Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Plenvu - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Plenvu

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

Plenvu

prášok na perorálny roztok

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Zložky lieku Plenvu sú rozdelené do troch samostatných vreciek. Prvá dávka sa dodáva v jednom vrecku a druhá dávka sa dodáva v dvoch vreckách, A a B.

Vrecko s 1. dávkou obsahuje nasledovné liečivá:

Koncentrácia iónov elektrolytov v 500 ml roztoku je po rozpustení prvej dávky nasledovná:


Sodík Síran Chlorid Draslík


160,9 mmol/500 ml

63,4 mmol/500 ml

47,6 mmol/500 ml

13,3 mmol/500 ml


1. dávka obsahuje aj 0,79 g sukralózy (E955).


2. dávka (Vrecká A a B) obsahuje nasledovné liečivá:


Vrecko A

Makrogol 3350 Chlorid sodný Chlorid draselný


40 g


3,2g

1,2g


Vrecko B

Askorban sodný

Kyselina askorbová


48,11 g

7,54 g


Koncentrácia iónov elektrolytov v 500 ml roztoku je po rozpustení druhej dávky (vrecká A a B) nasledovná:


Sodík Askorban Chlorid Draslík


297,6 mmol/500 ml

285,7 mmol/500 ml


70,9 mmol/500 ml

16,1 mmol/500 ml


Pomocné látky so známym účinkom


  • 2. dávka (vrecko A) obsahuje aj 0,88 g aspartamu (E951).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Prášok na perorálny roztok.

Biele až žlté prášky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Plenvu je indikovaný dospelým na vyprázdnenie obsahu čriev pred vyšetreniami, ktoré vyžadujú vyprázdnené črevá.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dospelí a starší pacienti

Liečebný cyklus pozostáva z dvoch samostatných 500 ml dávok s rôznym obsahom lieku Plenvu.

Dôrazne sa odporúča, aby sa v priebehu liečby dodatočne vypilo aj 500 ml čírej tekutiny – môže to byť voda, číra polievka, ovocný džús bez dužiny, nealkoholické nápoje, čaj a/alebo káva bez mlieka.

Liečebný cyklus môže prebehnúť podľa nižšie uvedeného dvojdňového alebo jednodňového dávkovacieho režimu:

Dvojdňový dávkovací režim:

  • Prvá dávka sa užije večer pred klinickým vyšetrením (približne o 18:00 h) a druhá dávka sa užije skoro ráno v deň klinického vyšetrenia (približne o 06:00 h).

Jednodňový dávkovací režim:

  • V rámci dávkovacieho režimu iba s rannou dávkou sa obe dávky užijú ráno v deň klinického vyšetrenia (prvá dávka sa užije približne o 05:00 h). Odstup medzi dvomi dávkami má byť minimálne 1 hodina, alebo
  • v rámci dávkovacieho režimu s dávkou deň vopred sa obe dávky užijú večer v deň pred klinickým vyšetrením (prvá dávka sa užije približne o 18:00 h.).Odstup medzi dvomi dávkami má byť minimálne 1 hodina.

Pediatrická populácia

Bezpečnosť a účinnosť u detí vo veku do 18 rokov neboli doteraz stanovené. Plenvu sa preto tejto populácii neodporúča.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek

U pacientov s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie obličiek nie je potrebná žiadna špeciálna úprava dávky. Pacienti s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie obličiek boli zaradení do klinických skúšaní.

Pacienti s poruchou funkcie pečene

U pacientov s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie pečene nie je potrebná žiadna špeciálna úprava dávky. Pacienti so zvýšenými hodnotami testov funkcie pečene boli zaradení do klinických skúšaní.

Spôsob podávania

Na perorálne použitie.

  • 1. dávka: Obsah jedného vrecka s 1.dávkou sa rozpustí v najviac 500 ml vody. Rekonštituovaný roztok sa vypije v priebehu 30 minút a následne sa vypije 500 ml čírej tekutiny v priebehu ďalších 30 minút.

  • 2. dávka: Obsah dvoch vreciek (vrecká A a B spoločne) s 2. dávkou sa rozpustí v najviac 500 ml vody. Rekonštituovaný roztok sa vypije v priebehu 30 minút a následne sa vypije 500 ml čírej tekutiny v priebehu ďalších 30 minút.

Okrem tekutín v rámci liečebného cyklu sa odporúča piť akékoľvek množstvo dodatočnej čírej tekutiny (napr. voda, číra polievka, ovocný džús bez dužiny, nealkoholické nápoje, čaj a/alebo káva bez mlieka). Poznámka: Tekutiny červenej alebo fialovej farby (napr. džús z čiernych ríbezlí) sa neodporúčajú, pretože môžu črevo zafarbiť.

Príjem všetkých tekutín jepotrebné zastaviť najneskôr

  • dve hodiny pre klinickým vyšetrením vykonávaným v celkovej anestéze, alebo
  • jednu hodinu pred klinickým vyšetrením vykonávaným bez celkovej anestézy.

Informácie o jedle

Od začiatku liečebného cyklu až do času po klinickom vyšetrení sa nemá prijímať žiadna tuhá strava.

Pacienti by mali byť upovedomení o dodržaní dostatočného času potrebného na cestu na miesto vyšetrenia potom, ako sa úplne vyprázdnia.

Dvojdňový rozdelený dávkovací režim a dávkovací režim deň pred vyšetrením:

V deň pred klinickým vyšetrením môžu mať pacienti ľahké raňajky a následne ľahký obed najneskôr 3 hodiny pred užitím prvej dávky.

Dávkovací režim s jednou dávkou iba ráno:

V deň pred klinickým vyšetrením môžu mať pacienti ľahké raňajky a následne ľahký obed a číru polievku a/alebo biely jogurt na večeru, najneskôr však približne do 20:00 h.

Pokyny na rekonštitúciu lieku pred podaním, pozri časť 6.6.

4.3 Kontraindikácie

Nepoužívajte u pacientov so známym/ou alebo pravdepodobným/ou:

  • precitlivenosťou na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1
  • gastrointestinálnou obštrukciou alebo perforáciou
  • ileom
  • poruchou žalúdočného vyprázdňovania (napr. gastroparéza, gastrická retencia, a pod.)
  • fenylketonúriou (spôsobenou prítomnosťou aspartamu)
  • nedostatkom glukóza-6-fosfátdehydrogenázy (spôsobeným prítomnosťou askorbanu)
  • toxickým megakolónom.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Tekutý obsah lieku Plenvu pri rekonštitúcii s vodou nenahrádza pravidelný príjem tekutín a dostatočný príjem tekutín musí byť zachovaný.

Tak ako pri iných liekoch s obsahom makrogolu, môže dôjsť k alergickým reakciám ako je vyrážka, žihľavka, svrbenie, angioedém a anafylaxia.

U citlivých alebo chorobou oslabených pacientov sa má pri podávaní lieku Plenvu postupovať s opatrnosťou.

Plenvu sa má používať s opatrnosťou u pacientov s:

  • narušeným reflexom vracania, možnosťou regurgitácie alebo aspirácie, alebo so zníženou úrovňou vedomia. Títo pacienti majú byť počas podávania pozorne sledovaní, najmä v prípade podania pomocou nazogastrickej son­dy.
  • závažnou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu nižší ako 30 ml/min/1,73 m2)
  • zlyhaním srdca (III. alebo IV. stupeň podľa NYHA)
  • rizikom arytmie, napríklad u tých, ktorí sú liečení na kardiovaskulárne ochorenie, ochorenie štítnej žľazy alebo nerovnováhu elektrolytov
  • dehydratáciou
  • závažným akútnym zápalovým ochorením čriev.

U oslabených citlivých pacientov, pacientov so zlým zdravotným stavom, s klinicky významnou poruchou činnosti obličiek, arytmiou a rizikom vzniku nerovnováhy elektrolytov, má lekár zvážiť vyšetrenie činnosti obličiek, stanovenie hladín elektrolytov a EKG na začiatku a po ukončení liečby. Akékoľvek podozrenie na dehydratáciu treba napraviť pred podaním lieku Plenvu.

Boli hlásené zriedkavo sa vyskytujúce prípady závažnych arytmií vrátane predsieňovej fibrilácie v súvislosti s užívaním iónových osmotickýchlaxatív na vyprázdnenie čriev.Objavili sa hlavne u pacientov s prítomnými srdcovými rizikovými faktormi a elektrolytovou nerovnováhou.

Ak sa u pacientov počas alebo po liečbe vyskytnú akékoľvek príznaky naznačujúce arytmiu alebo zmeny objemu tekutín/elektro­lytov (napr. opuch, dýchavičnosť, zvýšená únava, zlyhávanie srdca), majú sa stanoviť plazmatické koncentrácie elektrolytov, monitorovať EKG a akékoľvek odchýlky sa majú vhodným spôsobom upraviť.

Ak pacienti zaznamenajú príznaky, ako napr. závažná plynatosť, nafúknuté brucho alebo bolesť brucha, môže sa užívanie lieku spomaliť alebo dočasneprerušiť, až kým príznaky neustúpia.

Plenvu obsahuje 458,5 mmol (10,5 g) sodíka na liečebný cyklus. Musí sa vziať do úvahy u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka. Absorbuje sa iba časť sodíka, pozri časť 5.2.

Plenvu obsahuje 29,4 mmol (1,1 g) draslíka na liečebný cyklus. Musí sa vziať do úvahy u pacientov so zníženou funkciou obličiek alebo u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom draslíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

Perorálne podaný liek užitý (napr. perorálna antikoncepcia) počas jednej hodiny po začatí vyprázdňovania čriev liekom Plenvu sa môže z gastrointes­tinálneho traktu vyplaviť a neabsorbuje sa. Zvlášť ovplyvnený môže byť terapeutický účinok liekov s úzkym terapeutickým indexom alebo krátkym polčasom.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú k dispozícii alebo je iba obmedzené množstvo údajov (menej ako 300 ukončených gravidít) o použití lieku Plenvu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali nepriame škodlivé účinky z hľadiska reprodukčnej toxicity (pozri časť 5.3). Klinicky sa neočakávajú žiadne účinky počas tehotenstva, keďže systémová expozícia makrogolu 3350 je zanedbateľná.

Ako preventívne opatrenie je vhodnejšie vyhnúť sa užívaniu lieku Plenvu počas gravidity.

Dojčenie

Nie je známe, či sa liečivá/ich metabolity z lieku Plenvu vylučujú do materského mlieka. Nie sú dostatočné informácie o vylučovaní liečiv/ich metabolitov z liekuPlenvu do ľudského mlieka.

Riziko pre novorodencov/doj­čatá nemôže byť vylúčené.

Rozhodnutie, či ukončiť dojčenie alebo či ukončiť liečbu liekom Plenvu sa má urobiť po zvážení prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby pre ženu.

Fertilita

Nie sú k dispozícii údaje o vplyve lieku Plenvu na ľudskú fertilitu. Štúdie na samcoch a samiciach potkanov nepreukázali žiadne účinky na fertilitu (pozri časť 5.3).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Plenvu nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Očakávaným dôsledkom vyprázdnenia obsahu čriev pred vyšetrením je hnačka. Kvôli povahe vyšetrenia sa u väčšiny pacientov počas procesu vyprázdňovania obsahu čriev objavia nežiaduce účinky. Tie sa však v priebehu príprav na vyšetrenie líšia a u pacientov podstupujúcich vyprázdnenie obsahu čriev pred vyšetrením sa často vyskytuje nauzea, vracanie, nafukovanie, bolesť brucha, dráždenie v oblasti konečníka a poruchy spánku. Dehydratácia sa môže objaviť ako dôsledok hnačky a/alebo vracania.

Údaje z klinických štúdií sú k dispozícii z populácie viac ako tisíc účastníkov liečených liekom Plenvu, u ktorých boli údaje o nežiaducich účinkoch aktívne hlásené.

V nižšie uvedenej tabuľke sú uvedené nežiaduce udalosti vyvolané liečbou a hlásené v klinických štúdiách s liekom Plenvu.

Frekvencia výskytu nežiaducich reakcií na Plenvu je definovaná použitím nasledovnej konvencie:

Veľmi časté (> 1/10)

Časté (> 1/100 až <1/10)

Menej časté (> 1/1 000 až < 1/100)

Zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000)

Veľmi zriedkavé (< 1/10 000)

Neznáme (častosťvýskytu nie je možné určiť z dostupných údajov)

Veľmi časté (>1/10) #

Časté (>1/100 až <1/10)

Menej časté (>1/1 000 až <1/100)

Poruchy

gastrointesti­nálneho traktu

Vracanie, nevoľnosť

Nafúknuté brucho, nepríjemný pocit v oblasti konečníka, bolesť brucha, bolesť v hornej a dolnej časti brucha

Poruchy imunitného systému

Precitlivenosť na liek

Poruchy metabolizmu a výživy

Dehydratácia

Poruchy nervového systému

Bolesť hlavy, migréna, somnolencia

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Smäd*, únava, asténia, zimnica, bolesti

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Palpitácia, sínusová tachykardia

Poruchy ciev

Prechodné zvýšenie tlaku krvi, návaly tepla

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Prechodné zvýšenie hladín pečeňových enzýmov*** Hypernatriémia, hyperkalciémia, hypofosfatémia, hypokaliémia, znížená hladina hydrogénuhličitanu, aniónová medzera zväčšená/zmenšená, hyperosmolárny stav

*Pojmom smäd sa označujú uprednostňované výrazy smäd, sucho v ústach a sucho v hrdle.

Pojmom zimnica sa označujú uprednostňované výrazy zimnica, pocit tepla a zimy.

***Pojmom prechodné zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov sa označujú uprednostňované výrazy zvýšená hladina ALT (alanínaminotran­sferáza), zvýšená hladina AST (aspartátamino­transferáza), zvýšená hladina GGT (gamaglutamyl­transferáza), zvýšené pečeňové enzýmy, zvýšenietransa­mináz.

# Počas klinických skúšaní neboli hlásené žiadne nežiaduce udalosti s frekvenciou výskytu „veľmi časté”.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

V prípade náhodného rozsiahleho predávkovania, pri ktorom sa vyskytuje závažná hnačka, môže byť potrebná náhrada tekutín a úprava elektrolytov.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Osmoticky pôsobiace laxanciá. ATC kód: A06AD65

Perorálne podanie roztokov elektrolytov na báze makrogolu vyvoláva stredne silnú hnačku a vedie k rýchlemu vyprázdneniu čriev.

Makrogol 3350, síran sodný a vysoké dávky kyseliny askorbovej pôsobia na črevo osmotickým účinkom, čo má laxatívne účinky.

Makrogol 3350 zvyšuje objem stolice, a tak neuromuskulárnou cestou spúšťa črevnú motilitu.

Fyziologickým následkom je zvýšený prechod zmäkčenej stolice črevom.

Elektrolyty prítomné v lieku a doplnkové pitie čírych tekutín sa podieľajú na prevencii klinicky významných zmien hladín sodíka, draslíka alebo vody, a tým znižujú riziko vzniku dehydratácie.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Väčšina (> 99,7 %) makrogolu 3350 sa neabsorbuje v gastrointes­tinálnom trakte a vylučuje sa v stolici. Podľa zdrojov v literatúre sa všetok absorbovaný makrogol 3350 vylúči prostredníctvom mo­ču.

K absorpcii askorbanu dochádza procesom aktívneho transportu závislého na sodíku s obmedzenou kapacitou. Jedna perorálna dávka vyššia ako 2 g nasycuje jejunálnu absorpciu. Neabsorbovaný askorban zostáva v črevnom lúmene a odhaduje sa, že približne 96 % (48 g) askorbanu sa vylučuje v stolici. Askorban je prirodzenou súčasťou krvi, ak však plazmatické koncentrácie prekročia približne 15 ^g/ml, nadbytočná kyselina askorbová sa vylúči v moči, vo veľkej miere v nezmenenej forme.

Množstvo perorálneho síranu sa neabsorbuje a vytvorením elektrochemického gradientu bráni v absorpcii sprevádzajúcich sodíkových iónov. Malé množstvo síranových iónov sa absorbuje gastrointestinálnym traktom a pridáva sa k základnému anorganickému síranu, ktorý vzniká pri rozpade aminokyselín s obsahom síry. Množstvo absorbovaného anorganického síranu sa vylučuje v nezmenenej forme glomerulárnou filtráciou a podlieha saturovateľnej tubulárnej resorpcii.

Lieky s osmotickým účinkom spôsobujú silnéhnačky, čo vedie k nadmernej eliminácii väčšiny látok stolicou. Môžu tiež spôsobovať zmeny rovnováhy elektrolytov v tele a často aj zníženie hladiny sodíka a draslíka. Dodatočný obsah sodíka a draslíka v zložení lieku Plenvu pomáha udržiavať rovnováhu elektrolytov. Aj keď dochádza k istej absorpcii sodíka, očakáva sa, že množstvo sodíka sa vylúči stolicou vo forme síranových a askorbanových solí, osmoticky aktívnych zložiek lieku Plenvu.

U pacientov s nedostatočnou funkciou obličiek a pečene neboli vykonané žiadne farmakokinetické štúdie.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu naznačujú, že

makrogol 3350, kyselina askorbová a síran sodný nemajú významný toxický potenciál na systémovej úrovni.

S týmto liekom neboli vykonané žiadne štúdie genotoxicity, karcinogenity alebo reprodukčnej toxicity.

V štúdiách reprodukčnej toxicity s Movicolom (liek s obsahom makrogolu 3350) sa nepotvrdili žiadne priame embryotoxické alebo teratogénne účinky u potkanov ani v dávkach toxických pre matku, ktoré boli 20-násobkom maximálnych odporúčaných dávok lieku Plenvu u ľudí. Nepriame účinky na embryo/plod vrátane zníženia hmotnosti plodu a placenty, zníženej životaschopnosti plodu, hyperflexia končatín a labiek a potraty boli zaznamenané u králikov pri dávke toxickej pre matku, ktorá je rovnaká ako maximálna odporúčaná dávka lieku Plenvu u ľudí. Králiky sú citlivé druhy zvierat pri testovaní látok pôsobiacich na gastrointestinálny trakt a štúdie boli vykonané za extrémnych podmienok s vysokými objemami podanej dávky, ktoré nie sú klinicky používané. Tieto zistenia môžu byť dôsledkom nepriameho účinku Movicolu v súvislosti so zlým stavom samice v dôsledku nadmernej farmakodynamickej odpovede u králikov. Neboli zistené žiadne náznaky teratogénneho účinku.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Sukralóza (E955)

Aspartam (E951)

Enkapsulovaná kyselina citrónová s obsahom kyseliny citrónovej (E330) a maltodextrínu (E1400) Mangová príchuť s obsahom glycerolu (E422), aromatických prípravkov, arabskej gumy (E414), maltodextrínu (E1400) a prírodne identických aromatických látok

Príchuť ovocného punču s obsahom aromatických prípravkov, arabskej gumy (E414), maltodextrínu (E1400) a prírodne identických aromatických látok

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné

6.3 Čas použiteľnosti

Vrecká: 2 roky

Rekonštituovaný roztok: 6 hodín

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Vrecká: Uchovávajte pri teplote do 30 °C

Rekonštituovaný roztok: Pripravený roztok uchovávajte pri teplote do 25 °C a vypite do 6 hodín. Roztoky môžu byť uchovávané v chladničke. Roztoky musia byť zakryté.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Každé vrecko je zabalené do priehľadnej fólie a vyrobené z nasledovných materiálov: polyetylénteref­talát (PET), polyetylén, hliník a extrudované živice.

  • 1. dávka obsahuje 115,96 g prášku, 2. dávka vrecko A obsahuje 46,26 g prášku a 2. dávka vrecko B obsahuje 55,65 g prášku.

Tri vrecká sú zabalené do priehľadného sekundárneho obalu v škatuli a predstavujú jeden liečebný cyklus liekom Plenvu. Škatuľa obsahuje aj písomnú informáciu pre používateľa.

Plenvu je dostupný v baleniach s 1 liečebným cyklom a v baleniach so 40, 80, 160 a 320 liečebnými cyklami. Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Rozpustenie lieku Plenvu vo vode môže trvať do 8 minút a roztok sa najlepšie pripraví tak, že sa najprv do zmiešavacej nádoby nasype prášok a potom sa pridá voda. Pacient má pred vypitím roztoku počkať, kým sa prášok úplne rozpustí.

Po rozpustení vo vode sa Plenvu môže užiť okamžite, alebo sa môže pred užitím ochladiť.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Norgine B. V.

Hogehilweg 7

1101 CA, Amsterdam ZO

Holandsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

61/0077/18-S

  • 9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽE­NIA REGISTRÁCIE