Súhrnné informácie o lieku - Ofost 10 IU/ml injekčný/infúzny roztok
1. NÁZOV LIEKU
Ofost 10 IU/ml injekčný/infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
1 ml roztoku obsahuje 16,7 mikrogramov oxytocínu (10 IU).
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný/infúzny roztok (injekcia/infúzia).
Bezfarebná, číra kvapalina s charakteristickým zápachom, bez viditeľných častíc. pH roztoku 3,5–4,5.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Antepartum
-
– Indukcia pôrodu z medicínskych dôvodov, napr. v prípade potermínového tehotenstva, predčasného pretrhnutia plodových blán, hypertenzie vyvolanej tehotenstvom (preeklampsia);
-
– stimulácia pôrodu pri hypotonickej nečinnosti maternice;
-
– v raných fázach tehotenstva ako prídavná liečba k riadeniu neúplného, nevyhnutného alebo zamĺknutého potratu.
Postpartum
-
– Počas cisárskeho rezu po pôrode dieťaťa;
-
– prevencia a liečba atónie a krvácania maternice po pôrode.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Indukcia alebo posilnenie pôrodu:
Podávanie oxytocínu sa nemá zahájiť počas 6 hodín po podaní vaginálnych prostaglandínov. Ofost sa má podávať vo forme intravenóznej (i.v.) kvapkovej infúzie alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou podania. Pre kvapkovú infúziu je odporúčané pridať 5 IU oxytocínu do 500 ml fyziologického roztoku elektrolytu (napríklad 0,9% chloridu sodného). U pacientiek, ktorým nie je možné podať infúziu chloridu sodného, je možné na zriedenie použiť 5% roztok dextrózy (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní). Na zabezpečenie rovnomerného premiešania sa musí fľaša alebo vrecko pred použitím niekoľkokrát prevrátiť.
Počiatočná rýchlosť infúzie sa má nastaviť na 1 až 4 milijednotky za minútu (2 až 8 kvapiek za minútu). Môže sa postupne zvyšovať v intervaloch, ktoré nie sú kratšie ako 20 minút a s nárastom maximálne 1–2 milijednotky za minútu, kým sa nezaistí priebeh kontrakcií podobných normálnemu pôrodu. U tehotenstva vo fáze blízkej pôrodu sa to často môže dosiahnuť pri infúzii menej ako 10 milijednotiek za minútu (20 kvapiek za minútu), maximálna odporúčaná rýchlosť je 20 milijednotiek za minútu (40 kvapiek za minútu).
Pro použití automaticky riadenej infúznej pumpy, ktorá dodáva menšie objemy ako kvapková infúzia, musí byť koncentrácia vhodná na infúziu v odporúčanom rozsahu dávkovania vypočítaná podľa špecifikácií pumpy.
Počas infúzie musia byť starostlivo sledované frekvencia, sila a trvanie kontrakcií, ako aj srdcová frekvencia plodu. Akonáhle je dosiahnutá adekvátna úroveň aktivity maternice, čo sú 3 až 4 kontrakcie každých 10 minút, zvyčajne môže byť rýchlosť infúzie znížená. V prípade hyperaktivity maternice a/alebo tiesne plodu musí byť podávanie infúzie prerušené okamžite.
Ak sa u žien, ktoré sú v termíne pôrodu alebo blízko neho, nedosiahne pravidelných kontrakcií po infúzii celkového množstva 5 IU, odporúča sa pokus o vyvolanie pôrodu zastaviť; vyvolanie sa môže zopakovať nasledujúci deň, pričom sa opäť začína rýchlosťou 1 až 4 milijednotky za minútu (pozri časť 4.3 Kontraindikácie).
Ofost je dobre tolerovaný tkanivami, preto neúmyselná extravaskulárna infúzia nie je škodlivá.
Cisársky rez:
1 ml oxytocínu 5 IU/ml ako i.v. infúzia (1,0 ml zriedený vo fyziologickom roztoku chloridu sodného a podávaný ako i.v. kvapková infúzia alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou počas 5 minút) po pôrode dieťaťa.
Prevencia popôrodného krvácania:
Zvyčajná dávka je 5 IU ako i.v. infúzia (5 IU zriedených vo fyziologickom elektrolytovom roztoku a podávaný ako i.v. kvapková infúzia alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou počas 5 minút) alebo 5–10 IU i.m. po pôrode placenty. U žien, ktorým bol Ofost podaný na indukciu alebo posilnenie pôrodu, má infúzia pokračovať počas tretej fázy pôrodu a nasledujúcich niekoľko hodín zvýšenou rýchlosťou.
Liečba popôrodného krvácania:
5 IU ako i.v. infúzia (5 IU zriedených vo fyziologickom elektrolytovom roztoku a podávaný ako i.v. kvapková infúzia alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou počas
5 minút) alebo 5–10 IU i.m., nasledované v závažných prípadoch i.v. infúziou roztoku obsahujúceho 5 až 20 IU oxytocínu v 500 ml riediaceho roztoku obsahujúceho elektrolyt, ktorá prebieha rýchlosťou potrebnou na kontrolu atónie maternice.
Neúplný, nevyhnutný alebo zamĺknutý potrat:
5 IU ako i.v. infúzia (5 IU zriedených vo fyziologickom elektrolytovom roztoku a podávaný ako i.v. kvapková infúzia alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou počas
5 minút), v prípade potreby nasledovaná i.v. infúziou rýchlosťou 20 až 40 milijednotiek /minútu. Ak sa vyskytnú bolestivé kontrakcie maternice, má byť rýchlosť infúzie znížená alebo infúzia dočasne zastavená.
Spôsob podávania
Intravenózna (i.v.), intramuskulárna (i.m.) injekcia a intravenózna infúzia.
Staršie osoby
Neexistujú žiadne indikácie pre použitie Ofostu u starších pacientiek.
Porucha funkcie obličiek
U pacientiek s poruchou funkcie obličiek neboli vykonané žiadne štúdie.
Porucha funkcie pečene
U pacientiek s poruchou funkcie pečene neboli vykonané žiadne štúdie.
Pediatrická populácia
Neexistujú žiadne indikácie pro použitie Ofostu u detí a dospievajúcich.
4.3 Kontraindikácie
-
– Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1;
-
– mechanická prekážka pre pôrod;
-
– tieseň plodu;
-
– hypertonické kontrakcie maternice.
-
– významná cefalopelvická disproporcia;
-
– malprezentácia plodu;
-
– placenta praevia, vasa praevia;
-
– abrupcia placenty;
-
– naliehanie alebo prolaps pupočníka;
-
– nadmerne roztiahnutá maternica alebo zhoršená odolnosť maternice k prasknutiu, napr.
-
– polyhydramnión;
-
– významná multiparita;
-
– výskyt jazvy maternice v dôsledku závažnej operácie, vrátane klasického cisárskeho rezu.
Ofost sa nesmie podávať počas 6 hodín po podaní vaginálnych prostaglandínov (pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
U pacientiek, ktoré majú v anamnéze cisársky rez alebo iný chirurgický zákrok na maternici, je potrebné postupovať s opatrnosťou.
Indukcia pôrodu pomocou oxytocínu sa má použiť iba v striktne indikovaných prípadoch zo zdravotných dôvodov. Liek sa podáva iba pri hospitalizácii v nemocnici a pod kvalifikovaným zdravotníckym dohľadom.
Ak sa oxytocín používa na indukciu a posilnenie pôrodu, musí byť podávaný iba ako intravenózna kvapková infúzia.
Ofost sa nemá používať po dlhší čas u pacientiek s nečinnosťou maternice rezistentnou na oxytocín, závažnou preeklamptickou toxémiou alebo závažnými kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Ofost sa nikdy nemá podávať ako intravenózna bolusová injekcia, pretože by mohlo dôjsť ku krátkodobej hypotenzii sprevádzanej návalmi horúčavy (flushing) a reflexnou tachykardiou.
Kardiovaskulárne poruchy
Oxytocín sa má používať s opatrnosťou u pacientiek, ktoré majú pre-dispozíciu k ischémii myokardu v dôsledku už existujúceho kardiovaskulárneho ochorenia (ako je hypertrofická kardiomyopatia, ochorenie srdcových chlopní a/alebo ischemická choroba srdca vrátane vazospazmu koronárnych artérií), aby sa u týchto pacientiek predišlo významným zmenám krvného tlaku a srdcovej frekvencie.
Syndróm dlhého QT intervalu
Oxytocín sa má podávať s opatrnosťou pacientkam so známym „syndrómom dlhého QT intervalu“ alebo podobnými príznakmi, a pacientkam užívajúcim lieky, o ktorých je známe, že predlžujú QT interval.
Ak sa Ofost podáva na indukciu a posilnenie pôrodu:
-
– Podanie oxytocínu v nadmerných dávkach môže byť nebezpečné pre matku ako aj pre plod, ak má za následok hyperaktivitu maternice, čo môže spôsobiť tieseň plodu (bradykardia plodu, plodová voda znečistená mekóniom, asfyxia a smrť plodu) a hypertóniu, tetanické kontrakcie alebo ruptúru maternice. Starostlivé sledovanie srdcovej frekvencie plodu (ak je možná kardiotokografia (KTG)) a motility maternice je nevyhnutné, aby mohla byť dávka upravená podľa individuálnej odpovede. U pacientiek s kardiovaskulárnym ochorením má byť objem infúznej tekutiny udržiavaný na nízkej úrovni pomocou infúzie oxytocínu vo vyššej koncentrácii.
-
– Zvláštna opatrnosť je potrebná v prípadoch výskytu hraničnej cefalopelvickej disproporcie, sekundárnej nečinnosti maternice, mierneho alebo stredného stupňa hypertenzie alebo ochorenia srdca vyvolaného tehotenstvom, a u pacientiek starších ako 35 rokov alebo s cisársky rezom na dolnom segmente maternice v anamnéze.
-
– V zriedkavých prípadoch zvyšuje farmakologická indukcia pôrodu pomocou látok
4.5 Liekové a iné interakcie
Iné kontraindikované lieky
Prostaglandíny a ich analógy
Prostaglandíny a ich analógy uľahčujú kontrakciu myometria, preto oxytocín môže potencovať účinok prostaglandínov a ich analógov na maternicu a naopak (pozri časť 4.3)
Neodporúčané súbežné použitie
Lieky predlžujúce QT interval
Oxytocín sa má považovať za potenciálne arytmogénny, najmä u pacientiek s inými rizikovými faktormi pre Torsade de Pointes, ako sú lieky, ktoré predlžujú QT interval, alebo u pacientiek s anamnézu syndrómu dlhého QT intervalu (pozri časť 4.4).
Interakcie, ktoré je potrebné vziať do úvahy
Inhalačné anestetiká
Inhalačné anestetiká (napríklad cyklopropán, halotán, sevofluran, desfluran) majú relaxačný účinok na maternicu a spôsobujú významnú inhibíciu tonusu maternice a tým môžu znižovať uterotonický účinok oxytocínu. Bolo tiež hlásené, že ich súbežné použitie s oxytocínom spôsobuje poruchy srdcového rytmu.
Vazokonstrikčné lieky / Sympatomimetiká
Oxytocín môže zvýšiť účinky vazokonstrikčných liekov a sympatomimetík na zúženie ciev, a to aj tých liečiv, ktoré sú obsiahnuté v lokálnych anestetikách.
Kaudálne anestetiká
Pri alebo po anestézii v kaudálnom bloku môže oxytocín potenciovať pôsobenie vazokonstrikčných látok zo skupiny sympatomimetík na tlak.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Reprodukčné štúdie na zvieratách neboli s oxytocínom vykonané. Vzhľadom k bohatým skúsenostiam s týmto liekom a jeho chemickej štruktúre a farmakologickým vlastnostiam sa nepredpokladá, že môže predstavovať riziko vzniku abnormalít plodu, ak je používaný podľa pokynov. Oxytocín je v tehotenstve kontraindikovaný s výnimkou použitia z prísne medicínskych dôvodov, ako je indukcia alebo posilnenie pôrodu alebo pri spontánnom alebo indukovanom potrate.
Dojčenie
Oxytocín sa môže v malom množstve objaviť v materskom mlieku. Avšak škodlivý účinok oxytocínu na novorodenca sa neočakáva, pretože prechádza do tráviaceho traktu, kde dochádza k jeho rýchlej deaktivácii.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neboli vykonané žiadne štúdie o účinkoch oxytocínu na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ženy s kontrakciami maternice nemajú viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Keďže existuje široká variabilita v citlivosti maternice, môže v niektorých prípadoch dôjsť k sťahu maternice pri dávke, ktorá sa bežne považuje za nízku. Keď sa oxytocín podáva i.v. infúziou na indukciu alebo posilnenie pôrodu, podanie príliš vysokých dávok môže viesť k nadmernej stimulácii maternice, čo môže spôsobiť tieseň plodu, asfyxiu a smrť, alebo môže viesť k hypertónii, tetanickým kontrakciám, poškodeniu mäkkých tkanív alebo ruptúre maternice.
Rýchla i.v. bolusová injekcia oxytocínu v dávkach niekoľkých IU môže viesť k akútnej krátkodobej hypotenzii sprevádzanej návalmi horúčavy (flushing) a reflexnou tachykardiou (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní). Tieto rýchle hemodynamické zmeny môžu vyústiť do ischémie myokardu, najmä u pacientiek s už existujúcim kardiovaskulárnym ochorením. Rýchla i.v. bolusová injekcie v dávkach niekoľkých IU môže tiež viesť k predĺženiu QTc intervalu.
Vo zriedkavých prípadoch farmakologická indukcia pôrodu pomocou uterotonických látok, vrátane oxytocínu, zvyšuje riziko popôrodnej diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (pozri časť 4.4 Osobitné opatrenia a upozornenia pri používaní).
Nežiaduce účinky sú uvedené podľa tried orgánových systémov MedDRA a frekvencií podľa konvencií MedDRA: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10) menej časté (>1/1000 až <1/100), zriedkavé (>1/10000 až <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10000), neznáme (z dostupných údajov).
Nežiaduce účinky na matku
Poruchy krvi a lymfatického systému
Neznáme: diseminovaná intravaskulárna koagulácia
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: anafylaktoidné reakcie spojené s dýchavičnosťou, hypotenziou alebo šokom
Poruchy metabolizmu a výživy
Neznáme: intoxikácia vodou, hyponatriémia u matky
Poruchy nervového systému
Časté: bolesť hlavy
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Časté: tachykardia, bradykardia
Menej časté: arytmia
Neznáme: ischémia myokardu, predĺženie QTc intervalu v elektrokadiogramu, reflexná
tachykardia
Poruchy ciev
Neznáme: hypotenzia, hemorágia
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Neznáme: akútny pľúcny edém
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Neznáme: flushing
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté: nevoľnosť, vracanie
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Zriedkavé: vyrážka, žihľavka
Neznáme: angioedém
Stavy v gravidite, v šestonedelí a perinatálnom období
Neznáme: hypertónia maternice, tetanické kontrakcie maternice, ruptúra maternice
Nežiaduce účinky na plod/novorodenca
Stavy v gravidite, v šestonedelí a perinatálnom období
Neznáme: syndróm tiesne plodu, asfyxia a smrť
Poruchy metabolizmu a výživy
Neznáme: hyponatriémia u novorodenca
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie môže spôsobiť nasledujúce komplikácie: tieseň plodu (bradykardia plodu, plodová voda znečistená mekóniom, asfyxia), hypertónia, tetanické kontrakcie, ruptúra maternice, intoxikácia vodou.
Toxicita: pri podaní 2–3 a 10 IU i.m. novorodencom a pri nazálnom podaní 8 IU deťom vo veku !4–1^ roka neboli pozorované žiadne príznaky.
Závažná intoxikácia bola pozorovaná u dospelých po infúzii 80 IU v izotonickom roztoku glukózy počas 35 hodín, po infúzii 488 IU počas 40 hodín a po infúzii 800 IU počas 60 hodín (1 IU zodpovedá 1,67 mikrogramom).
Príznaky: antidiuretický účinok – riziko intoxikácie vodou (hyponatriémia, hypoosmolalita, edém mozgu). Vaskulárny kŕč, hypertenzia.
Liečba: v prípade retencie tekutín je nutné sledovanie. V prípade intoxikácie vodou sa má začať podávanie diuretík (manitol alebo furosemid), infúzia sodíka a terapia cerebrálneho edému. Môže byť použitá aj iná symptomatická liečba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Oxytocín a analógy, ATC kód: H01BB02
Oxytocin stimuluje kontrakcie (ich frekvenciu a silu) počas pôrodu, urýchľuje involúciu maternice a sťahuje myoepiteliálne bunky mliečnej žľazy, čo uľahčuje proces vyprázdňovania.
Syntetický Ofost neobsahuje vazopresín, a preto pri odporúčaných dávkach nezvyšuje krvný tlak, a tak môže byť použitý pri preeklampsii.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Plazmatické hladiny oxytocínu po intravenóznej infúzii 4 milijednotiek za minútu tehotným ženám v termíne boli 2 až 5 mikrojednotiek/ml.
Pri intravenóznej infúzii sa účinok prejaví postupne, s rovnovážnym stavom zvyčajne po 20–40 minútach.
Po intravenóznej alebo intramuskulárnej (i.m.) injekcii účinkuje Ofost rýchlo, približne 1 minútu po i.v. a 2–4 minúty po i.m. injekcii. Účinok zostáva po dobu 30–60 minút po i.m. injekcii a pravdepodobne o niečo kratšie po i.v. injekcii.
Distribúcia
Distribučný objem v rovnovážnom stave je u ľudí približne 12,2 l alebo 170 ml/kg. Väzba na plazmatické proteíny je nízka. Oxytocín prechádza placentou v oboch smeroch. Oxytocín v malom množstve môže byť nájdený v materskom mlieku.
Biotransformácia / Metabolizmus
Enzým oxytocináza, glykoproteín aminopeptidáza, je produkovaný v priebehu tehotenstva. Enzým sa nachádza v plazme a môže degradovať oxytocín. Enzymatická aktivita sa postupne zvyšuje až do začiatku pôrodu, potom sa zvýši rýchlo, a po pôrode sa znovu znižuje. Počas tohto obdobia je tiež vysoká enzýmová aktivita v tkanive placenty a maternice. Pri metabolizme a vylučovaní oxytocínu z plazmy hrajú dôležitú úlohu pečeň a obličky. Takže pečeň, obličky a systémová cirkulácia prispievajú k biotransformácii oxytocínu.
Eliminácia
Plazmatický polčas oxytocínu je v rozmedzí od 3 do 20 minút. Metabolity sa vylučujú močom, pričom menej ako 1 % podanej dávky sa vylučuje močom v nezmenenej forme. Metabolický klírens u tehotných žien je približne 17 ml/kg/min. Metabolický klírens u mužov a netehotných žien je približne 20 ml/kg/min.
Porucha funkcie obličiek
Neboli vykonané žiadne štúdie u pacientov s poruchou funkcie obličiek. Avšak vzhľadom na vylučovanie oxytocínu a jeho znížené vylučovanie močom z dôvodov antidiuretických vlastností, môže prípadná akumulácia oxytocínu viesť k predĺženému účinku.
Porucha funkcie pečene
Neboli vykonané žiadne štúdie u pacientov s poruchou funkcie pečene. Farmakokinetické zmeny u pacientiek s poruchou funkcie pečene nie sú pravdepodobné, pretože metabolizujúci enzým oxytocináza nie je obmedzený na samotnú pečeň a hladiny oxytocinázy v placente sa počas tohto obdobia výrazne zvýšili. Preto biotransformácia oxytocínu pri zhoršenej funkcii pečene nemusí viesť k podstatným zmenám metabolického klírens oxytocínu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity a mutagenicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Nie sú k dispozícii žiadne štandardné štúdie teratogenity, reprodukčnej schopnosti a karcinogenity s oxytocínom.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Hemihydrát chlórbutanolu
Kyselina octová (na úpravu pH)
Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Oxytocín nemá byť podávaný infúziou rovnakým zariadením ako krv alebo plazma, pretože oxytocín môže byť deaktivovaný.
Oxytocín je nekompatibilný s roztokmi obsahujúcimi metabisulfit sodný ako stabilizátor.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Ampulka z transparentného borosilikátového skla typu I s objemom 1 ml, miesto zlomu vyznačené krúžkom alebo bodom.
Veľkosti balenia: 5, 10 alebo 100 ampuliek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Ofost je kompatibilný s nasledujúcimi infúznymi kvapalinami, ale u jednotlivých pacientiek je potrebné venovať náležitú pozornosť vhodnosti použitia elektrolytov: chlorid sodný/draselný (103 mmol Na+ a 51 mmol K+), 1,39% hydrogenuhličitan sodný, 0,9% chlorid sodný, 1,72% laktát sodný, 5% dextróza, 20% fruktóza, 6% Macrodex, 10% Rheomacrodex, Ringerov roztok.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými
požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
AS GRINDEKS.
Krustpils iela 53, Riga, LV-1057
Lotyšsko
Tel: +371 67083 205
Fax: +371 67083 505
E-mail:
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
56/0261/17-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie:
Dátum posledného predĺženia registrácie: