Súhrnné informácie o lieku - Oxygrindeks 8,3 mikrogramov/ml injekčný a infúzny roztok
1. NÁZOV LIEKU
Oxygrindeks 8,3 mikrogramov/ml injekčný a infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
1 ml roztoku obsahuje 8,3 mikrogramov oxytocínu (5 IU).
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Injekčný a infúzny roztok (injekcia a infúzia)
Bezfarebný roztok, číra kvapalina s charakteristickým zápachom.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
- Indukcia pôrodu v prípade protrahovaného a/alebo oneskoreného pôrodu.
- Predčasné pretrhnutie plodových blán, eklampsia, preeklampsia, intrauterinné odumretie plodu.
- Primárna a sekundárna nečinnosť maternice.
- Indukcia potratu a u spontánneho potratu v raných fázach tehotenstva ako prídavná liečba k riadeniu evakuácie maternice a urýchlenie následného priebehu.
- Pri odlúčení placenty (napr. placentárne krvácanie, subinvolutio uteri).
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Indukcia pôrodu a pri nečinnosti maternice (uterine inertia)
Hlavnou výhodou intravenóznej kvapkovej infúzie je možnosť starostlivého sledovania kontrakcií maternice za účelom užitia čo najnižšej dávky Oxygrindeksu pre adekvátny účinok.
Oxygrindeks sa má podávať vo forme intravenóznej (i.v.) kvapkovej infúzie podanej ako 0,2 ml Oxygrindeksu 8,3 mikrogramov/ml v 100 ml 5,5% roztoku dextrózy alebo vo fyziologickom roztoku chloridu sodného.
Počiatočná rýchlosť infúzie sa má nastaviť na 2–8 kvapiek/min (0,1–0,4 ml/min). Počas starostlivého sledovania frekvencie, sily a dĺžky kontrakcií ako aj frekvencie srdcovej činnosti plodu môže byť rýchlosť postupne zvyšovaná (maximálna rýchlosť infúzie je 40 kvapiek/min (2 ml/min)) v intervaloch najmenej 20 minút, kým sa nedosiahne primeraná úroveň činnosti maternice. V prípade hyperaktivity maternice a/alebo tiesne plodu musí byť podávanie infúzie okamžite prerušené.
Ak sa nedosiahne pravidelných kontrakcií po infúzii celého množstva 1 ml Oxygrindeksu
-
8.3 mikrogramov/ml, pokus o vyvolanie pôrodu sa má prerušiť. Vyvolanie sa môže zopakovať nasledujúci deň.
Oxygrindeks je dobre znášaný tkanivami, preto neúmyselná extravaskulárna infúzia nie je škodlivá.
Cisársky rez
1 ml Oxygrindeksu 8,3 mikrogramov/ml ako i.v. infúzia (1,0 ml zriedený vo fyziologickom roztoku chloridu sodného a podávaný ako i.v. kvapková infúzia alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou počas 5 minút) po pôrode dieťaťa.
Pri potrate (miniinterupcia)
1 ml Oxygrindeksu 8,3 mikrogramov/ml ako i.v. infúzia (1,0 ml zriedený vo fyziologickom roztoku chloridu sodného a podávaný ako i.v. kvapková infúzia alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou počas 5 minút).
I.v. infúzia 6 ml Oxygrindeksu 8,3 mikrogramov/ml v 500 ml 5,5% roztoku dextrózy sa v priebehu evakuácie maternice začne, ak je krčok otvorený na Hegar 8. Počas operácie sa použije maximálna rýchlosť infúzie, tj. asi 300 kvapiek/min (15 ml/min). Po operácii sa rýchlosť zníži na asi 120 kvapiek/min (6 ml/min). Táto znížená rýchlosť sa udržuje až do spotrebovania celého množstva infúzie. Ak sa objavia bolestivé kontrakcie maternice, rýchlosť sa má znížiť alebo infúziu je treba dočasne zastaviť.
Pri odlúčení placenty (napr. placentárne (popôrodné) krvácanie, subinvolutio uteri)
Oxygrindeks môže byť podávaný i.v. (0,6–2,0 ml Oxygrindeksu 8,3 mikrogramov/ml). 1,0 ml Oxygrindeksu 8,3 mikrogramov/ml môže byť podávaný ako i.v. infúzia (1,0 ml zriedený vo fyziologickom roztoku chloridu sodného a podávaný ako i.v. kvapková infúzia alebo prednostne pomocou infúznej pumpy s premenlivou rýchlosťou počas 5 minút).
Porucha funkcie pečene a obličiek
U pacientov s poruchou funkcie pečene a obličiek môže byť potrebné zníženie dávky alebo predĺženie intervalov medzi dávkami (pozri časť 5.2).
Staršie osoby
Neexistujú žiadne indikácie pre použitie Oxygrindeksu u starších pacientok.
Pediatrická populácia
Neexistujú žiadne indikácie pre použitie Oxygrindeksu u detí a dospievajúcich.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Mechanická prekážka pre pôrod (napr. významná cefalopelvická disproporcia, patologická poloha plodu).
- Hypertonické kontrakcie maternice.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
U pacientok, ktoré majú v anamnéze cisársky rez alebo iný chirurgický zákrok na maternici, je potrebné postupovať s opatrnosťou.
Indukcia pôrodu pomocou oxytocínu sa má použiť iba v striktne indikovaných prípadoch zo zdravotných dôvodov. Liek sa má podávať iba pri hospitalizácii v nemocnici a pod kvalifikovaným zdravotníckym dohľadom.
Oxygrindeks (oxytocín) podávaný pre indukciu alebo posilnenie pôrodu musí byť podávaný iba vo forme intravenóznej kvapkovej infúzie.
Oxytocín sa nemá používať po dlhší čas u pacientok s nečinnosťou maternice rezistentnou na oxytocín, závažnou preeklamptickou toxémiou alebo závažnými kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Oxygrindeks sa nikdy nemá podávať ako intravenózna bolusová injekcia, pretože by mohlo dôjsť ku krátkodobej hypotenzii sprevádzanej návalmi horúčavy a reflexnou tachykardiou.
Oxytocín sa má používať s opatrnosťou u pacientok, ktoré majú pre-dispozíciu k ischémii myokardu v dôsledku pre-existujúceho kardiovaskulárneho ochorenia (ako napr. hypertrofická kardiomyopatia, ochorenie srdcových chlopní a/alebo ischemická choroba srdca vrátane koronárneho vazospazmu), aby sa zabránilo významným zmenám krvného tlaku a srdcovej frekvencie u týchto pacientok.
Oxytocín sa má podávať s opatrnosťou pacientkam so známym „syndrómom dlhého QT intervalu“ alebo podobnými príznakmi a pacientkam užívajúcim lieky, o ktorých je známe, že predlžujú QT interval.
Podanie oxytocínu v nadmerných dávkach môže byť nebezpečné pre matku ako aj pre plod, má za následok hyperaktivitu maternice, čo môže spôsobiť tieseň plodu (bradykardia plodu, plodová voda znečistená mekóniom, dusenie a smrť plodu) a hypertóniu, zvlášť silné kontrakcie alebo prasknutie maternice. Starostlivé sledovanie srdcovej frekvencie plodu (ak je možná kardiotokografia (KTG)), motility maternice a krvného tlaku je nevyhnutné, aby dávka mohla byť upravená podľa individuálnej odpovede. U pacientok s kardiovaskulárnym ochorením má byť objem infúznej tekutiny udržiavaný na nízkej úrovni pomocou infúzie oxytocínu vo vyššej koncentrácii.
V zriedkavých prípadoch farmakologická indukcia pôrodu pomocou látok s uterotonickým účinkom zvyšuje riziko popôrodnej diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (dissemintaed intravascular coagulation; DIC). S týmto rizikom je spojená farmakologická indukcia sama o sebe, nie konkrétna látka. Toto riziko sa zvyšuje najmä v prípade, že žena má ešte ďalšie rizikové faktory pre DIC, ako je vek 35 rokov a viacej, komplikácie počas tehotenstva (ako je gestačný diabetes, hypertenzia, hypotyreóza) a tehotenstvo dlhšie ako 40 týždňov. U týchto žien sa majú oxytocín alebo akékoľvek iné alternatívne lieky podávať s opatrnosťou a lekár má sledovať príznaky DIC. Ženy s vyššie uvedenými rizikovými faktormi majú byť okamžite po pôrode vyšetrené ohľadom fibrinolýzy.
Vzhľadom k tomu, že oxytocín má mierny antidiuretický účinok, jeho predĺžené intravenózne podávanie vo vysokých dávkach v kombinácii s veľkými objemami tekutín, čo môže byť v prípade liečby nevyhnutného alebo zamĺknutého potratu alebo pri snahe o zvládnutie popôrodného krvácania, môže spôsobiť intoxikáciu vodou spojenú s hyponatriémiou (pozri časť 4.8). Kombinovaný antidiuretický účinok a podanie intravenóznej tekutiny môže spôsobiť preťaženie tekutinou vedúce k hemodynamickej forme akútneho pľúcneho edému bez hyponatrémie.
Parenterálny oxytocín sa nesmie podávať súčasne s nosným sprejom obsahujúcim oxytocín.
4.5 Liekové a iné interakcie
Prostaglandíny môžu potenciovať účinok oxytocínu na kontrakcie maternice a naopak. Ak sú použité po sebe, činnosť maternice pacientky má byť starostlivo sledovaná.
Niektoré inhalačné anestetiká, napr. cyklopropán alebo halotan, môžu zvýšiť hypotenzný účinok oxytocínu a tak znížiť jeho pôsobenie. Bolo hlásené, že ich súbežné podávanie s oxytocínom spôsobuje poruchy srdcového rytmu.
Oxytocín sa má podávať s opatrnosťou u pacientok užívajúcich lieky, o ktorých je známe, že predlžujú QT interval.
Ak je oxytocín podávaný v priebehu alebo po anestézii v kaudálnom bloku, môže umocňovať účinok vazokonstrikčných látok zo skupiny sympatomimetík na tlak.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Reprodukčné štúdie s oxytocínom neboli na zvieratách vykonané. Na základe bohatých skúseností s týmto liekom a jeho chemickou štruktúrou a farmakologickými vlastnosťami sa neočakáva, že by mohol spôsobovať abnormality plodu pri použití podľa indikácií. Oxytocín je kontraindikovaný v tehotenstve s výnimkou použitia z čisto zdravotných dôvodov, ako je napríklad indukcia a posilnenie pôrodu, alebo pri spontánnom alebo umelo vyvolanom potrate.
Dojčenie
Oxytocín sa môže v malom množstve objaviť v ľudskom materskom mlieku. Avšak neočakáva sa škodlivý účinok oxytocínu na novorodenca, pretože prechádza do tráviaceho traktu, kde dochádza k jeho rýchlej dezaktivácii.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neboli vykonané žiadne štúdie na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje, ale pretože oxytocín vyvoláva pôrod, pacientky počas liečby oxytocínom nemajú viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sú uvedené podľa tried orgánových systémov podľa databázy MedDRA a frekvencie podľa konvencií MedDRA: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: anafylaktoidné reakcie spojené s dýchavičnosťou, hypotenziou alebo šokom
Poruchy metabolizmu a výživy
Menej časté: antidiuretický účinok, ktorý môže spôsobiť intoxikáciu vodou s bolesťou hlavy a nevoľnosťou
Poruchy nervového systému
Časté: bolesť hlavy
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Časté: Zriedkavé: | tachykardia, bradykardia arytmia |
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína | |
Zriedkavé: | edém hrtana |
Poruchy gastrointestinálneho traktu | |
Časté: | nevoľnosť, vracanie |
Poruchy kože | a podkožného tkaniva |
Zriedkavé: | vyrážka, urtikária |
V zriedkavých prípadoch farmakologická indukcia pôrodu pomocou uterotonických látok, vrátane oxytocínu, zvyšuje riziko popôrodnej diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC) (pozri časť 4.4) (môže postihnúť menej ako 1 z 1 000 pacientok).
Predĺžené i.v. podávanie alebo rýchla infúzia môžu spôsobiť vedľajšie účinky.
Rýchla i.v. bolusová injekcia oxytocínu v dávkach vyšších ako 3,34 mikrogramov môže vyústiť do akútnej krátkodobej hypotenzie sprevádzanej návalmi horúčavy a reflexnou tachykardiou (pozri časť 4.4). Tieto rýchle hemodynamické zmeny môžu viesť k ischémii myokardu, a to najmä u pacientok s pre-existujúcim kardiovaskulárnym ochorením.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie môže spôsobiť nasledujúce komplikácie: tieseň plodu (bradykardia plodu, plodová voda znečistená mekóniom, dusenie), hypertóniu, zvlášť silné kontrakcie, ruptúru maternice, intoxikáciu vodou.
Toxicita: neboli pozorované žiadne príznaky pri intramuskulárnom (i.m.) podaní 2–3 a 10 IU novorodencom a pri podaní 8 IU nosovou aplikáciou deťom vo veku 6–18 mesiacov. Závažná intoxikácia bola pozorovaná u dospelých po infúzii 80 IU v izotonickom roztoku glukózy počas 35 hodín, infúzii 488 IU počas 40 hodín a infúzii 800 IU počas 60 hodín (1 IU zodpovedá 1,67 mikrogramom)
Symptómy: antidiuretický účinok – riziko intoxikácie vodou (hyponatriémia, hypoosmolalita, edém mozgu). Cievny kŕč, hypertenzia.
Liečba: v prípade retencie tekutín je nutné sledovanie. V prípade intoxikácie vodou sa majú podať diuretiká (manitol alebo furosemid), infúzia sodíku a terapia cerebrálneho edému. Môže byť použitá aj iná symptomatická liečba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Oxytocín a analógy
ATC kód: H01BB02
Oxytocín stimuluje kontrakcie (ich frekvenciu a silu) počas pôrodu, urýchľuje involúciu maternice a sťahovanie myoepiteliálnych buniek mliečnej žľazy, čo uľahčuje proces vyprázdnenia maternice.
Syntetický Oxygrindeks neobsahuje vazopresín a preto pri odporúčaných dávkach nezvyšuje krvný tlak, a tak môže byť použitý pri preeklampsii.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Pri intravenóznej infúzii sa účinok prejaví postupne, s rovnovážnym stavom zvyčajne po 20–40 minútach.
Po intravenóznej alebo intramuskulárnej (i.m.) injekcii účinkuje oxytocín rýchlo, približne 1 minútu po i.v. a 2–4 minúty po i.m. injekcii. Účinok zostáva 30–60 minút po i.m. injekcii a pravdepodobne o niečo kratšie po i.v. injekcii.
Distribúcia
V rovnovážnom stave je distribučný objem u mužov približne 170 ml/kg. Väzba na plazmatické bielkoviny je nízka.
Metabolizmus
Enzým oxytocináza, glykoproteín aminopeptidáza, je produkovaný v priebehu tehotenstva. Enzým sa nachádza v plazme a môže metabolizovať oxytocín. Enzymatická aktivita sa postupne zvyšuje, kým začne pôrod, potom sa zvyšuje rýchlo a po pôrode sa znovu znižuje. Enzýmová aktivita je tiež počas tohto obdobia vysoká v tkanive placenty a maternice. Neexistuje žiadny alebo len veľmi malý metabolizmus oxytocínu v plazme u mužov alebo netehotných žien.
Eliminácia
Biologický polčas je krátky, 3–20 minút. Oxytocín sa vylučuje prevažne pečeňou a obličkami. Metabolický klírens je približne 20 ml/kg/min u mužov alebo netehotných žien. Menej ako 1 % podanej dávky sa vylučuje v nezmenenej forme močom.
Nebolo študované, do akej miery farmakokinetiku oxytocínu ovplyvňuje porucha funkcie obličiek alebo pečene. Pretože bolo nepriamo preukázané, že pečeň a obličky hrajú dôležitú úlohu pri vylučovaní oxytocínu, mohlo by sa očakávať, že porucha funkcie obličiek alebo pečene má významný vplyv na farmakokinetiku oxytocínu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Neexistujú žiadne ďalšie predklinické údaje hodnotené ako významné pre klinickú bezpečnosť okrem tých už zahrnutých v iných častiach súhrnu charakteristických vlastností lieku.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
hemihydrát chlórbutanolu
kyselina octová (na úpravu pH) voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Pre zmesi ako prísada do infúznych roztokov, pozri časť 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Ampulka z číreho skla s objemom 1 ml.
Veľkosť balenia: 10 ampuliek
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Oxygrindeks 8,3 mikrogramov/ml injekčný a infúzny roztok je kompatibilný s infúznymi tekutinami. Vhodné rozpúšťadlo je fyziologický roztok chloridu sodného alebo 5,5% roztok dextrózy. Vhodná koncentrácia je 1,7 mikrogramov na 100 ml infúzneho roztoku.
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
AS GRINDEKS.
Krustpils iela 53, Riga, LV-1057
Lotyšsko
Tel: +371 67083205
Fax: +371 67083505
E-mail:
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
Reg.č.: 56/0958/10-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 21.decembra 2010 Dátum posledného predĺženia registrácie: