Súhrnné informácie o lieku - NANOCOLL
NANOCOLL
500 mikrogramov kit na prípravu rádiofarmaka
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Albumini humanum – koloidné častice 500 mikrogramov v jednej injekčnej liekovke
Najmenej 95 % koloidných častíc ľudského albumínu má priemer £ 80 nm.
Nanocoll je vyrobený z ľudského sérového albumínu získaného z ľudskej krvi darcov testovaných podľa legislatívy Európskeho hospodárskeho spoločenstva na neprítomnosť:
- povrchového antigénu hepatitídy B (HBsAg)
- protilátok proti vírusu ľudskej imunodeficiencie (anti-HIV 1/2)
- protilátok proti vírusu hepatitídy C (anti-HCV)
NANOCOLL je rekonštituovaný s injekciou technecistanu (99mTc) sodného, čím sa pripraví injekcia
nanokoloidu albumínu označeného technéciom (99mTc).
Injekcia technecistanu (99mTc) sodného nie je súčasťou tohto kitu.
Technécium (99mTc) sa premieňa emisiou žiarenia gama s energiou 140 keV a s polčasom rozpadu
6 hodín na 99Tc, ktoré sa môže považovať za takmer stabilné.
Pomocné látky so známym účinkom:
Rekonštituovaná injekcia obsahuje 0,24 mg/ml sodíka.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Kit na prípravu rádiofarmaka
Prášok na injekciu
Biely granulovaný prášok
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Tento liek je určený len na diagnostické použitie.
Po označení injekčným roztokom technecistanu (99mTc) sodného je liek indikovaný dospelým, novorodencom a deťom vo veku 1 až 18 rokov na:
Intravenózne podanie:
-
– Zobrazenie kostnej drene. (Liek nie je vhodný na štúdium hemopoetickej aktivity kostnej drene).
-
– Zobrazenie zápalov v iných oblastiach ako v bruchu.
Subkutánne podanie:
Lymfoscintigrafia na preukázanie integrity lymfatického systému, tiež na identifikáciu sentinelovej uzliny pri malígnych ochoreniach akými sú melanóm, rakovina prsníka, prostaty, penisu, hlavy a krku, ženskej panvy (krček a vulva) a na rozlíšenie medzi venóznou a lymfatickou obštrukciou.
4.2 Dávkovanie a spôsob podania
Dávkovanie
Dospelí
Odporúčané aktivity pre dospelých sú nasledujúce:
Zobrazenie kostnej drene: 185 – 500 MBq.
Zobrazenie zápalov: 370 – 500 MBq.
Lymfoscintigrafia: Odporúčaná aktivita jednej alebo viacnásobnej subkutánnej (intersticiálnej) injekcie je v rozsahu 18,5 – 110 MBq namiesto injekcie. Pre identifikovanie sentinelovej uzliny pozri informáciu v nasledujúcom texte.
-
■ Melanóm: intradermálna injekcia 20 – 120 MBq podaná v dvoch dávkach do okolia primárnej lézie alebo jazvy po biopsii.
-
■ Rakovina prsníka: 20 – 370 MBq v niekoľkých dávkach, každá 5 – 20 MBq, ktoré majú byť podané intradermálne, subdermálne alebo sub/periareolárne (nádory na povrchu) a intratumorálne alebo peritumorálne (nádory v hĺbke).
-
■ Rakovina prostaty: 65 – 400 MBq, priemerne 250 MBq v jednej až štyroch dávkach sa odporúča podať do prostaty pod navigáciou ultrazvukom.
-
■ Rakovina penisu: 40 – 131 MBq v niekoľkých dávkach, každá 20 MBq, ktoré majú byť podané intratumorálne alebo peritumorálne (nádory v hĺbke).
-
■ Rakovina hlavy a krku: 30 – 100 MBq v jednej alebo viacerých dávkach, ktoré majú byť podané intratumorálne alebo peritumorálne (nádory v hĺbke).
-
■ Rakovina panvy u žien (krček a vulva): 60 – 120 MBq, ktoré majú byť podané peritumorálne (nádory v hĺbke). Pri rakovine krčka je injekcia podaná subepiteliálne okolo nádoru.
Porucha funkcie obličiek a pečene
Vyžaduje sa starostlivo zvážiť množstvo podanej aktivity, pretože u týchto pacientov je možná zvýšená expozícia rádioaktivite.
Pediatrická populácia
Použitie u detí a dospievajúcich musí byť dôsledne zvážené vzhľadom na klinickú potrebu a zhodnotenie pomeru rizika a prínosu v tejto skupine pacientov.
Aktivita pre podávanie deťom sa môže vypočítať z rozsahu odporúčaného pre dospelých a upraveného podľa telesnej hmotnosti alebo povrchu tela. Avšak Pracovná skupina Európskej asociácie nukleárnej medicíny (EANM) pre pediatriu odporúča, aby sa aktivita podávaná deťom počítala z telesnej hmotnosti podľa nasledujúcej tabuľky.
Podiel z dávky dospelému:
3 kg = 0,10 | 22 kg = 0,50 | 42 kg = 0,78 |
4 kg = 0,14 | 24kg = 0,53 | 44 kg = 0,80 |
6 kg = 0,19 | 26 kg = 0,56 | 46 kg = 0,82 |
8 kg = 0,23 | 28 kg = 0,58 | 48 kg = 0,85 |
10 kg = 0,27 | 30 kg = 0,62 | 50 kg = 0,88 |
12 kg = 0,32 | 32 kg = 0,65 | 52–54 kg = 0,90 |
14 kg = 0,36 | 34 kg = 0,68 | 56–58 kg = 0,92 |
16 kg = 0,40 | 36 kg = 0,71 | 60–62 kg = 0,96 |
18 kg = 0,44 | 38 kg = 0,73 | 64–66 kg = 0,98 |
20 kg = 0,46 | 40 kg = 0,76 | 68 kg = 0,99 |
U detí do 1 roku je na získanie obrazov dostatočnej kvality (zobrazenie kostnej drene) nutná minimálna podávaná aktivita 20 MBq.
U detí je možné liek riediť, pozri časť 12. Liek nie je určený na pravidelné alebo kontinuálne podávanie.
Spôsob podávania
Intravenózne podanie:
-
– Zobrazenie kostnej drene: Zobrazovať sa môže 45 – 60 minút po podaní.
-
– Zobrazenie zápalov: Dynamické zobrazenie sa robí ihneď po podaní. Statické zobrazenie zahŕňa začiatočnú fázu, 15 minút po injekcii a vymývaciu fázu o 30 – 60 minút po injekcii.
Subkutánne podanie:
-
– Lymfoscintigrafia: jednorazová alebo viacdávková (intersticiálna) injekcia (18,5 – 110 MBq na miesto aplikácie) závisí od anatómie vyšetrovanej oblasti a od časového intervalu medzi injekciou a zobrazením. Odporúčané objemy sú 0,2 – 0,3 ml. Maximálny objem do miesta aplikácie 0,5 ml sa nemá presiahnuť.
Injekcia sa podáva subkutánne, aspiráciou do striekačky sa vyskúša, či nie je zavedená do krvnej cievy. Pri zobrazovaní dolných končatín sa ihneď po injekcii robí dynamické zobrazenie, statické obrazy sa získavajú o 30 – 60 minút.
Pri parasternálnom lymfatickom zobrazení môže byť potrebné injekciu opakovať a urobiť ďalšie zobrazenie.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo(á), na akúkoľvek z pomocných látok, uvedených v časti 6.1 alebo ktorúkoľvek zložku označeného rádiofarmaka. Obzvlášť je použitie častíc nanokoloidu albumínu označeného technéciom (99mTc) kontraindikované u ľudí so záznamom o výskyte precitlivenosti na liek s obsahom ľudského albumínu.
Pre akumuláciu rádiofarmaka v lymfatických uzlinách je lymfoscintigrafia vrátane detekcie sentinelovej uzliny v oblasti panvy prísne kontraindikovaná v tehotenstve.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pediatrická populácia
Pozri informáciu o pediatrickej populácii v časti 4.2.
Individuálne odôvodnenie pomeru prínosu a rizika
Vystavenie každého pacienta ionizujúcemu žiareniu musí byť opodstatnené na základe jeho pravdepodobného prínosu. Aplikovaná aktivita musí byť taká, aby výsledná dávka žiarenia bola čo najnižšia a pritom sa dosiahol požadovaný diagnostický výsledok.
Lymfoscintigrafia sa neodporúča u pacientov s totálnou lymfatickou obštrukciou pre potenciálne radiačné nebezpečenstvo v miestach aplikácie.
Porucha funkcie obličiek a pečene
Vyžaduje sa zvláštna pozornosť pri hodnotení pomeru prínosu a rizika pre možnosť zvýšenej expozície žiareniu.
Príprava pacienta
Pacient má byť pred začatím vyšetrovania dobre zavodnený a upozornený na potrebu vyprázdňovania sa tak často, ako je to len možné počas prvých hodín po vyšetrení v zmysle redukovania rádioaktivity.
Možnosť výskytu precitlivenosti alebo anafylaktických reakcií.
Vždy je potrebné myslieť na možnosť precitlivenosti zahŕňajúcej vážne, život ohrozujúce, fatálne anafylaktické / anafylaktoidné reakcie. V prípade výskytu precitlivenosti alebo anafylaktickej reakcie musí byť podávanie lieku ihneď prerušené a ak je to potrebné, má sa začať s intravenóznou liečbou. Pre umožnenie okamžitého zásahu v prípade núdze musia byť ihneď dostupné potrebné lieky a vybavenie ako je endotracheálna kanyla a ventilátor.
Špeciálne upozornenia
Dôrazne sa odporúča zaznamenať názov a číslo šarže lieku vždy, keď je nanokoloid albumínu označený technéciom (99mTc) podaný pacientovi s cieľom zaznamenať spojitosť medzi pacientom a číslom šarže lieku.
Na prevenciu prenosu infekcií na pacientov sa u liekov vyrobených z ľudskej krvi alebo plazmy vykonávajú štandardné hodnotenia a ich súčasťou je výber darcov, testovanie každého individuálneho darcu a fondov plazmy na odhalenie pôvodcov špecifických infekcií, a účinné výrobné postupy na inaktiváciu / elimináciu vírusov ako časť výrobného procesu ako takého. Napriek tomu nie je úplne možné vylúčiť riziko prenosu pôvodcov infekcií a to už tak dlho ako sa používajú lieky vyrobené z krvi alebo plazmy. To tiež platí pre nové vírusy neznámej povahy a iné patogény ako také.
Neboli zaznamenané žiadne hlásenia o prenose vírusov v spojení s albumínom, vyrobeným v súlade so špecifikáciami Európskeho liekopisu a v súlade rutinnými postupmi.
Opatrenia v súvislosti s ohrozením životného prostredia sú v časti 6.6.
Pred rekonštitúciou obsahuje tento liek menej než 1 mmol sodíka (23 mg) na liekovku, tzn., že množstvo sodíka je zanedbateľné. Rekonštituovaná injekcia obsahuje 0,24 mg/ml sodíka. To je potrebné brať do úvahy u pacientov s kontrolovanou sodíkovou diétou.
4.5 Liekové a iné interakcie
S lymfoscintigrafiou pri použití nanokoloidu označeného technéciom (99mTc) môžu interferovať jódované kontrastné látky použité pri lymfoangiografii.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Ženy vreprodukčnom veku
Ak sa zamýšľa podať rádioaktívne liečivo žene, ktorá môže byť tehotná, vždy je nutné sa o tom presvedčiť. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia má byť považovaná za tehotnú, pokiaľ sa nepreukáže opak. V prípade neistoty o jej možnom tehotenstve (ak jej vynechala menštruácia, ak je menštruácia nepravidelná atď.) majú byť pacientke ponúknuté alternatívne metódy bez ionizujúceho žiarenia (ak nejaké sú).
Gravidita
Rádionuklidové vyšetrenie tehotných žien predstavuje tiež radiačnú dávku pre plod.
V tehotenstve sa majú robiť iba naliehavé vyšetrenia v prípade, že prínos vysoko prevyšuje riziko spôsobené matke a plodu.
Po intravenóznom podaní 500 MBq nanokoloidu albumínu označeného technéciom (99mTc) je dávka pre maternicu 0,9 mGy. Dávka pre maternicu väčšia než 0,5 mGy sa považuje pre plod za rizikovú.
V tehotenstve je subkutánne podanie nanokoloidu albumínu označeného technéciom (99mTc) pre lymfoscintigrafiu vrátane detekcie sentinelovej uzliny pre možnosť jeho akumulácie v lymfatických uzlinách v oblasti panvy prísne kontraindikované, pozri časť 4.3.
Laktácia
Pred podaním rádiofarmaka dojčiacej matke je potrebné uvážiť, či podanie rádionuklidu dôvodne neodložiť až matka preruší dojčenie a či voľba rádiofarmaka je tou najvhodnejšou s ohľadom na vylučovanie aktivity do materského mlieka. Ak je podanie nevyhnutné, dojčenie je potrebné po injekcii na 13 hodín prerušiť a odsaté mlieko zlikvidovať.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neboli popísané žiadne ovplyvnenia schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky podľa frekvencie ich výskytu sa delia nasledovne:
Veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (nie je možné ich očakávať na základe dostupných údajov).
Neznáme: reakcie precitlivenosti, anafylaxia
Vystavenie ionizujúcemu žiareniu je spojené so vznikom rakoviny a s možným vývojom dedičných chýb. Pretože po podaní maximálnej odporúčanej aktivity 500 MBq je efektívna dávka 2,3 mSv sa výskyt týchto nežiaducich účinkov očakáva len s veľmi malou pravdepodobnosťou.
Informácie o bezpečnosti ohľadom prenosných agensov pozri v časti 4.4.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
4.9 Predávkovanie
Riziko predávkovania spočíva v neúmyselnej vysokej expozícii ionizujúcemu žiareniu.
V prípade predávkovania rádioaktivitou pri použití nanokoloidu albumínu označeného technéciom (99mTc) nie je možné odporučiť na uspokojivé zníženie expozície tkanív žiadne praktické opatrenie, pretože sa rádioaktivita močom a stolicou vylučuje slabo.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Diagnostické rádiofarmaká, hepatálna a retikuloendotelová sústava. technécium (99mTc), častice a koloidy ATC kód: V09DB01.
V chemických koncentráciách a aktivitách používaných na diagnostické postupy nevykazuje nanokoloid albumínu označený technéciom (99mTc) žiadne farmakodynamické účinky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Distribúcia
Po intravenóznej injekcii sa aktivita vychytáva retikuloendotelovými bunkami pečene, sleziny a kostnej drene, ktoré ovplyvňujú krvný klírens rádiofarmaka. Malý podiel rádioaktivity technécia (99mTc) prechádza obličkami aje vylučovaný močom.
Najvyššia koncentrácia v pečeni a slezine sa dosahuje asi po 30 minútach, ale v kostnej dreni už o 6 minút.
Proteolýza koloidu začína bezprostredne po jeho vychytaní v retikuloendotelovom systéme (RES), produkty degradácie sa vylučujú obličkami do močového mechúra.
Vychytávanie v orgánoch
Po subkutánnom podaní do spojivového tkaniva je 30 – 40 % koloidných častíc albumínu označeného technéciom (99mTc) (menších než 100 nm) filtrovaných do lymfatických kapilár, ktorých hlavnou funkciou je odvod proteínov z intersticiálnej tekutiny späť do krvného riečiska. Koloidné častice albumínu označené technéciom (99mTc) sú dopravované lymfatickými cievami do miestnych lymfatických uzlín a hlavných lymfatických ciev, kde sú vychytávané retikuloendotelovými bunkami funkčných lymfatických uzlín.
Eliminácia
Podiel injekčne aplikovanej dávky je v mieste injekcie fagocytovaný histiocytmi. Iný podiel sa objavuje v krvi a akumuluje hlavne v RES pečene, sleziny a kostnej drene; v nepatrných stopách sa vylučuje obličkami.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Po intravenóznej injekcii 800 – 950 mg myšiam a potkanom nebolo zaznamenané žiadne úmrtie ani hrubé patologické zmeny pri pitve zvierat.
Po subkutánnom podaní 1 g/kg hmotnosti myší alebo potkanov neboli pozorované žiadne miestne reakcie.
Tieto údaje zodpovedajú obsahu niekoľko desiatok injekčných liekoviek na kg telesnej hmotnosti, pri porovnaní k dávke 7 ^g/kg koloidu ľudského albumínu obvykle používanej na diagnostiku v nukleárnej medicíne.
Štúdie mutagenity a dlhodobej karcinogenity neboli uskutočnené.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
dihydrát chloridu cínatého
glukóza
poloxamer 238
hydrogenfosforečnan sodný, bezvodý
natriumfytát
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nemá miešať s inými liekmi okrem tých, čo sú uvedené v časti 12.
6.3 Čas použiteľnosti
1 rok (12 mesiacov) od dátumu výroby
Rekonštituovaný liek sa má skladovať pri teplote do 25 °C. Nechlaďte a nemrazte. Má sa použiť do
-
6 hodín po označení.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Skladujte v chladničke (pri teplote 2 – 8 °C).
Podmienky skladovania rekonštituovaného lieku pozri v časti 6.3.
Skladovanie označeného lieku má byť v súlade s národnou legislatívou pre rádioaktívne látky.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
-
10 ml, typ I Ph. Eur., sklenená injekčná liekovka uzavretá zátkou z brómbutylkaučuku a kovovou objímkou s odtrhávacím viečkom.
Veľkosť balenia: kit obsahuje 5 liekoviek.
6. 6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Rádiofarmaká môžu prijímať, používať a podávať len oprávnené osoby v určenom klinickom zariadení. Ich príjem, skladovanie, používanie, preprava a likvidácia sú predmetom regulácií a/alebo zodpovedajúcich povolení miestnych kompetentných úradov.
Obsah liekovky je určený len na prípravu nanokoloidu ľudského albumínu označeného technéciom (99mTc) a nemá sa podávať pacientovi priamo bez toho, aby prešiel prípravou.
Inštrukcie na prípravu lieku pred podaním pozri v časti 12.
Obsah súpravy nie je pred prípravou rádioaktívny. Avšak, keď sa pridá Injekcia technecistanu (99mTc) sodného Eur. liek., musí byť zabezpečené zodpovedajúce tienenie výsledného prípravku.
Podávanie rádiofarmák predstavuje pre ostatné osoby riziko z vonkajšieho ožiarenia alebo kontaminácie zo zvyškov moču, zvratkov ap. Opatrenia radiačnej ochrany musia byť v súlade s národnou legislatívou.
Majú sa dodržiavať bežné bezpečnostné opatrenia pre prácu s rádioaktívnym materiálom. Po použití má byť všetok materiál použitý v súvislosti s prípravou a podaním rádiofarmák, vrátane akéhokoľvek nespotrebovaného lieku a jeho obalu dekontaminovaný alebo sa s ním má zaobchádzať ako s rádioaktívnym odpadom a má byť likvidovaný v súlade s podmienkami určenými miestnymi kompetentnými úradmi. Kontaminovaný materiál ako rádioaktívny odpad musí byť likvidovaný schváleným spôsobom.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
GE Healthcare S.r.l.
Via Galeno 36
20126 Milano
Taliansko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
88/0126/04-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 26. apríla 2004
Dátum posledného predĺženia registrácie: 07. Apríla 2009 / bez časového obmedzenia
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
júl 2018
11. DOZIMETRIA
Technécium (99mTc) sa získava z generátora (99Mo/99mTc) a premieňa sa emisiou žiarenia gama s energiou 140 keV a s polčasom rozpadu 6 hodín na technécium (99Tc), ktoré je možné z hľadiska jeho dlhého polčasu rozpadu 2,13.105 rokov považovať za takmer stabilné.
Odhad radiačnej dávky pre ostatné orgány sa zakladá na údajoch MIRD pre človeka a hodnotách MIRDS a bol vypočítaný z údajov biodistribúcie a krvného klírensu.
Radiačné dávky po intravenóznej injekcii koloidných častíc ľudského albumínu označeného technéciom (99mTc) absorbované pacientom s hmotnosťou 70 kg sú uvedené ďalej.
Orgán | Absorbovaná dávka (pGv/MBq) |
pečeň močový mechúr (stena) slezina kostná dreň (červená) vaječníky semenníky celé telo | 78 25 18 14 3,2 1,1 5,1 |
Efektívna dávka vyplývajúca z 500 MBq aktivity podanej dospelému človeku s hmotnosťou 70 kg je okolo 2,5 mSv.
Po podaní aktivity 500 MBq je radiačná dávka do kritického orgánu (pečene) 39 mGy a radiačná dávka do cieľového orgánu (červenej kostnej drene) 7,0 mGy.
Radiačné dávky po subkutánnej injekcii koloidných častíc ľudského albumínu označeného technéciom (99mTc) absorbované pacientom s hmotnosťou 70 kg sú uvedené ďalej.
Orgán | Absorbovaná dávka (pGv/MBq) |
miesto injekcie | 12 000 |
lymfatické uzliny | 590 |
pečeň | 16 |
močový mechúr (stena) | 9,7 |
slezina | 4,1 |
kostná dreň (červená) | 5,7 |
vaječníky | 5,9 |
semenníky | 3,5 |
celé telo | 4,6 |
Efektívna dávka vyplývajúca zo 110 MBq aktivity podanej dospelému človeku s hmotnosťou 70 kg je okolo 0,44 mSv.
Po podaní aktivity 110 MBq je radiačná dávka do cieľového orgánu (lymfatických uzlín) 65 mGy a radiačná dávka do kritického orgánu (miesta injekcie) 1320 mGy.
-
12. INŠTRUKCIE NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMAKA
-
– Injekčnú liekovku obsahujúcu častice koloidu albumínu vložte do vhodného oloveného tienenia.
-
– Do injekčnej liekovky asepticky pridajte 1 – 5 ml injekcie technecistanu (99mTc) sodného, Ph. Eur. s rádioaktivitou v rozpätí 185 až 5550 MBq (5 až 150 mCi).
-
– U detí je možné riediť liek roztokom chloridu sodného na injekciu v pomere do 1:50.
-
– Nepoužívajte odvzdušňovaciu ihlu.
-
– Na vyrovnanie tlaku odoberte z injekčnej liekovky do striekačky rovnaký objem plynu.
-
– Niekoľkokrát opatrne injekčnú liekovku prevráťte, aby sa obsah rozpustil.
-
– Na odobratie vzorky pre papierovú chromatografiu nechajte stáť 5–10 minút pri izbovej teplote (15–25 °C).
-
– Na odobratie vzorky pre chromatografiu TLC-SA nechajte stáť 30 minút pri izbovej teplote (15
– 25 °C).
_
-
– Pred odobratím dávky obsah zamiešajte.
-
– Liek nie je možné v žiadnom prípade ponechať v kontakte so vzduchom.
Likvidácia odpadu má byť v súlade s národnými a medzinárodnými postupmi.
nosič: papier Whatman č. 1
rozpúšťadlo: metanol : voda 85 : 15 v/v
čas: 1 hodina
99mTc (nanokoloid): > 95 %
Rf [99mTc (nanokoloid)]: 0,0 %
voľný technecistan (99mTc) migruje s Rf 0,7 ± 10 %
nosič: TLC-SA (2 × 12 cm prúžky; naneste malú kvapku pripraveného lieku vo vzdialenosti 2,5 cm od dolného okraja)
rozpúšťadlo: metanol : voda 85 :15 v/v
čas: 25 – 30 minút (približne v 7 cm od štartu; prúžok vyberte z nádoby a nechajtevyschnúť)
99mTc (nanokoloid): > 95 %
Rf [99mTc (nanokoloid)]: 0,0 – 0,1
voľný technecistan (99mTc) alebo ostatné hydrofilné komplexy technécia migrujú s Rf 0,8 – 1,0
Liek nepoužite ak rádiochemická čistota je menej ako 95 %
-
13. OSTATNÉ INFORMÁCIE