Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Petnidan - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Petnidan

1. NÁZOV LIEKU

Petnidan

250 mg kapsuly

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

1 kapsula obsahuje 250 mg etosuximidu

Tento liek obsahuje 6 mg sorbitolu v jednej kapsule, čo zodpovedá 6 mg/250 mg etosuximidu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Kapsula Želatínové kapsuly vajcovitého tvaru, zlatožlté, nepriesvitné. Obsah kapsuly je tekutina číra, bezfarebná, konzistencia sirupu.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikácie

  • – pyknoleptické absencie, tiež komplexné a atypické absencie

  • – myoklonicko-astatický petit mal

  • – myoklonické záchvaty mladistvých ( impulzívny petit mal)

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dávkovanie etosuximidu sa riadi podľa klinického obrazu, individuálnej odpovede a znášanlivosti lieku. Liečba sa nasadzuje postupne, v stúpajúcich dávkach. U detí aj u dospelých sa liečba začína celkovou dennou dávkou 5 – 10 mg etosuximidu/kg telesnej hmotnosti. V odstupe 4 – 7 dní (v závislosti od dosiahnutia rovnovážneho stavu: 8 –10 dní) sa môže denná dávka zvýšiť o 5 mg etosuximidu na kg telesnej hmotnosti. Ako udržiavaciu dávku je obvykle postačujúce deťom podávať 20 mg/kg telesnej hmotnosti a dospelým 15 mg/kg telesnej hmotnosti. Nemá sa prekročiť celková denná dávka 40 mg/kg telesnej hmotnosti u detí, a 30 mg/kg telesnej hmotnosti u dospelých. Pokiaľ nebolo dávkovanie stanovené podľa individuálnej potreby pacienta, možno všeobecne odporučiť pre pacientov doteraz neliečených nasledovné dávkovanie:

Priemerná denná dávka v mg rozdelená do 2 dávok (ráno a večer )

Časový plán

Deti 6–9 rokov

Staršie než 9 rokov a dospelí

1.- 3.deň

250

250

250

250

4.- 7.deň

250

375

250

500

2. týždeň

250

500

500

500

3. týždeň

375

500

500

750

od 4. týždňa

500

500

750

750

priemerná udržiavacia dávka (mg)

500

– 1000

1000

– 2000

Deťom vo veku 0–6 rokov a tým, ktoré nedokážu prehltnúť kapsuly, by sa mal podávať etosuximid vo forme perorálnej kvapaliny. V súčasnosti dostupné údaje z klinických skúšok týkajúce sa užívania etosuximidu u pediatrickej populácie sú popísané v časti 5.1

Etosuximid je dialyzovateľný. Pacienti na hemodialýze preto potrebujú dodatočnú dávku alebo zmenený plán dávkovania. Počas štyroch hodín dialýzy sa odstráni 39 až 52 % podanej dávky.

Spôsob podávania

Dennú dávku možno podať v jednej dávke (1× denne), alebo po rozdelení do 2 – 3 jednotlivých dávok. Petnidan sa podáva počas jedla alebo po jedle, prípadne je možné ho primiešať do mliečnej kaše. Dojčatá a malé deti majú byť prednostne liečené liekom Petnidan Saft.

Dĺžka podávania

Antiepileptická liečba je zásadne dlhodobá. O jej zmene, trvaní a ukončení rozhoduje v každom jednotlivom prípade odborný lekár (neurológ, detský neurológ). Obvykle možno uvažovať o redukcii dávok a prípadnom vysadení liečby najskôr po 2 – 3 ročnom bezzáchvatovom období. Vysadenie sa realizuje postupne, znižovaním dávok v priebehu 1 – 2 rokov. Deti môžu z dávky na kg telesnej hmotnosti „vyrásť“ pokiaľ sa ich EEG nález nezhoršuje.

4.3 Kontraindikácie

Petnidan je absolútne kontraindikovaný pri už známej precitlivenosti na liečivo etosuximid, na iné sukcinimidy alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pri výskyte reverzibilných nežiaducich účinkov, nezávislých od dávky, je indikované vysadenie lieku Petnidan. Pri opakovanom nasadení lieku treba počítať so znovuobjavením sa príznakov. Väčšinu prejavov nežiaducich účinkov závislých od dávky, možno zmierniť presným dávkovaním (opatrným zvyšovaním dávky na začiatku liečby) a podávaním lieku pri jedle alebo po ňom (pozri tiež časť 4.8).

Pri výskyte dyskinéz je vysadenie lieku Petnidan nevyhnutné, a je ďalej vhodné podanie difenhydramínu.

U pacientov s psychiatrickými poruchami v anamnéze sa môžu vyskytnúť nežiaduce psychické účinky, ako paranoidno-halucinatorné (stavy, keď pacient vníma vnemy, ktoré nezodpovedajú skutočnosti) symptómy, úzkostné stavy, agitovanosť, preto je pri podávaní lieku Petnidan v tejto skupine pacientov na mieste zvláštna opatrnosť. Je tiež potrebné venovať pozornosť klinickým príznakom poškodenia kostnej drene (horúčky, angíny, hemorágia). K zachyteniu možného poškodenia kostnej drene sú potrebné pravidelné kontroly krvného obrazu (zo začiatku 1krát mesačne, po 12 mesačnej liečbe v polročných intervaloch). Pri poklese počtu leukocytov pod 3500/mm3, alebo podielu granulocytov pod 25 %, je potrebné znížiť dávku, alebo liek vysadiť (pozri tiež časť 4.8).

Pri liečbe antiepileptikami v niekoľkých indikáciách boli u pacientov hlásené suicidálne myšlienky a správanie. Metaanalýza randomizovaných placebom kontrolovaných štúdií antiepileptikami ukázala malé zvýšenie rizika suicidálnych myšlienok a správania. Mechanizmus tohto rizika nie je známy a dostupné údaje nevylučujú možnosť zvýšeného rizika u etosuximidu.

Pacientov je preto potrebné sledovať na príznaky a symptómy suicidálnych myšlienok a správania a je potrebné zvážiť vhodnú liečbu. Pacientom (a opatrovateľom pacientov) je potrebné odporučiť, aby vyhľadali lekársku pomoc, ak sa objavia príznaky suicidálnych myšlienok alebo správania.

4.5 Liekové a iné interakcie

Treba sa zvlášť vyvarovať súčasného podávania etosuximidu a liekov pôsobiacich na centrálny nervový systém, alkoholu alebo iných látok vyvolávajúcich kŕče.

Etosuximid spravidla neovplyvňuje plazmatickú koncentráciu iných antiepileptík, ako primidón, phenobarbital a fenytoín, pretože etosuximid nie je induktorom enzýmov. Ojedinele ale bol pozorovaný vzostup plazmatickej koncentrácie fenytoínu pri súčasnom podávaní etosuximidu. Pri súčasnom podávaní karbamazepínu sa zvyšuje plazmatická klírens etosuximidu.

Valproová kyselina môže u značnej časti pacientov zvýšiť plazmatickú hladinu etosuximidu.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Pred uvažovanou koncepciou je vždy odporúčané u všetkých epileptičiek genetické poradenstvo. Počas gravidity, najmä v prvých troch mesiacoch, každé užívanie liekov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo. Odmietnutie potrebnej antiepileptickej terapie môže však znamenať väčšie zdravotné riziko pre matku a plod. Počas gravidity treba starostlivo zvážiť liečebný efekt oproti možnému riziku. Tehotným epileptičkám by zásadne nemala byť odopieraná optimálna liečba liekom Petnidan ktorá záchvaty plne kontroluje.

Doteraz neboli opísané špecifické embryopathie u detí matiek pri monoterapii etosuximidom. Napriek tomu je na mieste, zvlášť medzi 20 – 40 dňom tehotenstva, udržiavať pokiaľ možno čo najnižšie dávky etosuximidu, rovnako tak v priebehu dojčenia, pretože etosuximid prechádza placentou aj do materského mlieka. Ženy ktoré plánujú otehotnieť, rovnako ako ženy, u ktorých nie je tehotenstvo vylúčené, alebo pacientky na začiatku tehotenstva, by sa mali vždy čo najskôr poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom. Pri podávaní etosuximidu v tehotenstve je vhodné profylaktické podávanie perorálneho vitamínu K1 v poslednom mesiaci.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Na začiatku liečby, pri podávaní vyšších dávok a pri kombinácii s liekmi ovplyvňujúcimi centrálnu nervovú sústavu môžu byť reakčné schopnosti ovplyvnené natoľko, že sa zhoršujú schopnosti vedenia motorových vozidiel alebo obsluhy strojov. To platí tiež pri užívaní lieku Petnidan pri súčasnom požívaní alkoholu.

Preto je na mieste obmedziť riadenie vozidiel, prácu pri obsluhe strojov alebo inú rizikovú činnosť u pacientov, užívajúcich liek Petnidan, prinajmenšom v začiatočnej fáze liečby. Konečné rozhodnutie prináleží ošetrujúcemu lekárovi s prihliadnutím na individuálne reakčné schopnosti a aktuálnu dávku lieku.

4.8 Nežiaduce účinky

Aj pri terapeutickom rozpätí dávok sú nežiaduce účinky pomerne časté a vyskytujú sa asi u 1/6 pacientov. Ide väčšinou o nevoľnosť, vracanie, čkanie a bolesti brucha.

Kategórie frekvencie výskytu nežiaducich účinkov sú definované podľa nasledovnej konvencie: veľmi časté (>1/10)

časté (>1/100 až <1/10)

menej časté zriedkavé veľmi zriedkavé neznáme


(>1/1 000 až <1/100)

(>1/10 000 až <1/1 000)

(<1/10 000)

(z dostupných údajov)

Poruchy krvi a lymfatického systému

Zriedkavé

leukopénia*, agranulocytóza*

Neznáme

aplastická anémia*, pancytopénia*, eozinofília*

Poruchy metabolizmu a výživy

Zriedkavé

nechutenstvo

Psychické poruchy

Menej časté

príznaky z vynechania

Zriedkavé

poruchy spánku, úzkosť

Veľmi zriedkavé

paranoidno-halucinatorné prejavy ktoré sa môžu rozvinúť v priebehu dní až týždňov

Poruchy nervového systému

Menej časté

letargia

Zriedkavé

výrazné bolesti hlavy, ataxia

Neznáme

dyskinéza*

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Časté až veľmi časté

čkanie

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Časté až veľmi časté

nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha

Zriedkavé

hnačka, zápcha

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Neznáme

alergické kožné reakcie, napr. exantémy, ale tiež aj ťažšie generalizované formy, napr. Stevensov-Johnsonov syndróm

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Zriedkavé

lupus erythematodes v rôznych podobách*

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Zriedkavé

úbytok hmotnosti

* Nežiaduce účinky vyskytujúce sa nezávislé od dávky (pozri tiež časť 4.4)

** V ojedinelých prípadoch boli hlásené dyskinézy na začiatku liečby už počas prvých 12 hodín, ktoré však po vysadení lieku Petnidan znovu ustúpili, resp. po podaní difenhydramínu rýchle vymizli (pozri tiež časť 4.4).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v

4.9 Predávkovanie

Pri zistení intoxikácie je potrebné myslieť na možnosť kombinovanej intoxikácie viacerými druhmi liekov, napr. v suicidálnom úmysle.

Príznaky intoxikácie

Petnidan je pomerne málo toxický. Pri predávkovaní sa prejavujú vo zvýšenej miere príznaky, uvedené pod nežiaducimi účinkami, ako únava, letargia, stavy mrzutosti a podráždenosti, niekedy tiež vzrušenosť. Pri podozrení na intoxikáciu sa odporúča v každom prípade stanovenie plazmatickej koncentrácie antiepileptika.

Terapia intoxikácie

Pri ťažšom predávkovaní sa odporúča najprv výplach žalúdka a potom podanie aktívneho uhlia, ďalej zaistenie intenzívnej starostlivosti, obehových a dychových funkcií. Špecifické antidotum nie je známe.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1  Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antiepileptiká, deriváty sukcinimidov

ATC kód: N03AD01

Etosuximid je antiepileptikum zo skupiny suxinimidov. Mechanizmus jeho účinku nie je ešte úplne objasnený; hlásený bol inhibičný účinok na odbúravanie GABA.

V dvojito zaslepenej, randomizovanej štúdii v trvaní 20 týždňov u 453 detí vo veku 2,5 až 13 rokov s novo diagnostikovanou detskou absenčnou epilepsiou, bola skúmaná účinnosť, znášanlivosť a neuropsychologické účinky etosuximidu, kyseliny valproovej a lamotrigínu ako monoterapie pri detskej absenčnej epilepsii. Pacienti liečení s etosuximidom alebo kyselinou valproovou mali vyššie miery nezlyhania (53 % resp. 58 %) než pacienti, ktorým bol podávaný lamotrigín (29 %; pomer pravdepodobností s etosuximidom vs. lamotrigínom, 2,66; 95 % interval spoľahlivosti [CI], 1,65 až 4,28; pomer pravdepodobností s kyselinou valproovou vs. lamotrigínom, 3,34; 95 % CI, 2,06 až 5,42; P<0,001 pre obe porovnania). Vo vopred špecifikovanej aj post hoc analýze viedol etosuximid k menšiemu množstvu účinkov na pozornosť v porovnaní s kyselinou valproovou (v týždni 16 a týždni 20, percento subjektov so skóre indexu spoľahlivosti 0,60 alebo vyšším v Conners' Continuous Performance Test (Connersovej skúška nepretržitého výkonu, CPT) bolo väčšie v skupine, ktorej bola podávaná kyselina valproová ako v skupine, ktorej bol podávaný etosuximid (49 % vs. 33 %; pomer pravdepodobností, 1,95; 95 % CI, 1,12 až 3,41; P=0,03) a v skupine, ktorej bol podávaný lamotrigín (49 % vs. 24 %; pomer pravdepodobností, 3,04; 95 % CI, 1,69 až 5,49; P<0,001).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Etosuximid je po perorálnom podaní prakticky úplne absorbovaný. Po podaní 1g etosuximidu trom dobrovoľníkom boli po 1 – 4 hodinách namerané Cmax hodnoty plazmatickej hladiny 18 až 24 pg/ml.

U dospelých pri dlhodobej medikácii 15 mg/kg telesnej hmotnosti boli namerané koncentrácie v plazme cca 50 pg/ml. Pri perorálnej dávke 1 mg/kg telesnej hmotnosti možno predpokladať denne plazmatickú koncentráciu cca 2 – 3 pg/ml, u detí 1 – 2 pg/ml.

8 – 10 dní od začiatku terapie možno počítať s nástupom rovnovážneho stavu. Napriek značným interindividuálnym rozdielom pri rovnakej perorálnej dávke sa ukazuje, že plazmatická koncentrácia je lineárne závislá od dávky.

Terapeutická plazmatická koncentrácia etosuximidu leží medzi hodnotami 40 až 100 pg/ml. Plazmatická koncentrácia presahujúca 150 pg/ml môže viesť už k toxickým príznakom.

Pediatrická populácia

Po jednorazovom podaní 500 mg etosuximidu u detí (7 – 8,5 roka, 12,9 – 24,4 kg telesnej hmotnosti) po 3 – 7 hodinách boli zistené Cmax hodnoty 28,0 až 50,9 pg/ml. Pri dlhodobej medikácii 20 mg/kg telesnej hmotnosti boli u detí namerané koncentrácie v plazme cca 50 pg/ml, zatiaľ čo u dospelých postačuje na dosiahnutie tej istej plazmatickej koncentrácie nižšia dávka (cca 15 mg/kg telesnej hmotnosti). Pri perorálnej dávke 1 mg/kg telesnej hmotnosti denne u detí možno predpokladať plazmatickú koncentráciu 1 – 2 pg/ml. Mladšie deti potrebujú o niečo vyššie dávky než staršie.

Distribúcia

Etosuximid sa neviaže na plazmatické bielkoviny. V likvore a v slinách sa etosuximid nachádza v rovnakej koncentrácii ako v plazme. Distribučný objem sa udáva v hodnote cca 0,7 l/kg telesnej hmotnosti. Etosuximid prechádza placentárnou bariérou.

Biotransformácia

Etosuximid je v najväčšej miere oxidatívne metabolizovaný v pečeni. Vzniká viacej metabolitov, predovšetkým dva diastereoméry 2-(1-hydroxyetyl)-2-metylsukcinimid a 2-etyl-2-metyl-3-hydroxysukcinimid. Oba metabolity sú pravdepodobne farmakologicky neaktívne.

Eliminácia

Len 10 – 20 % etosuximidu je vylúčených v nezmenenej forme močom. Hlavné metabolity etosuximidu, dva diastereoméry 2-(1-hydroxyetyl)-2-metylsukcinimid a 2-etyl-2-metyl-3-hydroxysukcinimid, sú vylučované čiastočne ako glukuronidové konjugáty v moči.

Po jednorazovej perorálnej dávke 13,1 až 18,0 mg etosuximidu/kg telesnej hmotnosti u 12 mužských dobrovoľníkov (20 – 23 ročných, 57,2 – 114,8 kg telesnej hmotnosti) sa plazmatický polčas eliminácie pohyboval medzi 38,3 – 66,6 hodín. Po jednorazovej dávke 500 mg etosuximidu (kapsuly) u 5 detí bol nameraný plazmatický polčas eliminácie od 25,7 do 35,9 hodín, pri tej istej dávke, podanej v roztoku 24,8 – 41,7 hodín.

Priestupnosť do materského mlieka

Etosuximid prechádza do materského mlieka, kde vzťah koncentrácie etosuximidu v materskom mlieku k plazmatickej koncentrácii je udávaný pomerom 0,94 ± 0,06.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Akútna toxicita

Plazmatické koncentrácie presahujúce hodnotu 150 ^g/ml môžu viesť k toxickým účinkom. LD 50 u myší je 1400 – 1550 mg/kg telesnej hmotnosti.

Chronická toxicita

Šesťmesačná aplikácia dávok do 1200 mg/kg telesnej hmotnosti denne bola u myší dobre znášaná. Psy znášali viac než rok 12,5 – 50 mg/kg telesnej hmotnosti, aplikované 2× denne.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Zoznam pomocných látok

Makrogol 300, čistená voda, (kapsula: želatína, glycerol 85 %, titanii dioxidum (E171) anidrisorb 85/70 ( zloženie: sorbitan, sorbitol, manitol, polyoly), žltý oxid železitý

(E172)

6.2  Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

3 roky

  • 6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Liekovka z polyetylénu s potrebným označením, skrutkový uzáver z polypropylénu, papierová škatuľka, písomná informácia pre požívateľa.

50 kapsúl

100 kapsúl

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

DESITIN Arzneimittel GmbH

Weg beim Jäger 214

D-22335 Hamburg

Nemecko

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

21/0036/94-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 27.1.1994

Dátum posledného predĺženia registrácie: 26.3.2008