Súhrnné informácie o lieku - Progit 50 mg
1. NÁZOV LIEKU
PROGIT 50 mg filmom obalené tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jedna filmom obalená tableta obsahuje 50 mg itopridiumchloridu.
Pomocná látka so známym účinkom: Jedna filmom obalená tableta obsahuje 74,68 mg monohydrátu laktózy.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Filmom obalená tableta.
Biele až takmer biele okrúhle bikonvexné filmom obalené tablety s deliacou ryhou, s priemerom 7 mm.
Deliaca ryha iba napomáha rozlomiť tabletu, aby sa dala ľahšie prehltnúť a neslúži na rozdelenie na rovnaké dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Liečba gastrointestinálnych príznakov pri funkčnej neulceróznej dyspepsii, ako je pocit nafúknutia, pocit plnosti žalúdka, diskomfort až bolesť v epigastriu, anorexia, pyróza, nauzea a vracanie.
Liek je určený dospelým.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Odporúčaná dávka u dospelých je 150 mg denne, t.j. 1 tableta 3-krát denne pred jedlom. Táto dávka sa môže znížiť, ak je to potrebné podľa priebehu ochorenia. Presné dávkovanie a dĺžka liečby závisí od klinického stavu pacienta. V klinických skúšaniach bola dĺžka podávania maximálne 8 týždňov.
Pediatrická populácia
Bezpečnosť a účinnosť itopridu v pediatrickej populácii nebola stanovená.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek alebo pečene
Itoprid sa metabolizuje v pečeni. Itoprid a jeho metabolity sa vylučujú prevažne obličkami. Pacientov so zníženou funkciou pečene alebo obličiek je potrebné pozorne sledovať a v prípade výskytu nežiaducich reakcií je nevyhnutné vykonať vhodné opatrenia, napríklad znížiť dávkovanie alebo prerušiť liečbu.
Starší pacienti
V klinických skúšaniach sa preukázalo, že výskyt nežiaducich účinkov u pacientov vo veku 65 rokov a starších nebol vyšší ako u mladších pacientov. Itoprid sa má podávať starším pacientom s primeranou pozornosťou z dôvodu zvýšeného výskytu funkčných porúch pečene a obličiek, iných ochorení alebo liečby s ďalšími liekmi.
Spôsob podávania
Tablety sa majú prehltnúť vcelku s dostatočným množstvom tekutiny.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Progit 50 mg sa nesmie podávať pacientom, u ktorých môže byť zrýchlené vyprázdňovanie žalúdka škodlivé, napr. u pacientov s gastrointestinálnou hemorágiou, mechanickou obštrukciou alebo perforáciou.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Itoprid zosilňuje účinok acetylcholínu a môže vyvolať nežiaduce anticholinergné účinky.
Údaje o dlhodobom užívaní itopridu nie sú dostupné.
Tento liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Nezistili sa interakcie pri súbežnom podávaní itopridu s warfarínom, diazepamom, diklofenakom, tiklopidínom, nifedipínom a nikardipínom.
Liekové interakcie, ktoré vznikajú pri metabolizme na úrovni cytochrómu P450, sa nepredpokladajú, pretože itoprid sa metabolizuje predovšetkým pomocou flavín-dependentnej monooxygenázy. Itoprid má gastrokinetický účinok, čo môže ovplyvniť absorpciu súbežne perorálne podávaných liekov. Osobitná pozornosť sa má venovať liekom s úzkym terapeutickým indexom, liekom s predĺženým uvoľňovaním liečiva a gastrorezistentným liekovým formám.
Anticholinergné látky môžu znižovať účinok itopridu.
Látky ako cimetidín, ranitidín, teprenón a cetrexát neovplyvňujú prokinetickú aktivitu itopridu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Bezpečnosť itopridu počas tehotenstva nebola overená. Preto sa itoprid môže podávať tehotným ženám alebo ženám, u ktorých tehotenstvo nie je vylúčené, len vtedy, keď prínos liečby preváži možné riziko.
Dojčenie
Údaje o vylučovaní do materského mlieka sú známe len u zvierat. Keďže chýbajú skúsenosti s užívaním itopridu počas dojčenia, neodporúča sa itoprid dojčiacim ženám.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Hoci sa nezistili účinky na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje, nemožno vylúčiť zhoršenie ostražitosti, keďže sa veľmi zriedkavo môže vyskytnúť závrat.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce reakcie sú zoradené podľa terminológie MedDRA pod uvedenou frekvenciou za použitia nasledujúcej konvencie: veľmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
Poruchy krvi a lymfatického systému
Menej časté: leukopénia*.
Neznáme: trombocytopénia.
* Zvýšená pozornosť sa musí venovať hematologickému vyšetreniu. Ak sa spozoruje akákoľvek abnormalita, liečba sa musí prerušiť.
Poruchy imunitného systému Neznáme: anafylaktoidná reakcia.
Poruchy endokrinného systému
Menej časté: hyperprolaktinémia.
Neznáme: gynekomastia.
Ak sa vyskytne napr. galaktorea alebo gynekomastia, liečba sa musí prerušiť alebo ukončiť.
Psychické poruchy
Menej časté: podráždenosť.
Poruchy nervového systému
Menej časté: bolesť hlavy, poruchy spánku, závrat.
Neznáme: tremor.
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Menej časté: hnačka, zápcha, bolesť brucha, zvýšená tvorba slín.
Neznáme: nauzea.
Poruchy pečene a žlčových ciest
Neznáme: žltačka.
Poruchy kože a podkožného tkaniva Zriedkavé: vyrážka, začervenanie, svrbenie.
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva Menej časté: bolesť chrbta alebo bolesť na hrudníku.
Poruchy obličiek a močových ciest
Menej časté: zvýšená hladina dusíka močoviny v krvi a kreatinínu.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté: únava.
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Neznáme: zvýšená AST, zvýšená ALT, zvýšená GGT, zvýšená alkalická fosfatáza, zvýšený bilirubín.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie sa u ľudí nezaznamenalo. V prípade predávkovania sú potrebné štandardné opatrenia, ako je výplach žalúdka a symptomatická liečba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Liečivá na funkčné gastrointestinálne poruchy, prokinetiká
ATC kód: A03FA07
Mechanizmus účinku
Itoprid aktivuje gastrointestinálnu propulzívnu motilitu antagonistickým účinkom na dopamínové D2-receptory a inhibičným účinkom na acetylcholínesterázu. Itoprid aktivuje uvoľnenie acetylcholínu a inhibuje jeho degradáciu.
Okrem toho má itoprid antiemetický účinok, ktorý je založený na interakcii s D2-receptormi nachádzajúcimi sa v chemoreceptorovej spúšťacej zóne. Tento účinok sa demonštroval od dávky závislou inhibíciou apomorfínom navodeného vracania u psov.
Itoprid urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka u ľudí.
V štúdiách na zvieratách u psov s jednorazovým podaním dávky, itoprid podporoval vyprázdňovanie žalúdka.
Itoprid má vysoko špecifický účinok na hornú časť gastrointestinálneho traktu.
Itoprid neovplyvňuje sérové koncentrácie gastrínu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Itoprid sa rýchlo a takmer úplne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Relatívna biologická dostupnosť asi 60 % je daná metabolizmom pri prvom prechode pečeňou (first-pass metabolizmus). Jedlo neovplyvňuje biologickú dostupnosť lieku. Maximálne plazmatické koncentrácie sa dosiahnu za 30–50 minút po podaní 50 mg itopridu.
Po opakovanom podaní dávok v rozsahu 50 až 200 mg 3-krát denne počas 7 dní vykazoval itoprid a jeho metabolity lineárnu farmakokinetiku s minimálnou akumuláciou.
Distribúcia
Približne 96 % itopridu sa viaže na plazmatické bielkoviny, najmä albumín. Menej ako 15 % naviazaného itopridu sa viaže na a-1-kyslý glykoproteín.
U potkanov sa itoprid distribuuje do tkanív v rozsiahlej miere (Vdu = 6,1 l/kg) s výnimkou centrálneho nervového systému; vysoké koncentrácie sa dosahujú v obličkách, tenkom čreve, pečeni, nadobličkách a v žalúdku. Väzba na proteíny u potkanov bola nižšia ako u ľudí (78 % oproti 96 %). Prechod do CNS bol minimálny. Itoprid sa vylučuje do mlieka u dojčiacich potkanov.
Biotransformácia
Itoprid sa u ľudí v rozsiahlej miere metabolizuje v pečeni. Identifikovali sa tri metabolity, z ktorých len jeden vykazuje slabú aktivitu bez farmakologického významu (približne 2 až 3 % účinku itopridu).
Itoprid sa metabolizuje flavín-dependentnou monooxygenázou (flavine monoxygenase, FMO3). Množstvo a účinnosť ľudských izoenzýmov FMO môže mať súvislosť s genetickým polymorfizmom, čo môže viesť k zriedkavému autozomálne recesívnemu stavu, známemu ako trimetylaminúria (syndróm rybieho zápachu). Biologický polčas môže byť u pacientov s trimetylaminúriou dlhší.
Farmakokinetické štúdie reakcií sprostredkovaných CYP in vivo nepreukázali inhibičný alebo indukčný účinok itopridu na CYP2C19 a CYP2E1. Podanie itopridu nemalo vplyv na obsah CYP alebo aktivitu uridín-difosfát-glukuronyltransferázy.
Eliminácia
Itoprid a jeho metabolity sa primárne vylučujú do moču. Množstvo močom vylúčeného itopridu po jednorazovom perorálnom podaní liečebnej dávky zdravým jedincom je 3,7 % a jeho N-oxidu 75,4 %.
Polčas vylučovania itopridu je približne 6 hodín.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Perorálne podaná jednorazová letálna dávka bola 2 000 mg/kg u myší a potkanov a približne 600 mg/kg u psov.
Predklinické štúdie bezpečnosti sa vykonali len s dávkami vysoko presahujúcimi liečebné dávky u človeka a zistené účinky majú malý význam pre použitie itopridu u ľudí. Okrem toho, ľudia sú menej náchylní na hormonálne účinky, ktoré sa zaznamenali u zvierat.
Vysoké dávky itopridu (30 mg/kg/deň) vyvolali u potkanov hyperprolaktinémiu a sekundárnu reverzibilnú hyperpláziu sliznice maternice. Avšak tento jav nebol pozorovaný u psov (do dávky 100 mg/kg/deň) a opíc (do dávky 300 mg/kg/deň).
-
V 3-mesačnej štúdii toxicity na psoch sa zistila atrofia prostaty po perorálnych dávkach itopridu
30 mg/kg/deň. Tento účinok nebol vyvolaný po 6-mesačnom podávaní vyšších dávok (100 mg/kg/deň) potkanom alebo ešte vyšších dávok (300 mg/kg/deň) opiciam.
Dlhodobé štúdie karcinogenity sa na zvieratách nevykonali.
-
V sérii in vitro a in vivo skúšok sa nezistil klastogénny a mutagénny účinok itopridu.
-
V štúdiách fertility u samíc potkanov, ktoré dostávali dávku 30 mg/kg/deň alebo vyššiu, sa zistila hyperprolaktinémia a sekundárny predĺžený estrónový cyklus. Pri dávkach 300 mg/kg/deň sa pozoroval aj predĺžený predkoitálny interval. Nezistil sa vedľajší účinok na kopuláciu alebo fertilitu.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
monohydrát laktózy predželatínovaný kukuričný škrob sodná soľ kroskarmelózy koloidný oxid kremičitý bezvodý magnéziumstearát povrchová štruktúra Opadry II biely 85F18422: čiastočne hydrolyzovaný polyvinylalkohol oxid titaničitý (E171) makrogol 4000 mastenec
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
4 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
OPA/ALU/PVC/ALU blister alebo transparentný PVC/PVDC/ALU blister, papierová škatuľa.
Veľkosť balenia: 10, 20, 40, 90 alebo 100 filmom obalených tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
PRO.MED.CS Praha a.s.
Telčská 377/1
Michle, 140 00 Praha 4
Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
49/0465/13-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 28. novembra 2013
Dátum posledného predĺženia registrácie: