Súhrnné informácie o lieku - OPRAZOLE
1. NÁZOV LIEKU
OPRAZOLE
20 mg gastrorezistentné tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá tableta obsahuje 20 mg omeprazolu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Gastrorezistentná tableta
Svetlo béžové, okrúhle, bikonvexné tablety potiahnuté enterosolventnou vrstvou.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
OPRAZOLE gastrorezistentné tablety sú indikované:
Dospelí
- Liečba dvanástnikových vredov
- Prevencia relapsu dvanástnikových vredov
- Liečba žalúdkových vredov
- Prevencia relapsu žalúdkových vredov
- Eradikácia Helicobacter pylori (H. pylori) pri peptickej vredovej chorobe v kombinácii s vhodnými antibiotikami
- Liečba vredov žalúdka a dvanástnika vyskytujúcich sa v súvislosti s užívaním NSAID
- Prevencia vredov žalúdka a dvanástnika vyskytujúcich sa v súvislosti s užívaním NSAID u rizikových pacientov
- Liečba refluxnej ezofagitídy
- Dlhodobá liečba pacientov s vyhojenou refluxnou ezofagitídou
- Liečba symptomatickej gastroezofagálnej refluxnej choroby
- Liečba Zollingerovho-Ellisonovho syndrómu
Pediatrická populácia
Deti staršie ako 1 rok a s hmotnosťou >10 kg
- Liečba refluxnej ezofagitídy
- Symptomatická liečba pyrózy a regurgitácie kyseliny pri gastroezofagálnej refluxnej chorobe
Deti staršie ako 4 roky a dospievajúci
- Liečba dvanástnikového vredu spôsobeného H. pylori v kombinácii s antibiotikami
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Liek OPRAZOLE má len jednu silu – 20 mg, preto v prípade použitia nižšej sily (10mg) je potrebné použiť iné dostupné lieky s obsahom omeprazolu. Platí to v prípadoch dávkovania v pediatrickej populácii a pri pacientoch s poruchami funkcie pečene.
Dospelí
Liečba dvanástnikových vredov
Odporúčané dávkovanie u pacientov s aktívnym vredom dvanástnika je 20 mg lieku OPRAZOLE 1-krát denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 2 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, k nemu spravidla dôjde po ďalšej dvojtýždňovej liečebnej kúre. Pacientom, u ktorých dvanástnikový vred na liečbu reaguje nedostatočne, sa odporúča podávať 40 mg 1-krát denne. Vyhojenie sa zvyčajne dosiahne v priebehu 4 týždňov.
Prevencia relapsu dvanástnikových vredov
-
V prevencii relapsu dvanástnikového vredu u pacientov negatívnych na H. pylori alebo v prípadoch, kedy eradikácia H. pylori nie je možná, sa odporúča OPRAZOLE 20 mg 1-krát denne. U niektorých pacientov môže postačovať denná dávka 10 mg. V prípade zlyhania liečby možno dávku zvýšiť na 40 mg.
Liečba žalúdkových vredov
Odporúčaná dávka lieku OPRAZOLE je 20 mg jedenkrát denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu vredu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, u ktorých po iniciálnej kúre liečby nedôjde k úplnému vyhojeniu, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby. U pacientov, u ktorých žalúdkový vred reaguje na liečbu nedostatočne, sa odporúča 40 mg 1-krát denne a vyhojenie sa zvyčajne dosiahne v priebehu 8 týždňov.
Prevencia relapsu žalúdkových vredov
-
V prevencii relapsu u pacientov, u ktorých žalúdkový vred reaguje na liečbu nedostatočne, sa odporúča OPRAZOLE 20 mg 1-krát denne. V prípade potreby sa môže dávka zvýšiť na 40 mg 1-krát denne.
Eradikácia H. pylori pri peptickej vredovej chorobe
Pri výbere antibiotík na eradikáciu H. pylori je potrebné zohľadňovať individuálnu znášanlivosť liečiva u pacienta a má sa uskutočňovať v súlade so stavom rezistencie a odporúčaniami liečby na národnej, regionálnej a miestnej úrovni.
- OPRAZOLE 20 mg + klaritromycín 500 mg + amoxicilín 1000 mg, každý 2-krát denne počas 1 týždňa alebo
- OPRAZOLE 20 mg + klaritromycín 250 mg (alt. 500 mg) + metronidazol 400 mg (alebo 500 mg alebo tinidazol 500 mg), každý 2-krát denne počas 1 týždňa alebo
- OPRAZOLE 40 mg 1-krát denne s amoxicilínom 500 mg a metronidazolom 400 mg (alebo 500 mg alebo tinidazol 500 mg), oba 3-krát denne počas 1 týždňa.
Ak je pacient ešte stále pozitívny na H. pylori, liečbu v každom režime možno zopakovať.
Liečba vredov žalúdka, dvanástnika v súvislosti s užívaním NSAID
-
V liečbe vredov žalúdka, dvanástnika je odporúčaná dávka lieku OPRAZOLE 20 mg jedenkrát denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu vredu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, u ktorých nedošlo k úplnému vyhojeniu po iniciálnej kúre liečby, dochádza k vyhojeniu vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby.
Prevencia vredov žalúdka, dvanástnika vyskytujúcich sa v súvislosti s užívaním NSAID u rizikových pacientov
V prevencii vredov žalúdka, dvanástnika vyskytujúcich sa v súvislosti s užívaním NSAID u rizikových pacientov (vek >60 rokov, s vredmi žalúdka a/alebo vredmi dvanástnika, s krvácaním z hornej časti GITu v anamnéze) je odporúčanou dávkou lieku OPRAZOLE 20 mg 1-krát denne.
Liečba refluxnej ezofagitídy
Odporúčaná dávka lieku OPRAZOLE je 20 mg 1-krát denne. U väčšiny pacientov sa vyhojenie dosiahne v priebehu 4 týždňov liečby. U tých pacientov, u ktorých po iniciálnej liečebnej kúre nedošlo k úplnému vyhojeniu, dochádza k nemu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby.
U pacientov s ťažkou ezofagitídou sa odporúča dávka 40 mg 1-krát denne a vyhojenie sa zvyčajne dosiahne v priebehu 8 týždňov.
Dlhodobá liečba pacientov s vyhojenou refluxnou ezofagitídou Počas dlhodobej liečby pacientov s vyhojenou refluxnou ezofagitídou je odporúčanou dávkou 10 mg 1-krát denne. V prípade potreby možno dávku zvýšiť na 20 až 40 mg 1-krát denne.
Liečba symptomatickej gastroezofagálnej refluxnej choroby
Odporúčaná dávka lieku OPRAZOLE je 20 mg denne. Pacienti môžu dostatočne reagovať na dávku 10 mg denne, a preto úpravu dávky je potrebné zvažovať individuálne.
Ak sa po 4 týždňoch liečby liekom OPRAZOLE 20 mg denne nedosiahne kontrola príznakov, odporúča sa ďalšie vyšetrenie.
Liečba Zollingerovho-Ellisonovho syndrómu
U pacientov so Zollinerovým-Ellisonovým syndrómom sa má dávkovanie nastaviť individuálne a liečba má pokračovať tak dlho, ako je klinicky považovaná za potrebnú. Odporúčaná iniciálna dávka lieku OPRAZOLE je 60 mg denne. Všetci pacienti s ťažkou formou ochorenia a nedostatočnou reakciou na iné spôsoby liečby boli dostatočne kontrolovaní a viac ako 90% pacientov bolo na udržiavacích dávkach lieku OPRAZOLE 20 –120 mg denne. Pri denných dávkach lieku OPRAZOLE prevyšujúcich 80 mg je potrebné túto dávku rozdeliť a podávať 2-krát denne.
Pediatrická populácia
Deti staršie ako 1 rok a s hmotnosťou >10 kg
Liečba refluxnej ezofagitídy
Symptomatická liečba pyrózy a regurgitácie žalúdkovej kyseliny pri gastroezofagálnej refluxnej chorobe
Odporúčané dávkovanie je nasledovné:
Vek | Hmotnosť | Dávka |
> 1 rok | 10–20 kg | 10 mg jedenkrát denne. Dávku možno v prípade potreby zvýšiť na 20 mg jedenkrát denne |
> 2 roky | >20 kg | 20 g jedenkrát denne. Dávku možno v prípade potreby zvýšiť na 40 mg jedenkrát denne |
Refluxná ezofagitída: Trvanie liečby predstavuje 4 až 8 týždňov.
Symptomatická liečba pyrózy a regurgitácie žalúdkovej kyseliny pri gastroezofagálnej refluxnej chorobe: Trvanie liečby predstavuje 2 až 4 týždne. Ak sa po 2 až 4 týždňoch nedosiahne kontrola príznakov, pacient si vyžaduje ďalšie
vyšetrenie.
Deti staršie ako 4 roky a dospievajúci
Liečba dvanástnikového vredu spôsobeného H. pylori
Pri výbere vhodnej kombinovanej liečby je potrebné zohľadňovať platné národné, regionálne a miestne odporúčania v súvislosti s bakteriálnou rezistenciou, trvanie liečby (najčastejšie 7 dní, ale niekedy až do 14 dní) a náležité použitie antibakteriálnych látok.
Liečba má prebiehať pod dohľadom odborníka.
Odporúčané dávkovania sú nasledovné:
Hmotnosť | Dávkovanie |
15–30 kg | Kombinácia s dvoma antibiotikami. OPRAZOLE 10 mg, amoxicilín 25 mg/kg telesnej hmotnosti a klaritromycín 7,5 mg/kg telesnej hmotnosti sa spolu podáva 2-krát denne počas 1 týždňa. |
31–40 kg | Kombinácia s dvoma antibiotikami. OPRAZOLE 20 mg, amoxicilín 750 mg a klaritromycín 7,5 mg/kg telesnej hmotnosti sa spolu podáva 2-krát denne počas 1 týždňa. |
>40 kg | Kombinácia s dvoma antibiotikami. OPRAZOLE 20 mg, amoxicilín 1 g a klaritromycín 500 mg sa spolu podáva 2-krát denne počas 1 týždňa. |
Iné skupiny pacientov
Porucha funkcie obličiek
U pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je potrebné upravovať dávkovanie (pozri časť 5.2).
Porucha funkcie pečene
U pacientov s poruchou funkcie pečene môže postačovať denná dávka 10–20 mg (pozri časť 5.2).
Starší pacienti (vek >65 rokov)
U starších pacientov nie je potrebné upravovať dávkovanie (pozri časť 5.2).
Spôsob podávania
K dosiahnutiu čo najlepších výsledkov liečby sa odporúča užiť liek ráno pred jedlom a zapiť vhodnou tekutinou (voda alebo ovocná šťava). Tablety sa nesmú žuvať ani drviť.
4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na omeprazol, substituované benzimidazoly alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Omeprazol sa rovnako ako iné inhibítory protónovej pumpy (PPI) nemá podávať súbežne s nelfinavirom (pozri časť 4.5).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
V prípade akýchkoľvek alarmujúcich príznakov (napr. značná neúmyselná strata na hmotnosti, opakované vracanie, dysfágia, hemateméza alebo meléna) a pri podozrení alebo zistení žalúdkového vredu sa má vylúčiť malignita, pretože liečba môže zmierňovať symptómy a oddialiť stanovenie diagnózy.
Súbežné používanie atazanaviru s inhibítormi protónovej pumpy sa neodporúča (pozri časť 4.5). Ak sa kombinácii atazanaviru s inhibítormi protónovej pumpy nedá vyhnúť, odporúča sa starostlivé monitorovanie (napr. vírusová záťaž) v kombinácii so zvýšením dávky atazanaviru na 400 mg so 100 mg ritonaviru; 20 mg omeprazolu sa nemá prekročiť.
Omeprazol, ako iné lieky blokujúce aciditu, môže redukovať absorpciu vitamínu B12 (kyanokobalamín) vzhľadom na hypo- alebo achlórhydriu. To sa má zohľadniť pri dlhodobej liečbe pacientov so zníženou zásobou vitamínu B12 alebo s rizikovými faktormi pre zníženie absorpcie.
Omeprazol je inhibítorom CYP2C19. Má sa zvážiť potenciál interakcií s liekmi metabolizovanými prostredníctvom CYP2C19 na začiatku alebo na konci liečby omeprazolom.
Pozorovala sa interakcia medzi klopidogrelom a omeprazolom (pozri časť 4.5). Klinická závažnosť tejto interakcie je neurčitá. Preventívne sa súbežnému použitiu omeprazolu a klopidogrelu má zabrániť.
Liečba inhibítormi protónovej pumpy môže mať za následok mierne zvýšené riziko gastrointestinálnych infekcií vyvolaných, napr. Salmonellou a Campylobacterom (pozri časť 5.1).
Počas každej dlhodobej liečby, najmä ak trvá dlhšie ako 1 rok, majú byť pacienti pravidelne sledovaní.
Hypomagnezémia
U pacientov, ktorým boli inhibítory protónovej pumpy, ako je omeprazol, podávané počas viac ako troch mesiacov (vo väčšine prípadov liečba trvala jeden rok), boli hlásené prípady ťažkej hypomagnezémie. Hypomagnezémia sa môže manifestovať závažnými symptómami ako je únava, tetánia, delirium, kŕče, závraty a ventrikulárna arytmia, ale tiež môže vzniknúť nepozorovane a byť nepovšimnutá. U väčšiny pacientov, u ktorých hypomagnezémia vznikla, došlo k úprave hladín magnézia po jeho podaní a vysadení inhibítorov protónovej pumpy.
Odporúča sa, aby lekár pacientom, u ktorých sa predpokladá, že budú dlhodobo liečení inhibitormi protónovej pumpy, alebo ktorým sú inhibítory protónovej pumpy podávané spolu s digoxinomm alebo liekmi, ktoré môžu viesť k hypomagnezémii (napr. diuretika), nechal vyšetriť hladiny magnézia pred začatím podávania inhibitorov protónovej pumpy a potom v pravidelných intervaloch počas ich podávania.
Riziko fraktúr krčku stehennej kosti, zápästia a stavcov chrbtice
Podávanie inhibítorov protónovej pumpy, najmä ak sa podávajú vo vysokých dávkach a dlhý čas (>1 rok), môže viesť k miernemu zvýšeniu rizika fraktúr krčku stehennej kosti, zápästia a stavcov chrbtice, a to predovšetkým u starších osôb alebo v prípade súbežne sa vyskytujúcich ďalších známych rizikových faktorov pre vznik zlomenín. Na základe observačných štúdií sa predpokladá, že inhibítory protónovej pumpy môžu celkové riziko vzniku fraktúr zvýšiť o 10–40%. Je možné, že na tomto zvýšení sa čiastočne podieľajú aj iné rizikové faktory. Pacienti, u ktorých je zvýšené riziko vzniku osteoporózy, majú sa liečiť v súlade s platnými odporučenými klinickými postupmi a majú mať dostatočný prísun vitamínu D a kalcia.
Subakútny kožný lupus erythematosus (SCLE, subacute cutaneous lupus erythematosus)
Inhibítory protónovej pumpy súvisia s veľmi zriedkavými prípadmi SCLE. Ak sa vyskytnú lézie, najmä v oblastiach kože vystavených slnku, a ak sú sprevádzané artralgiou, pacient má ihneď vyhľadať lekársku pomoc a zdravotnícky pracovník má zvážiť vysadenie lieku OPRAZOLE.
SCLE po predchádzajúcej liečbe inhibítorom protónovej pumpy môže zvýšiť riziko SCLE pri použití iných inhibítorov protónovej pumpy.
Interferencia s laboratórnymi testami
Zvýšená hladina Chromograninu A (CgA) môže mať vplyv na vyšetrenie na neuroendokrinné nádory. Aby sa predišlo tejto interferencii, liečba omeprazolom sa má ukončiť najmenej 5 dní pred meraním CgA (pozri časť 5.1).
Pediatrická populácia
Niektoré deti s chronickými ochoreniami si môžu vyžadovať dlhodobú liečbu, hoci sa to neodporúča.
4.5 Liekové a iné interakcie
Účinky omeprazolu na farmakokinetiku iných liečiv
Liečivá s absorpciou závislou od pH
Znížená vnútrožalúdková acidita počas liečby omeprazolom može zvýšiť alebo znížiť absorpciu liečiv s absorpciou závislou od pH žalúdka.
Nelfinavir, atazanavir
V prípade súbežného podávania s omeprazolom sú plazmatické hladiny nelfinaviru a atazanaviru znížené.
Súbežné podávanie omeprazolu s nelfinavirom je kontraindikované (pozri časť 4.3). Súbežné podávanie omeprazolu (40 mg jedenkrát denne ) redukovalo priemernú expozíciu nelfinaviru približne o 40% a priemerná expozícia farmakologicky aktívneho metabolitu M8 bola redukovaná približne o 75–90%. Interakcia môže mať za následok CYP2C19 inhibíciu.
Súbežné podávanie omeprazolu s atazanavirom sa neodporúča (pozri časť 4.4). Súbežné podávanie omeprazolu (40 mg jedenkrát denne) a atazanaviru 300 mg/ritonaviru 100 mg zdravým dobrovoľníkom viedlo k 75% zníženiu expozície atazanaviru. Zvýšenie dávky atazanaviru na 400 mg nekompenzovalo pôsobenie omeprazolu na expozíciu atazanaviru. Súbežné podávanie omeprazolu (20 mg jedenkrát denne) s atazanavirom 400 mg/ritonavirom 100 mg zdravým dobrovoľníkom viedlo k zníženiu expozície atazanaviru priemerne o 30% v porovnaní s atazanavirom 300 mg/ritonavirom 100 mg jedenkrát denne.
Digoxín
Pri súbežnej liečbe omeprazolom (20 mg denne) a digoxínom sa u zdravých osôb biologická dostupnosť zvýšila o 10%. Toxicita digoxínu bola hlásená zriedkavo. Avšak je potrebné uplatňovať opatrnosť pri podávaní vysokých dávok starším pacientom. Terapeutické liekové monitorovanie digoxínu sa má preto zosilniť.
Klopidogrel
Výsledky zo štúdií na zdravých dobrovoľníkoch preukázali farmakokinetické (PK)/ farmakodynamické (PD) interakcie medzi klopidogrelom (300 mg úvodná dávka/75 mg/deň udržiavacia dávka) a omeprazolom (80 mg p.o. denne). Expozícia na aktívny metabolit klopidogrelu bola znížená v priemere o 46% a zníženie maximálnej inhibície (ADP indukovanej) agregácie krvných doštičiek v priemere o 16%. V observačných a klinických štúdiách sa zistili inkonzistentné údaje na klinickú implikáciu tejto PK/PD interakcie z hľadiska veľkých kardiovaskulárnych príhod. Preventívne sa súbežnému použitiu omeprazolu a klopidogrelu má zabrániť (pozri časť 4.4).
Iné liečivá
Absorpcia posakonazolu, erlotinibu, ketokonazolu a itrakonazolu je signifikantne redukovaná a tak klinická účinnosť môže byť oslabená. Súbežnému použitiu s posakonazolom a erlotinibom sa má vyhnúť.
Liečivá metabolizované CYP2C19
Omeprazol je mierny inhibítor CYP2C19, hlavný enzým metabolizujúci omeprazol. Preto môže byť metabolizmus súbežne podávaných liečiv, ktoré sú tiež metabolizované prostredníctvom CYP2C19 spomalený a systémová expozícia týchto liečiv sa môže zvýšiť. Príkladom sú lieky ako R-warfarín a iné antagonisty vitamínu K, cilostazol, diazepam a fenytoín.
Cilostazol
Omeprazol podávaný zdravým dobrovoľníkom v dávkach 40 mg v skríženom skúšaní zvyšoval Cmax cilostazolu o 18% a AUC cilostazolu o 26%, v prípade jedného z jeho aktívnych metabolitov to bolo o 29% a 69%.
Fenytoín
V prvých dvoch týždňov od začiatku liečby omeprazolom sa odporúča monitorovať plazmatické koncentrácie fenytoínu. Ak dôjde k úprave dávky fenytoínu, je potrebné, aby sa po skončení liečby omeprazolom monitoring zopakoval a dávka sa znovu upravila.
Neznámy mechanizmus
Sakvinavir
Súbežné podávanie omeprazolu so sakvinavirom/ritonavirom viedlo k zvýšeniu plazmatických hladín priemerne o 70% pre sakvinavir spojený s dobrou tolerabilitou u HIV-infikovaných pacientov.
Takrolimus
Pri súbežnom podávaní omeprazolu s takrolimom boli hlásené zvýšené hladiny takrolimu v sére. Má sa posilniť účinné monitorovanie koncentrácií takrolimu podobne ako aj renálnej funkcie (klírens kreatinínu) a dávka takrolimu sa má upraviť, ak je to potrebné.
Metotrexát
Pri súbežnom podávaní s inhibítormi protónovej pumpy bola u niektorých pacientov zaznamenaná zvýšená hladina metotrexátu. Pri podávaní vysokých dávok metotrexátu možno bude potrebné podávanie omeprazolu dočasne prerušiť.
Účinky iných liečiv na farmakokinetiku omeprazolu
Inhibítory CYP2C19 a/alebo CYP3A4
Nakoľko sa omeprazol metabolizuje prostredníctvom CYP2C19 a CYP3A4, liečivá, o ktorých je známe, že inhibujú CYP2C19 alebo CYP 3A4 (ako je napr. klaritromycín a vorikonazol) môžu viesť k zvýšeniu hladín omeprazolu v sére spomalením metabolizmu omeprazolu. Súbežné podávanie vorikonazolu malo za následok vyššiu ako dvojnásobnú expozíciu omeprazolu. Pretože vysoké dávky omeprazolu boli dobre znášané, vo všeobecnosti sa úprava dávky omeprazolu nevyžaduje. Úpravu dávkovania je však potrebné zvažovať u pacientov š ťažkým poškodením pečene a v prípade indikácie dlhodobej liečby.
Induktory CYP2C19 a/alebo CYP3A4
Liečivá, o ktorých je známe, že indukujú CYP2C19 alebo CYP3A4 alebo obidva (akými sú napr. rifampicín alebo výťažky z ľubovníka bodkovaného) môžu spôsobovať zníženie hladín omeprazolu v sére prostredníctvom zrýchlenia metabolizmu omeprazolu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Výsledky troch prospektívnych epidemiologických štúdií (viac než 1 000 prípadov expozície lieku) ukázali, že omeprazol nemá žiadne negatívne pôsobenie v gravidite, ani na zdravie plodu/novorodenca. Omeprazol sa môže užívať v gravidite.
Dojčenie
Omeprazol sa vylučuje do materského mlieka, avšak nie je pravdepodobné, že má vplyv na dieťa, ak sa podáva v terapeutických dávkach.
Fertilita
Štúdie na zvieratách s racemickou zmesou omeprazolu po perorálnom podaní nenaznačujú vplyv na fertilitu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
OPRAZOLE nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Môžu sa vyskytnúť nežiaduce reakcie ako sú závrat a vizuálne poruchy (pozri časť 4.8). Ak sa prejavia, pacienti nemajú viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Súhrn bezpečnostného profilu
Najčastejšími nežiaducimi účinkami (1 až 10% pacientov) sú bolesť hlavy, brucha, zápcha, hnačka, plynatosť a nevoľnosť/vracanie.
Tabuľkový zoznam nežiaducich účinkov
V programe klinických skúšaní a po uvedení do obehu sa identifikovali alebo považovali za suspektné nežiaduce účinky uvedené nižšie. Ani jeden z nich nebol závislý od dávky. Nežiaduce účinky sú klasifikované podľa frekvencie ich výskytu a podľa tried orgánových systémov (SOC). Kategórie frekvencie výskytu sú definované nasledovne: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1 000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
SOC/frekvencia | Nežiaduci účinok |
Poruchy krvi a lymfatického systému | |
Zriedkavé: | Leukopénia, trombocytopénia |
Veľmi zriedkavé: | Agranulocytóza, pancytopénia |
Poruchy imunitného systému | |
Zriedkavé: | Hypersenzitívne reakcie, napr. horúčka, angioedém a anafylaktická reakcia/šok |
Poruchy metabolizmu a výživy | |
Zriedkavé: | Hyponatrémia |
Neznáme: | Hypomagnezémia, ťažká hypomagnezémia môže viesť k hypokalcémii |
| Hypomagnezémia sa môže spájať s hypokaliémiou | |
Psychické poruchy | |
Menej časté: | Nespavosť |
Zriedkavé: | Agitácia, zmätenosť, depresia |
Veľmi zriedkavé: | Agresivita, halucinácie |
Poruchy nervového systému | |
Časté: | Bolesť hlavy |
Menej časté: | Závrat, parestézie, ospalosť |
Zriedkavé: | Poruchy chuti |
Poruchy oka | |
Zriedkavé: | Zahmlené videnie |
Poruchy ucha a labyrintu | |
Menej časté: | Vertigo |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | |
Zriedkavé: | Bronchospazmus |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | |
Časté: | Bolesť brucha, zápcha, hnačka, flatulencia, nevoľnosť/vracanie |
Zriedkavé: | Suchosť v ústach, stomatitída , gastrointestinálna kandidóza |
Neznáme: | Mikroskopická kolitída |
Poruchy pečene a žlčových ciest | |
Menej časté: | Zvýšenie hodnôt pečeňových enzýmov |
Zriedkavé: | Hepatitída so žltačkou alebo bez žltačky |
Veľmi zriedkavé: | Zlyhávanie pečene, encefalopatia u pacientov s predchádzajúcim ochorením pečene |
Poruchy kože a podkožného tkaniva | |
Menej časté: | Dermatitída, svrbenie, vyrážka, žihľavka |
Zriedkavé: | Alopécia, fotosenzitivita |
Veľmi zriedkavé: | Multiformný erytém, Stevensov-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza (TEN) |
Neznáme: | Subakútny kožný lupus erythematosus (pozri časť 4.4) |
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva | |
Menej časté: | Fraktúry krčku stehennej kosti, zápästia alebo stavcov chrbtice |
Zriedkavé: | Bolesti v kĺboch, svaloch |
Veľmi zriedkavé: | Svalová slabosť |
Poruchy obličiek a močových ciest | |
Zriedkavé: | Intersticiálna nefritída |
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov | |
Veľmi zriedkavé: | Gynekomastia |
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania | |
Menej časté: | Pocit ťažoby, periférny edém |
Zriedkavé: | Zvýšené potenie |
Pediatrická populácia
Bezpečnosť omeprazolu bola hodnotená u celkového počtu 310 detí vo veku 0–16 rokov s ochorením v súvislosti s hyperaciditou. Sú dostupné obmedzené údaje o bezpečnosti od 46 detí s ťažkou erozívnou ezofagitídou, ktoré dostávali udržiavaciu liečbu omeprazolom v rámci klinického skúšania až 749 dní. Profil nežiaducich účinkov bol vo všeobecnosti rovnaký ako u dospelých, a to pri krátkodobej aj dlhodobej liečbe. Nie sú dostupné žiadne dlhodobé údaje, pokiaľ ide o účinky liečby omeprazolom týkajúce sa puberty a rastu.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
4.9 Predávkovanie
Údaje o účinkoch predávkovania omeprazolom u ľudí sú obmedzené. V literatúre boli opísané dávky až do 560 mg a v ojedinelých prípadoch sa vyskytli hlásenia, keď perorálne dávky dosahovali až 2 400 mg omeprazolu (120– násobok odporúčanej klinickej dávky). V hláseniach o predávkovaní omeprazolom sa vyskytli: nevoľnosť, vracanie, závrat, bolesť brucha, hnačka a bolesť hlavy. Ojedinele bola hlásená aj apatia, depresia a zmätenosť.
Opísané príznaky boli prechodné a nebol hlásený žiadny závažný klinický dôsledok. Pri zvýšených dávkach zostala rýchlosť eliminácie nezmenená (kinetika 1. poriadku). Ak je potrebná liečba, jedná sa o symptomatickú liečbu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Liečivá pri poruchách acidity, inhibítory protónovej pumpy
ATC kód: A02BC01
Mechanizmus účinku
Omeprazol, racemická zmes dvoch enantiomérov znižuje sekréciu žalúdkovej kyseliny vysoko cieleným mechanizmom účinku. Je špecifickým inhibítorom kyselinovej pumpy v parietálnych bunkách. Pôsobí rýchlo a pri dávkovaní jedenkrát denne zabezpečuje kontrolu reverzibilnou inhibíciou sekrécie žalúdkovej kyseliny. Omeprazol je slabá zásada; koncentruje a konvertuje sa na aktívnu formu v silne kyslom prostredí vnútrobunkových kanálikov parietálnej bunky, kde inhibuje enzým H+, K± ATPázu – kyselinovú pumpu. Tento účinok na posledný krok procesu tvorby žalúdkovej kyseliny je závislý od dávky a zabezpečuje vysoko účinnú inhibíciu bazálnej ako aj stimulovanej sekrécie kyseliny bez ohľadu na druh stimulu.
Farmakodynamické účinky
Všetky pozorované farmakodynamické účinky možno vysvetliť pôsobením omeprazolu na sekréciu kyseliny.
Účinok na sekréciu žalúdkovej kyseliny
Po perorálnom podávaní omeprazolu 1-krát denne sa dosiahne rýchla a účinná inhibícia sekrécie žalúdkovej kyseliny počas dňa i noci s maximálnym účinkom do 4 dní liečby. U pacientov s dvanástnikovým vredom, ktorí dostávali omeprazol 20 mg 1-krát denne, sa udržiaval priemerný pokles acidity v žalúdku najmenej 80% počas 24 hodín, s priemerným poklesom maxima tvorby kyseliny približne 70% po stimulácii pentagastrínom 24 hodín po podaní dávky.
U pacientov s dvanástnikovým vredom sa pri perorálnom podávaní omprazolu 20 mg denne udržiava v žalúdku pH > 3 priemerne 17 hodín z 24 hodín.
Ako dôsledok zníženej sekrécie kyseliny a acidity v žalúdku omeprazol v závisloti od dávky znižuje/normalizuje vystavenie ezofágu žalúdkovej kyseline u pacientov s gastroezofagálnou refluxnou chorobou. Inhibícia sekrécie žalúdkovej kyseliny súvisí s plochou pod krivkou závislosti plazmatickej koncentrácie a času (AUC) omeprazolu a nie s aktuálnou koncentráciou v plazme v danom čase.
Počas liečby omeprazolom sa nepozorovala žiadna tachyfylaxia.
Účinok na H. pylori
H. pylori súvisí s peptickou vredovou chorobou, ktorá zahŕňa vredovú chorobu dvanástnika a žalúdka.
-
H. pylori je hlavným faktorom pri vzniku gastritídy. H. pylori spolu s žalúdkovou kyselinou sú hlavnými faktormi, podieľajúcimi sa na vzniku peptickej vredovej choroby. H. pylori je hlavným faktorom pri vzniku atrofickej gastritídy, ktorá súvisí so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny žalúdka.
Eradikácia H. pylori omeprazolom a antibiotikami je spojená s vysokou mierou úspešnosti hojenia a dlhodobou remisiou peptických vredov.
Pri skúmaní duálnej liečby sa zistilo, že je menej účinná ako trojkombinovaná liečba. Môže sa zvážiť v prípade známej hypersensitivity vylučujúcej použitie inej trojkombinovanej liečby.
Iné účinky omeprazolu v dôsledku inhibície kyseliny
Počas dlhodobej liečby sa zaznamenal mierne zvýšený počet hlásení týkajúci sa výskytu žalúdkových glandulárnych cýst. Tieto zmeny sú fyziologickým dôsledkom výraznej inhibície sekrécie žalúdkovej kyseliny, sú benígne a javia sa ako reverzibilné.
Znížená acidita žalúdka, vzniknutá akokoľvek, vrátane inhibítormi protónovej pumpy, vedie k zvýšeniu počtu baktérií, ktoré sú normálne prítomné v gastrointestinálnom trakte. Terapia liekmi, ktoré potláčajú tvorbu žalúdkovej kyseliny môže mať za následok mierne zvýšené riziko gastrointestinálnych infekcií vyvolaných napr. Salmonellou a Campylobacterom.
Počas liečby antisekrečnými liekmi sa zvyšuje sérová hladina gastrínu ako reakcia na zníženie sekrécie kyseliny. Tiež CgA sa zvyšuje kvôli zníženiu kyslosti žalúdka. Zvýšená hladina CgA môže ovplyvňovať vyšetrenie na neuroendokrinné nádory. Literárne údaje naznačujú, že liečba inhibítormi protónovej pumpy sa má ukončiť najmenej 5 dní pred meraním CgA. Ak CgA a hladina gastrínu nie sú normalizované po 5 dňoch, meranie sa musí opakovať 14 dní po ukončení liečby omeprazolom. U niektorých pacientov (detí i dospelých) v priebehu dlhodobej liečby omeprazolom bol pozorovaný zvýšený počet ECL buniek čo môže súvisieť so zvýšenou hladinou sérového gastrínu. Uvedené zistenia nie sú považované za klinicky významné.
Pediatrická populácia
V nekontrolovanom klinickom skúšaní u detí (vo veku 1–16 rokov) s ťažkou refluxnou ezofagitídou omeprazol v dávkach 0,7–1,4 mg/kg zlepšil stupeň ezofagitídy v 90% prípadov a spôsobil významné zníženie príznakov refluxu. V jednoducho zaslepenom klinickom skúšaní boli deti vo veku 0–24 mesiacov s klinicky diagnostikovanou gastroezofagálnou refluxnou chorobou liečené omeprazolom v dávkach 0,5; 1,0 alebo
-
I, 5 mg/kg. Výskyt epizód vracania/regurgitácie sa po 8 týždňoch liečby znížil o 50%, bez ohľadu na dávku lieku.
Eradikácia H. pylori u detí
Randomizované, dvojito zaslepené klinické skúšanie (Héliot) potvrdilo, že omeprazol v kombinácii s dvoma antibiotikami (amoxicilínom a klaritromycínom) bol bezpečný a účinný v liečbe infekcie spôsobenej H. pylori u detí s gastritídou vo veku 4 rokov a starších: miera eradikácie H.pylori : 74,2% (23/31 pacientov) liečených kombináciou omeprazol+amoxicilín+klaritromycín versus 9,4% (3/32 pacientov) liečených kombináciou amoxicilín+klaritromycín. Klinický prínos liečby súvisiaci s dyspeptickými symptómami však preukázaný nebol. Toto klinické skúšanie neprináša žiadne údaje týkajúce sa detí mladších ako 4 roky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Omeprazol a horečnatá soľ omeprazolu sú acidolabilné, preto sa perorálne podávajú vo forme gastrorezistentných granúl v kapsulách alebo tabletách. Absorpcia omeprazolu je rýchla, najvyššie hladiny v plazme sa dosahujú približne po 1 až 2 hodinách po podaní dávky. K absorpcii omeprazolu dochádza v tenkom čreve a zvyčajne je ukončená v priebehu 3 až 6 hodín. Súbežný príjem potravy nemá na biologickú dostupnosť žiadny vplyv. Systémová dostupnosť (biologická dostupnosť) omeprazolu po perorálnom podaní jednorazovej dávky je približne 40%. Po opakovanom podávaní jedenkrát denne sa biologická dostupnosť zvyšuje na približne 60%.
Distribúcia
Zdanlivý distribučný objem u zdravých osôb je približne 0,3 l/kg telesnej hmotnosti. Väzba omeprazolu na plazmatické proteíny je približne 97%.
Biotransformácia
Omeprazol sa úplne metabolizuje systémom cytochrómu P450 (CYP). Prevažná časť metabolizmu je závislá na polymorfne exprimovanom CYP2C19, ktorý je zodpovedný za tvorbu hydroxyomeprazolu, hlavného metabolitu v plazme. Zostávajúca časť je závislá od ďalšej špecifickej izoformy, CYP3A4, ktorá je zodpovedná za tvorbu sulfónu omeprazolu. Ako dôsledok vysokej afinity omeprazolu voči CYP2C19 prichádza do úvahy možnosť kompetitívnej inhibície a metabolických liekových interakcií s ďalšími substrátmi pre CYP2C19. Kvôli nízkej afinite voči CYP3A4 však omeprazol nemá žiadny potenciál inhibovať metabolizmus iných substrátov pre CYP3A4. Okrem toho omeprazolu chýba inhibičný účinok na hlavné CYP enzýmy.
Približne 3% belošskej populácie a 15 až 20% populácie aziatov chýba funkčný enzým CYP2C19 a nazývajú sa slabými metabolizérmi. U týchto osôb je metabolizmus pravdepodobne katalyzovaný hlavne CYP3A4. Po opakovanom podaní omeprazolu v dávke 20 mg jedenkrát denne bola u slabých metabolizérov priemerná plocha pod krivkou časovej závislosti plazmatických koncentrácií približne 5– až 10-násobne väčšia ako u osôb s funkčným enzýmom CYP2C19 (silní metabolizéri). Priemerné maximálne koncentrácie v plazme boli tiež 3– až 5– násobne vyššie. Tieto zistenia nemajú vplyv na dávkovanie omeprazolu.
Eliminácia
Plazmatický eliminačný polčas omeprazolu je zvyčajne kratší ako 1 hodina po jednorazovej ako aj opakovanej perorálnej dávke jedenkrát denne. Omeprazol sa medzi jednotlivými dávkami úplne vylúči z plazmy, pri podávaní raz denne sa žiadna tendencia ku kumulácii neprejavuje.
Takmer 80% perorálne podanej dávky omeprazolu sa vylúči vo forme metabolitov do moču, zvyšok do stolice, primárne pochádzajúci zo sekrécie v žlči.
Linearita/nelinearita
AUC omeprazolu sa zvyšuje s opakovaným podávaním. Toto zvýšenie závisí od dávky a výsledkom je nelineárny vzťah dávka-AUC po opakovanom podávaní. Táto časová a dávková závislosť je dôsledkom zníženia metabolizmu prvého prechodu a systémového klírensu, pravdepodobne spôsobených inhibíciou enzýmu CYP2C19 omeprazolom a/alebo jeho metabolitmi (napr. sulfónovým metabolitom). Nezistil sa žiadny účinok metabolitov omeprazolu na sekréciu žalúdkovej kyseliny.
Iné skupiny pacientov
Porucha funkcie pečene
Metabolizmus u pacientov s dysfunkciou pečene je zhoršený, výsledkom čoho je zvýšenie AUC.
U omeprazolu sa neprejavila žiadna tendencia kumulácie pri dávkovaní jedenkrát denne.
Porucha funkcie obličiek
Farmakokinetika omeprazolu, vrátane systémovej biologickej dostupnosti a miery eliminácie ostáva u pacientov so zníženou renálnou funkciou nezmenená.
Starší pacienti
Miera metabolizmu omeprazolu je o niečo znížená u pacientov vo vyššom veku (75 až 79-ročných).
Pediatrická populácia
Počas liečby odporúčanými dávkami u detí vo veku od 1 roku boli plazmatické koncentrácie porovnateľné s plazmatickými koncentráciami u dospelých. U detí mladších ako 6 mesiacov je klírens omeprazolu nízky, kvôli nízkej schopnosti metabolizovať omeprazol.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V skúšaniach na potkanoch liečených omeprazolom, ktoré trvali po celý ich život, bola pozorovaná hyperplázia ECL-buniek v žalúdku a karcinoidy. Tieto zmeny sú následkom pretrvávajúcej hypergastrinémie, ktorá vzniká sekundárne po inhibícii kyseliny. K podobným zisteniam sa dospelo po liečbe antagonistami H2-receptora, inhibítormi protónovej pumpy a po parciálnej fundektómii. Tieto zmeny teda nie sú výsledkom priameho účinku žiadneho z liečiv.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
mikrokryštalická celulóza eudragit L30D hlinitý lak chinolínovej žltej laková hnedá (E 110/122/151) hydroxypropylmetylcelulóza makrogol stearan horečnatý manitol
hydrogénfosforečnan sodný
hydroxid sodný
natriumlaurylsulfát hydrogenovaný rastlinný olej mastenec oxid titaničitý trietylcitrát hyprolóza
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
-
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Biela HDPE liekovka so skrutkovacím uzáverom a vysušovacími granulami, písomná informácia pre používateľa a papierová škatuľka.
Veľkosť balenia: 14, 28 alebo 90 tabliet
-
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Hikma Farmaceutica (Portugal) S.A.
Estrada do Rio da Mó, 8, 8A e 8B, Fervenga
2705–906 Terrugem SNT
Portugalsko
-
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
09/0573/96-S