Súhrnné informácie o lieku - NALOXONE WZF POLFA
1. NÁZOV LIEKU
NALOXONE WZF POLFA
400 ^g/ml injekčný roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jeden ml injekčného roztoku obsahuje 400 mikrogramov (0,4 mg) naloxónhydrochloridu (Naloxoni hydrochloridum) ako naloxónhydrochlorid dihydrát.
Pomocná látka so známym účinkom: Jeden ml injekčného roztoku obsahuje 3,36 mg (0,146 mmol) sodíka.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný roztok
Vzhľad lieku: číra, bezfarebná kvapalina bez mechanických nečistôt.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
- Intoxikácia opiátmi.
- Reverzia z anestézie navodenej opiátmi (po vykonaní celkovej anestézie navodenej narkotickými analgetikami).
- Reverzia útlmu dýchacieho centra u novorodencov, ktorý bol spôsobený podávaním narkotických analgetík matke počas pôrodu.
- Diferenciálna diagnostika pri podozrení na intoxikáciu opiátmi.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dávkovanie a spôsob podávania naloxónhydrochloridu závisí od stavu pacienta a od druhu a množstva podaného opiátu.
Intoxikácia opiátmi
Dospelí:
Obvykle sa úvodná dávka 400 až 2 000 mikrogramov podáva intravenózne. V prípade potreby je možné intravenóznu dávku zopakovať každé 2–3 minúty, až kým pacient nadobudne dostatočnú úroveň vedomia a rovnomerného rytmického dýchania. Ak po podaní 10 mg nedôjde ani ku krátkemu zlepšeniu dýchania a nadobudnutiu vedomia, príčinou symptómov u pacienta pravdepodobne nie je predávkovanie opiátmi.
Liek môže byť tiež podávaný intramuskulárne alebo subkutánne. V stavoch ohrozenia života je potrebné liek podávať intravenózne.
Deti:
Obvyklá úvodná jediná intravenózna dávka je 10 mikrogramov/kg telesnej hmotnosti. V prípade potreby je možné podať ďalšiu dávku 100 mikrogramov/kg telesnej hmotnosti.
Ak nie je možné aplikovať naloxónhydrochlorid intravenózne, možno ho podať intramuskulárne alebo subkutánne, rozdelený do menších dávok.
Reverzia z anestézie navodenej opiátmi
Dospelí:
Obvyklá dávka je 100 až 200 mikrogramov, t.j. 1,5–3 mikrogramy/kg telesnej hmotnosti, intravenózne.
-
V niektorých prípadoch pri použití opiátov s dlhodobým pôsobením môže byť potrebné podať intramuskulárne ďalšiu dávku naloxónhydrochloridu v priebehu 1–2 hodín.
Liek sa prípadne môže podávať ako intravenózna infúzia.
Deti:
Podáva sa intravenózne v dávke 10 mikrogramov/kg telesnej hmotnosti. V prípade potreby je možné podať ďalšiu dávku 100 mikrogramov/kg telesnej hmotnosti.
Ak nie je možné naloxónhydrochlorid podať intravenózne, je možné subkutánne alebo intramuskulárne podanie rozdelené do viacerých menších dávok.
Liek sa môže prípadne podávať ako intravenózna infúzia.
Reverzia útlmu dýchacieho centra u novorodencov spôsobeného podaním narkotických analgetík matke počas pôrodu
Novorodenci:
-
V prípade zastavenia dýchania je potrebné pred podaním lieku skontrolovať, či sú dýchacie cesty priechodné.
Podáva sa intravenózne, intramuskulárne alebo subkutánne v dávke 10 mikrogramov/kg telesnej hmotnosti. V prípade potreby sa môže dávka opakovať po 2–3 minútach.
Naloxónhydrochlorid je tiež možné aplikovať intramuskulárne v jedinej dávke 200 mikrogramov (t.j. asi 60 mikrogramov/kg telesnej hmotnosti).
Diferenciálna diagnostika pri podozrení na intoxikáciu opiátmi
Intravenózne podanie dávky 0,5 mikrogramov/kg telesnej hmotnosti umožňuje overiť, či depresia dýchania, ťažkosti s močením alebo zadržiavanie moču nie sú spôsobené intoxikáciou opiátom. Dávka naloxónhydrochloridu sa môže zvyšovať postupne, čím sa vyhnete nadmerným dávkam. Vysoké dávky lieku odstránia všetky účinky opiátov vrátane analgetických účinkov a tiež spôsobia stimuláciu sympatického nervového systému a kardiovaskulárneho systému.
Spôsob podávania
Intravenózne, intramuskulárne alebo subkutánne použitie alebo ako intravenózna infúzia po predchádzajúcom nariedení.
Pokyny na prípravu roztoku na intravenóznu infúziu, pozri časť 6.6.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Naloxónhydrochlorid sa musí podávať s opatrnosťou pacientom, ktorí dostávali vysoké dávky opioidov alebo sú fyzicky závislí od opiátov. Príliš rýchly zvrat opiátových účinkov môže spôsobiť akútny abstinenčný syndróm u týchto pacientov. Boli popísané hypertenzia, srdcová arytmia, pľúcny edém a zastavenie srdca. To platí aj pre novorodencov týchto pacientov.
Pacienti, ktorí dostatočne reagujú na naloxónhydrochlorid, musia byť starostlivo sledovaní. Účinok opioidov môže byť dlhší, ako je účinok naloxónhydrochloridu a môže byť potrebná nová injekcia.
Hlásilo sa, že naloxónhydrochlorid vyvoláva hypotenziu, hypertenziu, komorovú tachykardiu, fibriláciu a pľúcny edém. Tieto nežiaduce účinky boli pozorované po operácii, najčastejšie u pacientov, ktorí majú kardiovaskulárne ochorenie alebo ktorí užívajú lieky s podobnými kardiovaskulárnymi nežiaducimi účinkami. Hoci sa nezistili priame kauzálne vzťahy, treba dbať na zvýšenú opatrnosť pri podávaní injekčného roztoku naloxónhydrochloridu pacientom so srdcovými ochoreniami alebo pacientom, ktorí užívajú relatívne kardiotoxické lieky, spôsobujúce ventrikulárnu tachykardiu, fibriláciu a zastavenie srdca (napr. kokaín, metamfetamín, cyklické antidepresíva, blokátory kalciových kanálov, beta-blokátory, digoxín). Pozri časť 4.8.
Prejavy a príznaky vysadenia opiátov u pacientov fyzicky závislých na opiodioch môžu zahŕňať, ale nemusia byť obmedzené na: nevoľnosť, vracanie, hnačka, tachykardia, zvýšený tlak krvi, horúčka, výtok z nosa, kýchanie, piloerekcia, potenie, zívanie, nervozita, nepokoj, podráždenosť, chvenie, kŕče v bruchu, slabosť a bolesť tela. U novorodencov môže vysadenie opiátov spôsobiť aj kŕče, nadmerný plač, hyperaktívne reflexy.
Ak je potrebné potlačiť akútnu otravu, okrem injekčného roztoku naloxónhydrochloridu majú byť k dispozícii a majú byť použité iné resuscitačné opatrenia, ako je udržiavanie priechodných dýchacích ciest, umelá pľúcna ventilácia, masáž srdca a vazopresorické lieky.
Naloxónhydrochlorid nie je účinný pri liečbe depresie dýchania spôsobenej inými liekmi, než sú opiáty. Reverzia depresie dýchania vyvolanej buprenorfínom môže byť neúplná. Ak sa vyskytne neúplná odpoveď, dýchanie má byť mechanicky asistované.
Pri použití opioidov počas operácie, je potrebné sa vyhnúť podaniu nadmernej dávky naloxónhydrochloridu, pretože to môže spôsobiť excitáciu, zvýšenie krvného tlaku a klinicky dôležitú reverziu analgézie. Zvrat opiátových účinkov dosiahnutý príliš rýchlo, môže spôsobovať nevoľnosť, vracanie, potenie alebo tachykardiu.
Renálna insuficiencia/zlyhanie
Neuskutočnili sa žiadne klinické štúdie hodnotiace bezpečnosť a účinnosť naloxónhydrochloridu u pacientov s renálnou insuficienciou/zlyhaním. Potrebná je opatrnosť a monitorovanie pacientov, ak sa injekčný roztok naloxónhydrochloridu podáva tejto skupine pacientov.
Ochorenie pečene
Bezpečnosť a účinnosť injekčného roztoku naloxónhydrochloridu u pacientov s ochorením pečene sa v dobre kontrolovaných klinických štúdiách neskúmala. V jednej malej štúdii, u pacientov s cirhózou pečene bola plazmatická koncentrácia naloxónhydrochloridu približne šesťkrát vyššia ako u pacientov bez ochorenia pečene. Okrem toho bolo zistené, že naloxónhydrochlorid mal u týchto pacientov diuretickú aktivitu. Pri podávaní naloxónhydrochloridu pacientom s ochoreniami pečene sa preto odporúča opatrnosť.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v 1 ml, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcie
Účinok naloxónhydrochloridu spočíva v interakcii s opioidmi a opioidnými agonistami. Keď sa podáva osobám závislým od opiátov, u niektorých osôb môže podanie naloxónhydrochloridu spôsobiť výrazné abstinenčné príznaky. Boli popísané hypertenzia, srdcová arytmia, pľúcny edém a zastavenie srdca.
So štandardnou dávkou naloxónhydrochloridu neexistuje interakcia s barbiturátmi a trankvilizérmi.
Údaje o interakcii s alkoholom nie sú jednotné. U pacientov s multi-intoxikáciu opioidmi a sedatívami alebo alkoholom, v závislosti na príčine intoxikácie, možno pozorovať menej rýchly výsledok po podaní naloxónhydrochloridu.
Pri podávaní naloxónhydrochloridu pacientom, ktorí užívali buprenorfín ako analgetikum, môže byť obnovená úplná analgézia. Predpokladá sa, že tento účinok je výsledkom krivky závislosti odpovede na dávku buprenorfínu a klesajúcej analgézie v prípade vysokých dávok. Zvrat respiračnej depresie spôsobenej buprenorfínom je však obmedzený.
Závažná hypertenzia bola hlásená pri podávaní naloxónhydrochloridu v prípadoch bezvedomia v dôsledku predávkovania klonidínom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o expozícii naloxónhydrochloridu počas gravidity. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Potenciálne riziko pre ľudí nie je známe. Injekčný roztok nalóxonu sa nemá používať počas gravidity, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Naloxónhydrochlorid môže spôsobiť abstinenčné príznaky u novorodencov (pozri časť 4.4).
Dojčenie
Nie je známe, či sa naloxónhydrochlorid vylučuje do materského mlieka a nepotvrdilo sa, či sú dojčené detí ovplyvnené naloxónhydrochloridom. Dojčeniu sa preto treba vyvarovať 24 hodín po liečbe.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Pacientov, ktorí dostali naloxónhydrochlorid na zvrátenie účinkov opioidov treba upozorniť, aby sa vyvarovali cestnej premávke, obsluhe strojov ani nevykonávali iné činnosti vyžadujúce fyzickú alebo duševnú námahu po dobu najmenej 24 hodín, pretože účinok opioidov sa môže vrátiť.
4.8 Nežiaduce účinky
Používa sa nasledovná terminológia frekvencie:
Veľmi časté: >1/10
Časté: > 1/100 až < 1/10
Menej časté: > 1/1,000 až < 1/100
Zriedkavé: > 1/10,000 až < 1/1,000
Veľmi zriedkavé: < 1/10,000
Neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov)
Poruchy imunitného systému
Veľmi zriedkavé: alergické reakcie (žihľavka, rinitída, dyspnoe, Quinckeho edém), anafylaktický šok
Poruchy nervového systému
Časté: závraty, bolesť hlavy
Menej časté: tremor, potenie
Zriedkavé: záchvaty, tenzia
Záchvaty sa zriedkavo vyskytli po podaní naloxónhydrochloridu; avšak príčinný vzťah s liekom sa nedokázal. Podanie vyšších dávok ako sú odporúčané pri pooperačnom použití môže viesť k tenzii.
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Časté: tachykardia
Menej časté: arytmia, bradykardia
Veľmi zriedkavé: fibrilácia, zastavenie srdca
Poruchy ciev
Časté: hypotenzia, hypertenzia
Hypotenzia, hypertenzia a srdcová arytmia (vrátane ventrikulárnej tachykardie a fibrilácie) sa tiež vyskytli pri pooperačnom použití naloxónhydrochloridu. Nežiaduce kardiovaskulárne účinky sa vyskytli najčastejšie u pacientov po operácii s existujúcim kardiovaskulárnym ochorením alebo u tých, ktorí užívali iné lieky, ktoré spôsobujú podobné kardiovaskulárne nežiaduce účinky.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Veľmi zriedkavé: pľúcny edém
Pľúcny edém sa tiež vyskytol pri pooperačnom použití naloxónhydrochloridu.
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Veľmi časté: nauzea
Časté: vracanie
Menej časté: hnačka, sucho v ústach
Nauzea a vracanie sa hlásili u pacientov po operácii, ktorí dostali vyššie dávky ako sú odporúčané. Príčinný vzťah sa však nepotvrdil a symptómy môžu byť prejavmi príliš rýchleho antagonizmu opioidného účinku.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Veľmi zriedkavé: multiformný erytém
Zaznamenal sa jeden prípad multiformného erytému, ktorý rýchlo vymizol po vysadení naloxónhydrochloridu.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Časté: pooperačná bolesť
Menej časté: hyperventilácia, podráždenie cievnych stien (po i.v. podaní); lokálne podráždenie a zápal (po i.m. podaní)
Pooperačné použitie vyššej dávky ako je odporúčaná môže viesť k návratu bolesti. Rýchly zvrat opioidného účinku môže spôsobiť hyperventiláciu.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
S ohľadom na indikáciu a široké terapeutické použitie sa predávkovanie neočakáva. Jedna dávka 10 mg naloxónhydrochloridu i.v. bola tolerovaná bez nežiaducich účinkov alebo zmien laboratórnych hodnôt. Vyššia dávka ako je odporúčaná dávka pri pooperačnom použití, môže viesť k návratu bolesti a tenzii.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Všetky ostatné liečivá, antidotá
ATC kód: V03AB15
Naloxónhydrochlorid, semisyntetický derivát morfínu (N-alyl-nor-oxymorfón), je špecifický opioidný antagonista, ktorý pôsobí kompetitívne na opioidných receptoroch. Má veľmi vysokú afinitu k opioidným receptorom, a tým vytesňuje opioidné agonisty aj čiastočné antagonisty, ako sú napríklad pentazocín, ale aj nalorfín. Nalxónhydrochlorid nepotláča centrálnu depresiu spôsobenú hypnotikami alebo inými neopiátmi, a nemá agonistické alebo morfínu podobné vlastnosti, charakteristické pre iné opioidné antagonisty. Dokonca aj vysoké dávky lieku (10-násobné oproti obvyklej terapeutickej dávke) spôsobujú nevýznamnú analgéziu, len miernu ospalosť a žiadnu respiračnú depresiu, psychomimetický účinok, obehové zmeny alebo miózu. Vzhľadom na to, že nemá opioidné ani agonistické účinky ako iné opioidné antagonisty, nevykazuje v podstate žiadnu farmakologickú aktivitu. Keďže naloxónhydrochlorid, na rozdiel od nalorfínu, nezhoršuje respiračnú depresiu spôsobenú inými látkami, môže sa tiež použiť na diferenciálnu diagnostiku.
Nebolo dokázané, že naloxónhydrochlorid vyvoláva toleranciu, alebo že spôsobuje fyzickú alebo psychickú závislosť.
V prípade závislosti od opioidov, podanie naloxónhydrochloridu zvýši príznaky fyzickej závislosti. Pri intravenóznom podaní bude farmakologický účinok naloxónhydrochloridu zvyčajne viditeľný počas dvoch minút. Doba trvania antagonistického účinku závisí od dávky, ale všeobecne je v rozmedzí od 1–4 hodín. Potreba opakovaných dávok závisí od množstva, druhu a spôsobu podávania opioidu, ktorý má byť antagonizovaný.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Naloxónhydrochlorid sa rýchlo absorbuje z gastrointestinálneho traktu, ale v značnej miere podlieha first-pass metabolizmu a rýchlo sa inaktivuje po perorálnom podaní. Aj keď je liek účinný perorálne, musia sa užiť oveľa väčšie dávky, než sú potrebné pre parenterálne podanie a pre úplný antagonizmus opiátov. Z tohto dôvodu sa naloxónhydrochlorid podáva parenterálne.
Distribúcia
Po parenterálnom podaní sa naloxónhydrochlorid rýchlo distribuuje do telesných tkanív a tekutín, najmä do mozgu, pretože je veľmi lipofilný. U dospelých ľudí bol hlásený rovnovážny distribučný objem asi 2 l/kg. Väzba na proteíny sa pohybuje v rozmedzí od 32 do 45 %.
Naloxónhydrochlorid prechádza ľahko placentou; nie je však známe, či sa naloxónhydrochlorid vylučuje do materského mlieka.
Biotransformácia
Naloxónhydrochlorid sa rýchlo metabolizuje v pečeni, primárne konjugáciou s kyselinou glukurónovou a vylučuje sa močom.
Eliminácia
Naloxónhydrochlorid má krátky plazmatický polčas, približne 1–1,5 hodiny po parenterálnom podaní. Plazmatický polčas u novorodencov je približne 3 hodiny. Celkový klírens je do 22 ml/min/kg.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií akútnej toxicity a toxicity po opakovanom podaní neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Štúdie na stanovenie karcinogénneho potenciálu naloxónhydrochloridu neboli doteraz prevedené.
Naloxónhydrochlorid bol slabo pozitívny pri Amesovom teste mutagenity a v teste in vitro chromozómových aberácií v ľudských lymfocytoch a bol negatívny v stanovení in vitro mutagenity HGPRT buniek V79 čínskeho škrečka a v štúdii in vivo chromozómových aberácií kostnej drene potkanov.
Od dávky závislé zmeny v rýchlosti postnatálneho neurobehaviorálneho vývoja a abnormálne mozgové nálezy boli hlásené u potkanov po expozíci in utero. Okrem toho bolo popísané zvýšenie novorodeneckej mortality a zníženie telesnej hmotnosti po expozícii počas neskorej gravidity u potkanov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
chlorid sodný
zriedená kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
NALOXONE WZF POLFA sa nesmie podávať v jednej infúzii s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
4 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Neuchovávajte v mrazničke.
Uchovávajte ampulky v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Bezfarebné sklenené ampulky v kartónovej škatuľke.
Veľkosť balenia: 10 × 1 ml
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Ak sa podáva intravenózna infúzia, je potrebné roztok lieku nariediť v 0,9 % roztoku chloridu sodného alebo 5 % roztoku glukózy nasledujúcim spôsobom: 2 000 mikrogramov (5 ml roztoku obsahujúceho 400 mikrogramov/ml naloxónhydrochloridu) sa pridáva do 500 ml rozpúšťadla. Nariedený roztok obsahuje 4 mikrogramy naloxónhydrochloridu v 1 ml. Roztok sa má pripraviť tesne pred použitím.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Warszawskie Zaklady Farmaceutyczne Polfa S.A.
Karolkowa 22/24
01–207 Warszawa
Poľsko
-
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 1. október 1990
Dátum posledného predĺženia registrácie: 04. február 2008