiačné dávky z intravenóznej injekcie 89Sr pre normálne dospelé osoby
Orgán | Absorbovaná radiačná dávka (mGy/MBq) |
Povrch kostí | 17,0 |
Červená kostná dreň | 11,0 |
Stena dolnej časti hrubého čreva | 4,7 |
Stena močového mechúra | 1,3 |
Semenníky | 0,78 |
Ak sú prítomné kostné metastázy, rádiofarmakum sa v nich hromadí vo zvýšenej miere, čomu zodpovedajú vyššie radiačné dávky v metastázach v porovnaní s inými orgánmi.
V skupine 10 pacientov s rôznym rozsahom metastatického ochorenia bola meraná absorbovaná dávka žiarenia v chrbtici*. Minimálne, maximálne a stredné dávky, namerané v tejto skupine, sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Absorbovaná radiačná dávka (mGy/MBq) | |
Minimálna | 60 |
Maximálna | 610 |
Stredná | 230 |
*Blake, G M, et all Strontium-89 therapy: Measurement of absorbed dose to skeletal metastases. J Nucl Med 1988; 29(4), 549–557
Pre stroncium-89 je efektívny dávkový ekvivalent (EDE) 465 mSv na 150 MBq (ICRP 80, 1998).