Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Neurotop 200 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Neurotop 200 mg

1. NÁZOV LIEKU

Neurotop 200 mg

tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá tableta obsahuje 200 mg karbamazepínu.

Pomocná látka so známym účinkom: každá tableta obsahuje 88 mg monohydrátu laktózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta.

Biele okrúhle ploché tablety s priemerom 11 mm, s deliacou ryhou na jednej strane.

Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.

4.   KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Neurotop 200 mg je indikovaný dospelým, deťom a dospievajúcim.

Dospelí, deti a dospievajúci

Epileptické záchvaty:

  • – generalizované tonicko-klonické záchvaty. Zmiešané formy záchvatov.

Dospelí

  • – fokálne záchvaty, záchvaty temporálneho laloka

  • – záchvaty s predominantne psychickými zmenami (povzbudzujúci e­fekt)

  • – mánia a profylaxia bipolárnej afektívnej poruchy (manicko-depresívnej)

  • – neuralgia trigeminu

  • – diabetická neuropatia

  • – alkoholový abstinenčný syndróm

  • – diabetes insipidus centralis

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Odporúča sa pomalé zvyšovanie dávky karbamazepínu súbežne s postupným znižovaním dávky predtým podávaného antiepileptika.

Dospelí a deti nad 10 rokov:

Vo všeobecnosti sa má začať s dávkovaním 200 mg (1 tableta) dvakrát denne, potom pomaly zvyšovať, až kým sa dosiahne individuálne optimálne dávkovanie

.Pediatrická populácia

Úvodná dávka 10 – 20 mg na kg telesnej hmotnosti; potom postupné zvyšovanie až na 20 – 30 mg na kg telesnej hmotnosti denne, rozdelené na viaceré jednotlivé dávky.

Deti do 1 roku:

100 mg (*ä tablety Neurotopu 200 mg) denne – ráno alebo večer

Deti od 1 do 5 rokov:

200 až 400 mg (1 až 2 tablety Neurotopu 200 mg) denne – dávku je možné rozdeliť na jednotlivé dávky (napr. ráno a večer)

Deti od 6 do 10 rokov:

400 až 600 mg (2 až 3 tablety Neurotopu 200 mg) denne – dávku je možné rozdeliť na jednotlivé dávky (napr. ráno a večer)

Mánia a profylaxia bipolárnej afektívnej poruchy (manicko-depresívnej):

Dávkovanie je zvyčajne 400 až 600 mg (2 až 3 tablety Neurotopu 200 mg) denne. Pri liečbe akútnej mánie majú byť dávky zvyšované relatívne rýchlo, pomalé zvyšovanie dávky sa odporúča pri profylaxii bipolárnej afektívnej poruchy, aby bola dosiahnutá optimálna tolerancia.

Neuralgia trojklaného nervu:

Vo všeobecnosti, úvodná dávka je 200 mg (1 tableta Neurotopu 200 mg) denne, potom pomalé zvyšovanie dávky, kým sa nedosiahne kontrola bolesti. Následne, postupnou redukciou dávky je potrebné stanoviť minimálne účinné dávkovanie. Priemerná denná dávka je 200 mg 3-krát denne.

Nervové poruchy pri diabetes mellitus (cukrovke); diabetes insipidus centralis (močová úplavica, charakterizovaná nadmerným močením a neustálym smädom) :

Priemerné dávkovanie je 600 mg účinnej látky (3 tablety Neurotopu 200 mg) denne.

Dávkovanie pri závažných poruchách funkcie obličiek:

U pacientov s glomerulárnou filtráciou menej ako 10 ml/min. a u pacientov s dialýzou sa má podávať 75 % obvyklej dennej dávky.

Akútne príznaky alkoholovej abstinencie:

400 mg 3-krát denne počas 4 až 5 dní, potom niekoľko dní 200 mg 3-krát denne.

Pacienti čínskeho (Han) a thajského pôvodu

Pacienti čínskeho (Han) a thajského pôvodu majú byť pred začiatkom liečby testovaní na výskyt HLA-B*1502, pretože táto alela súvisí s rizikom vzniku Stevensovho-Johnsonovho syndrómu, ktorý sa spája s užívaním karbamazepínu (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť karbamazepínu v neepileptických indikáciách u detí a dospievajúcich nebola stanovená. Preto sa použitie karbamazepínu v týchto indikáciách v pediatrickej populácii vo veku do 18 rokov neodporúča.

Spôsob podávania

Perorálne podanie.

Prehltnúť a zapiť malým množstvom tekutiny počas jedla alebo po jedle.

4.3    Kontraindikácie

Precitlivenosť na karbamazepín alebo liečivá s príbuznou štruktúrou (napr. tricyklické antidepresíva), alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Atrioventrikulárny blok, ťažká hepatálna insuficiencia, útlm kostnej drene.

4.4    Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pred začatím terapie treba vyšetriť krvný obraz a funkciu pečene.

Počas terapie treba pravidelne kontrolovať nasledujúce parametre:

Krvný obraz: prvý mesiac týždenne, potom mesačne.

Funkciu pečene: každé 3 až 4 mesiace pri fyziologických nálezoch; v prípade patologických hodnôt v kratších intervaloch.

Sledovanie zmien krvného obrazu

Ak sa objavia prejavy alebo príznaky poškodenia hematopoézy, progresívna a klinickými príznakmi sprevádzaná leukopénia, alergické kožné reakcie alebo ak sa signifikatne porušia pečeňové funkcie, podávanie karbamazepínu sa musí prerušiť.

Pravidelné monitorovanie a opatrné dávkovanie sa vyžaduje u pacientov s kardiovasku­lárnymi chorobami, renálnym a/alebo hepatálnym poškodením a u pacientov s glaukómom.

Počas liečby sa treba zdržať požívania alkoholu.

Samovražda/sa­movražedné myšlienky alebo klinické zhoršenie

Pri liečbe antiepileptikami v niekoľkých indikáciách boli u pacientov hlásené suicidálne myšlienky a správanie. Metaanalýza randomizovaných, placebom kontrolovaných štúdií s antiepileptikami ukázala malé zvýšenie rizika suicidálnych myšlienok a správania. Mechanizmus tohto rizika nie je známy a dostupné údaje nevylučujú možnosť zvýšeného rizika u karbamazepínu.

Pacientov je preto potrebné sledovať na prejavy a príznaky suicidálnych myšlienok a správania a je potrebné zvážiť vhodnú liečbu. Pacientom (a opatrovateľom pacientov) je potrebné odporučiť, aby vyhľadali lekársku pomoc, ak sa objavia príznaky suicidálnych myšlienok alebo správania.

HLA-B * 1502 u Číňanov, thajské a ďalšie ázijské populácie

Preukázalo sa, že pacienti čínskeho (Han) a thajského pôvodu, ktorí majú HLA-B*1502 a užívajú karbamazepín, majú riziko vzniku ťažkých kožných reakcií typu Stevensovho-Johnsonovho syndrómu (SJS). Pred začiatkom liečby karbamazepínom majú byť títo pacienti testovaní na výskyt tejto alely. Ak je tento test pozitívny, karbamazepín sa má začať užívať iba vtedy, ak nie je k dispozícii alternatívny liek. Pacienti, ktorí majú test na výskyt HLA-B*1502 negatívny, majú nižšie riziko vzniku SJS, hoci napriek tomu sa reakcie môžu veľmi zriedkavo vyskytnúť.

Kvôli nedostatku údajov nie je celkom známe, či všetci jedinci juhovýchodného ázijského pôvodu majú toto riziko.

Asociácia alely HLA-B*1502 so vznikom SJS sa nepreukázala u pacientov kaukazského pôvodu.

Prerušenie liečby

Náhle prerušenie podávania karbamazepínu alebo zmena na iné antiepileptikum má byť vykonaná len v prípade, že pacient dostáva barbituráty alebo diazepam ako protektívnu liečbu.

Účinnosť hormonálnych kontraceptív môže byť karbamazepínom redukovaná. Preto majú byť odporučené alternatívne metódy antikoncepcie.

Laktóza

Neurotop 200 mg obsahuje 88 mg monohydrátu laktózy v každej tablete. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.

4.5   Liekové a iné interakcie

Cytochróm P 450 3A4 (CYP 3A4) je najdôležitejší enzým, ktorý katalyzuje tvorbu karbamazepín –10,11-epoxidu. Súbežné podávanie s inhibítormi CYP 3A4 môže mať za následok zvýšenie koncentrácií v plazme, čo môže vyvolať nežiaduce reakcie. Súbežné podávanie s induktormi CYP 3A4 môže zrýchliť metabolizmus karbamazepínu, a tak viesť k prípadnému poklesu hladiny karbamazepínu v sére a možnému zníženiu terapeutického účinku.

Neurotop 200 mg môže znížiť účinok týchto liekov:

lieky, ktoré tlmia zrážanlivosť krvi (warfarín, fenprokumon, dikumarol), tricyklické antidepresíva (napr. imipramín amitryptilín, nortryptilín, klomipramín), klozapín, chinidín (liek, ktorý sa užíva na nepravidelnú srdcovú činnosť), určitých antibiotík (napr. doxycyklínu), hormonálnych liekov na zabránenie gravidity.

Lieky, ktoré môžu zvyšovať koncentráciu Neurotopu 200 mg:
  • – niektoré antibiotiká (napr. erytromycín, troleandomycín, josamycín, klaritromycín, azoly (napr. itrakonazol, ketokonazol, flukonazol),

  • – niektoré lieky na srdcové a cievne choroby (antagonisti kalcia ako verapamil, diltiazem),

  • – dextropropoxyfén (proti bolesti) a viloxazín,

  • – cimetidín (užíva sa pri nadmernej kyslosti v žalúdku),

  • – iné antiepileptiká (fenytoín, primidón, kyselina valproová).

4.6    Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Počas gravidity, najmä počas prvých troch mesiacov, predstavuje každé užívanie liekov potenciálne riziko. Ak je antikonvulzívna liečba potrebná, nemá sa od nej upustiť počas gravidity, pretože môže nastať ešte väčšie riziko pre matku a plod.

Pri experimente na zvieratách, karbamazepín preukázal pomerne nízky teratogénny potenciál. Redukované pôrodné hmotnosti a hmotnosti orgánov, ako aj nekompletná osifikácia a sporadický rázštep podnebia boli pozorované u hlodavcov, ktorým sa podávali dávky asi 10– až 25– krát vyššie ako ľudská terapeutická dávka (počítané na telesnú hmotnosť v kg). Pre väčšiu bezpečnosť a ľahšie určenie najnižšieho účinného dávkovania sa odporúča časté kontrolovanie plazmatických koncentrácií („monitorovanie liekov“). Terapeutický rozsah je 3–12 mg/l = 13–50 ^mol/l.

Dojčenie

Liečivo sa vylučuje do krvi plodu a materského mlieka.

4.7    Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neurotop 200 mg má vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Neurotop 200 mg môže narušiť reaktivitu, čím ovplyvňuje spôsobilosť viesť vozidá, obsluhovať stroje a pod.

4.8 Nežiaduce účinky

Klasifikácia frekvencií nežiaducich účinkov je rozdelená nasledovne:

Veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1 000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

Vzhľadom na nekompletnosť údajov, nemôžu byť frekvencie určené pre všetky nežiaduce účinky.

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Poruchy vedenia vzruchov (kompletný atrioventrikulárny blok), bradykardia, pri vysokých dávkach arytmie, hypertenzia alebo hypotenzia.

Poruchy krvi a lymfatického systému

Leukopénia, trombocytopénia, agranulocytóza, aplastická anémia, sporadická leukocytóza, trombembolizmus, periférna eozinofília, opuch lymfatických uzlín.

Poruchy nervového systému

Bolesť hlavy, závraty, ospalosť, ataxia, aseptická meningitída, parestézia, parézy dolných končatín a poruchy reči.

U starších pacientov sa môže prípadne objaviť aj zmätenosť, vzrušenie a veľmi zriedka zrakové halucinácie. Tieto nežiaduce účinky obyčajne vymiznú v priebehu 8 – 14 dní bez akýchkoľvek opatrení alebo po dočasnom znížení dávky.

Pri vysokých dávkach tremor, asterixis.

Poruchy oka

Poruchy zrakovej akomodácie, nystagmus, diplopia.

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Pľúcna hypersenzitivita (zvláštne prípady intresticiálnej pneumónie).

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Na začiatku liečby sa môže objaviť anorexia, suchosť v ústach, nauzea, hnačka alebo zápcha.

Poruchy obličiek a močových ciest

Renálna dysfunkcia (hematúria, proteinúria alebo dokonca renálne zlyhanie).

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Alergická kožná reakcia, izolované prípady purpury, exfoliatívna dermatitída,e­rythema exsudatívum multiforme (vrátane Stevensovho – Johnsovho syndrómu), Leyllov syndróm, vypadávanie vlasov.

Poruchy endokrinného systému

Zníženie T3 a T4, zníženie 25-hydroxycholekal­ciferolu.

Poruchy metabolizmu a výživy

Akútna intermitentná porfýria, hyponatriémia (niekedy spojená s vracaním, bolesťou hlavy, zmätenosťou), hypokalciémia.

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania Únava, horúčka, syndróm podobný lupus erythematosus.

Poruchy pečene a žlčových ciest

Cholestatická alebo hepatocelulárna žltačka.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Príznaky akútneho predávkovania zahŕňajú vracanie, poruchu vedomia, tremor, vzrušenie, kŕče až kómu, depresiu dychu, zmeny krvného tlaku, poruchy srdcového vedenia, oligúriu.

Liečba má byť symptomatická.

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1   Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antiepileptiká, deriváty karboxamidu

ATC kód N03AF01

Karbamazepín má hlavne antikonvulzívne účinky.

Má aj určité anticholinergné, sedatívne a antidepresívne vlastnosti, ako aj centrálne podmienený antidiuretický e­fekt.

Dobrý účinok karbamazepínu pri rôznych formách záchvatového ochorenia spočíva tiež v priaznivom ovplyvnení sprievodných psychických zmien (povzbudzujúci efekt).

Karbamazepín je liekom prvej voľby pri neuralgii trigeminu. Taktiež podávaním karbamazepínu sa rýchlo zlepšia abstinenčné príznaky spojené s alkoholovým abstinenčným syndrómom.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Karbamazepín má pri jedinej dávke relatívne dlhý plazmatický polčas (25–65 hodín), pri opakovanom podaní je vylučovanie podstatne rýchlejšie (12–17 hodín ) v dôsledku autoindukcie metabolizmu.

5.3    Predklinické údaje o bezpečnosti

Ako pri iných látkach indukujúcich hepatálne enzýmy, vyššia incidencia hepatómov a benígnych testikulárnych adenómov sa pozorovala u potkanov, kŕmených 2 roky denne až do 250 mg/kg telesnej hmotnosti denne. Význam týchto nálezov pre ľudí nie je známy. Testy na mutagenitu karbamazepínu a niektorých jeho metabolitov boli negatívne.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1   Zoznam pomocných látok

monohydrát laktózy

želatína

sodná soľ karboxymetylškrobu magnéziumstearát

mastenec

kukuričný škrob

6.2    Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3    Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4   Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blistrové balenie zložené z PVC/PVDC fólie a hliníkovej fólie, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.

Veľkosť balenia: 50 tabliet.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

G.L.Pharma GmbH

Schlossplatz 1

8502 Lannach

Rakúsko

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLO

21/0120/92-S

9.   DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 28 mája1992

Dátum predĺženia registrácie: 26. marca 2007