Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Neotigason 10 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Neotigason 10 mg

1. NÁZOV LIEKU

Neotigason 10 mg

Neotigason 25 mg tvrdé kapsuly

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Neotigason 10 mg: Jedna tvrdá kapsula obsahuje 10 mg acitretínu.

Neotigason 25 mg: Jedna tvrdá kapsula obsahuje 25 mg acitretínu.

Pomocná látka so známym účinkom: glukóza (pozri časť 4.4).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

3. LIEKOVÁ FORMA

Tvrdá kapsula.

Neotigason 10 mg: Kapsuly veľkosti 4 zložené z hnedého vrchnáka a bieleho tela s čiernym nápisom „10“ na tele kapsuly.

Neotigason 25 mg: Kapsuly veľkosti 1 zložené z hnedého vrchnáka a žltého tela s čiernym nápisom „25“ na tele kapsuly.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Retinoid na perorálnu liečbu ťažkých foriem psoriázy a ochorení postihujúcich keratinizáciu.

Ťažké formy psoriázy vrátane

  • – erytrodermálnej psoriázy,

  • – lokálnej alebo generalizovanej pustulóznej psoriázy.

  • – kongenitálna ichtyóza,

  • – pityriasis rubra pilaris,

  • – Darierova choroba,

  • – iné poruchy keratinizácie, ktoré sú rezistentné na inú liečbu.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Neotigason má predpisovať lekár, ktorý má skúsenosti s používaním systémových retinoidov a pozná riziko teratogenity spojené s liečbou acitretínom (pozri časť 4.6).

Dávkovanie

Vzhľadom na rozdiely v absorpcii a metabolizme acitretínu sa musí dávkovanie individuálne prispôsobiť.

Dospelí

Začiatočná denná dávka je 25 mg (t. j. jedna 25 mg kapsula) alebo 30 mg (t. j. tri 10 mg kapsuly). Užíva sa 2 – 4 týždne a môže priniesť uspokojivé terapeutické výsledky.

Udržiavacia dávka závisí od klinickej účinnosti a znášanlivosti lieku. Zvyčajne je denná dávka 25 – 50 mg. Užíva sa nasledujúcich 6 – 8 týždňov, čo prináša optimálne liečebné výsledky.

  • V niektorých nevyhnutných prípadoch môže byť potrebné zvýšiť dávku až na maximálnu povolenú dávku 75 mg/deň (t. j. tri 25 mg kapsuly).

U pacientov s psoriázou možno liečbu ukončiť vtedy, keď lézie ustúpia v dostatočnej miere. Relapsy ochorenia sa liečia spôsobom uvedeným vyššie.

Pri poruchách keratinizácie je udržiavacia liečba zvyčajne potrebná, má sa však užívať čo najnižšia dávka. Môže byť nižšia ako 20 mg/deň a nesmie presiahnuť 50 mg/deň.

Pediatrická populácia

Vzhľadom na možné závažné nežiaduce účinky spojené s dlhodobou liečbou je potrebné starostlivo zvážiť riziko liečby oproti jej terapeutickému prínosu. Acitretín sa má použiť iba vtedy, ak zlyhali všetky alternatívne spôsoby liečby.

Dávkovanie sa má stanoviť podľa telesnej hmotnosti. Denná dávka je okolo 0,5 mg/kg. Vyššie dávky (až do 1 mg/kg/deň) môžu byť v niektorých prípadoch potrebné počas časovo obmedzeného obdobia, avšak dávka 35 mg/deň sa nesmie prekročiť. Vzhľadom na možnosť manifestácie dlhodobých nežiaducich účinkov má byť udržiavacia dávka čo najnižšia.

Kombinovaná liečba

Ak sa acitretín používa v kombinácii s inými druhmi liečby, je možné znížiť jeho dávkovanie v závislosti od pacientovej individuálnej odpovede na liečbu.

  • V štandardnej lokálnej liečbe je možné vo všeobecnosti pokračovať, pretože neinterferuje s liečbou acitretínom.

Spôsob podávania

Na vnútorné použitie.

Kapsuly sa majú podľa možnosti užívať nerozhryzené raz denne s jedlom alebo mliekom.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo, iné retinoidy alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Dojčenie.

Ťažké porucha funkcie pečene.

Ťažká porucha funkcie obličiek.

Chronické abnormálne zvýšenie hodnôt krvných lipidov.

Súbežné použitie acitretínu s:

  • – tetracyklínmi. Acitretín aj tetracyklíny môžu spôsobiť zvýšenie intrakraniálneho tlaku, preto je ich súbežné použitie kontraindikované (pozri časť 4.5).

  • – metotrexátom. Po kombinovanom použití metotrexátu a etretinátu sa pozorovalo zvýšené riziko vzniku hepatitídy, preto je súbežné použitie acitretínu s metotrexátom kontraindikované (pozri časť 4.5).

  • – vitamínom A alebo inými retinoidmi. Existuje riziko vzniku hypervitaminózy A (pozri časť 4.5).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Lekár musí informovať pacientov liečených acitretínom – mužov aj ženy – o teratogénnom riziku a prísnych opatreniach na ochranu pred otehotnením.

Klinické dôkazy ukázali, že pri súbežnom požití acitretínu s alkoholom môže vznikať etretinát. Etretinát je vysoko teratogénny a má dlhší biologický polčas (približne 120 dní) než acitretín. Preto nesmú ženy vo fertilnom veku počas liečby acitretínom a ešte 2 mesiace po jej ukončení konzumovať alkohol (v nápojoch, jedle alebo liekoch). Antikoncepčné opatrenia a tehotenské testy sa musia vykonávať počas 3 rokov po ukončení liečby acitretínom (pozri časti 4.6 a 5.2).

Ženy vo fertilnom veku nesmú prijať krv od pacientov liečených acitretínom. Preto sa zakazuje pacientom liečeným acitretínom darovať krv počas liečby a ešte 3 roky po jej ukončení.

Vzhľadom na riziko malformácií plodu sa liek nesmie dostať do rúk iným pacientom. Nepoužité lieky alebo lieky po exspirácii sa musia vrátiť do lekárne na likvidáciu.

Funkcia pečene sa má kontrolovať pred začatím liečby acitretínom a počas liečby – prvé 2 mesiace každé 1 – 2 týždne a potom každé 3 mesiace. Ak sú výsledky mimo normy, treba funkciu pečene kontrolovať každý týždeň. Ak sa funkcia pečene nevracia do normálu, alebo sa dokonca zhoršuje, acitretín sa musí vysadiť. V týchto prípadoch sa odporúča kontrolovať funkciu pečene aspoň počas 3 mesiacov (pozri časť 4.8).

Sérový cholesterol a sérové triglyceridy (nalačno) sa musia sledovať pred liečbou, 1 mesiac po začatí liečby a potom počas liečby každé 3 mesiace.

Počas liečby acitretínom sa zaznamenalo zhoršené nočné videnie. Pacientov treba o tomto možnom probléme poučiť a upozorniť, aby boli v noci opatrní pri vedení alebo obsluhe akéhokoľvek vozidla. Vizuálne problémy sa majú starostlivo sledovať (pozri časť 4.8).

Zaznamenali sa zriedkavé prípady benígnej intrakraniálnej hypertenzie. Pacienti s ťažkou bolesťou hlavy, nauzeou, vracaním a poruchami zraku majú acitretín okamžite vysadiť a treba ich odoslať na neurologické vyšetrenie a má sa im poskytnúť adekvátna starostlivosť (pozri časť 4.8).

U dospelých, najmä starších osôb, ktorí sa dlhodobo liečia acitretínom, sa majú periodicky vykonávať

Acitretín je vysoko teratogénny, a preto sa nesmie používať počas gravidity.

Rovnaká zásada sa vzťahuje aj na ženy vo fertilnom veku, ktoré nepoužívajú spoľahlivú (účinnú) antikoncepciu 4 týždne pred liečbou, počas nej a 3 roky po jej ukončení (pozri časť 4.6).

príslušné vyšetrenia z hľadiska možných osifikačných abnormalít (pozri časť 4.8). Ak vzniknú takéto poruchy, treba sa s pacientom porozprávať o pokračovaní liečby, a to na základe starostlivého zhodnotenia rizika a prínosu liečby.

Po dlhodobej liečbe etretinátom sa u detí občas zaznamenali kostné zmeny, vrátane predčasného uzavretia epifýz, kostrovej hyperostózy a mimokostnej kalcifikácie – tieto účinky možno očakávať aj pri acitretíne. Preto treba u detí starostlivo sledovať rastové parametre a vývoj kostí.

Treba zdôrazniť, že v súčasnosti ešte nie sú známe všetky dôsledky celoživotného podávania acitretínu.

Liečba retinoidmi zosilňuje účinky UV svetla, preto sa pacienti nemajú nadmerne slniť ani nekontrolovane používať horské slnko. Keď je to nevyhnutné, treba použiť prípravky na ochranu pred slnečným žiarením s vysokým faktorom, SPF najmenej 15.

Liečba vysokými dávkami retinoidov môže spôsobiť zmeny nálady vrátane podráždenosti, agresivity a depresie.

Vysoko rizikoví pacienti

U pacientov, ktorí sa liečia acitretínom a zároveň majú diabetes, trpia alkoholizmom alebo sú obézni, sú u nich prítomné kardiovaskulárne rizikové faktory alebo majú poruchu metabolizmu lipidov, sú nevyhnutné častejšie kontroly sérových hodnôt lipidov a/alebo glykémie a iných kardiovaskulárnych rizikových ukazovateľov, napr. tlaku krvi.

U diabetikov môžu retinoidy zlepšiť alebo zhoršiť glukózovú toleranciu. Preto sa musia na začiatku liečby sledovať hodnoty glykémie častejšie než obvykle.

U všetkých vysoko rizikových pacientov, u ktorých sa kardiovaskulárne rizikové ukazovatele nevrátili do normálu alebo sa dokonca zhoršujú, treba zvážiť zníženie dávky acitretínu alebo jeho vysadenie.

  • V rámci celosvetových skúseností po uvedení lieku na trh sa zaznamenali veľmi zriedkavé prípady syndrómu kapilárneho úniku (capillary leak syndrome)/syndrómu kyseliny retinovej (retinoic acid syndrome).

  • V rámci celosvetových skúseností po uvedení lieku na trh sa zaznamenali veľmi zriedkavé prípady exfoliatívnej dermatitídy.

4.5 Liekové a iné interakcie

Súbežné podávanie metotrexátu, tetracyklínov alebo vitamínu A a iných retinoidov s acitretínom je kontraindikované, pozri časť 4.3.

Antikoncepčné tablety s nízkym obsahom progesterónu (tzv. minitabletky) nemusia byť počas liečby acitretínom dostačujúcou metódou antikoncepcie, pozri časť 4.6. Interakcie s kombinovanou perorálnou extrogénovo-gestagénovou antikoncepciou sa nepozorovali.

  • V štúdii so zdravými dobrovoľníkmi viedlo súbežné užitie jednej dávky acitretínu s alkoholom

k tvorbe etretinátu, ktorý je vysoko teratogénny. Mechanizmus tohto metabolického procesu sa zatiaľ nezistil, preto nie je jasné, či sú možné aj interakcie s inými látkami. Preto nesmú ženy vo fertilnom veku počas liečby acitretínom a ešte 2 mesiace po jej ukončení konzumovať alkohol (v nápojoch, jedle alebo liekoch) (pozri časti 4.4 a 5.2).

Ak sa acitretín podáva súbežne s fenytoínom, treba pamätať na to, že acitretín čiastočne znižuje väzbu fenytoínu na proteíny. Klinický význam tohto zistenia nie je zatiaľ známy.

Iné interakcie medzi acitretínom a ďalšími liečivami (napr. digoxínom, cimetidínom) sa zatiaľ nepozorovali.

Výskum týkajúci sa vplyvu acitretínu na väzbu antikoagulancií kumarínového typu (warfarín) na sérové proteíny nepotvrdil žiadne interakcie.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Ženy vo fertilnom veku/antikoncepcia u mužov a žien

Acitretín je vysoko teratogénny. Jeho použitie je kontraindikované u žien, ktoré by mohli otehotnieť počas liečby alebo do 3 rokov po jej ukončení. Riziko narodenia poškodeného dieťaťa je obzvlášť vysoké, ak sa acitretín užíval pred graviditou alebo počas nej bez ohľadu na to, ako dlho a v akej dávke.

Acitretín je kontraindikovaný u každej ženy vo fertilnom veku, ak nie sú splnené všetky nasledujúce podmienky:

  • 1) Pacientka trpí na ťažkú poruchu keratinizácie, ktorá je rezistentná na štandardné druhy liečby.

  • 2) U pacientky sa možno spoľahnúť na to, že chápe pokyny lekára a bude ich dodržiavať.

  • 3) Pacientka je schopná dodržiavať určené antikoncepčné opatrenia spoľahlivo a bez zlyhania.

  • 4) Je absolútne nevyhnutné, aby každá žena vo fertilnom veku, ktorá sa bude liečiť acitretínom, nepretržite používala účinnú antikoncepciu (najlepšie 2 komplementárne metódy) 4 týždne pred liečbou, počas nej a 3 roky po jej ukončení. Pacientku treba poučiť, aby okamžite kontaktovala lekára, ak má podozrenie, že otehotnela.

  • 5) Liečba sa nemá začať skôr, ako na druhý alebo tretí deň nasledujúceho normálneho menštruačného cy­klu.

  • 6) Pred začiatkom liečby musí byť tehotenský test negatívny (minimálna citlivosť 25 mIU/ml), ktorý sa musí urobiť najviac 3 dni pred podaním prvej dávky. Počas liečby sa majú tehotenské testy vykonávať v 28-dňových intervaloch. Nevyhnutnou podmienkou predpísania lieku je negatívny tehotenský test, ktorý nie je starší ako 3 dni. Po ukončení liečby sa majú tehotenské testy vykonávať v 1 – 3-mesačných intervaloch počas 3 rokov po ukončení liečby.

  • 7) Pred začiatkom liečby acitretínom musí lekár pacientkam vo fertilnom veku poskytnúť podrobné informácie o preventívnych opatreniach, riziku vzniku veľmi ťažkých malformácií plodu a možných dôsledkoch otehotnenia počas liečby acitretínom alebo 3 roky po jej ukončení.

  • 8) Pri každom opakovaní liečby sa musia bez ohľadu na jej dĺžku dodržiavať rovnako účinné a nepretržité antikoncepčné opatrenia a musí sa v nich pokračovať ešte 3 roky po jej ukončení.

    9)


    10)


Ak pacientka i napriek týmto opatreniam otehotnie, existuje vysoké riziko vzniku ťažkých malformácií plodu (napr. kraniofaciálne defekty, malformácie srdca, ciev alebo CNS, poruchy kostí a týmusu) a zvýšený výskyt spontánnych potratov. Toto riziko sa vzťahuje hlavne na obdobie počas liečby acitretínom a dva mesiace po nej. Počas 3 rokov po ukončení liečby acitretínom je riziko menšie (hlavne u žien, ktoré nekonzumujú alkohol), ale nemôže sa vzhľadom na možný vznik etretinátu úplne vylúčiť.

Ženy vo fertilnom veku nesmú počas liečby acitretínom a ešte 2 mesiace po jej nlznnňaní Iznmum nllmlinl Íit nnnmnnh lialznnh\ ínn-ľn Anc+i A A A

Hlavnou antikoncepčnou metódou je kombinovaná hormonálna antikoncepcia alebo vnútromaternicové teliesko, zároveň sa však odporúča používať aj kondóm alebo pesar. Antikoncepčné tablety s nízkym obsahom progesterónu (tzv. minitabletky) sa neodporúčajú vzhľadom na možnosť ovplyvnenia ich antikoncepčného účinku.

Dostupné údaje o mužoch liečených acitretínom, ktoré zohľadňujú stupeň expozície matky ejakulátu alebo semennej tekutine naznačujú minimálne alebo žiadne riziko teratogénnych účinkov.

Gravidita

Acitretín je kontraindikovaný u tehotných žien (pozri časť 4.3).

Dojčenie

Acitretín sa nesmie podávať dojčiacim matkám (pozri časť 4.3).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Počas liečby acitretínom sa vyskytlo zhoršené nočné videnie (pozri časť 4.8). Pacientov treba o tomto možnom probléme poučiť a upozorniť, aby boli v noci opatrní pri vedení alebo obsluhe akéhokoľvek vozidla.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky sa pozorovali u väčšiny pacientov užívajúcich acitretín. Zvyčajne však vymiznú, ak sa dávkovanie zníži alebo sa liek vysadí. V niektorých prípadoch sa na začiatku liečby pozorovalo úvodné zhoršenie symptómov psoriázy.

Najčastejšie pozorovanými nežiaducimi účinkami sú príznaky hypervitaminózy A, napr. suchosť pier, ktorú je možné zmierniť aplikáciou masti .

Nežiaduce účinky hlásené z klinických skúšaní alebo po uvedení acitretínu na trh sú uvedené nižšie podľa triedy orgánových systémov a frekvencie. Frekvencie sú definované nasledovne: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

Infekcie a nákazy

Neznáme

vulvovaginitída spôsobená Candidou albicans

Poruchy imunitného systému

Neznáme

hypersenzitivita typu I

Poruchy nervového systému

Časté

bolesť hlavy

Menej časté

závraty

Zriedkavé

periférna neuropatia

Veľmi zriedkavé

benígna intrakraniálna hypertenzia (pozri časť

4.4)

Poruchy oka

Veľmi časté

suchosť a zápal slizníc (napr. konjunktivitída, xeroftalmia), čo môže viesť k intolerancii kontaktných šošoviek

Menej časté

rozmazané videnie

Veľmi zriedkavé

šeroslepota (pozri časť 4.4), ulcerózna keratitída

Poruchy ucha a labyrintu

Neznáme

porucha sluchu, tinitus

Poruchy ciev

Neznáme

návaly tepla, syndróm kapilárneho

úniku/syndróm kyseliny retinovej

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Veľmi časté

suchosť a zápal slizníc (napr. krvácanie z nosa a rinitída)

Neznáme

dysfónia

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Veľmi časté

suchosť v ústach, smäd

Časté

stomatitída, gastrointestinálne poruchy (napr. bolesť brucha, hnačka, nauzea, vracanie)

Menej časté

gingivitída

Neznáme

dysgeúzia, krvácanie z konečníka

Poruchy pečene a žlčových ciest

Menej časté

hepatitída

Veľmi zriedkavé

žltačka

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Veľmi časté

cheilitída, svrbenie, alopécia, olupovanie kože (na celom tele, čiastočne na dlaniach a chodidlách)

Časté

fragilita kože, lepkavá koža, dermatitída, abnormálna štruktúra vlasov, lámavosť nechtov, paronychia, erytém

Menej časté

ragády, bulózna dermatitída, fotosenzitívna reakcia

Neznáme

pyogénny granulóm, madaróza, angioedém, urtikária, stenčovanie kože, exfoliatívna dermatitída

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Časté

artralgia, myalgia

Veľmi zriedkavé

bolesť kostí, exostóza (udržiavacia liečba môže viesť k progresii existujúcej spinálnej hyperostózy – vznik nových hyperostotických lézií a extraskeletálna kalcifikácia – čo sa pozorovalo počas dlhodobej systémovej liečby retinoidmi) (pozri časť 4.4)

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania Časté

periférny edém

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Veľmi časté

abnormálne hodnoty pečeňových testov (prechodné, zvyčajne reverzibilné zvýšenie

hladiny transamináz a alkalických fosfatáz) (pozri časť 4.4)

Abnormálne hodnoty lipidov (počas liečby vysokými dávkami acitretínu sa vyskytlo reverzibilné zvýšenie hladiny sérových triglyceridov a sérového cholesterolu, najmä u vysoko rizikových pacientov počas dlhodobej liečby (pozri časť 4.4). Ak tento stav pretrváva, nemožno vylúčiť riziko aterogenézy.)

Pediatrická populácia

U detí sa pri dlhodobej liečbe etretinátom občas zaznamenali kostné zmeny, vrátane predčasného uzavretia epifýz, kostrovej hyperostózy a mimokostnej kalcifikácie – tieto účinky možno očakávať aj pri acitretíne. Preto treba u detí starostlivo sledovať rastové parametre a vývoj kostí.

Diabetickí pacienti

Retinoidy môžu zlepšiť alebo zhoršiť glukózovú toleranciu (pozri časť 4.4.)

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

V prípade akútneho predávkovania sa acitretín musí okamžite vysadiť. Symptómy predávkovania sú identické so symptómami akútnej hypervitaminózy A, napr. bolesť hlavy, vertigo, nauzea alebo vracanie, ospanlivosť, podráždenosť a pruritus. Špecifická liečba nie je nevyhnutná, pretože liek má nízku akútnu toxicitu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: antipsoriatiká na systémové použitie, ATC kód: D05BB02

5.1  Farmakodynamické vlastnosti

Acitretín je syntetický aromatický analóg kyseliny retinovej. Klinické skúšania potvrdili, že u psoriázy a porúch keratinizácie acitretín spôsobil normalizáciu epidermálnej proliferácie buniek, diferenciácie a rohovatenia, zatiaľ čo nežiaduce účinky boli vo všeobecnosti tolerovateľné. Účinok acitretínu je čisto symptomatický, mechanizmus účinku ešte z veľkej časti nie je objasnený.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Maximálne plazmatické koncentrácie sa po podaní acitretínu dosiahnu v priebehu 1 – 4 hodín. Biologická dostupnosť po perorálnom podaní je najlepšia, ak sa liek užije spolu s jedlom. Biologická dostupnosť po podaní jednotlivej dávky je približne 60 %, táto hodnota sa však môže u jednotlivých pacientov výrazne odlišovať (36 – 95 %).

Distribúcia

Acitretín má výrazný lipofilný charakter, vďaka čomu rýchlo preniká do tkanív organizmu. Väzba acitretínu na plazmatické bielkoviny je väčšia ako 99 %. V štúdiách na zvieratách sa zistilo, že acitretín prechádza placentárnou bariérou v množstvách, ktoré sú dostatočné na vyvolanie malformácií plodu. Vzhľadom na lipofilný charakter lieku je možné predpokladať, že acitretín sa vylučuje v značnom množstve do materského mlieka.

Biotransformácia

Acitretín sa metabolizuje izomerizáciou na 13-cis izomér (cis-acitretín), glukuronizáciou a štiepením postranného reťazca.

Tvorba etretinátu

Klinické dôkazy ukázali, že pri súbežnom požití acitretínu s alkoholom môže vznikať etretinát. Etretinát je vysoko teratogénny a má dlhší eliminačný polčas (približne 120 dní) než acitretín, preto sa musia ešte 3 roky po ukončení liečby acitretínom používať antikoncepčné opatrenia (pozri časti 4.4. 4.5 a 4.6).

Eliminácia

  • V štúdiách s mnohonásobnými dávkami u pacientov vo veku 21 – 70 rokov sa ukázalo, že eliminačný polčas acitretínu je približne 50 hodín, zatiaľ čo eliminačný polčas jeho hlavného metabolitu

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
  • V predklinických výskumoch znášanlivosti acitretínu sa nezistili žiadne relevantné mutagénne alebo karcinogénne účinky, ani dôkaz o priamom toxickom účinku na pečeň. Zistilo sa, že acitretín je

u zvierat vysoko teratogénny.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Neotigason 10 mg:

Obsah kapsuly:

mikrokryštalická celulóza

želatína

roztok glukózy

nátriumaskorbát

Obal kapsuly:

želatína

čierny oxid železitý (E 172) červený oxid železitý (E 172) oxid titaničitý (E 171)

Neotigason 25 mg:

Obsah kapsuly: mikrokryštalická celulóza želatína

roztok glukózy

nátriumaskorbát

Obal kapsuly:

želatína

čierny oxid železitý (E 172) červený oxid železitý (E 172) žltý oxid železitý (E 172) oxid titaničitý (E 171)

6.2  Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

36 mesiacov

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

PVC/PVDC blister.

Veľkosti balenia: 30 alebo 100 tvrdých kapsúl.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Actavis Group PTC ehf. Reykjavikurvegi 76–78 220 Hafnar­fjordur

Island

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLA

Neotigason 10 mg: 46/0661/95-S

Neotigason 25 mg: 46/0263/15-S