Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Piperacillin/Tazobactam Kabi 2 g/0,25 g - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Piperacillin/Tazobactam Kabi 2 g/0,25 g

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

1. NÁZOV LIEKU

Piperacillin/Ta­zobactam Kabi 2 g/0,25 g

prášok na infúzny roztok

2.  KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá injekčná liekovka obsahuje 2 g piperacilínu (vo forme sodnej soli) a 0,25 g tazobaktámu (vo forme sodnej soli).

Jedna injekčná liekovka prášku na infúzny roztok obsahuje 4,9 mmol (112 mg) sodíka.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Prášok na infúzny roztok.

Biely až takmer biely, lyofilizovaný prášok na infúzny roztok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Piperacilín/ta­zobaktám je indikovaný na liečbu nasledujúcich infekcií u dospelých a detí starších ako 2 roky (pozri časti 4.2 a 5.1)

Dospelí a dospievajúci

– Ťažká pneumónia vrátane pneumónie získanej v nemocnici a ventilátorovej pneumónieKompli­kované infekcie močového traktu (vrátane pyelonefritídy)

– Komplikované intraabdominálne infekcie

– Komplikované infekcie kože a mäkkých tkanív (vrátane infekcií diabetickej nohy)

Liečba pacientov s bakteriémiou, ktorá sa vyskytuje v súvislosti, alebo sa predpokladá v súvislosti s akýmikoľvek infekciami uvedenými vyššie.

Piperacilín/ta­zobaktám sa môže použiť pri liečbe neutropenických pacientov s horúčkou s podozrením na bakteriálnu infekciu.

Deti vo veku 2 až 12 rokov

– Komplikované intraabdominálne infekcie

Piperacilín/ta­zobaktám sa môže použiť pri liečbe neutropenických detí s horúčkou s podozrením na bakteriálnu infekciu.

Je potrebné vziať do úvahy oficiálne odporúčania na vhodné používanie antibiotík.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dávka a frekvencia podávania Piperacillin/Ta­zobactam Kabi závisia od závažnosti, lokalizácie infekcie a očakávaných patogénov.

Dospelí a dospievajúci pacienti

Infekcie

Zvyčajná dávka je 4 g piperacilínu/0,5 g tazobaktámu podávaných každých 8 hodín.

Odporúčaná dávka pre neutropenických pacientov s nozokomiálnou pneumóniou a bakteriálnymi infekciami je 4 g piperacilínu/0,5 g tazobaktámu podávaná každých 6 hodín. Táto schéma sa môže tiež použiť v liečbe pacientov s inými infekciami, najmä ak sú závažné.

Nasledujúca tabuľka uvádza frekvenciu liečby a odporúčanú dávku pre dospelých a dospievajúcich pacientov podľa indikácie a stavu:

Frekvencia terapie

Piperacillin/Ta­zobactam 4 g/0,5 g

Každých 6 hodín

Ťažká pneumónia

Neutropenickí dospelí pacienti s horúčkou s podozrením na bakteriálnu infekciu

Každých 8 hodín

Komplikované infekcie močového traktu (vrátane pyelonefritídy)

Komplikované intraabdominálne infekcie

Infekcie kože a mäkkých tkanív (vrátane infekcií diabetickej nohy)

Pacienti s poruchou funkcie obličiek

Intravenózna dávka sa má upraviť podľa stupňa aktuálnej renálnej poruchy nasledovne (u každého pacienta sa musia dôkladne sledovať príznaky látkovej toxicity, a podľa toho sa má upraviť dávka lieku a interval podávania):

Klírens kreatinínu (ml/min)

Piperacillin/Ta­zobactam (odporúčaná dávka)

>40

Nie je nutná úprava dávky

20–40

Odporúčaná najvyššia dávka: 4 g/0,5 g každých 8 hodín

<20

Odporúčaná najvyššia dávka: 4 g/0,5 každých 12 hodín

Hemodialyzovaným pacientom sa má pridať navyše jedna dávka 2 g piperacilínu / 0,25 g tazobaktámu, ktorá má nasledovať po každom dialyzačnom intervale, pretože hemodialýzou sa odstráni 30– 50 % piperacilínu počas 4 hodín.

Pacienti s poruchou funkcie pečene

Nie je potrebná úprava dávky (pozri časť 5.2).

Starší pacienti

Upravovať dávku nie je potrebné u starších pacientov s normálnou renálnou funkciou alebo hodnotami

klírensu kreatinínu nad 40 ml/min.

Pediatrická populácia (vo veku 2–12 rokov)

Infekcie

Nasledujúca tabuľka uvádza frekvenciu liečby a dávku podľa telesnej hmotnosti pre pediatrických pacientov vo veku 2 – 12 rokov podľa indikácie a stavu:

Dávka podľa hmotnosti a frekvencia terapie

Indikácia / stav

80 mg piperacilínu / 10 mg tazobaktámu na kg hmotnosti / každých 6 hodín

Neutropenické deti s horúčkou spôsobenou predpokladanou bakteriálnou infekciou*

100 mg piperacilínu / 12,5 mg tazobaktámu na kg hmotnosti / každých 8 hodín

Komplikované intraabdominálne infekcie*

*Nesmie presiahnuť maximum 4 g/0,5 g na dávku počas 30 minút.

Porucha funkcie obličiek

Intravenózna dávka sa má upraviť podľa stupňa aktuálnej poruchy funkcie obličiek nasledovne (u každého pacienta sa musia dôkladne sledovať príznaky látkovej toxicity, a podľa toho sa má upraviť dávka lieku a interval podávania):

Klírens kreatinínu (ml/min)

Piperacillin/Ta­zobactam (odporúčaná dávka)

>50

Nie je nutná úprava dávky

<50

70 mg piperacilínu / 8,75 mg tazobaktámu / kg každých 8 hodín

Hemodialyzovaným deťom sa má pridať navyše jedna dávka 40 mg piperacilínu / 5 mg tazobaktámu na kg telesnej hmotnosti, ktorá má nasledovať po každom dialyzačnom intervale.

Deti mladšie ako 2 roky

Bezpečnosť a účinnosť piperacilínu/ta­zobaktámu sa u detí vo veku 0 – 2 roky nestanovila.

Nie sú dostupné údaje z kontrolovaných klinických štúdií.

Trvanie liečby

Zvyčajná dĺžka liečby pre väčšinu indikácií je v rozmedzí 5 – 14 dní. Avšak trvanie liečby má závisieť od závažnosti infekcie, patogénu (patogénov), klinického a baktériologického napredovania pacienta.

Spôsob podávania

Piperacillin/Ta­zobactam Kabi 2 g/0,25 g sa podáva intravenóznou infúziou (počas 30 minút).

Pokyny na rekonštitúciu/ri­edenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.

4.3  Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivá, iné penicilínové antibiotiká alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Anamnéza závažnej akútnej alergickej reakcie na iné betalaktámové liečivá (napr. cefalosporíny, monobaktám alebo karbapeném).

4.4  Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pri výbere piperacilínu/ta­zobaktámu na liečbu jednotlivých pacientov sa má vziať do úvahy vhodnosť použitia širokospektrálneho semisyntetického penicilínu založená na faktoroch ako sú závažnosť infekcie a prevalencia rezistencie na iné vhodné antibakteriál­ne látky.

Pred začatím liečby liekom Piperacillin/Ta­zobactam Kabi je potrebné starostlivo zistiť predchádzajúce hypersenzitívne reakcie na penicilíny, iné betalaktámové lieky (napr. cefalosporíny, monobaktámy alebo karbapenémy) alebo iné alergény. U pacientov liečených penicilínmi vrátane penicilínu/ta­zobaktámu sa pozorovali vážne a ojedinele fatálne hypersenzitívne anafylaktické/a­nafylaktoidné reakcie (vrátane šoku). Tieto reakcie sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytnú u osôb s precitlivenosťou na viaceré alergény v anamnéze. Závažné hypersenzitívne reakcie si vyžadujú vysadenie antibiotika a môže byť potrebné podanie adrenalínu a iných urgentných opatrení.

Piperacilín/ta­zobaktám môže spôsobiť závažné kožné nežiaduce reakcie, ako sú Stevensov-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza, lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými symptómami a akútna generalizovaná exantémová pustulóza (pozri časť 4.8). Ak sa u pacientov objaví kožná vyrážka, majú byť dôkladne monitorovaní a podávanie piperacilínu/ta­zobaktámu je nevyhnutné prerušiť, ak sa lézie rozširujú.

Pseudomembranózna kolitída indukovaná antibiotikami sa môže prejaviť závažnou pretrvávajúcou hnačkou, ktorá môže byť život ohrozujúca. Symptómy pseudomembranóznej kolitídy sa môžu vyskytnúť počas antibiotickej liečby alebo po nej. V týchto prípadoch je nevyhnutné prerušiť podávanie lieku Piperacillin/Ta­zobactam Kabi.

Liečba liekom Piperacillin/Ta­zobactam Kabi môže spôsobiť nárast rezistentných organizmov, ktoré môžu spôsobiť superinfekciu.

U niektorých pacientov liečených betalaktámovými antibiotikami sa môže objaviť krvácanie. Tieto reakcie môžu byť niekedy spojené s abnormalitami koagulačných parametrov ako sú čas zrážania, agregácia trombocytov a protrombínový čas a sú častejšie prítomné u pacientov so zlyhávaním obličiek. Ak sa objaví krvácanie, terapia antibiotikom sa má prerušiť a má sa začať vhodná liečba.

Môže sa vyskytnúť leukopénia a neutropénia hlavne počas dlhodobej liečby, preto sa majú pravidelne sledovať hodnoty hematopoetických funkcií.

Podobne ako pri liečbe inými penicilínmi sa môžu pri podaní vysokých dávok vyskytnúť neurologické komplikácie vo forme kŕčov, predovšetkým u pacientov s poškodenou funkciou obličiek.

Každá injekčná liekovka lieku Piperacillin/Ta­zobactam Kabi 2 g/0,25 g obsahuje 4,9 mmol (112 mg) sodíka. Je to potrebné vziať do úvahy u pacientov s diétou s obmedzeným príjmom sodíka.

Hypokaliémia sa môže vyskytnúť u pacientov s nízkou hladinou draslíka alebo u tých, ktorí užívajú lieky, ktoré spôsobujú zníženie hladiny draslíka, u týchto pacientov sa odporúča pravidelné sledovanie elektrolytov.

Porucha funkcie obličiek

U pacientov s poškodením funkcie obličiek alebo u hemodialyzovaných pacientov sa má piperacilín/ta­zobaktám používať s opatrnosťou, vzhľadom na jeho potenciálnu nefrotoxicitu (pozri časť 4.8). Podľa stupňa poškodenia funkcie obličiek sa majú upraviť intravenózne dávky a intervaly podávania (pozri časť 4.2). V sekundárnej analýze s použitím údajov z veľkého multicentrického, randomizovane kontrolovaného klinického skúšania, kde sa skúmala glomerulárna filtrácia po podaní často používaných antibiotík u kriticky chorých pacientov, bolo použitie piperacilínu/ta­zobaktámu spojené s nižšou rýchlosťou zlepšenia reverzibilného GFR, v porovnaní s inými antibiotikami.

, U týchto pacientov dospela táto sekundárna analýza k záveru, že piperacilín/ta­zobaktám bol príčinou oneskorenej obnovy funkcie obličiek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Nedepolarizujúce myorelaxanciá

Keď sa piperacilín súbežne podáva s vekuróniom dochádza k predĺženiu neuromuskulárnej blokády spôsobenej vekuróniom. Vzhľadom na ich podobný mechanizmus účinku sa očakáva, že neuromuskulárna blokáda spôsobená akýmikoľvek nedepolarizujúcimi myorelaxanciami sa môže

predĺžiť v prítomnosti piperacilínu.

Perorálne antikoagulanciá

Pri súčasnom podávaní heparínu, perorálnych antikoagulancií a iných látok, ktoré môžu mať vplyv na koagulačný systém krvi vrátane funkcie trombocytov, sa majú častejšie vykonávať vhodné koagulačné testy a majú sa pravidelne kontrolovať.

Metotrexát

Piperacilín môže znížiť vylučovanie metotrexátu, preto, aby sa predišlo toxicite liečivom, majú sa monitorovať sérové hladiny metotrexátu.

Probenecid

Ako aj u iných penicilínov, súčasné podávanie probenecidu a piperacilínu/ta­zobaktámu spôsobuje predĺženie biologického polčasu a zníženie renálneho klírensu piperacilínu aj tazobaktámu, napriek tomu maximálne plazmatické koncentrácie ani jedného liečiva však nie sú ovplyvnené.

Aminoglykozidy

Piperacilín, buď samotný alebo s tazobaktámom, významne neovplyvňuje farmakokinetiku tobramycínu u pacientov s normálnou funkciou obličiek a s ľahkou alebo stredne ťažkou poruchou funkcie obličiek. Farmakokinetika piperacilínu, tazobaktámu a M1 metabolitu taktiež nebola významne ovplyvnená podávaním tobramycínu.

Inaktivácia tobramycínu a gentamycínu piperacilínom sa dokázala u pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek.

Ďalšie informácie týkajúce sa podávania piperacilínu/ta­zobaktámu s aminoglykozidmi nájdete v časti 6.2.

Vankomycín

Žiadne farmakokinetické interakcie sa nezaznamenali medzi piperacilínom/ta­zobaktámom a vankomycínom. Avšak, limitovaný počet retrospektívnych štúdií poukázal na zvýšený výskyt akútneho poškodenia obličiek u pacientov, ktorým sa súčasne podávali piperacilín/ta­zobaktám a vankomycín v porovnaní s podávaním samotného vankomycínu.

Účinky na laboratórne testy

Ako aj u ostatných penicilínov môžu neenzymatické metódy merania glukózy v moči viesť k falošne pozitívnym výsledkom. Odporúča sa preto enzymatický spôsob merania glukózy v moči počas liečby liekom Piperacillin/Ta­zobactam Kabi.

Mnoho chemických metód merania bielkovín v moči môžu viesť k falošne pozitívnym výsledkom. Meranie proteínov močovými tyčinkami nie je ovplyvnené.

Priamy Coombsov test môže byť pozitívny.

U pacientov liečených liekom Piperacillin/Ta­zobactam Kabi môžu testy Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA viesť k falošne pozitívnym výsledkom. Boli hlásené skrížené reakcie u non -Aspergillus polysacharidov a polyfuranóz s Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA testom.

U pacientov liečených liekom Piperacillin/Ta­zobactam Kabi sa majú pozitívne výsledky z analytických testov uvedených vyššie potvrdiť inými diagnostickými metódami.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú k dispozícii alebo je iba obmedzené množstvo údajov o použití piperacilínu/ta­zobaktámu u gravidných žien.

Štúdie na zvieratách preukázali vývojovú toxicitu, ale nepreukázali teratogenitu pri dávkach toxických pre matku (pozri časť 5.3).

Piperacilín a tazobaktám prechádzajú cez placentu. Piperacilín/ta­zobaktám sa má používať počas gravidity len, ak je to jednoznačne indikované, napr. iba ak očakávaný prospech prevýši možné riziká na gravidnú ženu a plod.

Dojčenie

Piperacilín sa vylučuje v malých koncentráciách do materského mlieka. Koncentrácie tazobaktámu sa v materskom mlieku nesledovali. Ženy, ktoré dojčia sa majú liečiť iba vtedy, keď očakávaný prínos prevýši možné riziká pre ženu a dieťa.

Fertilita

Štúdia fertility na potkanoch nepreukázala účinok na fertilitu a párenie po intraperitoneálnom podaní tazobaktámu alebo kombinácie piperacilínu/ta­zobaktámu (pozri časť 5.3).

4.7  Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinku na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8  Nežiaduce účinky

Najčastejšie hláseným nežiaducim účinkom je hnačka (vyskytujúca sa u 1 z 10 paci­entov).

Pseudomembranózna kolitída a toxická epidermálna nekrolýza, ktoré patria medzi najzávažnejšie nežiaduce reakcie, postihujú 1 až 10 pacientov z 10 000. Častosť výskytu pancytopénie, anafylaktického šoku a Stevensov-Johnsonovho syndrómu sa zo súčasných dostupných údajov nedajú odhadnúť.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené nežiaduce reakcie podľa triedy orgánových systémov a podľa databázy MedDRA. V každej skupine frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané podľa klesajúcej závažnosti.

Trieda orgánových systémov

Veľmi časté (> 1/10)

Časté

(> 1/100 až <

1/10)

Menej časté (> 1/1000 až < 1/100)

Zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1000)

Frekvencia neznáma (nedá sa odhadnúť z dostupných údajov)

Infekcie a nákazy

kandidová infekcia*

pseudo-membranózna kolitída

Poruchy krvi a lymfatického systému

trombocyto-pénia, anémia,

leukopénia,

agranulocytóza,

pancytopénia, neutropénia, hemolytická anémia*, eozinofília*, trombocytóza*

Poruchy imunitného systému

anafylaktoidná reakcia*, anafylaktická reakcia*, anafylaktoidný šok*, anafylaktický šok*, hypersenzitivita*

Poruchy metabolizmu a výživy

hypokaliémia

Psychiatrické

nespavosť

poruchy

Poruchy nervového systému

bolesť hlavy

Poruchy ciev

hypotenzia, tromboflebitída, flebitída, začervenanie

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

krvácanie z nosa

eozinofilná pneumónia

Poruchy gastrointestinálne-ho traktu

hnačka

bolesť brucha, vracanie, nauzea, zápcha, dyspepsia

stomatitída

Poruchy pečene a žlčových ciest

hepatitída*, žltačka

Poruchy kože a podkožného tkaniva

vyrážka, pruritus

erythema multiforme*, urtikária, makulopapulózna vyrážka*

toxická epidermálna nekrolýza*

Stevensov-Johnsonov syndróm*, exfoliatívna dermatitída, lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými príznakmi (DRESS) , akútna generalizovaná exantémová pustulóza (AGEP) *, bulózna dermatitída, purpura

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

artralgia, myalgia

Poruchy obličiek a močových ciest

renálne zlyhanie, tubulointersti­ciálna nefritída

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

horúčka, reakcia v mieste podania

zimnica

Vyšetrenia

zvýšenie hladiny alanín amino-transferázy, zvýšenie aspartát-amino-transferázy, zníženie celkovej

pokles glukózy v krvi, zvýšenie bilirubínu v krvi, predĺženie trombínového času

predĺženie času krvácania, zvýšenie gamaglutamyl-transferázy

bielkoviny, zníženie hladiny albumínu, pozitivita priameho Coombsovho testu, zvýšenie kreatinínu

v krvi, zvýšenie alkalickej fosfatázy

v krvi, zvýšenie močoviny

v krvi, predĺženie aktivovaného parciálneho tromboplastí-nového času

*Identifikácia nežiaduceho účinku po uvedení lieku na trh

Liečba piperacilínom u pacientov s cystickou fibrózou bola spojená so zvýšeným výskytom horúčky a vyrážok.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Príznaky

Po uvedení lieku na trh boli hlásené prípady predávkovania piperacilínom/ta­zobaktámom. Väčšina týchto zaznamenaných udalostí, vrátane nevoľnosti, vracania a hnačky, boli tiež hlásené pri bežnej odporučenej dávke. U pacientov sa môže vyskytnúť neuromuskulárna dráždivosť alebo kŕče pri intravenóznom podávaní dávok vyšších ako sú odporúčané dávky (najmä v prítomnosti renálneho zlyhania).

Liečba

V prípade predávkovania sa liečba piperacilín/ta­zobaktámom má prerušiť. Nie je známe špecifické antidotum.

Liečba má byť podporná a symptomatická podľa klinického obrazu pacienta.

Príliš vysoké sérové koncentrácie piperacilínu alebo tazobaktámu sa môžu znížiť hemodialýzou (pozri časť 4.4).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibiotiká na systémové použitie, kombinácie penicilínov vrátane inhibítorov betalaktamáz

ATC kód: J01CR05

Mechanizmus účinku

Piperacilín, širokospektrálny semisyntetický penicilín s baktericídnou aktivitou inhibuje syntézu septa a bunkovej steny.

Tazobaktám, betalaktám štrukturálne podobný penicilínom, je inhibítorom viacerých betalaktamáz, ktoré zvyčajne spôsobujú rezistenciu na penicilíny a cefalosporíny, ale neinhibuje AmpC enzýmy alebo metalobetalak­tamázy. Tazobaktám rozširuje antibiotické spektrum piperacilínu vrátane mnohých baktérií produkujúcich betalaktamázu, ktoré získali rezistenciu na samotný piperacilín.

Farmakokinetic­ký/farmakodyna­mický vzťah

Hlavným farmakodynamickým parametrom účinnosti piperacilínu je čas nad minimálnou inhibičnou koncentráciou (T > MIC).

Mechanizmus rezistencie

Známe sú dva hlavné mechanizmy rezistencie na piperacilín/ta­zobaktám:

  • ■ Inaktivácia súčastí piperacilínu tými betalaktamázami, ktoré nie sú inhibované tazobaktámom: betalaktamázy molekulovej triedy B, C a D. Okrem toho, tazobaktám neposkytuje ochranu proti betalaktamázam s rozšíreným spektrom (ESBL) v molekulovej triede A a v skupinách enzýmu D.

  • ■ Zmena proteínov viažucich penicilín (PBP), ktorých výsledkom je zníženie afinity piperacilínu pre molekulárne terče baktérie.

Okrem toho, zmeny v permeabilite bakteriálnej membrány, ako je expresia efluxných púmp pre mnohé lieky, môže viesť alebo prispieť k bakteriálnej rezistencii na piperacilín/ta­zobaktám hlavne u gramnegatívnych baktérií.

Hraničné hodnoty

Klinické EUCAST MIC hraničné hodnoty pre piperacilín/ta­zobaktám (2009–12–01, v 1). Pre účely skúšania citlivosti je 4 mg/l fixná koncentrácia tazobaktámu

Patogén

Druhovo závislé hraničné hodnoty (S</R>)

Enterobacteriaceae

8/16

Pseudomonas

16/16

Gramnegatívne

a grampozitívne anaeróby

8/16

Hraničné hodnoty nezávislé od druhu baktérie

4/16

Citlivosť streptokokov vyplýva z citlivosti na penicilín. Citlivosť stafylokokov vyplýva z citlivosti na oxacilín.

Citlivosť

Prevalencia získanej rezistencie pre vybrané druhy môže kolísať v závislosti od geografickej polohy a času a lokálne informácie o rezistencii sú potrebné predovšetkým pri liečbe závažných infekcií. Ak je lokálna prevalencia rezistencie taká, že prospešnosť antibiotika je prinajmenšom u niektorých typov infekcií sporná, je potrebné sa poradiť s odborníkom.

Zoskupenie relevantných druhov baktérií podľa citlivosti na piperacilín/tazobaktám BEŽNÉ CITLIVÉ DRUHY

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Enterococcus faecalis

Listeria monocytogenes

Staphylococcus aureus,citlivý na meticilín£

Staphylococcus species, koaguláza-negatívny, citlivý na meticilín

Streptococcus pyogenes

Streptokoky skupina B

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Citrobacter koseri

Haemophilus influenzae

Moraxella catarrhalis

Proteus mirabilis

Anaeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Clostridium species

Eubacterium species

Peptostreptococ­cus species

Anaeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Skupina Bacteroides fragilis Fusobacterium species Porphyromonas species

Prevotella species

DRUHY, U KTORÝCH MÔŽE BYŤ PROBLÉMOM ZÍSKANÁ REZISTENCIA

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Enterococcus faecium$, +

Streptococcus pneumoniae

Skupina Streptococcus viridans

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Acinetobacter baumannii$

Burkholderia cepacia

Citrobacter freundii

Enterobacter species

Escherichia coli

Klebsiella pneumonia

Morganella morganii

Proteus vulgaris

Providencia ssp.

Pseudomonas aeruginosa

Serratia species

PRIRODZENE REZISTENTNÉ MIKROORGANIZMY

Aeróbne grampozitívne mikroorganizmy

Corynebacterium jeikeium

Aeróbne gramnegatívne mikroorganizmy

Legionella species

Stenotrophomonas maltophilia+$

Iné mikroorganizmy

Chlamydophilia pneumonia

Mycoplasma pneumonia

$ Druhy vykazujúce prirodzenú strednú citlivosť.

+Druhy, u ktorých bol zaznamenaný vysoký podiel rezistencie (viac ako 50 %) v jednej alebo viacerých oblastiach/kra­jinách/regiónoch E­Ú.

£Všetky stafylokoky rezistentné na meticilín sú rezistentné na piperacilín/ta­zobaktám.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Vrcholové koncentrácie piperacilínu/ta­zobaktámu 4 g/0,5 g podaných intravenóznou infúziou počas 30 minút sú 298 pg/ml a 34 pg/ml v tomto poradí.

Distribúcia

Väzba oboch liečiv, piperacilínu a tazobaktámu, na plazmatické proteíny je približne 30 %. Väzba piperacilínu alebo tazobaktámu na proteíny nie je vzájomne ovplyvnená prítomnosťou druhej účinnej látky. Väzba metabolitov tazobaktámu na proteín je zanedbateľná.

Piperacilín/ta­zobaktám sa dobre distribuujú v tkanivách a telových tekutinách vrátane sliznice čreva, žlčníka, pľúc, žlče a kostí. Priemerné tkanivové koncentrácie sú spravidla 50 % až 100 % z tých, ktoré sú v plazme. U subjektov bez zápalu mozgovomiechovej pleny, podobne ako u iných penicilínov, je distribúcia do cerebrospinálnej tekutiny nízka.

Biotransformácia

Piperacilín sa metabolizuje na mikrobiologicky menej aktívny dezetylmetabolit. Tazobaktám sa metabolizuje na jediný metabolit, o ktorom sa zistilo, že nie je mikrobiologicky aktívny.

Eliminácia

Piperacilín a tazobaktám sa eliminujú obličkami prostredníctvom glomerulárnej filtrácie a tubulárnej sekrécie.

Piperacilín sa vylučuje rýchlo v nezmenenej forme, pričom 68 % podanej dávky sa vylúči močom. Tazobaktám a jeho metabolit sa vylučujú predovšetkým renálnou exkréciou, pričom 80 % podanej dávky sa vylúči v nezmenenej forme a zvyšok ako jediný metabolit. Piperacilín, tazobaktám a dezetylpiperacilín sa tiež vylučujú do žlče.

Po jednorazovom alebo viacnásobnom podaní piperacilínu/ta­zobaktámu zdravým jedincom sa plazmatický polčas piperacilínu a tazobaktámu pohyboval od 0,7 do 1,2 hodiny a nebol ovplyvnený dávkou ani trvaním infúzie. Polčasy eliminácie piperacilínu aj tazobaktámu sa zvyšujú so znížením renálneho klírensu.

Neexistujú žiadne významné zmeny vo farmakokinetike piperacilínu pôsobením tazobaktámu. Zdá sa, že piperacilín mierne znižuje klírens tazobaktámu.

Osobitné skupiny pacientov

Biologický_polčas piperacilínu sa zvyšuje približne o 25 % a tazobaktámu o 18 % u pacientov s hepatálnou cirhózou v porovnaní so zdravými jedincami.

Biologický polčas piperacilínu a tazobaktámu sa zvyšuje s poklesom klírensu kreatinínu. Vzostup biologického polčasu je 2-násobný pre piperacilín a a 4-násobný pre tazobaktám pri poklese klírensu pod 20 ml/min v porovnaní s pacientmi s normálnou renálnou funkciou.

Hemodialýzou sa odstráni 30 % až 50 % piperacilínu/ta­zobaktámu s dodatočnými 5 % dávky tazobaktámu odstránenými ako metabolit tazobaktámu. Peritoneálnou dialýzou sa odstráni približne 6 % a 21 % podanej dávky piperacilínu a tazobaktámu, pričom až 18 % podanej dávky tazobaktámu sa odstráni ako metabolit tazobaktámu.

Pediatrická populácia

Podľa populačnej farmakokinetickej (PK) analýzy bol odhadovaný klírens v populácii vo veku 9 mesiacov až 12 rokov porovnateľný s klírensom u dospelých s priemernou hodnotou pre populáciu (SE) 5,64 (0,34) ml/min/kg. Odhadovaný klírens piperacilínu je 80 % z tejto hodnoty pre pediatrických pacientov vo veku 2 až 9 mesiacov. Priemerná hodnota (SE) distribučného objemu piperacilínu populácie je 0,243 (0,011) l/kg a je nezávislá od veku.

Starší pacienti

Priemerné biologické polčasy piperacilínu a tazobaktámu boli u starších pacientov dlhšie o 32 %, resp. 55 % v porovnaní s mladšími jedincami. Tento rozdiel môže byť spôsobený vekovo podmienenými zmenami v klírense kreatinínu.

Rasa

Nepozoroval sa rozdiel vo farmakokinetike piperacilínu a tazobaktámu medzi ázijskými (n=9) a kaukazskými (n=9) zdravými dobrovoľníkmi, ktorí dostali jednu dávku 4 g /0,5 g.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Neklinické údaje na základe obvyklých štúdií toxicity po opakovanom podávaní a genotoxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Štúdie na karcinogenitu s piperacilínom/ta­zobaktámom sa neuskutočnili.

  • V štúdiách fertility a v štúdiách všeobecnej reprodukcie u potkanov po intraperitoneálnom podaní tazobaktámu alebo kombinácie piperacilínu/ta­zobaktámu bolo hlásené zmenšenie veľkosti vrhu, zvýšenie oneskorenej osifikácie plodu a zmeny rebier súbežne s dávkou toxickou pre matku. Fertilita F1 generácie a embryonálny vývoj F2 generácie neboli zhoršené.

  • V štúdiách teratogenity intravenózne podanie tazobaktámu alebo kombinácie piperacilínu/ta­zobaktámu potkanom alebo myšiam viedlo k miernej redukcii fetálnej hmotnosti potkanov pri dávkach toxických pre matku, ale nepreukázalo teratogénne účinky.

U potkanov sa po intraperitoneálnom podaní tazobaktámu alebo kombinácie piperacilínu/ta­zobaktámu pozorovalo poškodenie peri/postnatálneho vývoja (zníženie hmotnosti plodu, zvýšenie mortality mláďat, zvýšenie narodenia mŕtvych plodov) súbežne s dávkou toxickou pre matku.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1  Zoznam pomocných látok

Žiadne.

6.2   Inkompatibility

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.

Ak sa piperacilín/ta­zobaktám používa súbežne s iným antibiotikom (napr. aminoglykozidmi), lieky sa musia podávať oddelene. Miešanie piperacilínu/ta­zobaktámu s aminoglykozidom in vitro môže spôsobiť významnú inaktiváciu aminoglykozidu.

Piperacilín/ta­zobaktám sa nemá miešať s inými liekmi v injekčnej striekačke alebo infúznej fľaši, pokiaľ nie je stanovená kompatibilita.

Piperacillin/Ta­zobactam Kabi sa má podávať infúznym setom oddelene od ostatných liekov, pokiaľ nie je dokázaná kompatibilita.

Z dôvodu chemickej nestability sa piperacilín/ta­zobaktám nemá používať s roztokmi, ktoré obsahujú hydrogenuhliči­tan sodný.

Ringerov laktátový (Hartmannov) roztok nie je kompatibilný s piperacilínom/ta­zobaktámom.

Piperacilín/ta­zobaktám sa nemá pridávať k liekom z krvi alebo k hydrolyzátom albumínu.

6.3  Čas použiteľnosti

Sterilný prášok na infúzny roztok: 3 roky.

Rekonštituova­ný/zriedený roztok Piperacillin/Ta­zobactam Kabi:

Chemická a fyzikálna stabilita pri používaní bola preukázaná počas 24 hodín pri teplote 2 °C – 8 °C.

Z mikrobiologického hľadiska sa liek má použiť ihneď.

Ak sa liek nepoužije okamžite, dĺžka jeho uchovávania v stave pripravenom na použitie (in-use) a jeho stav pred použitím je zodpovednosťou používateľa. Rekonštituova­ný/zriedený liek sa nemá uchovávať dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2 °C – 8 °C za kontrolovaných a validovaných podmienok.

Nepoužitý roztok sa má zlikvidovať.

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte vo vonkajšom obale pri teplote do 25°C.

Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii/ri­edení lieku, pozri časť 6.3.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Piperacillin/Ta­zobactam Kabi 2 g/0,25 g:

Injekčná liekovka z bezfarebného skla (typu II) s objemom 15 ml uzatvorená chlorobutylovou gumovou zátkou.

Veľkosť balenia: 1, 5 a 10 injekčných liekoviek.

Injekčná liekovka z bezfarebného skla (typu II) s objemom 50 ml uzatvorená chlorobutylovou gumovou zátkou.

Veľkosť balenia: 1, 5 a 10 injekčných liekoviek.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Rekonštitúcia a riedenie sa majú vykonávať za aseptických podmienok. Pred podaním je potrebné vizuálne skontrolovať roztok na prítomnosť častíc a zmenu sfarbenia. Roztok sa má použiť iba vtedy, keď je číry a bez viditeľných častíc.

Intravenózne použitie

Pripravte každú injekčnú liekovku použitím daného objemu rozpúšťadla z tabuľky uvedenej nižšie pomocou jedného z kompatibilných rozpúšťadiel na riedenie. Roztok pretrepávajte, kým sa nerozpustí.

Pri nepretržitom pretrepávaní sa rekonštitúcia/ri­edenie uskutoční počas 5 až 10 minút (pre pokyny týkajúce sa zaobchádzania, pozrite nižšie).

Obsah injekčnej liekovky

Objem rozpúšťadla* pridaný do injekčnej liekovky

2 g/0,25 g (2 g piperacilínu a 0,25 tazobaktámu)

10 ml

*Kompatibilné rozpúšťadlá na riedenie

  • - 0,9 % (9 mg/ml) injekčný roztok chloridu sodného

  • - sterilná voda na injekciu (1)

(1) Maximálny odporúčaný objem sterilnej vody na injekciu na dávku je 50 ml.

Pripravený roztok sa musí natiahnuť z injekčnej liekovky pomocou injekčnej striekačky. Po nariedení podľa návodu poskytne obsah injekčnej liekovky natiahnutý injekčnou striekačkou požadované množstvo piperacilínu a tazobaktámu.

Pripravený roztok sa môže ďalej riediť na požadovaný objem (napr. 50 ml až 150 ml) jedným

z nasledujúcich kompatibilných rozpúšťadiel na intravenózne použitie:

  • 0,9 % (9 mg/ml) injekčný roztok chloridu sodného

  • 5 % glukóza

  • 6 % dextrán v 0,9 % roztok chloridu sodného

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Fresenius Kabi s.r.o., Na strži 1702/65, Nusle, 140 00 Praha 4, Česká republika

8.   REGISTRAČNÉ ČÍSLA

15/0316/09-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 29. máj 2009

Dátum posledného predĺženia registrácie: 24. január 2014