Súhrnné informácie o lieku - OCTANATE 500 I.U.
OCTANATE 250 IU, prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
OCTANATE 500 IU, prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
OCTANATE 1000 IU, prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
ľudský koagulačný faktor VIII
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Liečivo: ľudský koagulačný faktor VIII
-
– OCTANATE 250 sa dodáva ako prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok obsahujúci 250 IU* ľudského koagulačného faktora VIII v injekčnej liekovke. Tento liek obsahuje približne 50 IU/ml ľudského koagulačného faktora VIII, ak sa rozpustí v 5 ml vody na injekciu (Ph. Eur).
-
– OCTANATE 500 sa dodáva ako prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok obsahujúci 500 IU ľudského koagulačného faktora VIII v injekčnej liekovke. Tento liek obsahuje približne 50 IU/ml ľudského koagulačného faktora VIII, ak sa rozpustí v 10 ml vody na injekciu (Ph. Eur).
-
– OCTANATE 1000 sa dodáva ako prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok obsahujúci 1000 IU ľudského koagulačného faktora VIII v injekčnej liekovke. Tento liek obsahuje približne 100 IU/ml ľudského koagulačného faktora VIII, ak sa rozpustí v 10 ml vody na injekciu (Ph. Eur).
Priemerná špecifiká aktivita OCTANATE je > 100 lU/mg proteínu.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) na dávku, t.j. je takmer bez sodíka pre 250 IU/liekovku. Tento liek obsahuje do 1,75 mmol (40 mg) sodíka na dávku pre 500 a 1000 IU/liekovku a 0,175 mmol (4 mg) sodíka na ml rekonštituovaného roztoku. Je potrebné vziať to do úvahy u pacientov s kontrolovanou sodíkovou diétou.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
-
* Hodnota (IU) je stanovená s použitím chromogénneho stanovenia podľa Európskeho liekopisu.
3. LIEKOVÁ FORMA
OCTANATE sa dodáva ako prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok.
Biely alebo opalizujúci žltý prášok alebo rozdrobená tuhá látka.
Rozpúšťadlo je číry bezfarebný roztok.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 . Terapeutické indikácie
Liečba a prevencia krvácania u pacientov s :
-
– hemofíliou typu A (vrodený nedostatok faktora VIII)
-
– všetkými formami získaného nedostatku faktora VIII
-
– hemofíliou s protilátkami proti faktoru VIII
Tento liek neobsahuje von Willebrandov faktor vo farmakologicky účinnom množstve, a preto sa neindikuje na von Willebrandovu chorobu.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dávkovanie a dĺžka substitučnej liečby závisí od závažnosti nedostatku faktora VIII, od miesta a intenzity krvácania ako aj od klinického stavu pacienta.
Jedna jednotka aktivity faktora VIII je ekvivalentná množstvu faktora VIII v jednom ml normálnej ľudskej plazmy.
Výpočet požadovanej dávky faktora VIII je založený na empirických skúsenostiach, ktoré ukázali, že 1 I.U. faktora VIII na kg telesnej hmotnosti zvýši aktivitu faktora VIII v plazme o 1,5–2 %.
Požadovaná dávka sa stanoví na základe nasledovného vzorca:
Požadované jednotky = telesná hmotnosť (kg) x požadované zvýšenie faktora VIII (%) x 0,5
Podané množstvo a frekvencia aplikácie sa vždy orientujú podľa klinickej účinnosti individuálne.
V prípade nasledovných prípadov krvácania, aktivita faktora VIII nesmie klesnúť pod hladinu aktivity v plazme (v % normálnej) v zodpovedajúcom časovom období. nasledovnú tabuľku možno použiť ako návod dávkovania pri prípadoch krvácania a chirurgických zákrokoch:
Stupeň krvácania/ Typ chirurgického zákroku | Požadovaná hladina faktora VIII (%) (IU/dl) | Frekvencia dávok/ Dĺžka liečby (dni) |
Krvácanie | ||
Včasné štádium hemartrózy, krvácania do svalov alebo dutiny ústnej | 20–40 | Opakovať každých 12 až 24 hodín. Najmenej 1 deň, pokým epizóda krvácania indikovaná bolesťou neustúpi alebo sa nezmierni. |
Silnejšia hemartróza, krvácanie alebo hematóm do svalov | 30–60 | Opakovaná infúzia každých 12 –24 hodín počas 3–4 dní alebo dlhšie, pokým akútne postihnutie nevymizne. |
Život ohrozujúce krvácanie | 60–100 | Opakovaná infúzia každých 8 –24 hodín, pokým hrozba nepominie. |
Chirurgické zákroky | ||
Malé zákroky, vrátanie extrakcie zubov | 30–60 | Každých 24 hodín, najmenej 1 deň, pokým nedôjde k zahojeniu. |
Veľké chirurgické zákroky | 80–100 (pred a pooperačne) | Opakovaná infúzia každých 8 –24 hodín, pokým nedôjde k dostatočnému zahojeniu rany, potom sa pokračuje najmenej ďalších 7 dní na udržanie aktivity faktora VIII 30 % až 60 % (IU/dl) |
Aby sa dosiahli požadované terapeutické plazmatické hladiny, môže byť potrebné podávať vyššie dávky lieku ako boli vypočítané. V prípade rozsiahlych chirurgických zákrokov je nevyhnutné starostlivé monitorovanie substitučnej liečby za pomoci koagulačnej analýzy (aktivita faktora VIII v plazme).
Pri dlhodobej profylaxii proti krvácaniu sa u pacientov so závažnou hemofíliou typu A indikujú dávky 20–40 IU OCTANATE na kg telesnej hmotnosti podávané trikrát za týždeň. Dávka sa upravuje podľa klinického stavu pacienta.
V klinickej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 15 pacientov vo veku od 6 a menej rokov, sa nestanovil žiadny špeciálny režim dávkovania pre deti.
Spôsob podávania
Liek sa rozpustí podľa pokynov v časti 6.6 a podáva sa pomaly intravenózne. Odporúča sa nepodať viac ako 2 – 3 ml za minútu.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
-
– Podobne ako pri všetkých intravenóznych liekoch obsahujúcich proteíny, možné sú alergické reakcie typu precitlivenosti. Ak sa vyskytne alergická alebo anafylaktická reakcia, ihneď treba infúziu zastaviť. V prípade šoku sa začne so štandardnou protišokovou liečbou.
-
– Štandardné opatrenia na prevenciu infekcií pri použití liekov pripravených z ľudskej krvi zahŕňajú selekciu darcov, skríning individuálnych odberov a poolu plazmy na špecifické markery infekcie a do výrobného procesu sa zaraďujú účinné kroky na inaktiváciu/odstránenie vírusov. Napriek tomu, ak sa podávajú lieky pripravené z ľudskej krvi alebo plazmy, možnosť prenosu infekcií nemožno úplne vylúčiť. Platí to najmä pre neznáme alebo vyvíjajúce sa vírusy a ostatné patogény.
-
– Opatrenia sú účinné proti obaleným vírusom ako je HIV, HBV a HVC. Opatrenia môžu byť obmedzené proti neobaleným vírusom ako je HAV a parvovírus B19. Infekcie spôsobené parvovírusom B19 môžu byť závažné u gravidných žien (infekcia plodu) a u jedincov s imunodeficienciou alebo zvýšenou erytropoézou (napr. hemolytická anémia).
-
– Odporúča sa zvážiť vhodné očkovanie (hepatitída A a B) u pacientov, ktorí pravidelne dostávajú lieky s obsahom faktora VIII pripravené z ľudskej plazmy.
-
– Vo veľkej miere sa odporúča, aby sa pri každom podaní Octanate zaznamenalo meno pacienta, názov a číslo šarže lieku kvôli zabezpečeniu informácie medzi pacientom a šaržou lieku.
4.5 Liekové a iné interakcie
Doposiaľ nie sú známe žiadne interakcie koncentrátu ľudského koagulačného faktoru VIII s inými liekmi. Napriek tomu sa OCTANATE nesmie kombinovať so žiadnymi liekmi počas podávania injekcie.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Na základe zriedkavého výskytu hemofílie A u žien, skúsenosti s použitím faktora VIII počas gravidity a dojčenia nie sú dostupné. Reprodukčné štúdie s liekom OCTANATE u zvierat neprebehli. Preto sa liek má podávať gravidným alebo dojčiacim ženám len v prísne indikovaných prípadoch.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nepozorovali sa žiadne účinky na schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
-
– Reakcie precitlivenosti alebo alergické reakcie (ktoré môžu zahŕňať angioedém, pálenie alebo bodanie v mieste podania injekcie, triašku, sčervenanie, generalizovanú žihľavku, bolesť hlavy, vyrážky, hypotenziu, letargiu, nauzeu, nepokoj, tachykardiu, tieseň na hrudníku, tŕpnutie, vracanie, sipot) sa pozorovali menej často a vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu progredovať do ťažkej anafylaxie (vrátane šoku). V prípade anafylaktického šoku sa použije protišiková terapia. Mierne alergické reakcie možno kontrolovať podaním glukokortikoidov a/alebo antihistaminík.
V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť horúčka.
U pacientov trpiacich hemofíliou typu A sa môžu rozvinúť inhibítory (neutralizujúce protilátky) faktora VIII. V týchto zriedkavých prípadoch protilátky môžu zastaviť správne pôsobenie lieku a krvácanie môže pokračovať. Doposiaľ nie sú dostupné výsledky z kontrolovaných štúdií s podávaním OCTANATE u predtým neliečených pacientov (PUP). Rozvoj inhibítorov u týchto pacientov je preto potrebné monitorovať vhodným testom (Bethesda test). Liečba takýchto pacientov vyžaduje odbornú spôsobilosť špecializovaného centra pre hemofíliu.
Trieda orgánových systémov | Zriedkavé | Veľmi zriedkavé |
Poruchy imunitného systému | reakcie precitlivenosti | |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | horúčka | |
Laboratórne a funkčné vyšetrenia | protilátky proti faktoru VIII v krvi | |
zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000) veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov) |
Pre informácie o vírusovej bezpečnosti pozri časť 4.4.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Nezaznamenali sa žiadne prípady predávkovania.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Famakoterapeutická skupina: antihemoragikum, ľudský koagulačný faktor VIII, ATC kód: B02BD02
Komplex faktor VIII/von Willebrandovho faktora sa skladá z dvoch molekúl (FVIII a vWF) s rozdielnymi fyziologickými funkciami. FVIII je zodpovedný za koagulačnú aktivitu. Ako kofaktor pre faktor IX akceleruje konverziu faktora X na aktivovaný faktor X. Aktivovaný faktor X konvertuje protrombín na trombín. Trombín ďalej konvertuje fibrinogén na fibrín a môžu sa tvoriť krvné zrazeniny. Hemofília typu A je s pohlavím spojená dedičná porucha krvnej koagulácie v dôsledku znížených hladín faktora VIII:C, výsledkom čoho je výdatné krvácanie do kĺbov, svalov alebo vnútorných orgánov, ako aj spontánne krvácanie alebo ako dôsledok nehody, alebo pri chirurgickom zákroku po úraze. Ak sa substitučnou liečbou plazmatické hladiny faktora VIII zvýšia, týmto dôjde ku korekcii nedostatku faktora a ku korekcii sklonu ku krvácaniu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Ľudský plazmatický koagulačný faktor VIII ( z koncentrátu) je normálnou zložkou ľudskej plazmy a pôsobí ako endogénny faktor VIII. Po injekčnom podaní lieku približne dve tretiny až tri štvrtiny faktora VIII ostávajú v obehu. Hladina plazmatickej aktivity faktora VIII sa dosahuje v rozmedzí
80 % – 120 % predpokladanej aktivity faktora VIII.
Aktivita plazmatického faktora VIII klesá bi-fázovo exponenciálne. V iniciálnej fáze sa distribúcia medzi intravaskulárnymi časťami a ostatnými kompartmentmi (telové tekutiny) dosahuje s plazmatickým polčasom 3 až 6 hodín. V nasledovnej pomalšej fáze (ktorá pravdepodobne odráža spotrebu faktora VIII) polčas varíruje medzi 8 – 20 hodinami, s priemerom 12 hodín. To zodpovedá skutočnému biologickému polčasu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxikologické údaje dostupné z použitia tri-n-butylfosfátu (TNBP) a polysorbátu 80 (tween 80), solvent/detergentných látok použitých pri SD metóde na inaktiváciu vírusov počas výroby OCTANATE, hoci sú obmedzené pre najnovšie potreby, predpokladajú, že nežiaduce účinky sú nepravdepodobné pri predpokladanej expozícii u ľudí. Pravidelné dávky podané mnohokrát podľa odporúčaného dávkovania pre ľudí na kilogram telesnej hmotnosti týchto reagentov neukázali žiadne toxické účinky u laboratórnych zvierat. Pri podávaní obidvoch substancií sa nepozoroval žiadny mutagénny potenciál.
Faktor VIII (koncentrovaný) je normálnou zložkou ľudskej plazmy a pôsobí ako endogénny faktor VIII a pôsobí rovnako ako endogénny faktor VIII. Jedna dávka na stanovenie toxicity nie je relevantná; vyššie dávky poukazujú na predávkovanie.
Rovnaké dávky v pravidelných intervaloch podľa odporúčaných humánnych dávok na kilogram telesnej hmotnosti nepreukázali žiadny toxický účinok u laboratórnych zvierat.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
prášok:
-
– nátriumcitrát
-
– chlorid vápenatý
-
– chlorid sodný
-
– glycín
rozpúšťadlo
-
– voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Kvôli nedostatku štúdií na kompatibilitu sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.
Použiť sa môžu len schválené injekčné/infúzne súpravy, keďže sa zaznamenalo zlyhanie liečby kvôli adsorpcii ľudského koagulačného faktora VIII na vnútorný povrch niektorého injekčného/infúzneho materiálu.
Pozri tiež časť 4.5 Liekové a iné interakcie.
6.3 Čas použiteľnosti
Čas použiteľnosti OCTANATE je 2 roky za podmienok uchovávania pri teplote 2 °C až 25 °C, chránené pred svetlom.
Rekonštituovaný roztok sa musí ihneď použiť.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
OCTANATE uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.
Neuchovávajte v mrazničke.
Injekčnú liekovku uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Typ obalového materiálu:
-
- prášok: injekčná liekovka (sklenená, typ I), gumová zátka, hliníková pertľa a polypropylénový
uzáver.
-
- rozpúšťadlo: injekčná liekovka (sklenená, typ I), gumová zátka, hliníková pertľa a polypropylénový uzáver.
-
- príslušenstvo: jednorazová injekčná striekačka, transferový set (Mix2vial™), injekčná ihla, 2
alkoholové tampóny
Dostupné veľkosti balenia sa líšia v množstve ľudského koagulačného faktora VIII/rozpúšťadla:
- 250 IU/liekovku: rekonštitúcia s 5 ml
- 500 IU/liekovku: rekonštitúcia s 10 ml
- 1000 IU/liekovku: rekonštitúcia s 10 ml
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzania s liekom
Návod na domácu liečbu
- Prečítajte si, prosím, celý tento návod a postupujte pozorne podľa neho!
- Nepoužívajte OCTANATE po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku.
- Počas postupu uvedeného nižšie sa musí zachovávať sterilita.
- Roztok v injekčnej striekačke musí byť číry alebo mierne perleťovo ligotavý. Nevstrekujte roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú usadeniny.
- Pripravený roztok okamžite spotrebujte, aby sa zabránilo bakteriálnej kontaminácii.
- Použite iba priloženú injekčnú súpravu. Použitie iného injekčného/infúzneho vybavenia môže spôsobiť ďalšie riziká a zlyhanie liečby.
Pokyny na prípravu roztoku:
-
1. Nepoužívajte liek vybratý priamo z chladničky. Rozpúšťadlo a prášok v uzatvorených injekčných liekovkách nechajte zohriať na teplotu miestnosti.
-
2. Odstráňte vyklápacie viečka z oboch injekčných liekoviek a vyčistite gumenné zátky jedným z dodaných alkoholových tampónov.
-
3. Zariadenie Mix2vial™ je zobrazené na obrázku 1. Položte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom na rovný povrch a pevne ju podržte. Vezmite zariadenie Mix2Vial™ a prevráťte ho hore dnom. Umiestnite modrú časť zariadenia Mix2Vial™ na hornú časť injekčnej liekovky s rozpúšťadlom a zatlačte pevne nadol, až kým nezacvakne (obrázky 2 a 3).
4.
5.
Položte injekčnú liekovku s práškom na rovný povrch a pevne ju podržte. Vezmite injekčnú liekovku s rozpúšťadlom s pripojeným zariadením Mix2Vial™ a prevráťte ju hore dnom. Umiestnite transparentnú časť na hornú časť injekčnej liekovky s práškom a zatlačte pevne nadol, až kým nezacvakne (obr. 4). Rozpúšťadlo pretečie automaticky do injekčnej liekovky s práškom.
S obomi injekčnými liekovkami stále pripojenými jemne premiešajte injekčnú liekovku s práškom, až kým sa liek nerozpustí.
Rozpustenie sa dokončí pri teplote miestnosti do 10 minút.Počas prípravy môže dôjsť k miernemu speneniu. Rozskrutkujte zariadenie Mix2Vial™ na dve časti (obr. 5). Spenenie zmizne.
Zlikvidujte prázdnu injekčnú liekovku s rozpúšťadlom s modrou časťou zariadenia Mix2Vial™.
Pokyny na podanie injekcie:
Pred podaním a počas podávania injekcie treba ako bezpečnostné opatrenia zmerať váš pulz. Ak sa u vás zaznamená zrýchlený pulz, znížte rýchlosť injekcie alebo nakrátko prerušte podávanie.
-
1. Nasaďte injekčnú striekačku na transparentnú časť zariadenia Mix2Vial™. Otočte injekčnú liekovku hore dnom a natiahnite roztok do injekčnej striekačky (obr. 6).
Roztok v injekčnej striekačke musí byť číry alebo mierne perleťovo ligotavý.
Po prenesení roztoku pevne podržte piest injekčnej striekačky (držte ho smerom nadol) a odstráňte injekčnú striekačku zo zariadenia Mix2Vial™ (obr. 7). Zlikvidujte zariadenie Mix2Vial™ a prázdnu injekčnú liekovku.
-
2. Očistite zvolené miesto vpichu jedným z dodaných alkoholových tampónov.
-
3. Nasaďte dodanú injekčnú ihlu na injekčnú striekačku.
-
4. Zaveďte injekčnú ihlu do zvolenej žily. Ak ste použili na uľahčenie nájdenia žily tlakový
obväz, pred začatím injekčného podávania OCTANATE ho musíte uvoľniť.
Do injekčnej striekačky nesmie vtiecť žiadna krv kvôli riziku tvorby fibrínových zrazenín.
-
5. Pomaly vstreknite roztok do žily, nie rýchlejšie než 2 až 3 ml za minútu.
Ak používate na jednu liečbu viac než jednu injekčnú liekovku s práškom OCTANATE, môžete znova použiť rovnakú injekčnú ihlu a injekčnú striekačku. Zariadenie Mix2Vial™ je určené iba na jedno použitie.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Octapharma Pharmazeutica Produktionsges.m.b.H
Oberlaaer Strasse 235
A-1100 Viedeň
Rakúsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
OCTANATE 250 IU: 16/0016/00-S
OCTANATE 500 IU: 16/0017/00-S
OCTANATE 1000 IU: 16/0018/00-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 07. februára 2000
Dátum posledného predĺženia: 24.januára 2005